nic Najnowsze wiadomości ze Szwecji

Nowinki ze Szwecji

   

Szwecja, Dziennki

29

11.2021
Poniedziałek

Måndag

Nowy premier Szwecji – znowu

Szwedzki parlament, Riksdag, zaakceptował ponownie kandydaturę Magdaleny Andersson na premiera Szwecji. Niedawno Andersson została przywódcą Socjaldemokratów po dymisji dotychczasowego lidera partii i jednocześnie premiera Stefana Lovfena.

W ubiegłą środę Riksdag również zaakceptował jej kandydaturę. Premierowanie Andersson trwało jednak zaledwie siedem godzin. Z powodu niesnasek w bloku lewicowym była ona zmuszona złożyć rezygnację.

Jednocześnie Riksdag przegłosował wówczas prawicową propozycję budżetową.

W dzisiejszym głosowaniu mniej, niż 175 głosów było przeciw, co w szwedzkim systemie oznacza akceptację. „Za” byli tylko sami Socjaldemokraci, 100 głosów oraz jedna komunistka bez przynależności partyjnej. Przeciw partie prawicy – Moderaci, Szwedzcy Demokraci, Chadecy i Liberałowie, razem 173 głosy. Reszta wstrzymała się od głosu.

Andersson ma przedstawić jutro nowy, jednopartyjny rząd. Będzie to najsłabszy rząd w Szwecji od 1978 roku. Jedyną jego zaletą jest to, że będzie zmuszony realizować prawicowy budżet – stwierdził przywódca Moderatów, Ulf Kristersson.

We wrześniu 2022 roku będą w Szwecji wybory, więc i tym razem być może szczęście nowego premiera będzie trwało krótko. (rn)

Szwecja, Dziennki

24

11.2021
Środa

Onsdag

Premier na 7 godzin

Hybrydowe ataki na Polskę przyćmił chaos, jaki zapanował w szwedzkiej polityce. Najpierw dotychczasowy premier i jednocześnie szef Socjaldemokratów, Stefan Löfven zapowiedział rezygnację z dalszego piastowania tych funkcji. Słowo stało się ciałem podczas kongresu partii na początku listopada. Nowym szefem partii została wybrana minister finansów Magdalena Andersson.

Na ręce marszałka Riksdagu (szwedzkiego Sejmu) Löfven złożył rezygnację z funkcji premiera. Ten zlecił Andersson znalezienie większości, która nie będzie przeciwko niej w głosowaniu w Riksdagu, gdy marszałek podda pod głosowanie jej kandydaturę na premiera.

W szwedzkim systemie większość nie musi być „za”, jeżeli większość będzie „za” lub wstrzyma się od głosu, uznaje się, że Riksdag akceptuje kandydata.

Po paru tygodniach taka większość się znalazła i dzisiaj przed południem Magdalena Andersson została premierem Szwecji.

Ale szczęście trwało krótko, około siedem godzin. W tym czasie rządowy koalicjant Socjaldemokratów, partia Zielonych wystąpiła z rządu. Powodem była awantura w sprawie budżetu między partiami Center, Socjaldemokraci i Zieloni. Panie przewodniczące wzięły się za czupryny i koalicję szlag trafił. Doświadczenia z magla zapewne się przydały.

Po paru godzinach premierowania Magdalena Andersson złożyła dymisję na ręce marszałka riksdagu, wyrażając jednocześnie gotowość budowania nowego, jednopartyjnego rządu.

Proces wyłaniania premiera Szwecji zaczyna się od nowa. Premierem kraju pozostaje nadal wielokrotnie odwoływany Stefan Löfven, jedyny kogut w tym towarzystwie. (rn)

Magdalena Andersson (S)

Szwecja, Dziennki

4

11.2021
Czwartek

Torsdag

Większe kary dla nieletnich

Nie słabnie fala strzelanin na ulicach szwedzkich miast. Do kryminalnych ugrupowań rekrutowana jest coraz młodsza młodzież, wręcz dzieci. Nieletni są wykorzystywani do najcięższych zbrodni. 15–17-latkowie wykonują zlecenia na morderstwa, gdyż – nawet postawieni przed sądem – nie zostaną skazani na więzienie, a jedynie na poprawczak.

Rząd chce podnieść kary dla nieletnich, którzy popełnili poważne przestępstwa. Kara ma być dostosowana do ciężaru przestępstwa, a mniej do wieku przestępcy.

Mali zbrodniarze mogą jednak jak na razie spać spokojnie. Póki co, rząd dał zlecenie jednemu analitykowi, by zaproponował odpowiednie zmiany w prawie. Analiza i propozycja ma być gotowa 3 sierpnia 2023 roku. Ale wtedy będzie już inny rząd i pewnie inni analitycy. (rn)

  Orlen

Szwecja, Dziennki

31

10.2021
Niedziela

Söndag

Wszystkich Świętych w Szwecji

„Alla Helgons dag” – w Szwecji jest to święto ruchome. Przypada zawsze w sobotę między 31 października a 6 listopada. W tym roku obchodzone jest w sobotę 6 listopada.

Pierwszy listopada przestał w protestanckiej Szwecji być świętem powszechnym już w 1772 roku. Wówczas to przeniesiono je na pierwszą niedzielę listopada. W 1953 roku święto znowu przeniesiono, tym razem na sobotę między 31/10 a 6/11. Wówczas soboty nie były wolne od pracy, więc ustanowienie święta powszechnego w tym dniu miało większe znaczenie.

Dzień pierwszy listopada pozostał jednak wyróżniony w szwedzkim kalendarzu, pisany jako „Allhelgonadagen”, a nie jak dotychczas „Alla Helgons dag”. Od tamtego czasu oryginalną pisownię stosuje się dla święta ruchomego.

Zaduszki ustanowiono w Szwecji dopiero w roku 1983. Przypadają w niedzielę po ruchomych Wszystkich Świętych. Od 2002 roku ich oficjalna nazwa to „Alla själars dag” (själar = dusze).

W tym okresie Szwedzi palą świeczki na grobach bliskich. Często jednak bliscy nie mają swojego indywidualnego grobu. 80% zmarłych Szwedów zostaje poddanych kremacji, a ich prochy są najczęściej rozsypywane anonimowo w tzw. Ogródkach Pamięci, Minneslund. (rn)

Ogródek Pamięci – prochy zmarłych są wysypywane bezimiennie na owalny trawnik

Szwecja, Dziennki

30

10.2021
Sobota

Onsdag

Klany w Szwecji

W 2020 roku odnotowano w Szwecji 220 prób morderstwa z użyciem broni palnej – 48 było skutecznych. W tym roku od kul zginęło już 40 osób w 273 ulicznych strzelaninach. To efekt walk kryminalnych ugrupowań.

W Szecji doliczono się około 200 kryminalnych gangów działających obecnie. Najgroźniejsze jednak są znacznie lepiej zorganizowane klany – twierdzi Mats Löfving, szef narodowego wydziału operacyjnego szwedzkiej policji. Czytaj dalej...

Szwecja, Dziennki

27

10.2021
Środa

Onsdag

Epidemia przekrętów

Trzy firmy w Szwecji, które otrzymały największą pomoc w ramach tarczy pandemicznej osiągnęły razem w 2020 roku zysk 43 miliardów koron (≈17,2 mld zł). Pomoc była przeznaczona na utrzymanie miejsc pracy poprzez wysyłanie pracowników na postojowe. Miały ją otrzymać tylko przedsiębiorstwa, które z powodu pandemii znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji ekonomicznej.

Największe dotacje otrzymały Volvo AB – producent ciężarówek, Volvo Cars – chiński producent samochodów osobowych, oraz Scania – niemiecki producent ciężarówek i autobusów.

Spośród 30 giełdowych przedsiębiorstw o największych obrotach, dziewięć otrzymało pomoc. Tylko jedno z nich zakończyło rok ze stratą. Mimo to rząd jest zadowolony z funkcjonowania systemu pomocowego. Nieco mniej zadowoleni są oskubani podatnicy. (rn)

Szwecja, Dziennki

26

10.2021
Wtorek

Tisdag

Covid zabił ponad 15 000 osób w Szwecji

Liczba zgonów z powodu Covid-19 w Szwecji przekroczyła właśnie 15000. W 2020 roku od marca zmarło 9000, a w tym roku, jak dotychczas 6000.

Mniejszą liczbę zakażeń i zgonów zawdzięczamy wysokiemu wyszczepieniu społeczeństwa. Wśród osób w wieku 16 lat i starszych, aż 80,4 % przyjęło już dwie dawki szczepionki. Obecnie szczepi się dzieci od 12 roku życia. Trzecią dawkę przyjmują też osoby szczególnie narażone na zakażenia.

Niestety i tutaj zdarzają się osoby, które nie dbają o swoje zdrowie i nie szczepią się. To, że w ten sposób narażają również zdrowie innych, głównie swoich bliskich, jest im obojętne. Na szczęście jest to tylko zanikający margines.

Wśród zarażonych [ponad 90% to osoby nieszczepione, a wśród zmarłych blisko 100%. (rn)

Szwecja, Dziennki

21

10.2021
Czwartek

Torsdag

Kluby akcyjne w Szwecji

Trzymanie oszczędności w banku, przy dzisiejszych zerowych oprocentowaniach i sporej inflacji – to kiepski interes. Znacznie lepszym i wygodnym sposobem na powiększanie majątku są giełdowe inwestycje.

Popularną formą inwestowania na giełdzie w Szwecji są tzw. Kluby Akcyjne. Gdy własne oszczędności są zbyt skromne, kilku znajomych łączy siły i zakładają klub inwestycyjny. Wystarczy umówić się na zasady działania – sposób tworzenia kapitału inwestycyjnego, podział zysków i strat.

Kluby nie muszą przybierać jakiejś formy prawnej. Jednak najczęściej działają one w formie Enkelt Bolag (prosta spółka). Jest to najprostsza forma wspólnej działalności, nie jest osobą prawną, nie ma numerów identyfikacyjnych i nie trzeba jej rejestrować. Zasady działania spółki określa umowa. Prawo na ogół nie wtrąca się w jej działalność – tylko troszeczkę.

Jeżeli czegoś nie precyzuje umowa lub w ogóle jej brak, to można odwołać się do przepisów prawa o spółkach handlowych i Prostych (handelsbolag och enkla bolag) nr (1980:1102) rozdz. 4. § 2.

W Polsce temat jest mało znany. Sporo przydatnych informacji dostarcza artykuł Kamila Marszyckiego…

   

 

Szwecja - dane makro

PKB 2020

4 983 363 mln sek
Per capita 481 tys.sek

Przyrost r/r −2,8%

PKB 2021

Przyrost 2 kwartał 0,9% kw/kw

Inflacja
09/2021: 2,8% r/r

Bezrobocie
08/2021: 8,9%

Liczba ludności Szwecji
08/2021: 10 380 245

 

 

nic

nic

 

 

nic

 

 

``

 
nic

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

   
nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net