Szczęśliwych kolejnych dni i miesięcy 2021 roku!

Niech będzie czasem bez lęku, pandemii, braku, niepewności
I każdemu z nas da to, czego poskąpiły lata poprzednie
Życia pełnią życia, radości, wszelkiej obfitości
I błogiego zapomnienia covidowych straszności – szwecja.net

nic Najnowsze wiadomości ze Szwecji

Nowinki ze Szwecji

   

Szwecja, Dziennki

6

01.2021

Środa
Onsdag

Maseczki nawet w Szwecji

Dotychczas maseczki zakrywające usta i nos były nieprzydatne lub nawet szkodliwe. Od jutro są gorąco rekomendowane i będą chronić nas przed zarazą.

Szwedzka Narodowa Agencja Zdrowia (Folkhälsomyndigheten)
odkryła przydatność maseczek. Agencja rekomenduje by od jutra, 7 stycznia, podróżni transportu publicznego nosili maseczki w godzinach szczytu.

Wcześniej ta sam instytucja twierdziła (Anders Tegnell), że nie ma naukowych dowodów na przydatność masek ochronnych. Premier Stefan Löfven (S) pytany o brak nakazu noszenia masek odpowiadał „przecież prawo nie zakazuje ich noszenia”.

Ale i tym razem nie jest to nakaz, a jedynie – jak zwykle – rekomendacja. Obsługa transportu publicznego nie ma żadnych uprawnień do przymuszania podróżnych do noszenia maski. Nie może też nie wpuszczać osób bez masek do autobusów czy metra.

Ale Szwedzi są karnym narodem i rekomendacje władzy przyjmują jak rozkaz. Gremialnie szturmują apteki i wykupują maseczki. (rn)

Jeszcze dzisiaj bez masek

Szwecja, Dziennki

6

01.2021

Środa
Onsdag

Święto Trzech Króli w Szwecji

W kalendarzu szwedzkim 6 stycznia występuje pod nazwą Trzynasty dzień od Narodzenia Pańskiego – Trettondedag jul. Trzej Królowie nazywani są tutaj trzema mędrcami – Tre vise männen.

Religijne odniesienia święta są raczej nieznane przeciętnemu Szwedowi, podobnie jak imiona Mędrców. Święto nie ma też jakichś wyraźnych tradycji kulinarnych, rytuałów, czy specyficznych pozdrowień.

W niektórych domach 6 stycznia jest zakończeniem świętowania Bożego Narodzenia – Jul. Wówczas organizuje się tzw. Julgransplundring – czyli „okradanie” choinki ze wszelkich łakoci i ozdób. W innych rozbieranie choinki organizuje się 13 stycznia, podczas nieformalnego święta Tjugondedag Knut, w dwadzieścia dni od Narodzenia. Świętowanie Bożego Narodzenia kończy się definitywnie wówczas. (rn)

Szwecja, Nowinki Szwecja

Szwecja, Dziennki

5

01.2021

Wtorek
Tisdag

Kolejność szczepień w Szwecji

Narodowy plan szczepień przeciwko Covid-19 zakłada cztery etapy. Pierwszą grupą szczepioną obecnie są osoby starsze mieszkające w domach opieki lub przyjmujące pomoc w domu, tzw. hemtjänst. Dalej w ramach pierwszego etapu szczepiony będzie wszelkiego rodzaju personel mający styczność z ww. osobami.

Drugi etap obejmuje osoby powyżej 70 roku życia, osoby niepełnosprawne powyżej 18 roku oraz personel zajmujący się tymi osobami. Pozostali mogą się zaszczepić w kolejnych dwóch etapach.

Już teraz trwają dyskusje na temat zasadności takiego podziału. Niektóre regiony domagają się szczepienia personelu medycznego i opiekuńczego w pierwszej kolejności.

Anders Tegnell, naczelny epidemiolog Szwecji, facet, który rozdaje szczepionki i szanse przeżycia pandemii jest otwarty na dyskusję o zmianie priorytetów. (rn)

Anders Tegnell, główny epidemiolog Szwecji i twarz szwedzkiego modelu walki z epidemią, po paru miesiącach uzasadniania decyzji władz – osiwiał

Szwecja, Dziennki

4

01.2021

Poniedziałek
Måndag

Afera dnia

Aferą dnia w Szwecji jest bez wątpienia świąteczny wypad na Wyspy Kanaryjskie Dana Eliassona, dyrektora naczelnego MSB, Państwowej agencji cywilnej ochrony i gotowości (Myndigheten för samhällsskydd och beredskap). Szczególne emocje budzi fakt, że to właśnie MSB nawołuje do pozostania w domach w czasie Świąt i rezygnacji z podróży, zwłaszcza zagranicznych.

Dan Eliasson (S) socjalistyczny urzędnik w swojej karierze był już dyrektorem Urzędu Migracyjnego, szwedzkiego ZUS, szwedzkiej Służby Bezpieczeństwa, a teraz SMB. Jednym słowem – zawód dyrektor.

Eliasson tłumaczy się, że na wyspach pracuje jego córka i dlatego uznał, że świąteczna podróż była „konieczna”. Natychmiast odezwały się głosy oburzonych obywateli, którzy zrezygnowali z rodzinnych spotkań ze względu na pandemię i... wezwania MSB. (rn)

Szwecja, Dziennki

4

01.2021

Poniedziałek
Måndag

Krótki oddech

No, nareszcie chwila odpoczynku, chwila oddechu od tego całegoświętowania. Ale chwila będzie krótka – już za dwa dni kalendarz znowu zagania nas do świątecznego stołu i obrzędów.

Tym razem świętujemy Trzech Króli, tych którzy odwiedzili Chrystusa zaraz po narodzeniu. W Szwecji znani są oni jako Trzej Mędrcy – Tre vise männen.

Tak więc jeszcze tylko 6 stycznia święto tych trzech mądrali, a potem to już laba aż do Wielkanocy. (rn)

Szwecja, Dziennki

2

01.2021

Sobota
Lördag

Praca w Szwecji nieopłacalna

Jak to zwykle bywa od 1 stycznia obowiązują w Szwecji nowe prawa. Dla Polaków wybierających się do pracy w Szwecji najważniejsza zmiana, to likwidacja tzw. reguły 183 dni. Był to okres, w którym zagraniczni pracownicy delegowani do pracy w Szwecji mogli płacić podatek w swoim kraju zamieszkania – na ogół znacznie niższy.

Teraz okres ten skrócono do 15 dni pod rząd lub 45 pojedynczych dni w ciągu roku. Koszty i niedogodności związane z pracą za granicą uzupełnione znacznie większym podatkiem czynią całe przedsięwzięcie nieopłacalnym. (rn)

Szwecja, Nowinki  
  Szwecja   nic
 
 
 

 

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości:

PKB 2019: 5 026 469 mln sek
PKB 2019 przyrost: 1,2% r/r
PKB 2019 per capita 488 500

PKB I kw 2020: 0,1% r/r
PKB 2 kw 2020: –8,3% kw/kw

---

Inflacja
08/2020: 0,7% r/r

Bezrobocie
09/2020: 9,2% (9,3%)

Liczba ludności Szwecji
08/2020: 10 367 232 (+8 694 m/m)

 

 

 

nic

 

 

nic

 

 

``

 
nic

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net