nic Najnowsze wiadomości ze Szwecji

Nowinki ze Szwecji

Szwecja, Dziennki

27

10.2020

Wtorek
Tisdag

Niebezpieczne wycieki

Tajne, poufne i wrażliwe informacje wyciekały ze szwedzkich banków i instytucji publicznych. Schematy systemów zabezpieczeń znajdują się w rękach sieciowych kryminalistów. Wyciek nastąpił poprzez szwedzki koncern Gunnebo, który do ochrony takie danych wynajmowały m.in. banki SEB i Nordea oraz instytucje państwa, jak np. Riksdagen czy Urząd Podatkowy (Skatteverket).

W sumie wyciekło 38 000 plików ze sprawozdaniami finansowymi, wyciągami kąt czy ofertami. Ale również z rozmieszczeniem kamer, alarmów, skarbców itp.

W zamian za milczenie kryminalni hakerzy próbowali wyciągnąć spore pieniądze od Gunnebo . Bezskutecznie. (rn)

Szwecja, Nowinki Szwecja

Szwecja, Dziennki

26

10.2020

Poniedziałek
Måndag

Kosztowna pandemia

Szwedzkie państwo rozdaje miliardy koron zaprzyjaźnionym przedsiębiorstwom pod pretekstem ratowania ich przed skutkami pandemii. Złoty deszcz spada na wielkie koncerny, rachunek wystawia się maluczkim. Desperacko wymyśla się coraz to nowe podatki i podwyższa różne opłaty.

Jeden z ostatnich pomysłów to podatek od chemikaliów użytych w produkcji odzieży. Nieważne czy są one szkodliwe czy nie, podatek trzeba będzie płacić.

Pewnym wyjściem z tej opresji mogłoby być zamawianie ubrań za granicą, poza Unią – w Chinach na przykład. Ale tu czyha państwowa poczta Postnord. Już teraz zapowiada ona drastyczne podwyżki opłat za paczki. Przesyłka pary chińskich rękawiczek może kosztować nawet 200 koron. Dzisiaj kosztuje. (ak)

Szwecja, Dziennki

25

10.2020

Niedziela
Söndag

Kościół Katarzyny w Sztokholmie

Kościół nazwany na cześć księżniczki Katarzyny, matki króla Szwecji, Karola X Gustawa. Budowę kościoła rozpoczęto w 1656 według projektu francuskiego architekta Jeana de la Vallée (1620-1696) na wyspie Södermalm. Budowę ukończono w 1695 roku. Jednak dwukrotnie uległ pożarom, w 1723 roku i ostatnio w 1990 roku.

Kościół wzniesiony na planie krzyża greckiego na wzgórzu Katarzyny (Katarinaberget) wyspy stanowi dobrze rozpoznawalny akcent w panoramie miasta. Katarinaberget jest szczególnym miejscem w historii Sztokholmu i całej Szwecji też z innego powodu. Tu bowiem spalono ciała ofiar krwawej łaźni sztokholmskiej w 1520 roku. Niektórzy uważają nawet, że miejsce obciążone jest klątwą.

Kościół Katarzyny jest jednym z 43 sztokholmskich kościołów objętych prawną ochroną dziedzictwa narodowego. (rn) +Info....

Kościół Katarzyny w Sztokholmie

Szwecja, Dziennki

24

10.2020

Sobota
Lördag

Zmiana czasu

W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy przypada w nocy z 24 na 25 października. O godzinie trzeciej należy przestawić zegary na godzinę 2.00. W praktyce oznacza to, że będziemy mogli pospać godzinę dłużej. Powrót do czasu zimowego następuje w ostatnią niedzielę października. Z kolei zmiana na czas letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca. Wynika tak z obowiązującej bezterminowo dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku: Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października. Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.

Wszystko jednak wskazuje na to, że zmiana czasu powoli odchodzi do lamusa. Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się w marcu 2019 roku za projektem regulacji, które mają znieść w Unii Europejskiej zmianę czasu. Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, że ostatnia zmiana czasu we Wspólnocie miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie miałyby jednak zachować prawo do decydowania o tym, w której strefie czasowej chcą się znaleźć. (ug)

Szwecja, Dziennki

24

10.2020

Sobota
Lördag

Koronawirus atakuje norki

Wśród norek na farmie w regionie Blekinge w południowej Szwecji wykryto koronawirusa. Zarażony jest również personel pracujący na farmie. Nie ma pewności, kto zaraził kogo – człowiek norki czy odwrotnie.

Podobny przypadek wykryto w Holandii. Wówczas zabito setki tysięcy norek. Szwedzkie ministerstwo rolnictwa nie widzi na razie powodu do tak drastycznych działań.

Pierwsza farma norek w Szwecji powstała w 1928 roku. W latach 1950-tych i 60-tych było ich ponad 1300 w całym kraju. Teraz jest tutaj około 40 farm, ale są one znacznie większe. (rn)

Szwecja, Dziennki

24

10.2020

Sobota
Lördag

Lecznicza marihuana w Szwecji

Lekarze w Szwecji coraz częściej przepisują swoim pacjentom leczniczą marihuanę (cannabis). Instytucją dopuszczającą lek do publicznego obrotu na terenie Szwecji jest Läkemedelsverket PL: (Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych).

Jak dotąd, jedynym lekiem w Szwecji opartym na leczniczej marihuanie jest doustny spray Sativex. W ubiegłym roku przepisano go 426 pacjentom.

Oparte na marihuanie leki dopuszczone do obrotu w innych krajach, ale nie w Szwecji można też przepisać pacjentom, ale po uzyskaniu zgody Läkemedelsverket. W 2017 roku zaledwie 18 pacjentów uzyskało takie pozwolenie. W pierwszej połowie tego roku było ich już 52. (rn)

Szwecja, Dziennki

24

10.2020

Sobota
Lördag

Szwedzi spragnieni słońca

Na przełomie października i listopada przypadają w Szwecji tzw. ferie jesienne (Höstlov), w różnych regionach w nieco różnym czasie. Klimat, długie wieczory i noce zachęcają do... czytelnictwa. Dlatego w tym czasie Szwedzi ochoczo ruszają do ciepłych krajów – nie bacząc na ryzyko spotkania z wirusem.

Lotnicze firmy czarterowe w Szwecji sprzedające wycieczki do ciepłych krajów mają teraz stuprocentowe obłożenie. W innych terminach można na przykład kupić przelot do Hiszpanii i z powrotem za 1500-2000 koron – teraz trzeba zapłacić 6-7000 koron (1sek≈0,4zł). (rn)

Marzenie

Szwecja, Dziennki

23

10.2020

Piątek
Fredag

Dania przymyka granice

Dziś w nocy Dania zamyka granice dla mieszkańców szwedzkiego regionu Skania. Przyczyną jest wzrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Dania zamyka granice, gdy liczba nowych zakażeń przekracza 30 na dobę na 100 tysięcy mieszkańców.

To kolejny region, który dotykają duńskie restrykcje. Już wcześniej zamknięto duńską granicę dla między innymi mieszkańców województw Blekinge, Dalarna, Sztokholmu, Uppsali i wielu innych.

Most przez cieśninę Sund (Öresundsbron) łączący Szwecję z Danią pozostanie otwarty dla osób podróżujących z „ważnych powodów”. Może to dotyczyć dojazdu do pracy, do szkoły lub bliskiej rodziny. Około 17 000 osób korzysta codziennie z mostu w takich celach. (rn)

Szwecja, Dziennki

22

10.2020

Czwartek
Torsdag

Odrzuceni z kulą u nogi

Zaledwie około połowa migrantów, którym odmówiono azylu w Szwecji, opuszcza kraj. Reszta prawdopodobnie „schodzi do podziemia”.

Szwedzka partia Moderata domaga się teraz zaostrzenia przepisów migracyjnych. Najbardziej radykalnym pomysłem jest zakładanie elektronicznej „kuli u nogi” wszystkim tym, którzy otrzymali odmowę azylu.

Oprócz tego odrzuceni imigranci mają być zobowiązani do przebywania w miejscu zamieszkania w określonych godzinach, a także do regularnego meldowania się w Urzędzie Migracyjnym. Wszystko to ma ułatwić przymusową deportację niedoszłych azylantów.

Co miałoby powstrzymać odrzuconego od zdjęcia e-kuli i też zejścia do podziemia? Coś takiego szwedzkiemu umiarkowanemu konserwatyście nawet do głowy nie przyjdzie – przeciesz to zakazane. (rn)

System dozoru elektronicznego

Szwecja, Dziennki

21

10.2020

Środa
Onsdag

Zagraniczni pracownicy – szwedzkie podatki

Zagraniczni pracownicy wypożyczani do prac na terenie Szwecji mogą jeszcze płacić podatki przez 183 dni w roku w kraju zamieszkania. "Jeszcze”, bo już niedługo. Parlamentarna komisja ds. podatków (Skatteutskottet) pozytywnie oceniła rządową propozycję likwidacji tej zasady. Głosowanie w Riksdagu będzie już tylko formalnością. Zmiana prawa będzie obowiązywała od stycznia 2021 roku.

Po rozdaniu miliardów koron zaprzyjaźnionym firmom i instytucjom pod pretekstem ratowania gospodarki w dobie pandemii, państwo tonie w długach i rząd histerycznie poszukuje nowych dochodów. Radykalnie podnosząc jednak podatki przyjezdnych pracowników, czyni ich pracę mało opłacalną. (ak)

Szwecja, Dziennki

21

10.2020

Środa
Onsdag

Zgony na Covid-19, 2020 r.

Kraj Liczba zgonów od 11 /03 2020 r, Zgony na 1 mln mieszkańców
SZWECJA 5 929 (+7 d/d) 575,6
POLSKA 3851 (+130 d/d) 135,6

Źródła: SE/Inne... , SE.., PL..

Szwecja, Dziennki

20

10.2020

Wtorek
Tisdag

Boso – dla dobra środowiska

Pomysłowość urzędników podatkowych w wynajdywaniu coraz to nowych sposobów odzierania nas ze skóry nie ma granic. Od kilku lat płacimy już podatek od chemikaliów występujących być może w sprzęcie elektronicznym i AGD. Teraz rząd wraz z przystawkami kombinuje, by pod tym samym pretekstem opodatkować ubrania, buty i rękawiczki.

Podatek, który ma być wprowadzony w 2022 roku spowoduje wyraźną podwyżkę cen odzieży. Głównym celem wprowadzenia tego podatku jest... „zmniejszenie używalności ubrań i obuwia” (sic!). Tak więc w zamysłach lewoskręconych mamy biegać nago i boso – chroniąc środowisko. (rn)

Szwecja, Dziennki

20

10.2020

Wtorek
Tisdag

Zgony na Covid-19, 2020 r.

Kraj Liczba zgonów od 11 /03 2020 r, Zgony na 1 mln mieszkańców
SZWECJA 5 922 (+4 d/d) 575
POLSKA 3721 (+107 d/d) 131

Źródła: SE/Inne... , SE.., PL..

Szwecja, Dziennki

20

10.2020

Wtorek
Tisdag

Prawo „pandemiczne” w Szwecji

Obecnie obowiązujące ustawodawstwo w Szwecji nie gwarantuje wystarczającej ochrony przed rozprzestrzenianiem się zarazy. Dlatego rząd zamierza wprowadzić nowe, znacznie ostrzejsze tymczasowe prawo „pandemiczne”.

Jakie dokładnie restrykcje nas czekają, jeszcze nie wiadomo. Przewiduje się, że będą one dotyczyły min. transportu publicznego, handlu, gastronomii itp.

„Pandemiczne” prawo ma być gotowe dopiero latem przyszłego roku. A już mieliśmy nadzieję, że wówczas będzie już po pandemii. Najwyraźniej rząd nie podziela tego optymizmu. (rn)

  Szwecja

 

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości:

PKB 2019: 5 026 469 mln sek
PKB 2019 przyrost: 1,2% r/r
PKB 2019 per capita 488 500

PKB I kw 2020: 0,1% r/r
PKB 2 kw 2020: –8,3% kw/kw

---

Inflacja
08/2020: 0,7% r/r

Bezrobocie
09/2020: 9,2% (9,3%)

Liczba ludności Szwecji
08/2020: 10 367 232 (+8 694 m/m)

 

 

 

nic

nic

 

 

nic

 

 

``

 
nic

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net