pil Szwecja / Kraj / Jezyk / Nauka / Materiały / ...   00127 nic  
 
Język, 1. str. nic

Słowniki

Ostatnio na polskim rynku pojawia się coraz więcej wydawnictw związanych z językiem szwedzkim. Istnieje wiele słowników, mniejszych i większych, jednak tak naprawdę żaden nie jest idealny – każdy ma swoje wady i zalety.

Słownik Jacka Kubitsky’ego

Jeżeli myślimy poważnie o nauce szwedzkiego, to warto zainwestować w dwutomowy słownik Jacka Kubitsky’ego (Jacek Kubitsky, wyd. PWN/Natur och Kultur). Co prawda jest on dosyć drogi, jednak jest to zdecydowanie największa i najlepsza pozycja dostępna na naszym rynku. Rozbudowane słownictwo, duża ilość idiomów, zwrotów i stałych wyrażeń oraz uwzględnienie gramatyki (przy każdym wyrazie podana jest jego odmiana) to z pewnością jego największe atuty.

Słownik odzwierciedla podstawowe słownictwo obu języków oraz ważniejsze terminy specjalistyczne z zakresu informatyki, prawa, nauk przyrodniczych i wiedzy o społeczeństwie. Dużo uwagi poświęca też współczesnemu językowi środków masowego przekazu, slangowi, a nawet wulgaryzmom. W pewnym zakresie uwzględnia również skróty nazw instytucji, ustaw itp., często występujących w dzisiejszym języku szwedzkim.

Umieszczone na samym początku dokładne wskazówki dotyczące sposobu korzystania ze słownika oraz podstawowe wiadomości z gramatyki języka szwedzkiego sprawiają, że używanie go jest naprawdę proste i wygodne.

Słowniki kieszonkowe

Na rynku polskim znajdziemy też wiele mniejszych, kieszonkowych słowników szwedzko-polskich i polsko-szwedzkich. Ze względu na ograniczony zasób słownictwa, jaki na ogół zawierają, mogą być one przydatne raczej tylko w początkowej fazie nauki języka. Mogą też nas uratować podczas sporadycznych kontaktów z językiem i wyjazdów do Szwecji, jeżeli nie planujemy poznawać tajników szwedzkiej mowy bardziej dogłębnie. Na pewno, ze względu na swoją wagę i rozmiary, wygodnie będzie nosić je przy sobie, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Inne

Słownik ilustrowany szwedzko – polski

Jedyny słownik obrazkowy szwedzko – polski dostępny na polskim (!) rynku, w bardzo przystępnej cenie. Zalety to głównie przejrzysty układ, rzeczowniki są podane od razu z rodzajnikami, w nawiasach podana wymowa oraz to, co najważniejsze – słownictwo nie jest przedpotopowe, tylko faktycznie takie, jakie można usłyszeć na szwedzkich ulicach. Ponad to, po każdym dziale wypisane są, razem z wymową i tłumaczeniem, najczęstsze zwroty używane w różnego typu sytuacjach. Polecamy serdecznie wszystkim szwedofilom :) Link do słownika...

Szwecja

Słownik wydawnictwa Norstedts

To stosunkowo nowy, wydany w 2005 r. średniej wielkości słownik, przewidziany zarówno dla szwedzko- jak i polskojęzycznych użytkowników. Zawiera, składające się z 45 tysięcy słów i zwrotów, współczesne, w pełni aktualne słownictwo. Oprócz słownictwa ogólnego można w nim też znaleźć terminologię techniczną, lub dotyczącą dziedziny handlu, sportu, czy turystyki, a także listy najpopularniejszych skrótów i nazw geograficznych. Słownik podaje też polską i szwedzką wymowę każdego hasła.

Svensk-engelsk bildordbok

Absolutnym przebojem są słowniki obrazkowe. Znają je chyba wszyscy, którzy kiedykolwiek uczyli się obcego języka. Tej wersji nie trzeba nikomu specjalnie reklamować.

Szwedzko-angielski słownik obrazkowy (Inger Hesslin Rider, wyd. Norstedts) to unikatowa pozycja na rynku, znakomicie poszerzająca słownictwo, odpowiednia dla wszystkich – lekarzy, studentów, czy osób wyjeżdżających do pracy. Słownik zawiera słownictwo z ponad 80 obszarów tematycznych, podzielonych na 17 rubryk, np. „sztuka i architektura”, „żywność i przyrządzanie potraw”, czy „transport i maszyny”. Podane słówka są bardzo szczegółowe i precyzyjne, dla przykładu: różne części drzwi, nazwy poszczególnych kości w ciele, czy elementy składowe komety. Słownik w jednej chwili pokazuje nam bardzo dokładnie potrzebne hasło – bez zbędnych słów i zawiłych tłumaczeń.

Słowniki w sieci

Jeżeli nie stać nas na słownik papierowy, a znamy dość dobrze angielski lub rosyjski, warto zaprzyjaźnić się ze słownikiem internetowym na stronie:http://lexin.nada.kth.se/sve-eng.html

 

nic
 

Lavel Trading

 

nic

nic px

- Materiały i pomoce do nauki języka...

nic
 
 
nic nic   nic
   
nic nic szwecja

Pod redakcją Katarzyny Ziętek. Kontakt: jezyk@Szwecja.net

nic