nic

Koronawirus w Szwecji, 3 / 06 godz. 14.00

Potwierdzone zakażenia (d/d) Zgony (d/d) Zgony na mln mieszk.
40 803 (+2 214) 4 542 (+74) 439,3
W nawiasach zmiana z dnia poprzedniego.
Inne kraje, zgony na mln mieszkańców. 2 / 06 3 / 06 godz 10.00
Hiszpania 580,6 ; W. Bryt. 593,4 ; USA 324,5   Polska 28,7

Żródła: SE/Inne... , SE.., PL..

nic Najnowsze wiadomości ze Szwecji

Nowinki ze Szwecji

Szwecja, Dziennki

3

06.2020

Środa

Osdag

Cyfry nie kłamią

Szwecja powinna podjąć więcej działań i wcześniej – przyznał samokrytycznie główny epidemiolog kraju Anders Tegnell we wczorajszym wywiadzie dla Szwedzkiego radia. Szwedzki model walki z epidemią koronawirusa nie daje pozytywnych wyników. Umieralność na Covid-19 jest nadal jedna najwyższych na świecie.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Tegnell był zmuszony tłumaczyć się wielokrotnie z takiego stanu rzeczy. Zadanie niełatwe, zważywszy, że w ciągu ostatniej doby zmarły kolejne 74 osoby.

Mimo to Tegnell nadal broni szwedzkiej strategii walki z epidemią. Jednak cyfry mówią same za siebie. W przeliczeniu na milion mieszkańców w Szwecji zmarło jak dotąd 429,6, podczas gdy np. w Polsce 28,2 osoby. (rn)

Szwecja, Nowinki Szwecja

Szwecja, Dziennki

2

06.2020

Wtorek

Tisdag

Zdania są podzielone

To nieprawda, że wiosna się skończyła! – pisze oburzony czytelnik w reakcji na nowinkę „Promocja lata”. Wszędzie pachnie kwiatami – kontynuuje – w ogrodach dywany kwitnących kwiatów, naokoło zapach bzu. Przy drogach kwitną maki, mlecze, a łąki pełne kolorów. A powietrze w Szwecji kusi teraz cała gamą wiosennych zapachów – kończy czytelnik.

Wszystko się zgadza, tyko że 25°C to już nie wiosna – to lato. (red)

Szwecja, Dziennki

1

06.2020

Poniedziałek

Måndag

Promocja lata

Zieleń liści na drzewach jeszcze trąci świeżością, to jednak wiosnę mamy w Szwecji już za sobą. Teraz czas na lato. W całym kraju temperatury powyżej dwudziestu stopni Celsjusza. Środek lata nie powstydziłby się takiego Celsjusza.

Tak ciepło ma być prawie dwa dni – to zapewne w ramach promocji lata. Potem wracamy do normy. (rn)

Szwecja, Dziennki

1

06.2020

Poniedziałek

Måndag

15 milionów w błoto

15 milionów w błoto

Wraz z wybuchem epidemii koronawirusa w Szwecji, w marcu 2020 roku, Państwowa Agencja Ochrony Cywilnej (MSB) postanowiła stworzyć krajową mapę symptomów Covid-19 za pomocą aplikacji mobilnej.

Jednak część danych osobowych magazynowano na zewnętrznych, zagranicznych serwerach – np. Google i Amazon. Stwarzało to pewne problemy prawne. Pod wpływem fali krytyki zrezygnowano z dalszej pracy nad projektem.

Koszt nieudanego projektu oblicza się na 15 milionów koron (6 mln zł). (ak)

Szwecja, Dziennki

31

05.2020

Niedziela

Söndag

Doba bez zgonu

W ciągu ostatnich 24 godzin nie zgłoszono w Szwecji żadnego zgonu z powodu Covid-19. To po raz pierwszy od 13 marca 2020 roku. Jednak w ciągu weekendu występują pewne opóźnienia w raportowaniu – studzi entuzjazm ministerstwo zdrowia.

Dodatkowo trwają Zielone Świątki (Pingst), a w Szwecji Pingstkyrkan (kościół zielonoświątkowców) to całkiem pokaźna sekta. Jako jedyny odłam chrześcijański ma ona swoją reprezentację w Riksdagu – szwedzkim parlamencie. (rn)

Szwecja, Dziennki

31

05.2020

Niedziela

Söndag

Prace sezonowe w Szwecji

Zapotrzebowanie na siłę roboczą w szwedzkim rolnictwie jest bardzo różne w różnych porach roku. Ratunkiem są pracownicy sezonowi, najczęściej zagraniczni.

Teraz jednak pandemia i zamknięte granice grożą olbrzymimi stratami z powodu braku rąk do pracy. Szwedzkie państwowe pośrednictwo pracy zorganizowało pośpiesznie kursy dla krajowych bezrobotnych. W ciągu dwóch tygodni szwedzka młodzież dowiaduje się, skąd się bierze mleko, że frytki nie rosną na drzewach, a truskawki w plastikowych korytkach.

Po krótkim okresie szkolenia przerwano. Szwedzcy rolnicy stwierdzili, że wolą poczekać na otwarcie granic. (rn)

Szwecja, Dziennki

30

05.2020

Sobota

Lördag

Pingst

Pingst to szwedzka nazwa Świąt Zesłania Ducha Świętego czyli Zielonych Świątek. Do roku 2004 włącznie dwa dni świąteczne, niedziela i poniedziałek były w Szwecji świętem powszechnym i poniedziałek był dniem wolnym od pracy. A ponieważ w Szwecji świętuje się intensywnie przeddzień świąt – wigilię – to świętowanie trwało całe trzy dni. A, że wigilia przypada zawsze w sobotę, to i piątek wypadało uczcić.

15 grudnia 2004 roku rząd szwedzki zlikwidował świąteczną powszechność drugiego dnia Pingst. Zielonoświątkowy poniedziałek padł ofiarą... Święta Narodowego Szwecji 6 czerwca, które stało się wówczas dniem wolnym od pracy. (rn)

Kartka świąteczna

Szwecja, Dziennki

29

05.2020

Piątek

Fredag

Szwecja znowu pokrzywdzona

Norwegia i Dania otwierają wspólną granicę dla ruchu turystycznego od 15 czerwca. Granica ze Szwecją pozostaje zamknięta. Szwedzi znowu czują się pokrzywdzeni.

Rozmowy są prowadzone również z Islandią i Szwecją – poinformowała premier Norwegii Erna Solberg. – Zaczęliśmy od bilateralnego porozumienia z Danią, ponieważ mamy podobny stan epidemii. Sytuacja w Szwecji wygląda inaczej – wyjaśnia delikatnie Solberg.

Sądząc po reakcji szwedzkich władz, mediów, ale również społeczeństwa, odnosi się wrażenie, że nie dostrzegają oni twardych faktów i statystyk dotyczących rozwoju pandemii. Decyzje takie jak obecnie Norwegii i Danii, a wcześniej Cypru, odbierają jako ugruntowane raczej na... braku sympatii do Szwedów. (rn)

Szwecja, Dziennki

28

05.2020

Czwatek

Torsdag

Szwedzki model walki z wirusem

Szwedzka reakcja na epidemię koronawirusa spotyka się coraz częściej z krytyką, również wewnątrz kraju. Jednym z krytyków jest krajowy epidemiolog z lat 2005–2013 Annika Linde.

– Nie mieliście żadnej strategii ani żadnej gotowości na przyjęcie pandemii w domach opieki dla osób starszych. Jak mogliście zapewniać, że jest inaczej – gromi Annika Linde obecne Ministerstwo Zdrowia (Folkhälsomyndigheten, FHM). Linde wskazuje na gotowe, skuteczne rozwiązania, jakie zastosowały kraje sąsiednie.

Jednak FHM upiera się przy swoich rozwiązaniach. Mimo, że ich rezultatem jest największa na świecie śmiertelność w Szwecji na Covid-19. (rn)

Szwecja, Dziennki

27

05.2020

Środa

Onsdag

Szwedzcy rolnicy prześladowani

Szwedzcy rolnicy są często niepokojeni przez różnego rodzaju aktywistów, którzy zwalczają hodowlę zwierząt, a nawet wszelkie uprawy rolne. W ostatnich latach obserwuje się nasilenie akcji różnych animalistów, weganów itp.

Jednym z łagodniejszych sposobów terroru są nocne włamania do chlewni, obór czy stajni w nadziei, że zwierzęta są niezadbane. Filmiki z ewentualnych takich przypadków są potem używane w propagandzie.

Znacznie groźniejszym sposobem walki z hodowlą zwierząt są groźby zabójstwa hodowców. Jest nadzieja, że nie w celach kulinarnych. (rn)

Szwecja, Dziennki

26

05.2020

Wtorek

Tisdag

Szwedzki rynek pracy

Całkowita liczba zatrudnionych w Szwecji w pierwszym kwartale 2020 roku wynosiła 4 776 800 osób. W sektorze prywatnym pracowało 68,1% z nich. Pozostali zasilają różne segmenty sektora publicznego – państwowy 5,5%, samorządowy 24,2%, opieki i służby zdrowia 2,2%.

Suma wypłaconych pensji wyniosła 476 miliardów koron (190 mld zł), o 3,7% więcej niż rok wcześniej. Najlepiej zarabiają szefowie banków, firm ubezpieczeniowych i innych instytucji finansowych. Średnia płaca w tych zawodach wynosi 132 100 sek (52 840 zł) brutto miesięcznie. Na przeciwnym końcu są pracownicy serwisów przydomowych. Oni mogą liczyć na 20 200 koron średnio miesięcznie.

Liczba wolnych miejsc pracy w Szwecji zmalała o 7,9%. Na rynku pracy pozostało jeszcze około 132 400 wolnych miejsc pracy w pierwszym kwartale. (rn) Zobacz też Zarobki...

Szwecja

Pensja wysokiego urzędnika banku jest średnio x6,5 raza większa od „zwykłego” pracownika

Szwecja, Dziennki

25

05.2020

Poniedziałek

Måndag

Rośnie bezrobocie w Szwecji

Tylko w kwietniu przybyło w Szwecji 80 000 bezrobotnych w porównaniu z kwietniem poprzedniego roku. Poziom bezrobocia wynosi obecnie 7,9% z uwzględnieniem sezonowości. To miesięczny wzrost o 0,7 punktu procentowego.

Przyrost bezrobocia tłumaczy się trwającą pandemią koronawirusa, (ak)

  Szwecja

Przelewy walutowe tanie szybki

 

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości:

IV kw 2019: 0,2 %
III kw q019: 0,3 %
II kw 2019: –0,1% kw/kw
I kw 2019: 0,6% kw/kw

PKB 2019: 5 026 469 mln sek
PKB przyrpst: 0,8% r/r
PKB per capita: 489 tys. sek

---

Inflacja
04/2020: -0,4% r/r (0,6%)

Bezrobocie
04/2020: 7,9% (7,2%)

Liczba ludności Szwecji
03/2020: 10 343 403 (+5 035 m/m)

 

 

 

nic

 

 

Szwecja

 

 

`

nic
 
nic

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net