pil Szwecja / Kraj / Jezyk / Nauka / Materiały / ...   00141 nic  
 
Język, 1. str. nic

Podręczniki

Jeżeli podchodzimy do nauki języka na poważnie i zależy nam na dobrej komunikacji, najlepszym wyjściem jest kupno podręcznika szwedzkiego. Wprawdzie są one dużo droższe, jednak z czystym sumieniem je polecamy i możemy powiedzieć, że warto w nie zainwestować.

Bra början 1

Podręcznik dla początkujących, idealny dla tych, którym zależy na praktycznej nauce języka – przede wszystkim na radzeniu sobie w codziennych sytuacjach, takich jak zakupy, pytanie o drogę, wizyta u lekarza itp. Książka jest bardzo prosta i „intuicyjna”. Pod każdą czytanką znajduje się lista nowych słówek wraz z ich odmianą. Ponadto podręcznik porusza kwestie wymowy oraz gramatyki. Jedynym minusem są nagrania na płycie, które są zbyt wyraźne i dosadne – w rzeczywistości żaden Szwed tak nie mówi.

Dla osób średnio zaawansowanych polecamy „Bra början 2”, a dla mocno zaawansowanych „Bra början 3”. Do podręczników można też dokupić ćwiczenia i płyty CD.

Svenska Utifrån

Książka wydana przez SI, czyli Szwedzki Instytut. Jeden z najpopularniejszych podręczników do nauki języka szwedzkiego. Używany na większości kursów w Polsce, także na studiach jest to jedna z podstawowych pozycji. Książka jest bardzo dobrze napisana – przejrzysty układ, dużo czytanek i ćwiczeń językowych, przejrzyście wyjaśniona gramatyka. Bardzo bogate słownictwo, dobre teksty na płycie oraz możliwość zakupienia zeszytów ćwiczeń sprawiają, że jest to naprawdę atrakcyjna i jedna z lepszych propozycja dla uczących się szwedzkiego.

Niestety, jak wszystko, ma też wady. Najpoważniejsza to taka, że nie uczy radzić sobie w codziennych sytuacjach. Bardziej stawia na czytanki, niż dialogi i komunikację. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy.

På svenska!

Nowsza wersja podręcznika, z którego korzystały pokolenia uczniów. Nowa szata graficzna, rozszerzone słownictwo, dużo obrazków i dialogów sytuacyjnych to tylko niektóre z jej zalet. Książka zawiera przykładowe dialogi w codziennych sytuacjach, porusza dużo kwestii gramatycznych oraz kładzie duży nacisk na słownictwo. Ogromnym plusem jest połączenie dialogów i obrazków z ćwiczeniami, które można wykonać samodzielnie. Polecamy szczególnie tym z Was, którzy interesują się kulturą Szwecji – znajdują się tu opisy życia codziennego w Szwecji, świąt oraz szwedzkich zwyczajów.

Så säger man!

Książka ta jest doskonale znana studentom skandynawistyki oraz uczniom w Szwecji. Zawiera podzielony na 34 rozdziały zbiór typowych wyrażeń sytuacyjnych, przedstawionych w formie krótkich dialogów. Znajdziecie tu nie tylko zwroty codzienne używane np. podczas rozmowy telefonicznej lub w sklepie, ale nauczycie się też, w jaki sposób po szwedzku wyrazić swoją opinię, złożyć kondolencje, odmówić, czy podziękować na kilkanaście sposobów. Na końcu książki znajdują się ćwiczenia, dzięki którym można utrwalić nabytą wiedzę.

Rivstart A1 + A2

Podręcznik wydawnictwa Natur & Kultur nawiązujący do Poziomów Rady Europy.

Całość składa się z podręcznika z płytą, ćwiczeń oraz książki dla nauczyciela, w której można znaleźć wskazówki i materiały dodatkowe.

Rivstart A1 + A2 nastawiony jest na komunikację. Uczy przede wszystkim mówienia i radzenia sobie w podstawowych, codziennych sytuacjach, nie zaniedbując jednak pozostałych sprawności językowych, takich jak pisanie, czytanie i przede wszystkim słuchanie. Język książki i nagrań jest „żywy”, tzn. taki, jaki na co dzień można usłyszeć w Szwecji. Płyta do podręcznika zawiera dużo tekstów czytanych przez różne osoby, co pozwala przyzwyczaić się do różnego sposobu mówienia.

W pierwszej części kładzie się również duży nacisk na wymowę, co jest ogromnie ważne przy nauce szwedzkiego. Książka zawiera rozdział poświęcony fonetyce, z licznymi ćwiczeniami, który bardzo dobrze ilustruje, jak należy się jej uczyć i jak samodzielnie ćwiczyć wymowę.

Treść podzielona jest na większe działy tematyczne, w których stopniowo poznajemy nowe słownictwo i struktury gramatyczne. W każdym rozdziale znajduje się bardzo dużo ćwiczeń komunikatywnych z gotowymi konstrukcjami, które umożliwiają mówienie już od pierwszej lekcji. Ćwiczenia są bardzo aktywizujące, zmuszają do mówienia i używania języka czynnie, dając jednocześnie wgląd w życie w Szwecji.

Dopełnieniem podręcznika są ćwiczenia, które w interesujący sposób pozwalają poćwiczyć i utrwalić poznany materiał. Kolejnym atutem są ćwiczenia online dla tych, którzy nigdy nie mają dość nauki szwedzkiego. Do podręcznika i ćwiczeń dostępny jest klucz i testy.

Rivstart to bardzo „radosny” podręcznik. Praca z nim to świetna zabawa zarówno dla uczących się, jak i dla uczącego. Treść jest interesująca, język bardzo współczesny, ćwiczenia skuteczne i przyjemne, a całość tworzy świetne przygotowanie do egzaminu SWEDEX.

nic
 

 

nic

nic px

- Materiały i pomoce do nauki języka...

nic
 
 
nic nic   nic
   
nic nic szwecja

Pod redakcją Katarzyny Ziętek. Kontakt: jezyk@Szwecja.net

nic