nic Najnowsze wiadomości ze Szwecji

Nowinki ze Szwecji

   

Szwecja, Dziennki

13

12.2021
Poniedziałek

Måndag

13 grudnia – dzień świętej Łucji

13 grudnia w Polsce kojarzy się z tragiczną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego przez kolaborantów okupanta sowieckiego w celu złamania polskich dążeń niepodległościowych.

W Szwecji jest to dzień świętej Łucji. Najsympatyczniejsze bodaj święto zakorzenione w chrześcijańskiej tradycji w neopogańskiej Szwecji.

Tego dnia przystrojone w długie, białe suknie dziewczynki i przebrani za krasnali chłopcy suną w sennych procesjach w całym kraju. Procesje prowadzi święta Łucja – Lussija – przybrana w koronę ze świec. Chór śpiewa "Santa Lussija" i inne świąteczne, często skoczne pieśni. Wszędzie roztacza się zapach świeżych, szafranowych bułeczek – lussebullar – kawy i glöggu – grzanego wina z bakaliami.

Nic tak nie rozświetla mrocznej o tej porze Szwecji, jak lussijne świece. Nic tak nie rozgrzewa zmarzniętych Szwedów, jak lussijny glögg – taki szwedzki grzaniec na specjalne okazje. (rn)

A brzmi i wygląda to tak...

Szwecja, Dziennki

08

12.2021
Środa

Onsdag

Finlandia wybiera F35

Według wielu źródeł Finlandia zakupi amerykańskie myśliwce F35. O ten kontrakt warty 40 miliardów złotych konkurowała Szwecja, oferując swoje Jas Gripen. Jednak 100 osobowa grupa fińskich ekspertów, a wśród nich wielu pilotów, rekomenduje zakup F35. W amerykańskiej ambasadzie w Helsinkach mieli oni do dyspozycji symulator, na którym mogli trenować loty i sprawdzać właściwości F35.

Również Norwegia i Dania doradzają wybór tego samolotu. Oprócz przewagi technicznej wskazuje się także na korzyści ekonomiczne – niezawodność, długi czas eksploatacji, oraz koszty corocznego serwisu.

Amerykański myśliwiec zakupiły już Szwajcaria, Polska, Dania i Norwegia. Ostateczną decyzję fiński rząd podejmie na przełomie roku. Szwecja próbuje teraz wywierać presję polityczną na Finlandię, by jednak wybrała Gripena. (rn)

Jas 39 Gripen

 

  Orlen

Szwecja, Dziennki

29

11.2021
Poniedziałek

Måndag

Nowy premier Szwecji – znowu

Szwedzki parlament, Riksdag, zaakceptował ponownie kandydaturę Magdaleny Andersson na premiera Szwecji. Niedawno Andersson została przywódcą Socjaldemokratów po dymisji dotychczasowego lidera partii i jednocześnie premiera Stefana Lovfena.

W ubiegłą środę Riksdag również zaakceptował jej kandydaturę. Premierowanie Andersson trwało jednak zaledwie siedem godzin. Z powodu niesnasek w bloku lewicowym była ona zmuszona złożyć rezygnację.

Jednocześnie Riksdag przegłosował wówczas prawicową propozycję budżetową.

W dzisiejszym głosowaniu mniej, niż 175 głosów było przeciw, co w szwedzkim systemie oznacza akceptację. „Za” byli tylko sami Socjaldemokraci, 100 głosów oraz jedna komunistka bez przynależności partyjnej. Przeciw partie prawicy – Moderaci, Szwedzcy Demokraci, Chadecy i Liberałowie, razem 173 głosy. Reszta wstrzymała się od głosu.

Andersson ma przedstawić jutro nowy, jednopartyjny rząd. Będzie to najsłabszy rząd w Szwecji od 1978 roku. Jedyną jego zaletą jest to, że będzie zmuszony realizować prawicowy budżet – stwierdził przywódca Moderatów, Ulf Kristersson.

We wrześniu 2022 roku będą w Szwecji wybory, więc i tym razem być może szczęście nowego premiera będzie trwało krótko. (rn)

Szwecja, Dziennki

24

11.2021
Środa

Onsdag

Premier na 7 godzin

Hybrydowe ataki na Polskę przyćmił chaos, jaki zapanował w szwedzkiej polityce. Najpierw dotychczasowy premier i jednocześnie szef Socjaldemokratów, Stefan Löfven zapowiedział rezygnację z dalszego piastowania tych funkcji. Słowo stało się ciałem podczas kongresu partii na początku listopada. Nowym szefem partii została wybrana minister finansów Magdalena Andersson.

Na ręce marszałka Riksdagu (szwedzkiego Sejmu) Löfven złożył rezygnację z funkcji premiera. Ten zlecił Andersson znalezienie większości, która nie będzie przeciwko niej w głosowaniu w Riksdagu, gdy marszałek podda pod głosowanie jej kandydaturę na premiera.

W szwedzkim systemie większość nie musi być „za”, jeżeli większość będzie „za” lub wstrzyma się od głosu, uznaje się, że Riksdag akceptuje kandydata.

Po paru tygodniach taka większość się znalazła i dzisiaj przed południem Magdalena Andersson została premierem Szwecji.

Ale szczęście trwało krótko, około siedem godzin. W tym czasie rządowy koalicjant Socjaldemokratów, partia Zielonych wystąpiła z rządu. Powodem była awantura w sprawie budżetu między partiami Center, Socjaldemokraci i Zieloni. Panie przewodniczące wzięły się za czupryny i koalicję szlag trafił. Doświadczenia z magla zapewne się przydały.

Po paru godzinach premierowania Magdalena Andersson złożyła dymisję na ręce marszałka riksdagu, wyrażając jednocześnie gotowość budowania nowego, jednopartyjnego rządu.

Proces wyłaniania premiera Szwecji zaczyna się od nowa. Premierem kraju pozostaje nadal wielokrotnie odwoływany Stefan Löfven, jedyny kogut w tym towarzystwie. (rn)

Magdalena Andersson (S)

Szwecja, Dziennki

4

11.2021
Czwartek

Torsdag

Większe kary dla nieletnich

Nie słabnie fala strzelanin na ulicach szwedzkich miast. Do kryminalnych ugrupowań rekrutowana jest coraz młodsza młodzież, wręcz dzieci. Nieletni są wykorzystywani do najcięższych zbrodni. 15–17-latkowie wykonują zlecenia na morderstwa, gdyż – nawet postawieni przed sądem – nie zostaną skazani na więzienie, a jedynie na poprawczak.

Rząd chce podnieść kary dla nieletnich, którzy popełnili poważne przestępstwa. Kara ma być dostosowana do ciężaru przestępstwa, a mniej do wieku przestępcy.

Mali zbrodniarze mogą jednak jak na razie spać spokojnie. Póki co, rząd dał zlecenie jednemu analitykowi, by zaproponował odpowiednie zmiany w prawie. Analiza i propozycja ma być gotowa 3 sierpnia 2023 roku. Ale wtedy będzie już inny rząd i pewnie inni analitycy. (rn)

   

 

Szwecja - dane makro

PKB 2020

4 983 363 mln sek
Per capita 481 tys.sek

Przyrost r/r −2,8%

PKB 2021

Przyrost 2 kwartał 0,9% kw/kw

Inflacja
09/2021: 2,8% r/r

Bezrobocie
08/2021: 8,9%

Liczba ludności Szwecji
08/2021: 10 380 245

 

 

nic

nic

 

 

nic

 

 

``

 
nic

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

   
nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net