nic Najnowsze wiadomości ze Szwecji

Nowinki ze Szwecji

   

Szwecja, Dziennki

9

02.2021
Wtorek

Tisdag

Dyplomatyczne zgrzyty

W trakcie spotkania szefa polityki zagranicznej UE Josepa Borrella z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Moskwie w ubiegły piątek Rosja wydaliła demonstracyjnie trzech dyplomatów, po jednym ze Szwecji, Polski i Niemiec. Przyczyną miał być ich udział w protestach przeciwko uwięzieniu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde przyjęła rosyjską decyzję z oburzeniem. – Oskarżenia są bezpodstawne, on tylko obserwował demonstrację, a nie uczestniczył w niej – zaćwierkało w Internecie.

W odpowiedzi, wszystkie trzy kraje w porozumieniu postanowiły również wydalić po jednym rosyjskim dyplomaci. (rn)

Pałac Arvfurstens (Dziedzicznego Księcia), siedziba szwedzkiego MSZ

nic Szwecja

Szwecja, Dziennki

5

02.2021
Piątek

Fredag

Ograniczone dostawy szczepionek

Do wczoraj, 4 lutego 2021 roku przeciwko Covid-19 zaszczepiło się w Szwecji 276 008 osób, co stanowi 3,36% ludności kraju.

Wcześniej planowano znacznie szybsze szczepienie ludności i poczyniono odpowiednie przygotowania. Jednak całą akcję znacznie opóźnia... brak szczepionek.

Producenci szczepionek wykorzystują teraz bezwzględnie możliwości, jakie dają im umowy zawarte z Unią Europejską i ograniczają dostawy. Nieudolni unijni negocjatorzy zawarli umowy, w których zamiast sztywnych zobowiązań użyto określeń typu „zrobimy co możemy”. Na tyle naiwne, że aż podejrzane.

Nawet szwedzka duma narodowa, firma Astra Zeneca, woli przekazywać swoje szczepionki Wielkiej Brytanii, która wystąpiła już z UE, niż do unijnej Szwecji. (rn)

Szwecja, Dziennki

4

02.2021
Czwartek

Torsdag

Wirus non grata

Od sobotniej nocy 6 lutego nieszwedzcy obywatele wjeżdżający do Szwecji będą musieli okazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Test nie może być starszy niż 48 godzin. Wymaganie dotyczy osób powyżej 18 lat..

Od tego żądania są liczne wyjątki, np. obcy obywatele zamieszkali na stałe w Szwecji lub osoby mające bardzo ważne powody przyjazdu do Szwecji, również rodzinne.

Wymaganie aktualnego testu będzie obowiązywało do 31 marca 2021 roku. (ak)

Szwecja, Dziennki

3

02.2021
Środa

Onsdag

Pandebiznes – giełda

Lawinowo wzrasta zainteresowanie handlem akcjami wśród młodych Szwedów. W grupie wiekowej 21–30 pięciokrotnie wzrosła liczba akcjonariuszy w 2020 roku w porównaniu z rokiem 2019. W sumie w 2020 roku 262 808 młodych Szwedów handlowało akcjami.

Zdalne studia, zdalna praca, brak rozrywkowych imprez czy wręcz kwarantanna – wszystko to przyczyniło się do zainteresowania giełdą papierów wartościowych. Sporo emocji, zabawa przednia i jeszcze można nieźle zarobić. Ewentualne straty są często wyolbrzymiane. Przestrzegając paru podstawowych zasad można się uchronić przed stratami. W sieci aż roi się od informacji o handlu akcjami. Giełdowi prorocy chętnie udzielają porad na YouTube.

W 2020 roku ponad 56 000 młodych Szwedów dołączyło do nowych graczy giełdowych. (ak)

Szwecja, Dziennki

1

02.2021
Poniedziałek

Måndag

Pandebiznes

Pandemia koronawirusa przynosi nie tylko nieszczęścia – staje się też okazją do robienia interesów. Szczególnie popularnym produktem są maseczki ochronne. Ich producenci ledwo nadążają z zaspokojeniem popytu.

Teraz przyszedł czas na kolejny krok – maseczki z nadrukiem. Pewna szwedzka firma oferuje maseczki z „Twoim logo”. Tak więc chroniąc siebie i otoczenie przed wirusem, robimy reklamę jakiejś firmy.

Foto Eco Display

Szwecja, Dziennki

1

02.2021
Poniedziałek

Måndag

Więcej zabójczych strzelanin

Emocje związane z epidemią koronawirusa najwyraźniej nie wystarczają wszystkim mieszkańcom Szwecji. Wskazuje na to dalszy wzrost morderczych strzelanin na ulicach szwedzkich miast. W porównaniu z rokiem poprzednim, rok 2020 przyniósł dziesięcioprocentowy wzrost strzelanin. Poziom kryminalnych eksplozji utrzymał się na podobnym poziomie.

Większość strzelanin miało miejsce w którejś z 60 tzw. „no go” dzielnic, przez policję określanych jako rejony „szczególnego zagrożenia”. (Zob. Zakazane dzielnice...).

Większość strzelanin miała miejsce w którejś z 60 tzw. „no go” dzielnic, przez policję określanych jako rejony „szczególnego zagrożenia”. (Zob. Zakazane dzielnice...).

5,4% ludności Szwecji mieszka w takich dzielnicach. A ponad połowa śmiertelnych strzelanin miała miejsce w tych rejonach lub ich pobliżu. (rn)

Szwecja, Dziennki

30

01.2021
Sobota

Lördag

Szczepionka Astra-Zeneca

Unijna agencja ds. leków EMA zatwierdziła wczoraj kolejną szczepionkę przeciwko Covid-19 do użycia w krajach UE. Tym razem jest to produkt szwedzko-brytyjskiej firmy Astra-Zeneca. Szczepionka może być stosowana u osób powyżej 18 roku życia.

Dopuszczenie szczepionki nie obyło się bez oporów. Szczepionka jest już dostarczana i stosowana w krajach pozaunijnych, np. w USA i Wielkiej Brytanii. Stało się to powodem ograniczenia dostaw do Unii. Zatwierdzenie szczepionki Astry EMA uzależniła od dotrzymania wcześniejszych umów i realizacji pełnych dostaw.

Kwestią sporną pozostaje brak wystarczających badań nad skutecznością szczepionki w grupie wiekowej powyżej 55 lat. Astra-Zeneca zapewnia, że skuteczność wynosi około 60%, ale nie ma na to wystarczającej dokumentacji. W efekcie komisja UE pozostawia decyzje szczepienia osób starszych krajom członkowskim. (rn)

Szwecja, Dziennki

29

01.2021
Piątek

Fredag

Prawdziwa zima

W końcu nas dopadła – prawdziwa zima w Sztokholmie. Żadne tam igraszki z ledwo prószącym śniegiem, który szybko znikał przy nieprzyjaznych paru stopniach powyżej zera. Nie, tym razem sypnęło na poważnie.

Ten, kto znalazł się na drogach wczoraj wieczorem marzył o szybkim zakończeniu tego koszmaru i zastanawiał się, czemu cały „przydział“ śniegu na sezon spada właśnie dzisiaj?

Być może tak było. Wszystko spadło jednego dnia i spokój. Dzisiaj oczekujemy mroźnego słonecznego dnia przybranego iskrzącą pokrywą świeżego śniegu. Prawdziwa zima, jak z dzieciństwa. (rn)

Gdzieś  tu były rowery... (Foto Sztokholm 2021.01.30)

Szwecja, Dziennki

28

01.202````````````````````1
Czwartek

Torsdag

Jämna plågor – ciągłe udręki

Wiodącym hasłem w czasie pandemii jest w Szwecji: „Wszyscy cierpimy, wszyscy ponosimy koszty”. Już wiosną ubiegłego roku rząd zmusił wiele spółek giełdowych, by nie wypłacały dywidendy. Mimo, że dywidenda jest wypłacana z zysków roku poprzedniego, czyli w tym wypadku 2019, kiedy nie było jeszcze żadnej pandemii.

Coraz trudniej też o różnego rodzaju dotacje i zapomogi. Przewlekłe chorym ludziom odmawia się wypłaty chorobowego. Urząd komorniczy ściga bezwzględnie nawet wymyślone długi, a kasy bezrobotnych zwlekają z wypłatą bezrobocia. „Wszyscy ponosimy koszty epidemii”. No, może nie wszyscy...

Pensje ministrów rządu podniesiono od 11 stycznia 2021 roku o 3000 koron. Teraz ministrowie zarabiają 142 000 sek miesięcznie (≈56 800 zł/m). Miesięczny zarobek premiera wzrósł o 4000 sek do 180 000 sek/miesiąc (≈72 000 zł). Posłowie riksdagu cierpieć teraz będą za jedyne 69 900 koron miesięcznie, czyli około 27 960 zł/m. (rn)

  Szwecja   nic

 

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości:

PKB 2019: 5 026 469 mln sek
PKB 2019 przyrost: 1,2% r/r
PKB 2019 per capita 488 500

PKB I kw 2020: 0,1% r/r
PKB 2 kw 2020: –8,3% kw/kw

PKB kw 3 2020: 4,9% kw/kw

---

Inflacja
12/2020: 0,5% r/r

Bezrobocie
11/2020: 8,6%

Liczba ludności Szwecji
11/2020: 10 380 245

 

 

nic

 

 

nic

 

 

``

 
nic

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

 

 

nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net