Back

Nowinki ze Szwecji

xxx

Temat: Wybory 2010 00127

Szwecja, Dziennki

20.09.2010

 

Błędy w informacji PAP. W polskich mediach rozpowszechniana jest informacja prasowa PAP, w której są rażące błędy. Pisząc o wejściu do parlamentu Szwedzkich Demokratów PAP twierdzi, że przekroczyli oni „5-procentowy próg wyborczy”. Otóż w Szwecji mamy 4-procentowy próg wyborczy. Czytaj dalej...

Szwecja, Dziennki

16.09.2010

 

Perfect timing – właściwy wynik o właściwym czasie. Tak można by dzisiaj pochwalić Alians – centroprawicowy blok wyborczy, na który składają się cztery partie: Moderaci (m), Liberałowie (fp), Center (c) oraz Chrześcijańscy Demokraci (kd). Na trzy dni przed wyborami do riksdagu osiągają oni w sondażach 8% przewagi nad czerwono–zielonym blokiem opozycyjnym. Czytaj dalej...

Szwecja, Dziennki

14.09.2010

 

Floda – mała mieścina pod Geteborgiem stała się nagle znana. Wszystko dzięki swojej niewinnej nazwie. Reporter państwowej telewizji SVT odwiedził miasteczko, by zbadać tam puls wyborczy. Puls był śladowy. Partyjni działacze znudzeni albo nieobecni. I z czego tu robić reportaż? Gdy właśnie dworował sobie ze Szwedzkich Demokratów (sd) kojarzonych chętnie z narodowym socjalizmem – doznał olśnienia. Przeczytał nazwę miasteczka wspak...

Floda

Szwecja, Dziennki

13.09.2010

 

Pojedynek. Za tydzień, w niedzielę 19 września „svenska folket” (szwedzki naród) wybierze nowy parlament, a co za tym idzie – nowy rząd. Wczoraj odbyła się godzinna debata między dwójką głównych kandydatów do fotela szefa rządu – przywódczynią Socjaldemokratów Moną Sahlin oraz urzędującym premierem Fredrikiem Reinfeldtem, szefem partii Moderatów. Pojedynek – tak nazwała debatę szwedzka telewizja. Czytaj dalej...dalej

Szwecja, Dziennki

10.09.2010

 

Pewien bystrzacha z Karlshamn znalazł sposób na zaprowadzenie porządku w dzielnicy Rosengård w Malme. Dzielnica jest zamieszkała gęsto przez obcokrajowców i od czasu do czasu wybuchają tam zamieszki na tle rasowym. Otóż pewien działacz partii Moderatów z Karlshamn znalazł na to sposób. Wezwał on mianowicie USA do zrzucenia bomby atomowej na Iran i Irak – jeżeli zamieszki nie ustaną. Pomysł ten nie przypadł zbytnio do gustu kierownictwu partii. Mimo to „bystrzacha” pozostanie na lokalnej liście wyborczej Moderatów w parlamentarnych i samorządowych wyborach 19 września.

Dzielnica Rosengård w Malmo

Dzielnica Rosengård w Malme.

Szwecja, Dziennki

8.09.2010

 

Nie czekając na ostatnie plasterki wyborczej kiełbasy, niecałe
dwa tygodnie przed wyborami, 400 000 Szwedów podjęło już
decyzję i oddało swoje głosy. Porównując z poprzednimi
wyborami do sejmu (riksdagu) jest to jak dotąd o 100
tysięcy więcej. Nowe przepisy
ograniczające biurokrację i
znaczne upowszechnienie
punktów wyborczych to jedne
z przyczyn przedterminowego głosowania.

Szwecja, Dziennki

6.09.2010

 

Niespodziewane odwiedziny. Szwedzki premier Fredrik Reinfeldt, mimo dosko­nałych notowań w sondażach przed­wyborczych, nie spoczywa na laurach. Dziś wieczorem przespacerował się po sztokholmskiej dzielnicach Gubbängen i Tallkrogen, pukając do drzwi miesz­kańców i za­chwa­lając swój program wyborczy. W ten sposób odwiedził około stu mieszkań, wprawiając w niemały szok lokatorów. Jeden z nich, Lennart Bjertsjö, musiał przerwać na chwilę rozmowę telefoniczną, by otworzyć drzwi. Jego rozmówca za nic nie chciał uwierzyć, że to premier Szwecji odwiedził Lennarta. Reinfeldt musiał wziąść słuchawkę i osobiście zapewnić, że to z jego „winy” nastąpiła przerwa w rozmowie.

nic

Fredrik Reinfeldt Hej!

Fredrik Reinfeldt, premier Szwecji.

Sztokholm, Tallkrogen

Ulica Lingvägen w sztokholmskiej dzielnicy Tallkrogen.

Szwecja, Dziennki

6.09.2010

 

Bezrobocie, opieka zdrowotna i szkolnictwo to najważniejsze sprawy dla szwedzkiego wyborcy. W najnowszym sondażu firmy Synovates, przepro­w adzonym w dniach 30/8-2/9, aż 33% wyborców uważa sprawę zatrudnienia i polityki pracy za najważniejsze w obecnych wyborach parlamentarnych. Nieco mniejszą uwagę przykładają oni do kolejnych dwóch problemów – 27 i 24%. Znacznie mniej osób przejmuje się sprawami ochrony środowiska, 9%. Śladowe wręcz, 2-procentowe zainteresowanie budzi natomiast najbardziej chyba eksponowana przez tutejszą propagandę kwestia równo­uprawnienia płciowego.

W zainteresowania wyborców najlepiej „wstrzeliła” się prawicowa partia Moderaci. Jej pierwsze trzy priorytety pokrywają się z opinią wyborców. Więcej o wyborach...

Szwecja, Dziennki

3.09.2010

 

Młodzi Piraci najwięksi. Młodzieżówka Pirackiej Partii (Piratpartiet) jest największą partyjną organizacją młodzieżową w Szwecji. Czterokrotnie większą od np. młodzie­żówki Socjal­demokratów i dwukrotnie większą od Moderatów – naj­większej szwedzkiej partii politycznej. Podczas gdy Młodzi Piraci – Ung Piratmłodzi działacze w etablo­wanych partiach traktują zaangażowanie w organizacji młodzieżowej jako bilet wstępu do kariery w „dorosłej” partii macierzystej, to wygląda na to, że główną motywacją Młodych Piratów jest autentyczne zaanga­żowanie. – Bardzo mocno obchodzą mnie sprawy demokracji, wolność słowa i moje prawo do zachowania prywatności w kontaktach internetowych z innymi ludźmi – mówi jeden z przywódców. Głównym obszarem działania Pirackiej Partii jest walka o wolność internetu.

Szwecja, Dziennki

30.08.2010

 

Faszyzujący liberał Jan Björklund, przywódca partii Liberałów (fp), odpowiadał wczoraj na pytania dziennikarzy państwowej telewizji. Björklund piastuje również funkcję ministra szkolnictwa w obecnym rządzie i często domaga się różnych zaostrzeń, zakazów, lub nakazów. Chciał np. zabronić dzieciom z rodzin imigranckich używania ojczystego języka w szkole, atakuje niezależne od państwa szkoły oraz domaga się wprowadzenia testów językowych dla imigrantów. Jego poglądy bywają zbieżne z pomysłami nacjonalistycznych Szwedzkich Demokratów.

Jedno z pytań do naczelnego liberała Szwecji miało na celu sprawdzenie jego zdolności rozumienia trudnych słów. Zapytano go o znaczenie trzech słów: archaizm, letarg oraz arytmetyka. Po długim namyśle Björklund odgadł znaczenie słowa archaizm. Znaczenie słów letarg oraz arytmetyka okazało się kompletnie nieznane wymagającemu (od innych) szwedzkiemu ministrowi szkolnictwa.

Björklund nie wie co znaczy arytmetyka

Liberał Jan Björklund (ten z lewej), wymagający szwedzki minister szkolnictwa, nie ma zielonego pojęcia, co znaczy słowo „arytmetyka”.

Szwecja, Dziennki

28.08.2010

 

Walka wyborcza w Szwecji przybiera coraz brudniejsze formy. Prywatny kanał telewizyjny TV4 wstrzymał emisję spotu wyborczego Szwedzkich Demokratów (SD). Filmik zwraca uwagę na konieczność priorytetowania różnych wydatków w budżecie państwa. Problem ten zilustrowano pokazując wyścig do kasy babci z balkonikiem oraz grupy rześkich osób w burkach. Szef TV4 Jan Scherman motywuje swoją decyzję tym, że spot SD wznieca nienawiść do zbiorowości ludzkiej. Czy mamy nienawidzić emerytów, czy muzułmanów – tego Scherman nie wyjaśnia. Taka demagogia prowadzi tylko do tego, że niejeden może polubić poszkodowanych – nawet Szwedzkich Demokratów.

Zakazany spot wyborczy

Zobacz zakazany spot wyborczy na You Tube...

Szwecja, Dziennki

27.08.2010

 

Szwecja opuści Afganistan? Opozycyjny blok wyborczy Czerwonozielonych – socjaldemokraci, komuniści i zieloni – zapowiedział wycofanie szwedzkich wojsk z Afganistanu, w razie wygrania wyborów. Socjaldemokraci i zieloni ulegli więc komunistom, którzy od dawna żądali pozostawienia Afganistanu własnemu losowi. – Talibowie biją brawo – skomentował ofertę Czerwonozielonych minister spraw zagranicznych Carl Bildt (M).

Szwedzi w Afganisanie

Szwedzi w Afganistanie. Foto. © Försvarsmakten.

Szwecja, Dziennki

23.08.2010

 

Alians rośnie w siłę. Na miesiąc przed wyborami zwiększa się przewaga rządzącej koalicji w Szwecji – centroprawicowego Aliansu – nad czerwono-zielonym blokiem opozycyjnym. Według sondażu Sifo, przeprowadzonego między 16 a 19 sierpnia, cztery partie Aliansu (m, fp, c, kd) uzyskały 51,5% poparcia, czyli 7,6-procentową przewagę nad rywalami (s, v, mp), na których zechciałoby głosować tylko 43,9% pytanych. Taki wynik w wyborach dawałby Aliansowi możliwość samodzielnego rządzenia, uwalniając go od zmory kompromisu ze Szwedzkimi Demokratami (sd) – nacjonalistycznym postrachem partyjnego establishmentu.

Rosenbad i riksdag

Sztokholm, Rosenbad - siedziba rządu; z prawej riksdag – szwedzki sejm.

Szwecja, Dziennki

10.08.2010

 

O bardziej ludzką Szwecję – chcą walczyć szwedzcy Chrześcijańscy Demokraci, kd. Swoje dążenie zilustrowali oryginalnie, przedstawiając szefa partii Görana Högglunda nieustraszenie patrzącego prosto w oczy groźnym bestiom symbolizującym ludzkie słabości. – Chcemy osłabić mentalność egoistyczną i nie chcemy, by społeczeństwo rządziło się prawem dżungli – mówi Cina Gerdin, rzecznik prasowy partii.

Plakat wyborczy Chrzeßcija‘skich Demokratów, Höran Högglund i hiena

Göran Högglund, szef Chrześcijańskich Demokratów, groźnie patrzy w oczy rozwścieczonej hienie. Okazuje się, że rozwścieczone hieny to nie tylko polski problem.

Szwecja, Dziennki

8.08.2010

 

Wybory za 41 dni. 19 września tego roku Szwedzi idą do urn, by wybrać nowy parlament i władze lokalne. Wpływ parlamentów krajów unijnych jest znikomy i w 80 procentach sprowadza się do przetłumaczenia na język tubylczy unijnych dyrektyw. Jednak media i politycy robią wszystko, by zainteresować obywateli wyborami. Trwa sondażowa karuzela i co chwilę dowiadujemy się, kto prowadzi w wyścigu do pozostałych 20% władzy. Aktualnie prowadzi obecna koalicja rządowa, ale uwzględniając margines statystycznego błędu jest być może zupełnie odwrotnie. Więcej o wyborach...

Szwecja, Dziennki

14.06.2010

 

Huśtawka sondaży. We wrześniu tego roku Szwedzi wybiorą nowy skład swojego parlamentu, riksdagu. Instytuty badania opinii publicznej prześcigają się w proroctwach, kto obejmie władzę po wyborach. Rozpoczęła się huśtawka sondaży. Wahania nie są jednak tak dramatyczne jak w Polsce, gdzie jednego dnia Kaczyński ma 70% poparcia, a drugiego 30%. Do niedawna w Szwecji prowadziła opozycja... Czytaj dalej...

Szwecja, Dziennki

10.06.2010

 

Szczęście trwało krótko. Ostatnie dwa nieza­leżne badania partyjnych preferencji wskazywały na partię Moderata, jako największą partię w Szwecji (zob. 4/06). Dzisiaj opublikowano staty­stykę zna­cznie cięższego gatunku, prze­prowa­dzoną przez szwedz­ki Główny Urząd Statystyczny, SCB. Po wybraniu 9 035 uprawnionych do głoso­wania osób i otrzymaniu 6 135 odpowiedzi okazało się, że Socjaldemokraci znowu prowadzą. Czer­wono-zielony blok wyborczy wygrałby wybory, gdyby odbyły się one dzisiaj.

xxx

Czerwono zielona kaszana

Logo Socjaldemokratów oraz... jego doprecyzowanie..

Wywiady przeprowadzono w dniach od 28 do 30 maja, jednak 70% z nich w pierwszej połowie tego okresu. Partyjne sympatie Szwedów, prognozowane w majowych sondażach SCB w roku wyborczym, były jak dotąd zawsze potwier­dzane w wynikach wyborów, od roku 1973. Więcej o wyborach...

Szwecja, Dziennki

4.06.2010

 

Historyczna zmiana na tronie pierwszeństwa. Po raz pierwszy w dziejach szwedzkiej demokracji największą partią polityczną w Szwecji są Moderaci (m). Według ostatniego badania instytutu Demoskop poparcie dla prawicowych Moderatów deklaruje 34,5% (+3,9), a dla dotychczasowego lidera sceny politycznej w Szwecji, Socjaldemokratów (s) 29,9% (-3,9%). Od 1921 roku poparcie dla Socjaldemokratów nie spadło poniżej 30%. Wzmacnia to znacznie szansę na ponowne zwycięstwo rządzącego obecnie aliansu czterech partii centroprawicy w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Więcej o wyborach...

Moderaci największą partią

Szwecja, Dziennki

4.05.2010

 

Zaufanie do rządu w Szwecji nadal wysokie. Mimo że badania opinii publicznej uparcie wykazują przewagę sympatii dla partii opozycyjnych, umacnia się zaufanie do obecnej koalicji rządzącej. Aż 59% wszystkich zapytanych Szwedów uważa, że rząd pracuje dobrze. Od poprzedniego badania przybyło 5% zwolenników i teraz poparcie dla rządu znajduje się niemal na rekordowym poziomie z sierpnia-września ubiegłego roku. Tylko 23% Szwedów nie jest zadowolonych z prac rządu. To jednak nie wystarczy, by partie Aliansu cieszyły się większą sympatią wyborców. By rząd przetrzymał wrześniowe wybory musi pokazać, że troszczy się nie tylko o kraj, ale również o lepszą sytuację ekonomiczną gospodarstw domowych.

Rząd

Szwedzki rząd.

Szwecja, Dziennki

26.04.2010

 

Reinfeldt zdolniejszy i sympatyczniejszy. Większość Szwedów (74%) jest zdania, że obecny premier Fredrik Reinfeldt (m) zdecydowanie lepiej nadaje się do kierowania pracami rządu niż liderka opozycji Mona Sahlin (s) - tylko 26% zwolenników. Reinfeldt wypada lepiej nie tylko jeśli chodzi o ocenę kompetencji, ale jest darzony większą, czysto ludzką sympatią. 57% Szwedów chętnie zjadłoby kolację z premierem. Kolacja z Moną Sahlin wydaje się już mniej atrakcyjna (43%). Ważniejsze od kolacji będą jednak wyniki tegorocznych wyborów parlamentarnych w Szwecji. Więcej o szwedzkich wyborach..dalej.

Szwecja, Dziennki

24.01.2010

Rok wyborczy. 19 września 2010 roku odbędą się w Szwecji wybory do parlamentu oraz do władz samorządowych. Odbywają się one tutaj jednocześnie. Rozpoczęła się walka o władzę, mamy już za sobą pierwsze debaty. Zapewne nie raz będziemy pisać na ten temat. Warto więc spojrzeć na krajobraz przed bitwą...Rok wyborczy 2010

vit

 

--

Szwedzkie partie polityczne

Center
Liberałowie
Chadecja
Zieloni
Moderaci
Socjaldemokraci
Komuniści

Wybory 2006

 

 

 

 

Back
 
xxx  
   

 © Szwecja.net