pil Szwecja / Kraj / Jezyk / O języku / ...  00147 nic  
 
Język, 1. str. nic

O gramatyce

Katarzyna Kruk, 30.9.2010.

O gramatyce nie tylko szwedzkiej, ale jakiejkolwiek innej, krążą często opinie, że z założenia jest trudna. Jest to oczywiście kwestia bardzo subiektywna, jednak moim zdaniem wszystko zależy od dobrego nauczyciela i przystępnej książki.

Jeżeli chcielibyśmy w jakiś sposób sklasyfikować szwedzką gramatykę, to na pewno jest ona łatwiejsza od polskiej czy francuskiej. Rzeczowniki nie odmieniają się przez przypadki, a czasowniki przez osoby i liczby. Kwestią sporną jest, czy jest łatwiejsza od powszechnie znanej gramatyki angielskiej. Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. O ile kwestie związane z czasownikiem i czasami są o wiele łatwiejsze i nie tak rozbudowane jak w angielskiej, to już kwestia określoności rzeczownika czy tworzenia liczby mnogiej są już troszeczkę bardziej „dziwne”.

Zagłębiając się dalej, liczebniki i przysłówki są całkiem przyjemne do nauki, natomiast jeżeli chodzi o przymiotniki, to odmieniają się one w tzw. związku zgody z rzeczownikiem. Brzmi to strasznie skomplikowanie, ale w rzeczywistości polega to na tym samym, co w języku polskim. Nie powiemy przecież „ładna chłopiec” tylko „ładny chłopiec”. Po szwedzku mamy podobnie działający system i wystarczy tylko sobie uświadomić jego współzależności.

Wielu moich uczniów na początku jest lekko przerażonych tym co widzą, ale gdy już przejdą przez rzeczowniki, to niemalże wszyscy mówią, że szwedzka gramatyka jest bardzo logiczna i uporządkowana.

Podsumowując, nie bójmy się zaczynając naukę języka, że szwedzka gramatyka da nam popalić, albo będzie się śnić po nocach. Z pewnością kilka razy nas zadziwi lub niemile zaskoczy, ale jak przy nauce każdego języka, jest ona niezbędna do poprawnego mówienia. Wielkim plusem jest duża liczba ćwiczeń, zawartych niemal w każdej książce do nauki szwedzkiego oraz dostęp do odmiany poszczególnych części mowy w słowniku internetowym (lexin).

Zachęcam także do zapoznania się z moją gramatyką języka szwedzkiego, pisaną pod kątem słownika internetowego oraz słownika Kubitsky’ego – już niedługo tylko na stronie Szwecja.net!

 

nic
 

 

nic

nic px

Ojęzyku szwedzkim...

- Stereotypy
- Dialekty
- O gramatyce

 

nic
 
 
nic nic   nic
   
nic nic szwecja

Pod redakcją Katarzyny Ziętek. Kontakt: jezyk@Szwecja.net

nic