nic Najnowsze wiadomości ze Szwecji

Nowinki ze Szwecji

Szwecja, Dziennki

20

11.2020

Piątek
Fredag

Długodystansowy Covid-19

Covid-19 – choroba wywołana zakażeniem koronawirusem – przebiega bardzo różnie. Od braku objawów do zgonu włącznie. W niektórych przypadkach pacjent może być chory przez wiele miesięcy.

Szwedzki profesor Jonas F. Ludvigsson, pediatria i epidemiolog opublikował wyniki swoich najnowszych badań. Okazuje się, że nie tylko dorośli, ale również dzieci mogą przechodzić długotrwały wariant choroby.

Dzieci objęte badaniami Ludvigssona chorowały od sześciu do ośmiu miesięcy. Wykazują one wyraźne symptomy – osłabienie, trudności w oddychaniu, ból gardła itp. Niektóre miały zachwianie równowagi i problemy z koncentracją. W niektórych przypadkach można zauważyć pewną poprawę, jednak żadne z badanych dzieci nie powróciło jak dotąd do szkoły. (ak)

Szwecja, Dziennki

20

11.2020

Piątek
Fredag

Jeszcze o katastrofie promu Estonia

Odkrycie nieznanej wcześniej dziury w kadłubie wraku statku Estonia wywołuje nowe dyskusje na temat przyczyn katastrofy. Rząd Estonii zamierza wysłać nurków w celu ponownego zbadania wraku. Najlepiej byłoby wydobyć cały wrak i poddać go szczegółowym badaniom – uważa estoński minister spraw wewnętrznych Estonii Alar Laneman.

Przed przystąpieniem do badań Estonia oczekuje akceptacji Szwecji i Finlandii. Wszystkie te trzy kraje działają w porozumieniu w sprawach dotyczących katastrofy promu Estonia. (rn)

Szwecja, Dziennki

20

11.2020

Piątek
Fredag

Sztokholm nadal bez śniegu

Szwecja wkracza w ostatnią dekadę listopada, a większa część kraju nie doświadczyła jeszcze śniegu. Być może zima będzie równie łagodna jak w ubiegłym roku. Jednak q poprzednich latach inaczej bywało.

W nowince z 22 listopada pisaliśmy: „Samochody w rowach, kraksy i korki na drogach, odwołane loty” – to był efekt obfitych opadów śniegu w południowej Szwecji. Rok wcześniej 9.11.016 r.: „Obfite opady śniegu sparaliżowały dziś wiele regionów kraju.”. W 2013 o śniegu piszemy już 18 października: „nadszedł moment na porządne ilości śniegu”, a w 2012 „Pierwszy w tym roku śnieg przykrył dzisiaj Sztokholm.” głosi nowinka z 29 listopada.

Jak widać różnie to bywało. Cierpliwie więc czekamy na... ocieplenie klimatu. (rn)

Szwecja, Nowinki Szwecja

Szwecja, Dziennki

19

11.2020

Czwartek
Torsdag

Konkurs

Zwycięzca charakteryzuje się,,, „naturalną elegancją, wyśmienitą świeżością. Odnajdujemy tu właściwy balans, charakter oraz dźwięczny długi posmak”. Tak jury uzasadnia swój wybór. Można by sądzić, że chodzi o wino lub inny szlachetny trunek. Ale nie – chodzi o wodę z kranu.

W całej Szwecji można pić wodę bezpośrednio z kranu, bez przegotowania. Branżowa organizacja Svenskt Vatten (Szwedzka Woda) zorganizowała konkurs na najlepszą kranówkę kraju. W konkursie wzięły udział 104 gminy – zwyciężyła gmina Höganäs. To powyższym tekstem wybór tej właśnie wody uzasadnia jury. (rn)

Jury szuka zwycięzcy

Szwecja, Dziennki

19

11.2020

Czwartek
Torsdag

Czemu prośby zamiast nakazów

Tylko w niektórych sprawach rząd Szwecji może w oparciu o istniejące prawo stosować nakazy zamiast wezwań i rekomendacji. Każda decyzja rządu musi mieć podstawę prawną – tak stanowi konstytucja. A taka podstawa nie istnieje, gdy chodzi o zakaz odwiedzania bibliotek, siłowni, restauracji itp. Pozostają gorące wezwania.

W początkowej fazie epidemii rząd otrzymał za zgodą wszystkich partii Riksdagu niemal dyktatorskie prawo w sprawach zarazy. Jednak było ono na czas określony i przestało obowiązywać w połowie roku.

Zmiana konstytucji nie wchodzi w grę. Ustanowienie nowego prawa i zatwierdzenie go w Riksdagu zajmie co najmniej 1–2 tygodnie. W dynamicznie zmieniającej się obecnie sytuacji... pozostają gorące prośby. (rn)

Szwecja, Dziennki

18

11.2020

Środa
Onsdag

Szczepienia na Covid-19 w Szwecji

Szwedzkie władze w ramach unijnego projektu zawarły umowy z amerykańską firmą Pfizer oraz niemiecką Biontechs na dostawy szczepionek na Covid-19. Wcześniej zawarto też umowy ze szwedzko brytyjską Astra Zeneca oraz belgijsko-amerykańską Janssen.

Pierwsze dostawy wystarczą dla 2,3 milionów osób, czyli dla wszystkich powyżej 65 roku życia. Dążeniem rządu jest zapewnienie szczepionek dla całej ludności Szwecji.

Szczepienia będzie można rozpocząć już w styczniu 2021 roku. To jednak wariant optymistyczny. Jak na razie żadna szczepionka nie jest jeszcze zatwierdzona do powszechnego użytku. Na powszechny dostęp do szczepień będzie trzeba poczekać do końca przyszłego roku. (rn)

Szwecja, Dziennki

17

11.2020

Wtorek
Tisdag

Zgony na Covid-19, 2020 r.

Kraj Liczba zgonów od 11 /03 2020 r, Zgony na 1 mln mieszkańców
SZWECJA 6 225 (+61 d/d) 601,5
POLSKA 10 848 (+357 d/d) 282,5

Źródła: SE/Inne... , SE.., PL..

Szwecja, Dziennki

16

11.2020

Poniedziałek
Måndag

Nakazy zamiast wezwań

Narasta liczba zarażonych koronawirusem i zgonów w Szwecji. Druga fala epidemii nabiera rozpędu. Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Stefan Löfven (S) mówił dramatycznym tonem: Nadszedł czas próby. Jest źle i będzie jeszcze gorzej.

Tym razem rząd porzuca swój nieśmiały system wezwań i rekomendacji. Tym razem stosuje jasne nakazy w oparciu o istniejące prawo. Jednym z nich jest ograniczenie liczby osób na publicznych spotkaniach do zaledwie ośmiu. Nakaz będzie obowiązywał od 24 listopada. Dzisiaj liczba ta wynosi 50 osób. (rn)

Szwecja, Dziennki

16

11.2020

Poniedziałek
Måndag

Wywiadowcza awantura

Amerykańska agencja wywiadowcza NSA prowadziła działalność szpiegowską przeciwko wielu europejskim krajom. Za pomocą swojego duńskiego odpowiednika NSA otrzymało dostęp do światłowodów, przez które Dania rozsyła tajne informacje do między innymi Niemiec, Francji, Holandii, Norwegii i Szwecji.

Głównym szwedzkim celem miał być projekt SAAB Gripen – szwedzkiego myśliwca, który próbuje konkurować z amerykańskimi. Tutejsi eksperci zakładają, że chodziło o cele ekonomiczne. Jednocześnie są zawiedzeni, gdyż traktują USA jako „bliskiego sojusznika Szwecji”. Miło to słyszeć, choć trudno uwierzyć.

Zarówno SAAB, jak i szwedzki minister obrony odmawiają komentarza. Aktualnie najlepszym rozwiązaniem wydaje się być udawanie strusia. (rn)

Szwecja, Dziennki

15

11.2020

Niedziela
Söndag

Katedra w Uppsali

Szwedzka nazwa katedry to Uppsala domkyrka. Katedra w stylu gotyckim, wielokrotnie przebudowywana. Jest główną siedzibą narodowego Szwedzkiego Kościoła (Svenska kyrkan).

Uppsalska katedra jest największą budowlą sakralną w całej Skandynawii. Obie wieże katedry mają 118,7 m wysokości. W jednej z nich umieszczone są dwa dzwony zrabowane z Polski w 1703 roku podczas wojny północnej.

Budowę katedry rozpoczęto pod koniec XIII wieku pod nadzorem francuskiego mistrza murarskiego Étienne de Bonneuil. Jej konsekracji dokonano w 1435 roku po około 165 latach budowy.

W katedrze odbywały się koronacje szwedzkich królów. Tam też znajduje się wiele królewskich nagrobków, wśród nich Gustawa I Wazy, pierwszego monarchy nowożytnej Szwecji, a także Katarzyny Jagiellonki, żony Jana III Wazy, syna Gustawa I i matki polskiego króla Zygmunta III Wazy. (rn) +Info...

Wnętrze katedry w Uppsali

Kayedra w Uppsala w panoramie miasta

Szwecja, Dziennki

14

11.2020

Sobota
Lördag

Bolid nad Szwecją

Sporej wielkości bolid – taki większy meteoryt – spłonął nad Szwecją tydzień temu. Silne światło zaobserwowano nad m.in. regionem Uppsala. Według naukowców bolid mógł ważyć nawet kilka ton. To pierwszy tego typu gość, który odwiedził Szwecję od dziesięcioleci.

Naukowcy i entuzjaści poszukują teraz resztek bolidu, które mogły spaść na Ziemię. Zdarzenie wywołało duże zainteresowanie w kraju i za granicą. Dotarcie do strefy upadku jest jednak utrudnione, a często niemożliwe ze względu na pandemię.

Wśród bardziej „odważnych” teorii znajduje się i taka, że to kosmici przysłali nam nową partię wirusa. (rn)

Szwecja, Dziennki

13

11.2020

Piątek
Fredag

Jazda na gapę

Szwecja nie należy oficjalnie do NATO. Oficjalnie to nawet NATO nie lubimy, zwłaszcza USA. Tutejsza propaganda nie obsadza USA w roli pozytywnego bohatera. Mimo to szwedzcy żołnierze bawią się właśnie w wojnę ramię w ramię z amerykańskimi na terenie Szwecji.

Szwedzkie władze wojskowe ujawniają po raz pierwszy, że amerykańskie i szwedzkie jednostki specjalne ćwiczą razem na wypadek konfliktu w naszym regionie. Takie ćwiczenia odbywały się już wcześniej, ale utrzymywano je w głębokiej tajemnicy.

Szwedzi mają nadzieję, że w razie konfliktu NATO ruszy im z pomocą, nawet gdy Szwecja nie będzie członkiem Sojuszu. Czysta oszczędność. (rn)

Amerykański helikopter BlackHowk w Szwecji – miłość od pierwszego wejrzenia

Szwecja, Dziennki

13

11.2020

Piątek
Fredag

Niebezpieczne IT-graszki

Od ponad tygodnia trwają ataki hakerów na komputery dużych szwedzkich firm. Przestępcy włamują się do systemów informatycznych przedsiębiorstw, szyfrują setki plików, a następnie żądają pieniędzy za udostępnienie klucza deszyfrującego.

Szwedzka policja we współpracy z innymi europejskimi formacjami pracuje nad ujęciem sprawców. W oczekiwaniu na pozytywne rezultaty tych działań, co najmniej tuzin szwedzkich firm wypłaciło w tym roku milionowe sumy hakerom. (rn)

Szwecja, Dziennki

12

11.2020

Czwartek
Torsdag

Wirus ich nie zmógł

Mimo beztroski wladz wobec pandemi koronawirusa nigdy wcześniej nie żyło w Szwecji tak wielu stulatków, co obecnie. W połowie 2020 roku było tutaj 1 455 osób, które osiągnęły lub osiągną tak sędziwy wiek przed końcem roku. W pierwszej połowie roku zmarło 108 osób, które zdążyły świętować swoje stuletnie urodziny.

Jeżeli nic się nie zmieni, to 1 563 osoby otrzymają w tym roku urodzinowe gratulacje od króla. Dwór królewski rozsyła co roku takie gratulacje do swoich stuletnich poddanych. Wśród nich w tym roku będzie trzech 110-latków. Najstarszy człowiek w Szwecji zmarł w 2008 roku w wieku 113 lat. (rn)

Szwecja, Dziennki

12

11.2020

Czwartek
Torsdag

Gangsterzy za kratkami

Setki osób aresztowano dziś w nocy i rano na przedmieściach Sztokholmu. Policja wypowiedziała wojnę przestępczym gangom. Na celowniku znalazło się osiem ugrupowań oskarżanych o przemyt i posiadanie broni, narkotyków, strzelaniny i eksplozje na ulicach szwedzkich miast.

Akcja objęła dzielnice Husby, Södertälje och Vårby. Wśród aresztowanych są przywódcy gangów. Policja obawia się, że w początkowym okresie liczba napadów i strzelanin może się zwiększyć z powodu walk wewnętrznych gangów. (rn)

Szwecja, Dziennki

11

11.2020

Środa
Onsdag

Polska flaga w Szwecji

Szwedzi chętnie manifestują swoją narodowość. Przed wieloma willami stoi maszt, a na nim powiewa szwedzka flaga. Często przez cały rok, a w święta narodowe to już obowiązkowo.

Polacy mieszkający w Szwecji też niekiedy nie zapominają o swoich świętach narodowych. Prawdziwą radość sprawia widok polskiej flagi przed domami, czy domkami letniskowymi. Ci bardziej nieśmiali wywieszają obydwie flagi – szwedzką i polską.

Dzisiaj, w dniu polskiego Narodowego Święta Niepodległości szczególnie warto wywiesić polską flagę – nawet w Szwecji. (rn)

Archipelag sztokholmski

Szwecja, Dziennki

10

11.2020

Wtorek
Tisdag

Azylanci pracują

W 2015 roku 162 500 obcokrajowców wystąpiło o azyl w Szwecji. 98 500 z nich otrzymało prawo pobytu. Wśród nich osoby pracujące zarobkowo powyżej 16 roku stanowią 31%, tj. 67 500. Do tej grupy zalicza się tych, których roczny dochód przekracza 96 000 sek. Pozostali studiują lub otrzymują różnego rodzaju zapomogi.

Zważywszy powszechną wśród Szwedów niechęć i brak zaufania do obcokrajowców, to te 31% to całkiem niezły wynik. Przybysze też nie mają łatwo. Ktoś, kto się nazywa Mohamet Redżeb Ali musi sporo się napracować, żeby dostać pracę. (rn)

Taksówkarz to częste zajęcie obcokrajowców w Szwecji

Szwecja, Dziennki

9

11.2020

Poniedziałek
Måndag

Sport na czas zarazy

Szwedzka tancerka Viveca Jansen zdobyła światową sławę realizując swoją życiową misję - dostarczyć ludziom narzędzi do wzmocnienia sił psychicznych i fizycznych.

Viveca jest też trenerką boksu. Wiadomo, umiejętne oddanie ciosu i skupienie są nieocenione dla siły psychicznej.

W 2009 roku połączyła w jeden zabawny trening trzy ulubione dyscypliny, boks, taniec i pilates nazywając go Piloxing. Otworzyła studio Piloxing w Los Angeles. Ćwiczy celebrytów, gwiazdy Hollywood, polityków.

Piloxing obiegł cały świat. Wśród wielu zalet wymienić należy, że ćwiczyć można w domu i, bardzo ważne, boksując nie budujemy masy mięśniowej a la Arnold Schwarzenegger.

Może więc warto, między śledzeniem krzywej zakażeń i zgonów ubiegając jesienną depresję poćwiczyć oddanie ciosu wirusowi i trochę sobie potańczyć. A co ma być, to i tak będzie. (ug)

Viveca Jansen trenuje Piloxing

Szwecja, Dziennki

9

11.2020

Poniedziałek
Måndag

Poprawiny

500 lat temu ulice starego miasta Sztokholmu spływały krwią. Na Dużym Rynku (Stortorget) ustawiono szafot i w dniach 7–9 listopada 1520 roku ścięto około 100 osób.

Głowy pomordowanych wypełniały kosze ustawione obok szafotu. Padał deszcz i woda mieszała się z krwią. Wąskie uliczki miasta zamieniały się w rzeki krwi. To duński król Chrystian II obejmował tron szwedzki w ramach unii kalmarskiej.

Krwawą łaźnie zgotowano przeciwnikom króla, którym wcześniej obiecano amnestię. Zaproszono ich na ucztę po koronacji Chrystiana II, a następnego dnia wezwano na zamek, po czym oskarżono o herezję, uwięziono i stracono. Co bardziej frywolni Szwedzi nazywają to zdarzenie „najgorszymi poprawinami w historii świata”. (rn) Zobacz też...

Szwecja, Dziennki

8

11.2020

Niedziela
Söndag

Kościół Engelbrekta w Sztokholmie

Protestancką świątynię imienia Engelbrekta wzniesiono w latach 1910–1914 w sztokholmskiej dzielnicy Östermalm według planów Larsa Israela Wahlmana. Engelbrekt to szwedzki bohater narodowy późnego średniowiecza.

Kościół położony na skalistym wzgórzu tworzy dobrze skomponowaną całość z otoczeniem. Architektura to swoista mieszanka wielu stylów, od secesji, poprzez szwedzki romantyzm aż po elementy stylu bizantyjskiego.

Wnętrze kościoła mieści dzieła wielu wybitnych twórców – obrazy, ołtarz, organy i inne. (rn) +Info...

Kościół Engelbrekta w Sztokholmie

Szwecja, Dziennki

7

11.2020

Sobota
Lördag

Nie tylko trolle

Różne duchy, zjawy i mary zamieszkiwały niegdyś Szwecję. Ich ślady są widoczne do dziś. Według rejestru nazw szwedzkich miejsc i miejscowości, aż 257 z nich pochodzi od tych niematerialnych istot.

Spöken, Gastar, Mlingar – to szwedzkie nazwy upiorów. Jedynie „Spöke”(duch) da się przetłumaczyć na powszechnie zrozumiały język polski. Dla pozostałych używamy oryginalnej nazwy. Czytaj dalej...

  Szwecja

 

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości:

PKB 2019: 5 026 469 mln sek
PKB 2019 przyrost: 1,2% r/r
PKB 2019 per capita 488 500

PKB I kw 2020: 0,1% r/r
PKB 2 kw 2020: –8,3% kw/kw

---

Inflacja
08/2020: 0,7% r/r

Bezrobocie
09/2020: 9,2% (9,3%)

Liczba ludności Szwecji
08/2020: 10 367 232 (+8 694 m/m)

 

 

 

nic

nic

 

 

nic

 

 

``

 
nic

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net