Back

Nowinki ze Szwecji

xxx

Temat: Midsommar – szwedzkie Święto Lata. 00023

   

Szwecja, Dziennki

18.06.2015Midsommar – Święto Lata
Sądząc po szwedzkim kalendarzu – jutro mamy normalny dzień roboczy. Zwyczajny piątek. Jednak tego, kto by chciał coś załatwić w urzędzie albo w banku, albo też uzupełnić barek na weekend – spotka gorzki zawód i na głucho zamknięte drzwi. Jutro mianowicie mamy w Szwecji Midsommarafton, czyli wigilię Święta Lata. Dzisiaj to w Szwecji ostatni dzień by zaopatrzyć się w trunek mocniejszy niż 3,5% alkoholu. Następna szansa dopiero w poniedziałek. W Szwecji panuje nadal państwowy monopol alkoholowy, więc takie napoje można tu kupić TYLKO w państwowych sklepach o nazwie Systembolaget.

Od 1953 roku Midsommar przypada zawsze w sobotę między 20 a 26 czerwca. A więc świętowanie zaczyna się w przeddzień, czyli w piątek. Wcześniej obchodzono je 24 czerwca w urodziny Św. Jana Chrzciciela. (rn)

Więcej o midsommar:
Midsommar – gorączka Świętojańskiej Nocy...
Cała prawda o Midsommar...

więto Lata.

   

Szwecja, Dziennki

20.06.2014

Szwedzki bigos
Wszelki ruch w centrum Sztokholmu został wczoraj wstrzymany z powodu zagrożenia bombowego. Jakiś szaleniec obiecał wysadzić w powietrze siedziby dwóch największych partii politycznych w Szwecji – Socjaldemokratów i Moderatów. Okazało się, że żadnych bomb nie było.

Wczoraj zakończył się po 16 dniach strajk pociągów w południowej Szwecji. Wobec zagrożenia rozszerzenia strajku i wstrzymania od dzisiaj, w weekend Święta lata, ruchu pociągów podmiejskich w Sztokholmie, partnerzy doszli do porozumienia.

Dzisiaj cała Szwecja świętuje Midsommar, czyli Święto lata. Przy całych 12°C Szwedzi odtańczyli tradycyjne "Małe świnki" i "Małe żabki", po czym pośpiesznie uciekli do domów, by wypić coś na rozgrzewkę. (rn) Więcej o Midsommar...

Szwecja. midsommar

   

Szwecja, Dziennki

20.06.2013

Midsommar – Święto Lata
I znowu długi weekend w Szwecji. Aż dziw bierze kiedyż to każdy Szwed zdąży wypracować pięć razy większy dochód narodowy od każdego Polaka! Co się człowiek zabierze do roboty, to każą mu odpoczywać. Tym razem obchodzimy Święto Lata, po szwedzku zwane Midsommar. Stare, pogańskie jeszcze święto, a więc politycznie poprawne i chętnie promowane w szwedzkich mediach. Dla ludu jest ono – podobnie jak większość świąt w Szwecji – po prostu okazją do obfitej przekąski, a i popitki zwłaszcza. (rn)

Midsommar

Szwecja, Dziennki

22.06.2012

 

Midsommar. Dziś w Szwecji rozpoczynamy Święto Lata – Midsommar. To stare, pogańskie święto, zaadoptowane później przez cywilizację chrześcijańską, obchodzone w pobliżu przesilenia letniego. Zabawa zaczyna się już w przeddzień samego święta, które przypada zawsze na sobotę. W piątek wznosi się ukwiecone pale, wokół których odbywają się tańce i swawole. Noce o tej porze roku są jasne nawet w okolicach Sztokholmu, co sprzyja przebywaniu na łonie natury do rana. Więcej o Midsommar...

Midsommar

Szwecja, Dziennki

25.06.2011

 

Cała prawda o Midsommar. Szwedzi uważają Midsommar za jedno z najważniejszych świąt w roku. Dużo o nim mówią, długo się do niego przygotowują i z utęsknieniem na nie czekają. Jak jednak z bliska wygląda to szwedzkie świętowanie…Cała prawda o Midsommar

Szwecja, Dziennki

24.06.2010

 

Szwecja znowu świętuje. Pradawne, szwedzkie święto Midsommar – Święto Lata – obchodzone właśnie dzisiaj, w Dzień Świętego Jana. Od wielu lat jest ono jednak świętem ruchomym i w tym roku przypada w sobotę, 26 czerwca. Już jutro, w wigilię święta zaczyna się w całej Szwecji ucztowanie. Ciąg dalszy...

Szwecja, Dziennki

29.06.2009


Nigdy wcześniej szwedzkie sklepy monopolowe (Systembolaget) nie przeżyły takiego oblężenia, jak na dzień przed wigilią tegorocznego Święta Lata (midsommar). Tego jednego dnia sklepy odwiedziło ponad milion klientów - i to nie tylko Szwedów – byli również spragnieni z Norwegii, Danii i Finlandii.

Szwedzki sklep monopolowy – Systembolaget.

Systembolaget – sklepy państwowego monopolu spirytusowego w Szwecji.

   

Szwecja, Dziennki

20.06.2008


Tradycyjne szwedzkie święto lata - Midsommar - pokrywa się w tym roku z kalendarzowym najdłuższym dniem roku, 21 czerwca. W innych latach jest ono przesuwane do najbliższej soboty. Świętowanie zaczyna się już dzisiaj, w wigilię Święta Lata. Przy akompaniamencie ludowej muzyki stawiane będą charakterystycznie umajone słupy, wokół których odbywać będą się tańce i swawole.

Szwecja, Dziennki

21.06.2007Podczas obecnego weekendu obchodzimy w Szwecji Midsommar - inaugurację lata, najbardziej szwedzkie ze szwedzkich świąt. Wywodzące się jeszcze z tradycji pogańskiej święto płodności jest obchodzone również w innych krajach skandynawskich. Rozbawieni Szwedzi, tańczą całymi rodzinami wokół ukwieconego pala, udając żabki, świńki i inne pocieszne stworzonka. Noce są teraz krótkie i jasne, przepojone magią, alkoholem oraz... testowaniem płodności.

Szwecja, Dziennki

22.06.2006.

Midsommar – tradycyjne szwedzkie święto lata, obchodzimy oficjalnie wprawdzie dopiero w sobotę jednak to w przeddzień święta rozpoczyna się największe ucztowanie. No a w przeddzień przedednia trzeba się do uczty przygotować lub dojechać na miejsce biesiady. Nikomu w głowie praca. Niech się dzieje co chce - Szwed idzie w naturę.

Rozpustne święto lata i płodności wywodzi się jeszcze z tradycji pogańskiej. Rozbawieni Szwedzi, tańczą całymi rodzinami wokół ukwieconego pala, udając żabki, świnki i inne pocieszne stworzonka. Noce są teraz krótkie i jasne, przepojone magią, erotyką i alkoholem.

Szwecja, Dziennki

19.06.2006.

Wynagradzając nam spóźnienie, lato przymila się nadal sporą ilością słońca i ciepła. Z zapartym tchem czekamy jednak na prognozę pogody na najbliższy weekend. Myślenie o piątku już w poniedziałek, to może przesada, jednak nie tym razem. W piątek i sobotę obchodzimy mianowicie w Szwecji tradycyjne święto lata - Midsommar. Jest ono przez wielu uznawane za prawdziwe święto narodowe Szwedów.

   
   
vit

 

 

 

   
   

 © Szwecja.net