Nowinki ze Szwecji

Temat: SAAB 00009

Start 24.02.2009.

Szwecja, Dziennki

7.11.2011

 

GM blokuje sprzedaż Saaba. Poprzedni właściciel firmy Saab Automobile, amerykański koncern samochodowy General Motors, nie zgadza się na sprzedaż swoich licencji chińczykom. Pod koniec października ogłoszono, że Saaba kupują Chińczycy. Dla obecnego właściciela Victora Mullera i jego firmy Spyker była to ostatnia deska ratunku. Saab Automobile pod wodzą Muller nie zdołał rozwiązać starych problemów, a jednocześnie popadał w nowe. Groźba bankructwa była oczywista. Sprzedanie Saaba Chińczykom, miało uratować starą szacowną firmę oraz szwedzką fabrykę samochodów w Trollhättan. Teraz Saab znalazł się znowu w punkcie wyjścia. (rn). Zobacz też 28.10.2011.

Szwecja, Dziennki

28.10.2011

 

Chiny biorą SAABa. Kolejna szwedzka marka samochodów osobowych SAAB przejdzie w chińskie ręce. Według opublikowanego dzisiaj listu intencyjnego, podpisanego między obecnym właścicielem Victorem Mullerem a dwiema chińskimi firmami Pang Da oraz Youngman, 100% akcji Saab Automobile zostanie sprzedane Chińczykom. Cena ma wynieść 100 mln euro.

Wiadomość wzbudziła entuzjazm wśród szwedzkich pracowników Saaba z fabryki w Trollhättan. Od miesięcy nie dostają oni pensji. Produkcja samochodów jest również od dawna wstrzymana.

Kryzys Saaba nie zakończył się niestety w 2010 roku, gdy Victor Muller kupił Saab Automobile od GM. Sprzedaż nigdy nie ruszyła na dobre i firma borykała się nadal z finansowymi problemami. Od pewnego czasu jest zagrożona bankructwem. Pracownicy, poddostawcy i entuzjaści Saaba chcieliby wierzyć, że to już koniec problemów. Jednak droga od listu intencyjnego do ostatecznego zakończenia tego interesu jest jeszcze daleka. Do wzrostu sprzedaży jeszcze dalsza. (rn). Zobacz temat SAAB…

Ciński SAAB

   

Szwecja, Dziennki

25.02.2010


I żyli długo i szczęśliwie. Przejęcie od GM Saaba Automobile przez Holenderską firmę Spyker Cars, połączone z udzieleniem wielomiliardowej pomocy publicznej nowemu podmiotowi Spyker Saab, wywołało falę optymizmu w branży motoryzacyjnej w Szwecji. Poddostawcy wycofują wcześniejsze wypowiedzenia swoim pracownikom. Fabryka w Trollhättan przygotowuje się do wznowienia produkcji już w marcu. Victor Muller, szef Spykera, nie traci nadziei, że do końca roku wyprodukuje 60 000 samochodów. Czyżby to koniec telenoweli Saga o Saabie?...saab

Szwecja, Dziennki

23.02.2010


Sprzedaż Saaba sfinalizowana. Dziś o godz. 16.30 Spyker podpisał ostatnie umowy z GM i stał się w końcu właścicielem Saaba Automobile. Decydujące dla pomyślnego zakończenia transakcji było uznanie przez wszystkie strony pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na ponad 4 mld koron, wraz z państwowymi gwarancjami. Likwidacja Saaba będzie przerwana, a wszystkie dotychczasowe umowy, m. in. z dealerami i dostawcami, zostaną przeniesione do nowej spółki. Oprócz tego będą zawarte nowe umowy, dotyczące przyszłej współpracy.

Ostatnio największe emocje budziła kwestia możliwości finansowych Spykera i sposobu finansowania zakupu Saaba. Pierwszą ratę do zapłaty, w wysokości 50 mln dolarów (ok. 150 mln zł), Spyker pożyczył. Połowa kwoty ma pochodzić od rosyjskiego bankiera Władimira Antonowa, podejrzewanego o kontakty z rosyjską mafią. Dlatego jego udział w firmie Spyker musiał zostać ukryty, by transakcja mogła dojść do skutku.

Szwecja, Dziennki

12.02.2010


Spyker–SAAB coraz bliżej finału. Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził pożyczkę 400 mln euro dla holenderskiej firmy Spyker na kupno Saab Automobile. Największa przeszkoda w doprowadzeniu do finału przejęcia Saaba od GM została usunięta.

Pożyczka jest żyrowana przez szwedzkie państwo, co kwalifikuje ją jako pomoc publiczną. Gwarancje państwowe dla polskich stoczni stały się jedną z przyczyn żądania ich likwidacji przez Komisję UE. Tym razem Komisja bardzo chwali szwedzki rząd, który tak sprytnie uzasadnił pomoc publiczną, że można udawać, iż pomocą to nie jest.

Szwecja, Dziennki

8.02.2010


Komisja unijna wyraziła zgodę na udzielenie przez państwo szwedzkie pomocy publicznej dla Saab Automobile, w formie gwarancji na ponad 4 miliardy koron pożyczki (1,6 mld zł). Komisarz Neelie Kroes uważa, że państwowa gwarancja nie narusza zasad konkurencji. Ta sama komisarz domagała się likwidacji stoczni Gdańsk z powodu wykorzystania gwarancji rządowych na... 4,68 miliona zł.

Szwecja, Dziennki

26.01.2010


Saab sprzedany – znowu. Po intensywnych negocjacjach amerykański koncern General Motors zawarł porozumienie o sprzedaży Saaba Automobile holenderskiej firmie Spyker Cars. Porozumienie zostało potwierdzone przez GM oraz przez szwedzki rząd, który udzielił już gwarancji na ponad 4 mld koron pożyczki od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Teraz pozostaje tylko czekać na pozytywną decyzję ze strony samego EBI.

Spyker zaprezentował podobno biznesplan, gwarantujący Saabowi przetrwanie i pewniejszą przyszłość oraz przekształcający go w bardziej sportową i ekskluzywną markę, pod szyldem nowej spółki Saab Spyker Automobiles. Jak podaje holenderska gazeta „de Telegraaf”, Spyker ma zapłacić GM 350 milionów euro, z czego większość w formie akcji w nowo powstałym koncernie Spyker-Saab. Oby tym razem była to decyzja ostateczna.

Szwecja, Dziennki

26.01.2010
17:40

Holenderski Spyker Cars kupuje Saaba Automobile od GM – podała przed chwilą agencja AFP. Spyker wzywa na konferencję prasową o 19:15 w Sztokholmie. Czyżby kolejna sensacja, którą za chwilę będzie trzeba dementować..?

Szwecja, Dziennki

26.01.2010

Strach pisać o Saabie. Pisanie dzisiaj czegokolwiek o Saabie Automobile wiąże się z nieodłącznym ryzykiem konieczności dementowania tego następnego dnia. Wczoraj szwedzkie media pełne były doniesień o bliskim porozumieniu GM oraz Spyker Cars, w sprawie przejęcia Saaba przez tego ostatniego. Około południa tytuły doniesień oznajmiały już „Saab sprzedany”, by w dwie godziny później przyznać, że „Decyzja opóźnia się”. Wieczorem, po konferencji prasowej szefa GM, Eda Whitacrea, okazało się natomiast, że nie ma żadnego porozumienia i decyzja z grudnia 2009 o likwidacji firmy nadal obowiązuje.

Szwecja, Dziennki

13.01.2010

Likwidator Saaba wyznaczony. Mimo, że decyzja o likwidacji Saaba Autombile została ogłoszona już 18 grudnia 2009 roku, nadal rozkwitają różne spekulacje na temat przyszłości firmy. Niemal codziennie media donoszą „sensacyjne” wieści o nowych ofertach na kupno Saaba, składanych GM. Tymczasem rozpoczął się już proces likwidacji i zarząd nad firmą przejął likwidator, wyznaczony przez szwedzki Urząd ds. Przedsiębiorstw, Bolagsverket. Jest nim brytyjski adwokat Stephen Taylor, który przejmuje wszystkie funkcje dotychczasowego dyrektora naczelnego Jana-Åke Jonssona.

Szwecja, Dziennki

23.12.2009

Życie po życiu. Wydawać by się mogło, że decyzja GM o likwidacji Saaba Automobile zakończy dyskusje na temat przyszłości tej szwedzkiej marki samochodów. A jednak nie, zamieszanie trwa nadal. Spyker Cars złożył nową ofertę GM i domaga się jej rozpatrzenia. Media donoszą o jeszcze innych kupcach, zainteresowanych wskrzeszeniem nieboszczyka. Pracujący nadal w pocie czoła negocjatorzy postanowili jednak rozsądnie wziąć świąteczny urlop, więc i my przyjrzymy się temu saabskiemu gadaniu dopiero po Świętach.

Szwecja, Dziennki

18.12.2009

Koniec Saaba. Właściciel Saaba Automobile, amerykański gigant motoryzacyjny General Motors, oświadczył dzisiaj, że przerywa rozmowy z holenderską spółką Spyker Cars, która była jedynym już pretendentem do kupna Saaba. Oznacza to likwidację Saaba Automobile. Będzie ona przebiegać w zorganizowanych formach, zapewnia europejski szef GM, Nick Reilly. Saab spłaci wszystkie długi, łącznie z należnościami dostawców oraz zakończy produkcję i dystrybucję samochodów. Wszystkie gwarancje zostaną dotrzymane, zapewniony zostanie serwis oraz części zamienne. Nie jest to więc bankructwo. Dobiega końca historia jednej z dwóch marek światowej klasy szwedzkich samochodów. Dokładnie 60 lat temu, w grudniu, rozpoczęto seryjną produkcję Saaba.

saab

Szwecja, Dziennki

16.12.2009

Saab. Jedynym partnerem General Motors w negocjacjach o kupno Saaba Automobile jest już teraz holenderska spółka Spyker. Jej głównym właścicielem jest rosyjski oligarcha Antonow, który kontroluje również Conversbank z bankami w Rosji, na Łotwie i Litwie. Alexander Antonow został postrzelony w biały dzień wiosną tego roku w Moskwie. Pięć strzałów w brzuch. Nie jest to „wymarzony kandydat teściowej” – jak to określił komentator szwedzkiej telewizji.

Szwecja, Dziennki

1.12.2009

Ważą się losy Saaba. Już dzisiaj, podczas posiedzenia zarządu koncernu General Motors, rozstrzygnie się przyszłość Saaba (likwidacja albo szukanie nowego właściciela). Na miejscu, w siedzibie GM w Detroit, jest szef Saaba Automobile Jan Åke Jonsson i przedstawiciele szwedzkiego rządu z Jöranem Hägglundem na czele, którzy odbyli już wstępne spotkanie z kierownictwem GM. Na razie żadna ze stron nie chce ujawniać i komentować treści przeprowadzonych rozmów. Oficjalne informacje i decyzja zarządu GM zostaną podane dopiero po zakończeniu posiedzenia późnym wieczorem.

Szwecja, Dziennki

30.11.2009

Chiński koncern samochodowy Beijing Auto (BAIC), który był jednym z inwestorów, mających wesprzeć grupę Koenigsegg przy kupnie Saaba Automobile, jest nadal zainteresowany szwedzką marką. Podobnie jak grupa amerykańskich inwestorów pod kierunkiem banku Merbanco. Chętni stawiają tylko jeden warunek – transakcja musi zostać sfinalizowana szybko. Koncern GM, obecny właściciel Saaba, zastanawia się jednak, czy szukać nowego kupca, czy rozpocząć proces likwidacji. Przyszłość Saaba stanie się pewniejsza po wtorkowym posiedzeniu zarządu GM.

Szwecja, Dziennki

26.11.2009

Koenigsegg skorzysta na zamieszaniu wokół Saaba? Złożenie przez tak małą firmę, produkującą 15-20 samochodów rocznie, oferty na kupno Saaba Automobile sprawiło, że Koenigsegg wyszedł z cienia i znalazł się nagle w centrum medialnego zainteresowania. To niezła reklama dla marki - dzięki temu jej rozpoznawalność wzrosła wielokrotnie. Dlatego, nawet wycofując się z negocjacji w sprawie zakupu Saaba, Koenigsegg jako jedyny może wyjść z tego interesu zwycięsko.

Szwecja, Dziennki

25.11.2009

Saab nie przeżyje? Nagły zwrot w negocjacjach w sprawie Saaba budzi duże emocje. Padają oskarżenia pod adresem szwedzkiego rządu za opieszałość i brak aktywnego wsparcia dla tej transakcji. Christian von Koenigsegg nie chce wskazywać konkretnego winowajcy. Cały proces odbywał się pod dużą presją czasową i składał się z wielu elementów. W negocjacjach uczestniczyli szwedzcy, norwescy, amerykańscy i chińscy inwestorzy, prowadzono też rozmowy z EBI w sprawie pożyczki i ze szwedzkim rządem w sprawie udzielenia gwarancji państwowych. Zgranie wszystkich decyzji w odpowiednim czasie okazało się niemożliwe. Ostateczny termin na domknięcie wszystkich spraw, by bezpiecznie wprowadzić w życie nowy plan dla Saaba, był wyznaczony na 30 listopada i nie udało się go osiągnąć.

Ponieważ GM nie ma w tym momencie żadnego innego, potencjalnego kupca dla szwedzkiej marki, wycofanie się grupy Koenigsegg może oznaczać likwidację Saaba, a co za tym idzie 8 tys. miejsc pracy w fabryce w Trollhättan. Pojawiły się już jednak pogłoski, że chiński koncern Geely, który prowadzi poważne rozmowy w sprawie kupna Volvo PV, wyraził też zainteresowanie Saabem. Dla Chińczyków to łakomy kąsek – kupno obu marek dałoby im dostęp do nowoczesnych technologii, sieci dostawców i wielu innych korzyści za naprawdę niewielkie pieniądze. Na razie jednak czekamy na oficjalne stanowisko koncernu GM, które mamy poznać w przyszłym tygodniu.

Szwecja, Dziennki

24.11.2009

Szwecja, saab

Koenigsegg rezygnuje z kupna Saaba! Dziś po południu, po pół roku intensywnych rozmów i przygotowań do przejęcia Saaba Automobile, szwedzka grupa Koenigsegg poinformowała, że wycofuje się z transakcji. Christian von Koenigsegg twierdzi, że opóźnienia w doprowadzeniu sprzedaży do końca spowodowały, że pomyślne wprowadzenie w życie nowego planu dla Saaba stało się zbyt ryzykowne. Nie pomogło obiecane wsparcie finansowe ze strony chińskiego koncernu Beijing Auto (BAIC) ani przyznana niedawno po wielkich bólach pożyczka od Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości ponad 4 mld koron. Koncern GM, dotychczasowy właściciel Saaba, jest rozczarowany i zaskoczony tą nagłą decyzją. W przyszłym tygodniu, po wstępnej ocenie sytuacji, ma poinformować o następnych krokach w tej sprawie. Temat SAAB...SAAB

Szwecja, Dziennki

2.11.2009


Saab mocno w dół. Rynek samochodów osobowych ustabilizował się w październiku, sprzedaż przestała spadać. Niestety Saaba to nie dotyczy. W październiku zarejestrowano tylko 588 nowych samochodów tej marki, co oznacza spadek o ponad 70%. Kierownictwo Saaba Automobile liczy na odwrócenie spadkowego trendu w momencie, gdy sprzedaż firmy grupie Koenigsegg zostanie sfinalizowana. Pierwszym sygnałem nadchodzącej poprawy jest ponowne zatrudnienie przez Saaba zwolnionych wcześniej pracowników.

Szwecja, Dziennki

21.10.2009


Los pożyczki dla Saaba rozstrzygnięty. Dziś Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wydał decyzję o przyznaniu Saabowi Automobile pożyczki w wysokości 400 mln euro (ponad 4,1 mld koron). Dzisiejsza decyzja to kamień milowy na drodze do nowego, silniejszego Saaba. Pożyczka pozwoli na zamknięcie transakcji, związanej z przejęciem szwedzkiej marki przez Grupę Koenigsegg.

Szwecja, Dziennki

6.10.2009


Państwowe gwarancje dla SAABa. Szwedzki rząd jest gotowy udzielić gwarancji na 4 mld koron pożyczki od Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla Grupy Koenigsegg, kupca Saaba Automobile. Nie znaczy to, że sprawa pożyczki jest już przesądzona, ale jeden z najważniejszych etapów został pokonany. SAAB czeka teraz na decyzję specjalnej komisji, która po przeanalizowaniu udzielonych gwarancji i kondycji firmy, powinna dać odpowiedź „no objection”. Dopiero wtedy EBI będzie mógł przyznać pożyczkę i wypłacić pieniądze. Zobacz też 0110 oraz temat SAAB...

Szwecja, Dziennki

1.10.2009


Większe wymagania wobec Saaba. Ważą się losy 4 mld koron pożyczki od Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla Grupy Koenigsegg, kupca Saaba Automobile. Szwedzki rząd domaga się więcej konkretów. Biznesplan wygląda dużo lepiej, od kiedy pojawił się nowy inwestor – chiński koncern Beijing Auto, wraz z brakującymi do zamknięcia transakcji pieniędzmi. Jednak rząd nie udzieli wymaganych gwarancji bez wiążącej umowy z Chińczykami. Sam list intencyjny to za mało. EIB ma podjąć decyzję 21 października. Zobacz też: 10.09.

Szwecja, Dziennki

16.09.2009


Nowy model Saaba 9-5. Na targach samochodowych we Frankfurcie zaprezentowano wczoraj najnowszy i największy jak dotąd model Saaba 9-5. Nowy Saab ma ponad 5 m długości i waży blisko 2 tony. Borykająca się z poważnymi problemami szwedzka marka pokłada całą swoją nadzieję w wylansowaniu nowego modelu. Sprzedaż Saaba spadła w tym roku aż o 60% i firma potrzebuje teraz na gwałt nowego przeboju rynkowego. Problem w tym, że nowy model pojawia się o 3-4 lata za późno i jest zbyt duży. Nowy Saab 9-5 będzie produkowany w Trollhättan i pojawi się na rynku w przyszłym roku.

Nowy model Saaba – 9-5.

Szwecja, Dziennki

10.09.2009


Chińskie szwedzkie marki? Grupa Koenigsegg – spodziewany nabywca SAAB Automobile – oraz chiński koncern samochodowy BAIC*, podpisali list intencyjny o wspólnym poszukiwaniu możliwości rozwoju Saaba na chińskim i międzynarodowym rynku. BAIC ma posiadać pakiet mniejszościowy w Grupie Koenigsegg, która zachowa 100% udziałów w spółce SAAB Automobile AB. Na pytanie, czy oznacza to, że SAAB będzie produkował swoje samochody w Chinach, Christian von Koenigsegg nie chce na razie odpowiadać.

*BAIC, Beijing Automotive Industry Holdings Co. Ltd, czołowy producent samochodów w Chinach. Chciał kupić SAABa we wcześniejszych fazach negocjacji, a także Volvo PV.

Szwecja, Dziennki

7.09.2009


Grupa Koenigsegg poinformowała szwedzki rząd o zdobyciu brakujących środków na kupno Saaba Automobile od koncernu General Motors. Plan finansowy wygląda obiecująco i wiarygodnie. Nie ujawniono jeszcze pochodzenia pieniędzy, ale - jak podaje Dagens Industri - chodzi tu prawdopodobnie o chiński koncern samochodowy SAIC, Shanghai Automotive Industry Corporation, z którym GM wcześniej współpracowało.

Zamknięcie kwestii finansowania zwiększa szanse Saaba na otrzymanie pożyczki od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w wys. 4,3 mld koron i na uzyskanie gwarancji państwowych na tę pożyczkę. Szef Saaba, Jan Åke Jonsson, ma nadzieję, że proces sprzedaży zakończy się najpóźniej 31 października.

Szwecja, Dziennki

4.09.2009


Proces sprzedaży Saaba ma się zakończyć najpóźniej do końca października. Szef Saaba, Jan Åke Jonsson, twierdzi, że dziura w finansowaniu (brakujące 3 mld koron) została już prawie załatana i nic nie stoi na przeszkodzie, by doprowadzić transakcję do końca. Według nowego planu Saab ma produkować około 120-125 tys. samochodów rocznie i stać się opłacalnym za około 2-3 lata. Jak na razie, w tym roku niegdysiejszy filar szwedzkiego przemysłu samochodowego wyprodukował zaledwie 25 tys. samochodów.

SAAB

Szwecja, Dziennki

2.09.2009


Przeszkody na drodze do przejęcia Saaba usunięte. Jak podaje Dagens Industri, Koenigsegg Group prawdopodobnie zdobędzie brakujące 3 miliardy koron, potrzebne do sfinalizowania transakcji. Dodatkowa pożyczka od państwa nie będzie już konieczna. Koncern GM i nieznana jeszcze dotąd grupa nowych inwestorów ma udzielić finansowego wsparcia. Tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo, że szwedzkie państwo udzieli gwarancji na pożyczkę w wys. 4,3 mld koron od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB) i że sprzedaż Saaba zostanie doprowadzona do końca.

SAAB

Szwecja, Dziennki

26.08.2009


Los Saaba nadal niepewny. Podpisanie umowy 18 sierpnia pomiędzy amerykańskim koncernem General Motors i szwedzką grupą Koenigsegg uznano początkowo za powrót Saaba w szwedzkie władanie. T eraz jednak okazuje się, że nadal jest wiele problemów do rozwiązania...

Szwecja, Dziennki

18.08.2009


SAAB wraca do macierzy! Na dwa dni przed upływem terminu rekonstrukcji szwedzka grupa Koenigsegg zawarła umowę z amerykańskim GM o przejęciu Saab Automobile. GM potwierdza tę informację. Stara szwedzka marka wraca więc do macierzy. Wiadomość została przyjęta z entuzjazmem przez kierownictwo Saaba...

Szwecja, Dziennki

10.08.2009


20-go sierpnia upływa termin zakończenia rekonstrukcji Saab Automobile. Czas najwyższy, by ustalił się konkretny obraz nowego właściciela firmy. Tymczasem, według ostatnich, niepotwierdzonych pogłosek, któryś z inwestorów w obrębie koncernu Koenigsegg Group, mającego wkrótce przejąć Saaba, chce wycofać się z interesu. Przedstawiciele szwedzkiego Ministerstwa Gospodarki potwierdzają, że w kierownictwie Koenigsegg trwają jakieś przetasowania. Ewentualne zmiany nie zagrażają jednak procesowi sprzedaży. Rekonstruktor Saaba, Guy Lofalk, jest zaskoczony i zdziwiony tymi informacjami....

Szwecja, Dziennki

15.07.2009


Po raz pierwszy od 14 miesięcy na europejskim rynku samochodowym odnotowano wreszcie wzrost sprzedaży (+2,4%). W Szwecji jednak nadal nie widać powodów do radości. Saab Automobile zaliczył w czerwcu kolejny spadek (-62%), a jego udział na rynku europejskim jest właściwie żaden (zaledwie 0,2%). Może sytuacja poprawi się trochę, gdy wyjaśnią się w końcu wszystkie szczegóły, dotyczące sprzedaży firmy. Również Volvo PV nadal odnotowuje spadki, choć już nie tak duże, jak w poprzednich miesiącach. Tak, czy inaczej, niezależnie od panującego kryzysu, ani Volvo, ani Saab nie należą do liczących się w Europie marek.

Szwecja, Dziennki

24.06.2009


W ubiegłym tygodniu wyjaśniło się, że Koenigsegg Group (konsorcjum, w skład którego wchodzą szwedzcy, norwescy i amerykańscy inwestorzy) kupuje Saab Automobile. Teraz toczy się walka o uzyskanie od Europejskiego Banku Inwestycyjnego pożyczki w wysokości prawie 4,8 miliardów koron. Otrzymanie tych pieniędzy jest głównym punktem w negocjacjach z nowym właścicielem Saaba. EBI będzie jednak potrzebował państwowych gwarancji, zanim zgodzi się udzielić pożyczki. Teraz toczą się rozmowy na temat warunków udzielenia takich gwarancji.

Szwecja, Dziennki

17.06.2009


Ostatnie wiadomości o sprzedaży Saab Automobile firmie Koenigsegg zostały wczoraj oficjalnie potwierdzone przez jego dotychczasowego właściciela, koncern General Motors. Kim jednak są tak naprawdę osoby, stojące za szwedzko - norweskim konsorcjum, które wkrótce przejmie Saaba?

Szwecja, Dziennki

17.06.2009


Saab może liczyć na umorzenie 75% swoich długów. Sąd w Vänersborg wyraził zgodę na taki sposób rozliczenia z wierzycielami firmy. Według adwokata Guya Lofalka, który zajmuje się procesem rekonstrukcji Saaba, kwestia takiego układu, w którym wierzyciele zgadzają się na umorzenie większej części zadłużenia, była ważnym punktem w negocjacjach z nowym właścicielem Saaba. Już w ubiegłym tygodniu stało się jasne, że ponad 80% z około 600 wierzycieli Saaba, przystaje na taki układ. Oprócz tego Saab chce mieć jeszcze rok czasu na spłacenie pozostałej po odpisaniu sumy.

Szwecja, Dziennki

16.06.2009


Koncern General Motors potwierdza dzisiaj oficjalnie, że Saab Automobile zostanie sprzedany szwedzkiej firmie Koenigsegg, zajmującej się produkcją samochodów sportowych. Oczekuje się, że sprzedaż dojdzie do skutku pod koniec III kwartału tego roku. General Motors i Koenigsegg Group podpisali już tzw. list intencyjny...

Szwecja, Dziennki

15.06.2009


Negocjacje w sprawie kupna Saab Automobile idą teraz pełną parą i mogą zostać sfinalizowane już w tym tygodniu. Norweski finansista Bård Eker, będący głównym właścicielem szwedzkiej firmy Koenigsegg, obiecuje, że będzie chciał zachować Saaba w jego dotychczasowej formie. Natomiast w środę wierzyciele Saaba mają podjąć decyzję o umorzeniu firmie 75% długów. Większość z nich zgadza się na taki układ. Wątpliwości ma natomiast szwedzkie państwo – drugi co do wielkości wierzyciel Saaba – które chce mieć więcej informacji o przyszłym właścicielu firmy, zanim zgodzi się na umorzenie długu. Zobacz też ...

Szwecja, Dziennki

12.06.2009


Saab Automobile ma już kupca. Jest nim mała szwedzka firma Koenigsegg, produkująca ekskluzywne samochody sportowe, wraz z grupą norweskich inwestorów. Zainteresowani podpisali już tzw. list intencyjny, a końcowe negocjacje, dotyczące szczegółów sprzedaży, odbędą się w ciągu najbliższych miesięcy. Na razie jednak żadna ze stron nie chce komentować tych informacji, dopóki koncern GM, dotychczasowy właściciel Saaba, nie poda oficjalnej wiadomości o sprzedaży firmy...

Szwecja, Dziennki

10.06.2009


Już pod koniec tego tygodnia może wyjaśnić się sytuacja, dotycząca przyszłości Saab Automobile. Jak na razie właściciel Saaba - koncern GM, który obecnie sam przechodzi rekonstrukcję - prowadzi rozmowy z trzema zainteresowanymi kupnem Saaba firmami. Do tej pory nie było wiadomo, kim są zainteresowane strony. Teraz jednak „Financial Times” podaje, że są to szwedzki producent samochodów sportowych Koenigsegg, amerykański holding Renco i grupa inwestorów z Wyoming. Możliwe, że główny kandydat zostanie wybrany i zaprezentowany pod koniec tygodnia, a sprzedaż dojdzie do skutku najpóźniej na przełomie czerwca i lipca.

Szwecja, Dziennki

05.06.2009


Problemy finansowe Saab Automobile nie mają końca. Zapasy pieniędzy topnieją w zastraszającym tempie – według wyliczeń firma traci miesięcznie około 200 milionów koron. W czasie rekonstrukcji mocno spadła produkcja i szacuje się, że firma wykorzystała już połowę pożyczki w wysokości 1,2 miliardów koron, którą otrzymała od swojego właściciela, koncernu GM. Jeżeli straty będą postępowały w takim tempie, pieniądze skończą się już w sierpniu. Saab twierdzi jednak, że nie ma żadnych palących problemów i że środków spokojnie wystarczy na cały okres rekonstrukcji.

Szwecja, Dziennki

14.05.2009


Sytuacja na rynku samochodów osobowych w Europie ciągle się pogarsza. Do najgorzej sprzedających się marek należy szwedzki Saab – w kwietniu sprzedał o ponad 60% samochodów mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Również Volvo PV nie ma się czym pochwalić – sprzedaż nowych samochodów spadła o prawie 40%. Na razie nie widać więc światełka w tunelu dla szwedzkich marek.

Szwecja, Dziennki

12.05.2009


Proces sprzedaży Saab Automobile dobiega powoli końca. Jak podaje rekonstruktor Guy Lofalk, pozostało już tylko dwóch - trzech zainteresowanych kupnem, którzy podpisali już tzw. list intencyjny. Nie chce jednak na razie ujawniać, kim są potencjalni kupcy. Następnym etapem negocjacji będzie spisanie umowy (tzw. memorandum of understandning) z jedną ze stron, co nastąpi prawdopodobnie na początku czerwca.

Szwecja, Dziennki

5.05.2009


Media donosiły wczoraj o możliwości przejęcia marki Saab przez koncern Fiata. Szef Saab Automobile Jan Åke Jonsson twierdzi dzisiaj, że nie prowadzi żadnych rozmów z Fiatem. W ostatnich tygodniach fabrykę w Trollhättan odwiedziło kilkunastu potencjalnych nabywców. W tym tygodniu mają oni powiadomić Saaba o swojej decyzji. Jonsson nie chce ujawniać, kim są zainteresowani, ale na pewno nie jest to Fiat.

Szwecja, Dziennki

16.04.2009


Sprzedaż nowych samochodów osobowych w Szwecji jest ostatnio bardzo niska i nadal spada. Wyniki są dość przygnębiające – sprzedaż w marcu spadła o ponad 23% w porównaniu do roku ubiegłego, a w pierwszym kwartale tego roku zmniejszyła się o prawie 29%. Sprzedaż samochodów spada drastycznie prawie w całej Europie.

Szwecja, Dziennki

14.04.2009


We wtorek 701 osób zatrudnionych w Saab Automobile w Trollhättan otrzymało wiadomość, że piątek jest ich ostatnim dniem pracy w firmie. Normalnie okres wypowiedzenia powinien trwać 6 miesięcy, ale w tym wypadku obie strony doszły do porozumienia, że zostanie on skrócony do 1 miesiąca. Saab ma jednak nadzieję, że zwolnione osoby będą mogły wrócić do pracy, gdy tylko problemy firmy zostaną pomyślnie rozwiązane.

Szwecja, Dziennki

06.04.2009


Jest ponad dwudziestu zainteresowanych kupnem Saab Automobile w Trollhättan. Wkrótce kierownictwo Saaba ma przedstawić potencjalnym kupcom prezentację, w której będą przedstawione wszystkie zalety firmy. Oblicza się, że cały proces sprzedaży zostanie przeprowadzony w czerwcu tego roku. Tak wynika z dokumentu, który rekonstruktor Saaba Guy Lofalk złożył w sądzie rejonowym w Vänerborg. Dziś odbywa się tam zebranie wierzycieli. Wszyscy są zgodni, że rekonstrukcja Saaba ma być kontynuowana...

Szwecja, Dziennki

01.04.2009


Maud Olofsson (c) – szwedzka minister gospodarki – prowadzi w Waszyngtonie rozmowy dotyczące planowanej przez koncern General Motors sprzedaży Saaba. Od prawie sześciu tygodni trwa rekonstrukcja Saab Automobile. Olofsson zamierza upewnić się, że proces sprzedaży szwedzkiej marki rzeczywiście zostanie doprowadzony do końca i że jeżeli będzie zainteresowany kupiec firma nie zostanie zamknięta.

Szwecja, Dziennki

19.03.2009


Saab Automobile w Trollhättan coraz bardziej ogranicza swoją produkcję. W związku z nieustannie spadającym popytem, a co za tym idzie zmniejszeniem tempa produkcji, kierownictwo firmy podjęło decyzję o skróceniu tygodnia pracy do dwóch dni roboczych. Taka sytuacja ma się utrzymać przynajmniej w tym i w przyszłym tygodniu. Agonia szwedzkiej marki trwa.

Szwecja, Dziennki

5.03.2009


Zapaść w branży samochodowej zatacza coraz szersze kręgi. Plastal Holding, jeden z największych szwedzkich producentów plastikowych części dla przemysłu motoryzacyjnego – ogłasza bankructwo. Powodem jest „ostry niedobór płynności aktywów” - czyli brak kasy. Plastal zatrudnia 500 osób w Szwecji i 6000 w Europie. Wśród odbiorców jest zarówno Volvo jak i Saab. - Nagłe załamanie się koniunktury nastąpiło od września ubiegłego roku, wcześniej szło nam dobrze – mówi dyrektor firmy Roar Isaksen.

Szwecja, Dziennki

4.03.2009


Dwa chińskie koncerny samochodowe Geely Automobile i Dongfeng Motor Group są zainteresowane kupnem szwedzkiego Saaba. Ponadto Geely jest również zainteresowane marką Volvo. Jednak koncern General Motors (właściciel Saaba) nie ma zamiaru podejmować wysiłków dotyczących sprzedaży, kierownictwo Saaba samo musi o to zadbać. Jeżeli rekonstrukcja się nie powiedzie, lub nie pojawi się żaden nowy właściciel, los Saaba będzie przesądzony – bankructwo. Szwedzkie marki nadal są jednymi z najgorzej sprzedających się w USA – sprzedaż Saaba spadła o 59%, a Volvo o 55%.

Szwecja, Dziennki

20.02.2009


Jest decyzja w sprawie Saaba. Sąd rejonowy w Vänersborg rozpatrzył pozytywnie wniosek o rekonstrukcję Saab Automobile. Jednocześnie General Motors przejął dziś wieczorem wszystkie zobowiązania wobec poddostawców ...

Szwecja, Dziennki

19.02.2009


Jeszcze rano media donosiły, że kierownictwo SAABa podejmie dziś decyzję o złożeniu podania o rekonstrukcję firmy. Jednak nadzwyczajne zebranie zarządu zostało przerwane bez rozpatrzenia wszystkich punktów porządku obrad. Uczestnicy spotkania odmawiają komentarzy.

Szwecja, Dziennki

18.02.2009


Największy producent samochodów świata - General Motors - chce pozbyć się szwedzkiej marki samochodów osobowych SAAB, a kosztami likwidacji firmy obciążyć szwedzki rząd. Jednak rząd mówi zdecydowanie nie. Jedyna ralistyczna możliwość to rekonstrukcja, rodzaj łagodnego bankructwa, twierdzi Maud Olofsson, minister gospodarki. Eksperci wątpią jednak, że uda się znaleźć chętnego kupca dla SAABa. Wszystko wskazuje na to, że historia jednego z klejnotów szwedzkiego przemysłu dobiegła końca...

Szwecja, Dziennki

18.02.2009


Konkurs - całkiem sympatyczne słowo dla polskiego ucha ma każdy inny niż sympatyczny wydźwięk dla szwedzkiego - oznacza bankrutctwo. Przed taką groźbą stoi fabryka samochodow osobowych SAAB w Trolhättan. Dziś w nocy naszego czasu kierownictwo GM, który jest dzisiaj wlaścicielem tej szacownej szwedzkiej marki, ogłosiło, że nie likwiduje spółki SAAB Automobile AB, ale zrzeka się własności SAABa. Problem w tym, że przy okazji zrzeka się odpowiedzialności za ludzi i finanse. Rząd szwedzki odmawiał jeszcze wczoraj wpompowania kolejnych miljardów dla ratowania amerykańskiej firmy...

Szwecja, Dziennki

16.02.2009


Szwedzki Saab, marka wchodząca w skład koncernu General Motors, znajduje się w trudnej sytuacji. Rozmowy o jego przyszłości pomiędzy szwedzkim rządem a GM przedłużają się niepokojąco. Koncern bierze pod uwagę dwa rozwiązania: otrzymanie większego programu wsparcia dla prowadzonej działalności w oczekiwaniu na zmianę sytuacji, lub rozbicie koncernu na dwie części, z których jedna będzie działać dalej, a druga zostanie zlikwidowana lub sprzedana. Saab znajdzie się prawdopodobnie w tej drugiej grupie.

   
 

Txtxxx