Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2020: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01
2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Czerwiec 202 r. 00013

12

Szwecja, Dziennki

30

06.2020

Wtorek

Tisdag

Szwedzki model rekomendacji

Z powodu pandemii Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradzało swoim obywatelom podróże turystyczne do wielu krajów UE. Od dzisiaj MSZ zdejmuje to swoiste „embargo” na 14 krajów, są wśród nich: Hiszpania (607 zgonów na milion mieszkańców), Włochy (575 zg./mln m.), Francja (445 zg./mln m.).

MSZ Szwecji nadal jednak odradza wycieczki do pozostałych krajów UE, gdzie umieralność na Covid-19 jest wyjątkowo niska. I tak, stanowczo odradza podróże do Polski (38 zg./mln m.), Czech (33 zg./mln m.), Słowacji (5 zg./mln m.).

Najwidoczniej nie chodzi tu o epidemię koronawirusa. Szwedzki MSZ obawia się być może, że ich obywatele mogliby się dowiedzieć, co to są te "tradycyjne wartości europejskie", czy też uchowaj Boże - cywilizacja chrześcijańska i po powrocie "zainfekować" nimi innych obywateli szwedzkich. (ug)

 

Szwecja, Dziennki

30

06.2020

Wtorek

Tisdag

Błąd w systemie

Toyota wycofuje 19 808 samochodów ze szwedzkiego rynku.

Powodem jest wykrycie błędu w oprogramowaniu, zwłaszcza „trybu awaryjnego”, które mogą doprowadzić do nagłego zatrzymania samochodu. W określonych sytuacjach jest to bardzo niebezpieczne.

Globalnie Toyota wezwie do serwisu 752 000 samochodów produkowanych między marcem 2013 a lutym 2020 roku. Firma pokrywa wszelkie koszty związane z korektą systemu. (rn) Zobacz też...

 

Szwecja, Dziennki

28

06.2020

Niedziela

Söndag

Bez Almedalen

Od ponad 50 lat o tej mniej więcej porze odbywał się jarmark polityczny w parku Almedalen w stolicy Gotlandii Visby. Ale nie w tym roku. Wiadomo – pandemia.

Zamiast tego zapowiadane są wywiady i dyskusje w mediach. Park Almedalen i mieszkańcy Visby zaznają spokoju. O politycznych przekomarzaniach ubiegłych lat można poczytać w czerwcowych Nowinkach. Zobacz też...
Almedalen 2018

Almedalen 2009

 

Szwecja, Dziennki

27

06.2020

Sobota

Lördag

Szwedzkie marzenia

Szwedzka państwowa telewizja SVT nie omieszkała dzisiaj wspomnieć o jutrzejszych wyborach prezydenckich w Polsce. Jak zwykle, gdy chodzi o Polskę, w kąśliwej wideo notatce szwedzcy propagandyści więcej mówią o swoich marzeniach, niż o rzeczywistej sytuacji w Polsce.

Według SVT wcześniejsze sondaże dawały przewagę urzędującemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Teraz, gdy pojawił się nowy kandydat PO – jest równo (jämnt).

Szwecja, Nowinki
SVT: „idą łeb w łeb”.

Trudno się jednak Szwedom dziwić, przez lata Polacy byli tu tanią siłą roboczą. Teraz, gdy gospodarka i pozycja Polski będzie się rozwijała tak jak obecnie, mogą stać się konkurentami. Trzeba to zatrzymać. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27

06.2020

Sobota

Lördag

316 milionów

Z powodu pandemii szwedzka branża turystyczna traci 316 milionów koron... dziennie! (126,4 mln zł). W całym letnim sezonie da to 29 miliardów sek (11,6 mld zł) – oblicza branżowa organizacja Visita. To tylesamo, co na przykład cały eksport towarowy do Hiszpanii.

W ubiegłym roku zagraniczni turyści przynieśli Szwecji dochód w wysokości 41 miliardów koron (16.4 mld zł) w miesiącach czerwiec–sierpień.

Wiele krajów zabrania swoim obywatelom wyjazdu do Szwecji teraz. Fatalna opinia, jaką „szwedzki model” walki z epidemią zyskał na świecie to główna przyczyna takiego stanu rzeczy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27

06.2020

Sobota

Lördag

WHO wycofuje się

Po interwencji szwedzkiego ministerstwa zdrowia WHO wycofało się ze swojej wcześniejszej wypowiedzi, że w Szwecji gwałtownie wzrasta rozprzestrzenianie koronawirusa.

Taka ocena była oczywiście błędna. To co „gwałtownie wzrasta”, to liczba testów na występowanie wirusa, co daje naturalnie zwiększoną liczbę wykrytych zakażeń. Ale to już umknęło uwadze światowej organizacji.

Stosując logikę WHO ideałem byłby kraj, który w ogóle nie przeprowadza testów na koronawirusa. Nie ma testów – nie ma zakażonych. WHO jest szczęśliwe. (rn)

Tedros Adhanom Ghebreyesus dyrektor generalny WHO – znalazł okulary

 

Szwecja, Dziennki

26

06.2020

Piątek

Fredag

Wpadka WHO

Światowa Organizacja Zdrowia, WHO, zaliczyła Szwecję do krajów wysokiego ryzyka. Szwecja znalazła się w towarzystwie Albanii, Mołdawii czy Azerbejdżanu, co nie budzi tutaj entuzjazmu.

Jednak wybór głównego argumentu takiej kwalifikacji świadczy o braku profesjonalizmu WHO. Jest nim mianowicie wzrost raportowanych zakażeń w Szwecji w ostatnim czasie. WHO nie dostrzega jednak, że to nie wzrost zakażeń, a znaczny wzrost ich wykrywalności. W Szwecji przeprowadza się obecnie znacznie więcej testów. Jeżeli już porównywać liczby zarażeń, to musi to być w stosunku do wykonanych testów.

Dzienna liczba zgonów na Covid-19 jest natomiast stabilna, a nawet zmniejsza się. Tego już WHO nie dostrzegło.

Jedynym rozsądnym ilorazem umożliwiającym porównanie między krajami wydaje się obecnie liczba zgonów w stosunku do liczby mieszkańców. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25

06.2020

Czwartek

Torsdag

Szwedzi zadowoleni z rządu

Statystki są nieubłagane – umieralność na Covid-19 w Szwecji jest jedną z największych na świecie. Mimo to Szwedzi są zadowoleni z podejścia swojego rządu do epidemii. To reszta świata błądzi. Od lutego do maja rządząca partia, Socjaldemokraci S, zyskała w sondażach osiem punktów procentowych.

Spadają natomiast notowania krytyków rządowej strategii walki z epidemią – Szwedzkich Demokratów SD (narodowcy) oraz Chrześcijańskich Demokratów KD (chadecja). W lutym bieżącego roku SD była najwyżej notowaną partią w Szwecji. Teraz spadła na trzecią pozycję. Sympatię wyborców straciła też KD.

W czerwcowym sondażu firmy Novus, dotychczasowe trendy ulegają zmianie. Być może ludzie zaczynają dostrzegać różnicę między 500 zgonów na milion mieszkańców (Szwecja), a na przykład pięć (Słowacja). (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25

06.2020

Czwartek

Torsdag

Upały w Szwecji

25°C w Szwecji to upał. Powyżej – szwedzki instytut SMHI ogłasza alarmy. Dziś upalnie będzie w całym kraju, a tu i ówdzie dorobimy się temperatur alarmowych.

Na pobicie rekordu Szwecji wszech czasów, 38°C z 1947 roku, liczyć nie możemy, ale powyżej 30 stopni przygrzeje zapewne w niektórych miejscach kraju. Jak na razie rekord roku wynosi 30, 7°C i ten będzie do pobicia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24

06.2020

Środa

Onsdag

Koronakomisja

Wyjątkowo duża śmiertelność na Covid-19 w Szwecji budzi zdziwienie oraz krytykę postępowania instytucji odpowiedzialnych za walkę z pandemią. Pod naciskiem partii Riksdagu szwedzki rząd zgodził się na powołanie w tej sprawie odpowiedniej komisji. Ma ona zbadać cały przebieg walki z zarazą od pierwszych zachorowań.

Na dzisiejszym spotkaniu przywódców partyjnych postanowiono, że Koronakomisja musi zakończyć pracę przed wyborami we wrześniu 2022 roku. Jeszcze dzisiaj rząd ma wysłać do partii propozycję dyrektywy regulującej pracę komisji. Te natomiast mają czas do piątku, by przedstawić swoje uwagi. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24

06.2020

Środa

Onsdag

Podatek w Szwecji

Duże szwedzkie firmy zatrudniają często zagranicznych podwykonawców z krajów gdzie poziom wynagrodzeń jest znacznie niższy niż w Szwecji. Przez pierwsze pół roku mogą oni także płacić podatki w krajach zamieszkania, znacznie niższe niż szwedzkie. Wynajem zagranicznych pracowników jest bardzo popularny w branży budowlanej. Tu natomiast prym wiodą Polacy.

Od pierwszego stycznia 2021 roku ma to ulec zmianie. Miejsce wykonywania pracy, a nie miejsce zamieszkania pracownika, ma decydować o tym, gdzie płaci się podatki.

Lewicowy rząd chce w ten sposób spełnić swoje wieloletnie marzenie pozbycia się tanich obcokrajowców ze szwedzkiego rynku pracy. A póki co, szarpnąć na nich sporą kasę. (ak) Zobacz też Działka dla zbira...

 

Szwecja, Dziennki

22

06.2020

Poniedziałek

Måndag

Spotkania tylko online

W trudnym czasie pandemii ludzie ograniczają spotkania twarzą w twarz. Choć w Szwecji wyraźnych zakazów jest niewiele, to jednak Szwedzi wolą nie ryzykować. Życie towarzyskie kwitnie natomiast na internetowych portalach randkowych.

W miesiącach marzec-maj ruch na szwedzkich dating-sitach wzrósł o 25–40% w stosunku do poprzedniego roku. Zdecydowana większość, 66% ogranicza się do pogadania online i nie umawia się na spotkanie w realu. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

21

06.2020

Niedziela

Söndag

Zmiana klimatu?

Klimat w Szwecji doprawdy nas rozpieszcza. Najpierw w zimie raptem ze dwa razy trzeba było odśnieżać samochód. Teraz natomiast każdy dzień mamy słoneczny i ciepły w sam raz – lagom jak mawiają Szwedzi.

Nie zawsze tak bywało. Zimy najczęściej bywały srogie, śnieżne, mroźne i dłuuugie. Mamy nadzieję, że taki klimat będziemy mieli już na stałe. Jeżeli tak, to poszło dosyć łatwo – wystarczyło przestać sortować śmieci (ak)

 

Szwecja, Dziennki

19

06.2020

Piątek

Fredag

Midsommar – Święto Lata c.d.

Midsomar to, po Świętach Bożego Narodzenia, najbardziej intensywnie obchodzone święto w Szwecji. Wokół jego genezy, znaczenia oraz symboliki atrybutów toczy się wiele sporów. Niektóre z nich naświetlamy w dzisiejszym artykule. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

18

06.2020

Czwartek

Torsdag

Midsommar – Święto Lata

Od jutra obchodzimy w Szwecji stare pogańskie święto – Midsommar (Święto Lata). Oto garść materiałów na ten temat, publikowanych na stronie Szwecja.net w ubiegłych latach:

Na łamach Szwecja.net znajdą Państwo sporo faktów i opinii na ten temat:

2010 Midsommar, gorączka Świętojańskiej Nocy,...

2011 Cała prawda o Midsommar...

Nowinki tematyczne: Midsommar...

 

Szwecja, Dziennki

16

06.2020

Wtorek

Tisdag

Szwedzka pycha

Postawa szwedzkich władz wobec epidemii koronawirusa budzi zdziwienie świata. Umieralność na Covid-19 jest tu jedną z największych na świecie. Z uwzględnieniem liczby mieszkańców, większa niż w USA czy Brazylii tak chętnie wymienianych w charakterze epicentrum pandemii.

Jednak władze Szwecji są zadowolone ze swojej „strategii”. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

15

06.2020

Poniedziałek

Måndag

Krytyka szwedzkiej strategii

„Gigantyczna porażka” – tak ocenia szwedzką strategię walki z pandemią Jimmie Åkesson, przywódca partii Szwedzcy Demokraci, SD. Wtóruje mu szefowa szwedzkiej chadecji, KD, Ebba Busch. Nawet ludowcy, którzy związani są umową z koalicją rządzącą, domagają się teraz zmiany strategii.

Premier Szwecji Stefan Löfven (S) jest jednak dumny ze swoich poczynań. Jest dumny, że w Szwecji na Covid-19 zmarło już więcej osób na milion mieszkańców, >470, niż w USA (350), czy Brazylii (200). To znacznie więcej niż u naszych sąsiadów – Dania 103, Norwegia 46, Finlandia 59. Ale premier jest dumny. (ak)

Ebba Busch i Jimmie Åkesson

 

Szwecja, Dziennki

12

06.2020

Piątek

Fredag

Przydomowe domki

Od 1 sierpnia będzie można w Szwecji stawiać „budynki towarzyszące” do powierzchni 30 m2 – bez pytania o zgodę lokalnych władz. Budynek taki musi stać na działce obok głównego domu mieszkalnego jedno- lub dwurodzinnego.

Już w marcu 2020 roku zwiększono maksymalną powierzchnię takiego domku z 25 do 30 m2. Dotyczyło to jednak wyłącznie domków mieszkalnych. Teraz to uproszczenie rozszerza się na wszelkie budynki – mieszkalne, gospodarcze, garaże itp.

Zwolnienia z pozwolenia na budowę (bygglov) dla małych domków „przydomowych” wprowadzono już w 1979. Nazwano je Friggebo od nazwiska pomysłodawczyni, minister Birgit Friggebo (FP). Mogły one mieć wówczas maksymalnie 10 m2, a od 2008 roku 15 m2 powierzchni.

W 2014 roku zwolnione od bygglov domki mogły już mieć całe 25 m2. Urzędującym ministrem był wówczas Stefan Attefall (KD), stąd nazwa Attefallshus. (rn)

Wymagania dla Friggebo15 oraz Attefall25; kvm = m2

 

Szwecja, Dziennki

12

06.2020

Piątek

Fredag

Giełda krwawi

Kolejna fala potężnych spadków na światowych giełdach. Amerykański Dow Jones zakończył wczoraj sesję –6,9% pod kreską. Niemiecki DAX podążył w tym samym kierunku i zakończył z wynikiem –4,03%.

Dziś rano spore spadki odnotowuje Azja, a porządnie rąbnęło w Australii, –6,87%.

Teraz „fala tsunami” nadciąga nad Europę. Miejmy nadzieję, że nieco osłabnie po drodze. (rn)

spadki na światowych giełdach

 

Szwecja, Dziennki

12

06.2020

Piątek

Fredag

Raport Palmegruppen

Końcowy raport grupy śledczej badającej morderstwo premiera Szwecji Olofa Palme spotyka się z krytyką. Rozczarowanie budzi brak dowodów rzeczowych oraz nowych faktów.

Wskazanie winnym zbrodni zmarłego w czerwcu 2000 roku Stiga Engströma na podstawie dawno znanych faktów budzi wątpliwości. Pytań bez odpowiedzi pozostało wiele i wystarczy dla wielu wątpiących.
Dominującą reakcją jest jednak poczucie ulgi. Po 34 latach temat został zakończony. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10

06.2020

Środa

Onsdag

Tajemnica zbrodni rozwiązana

Śledztwo w sprawie zabójstwa premiera Szwecji Olofa Palme ma szansę być zakończone dzisiaj, po 34 latach. Obszernie zapowiadane historyczne odkrycie ma być ujawnione dzisiaj w szwedzkiej telewizji.

Praktycznie cały dzień telewizja SVT poświęci tej sprawie. Na tę okazję scenografia studia telewizyjnego przedstawia miejsce mordu – róg ulic Sveavägen/Tunnelgatan w centralnym Sztokholmie.

Według zapowiedzi szef grupy śledczej, tzw. Palmegruppen, Krister Petersson, ma przedstawić końcowe wyniki śledztwa. Głównym elementem ma być odnaleziona broń, z której zastrzelono szwedzkiego premiera. Oczekiwania idą jednak dalej – czy zidentyfikowano również rękę, która ją trzymała 28 lutego 1986 roku o godzinie 23:21 na rogu ulic Sveavägen/Tunnelgatan.

09:30

Krótko po rozpoczęciu konferencji prasowej szef Palmegruppen oznajmił, kim jest osoba podejrzana o zabójstwo Olofa Palme. Podejrzany już nie żyje, więc przed sądem postawić go się nie da. Tak kończy się najdłuższe w historii Szwecji śledztwo. (rn) Zobacz też nowinka 24.05.2018...

Po 34 latach śledztwa ustalono, że mordercą Olofa Palme był Stig Engström, w mediach zwany „Skandiamannen”

 

Szwecja, Dziennki

9

06.2020

Wtorek

Tisdag

Zakupy bezkontaktowe

„Efektem ubocznym” walki z wirusem są nowe, pomysłowe rozwiązania.

Sieć supermarketów Ica MAXI w Szwecji umożliwia teraz handel bezkontaktowy. Produkty zamawiamy w Internecie, płacimy kartą lub przelewem, a potem odbieramy zgrabnie zapakowaną paczuszkę w przysklepowym „Drive–thru” – nie wysiadając z samochodu.

Rozwiązanie bardzo wygodne dla wiecznie zagonionych ludzi – na pewno przetrwa epidemię koronawirusa. (mf)

Szwedzka ICA MAXI umożliwia sprawne zakupy bezkontaktowe – na pohybel wirusowi!

 

Szwecja, Dziennki

9

06.2020

Wtorek

Tisdag

Napięcie rośnie

34 lata temu, 28 lutego 1986 roku podczas spaceru w centrum Sztokholmu został zastrzelony premier Szwecji Olof Palme. Policja do dzisiaj poszukuje „morderczej broni”. Do dzisiaj, bo na jutro szef grupy śledczej, Krister Petersson, zapowiada „historyczne odkrycie”. Grupa znalazła „zabójczą broń”.

O znalezisku został poinformowany już rząd. Media ekscytują się drobnymi przeciekami, a my poczekamy na jutrzejszą konferencję prasową. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7

06.2020

Niedziela

Söndag

Powrót narodowej flagi

W licznych wystąpieniach w czasie epidemii politycy i urzędnicy występują na starannie dobranym tle. Dotychczas komponowane ono na ogół było z naprzemiennie ustawionych szwedzkich i unijnych flag.

Teraz jednak unijna flaga gdzieś przepadła. Przepadły też partyjne odznaki na piersiach. Teraz mówcy występują z dumnie przypiętą odznaką w kształcie szwedzkiej flagi.

Premier Szwecji Stefan Löfven (S) przemawiał wczoraj z okazji Święta Narodowego na tle wyłącznie szwedzkiej flagi z flagą-odznaką w klapie. To po raz pierwszy Löfven wystąpił w oficjalnym przemówieniu bez unijnej flagi za plecami.

Co to będzie, co to będzie – wyrzucą nas z Unii. (rn)

Premier Szwecji występuje już na tle wyłącznie szwedzkiej flagi

 

Szwecja, Dziennki

7

06.2020

Niedziela

Söndag

Pytanie pandemiczne

Wczorajsze szwedzkie Święto Narodowe przebiegło bez szczególnej atencji narodu. Szósty czerwca wypadł w sobotę, co tym bardziej czyniło go niezauważalnym.

Okazji do wygłoszenia płomiennych przemówień nie pominęli jednak przywódcy narodu. Król Szwecji, miłościwie nam panujący Carl XVI Gustaf, sławił dokonania narodu w walce z epidemią koronawirusa. Jeszcze nigdy nie obchodziłem naszego Święta Narodowego w taki sposób jak w tym roku – mówił Król, wskazując na pandemiczne ograniczenia.

Również premier Stefan Löfven (S) wygłosił przemówienie do narodu. I tu głównym tematem była epidemia. Media podkreślają zdanie wypowiedziane przez premiera: „Kwestią już nie jest 'czy' nastąpią zmiany, ale 'jakie'”. Na początek proponujemy zmianę rządu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6

06.2020

Sobota

Lördag

15 lat minęło

To już 15 lat minęło od czasu, gdy w Szwecji świętowano po raz pierwszy Święto Narodowe. Jego namiastkę obchodzono już wcześniej, np. jako dzień flagi szwedzkiej. Jednak prawdziwym świętem powszechnym z czerwoną kartką kalendarza stał się 6 czerwca dopiero w 2005 roku.

To już 15 lat minęło od tamtego czasu. Jednak artykuł o nowym święcie, który wówczas opublikowaliśmy, nie stracił na aktualności. Zresztą, zobaczcie sami – Szwedzkie święto narodowe...

12

Szwecja, Dziennki

5

06.2020

Piątek

Fredag

Unikalny proces

Dzisiaj rozpoczyna się proces byłej szwedzkiej ambasador w Chinach, Anny Lindstedt. Jest ona oskarżona o „samowolne negocjacje z obcą władzą”. Lindstedt bez pozwolenia szwedzkiego MSZ podjęła się rozmów z władzami chińskimi w sprawie szwedzkiego wydawcy chińskiego pochodzenia Gui Minhai, więzionego w Chinach od 2015 roku. Uznano to za działanie przeciwko bezpieczeństwu szwedzkiego państwa. W najgorszym wypadku Anna Lindstedt może być skazana na dwa lata więzienia.

Od ostatniego razu, kiedy to szwedzki dyplomata był oskarżony o samowolne działanie minęło... ponad 200 lat.

W 1794 roku, dyplomata Gustaf Mauritz Armfelt został skazany na śmierć za zdradę stanu. Zdołał on jednak zachować życie, a nawet wrócił do dyplomacji. Tym razem u cara Aleksandra pierwszego. (rn)

Anna Lindstedt i Gustaf Mauritz Armfelt

 

Szwecja, Dziennki

3

06.2020

Środa

Osdag

Cyfry nie kłamią

Szwecja powinna podjąć więcej działań i powinna zrobić to wcześniej – przyznał samokrytycznie główny epidemiolog kraju Anders Tegnell we wczorajszym wywiadzie dla szwedzkiego radia. Szwedzki model walki z epidemią koronawirusa nie daje pozytywnych wyników. Umieralność na Covid-19 jest nadal jedna z najwyższych na świecie.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Tegnell był zmuszony tłumaczyć się wielokrotnie z takiego stanu rzeczy. Zadanie niełatwe, zważywszy, że w ciągu ostatniej doby zmarły kolejne 74 osoby.

Mimo to Tegnell nadal broni szwedzkiej strategii walki z epidemią. Jednak cyfry mówią same za siebie. W przeliczeniu na milion mieszkańców w Szwecji zmarło jak dotąd 429,6, podczas gdy np. w Polsce 28,2 osoby. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2

06.2020

Wtorek

Tisdag

Zdania są podzielone

To nieprawda, że wiosna się skończyła! – pisze oburzony czytelnik w reakcji na nowinkę „Promocja lata”. Wszędzie pachnie kwiatami – kontynuuje – w ogrodach dywany kwitnących kwiatów, naokoło zapach bzu. Przy drogach kwitną maki, mlecze, a łąki pełne kolorów. A powietrze w Szwecji kusi teraz cała gamą wiosennych zapachów – kończy czytelnik.

Wszystko się zgadza, tyko że 25°C to już nie wiosna – to lato. (red)

Cy to jeszcze wiosna, czy już lato..?

 

Szwecja, Dziennki

1

06.2020

Poniedziałek

Måndag

Promocja lata

Zieleń liści na drzewach jeszcze trąci świeżością, to jednak wiosnę mamy w Szwecji już za sobą. Teraz czas na lato. W całym kraju temperatury powyżej dwudziestu stopni Celsjusza. Środek lata nie powstydziłby się takiego Celsjusza.

Tak ciepło ma być prawie dwa dni – to zapewne w ramach promocji lata. Potem wracamy do normy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1

06.2020

Poniedziałek

Måndag

15 milionów w błoto

Wraz z wybuchem epidemii koronawirusa w Szwecji, w marcu 2020 roku, Państwowa Agencja Ochrony Cywilnej (MSB) postanowiła stworzyć krajową mapę symptomów Covid-19 za pomocą aplikacji mobilnej.

Jednak część danych osobowych magazynowano na zewnętrznych, zagranicznych serwerach – np. Google i Amazon. Stwarzało to pewne problemy prawne. Pod wpływem fali krytyki zrezygnowano z dalszej pracy nad projektem.

Koszt nieudanego projektu oblicza się na 15 milionów koron (6 mln zł). (ak)

 
     

Szwecja.net Aktualności.

nic

2020: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01
2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net