nic Najnowsze wiadomości ze Szwecji

Nowinki ze Szwecji

   

Szwecja, Dziennki

25

01.2021
Poniedziałek

Måndag

Szwecja przymknięta

Od północy obowiązuje już zakaz wjazdu do Szwecji z Norwegii. Przyczyną jest wykrycie ogniska zarażeń nową, tzw. brytyjską mutacją koronawirusa w regionie Oslo. W całym regionie wzywa się obywateli do drastycznego ograniczenia wolności podróżowania.

Już wcześniej szwedzką granicę zamknięto dla podróżnych z Wielkiej Brytanii oraz Danii. Surowe restrykcje wprowadzone w Danii wywołują masowe protesty i zamieszki na ulicach Kopenhagi.

Dumni Anglicy cierpią z powodu nazywania „brytyjskim” nowego wariantu wirusa. Czują się winni i zawstydzeni – donosi nasz korespondent z Anglii. Znacznie chętniej podnoszą zwiększone zagrożenie wariantem afrykańskim lub brazylijskim. (rn)

nic Szwecja

Szwecja, Dziennki

23

01.2021
Sobota

Lördag

Brytyjski mutant atakuje Norwegię

Brytyjski wariant koronawirusa wykryto w Norwegii w gminie Nordre Follo, sąsiadującej z Oslo. To pierwszy przypadek „brytyjczyka” w kraju. Droga zarażenia jest nieznana.

Władze Norwegii bardzo poważnie podchodzą do sprawy. Gmina Nordre Follo została zamknięta wczoraj. Podobny los spotkał dzisiaj cały region Oslo ze stolicą kraju włącznie. Norweski rząd wprowadza najostrzejsze zalecenia od marca ubiegłego roku.

Brytyjski mutant jest jeszcze niezbadany i jego właściwości są mało znane. W gminie Nordre Follo zmarły dwie osoby 90+ zarażone wirusem. Trwają badania, czy przyczyną zgonu był brytyjski mutant. (rn)

Szwecja, Dziennki

22

01.2021

Piątek
Fredag

Brytyjski wariant koronawirusa

Uwagę szwedzkich mediów coraz częściej przykuwa nowy, zmutowany koronawirus, tzw. „brytyjski”. Brytyjski, bo tam zauważono go po raz pierwszy. Teraz trwają spekulacje co on za jeden – czy groźniejszy, czy bardziej zaraźliwy, czy bardziej zabójczy i czy aktualne szczepionki chronią również przed nim.

Państwowa telewizja SVT ostrzega, że brytyjski mutant „może być” bardziej zabójczy. Dziennik DN pospiesznie dodaje, że „wygląda na to”, że jest bardziej zabójczy. Inne media twierdzą, że jest jedynie bardziej zaraźliwy.

Najczęściej powtarzane jest stwierdzenie, że brytyjski wariant wirusa jest, i owszem bardziej zabójczy, ale tylko „troszeczkę”. No, to jesteśmy spokojni. (rn)

Szwecja, Dziennki

21

01.2021

Czwartek
Torsdag

Nowy prezydent USA

Dużym zainteresowaniem w Szwecji i na świecie cieszyła się wczorajsza „koronacja” nowego prezydenta USA Joe Bidena XLVI. Odejście z urzędu Donalda Trumpa przyjęto w Szwecji z nadzieją, że będzie lepiej – w Polsce z nadzieją, że nie będzie gorzej.

Wiele radości sprawiło też Szwedom objęcie urzędu wiceprezydenta przez kobietę... Jakby dla wiceprezydentury najpotężniejszego państwa świata główne znaczenie miał sposób oddawania moczu.

Szwedzki socjalistyczny premier Stefan Löfven wygłasza peany na temat nowej ekipy w USA oraz rzuca kłamliwe oskarżenia przeciwko Donaldowi Trumpowi. (ak)

Szwecja, Dziennki

20

01.2021

Środa
Onsdag

Piąta generacja telekomunikacji – 5G

Cztery największe szwedzkie firmy wygrały wczoraj aukcję o przydział pasma 5G – najnowszego systemu telekomunikacji. Są to: Hi3G (Tre), Net4mobility (Tele2 i Telenor) Telia oraz państwowa Teracom. Do aukcji nie dopuszczono Chińczyków – Huawei oraz ZTE.

Historia mobilnej telekomunikacji rozpoczyna się w roku 1981, kiedy to powstała sieć 1G. Jedenaście lat później, za pomocą 2G, można już było wysyłać smsy. Surfing po sieci za pomocą telefonu komórkowego umożliwiła 3G od 2004 roku. Od 2009 r. używamy w Szwecji 4G, a teraz czekamy na błyskawiczną 5G.

Maksymalna prędkość przesyłu danych dla 4G wynosi 100 megabit/sek. 5G jest sto razy szybsza.

Na aukcji 5G szwedzkie państwo zarobiło ponad 2,3 miliarda koron, SEK. (rn)

Szwecja, Dziennki

18

01.2021

Poniedziałek
Måndag

Nowe zwyczaje

W grudniu 2019 roku szwedzkie hotele osiągnęły przychody wartości ponad 520 miliardów złotych. Rok później była to już tylko 1/3 tej sumy. Powód – pandemia.

Pewnym ratunkiem są młodzi ludzie z krajów UE, którzy zamieszkują w Sztokholmie uciekając przed surowymi restrykcjami w swoich krajach – Francji, Niemczech, Irlandii.

Sztokholm traktują jako oazę wolności. Tutaj można poruszać się swobodnie po mieście, żadnej godziny policyjnej, żadnych maseczek. Sklepy, restauracje, siłownie są otwarte. Pandemię odczuwa się głównie w mediach, a nie w realu. Młodzi Francuzi na przykład pomieszkują w Sztokholmie pracując zdalnie w... Paryżu.

Pandemia wyzwala nowe zachowania ludzi. Niektóre pewnie zostaną na stałe. Sytuacje typu mieszka w xx pracuje w Rzymie są już całkiem możliwe. (rn)

Szwecja, Dziennki

16

01.2021

Sobota
Lördag

Brak szczepionek

Amerykańska firma Pfizer nie nadąża z produkcją szczepionki używanej obecnie przeciw Covid–19. Państwa, które w ramach unijnego projektu zakontraktowały rytmiczne dostawy domagają się wypełnienia warunków umowy.

Sześciu ministrów zdrowia Europy północnej we wspólnym oświadczeniu ostro krytykują opóźnienia w dostawach. Pfizer tłumaczy się, że wynikają one z powodu przestawiania produkcji na większe ilości.

Inną szczepionką, dopuszczoną do użytku w UE jest szczepionka firmy Moderna. Szwecja ma podpisaną umowę z Moderną na dostawę 3,6 milionów dawek.

Szczepionka własnej szwedzkiej firmy Astra Zeneca, czeka nadal na dopuszczenie do użycia w UE. Podanie złożono we wtorek 12 stycznia. (rn)

Szwecja, Dziennki

14

01.2021

Czwartek
Torsdag

Szczepienia w Szwecji

W Szwecji trwa akcja szczepień przeciwko Covid-19. W pierwszym rzędzie szczepione są osoby najbardziej narażone, najczęściej starsze, mieszkające w domach opieki lub wymagające opieki w domu, a także opiekujący się nimi personel. W sumie w grupie priorytetowej jest w Szwecji około 600 000 osób.

Do minionej niedzieli zaszczepiono około 80 000 osób. Teraz oczekuje się na nowe dostawy szczDo minionej niedzieli zaszczepiono około 80 000 osób. Teraz oczekuje się na nowe dostawy szczepionek firmy Pfizer i Moderna, dopuszczonych w UE. We wtorek podanie o zatwierdzenie swojej szczepionki złożyła też szwedzka firma Astra Zeneca.epionek firmy Pfizer i Moderna, dopuszczonych w UE. We wtorek podanie o zatwierdzenie złożyła też szwedzka firma Astra Zeneca.

Bacznie obserwowane są wszelkie niepożądane reakcje pacjentów. Według raportów nie występują żadne poważne skutki uboczne specyficznie związane z przyjęciem szczepionki. Większość jest znana również z innych szczepień.

Do Agencji ds Leków (Läkemedelsverket) spływają informacje o wszelkich podejrzanych działaniach ubocznych. Ich zbadanie, czy mają one związek ze szczepionką wymaga czasu – zastrzega agencja.

Cztery starsze schorowane osoby zmarły już po przyjęciu szczepionki – raportuje agencja. Jest mało prawdopodobne, że przyczyną śmierci była szczepionka. Nie przeszkadza to jedjednak,nak by w polskich mediach pojawiały się tytuły typu „W Szwecji zmarły cztery osoby po przyjęciu szczepionki“ (Dziennik.pl), co w wersji gminnej przybiera formę „lumoglibydzie umierają!”.

Równie dobrze mogli by napisać, że po przyjęciu szczepionki pacjenci proszą o kawę i ciastko. Szwedzi zawsze proszą o kawę i ciastko. (rn)

Szwecja, Dziennki

13

01.2021

Środa
Onsdag

Praca polskich lekarzy w Szwecji

„Ambulanse z chorymi na Covid pacjentami odsyłane są od szpitala do szpitala. Personel służby zdrowia zdrowia goni resztkami sił. Sytuacja w Polsce ulega pogorszeniu z powodu braku lekarzy. Wielu z nich uległo pokusie emigracji, między innymi do Szwecji.” Tak sytuację w Polsce opisuje szwedzki dziennik Svenska Dagbladet.

W 2019 roku wystawiono w Szwecji 2 332 legitymacji lekarskich. 48% poszło do lekarzy z UE/EES, gdzie największą grupę stanowili Polacy.

Wykształcenie jednego lekarza w Polsce kosztuje od pół do milioma złotych. W ostatnich latach wyjechało z Polski około 30 tysięcy lekarzy. Oznacza to, że społeczeństwo polskie kosztowało to około 30 miliardów złotych.

Mateusz Rybicki, młody polski lekarz pracujący w Szwecji przedstawia drogę do emigracji – Praca w Szwecji dla polskich lekarzy...

  Szwecja   nic

 

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości:

PKB 2019: 5 026 469 mln sek
PKB 2019 przyrost: 1,2% r/r
PKB 2019 per capita 488 500

PKB I kw 2020: 0,1% r/r
PKB 2 kw 2020: –8,3% kw/kw

PKB kw 3 2020: 4,9% kw/kw

---

Inflacja
12/2020: 0,5% r/r

Bezrobocie
11/2020: 8,6%

Liczba ludności Szwecji
11/2020: 10 380 245

 

 

nic

 

 

nic

 

 

``

 
nic

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

 

 

nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net