nic Najnowsze wiadomości ze Szwecji

Nowinki ze Szwecji

   

Szwecja, Dziennki

11

04.2021
Niedziela

Söndag

Skutki uboczne

Od początku epidemii do 9 kwietnia na Covid-19 zmarło w Szwecji 13 621 osób.

W okresie dwóch tygodni po zaszczepieniu szczepionką AstraZeneca trzy osoby w Szwecji doznały zakrzepicy lub krwawień. Związku tych dolegliwości ze szczepionką nie da się wykluczyć. Jak dotąd nie stwierdzono w Szwecji ani jednego zgonu spowodowanego z całą pewnością szczepionką.

Mimo to sporo osób boi się bardziej szczepień, niż wirusa. Podobnie jak na świecie, krążą w Szwecji fantastyczne teorie. Na przykład „ludzie masowo umierają”, albo za akcją szczepień stoi twórca Microsofta Bill Gates, który chce uzyskać władzę nad światem. Wstrzyknie nam mikrochipa i potem będzie sterował ludzkością. Albo też, po zażyciu szczepionki tu i ówdzie wyrastają nam nowe organy.

Tego ostatniego „nie da się wykluczyć”. (rn)

Nic mi nie jest, tylko plecy trochę swędzą...

nic Szwecja

Szwecja, Dziennki

9

04.2021
Piątek

Fredag

Lockdown a urodziny pani premier

Norweska premier Erna Soldberg została ukarana grzywną w wysokości 20 000 nok za złamanie zasad lokcdownu organizacją urodzinowego przyjęcia w restauracji dla trzynastu osób.

Na uwagę zasługuje komentarz szefa policji Ole B. Saeveruda, który powiedział, że nawet jeżeli prawo jest równe dla wszystkich, to nie wszyscy są równi i panią premier jako czołową polityk i autorkę lockdownu należy ukarać tym bardziej. Mąż pani premier Sindre Finnes nie został ukarany.

Reakcją jubilatki na zajście były szczere przeprosiny i przeniesienie przyjęcia z restauracji do mieszkania.

Pozostaje nam wierzyć, że przyjęcie było udane i dołączyć życzenia kolejnych 60. lat w zdrowiu bez lockdownu. (ug)

Erna Solberg, premier Norwegii

Szwecja, Dziennki

7

04.2021
Środa

Onsdag

Socjalistyczne problemy

Socjalistyczna unia tzw. europejska dzielnie zwalcza problemy, których sama nawarzyła. Tym razem chodzi o szczepionki przeciw koronawirusowi. Najpierw spartaczyła zawieranie umów z producentami szczepionek, co doprowadziło do ogromnych braków w dostawach do krajów unijnych.

Znacznie lepiej poradziła sobie Wielka Brytania, która niedawno wyzwoliła się od UE. Jeszcze niedawno była odstraszającym przykładem walki z pandemią, dziś potrafiła się wyszczepić na kraj budzący zachwyty.

Kraje unijne, które oddały w ręce Unii organizację zakupu szczepionek i ich dystrybucję, cierpią teraz na kulawe dostawy, znacznie poniżej wydolności ich służb zdrowia. Podobno jednak teraz dostawy szczepionek ruszyły i jest coraz lepiej – a nawet za dobrze.

Tak, za dobrze, bo okazuje się, że w panice szczepionek pozamawiano za dużo. Szwecja np. ma dostać 35 milionów dawek w drugiej połowie roku. Uwzględniając nawet dwukrotne szczepienie, to zaszczepić można 17,5 miliona osób. A ludność Szwecji wynosi 10,5 miliona osób. Tak będzie w wielu krajach UE. Już dzisiaj Unia przygotowuje się do walki z tym nowym problemem.

Ratunkiem byłaby szczepionka na socjalizm. (rn)

Szwecja, Dziennki

5

04.2021
Poniedziałek

Måndag

 

Świat na głowie

Blisko rok temu cena ropy naftowej spadła poniżej zera. Ten, kto zamówił tankowiec ropy nie musiał za nią płacić, a mógł dostać(!) zapłatę za nią.

Podobną sytuacją mamy teraz na szwedzkim rynku. Dziś w nocy, między godziną 01.00-06.00 cena prądu elektrycznego była negatywna. Między 02 a 03 wynosiła minus 1,5 öre.

Świat staje na głowie. Bankowa stopa referencyjna jest już od dawna ujemna, za dostawę ropy naftowej płaci sprzedający i teraz możemy się bogacić i używać prądu na maksa. Przynajmniej teoretycznie. (rn)

Szwecja, Dziennki

2

04.2021
Piątek

Fredag

Triduum Paschalne

Wczoraj rozpoczęło się Triduum Paschalne. Trzy doby świętowania najważniejszych wydarzeń dla chrześcijan, ale też najważniejszych wydarzeń w dziejach w ogóle.

Wielki Czwartek to pamiątka Ostatniej Wieczerzy, którą Pan Jezus spędził z uczniami przed Męką. Wielki Piątek dzień Ukrzyżowania, Wielka Sobota to dzień przebywania Jezusa w grobie, a sobotnio-niedzielna noc to Wielka Noc Zmartwychwstania, zwycięstwa Jezusa nad śmiercią.

To wszystko z miłości Boga do człowieka. Również współczesnego, który Bogu daje kosza.

Ma prawo, można powiedzieć. Oczywiście, że ma.

Tylko, gdy porównamy głębię sensu Tamtych Wydarzeń, piękna przez wieki inspirowanej nimi myśli do "głębi" myślenia "modnego i nowoczesnego" - widzimy, jak obciachowe jest korzystanie z tego prawa. (ug)

Szwecja, Dziennki

1

04.2021
Czwartek

Torsdag

Prima aprilis

„April april din dumma sil” – wołają Szwedzi, gdy uda im się kogoś dzisiaj nabrać. Mało elegancko oznacza to: kwiecień, kwiecień ty głupi śledziu.

Do najsławniejszych żartów należy dawny „naukowy” program telewizyjny z 1962 roku, w którym prezenter przekonuje, że na czarno biały telewizor wystarczy naciągnąć nylonową pończochę, by otrzymać kolorowy obraz. Następnego dnia zniknęły pończochy ze sklepów.

Zobacz program na YouTube...

Szwecja, Dziennki

28

03.2021
Niedziela

Söndag

Książę Julian

Urodzony w piątek 26 marca trzeci syn szwedzkiej pary książęcej – Zofii i Karola Filipa, syna obecnie panującego króla Karola XVI Gustawa – otrzymał imiona Julian Herbert Folke i otrzymał tytuł księcia (hertig) Hallandii.

Wobec rozrastającej się rodziny królewskiej, król Karol XVI Gustaw zmienił w 2019 roku zasady przynależności jej członków do tzw. „kungliga huset“ – jednostki administracji państwowej. Tylko oni mogą reprezentować Szwecję i są finansowani przez państwo. pozostali zachowują tytuły książęce oraz prawo do dziedziczenia tronu. Dzieci księcia Karola Filipa nie są zaliczane do Domu Królewskiego. (rn)

Szwecja, Dziennki

26

03.2021
Piątek

Fredag

Nowy szwedzki książę

Szwedzka księżniczka Sofia, żona księcia Carla Philipa urodziła dzisiaj ich trzecie dziecko. Nowy członek królewskiej rodziny to chłopiec o wadze 3220 gram oraz długości 49 cm.

Filip i Zofia pobrali się 13 czerwca 2015 roku. Mają już dwóch synów, Alexandra urodzonego w 2016 roku i Gabriela, który ciało matki opuścił rok później. Najnowszy książę jest siódmy w kolejce do tronu. (ak)

księżna Sofia i książę Carl Philip

Szwecja, Dziennki

26

03.2021
Piątek

Fredag

Szwedzko brytyjskie spory

Wielka Brytania postanowiła zwiększyć swoje zasoby broni nuklearnej o 44%, z 180 do 260 głowic atomowych. Decyzja ta spotkała się z krytyką Szwecji, która na zewnątrz stara się działać na rzecz nuklearnego rozbrojenia.

– To krok w niewłaściwym kierunku – stwierdziła szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde (S). – Będziemy prowadzić poważne rozmowy na ten temat – uspokaja brytyjska ambasador w Szwecji Judith Gough. Wielka Brytania ściśle współpracuje ze Szwecją w tym temacie.

Szwecja sama nie posiada broni jądrowej. Ale kto wie..? Na wszelki wypadek Szwecja nie podpisała konwencji ONZ o zakazie broni jądrowej. (rn)

Szwecja, Dziennki

25

03.2021
Czwartek

Torsdag

Astra wraca do łask

Szwecja, wzorem innych krajów, wstrzymuje embargo na własną szczepionkę firmy Astra Zeneca. Od poniedziałku wznowione będą szczepienia, ale jak na razie tylko osób powyżej 65 roku życia.

Nieliczne poważniejsze przypadki możliwych skutków ubocznych – 20 parę na 20 milionów zaszczepionych – występowały głównie wśród osób młodszych. Nie ma jeszcze pewności, że ich przyczyną była szczepionka Astry. (rn)

Szwecja, Dziennki

25

03.2021
Czwartek

Torsdag

Szwecja „za” nowym budżetem UE

Szwedzki parlament Riksdag przegłosował pozytywnie unijny „plan odbudowy”. Chodzi o odbudowę gospodarek krajów unijnych po pandemii. W tym celu UE ma zielonych olbrzymią pożyczkę w imieniu wszystkich krajów członkowskich i rozdysponować fundusze pomiędzy te kraje według własnego uznania.

Na fundusz odbudowy składa się 390 miliardów euro dotacji oraz 360 mld pożyczki. Razem 750 mld euro (≈ 3 470 mld zł). Dotacja będzie pochodziła ze składek krajów członkowskich, a pożyczkę będą te kraje spłacały same niezależnie od tego, czy i ile środków przydzieli im komisja UE. Już teraz wiadomo, że UE zażąda, by duża część środków została zmarnowana na szkodliwe projekty ideologiczne.

Szwedzki Riksdag zaakceptował w całości nowy budżet UE na lata 2021-2027, łącznie z pakietem pomocowym, mimo mniejszościowej pozycji rządu socjalistów S i zieloni MP. Opozycyjne partie Moderaci M i chadecy KD wstrzymały się od głosu. Rządowe przystawki – ludowcy C i liberałowie L – zagłosowały za. Przeciw byli tylko komuniści V i narodowcy SD. (rn)

  Szwecja   nic

 

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości:

PKB 2019: 5 026 469 mln sek
PKB 2019 przyrost: 1,2% r/r
PKB 2019 per capita 488 500

PKB I kw 2020: 0,1% r/r
PKB 2 kw 2020: –8,3% kw/kw

PKB kw 3 2020: 4,9% kw/kw

---

Inflacja
12/2020: 0,5% r/r

Bezrobocie
11/2020: 8,6%

Liczba ludności Szwecji
11/2020: 10 380 245

 

 

nic

 

 

nic

 

 

``

 
nic

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

 

 

nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net