pil Szwecja / Kraj / Jezyk / Nauka / ...  00145 nic  
 
Język, 1. str. nic

Nauka języka szwedzkiego

Katarzyna Kruk, 30.9.2010.

Z własnego doświadczenia wiem, że nie jest łatwa. Szczególnie dużo problemów przysparzają samogłoski, które w polskim języku nie występują, oraz akcenty. Gdy już przejdzie się przez ten jakże bolesny, ale niezbędny etap, nauka zaczyna być przyjemnością.

Wszyscy moi uczniowie zaczynający naukę od podstaw byli przerażeni tym, co słyszeli z nagrań, a jeszcze bardziej przerażała ich myśl o tym, że będą musieli nauczyć się te dziwne dźwięki produkować. Tutaj podstawą jest wyćwiczenie dobrych nawyków, tzn. prawidłowego układania języka i ust. Ważne jest, by nie robić tego samemu z samouczków, tylko pod okiem lektora lub native speaker’a. O wiele łatwiej jest wypracować dobre nawyki niż tępić złe, nabyte bez wsparcia osoby znającej zawiłości szwedzkiej fonetyki.

Z początku sprawia to mnóstwo trudności, bo w końcu kto z nas na co dzień myśli o tym, jak mu się układa język podczas mówienia? Ale cóż to jest w porównaniu z tym, co muszą przejść Szwedzi uczący się polskiego – wszakże mają oni problemy z nauczeniem się wymawiania „z” i wszelkich pochodnych – dz, dź, dź, cz. Jeśli dodać do tego polską gramatykę i ortografię okaże się, że w porównaniu z naszym językiem szwedzki jest banalnie prosty! A skoro my daliśmy radę opanować tak trudny język, za jaki jest uważany polski, to czemu nie mielibyśmy poradzić sobie ze szwedzkim?

Pomijając wymowę, która czasami może bardziej przypominać śpiew niż mówienie, gramatyka szwedzka jest bardzo przyjazna, a wręcz miła w porównaniu z angielskim, francuskim, czy chociażby włoskim. Jak wszystko, na początku wydaje się dziwna, ale z czasem pewne rzeczy przychodzą naturalnie. A najważniejsze i najfajniejsze jest to, że czasownik nie odmienia się przez osoby, co według mnie jest mistrzostwem świata w ułatwianiu sobie życia.

W tym dziale znajdziecie wszelkie niezbędne informacje i wskazówki, jak i gdzie uczyć się szwedzkiego oraz z jakich materiałów i pomocy językowych warto korzystać. Postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

nic
 

 

nic

nic px

Nauka języka szwedzkiego...

- Szkoły językowe
- Lektorzy
- Wyższe studia
- Materiały i pomoce do nauki języka

nic
 
 
nic nic   nic
   
nic nic szwecja

Pod redakcją Katarzyny Ziętek. Kontakt: jezyk@Szwecja.net

nic