nic

Nowinki ze Szwecji
Szwecja

   

Szwecja, Dziennki

30

03.2020

Poniedziałek

Måndag

Ile zarabia...
Pielęgniarka w Szwecji

Pielęgniarka z minimum trzyletnim wykształceniem policealnym zarabia w Szwecji średnio 38 000 koron miesięcznie brutto (15 200 zł).

Wysokość podatków w Szwecji zależy od miejsca zamieszkania, roku urodzenia i innych czynników. Każda gmina ustala swoją wysokość podatku. Średnia krajowa wynosi 32,28%. Daje to średni dochód netto 25 734 sek, czyli 10 293 zł miesięcznie.

Jeszcze lepiej zarabiają pielęgniarki specjalistyczne. Na przykład pielęgniarka terapii intensywnej zarabia nawet 44 100 sek brutto miesięcznie (17 640 zł). Po podatku, na rękę zostaje 29 865 koron miesięcznie (11 950).

Dla polskiego ucha w kraju brzmi to fantastycznie. Ale jest też druga strona medalu – koszty. Zobacz Szwedzkie ceny...

nic Szwecja

Szwecja, Dziennki

28

03.2020

Sobota

Lördag

Socjal w Szwecji
W 2019 roku 741 979 mieszkańców Szwecji w wieku 20-64 lat utrzymywało się przez cały rok z różnego rodzaju zapomóg socjalnych. Stanowi to 12,7% ludności kraju.

Regionalne zróżnicowanie jest duże. Najmniej osób żyje na socjalu itp. w województwie Sztokholmskim, 9,5%. Najwięcej w województwie Gävleborg, 17,5%.

W system zapomóg w tej statystyce wchodzą: zapomoga społeczna (socjal), chorobowe, bezrobocie i różnego rodzaju zapomogi dla bezrobotnych oraz dodatek na start dla imigrantów.. (ak)

Szwecja, Dziennki

27

03.2020

Piątek

Fredag

Zostań w domu
Wielu mieszkańców Szwecji ma domki letniskowe w atrakcyjnych miejscach kraju. Prawdziwie wiosenna pogoda tej zimy sprawiła, że wielu przeniosło się do tych domków uciekając przed wirusem.

Często są to osoby starsze, na emeryturze. W razie dużej ilości zachorowań na Covid-19 gminy nie będą w stanie udzielić pomocy lekarskiej osobom po 65 roku życia, nie zameldowanym na stałe na terenie gminy.

Gminy żądają teraz wprowadzenia zakazu opuszczania stałego miejsca zamieszkania dla „swoich” letników. Taki zakaz wprowadziła już Norwegia. (ak)

Szwecja, Dziennki

26

03.2020

Czwartek

Torsdag

Szwedzki model
Brak zdecydowania w działaniach rządu szwedzka propaganda lubi przedstawiać jako „szwedzki model”. Tak bywa w polityce, gospodarce i organizacji rynku pracy. Tą wysłużoną metodę stosuje się i teraz, podczas pandemii koronawirusa.

Erika Bjerström, reporterka państwowej telewizji SVT, wychwala „szwedzki model” walki z pandemią. Ma on polegać na dobrowolności a nie na przymusie. Szkoły podstawowe funkcjonują normalnie, restauracje otwarte, zbiorowiska poniżej 500 osób są OK. Obywatele sami mają ponosić odpowiedzialność za swoją ochronę przed zarazą.

I ponoszą. W ciągu ostatniej doby tylko w Sztokholmie zmarło 18 osób. W Szwecji zmarło z powodu covid-19 jak dotąd 66 osób (rn)

Szwecja, Dziennki

25

03.2020

Środa

Onsdag

Giełdy odrabiają straty
Optymizm wracający na światowe giełdy nie ominął Sztokholmu. Poniedziałkowe wzrosty w Ameryce Północnej kontynuowane były we wtorek na Dalekim Wschodzie, a potem w Europie.

Indeks OMX Stockholm PI zakończył sesję wynikiem +7,27%, a niemiecki DAX aż 10,98%. Falę wzrostów kontynuuje Ameryka, gdzie Dow Jones poszedł w górę aż 11,37%. Takich wyników dawno nie widziano, chyba, że ze znakiem minus.

Dziś rano solidne zwyżki osiąga znowu Azja, więc fala optymizmu dotrze pewnie też do Europy. (rn)

Szwecja, Dziennki

23

03.2020

Poniedziałek

Måndag

Orędzie do narodu
Premier Szwecji Stefan Löfven (S) zaczyna chyba dostrzegać powagę sytuacji z powodu pandemii koronawirusa. Wczoraj wieczorem wygłosił orędzie do narodu. Orędzia do narodu wygłaszane są w Szwecji bardo rzadko i tylko w ekstremalnych sytuacjach.

Przemówienie nie zawierało żadnych konkretnych zapowiedzi działań rządu w walce z epidemią. Nie zawierało żadnych sygnałów uprawniających do optymizmu. Przeciwnie – miało przygotować naród na czekające nas ciężkie miesiące wyrzeczeń. Odpowiedzialnością za podejmowanie działań powstrzymujących epidemię premier obarcza obywateli. To indywidualne decyzje obywateli – a nie nakazy rządu – mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa w Szwecji.

Telewizyjne orędzie premier wygłosił na tle szwedzkiej flagi. Stojąca zawsze obok flaga Unii zniknęła. (rn)

Premier Szwecji Stefan Löfven (S) wygfiasza orédzie do narodu

Szwecja, Dziennki

22

03.2020

Niedziela

Söndag

Dezinformacja
W ślad za koronawirusem toczą się w Szwecji coraz to gorętsze dyskusje nad jego pochodzeniem i reakcją rządu na epidemię. Domorośli znawcy publikują coraz bardziej radykalne opinie.

W sieci rozpowszechniane są rozmaite teorie na temat pochodzenia wirusa. Brak wiedzy uzupełniany jest domysłami, plotkami, czy wręcz celową dezinformacją. Czytaj dalej...

kogucik

Szwecja, Dziennki

20

03.2020

Piątek

Fredag

Hej Corona!
Od tematu wirusa nie da się uciec. Szwedzkie media są zapełnione artykułami na temat pandemii. Chętniej jednak informują o sytuacji w innych krajach niż u siebie. Ma to przykryć wątpliwości na temat działań szwedzkiego rządu... a raczej ich braku.

Aktualnie (20/04 godz 14-ta) jest w Szwecji 1 623 potwierdzonych przypadków covid-19 – choroby spowodowanej koronawirusem. To 16 przypadków na 100 000 mieszkańców. 16 osób zmarło z powodu zakażenia koronawirusem.

Nazwę sławnego wirusa Szwedzi piszą przez „c” i „v” – coronovirus. Czternaście osób w Szwecji nazywa się Corona. Dwadzieścia trzy kobiety mają takie imię. Hej Corona! – pozdrawiają sąsiedzi.

A na półkach szwedzkich sklepów monopolowych stoi meksykańskie piwo Corona Extra. Trochę głupio przy nim wołać Na zdrowie! (rn)

Mona Corona

Szwecja, Dziennki

20

03.2020

Piątek

Fredag

Volvo bierze urlop
W poprzednim tygodniu Volvo Trucks zawiesiło produkcję w szwedzkiej fabryce w Geteborgu (Tuve) na co najmniej 15 dni.

Również chińskie Volvo Cars (Zhejiang Geely) wstrzymuje produkcję od przyszłego tygodnia we wszystkich trzech swoich fabrykach w Szwecji i USA. Produkcyjny przestój jest już realizowany w Belgii. Około 25 000 pracowników będzie odpoczywało w domu.

Okresowe wstrzymanie produkcji stało się możliwe dzięki rządowemu pakietowi pomocowemu. Na akcję pomocową dla przedsiębiorstw dotkniętych pandemią rząd przeznaczył 500 miliardów koron (≈200 mld zł). Kurs akcji Volva na sztokholmskiej giełdzie wzrósł o ponad 3% po ogłoszeniu nowiny. (rn)

Szwecja, Dziennki

20

03.2020

Piątek

Fredag

Szwecja odmawia pomocy
UE zamyka swoje zewnętrzne granice dla obywateli krajów nie należących do Unii. Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde (S) uważa, że to dobrze, ale bez sensu.

W wywiadzie dla porannej telewizji szwedzkiej SVT stwierdziła też, że Szwecja odmawia pomocy swoim obywatelom, którzy będąc za granicą chcą powrócić do domu. Radźcie sobie sami – tak można zrozumieć wypowiedź szwedzkiej minister.

Takie hasło przyświeca generalnie szwedzkiemu rządowi. Lewicowy rząd z oporem podejmuje działania wprowadzane dużo wcześniej przez inne kraje. (ak)

  Szwecja

Przelewy walutowe tanie szybki

 

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości:

IV kw 2019: 0,2 %
III kw q019: 0,3 %
II kw 2019: –0,1% kw/kw
I kw 2019: 0,6% kw/kw


PKB: 5 026 469 mln sek
PKB przyrpst: 0,8% r/r
PKB per capita: 489 tys. sek

---

Inflacja
02/2020: 1,0% r/r (1,2%)

Bezrobocie
02/2020: 7,2% (7,0%)

Liczba ludności Szwecji
01/2020: 10 333 456 

 

 

 

nic

 

 

Szwecja

 

 

 

nic
 
nic

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net
 
  Szwecja.net