Orlen

nic Najnowsze wiadomości ze Szwecji

Nowinki ze Szwecji

   

Szwecja, Dziennki

17

09.2021
Piątek

Fredag

Wybory kościelne w Szwecji

19 września to data wyborów kościelnych w Szwecji. Wybory odbywają się co cztery lata i są osobliwą tradycją w kraju dumnym ze swojej świeckości.

Luterański „Szwedzki Kościół” ma tutaj silną pozycję. Z siedzibą główną w Uppsali jest zarządzany przez Antje Jackelén, pierwszą kobietę arcybiskupa w Szwecji.

Wybory kościelne to wybory do organów decyzyjnych wszystkich szczebli Szwedzkiego Kościoła. Prawo do głosowania mają wierni, którzy ukończyli 16 lat. Do roku 1996 każde nowonarodzone dziecko stawało się automatycznie wiernym Szwedzkiego Kościoła.

Największa ciekawostka jest taka, że mimo oficjalnego rozwodu państwa z Kościołem, wybory te są mocno polityczne. Kandydaci powiązani są ze wszystkimi partiami Rikstagu. Najwięcej kandydatów wystawili Socjaldemokraci, Szwedzcy Demokraci i Partia Centrum. Dalej, Chrześcijańscy Demokraci, Partia Zielonych i Wolni Liberałowie w Kościele Szwedzkim. Kandydatów wystawiają też ugrupowania bez powiązań politycznych, takie jak Bezpartyjni w Kościele Szwedzkim.

Zwycięzcy wyborów decydować będą m.in. o kościelnym budżecie, opłacie kościelnej i innych sprawach ekonomicznych.

Zainteresowanie tymi wyborami jest niewielkie. W ubiegłym roku głosowało jedynie 19% uprawnionych i jest to najlepszy wynik od 1934 roku. (ug)

Szwecja, Dziennki

17

09.2021
Piątek

Fredag

Szczepienia i budżet w Szwecji

73% mieszkańców Szwecji w wieku od 16 lat i wyżej zostało już zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki. Jedną dawkę przyjęło na razie 82% mieszkańców. Dzięki tak wysokiemu wyszczepieniu od 29 września władze Szwecji będą mogły złagodzić lub znieść niektóre restrykcje wywołane pandemią.

Dzisiaj zaprezentowano też jesienną propozycję budżetową. Na działania antykryzysowe związane z pandemią Szwecja wydała już około 160 miliardów zł (blisko 400 mld sek). W przyszłym roku wydamy dodatkowo 9.6 mld koron (≈ 4 mld zł) na ten cel – poinformowała minister finansów Magdalena Andersson (S). Planowane też są zmniejszenia wydatków na pomoc przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami pandemii.

Na zakup szczepionek przewiduje się wydać 400 ml zł jeszcze w tym roku, oraz 1,4 mld zł w 2022 roku i 0,8 mld zł w roku 2023. (rn)

Szwecja, Dziennki

16

09.2021
Czwartek

Torsdag

Szwecja szczepi 12-latków

Szwecja dołącza do krajów, które oferują szczepienia przeciw Covid-19 dla dzieci między 12 a 15 rokiem życia. Starsze dzieci szczepiono już wcześniej. Szczepienia rozpoczną się po jesiennych wakacjach, na początku listopada.

Dotychczas szwedzcy rodzice, którzy chcieli chronić swoje dzieci przed zarazą byli zmuszeni jeździć za granicę, gdzie szczepiono 12 latków.

Na całym świecie zaszczepiono już ponad 20 milionów dzieci w tej grupie wiekowej. Jednocześnie prowadzi się szczegółowe obserwacje w poszukiwaniu ewentualnych niepożądanych skutków szczepień. Ewentualne ryzyko ich wystąpienia jest nieskończenie mniejsze od możliwych powikłań związanych z chorobą Covid-19. (rn)

Szwecja, Dziennki

15

09.2021
Środa

Onsdag

Wdzięczność salonu

Na nagrodę niedługo przyszło czekać. W piątek szef Szwedzkich Demokratów SD, nacjonalistycznej partii izolowanej przez wszystkie pozostałe partie Riksdagu, zmienił kurs i zaatakował Polskę i Węgry, upodabniając się do establishmentu – zobacz nowinkę poniżej. Nagroda przyszła już dzisiaj, w środę.

W szwedzkim parlamencie, Riksdagu, istnieje taki zwyczaj, że gdy jeden lub kilku posłów jednego bloku jest np. chory i nie może głosować, to tyle samo posłów bloku konkurencyjnego też nie głosuje. Chodzi o zachowanie powyborczych proporcji. System (kvittningssystem) jest nieformalny, funkcjonuje od wielu lat na podstawie porozumienia wszystkich partii Riksdagu… oprócz SD.

Dzisiaj jednak SD zostało przyjęte do tego systemu. Wystarczyło parę bluzgów na Polskę i Węgry i szwedzkie salony polityczne stoją otworem. (rn)

Szwecja, Dziennki

14

09.2021
Wtorek

Tisdag

Cena salonu

Ulubiony chłopiec do bicia w szwedzkiej polityce, partia Sverigedemokraterna (Szwedzcy Demokraci, SD) marzy o wejściu na salony i przełamaniu izolacji w parlamencie. W tym celu krok po kroku „temperuje” swoją politykę.

Do tej pory SD była jedyną szwedzką partią, która nie przyłączała się do brudnej antypolskiej i antywęgierskiej propagandy. Jednak  w piątkowym wywiadzie dla dziennika Svenska Dagbladet przywódca partii Jimmie Åkesson zaatakował Polskę i Węgry, używając tych samych inwektyw, które są powszechnie stosowane w szwedzkiej propagandzie. Czytaj dalej…

'Jimmie Åkesson, szef Szwedzkich demokratów, SD

Szwecja, Dziennki

13

09.2021
Poniedziałek

Måndag

Krwawy sierpień w Szwecji

Tylko w sierpniu tego roku 10 osób zostało zastrzelonych na ulicach szwedzkich miast. To najbardziej krwawy miesiąc w roku – jak dotąd. Od 2018 roku do dziś, w wyniku kryminalnych rozgrywek zastrzelono w Szwecji 169 osób.

Do strzelanin dochodzi na ogół w miejscach publicznych – na ulicach, placach czy restauracjach. Celem jest najczęściej kryminalny konkurent, na którego wydano „zlecenie”, jednak w strzelaninach coraz częściej giną też przypadkowi ludzie.

Liczba strzelanin rośnie w Szwecji z roku na rok:
2018 – 323
2019 –  355
2020 – 376

Egzekucje odbywają się głównie w dużych miastach. Liderem jest oczywiście Sztokholm. Jednak fala zabójstw z użyciem broni palnej rozlewa się po całym kraju. Skuteczność policji jest niewielka, co znacznie obniża zaufanie Szwedów do organów państwa. (rn)

Malmo 2019, uciekający morderca

Szwecja, Dziennki

06

09.2021
Poniedziałek

Måndag

Sorsele najlepsze z małych

Małe miasteczko Sorsele w Laponii to najlepsze do życia miasteczko w Szwecji – wynika z badania przeprowadzonego przez magazyn mieszkaniowy Hem & Hyra.

Kryteria oceny zastosowanej w badaniu to głównie liczba punktów usługowych, takich jak sklepy spożywcze, apteki, szkoły, bankomaty, stacje benzynowe itp. przypadająca na mieszkańca.

Magazyn donosi, że w miasteczku są między innymi jedna szkoła średnia, trzy sklepy spożywcze, gabinet lekarski oraz sklep państwowego monopolu alkoholowego Systembolaget.

Uwzględniając dane Urzędu Statystycznego Szwecji, pod koniec 2020 Sorsele liczyło 1113 mieszkańców. Na podstawie tych danych Ham & Hyra wyliczył, że na każdego z nich przypada 17,1 punktów usługowych.

Sorsele znane jest również z doskonałych warunków uprawiania narciarstwa i turystyki pieszej. Miasteczko jest siedzibą gminy Sorsele, na terenie której znajduje się część ogromnego rezerwatu przyrody Vindelfiällens.

- Jesteśmy nieźli – powiedział magazynowi Kjell Öjerd, przewodniczący rady miejskiej – chociaż niektórych rzeczy brakuje. Nie mamy na przykład sklepu odzieżowego.

Niewielka strata. Nie od dziś wiadomo, że nie szata zdobi człowieka. (ug)

Szwecja, Laponia, Sorsele

Szwecja, Dziennki

06

09.2021
Poniedziałek

Måndag

Pociąg z Oslo do Göteborga wraca na tory

Po ponad półtorarocznej pandemicznej przerwie połączenie kolejowe Oslo-Göteborg wraca do przewozu pasażerów.  Pierwszy pociąg ma wyruszyć w trasę już w przyszłym miesiącu.

Jak poinformowała Norweska Dyrekcja Kolei, wejście do pociągu będzie możliwe jedynie dla osób zaszczepionych. Za kontrolę dokumentów covidowych odpowiedzialny będzie przewoźnik. 

Dodajmy, że norweskie przepisy przekraczania granicy są bardziej rygorystyczne od szwedzkich. Granice Norwegii mogą przekraczać jedynie obywatele, rodziny i partnerzy osób tam mieszkających. 

Połączenia kolejowe Norwegii z sąsiadami były w ostatnich dniach żywo dyskutowane. Norweski minister transportu Knut Arlid Hareide powiedział, że rozważa się uruchomienie nocnych połączeń kolejowych między Oslo a Kopenhagą. (ug)

Szwecja, Dziennki

02

09.2021
Czwartek

Torsdag

SZWECJA ZAOSTRZA OGRANICZENIA WJAZDOWE DLA TURYSTÓW SPOZA UNII EUROPEJSKIEJ

Rząd szwedzki do 31 października przedłużył dziś zakaz wjazdu turystom z sześciu krajów spoza Unii Europejskiej.

Kraje te to Stany Zjednoczone, Kosowo, Izrael, Liban, Czarnogóra i Macedonia Północna.

Decyzja wynika z epidemicznych zaleceń UE. Nie oznacza jednak całkowitego zakazu wjazdu osób z tych krajów. Będą możliwe podróże z poważnych powodów rodzinnych lub turystów z obywatelstwem UE.

Minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg powiedział agencji prasowej TT, że jest wiele krajów, z którymi Szwecja ma dobre stosunki i zbada możliwość podróżowania osób w pełni zaszczepionych z niektórych krajów trzecich, nie padła jednak data.

Szwecja sugeruje zniesienie zakazu wjazdu dla brytyjskich i amerykańskich zaszczepionych podróżnych. (ug)

   

 

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości:

PKB 2019: 5 026 469 mln sek
PKB 2019 przyrost: 1,2% r/r
PKB 2019 per capita 488 500

PKB I kw 2020: 0,1% r/r
PKB 2 kw 2020: –8,3% kw/kw

PKB kw 3 2020: 4,9% kw/kw

---

Inflacja
12/2020: 0,5% r/r

Bezrobocie
11/2020: 8,6%

Liczba ludności Szwecji
11/2020: 10 380 245

 

 

nic

nic

 

 

nic

 

 

``

 
nic

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

   
nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net