Nowinki ze Szwecji – Tematyczne. 00047

vit

nic

Wybory parlamentarne 2018 r.

START:2018.04.07

12

Szwecja, Dziennki

17.09.2018


Oficjalne wyniki wyborów
Szwedzki urząd ds wyborów – Valmyndigheten – zatwierdził wczoraj ostateczne wyniki wyborów do parlamentu (riksdagu). Nie różnią się one od tych preliminarnych, ogłoszonych w czwartek 13 września. Blok lewicowy ma 144 mandaty, centroprawicowy Alians 143, a Szwedzcy Demokraci SD 62 mandaty poselskie. Weryfikacja wyników do samorządów terytorialnych trwa nadal. Pełne wyniki szwedzkich wyborów można podziwiać na stronach val.se...

Wszystkie dotychczasowe partie zasiadające w riksdagu, osiem sztuk, przekroczyły próg wyborczy 4%. Dwie z nich były jednak bliskie wykluczenia – Chadecy oraz Zieloni. W przedwyborc zych sondażach osiągały one często wynik poniżej progu. Chadekom udało się uzyskać większe wsparcie w samej końcówce kampanii i osiągneli w końcu 6,32% poparcia, bezpiecznie powyżej progu. Zieloni prześlizgnęli się przez próg, trącając poprzeczkę. (rn)

Szwecja, wyniki wyborów do parlamentu 2018

Wyniki wyborów do szwedzkiego parlamentu 2018 r. Od lewej, blok lewicowy: Komuniści V, Socjaldemokraci S, Zieloni MP. W środku, w roli języczka u wagi Szwedzcy Demokraci SD. Na prawo blok centro prawicowy, AliansModeraci M, Center C, Chadecja KD, Liberałowie L.

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2018


Szwedzkie głosy policzone
W Szwecji zakończono liczenie głosów po niedzielnych wyborach do parlamentu i władz lokalnych. Jednak wyniki wyborów są nadal preliminarne. Ostateczne, oficjalne wyniki zostaną podane najwcześniej jutro – zapewnia państwowa komisja wyborcza – Valmyndigheten.

Po przeliczeniu wszystkich głosów otrzymano następujące wyniki:
Socjaldemokraci, S: 28,3%, (–2,7), 100 mandatów.
Moderaci, M: 19,8%, (–3,5), 70 mandatów.
Szwedzcy Demokraci, SD: 17,5%, (+4,7), 62 mandaty.
Center, C: 8,6% (+2,5), 31 mandatów.
Komuniści, V: 8,0% (+2,3), 28 mandatów.
Chadecy, KD: 6,3% (+1,8), 22 mandaty.
Liberałowie, L: 5,5% (+0,1), 20 mandaty.
Zieloni, MP: 4,4% (–2,5), 16 mandaty.

W nawiasach różnica w stosunku do poprzednich wyborów, 2014 r.

Alians M+C+KD+L = 143 mandaty,
Obecna koalicja rządowa S+MP = 116 madatów,
Koalicja rządowa + Komuniści, S+MP+V = 144 mandaty.

Szwecja, wybory 2018, wyniki mandaty

Podział mandatów do riksdagu po podliczeniu wszystkich głosów (14.09.2018).
Komuniści V, Socjaldemokraci S, Zieloni MP, Liberałowie L,

Center C, Chadecja KD, Moderaci M. W środku, w rolu języczka u wagi Szwedzcy Demokraci SD.

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2018


Na północy bez zmian
– liczenie głosów trwa. Nadzieja na zakończenie liczenia głosów wczoraj spełzła na niczym. Zamiast tego odkryto tu i ówdzie drobne szwindle wyborcze. Po ponownym przeliczaniu głosów następują jednostkowe przesunięcia w ilości mandatów poselskich dla poszczególnych partii. Przy tak równym podziale głosów między dwoma konkurencyjnymi blokami ma to znaczenie.

Blok centroprawicowy, Alians, nie czekając na ostateczny wynik wyborów, zgłosił się do przejęcia władzy i tworzenia rządu. Ale ponieważ dwie partie Aliansu, Center C i Liberałowie L, uparły się by nie współpracować nacjonalistyczną partią Szwedzkich demokratów SD – szabel jest zbyt mało. Alians zwrócił się więc o pomoc do... tych, których chce obalić – Socjaldemokratów S. Szef Socjaldemokratów Stefan Löfven, obecny premier, natychmiast zaloty odrzucił. Zdziwienia nie było.

Przy okazji odrzucania Löfven próbuje zaszczepić nowy rodzaj podziału partii politycznych. Nie ma już prawicy i lewicy. Koniec walki bloków partyjnych. Teraz są tylko partie "przyzwoite" i "nieprzyzwoite". Do tych pierwszych zalicza wszystkie partie riksdagu, łacznie z komunistami, oprócz... Szwedzkich Demokratów. W ten sposób premier Szwecji nazwał nieprzyzwoitymi około 20% szwedzkiego narodu. (rn)

Szwecja Alians

Przywœdcy partii Aliansu proszą premiera Löfvena (S) by ten pomógł im... obalić jego rząd.

 

Szwecja, Dziennki

11.09.2018


Wyborcze emocje c.d.
Wynik niedzielnych wyborów do parlamentu w Szwecji jest niemal remisowy. Różnica między głównymi blokami partyjnymi wynosi zaledwie 0,3% (40.6 do 40.3%) na korzyść czerwonych. Jak narazie...

Emocji na tym nie koniec. Jutro, w środę 12/09 mają być podliczone głosy Szwedów mieszkających za granicą oraz ostatnie głosów przedterminowych i przesłanych listownie. Za granicą mieszka około 149 000 szwedzkich obywateli uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyborcza bywa jednak skromna, nieco ponad 30%.

W poprzednich latach zagraniczne głosy potrafiły zmienić wynik o 0,1–0,2%, w dwóch ostatnich wyborach na korzyść prawicy. Przy tak równym podziale głosów jak obecnie może to mieć znaczenie. Napięcie rośnie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki 10.09.2018


Schody do władzy
Wybory się skończyły – zaczęły się schody. Po podliczeniu wszystkich 6004 okręgów wyborczych okazuje się, że blok czerwony (rządzący) ma przewagę dwóch mandatów poselskich. Czekamy jeszcze na podliczenie głosów z zagranicy oraz oddanych przedterminowo. Ale to mało prawdopodobne by nastąpiły znaczniejsze zmiany.

Opozycyjny Alians uważa, że ponieważ czerwoni nie przedstawili wspólnego programu przed wyborami, to nie stanowią oni spójnej alternatywy rządowej – i żąda dymisji premiera. Szef Moderatów, Ulf Kristofersson, czętnie zastąpi go w tej roli.

Premier Stefan Löfven odmawia. Zamierza posiedzieć sobie jeszcze dwa tygodnie na tym stanowisku. Wówczas to nastąpi głosowanie w riksdagu nad wotum zaufania, które Löfven przegra. Chyba, że...

Chyba, że uda mu się rozbić Alians i przeciągnąć dwie jego partie, ludowców Center oraz Liberałów na swoją stronę. Ideowo te partie niewiele się różnią od skrajnej lewicy, więc szanse są spore. Koalicja S+C+L nie daje jednak jeszcze przewagi w riksdagu. Potrzebne jest wsparcie Komunistów. Ale ci dla władzy zgodzą się na wszystko. (rn)

Szwecja wybory 2018 mandaty

Podział mandatów w riksdagu po wyborach 2018 r. na podstawie wstępnych wynikœw. Pbsada: Komuniści V, Socjaldemokraci S, Zieloni MP, Liberałowie L,

Center C, Chadecja KD, Moderaci M. W środku, w rolu języczka u wagi Szwedzcy Demokraci SD.

 

Szwecja, Dziennki 10.09.2018


Trwa liczenie głosów
Wczorajszy dzień zakończył okres wyborczy w Szwecji. Teraz trwa liczenie głosów. Wstępne wyniki ogłoszono już minionej nocy. Teraz trwa zliczanie głosów przedterminowych, oddawanych od 22 sierpnia do wczoraj, 8 września, ponowne liczenie głosów oddanych w dniu wyborów oraz stopniowe liczenie głosów wysłanych pocztą, również z zagranicy.

W środę 12 września zostaną podane preliminarne wyniki wyborów. Najwcześniej w pią tek 14 września nastąpi ogłoszenie ostatecznych wyników. (rn)

Szwecja, wybory, liczenie głosów

 

Szwecja, Dziennki 10.09.2018


Przegrany pilnie poszukiwany
Wybory w Szwecji zakończyły się nijak. Według wstępnych obliczeń oba bloki partyjne uzyskały niemal równą ilość mandatów poselskich po 143. Według innych symulacji blok lewicowy – rządząca koalicja Socjaldemokraci plus Zieloni wspomagana przez Komunistów – uzyskał o jeden mandat więcej, w porywach do dwóch.

W noc powyborczą zwycięzcami ogłosili się... wszyscy. Każdy znalazł jakiś powód do radości. Socjaldemokraci osiągnęli najgorszy wynik w historii, ale lepszy niż wskazywały sondaże – hurra! Moderaci tracą 14 mandatów, ale pozostają drugą partią Szwecji – sukces! Szwedzcy Demokraci uzyskali znacznie gorszy wynik od obiecywanego w sondażach, ale zdobyli dodatkowe 13 mandatów, wzmacniając swoją pozycję języczka u wagi w riksdagu – zwycięstwo!

Teraz, wśród samych zwycięzców trwają gorączkowe poszukiwania pokonanego. (rn)

 

Szwecja, Dziennki 9.09.2018


Przedterminowe głosowanie
Dzisiejszy dzień kończy okres głosowania w szwedzkich wyborach. Swój głos można było oddać przedterminowe już od 22 sierpnia. Do wczoraj, 8/09, według niepełnych raportów, z tej możliwości skorzystało aż 34% uprawnionych do głosowania. W poprzednich wyborach w 2014 r. tych niecierpliwych było aż 36%.

Ten kto oddał przedterminowo głos na jakąś partię, a potem tego żałował ma drugą szansę. Dzisiaj, w dzień wyborczy może stawić się w lokalu wyborczym i naprawić swój błąd.

Liczenie przedterminowych głosów rozpoczyna się zazwyczaj od rana dnia wyborczego i jest gotowe do godziny 20:00 kiedy to zostają zamknięte lokale wyborcze. Tym razem jednak pocztowa firma Postnord nie dostarczyła na czas, a dopiero po godz. 15. Może to spowodować opóźnienia w ogłoszeniu wyników. Miejmy nadzieję, że nie doprowadzi do "korekty" wyników. (rn)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki 9.09.2018


Szwedzkie wybory w toku
Od godziny 8:00 są już otwarte lokale wyborcze w Szwecji. Szwedzi wybiorą dzisiaj nowy skład parlamentu – riksdagu – skład sejmików wojewódzkich oraz władz gminnych. Wszystkie te wybory odbywają się w Szwecji jednocześnie, tego samego dnia. Jakimś cudem Szwedzi potrafią odróżnić te wszystkie karty wyborcze i poprawnie zagłosować. Na ponad 6,29 miliona oddanych głosów w 2014 r., nieważnych było zaledwie... 2 156 sztuk, co daje 0,03%. Dla porównania w polskich wyborach samorządowych (tylko!) w tym samym roku ilość głosów nieważnych wyniosła... 17,47%!

Sondaże przedwyborcze dostarczały nam dużo emocji. Spektakularny wzrost popularności nacjonalistycznej partii Szwedzcy Demokraci, SD, budził powszechne zainteresowanie mediów, nie tyko w Szwecji. W niektórych sondażach partia uzyskiwała najwyższe poparcia ze wszystkich partii politycznych kraju. Tradycyjne bloki partyjne – czerwoni i Alians – idą łeb w łeb. Żaden nie będzie mógł powołać sprawnego rządu bez poparcia SD.

Czy jednak wybory potwierdzą sondażowe sukcesy szwedzkich narodowców? Czy zmasowane ataki konkurentów oraz różne propagandowe sztuczki mediów, mające zdyskredytować SD odniosą skutek? Dowiemy się już jutro. (rn)

Szwecja sondaż

Wyniki sierpniowego sondażu firmy YouGow. Od lewej Moderaci M, Center C, Liberałowie L, Chadecja KD, Zieloni MP, Socjaldemokraci S, Komuniści V, Szwedzcy Demokraci SD. W tle Jimmie Åkesson, szef SD.

 

Szwecja, Dziennki 4.09.2018


Alliansen – opozycyjny alians
Przez wiele lat partie polityczne w Szwecji tworzą dwa konkurujące o władzę bloki – lewicowy oraz centro prawicowy. Obecnie u władzy jest blok lewicowy, czerwony. Główną siłę opozycyjną stanowią obecnie cztery partie – dwie uważane za centrowe i dwie uważane za prawicowe. Razem tworzą one blok współpracy zwany Aliansem (Alliansen).

Trzecią liczącą się siłą, stojącą samodzielnie poza tradycyjnymi blokami jest partia Szwedzcy Demokraci, SD. Mimo ogromnych sondażowych sukcesów przed tegorocznymi wyborami, nie będą oni prawdopodobnie mogli stworzyć samodzielnie rządu, nawet po wygranych wyborach. Chyba, że skuszą do koalicji którąś z partii Aliansu. Więcej o Aliansie...

Szwecja, Alians

Przywódcy czterech partii Aliansu. Od lewej: Ulf Kristersson M, Jan Björklund L, Annie Lööf C, Ebba Busch Thor KD.

 

Szwecja, Dziennki 3.09.2018


Ostatnia prosta
To już ostatni tydzień przed wyborami w Szwecji. W niedzielę 9 września Szwedzi wybierają nowy skład parlamentu oraz władze zarządów terytorialnych.

Wszystkie te wybory – do riksdagu, sejmików wojewódzkich i władz gminnych – odbywają się jednocześnie, tego samego dnia. A wstępne wyniki są podawane już dnia następnego.

Sondaże zapowiadają sporo wyborczych emocji. Dawne, zakorzenione partie tracą swoją pozycję, mogą nastąpić spore przesunięcia w obszarach władzy. Jak wygląda krajobraz polityczny Szwecji w przededniu wyborów? Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

23.08.2018


Szwedzi już głosują
Od wczoraj można już w Szwecji przedterminowo oddawać głosy w tegorocznych wyborach do parlamentu i samorządów terytorialnych. Właściwy dzień wyborczy to 9 września, jednak już teraz można wybrać się do dowolnego lokalu wyborczego i złożyć swój głos. Na stronie urzędu ds wyborów – Valmyndigheten – można znaleźć adresy lokali wyborczych, w których można glosować przedterminowo. Jest ich 2 727 w całym kraju. Zobacz mapę...

Popularność przedterminowego głosowania w Szwecji stale rośnie. W 2002 roku z tej możliwości skorzystało 1,6 miliona Szwedów. W roku 2014 było ich już 2,6 miliona. (rn) Zobacz też Wybory...

 

Szwecja, Dziennki

9.08.2018


Za miesiąc wybory
Dokładnie za miesiąc, 9 września, mamy w Szwecji wybory do parlamentu, riksdagu, oraz władz lokalnych – rad gminnych oraz sejmików wojewódzkich i regionalnych. Wszystkie te głosowania odbywają się jednocześnie, w ciągu jednego dnia. Takich głupot jak "rozpoczęcie kampanii" czy "cisza wyborcza" w Szwecji nie ma więc kampania toczy się od pierwszego dnia po wyborach do zamknięcia lokali wyborczych.

Tegoroczną kampanię wyborczą przyćmiły mocno upały i pożary lasów. Dopiero teraz partie polityczne ruszają do rozwieszania swoich afiszów, banderoli, prezentacji w mediach oraz stawiania partyjnych domków wyborczych na placach miast i miasteczek.

Wiele działań propagandowych było podejmowanych już znacznie wcześniej. Pierwsza telewizyjna debata przywódców partii riksdagu odbyła się 7 maja 2018 r. Temat wyborów jest obecny w mediach już od roku. Zobacz ważniejsze daty wyborów – Kalendarium...

Azwecja Sztokholm riksdag sala plenarna

Sala plenarna riksdagu.

 

Szwecja, Dziennki

28.07.2018


Pogoda skradła show
Za nieco ponad miesiąc, 9 września, w Szwecji odbędą się wybory do parlamentu (riksdagu) oraz władz lokalnych. Jednak cała uwaga mediów skupia się na aktualnej i prognozowanej pogodzie – pladze upałów, suszy i leśnych pożarów. Polityka zeszła na drugi plan.

Walka z ogniem trwa nadal. Upały nie opuszczają Szwecji, choć w sobotę i niedzielę ma być nieco chłodniej, Tu i ówdzie popada nawet deszcz. Spodziewane też są burze i pioruny, a te ostatnie oznaczają... nowe pożary.

Skutki suszy i upałów zataczają coraz szersze kręgi. Rolnicy stają na krawędzi bankructwa. Z powodu braku paszy oddają pospiesznie swoje zwierzęta do rzeźni. A tam niemiła niespodzianka – okres oczekiwania na ubój sześć miesięcy.

W całym kraju panuje zakaz palenia ognisk. Szwedzi zostali pozbawieni swego ulubionego zajęcia – grillowania. I zakaz należy tym razem potraktować na serio – policja ściga i kara nieposłusznych.

Szwedzkie koleje państwowe SJ wstrzymują sprzedaż biletów na wiele pociągów – wagony są zbyt nagrzane i klimatyzacja nie daje rady.

A o wyborach cicho. Pogoda skradła cały show. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.07.2018


Almedalen 2018
Występ Zielonych zakończył wczoraj "polityczny tydzień" Almedalen. Almedalen, to nazwa parku w stolicy Gotlandii Visby, gdzie 50 lat temu socjaldemokrata i późniejszy premier Szwecji, Olof Palme, zainicjował tradycję politycznych wieców. Wszystkie osiem partii riksdagu – szwedzkiego parlamentu – obiecywało wyborcom "guld och gröna skogar" – złoto i zielone lasy. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

2.07.2018


Polityczne targi na Gotlandii
W miasteczku Visby, stolicy szwedzkiej wyspy Gotlandia, rozpoczął się wczoraj, w niedzielę 1 lipca, doroczny "tydzień polityczny". Tym razem to okrągły jubileusz. Tradycję zapoczątkował późniejszy premier Olof Palme w 1968 roku – 50 lat temu.

W tym politycznym jarmarku biorą udział wszystkie partie polityczne riksdagu (szwedzki parlament), ale również setki innych organizacji, instytucji i przedsiębiorstw. W tm roku zgłosiło się około 3000 podmiotów. Każda partia ma "swój" dzień, podczas którego jej przywódca wygłasza programowe przemówienie. Ponieważ partii w riksdagu jest osiem, to i "tydzień" przedłużono o jeden dzień. Przekomarzania będą więc trwały do najbliższej niedzieli włącznie.

Tegoroczny tydzień polityczny ma szczególne znaczenie. I to nie tylko z powodu szacownego jubileuszu, ale przede wszystkim z powodu tegorocznych wyborów do riksdagu i władz lokalnych. Już za parę miesięcy, 9 września, Szwedzi ocenią występy poszczególnych partii. (rn) Zobacz też Almedalen 2009...

Szwecja, Gotland Visby Olof Palme 1968 t.

Olof Palme agituje w parlu Almedalen w Visby, 1968 r.

 

Szwecja, Dziennki

27.06.2018


Szwedzcy narodowcy prą do władzy
Napięcie rośnie w szwedzkiej polityce, głównie z powodu sondażowych sukcesów nacjonalistycznej partii Sverigedemokraterna – Szwedzcy Demokraci, SD. W sondaży Yougov/Metro partia uzyskała 28,5% poparcia respondentów. Przyrost od maja o całe 5,5 punktów procentowych!

Szwecja

Jimmie Åkesson (SD)
– wypatruje świetlanej przyszłości.

nic

Rządzący Socjaldemokraci uzyskali 22%, a główna partia centroprawicy, Moderaci, 17,3%. Oznaczało by to, że największą partią Szwecji jest dzisiaj narodowa SD, a przyszły premier nazywa się Jimmie Åkesson, szef partii. Badanie przeprowadzono między 15 a 18 czerwca, udział wzięło 1520 osób.

Dramaturgii dodaje fakt, że popularność Åkessona rośnie zarówno wśród lewicowych związków zawodowych LO jak i wśród liderów życia gospodarczego. W sondażu DI-Barometern 36% spośród 1400 czołowych reprezentantów życia gospodarczego wyraża duże lub bardzo duże zaufanie do Jimmiego Åkessona. To wzrost o 11 pp od wiosny. Zaledwie 12% deklaruje zaufanie do obecnego premiera Szwecji, Stefana Löfvena (S), a całe 87% ma małe lub żadne zaufanie do niego. (rn) Zobacz też Horror czy nadzieja...

 

Szwecja, Dziennki

9.06.2018


Horror czy nadzieja?
Wrześniowe wybory parlamentarne w Szwecji zapowiadają się ciekawie. Choć wielu w tym wypadku woli określenie – horror. Sondaż po sondażu wskazuje na spadek popularności zasiedziałych partii riksdagu – szwedzkiego parlamentu. Jest tylko jeden zwycięzca – nacjonali ści.

Nacjonalistyczna partia Sverigedemokraterna SD (Szwedzcy Demokraci) zdobywa coraz to większe zaufanie szwedzkich wyborców. Czytaj dalej...

Jimmie Åkesson, SD

Jimmie Åkesson (SD) ma powody do uśmiechu.

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2018


Eriksson żąda cenzury
Szwedzki minister cyfryzacji, Peter Eriksson (MP), domaga się od czołowych korporacji internetowych zaostrzenia cenzury. W tym celu minister spotka Google i Facebook, by domagać się ograniczenia swobody wypowiedzi. U tych pierwszych ministrowi nie podoba się ranking wyników wyszukiwania oraz zawartość materiałów na Youtubie, którego Google są właścicielem. Również Facebook nie przypada ministrowi do gustu – ludzie piszą tam co chcą.

Eriksson wskazuje na zbliżające się wybory parlamentarne w Szwecji, które odbędą się we wrześniu obecnego roku. Od platform medialnych domaga się zdecydowanej walki z tzw. "trolami" oraz usuwania niepożądanego, nazywanego nielegalnym, materiału w ciągu 24 godzin. Jeżeli platformy nie dostosują się do zielonego ministra, ten grozi zaostrzeniem prawa.

Czasu rzeczywiście jest mało. Partia ministra Erikssona, Zieloni, leży aktualnie poniżej progu wyborczego, więc po wyborach biedaczysko może stracić pracę. (rn)

Szwecja, Peter Eriksson

Marzenie Petera Erikssona.

 
     
       
 

 

 

 

 © Szwecja.net