Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2020: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01
2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Maj 2020 r. 00013

12

Szwecja, Dziennki

31

05.2020

Niedziela

Söndag

Doba bez zgonu

W ciągu ostatnich 24 godzin nie zgłoszono w Szwecji żadnego zgonu z powodu Covid-19. To po raz pierwszy od 13 marca 2020 roku. Jednak w ciągu weekendu występują pewne opóźnienia w raportowaniu – studzi entuzjazm ministerstwo zdrowia.

Dodatkowo trwają Zielone Świątki (Pingst), a w Szwecji Pingstkyrkan (kościół zielonoświątkowców) to całkiem pokaźna sekta. Jako jedyny odłam chrześcijański ma ona swoją reprezentację w Riksdagu – szwedzkim parlamencie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

31

05.2020

Niedziela

Söndag

Prace sezonowe w Szwecji

Zapotrzebowanie na siłę roboczą w szwedzkim rolnictwie jest bardzo różne w różnych porach roku. Ratunkiem są pracownicy sezonowi, najczęściej zagraniczni.

Teraz jednak pandemia i zamknięte granice grożą olbrzymimi stratami z powodu braku rąk do pracy. Szwedzkie państwowe pośrednictwo pracy zorganizowało pośpiesznie kursy dla krajowych bezrobotnych. W ciągu dwóch tygodni szwedzka młodzież dowiaduje się, skąd się bierze mleko, że frytki nie rosną na drzewach, a truskawki w plastikowych korytkach.

Po krótkim okresie szkolenia przerwano. Szwedzcy rolnicy stwierdzili, że wolą poczekać na otwarcie granic. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30

05.2020

Sobota

Lördag

Pingst

Pingst to szwedzka nazwa Świąt Zesłania Ducha Świętego czyli Zielonych Świątek. Do roku 2004 włącznie dwa dni świąteczne, niedziela i poniedziałek były w Szwecji świętem powszechnym i poniedziałek był dniem wolnym od pracy. A ponieważ w Szwecji świętuje się intensywnie przeddzień świąt – wigilię – to świętowanie trwało całe trzy dni. A, że wigilia przypada zawsze w sobotę, to i piątek wypadało uczcić.

15 grudnia 2004 roku rząd szwedzki zlikwidował świąteczną powszechność drugiego dnia Pingst. Zielonoświątkowy poniedziałek padł ofiarą... Święta Narodowego Szwecji 6 czerwca, które stało się wówczas dniem wolnym od pracy. (rn)

Kartka świąteczna

 

Szwecja, Dziennki

29

05.2020

Piątek

Fredag

Szwecja znowu pokrzywdzona

Norwegia i Dania otwierają wspólną granicę dla ruchu turystycznego od 15 czerwca. Granica ze Szwecją pozostaje zamknięta. Szwedzi znowu czują się pokrzywdzeni.

Rozmowy są prowadzone również z Islandią i Szwecją – poinformowała premier Norwegii Erna Solberg. – Zaczęliśmy od bilateralnego porozumienia z Danią, ponieważ mamy podobny stan epidemii. Sytuacja w Szwecji wygląda inaczej – wyjaśnia delikatnie Solberg.

Sądząc po reakcji szwedzkich władz, mediów, ale również społeczeństwa, odnosi się wrażenie, że nie dostrzegają oni twardych faktów i statystyk dotyczących rozwoju pandemii. Decyzje takie jak obecnie Norwegii i Danii, a wcześniej Cypru, odbierają jako ugruntowane raczej na... braku sympatii do Szwedów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28

05.2020

Czwatek

Torsdag

Szwedzki model walki z wirusem

Szwedzka reakcja na epidemię koronawirusa spotyka się coraz częściej z krytyką, również wewnątrz kraju. Jednym z krytyków jest krajowy epidemiolog z lat 2005–2013 Annika Linde.

– Nie mieliście żadnej strategii ani żadnej gotowości na przyjęcie pandemii w domach opieki dla osób starszych. Jak mogliście zapewniać, że jest inaczej – gromi Annika Linde obecne Ministerstwo Zdrowia (Folkhälsomyndigheten, FHM). Linde wskazuje na gotowe, skuteczne rozwiązania, jakie zastosowały kraje sąsiednie.

Jednak FHM upiera się przy swoich rozwiązaniach. Mimo, że ich rezultatem jest największa na świecie śmiertelność w Szwecji na Covid-19. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27

05.2020

Środa

Onsdag

Szwedzcy rolnicy prześladowani

Szwedzcy rolnicy są często niepokojeni przez różnego rodzaju aktywistów, którzy zwalczają hodowlę zwierząt, a nawet wszelkie uprawy rolne. W ostatnich latach obserwuje się nasilenie akcji różnych animalistów, weganów itp.

Jednym z łagodniejszych sposobów terroru są nocne włamania do chlewni, obór czy stajni w nadziei, że zwierzęta są niezadbane. Filmiki z ewentualnych takich przypadków są potem używane w propagandzie.

Znacznie groźniejszym sposobem walki z hodowlą zwierząt są groźby zabójstwa hodowców. Jest nadzieja, że nie w celach kulinarnych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26

05.2020

Wtorek

Tisdag

Szwedzki rynek pracy

Całkowita liczba zatrudnionych w Szwecji w pierwszym kwartale 2020 roku wynosiła 4 776 800 osób. W sektorze prywatnym pracowało 68,1% z nich. Pozostali zasilają różne segmenty sektora publicznego – państwowy 5,5%, samorządowy 24,2%, opieki i służby zdrowia 2,2%.

Suma wypłaconych pensji wyniosła 476 miliardów koron (190 mld zł), o 3,7% więcej niż rok wcześniej. Najlepiej zarabiają szefowie banków, firm ubezpieczeniowych i innych instytucji finansowych. Średnia płaca w tych zawodach wynosi 132 100 sek (52 840 zł) brutto miesięcznie. Na przeciwnym końcu są pracownicy serwisów przydomowych. Oni mogą liczyć na 20 200 koron średnio miesięcznie.

Liczba wolnych miejsc pracy w Szwecji zmalała o 7,9%. Na rynku pracy pozostało jeszcze około 132 400 wolnych miejsc pracy w pierwszym kwartale. (rn) Zobacz też Zarobki...

Szwecja

Pensja wysokiego urzędnika banku jest średnio x6,5 raza większa od „zwykłego” pracownika

 

Szwecja, Dziennki

25

05.2020

Poniedziałek

Måndag

Rośnie bezrobocie w Szwecji

Tylko w kwietniu przybyło w Szwecji 80 000 bezrobotnych w porównaniu z kwietniem poprzedniego roku. Poziom bezrobocia wynosi obecnie 7,9% z uwzględnieniem sezonowości. To miesięczny wzrost o 0,7 punktu procentowego.

Przyrost bezrobocia tłumaczy się trwającą pandemią koronawirusa, (ak)

 

Szwecja, Dziennki

24

05.2020

Niedziela

Söndag

Szwedzi persona non grata

Niektóre kraje zaczynają otwierać swoje granice, zamknięte wcześniej z powodu pandemii koronawirusa. Jednym z nich jest Cypr, który zapowiedział dzisiaj gotowość przyjmowania turystów z 19 krajów. Na tej liście nie ma jednak Szwecji.

Cypr idzie śladem kilku innych krajów, które nie wpuszczają podróżnych ze Szwecji – Norwegii, Finlandii czy Danii. Przyczyną są zapewne zaniedbania szwedzkich władz w walce z epidemią, których skutkiem jest bardzo wysoka śmiertelność na Covid-19.

Szwedzkie władze oburzają się na takie wykluczenie i doszukują niechęci ze względu na narodowość. Domagają się równego traktowania – bez względu na stan epidemii w danym kraju. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24

05.2020

Niedziela

Söndag

Milion za 5 szylingów

Milion pięćdziesiąt tysięcy szwedzkich koron, sek – taką cenę osiągnął wczoraj szwedzki znaczek pocztowy na aukcji filatelistycznej w Sztokholmie.

Znaczek o nominale 5 szylingów zaczęto używać w Szwecji pierwszego lipca 1855 roku. Ostemplowane z taką datą zostały podobno już tyko dwa na świecie. To nadaje tak olbrzymią wartość temu kawałkowi papieru. Jest to równowartość blisko dwóch kilogramów złota. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23

05.2020

Sobota

Lördag

Szwedzkim okiem

Szwecja dostarczyła pierwszy samolot obserwacyjny do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Samoloty „Global Eye” produkuje koncern zbrojeniowy SAAB. To pierwszy z zamówionych w 2015 trzech tego typu samolotów.

Realizacja kontraktu spotkała się ze zwyczajową krytyką organizacji pozarządowej Svenska Freds. Wskazuje ona na niedobory demokracji i praw człowieka – widzianych szwedzkim okiem – w Emiratach Arabskich. Wprowadzone w 2018 roku zmiany w szwedzkim prawie zakazują eksportu materiałów wojskowych do takich krajów.

Inspekcja ds. strategicznych materiałów, ISP, wydała jednak zgodę na eksport do ZEA. W Emiratach działa ponad 200 szwedzkich firm. Szwedzki eksport do Emiratów w 2018 roku przekroczył 5 mld sek. W ZEA mieszka około 4000 Szwedów. . (rn)

Samolot zwiadowczy Global Eye

 

Szwecja, Dziennki

22

05.2020

Piątek

Fredag

Szwecja światowym liderem

W ostatnim tygodniu średnia umieralność w Szwecji na głowę mieszkańca była najwyższa na świecie. Ukazują to statystyki „Our world in data” – agencji publikującej dane o globalnych problemach. Statystyka bazuje na danych dostarczonych przez unijną agencję Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ECDC i opracowanych na uniwersytecie w Oxfordzie.

"Our world" publikuje liczbę potwierdzonych zgonów z powodu Covid-19 w przeliczeniu na milion mieszkańców. Takie przeliczenie to obecnie najlepsze możliwe porównanie przebiegu epidemii w różnych krajach.

Pozycja światowego lidera tym razem jakoś nas nie cieszy, a władze nie przyznają się do winy. (rn)

Szwecja, Sztokholm, Solna – główna siedziba ECDC

 

Szwecja, Dziennki

21

05.2020

Czwartek

Torsdag

Szwecja świętuje

Dzisiaj w Szwecji Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego – święto powszechne, dzień wolny od pracy. Szwedzka nazwa święta – Kristi himmelsfärdsdag – kusi spoganionych Szwedów do trywializacji. "Himmelsfärd" oznacza dosłownie "niebiańską podróż", więc co bardziej frywolni Szwedzi nazywają ten dzień świętem "Chrystusa lotnika" – Kristi flygare.

Święto Wniebowstąpienia Pańskiego jest obchodzone już od IV wieku naszej ery. Przypada ono czterdziestego dnia od Zmartwychwstania Pańskiego, czyli od Niedzieli Wielkanocnej. Jest więc świętem ruchomym, ale przypada zawsze w czwartek. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20

05.2020

Środa

Onsdag

Szwedzi zostają w domu

Firma Novus zapytała 1 037 losowo wybranych Szwedów, gdzie zamierzają spędzać urlop. 59% odpowiedziało, że zostają w domu, lub będą czekali na nowe rekomendacje rządu. 45% zamierza wziąć urlop, ale pozostaną w Szwecji lub blisko domu.

Najbardziej patriotyczni są mieszkańcy Smolandii, Ölandii oraz Gotlandii. 38% z nich zamierza podróżować, ale tylko po Szwecji. Nikt nie wybiera się za granicę.

Zaledwie 2% pytanych zarezerwowało zagraniczne wycieczki. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20

05.2020

Środa

Onsdag

Turystyczna upadłość

Obroty szwedzkiego przemysłu turystycznego wyniosły 337 mld koron (135 mld zł) w 2018 roku. To 2,6% PKB. Rok 2019 był podobny, nawet lepszy. Ale to już historia.

Pandemia koronawirusa to katastrofa dla branży turystycznej. Tylko biura podróży liczą na spadek obrotów do 10–20 mld sek z 60–70 mld w normalnych latach. Tysiące osób tracą pracę.

Około 25 000 miejsc pracy sezonowej zniknie. To ponad tysiące stałych miejsc pracy, które już teraz zaczynają znikać. Wiele przedsiębiorstw ogłasza upadłość. (rn)

W szwedzkich archipelagach łatwo się schronić przed wirusem

 

Szwecja, Dziennki

19

05.2020

Wtorek

Tisdag

Znikające informacje

Premier Szwecji ogłosił niedawno nowe rekomendacje dotyczące podróży wewnątrz kraju. Premier rekomenduje, by jadąc własnym samochodem nie oddalać się dalej niż o godzinę jazdy lub dwie.

Premier snuje swoje fantazje, tyko nie wiadomo po co. Nie są to wyraźne zakazy, a tylko rekomendacje, mimo, że media usilnie nazywają je„restrykcjami”. Za nie dostosowanie się do wezwań rządu nie grozi żadna kara.

Wyjaśniał to dziś rano Lars Bejstam, docent prawa, w krótkim wywiadzie opublikowanym na stronie państwowej telewizji SVT. Po niedługim czasie artykuł zniknął. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18

05.2020

Poniedziałek

Måndag

Szwedzka służba zdrowia wymaga wzmocnienia

Koronawirus zabija nie tylko zakażonych. Epidemia pochłania również ogromne zasoby szwedzkiej służby zdrowia. Dotyka chorych cierpiących na choroby nie związane z wirusem.

Jak dotąd, w Szwecji 44 ooo operacji zostało odwołanych lub przesuniętych na późniejszy termin. Ucierpi na tym ponad 150 tysięcy osób. Kolejka do operacji wydłuża się o kolejne tysiące każdego tygodnia.

Jedynym sposobem na rozwiązanie problemu jest solidne wzmocnienie poprzez dofinansowanie służby zdrowia – uważają lekarze. Obecne zasoby nie wystarczają na poprawę sytuacji. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

16

05.2020

Sobota

Lördag

Szwecja na kredyt

Gospodarki na całym świecie ponoszą duże straty z powodu pandemii koronawirusa. Szwedzka nie stanowi wyjątku. Rząd oferuje kolejne propozycje pomocowe. Na te cele pożycza miliardy koron. Stosunek zadłużenia państwa do PKB ulega pogorszeniu.

Na tle Unii finanse Szwecji prezentują się jednak całkiem korzystnie. W krajach strefy euro zadłużenie wynosi średnio... Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

15

05.2020

Piątek

Fredag

Szwecja nadal przymknięta

Na żądanie komisji UE Szwecja już po raz drugi przedłuża zakaz wjazdu na swoje terytorium obywatelom z innych krajów niż kraje UE, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii. Zakaz nie obejmuje naturalnie obywateli Szwecji.

Zakazem objęte są tzw. „podróże niekonieczne”. Wyjątek stanowią powroty do domu obywateli krajów Unii i ich rodzin, a także osoby, które mają bardzo ważny powód lub też pełnią ważną funkcję w Szwecji.

Przymknięcie granicy potrwa tym razem do 15 czerwca. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14

05.2020

Czwartek

Torsdag

Deflacja w Szwecji

Szwecja znowu wpada w deflację. Szwedzki wskaźnik inflacji, CPI, spadł z 0,6 w miesiącu marcu do –0,4 w kwietniu. Główną przyczyną jest spadek cen energii, zwłaszcza ropy naftowej i prądu. Inflacja obliczana z pominięciem cen energii wyniosła by do 1,0%.

Inne kwiatki w deflacyjnym ogródku to duże obniżki cen odzieży, noclegów hotelowych oraz usług rekreacyjnych. Koronnym ogrodnikiem tych obniżek jest oczywiście wirus. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14

05.2020

Czwartek

Torsdag

Domki rekreacyjne w Szwecji

Ceny domów jednorodzinnych i mieszkań własnościowych spadają w czasie szalejącej korona pandemii. W przeciwnym kierunku wędrują ceny letnich nieruchomości.

Popyt na działki i domki letniskowe rośnie w takt utrudnień podróży zagranicznych. Ilość sprzedanych domków rekreacyjnych w pierwszych 19 tygodniach 2020 roku przekracza poziom osiągnięty w rekordowym roku 2015 – ujawnia portal handlowy Hemnet.

W kwietniu bieżącego roku ceny letnich nieruchomości wzrosły aż o 7%. Średnia cena domku letniskowego (fritidshus) wyniosła 1,7 miliona koron (731 000 zł; 1 sek = 0,43 zł). (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13

05.2020

Środa

Onsdag

SAS wprowadza restrykcje

Od 18 maja pasażerowie skandynawskich linii lotniczych SAS będą zmuszeni mieć maseczkę na twarzy podczas całego lotu. Podróżować też będą na głodniaka – podawanie przekąsek zniknie również. Podobnie jak ciepłe koce i poduszki.

Nowe restrykcje to unijny wymóg. Teraz zamaskowani, głodni i zmarznięci podróżni szczęśliwie dotrą do celu, unikając groźnego wirusa. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13

05.2020

Środa

Onsdag

Majowa śnieżyca

Opady śniegu zaskoczyły wczoraj i dziś rano mieszkańców wielu regionów południowej i środkowej Szwecji. Większość kierowców zmieniła już opony na letnie. Majowe śnieżyce należą do rzadkości nawet tutaj.

Wymóg korzystania z opon zimowych obowiązuje w Szwecji w okresie od 1 grudnia do 31 marca. W maju zatem ślizgamy się już legalnie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9

05.2020

Sobota

Lördag

Przyrost ludności Szwecji

Szwedzki główny urząd statystyczny wydał publikację "Sveriges framtida befolkning 2020–2070" (Ludność Szwecji w latach 2020–2070), w której przedstawia prognozę przyrostu oraz zmiany struktury ludności w ciągu najbliższych 50 lat.

W ciągu minionej dekady przyrost ludności Szwecji wyniósł blisko jeden milion, 10,6%. Z końcem dekady możemy przekroczyć 11 milionów. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

8

05.2020

Piątek

Fredag

Więcej mieszkań w Szwecji

W 2019 roku powstało 58 814 mieszkań w Szwecji. Najwięcej, 45 446, w nowo wybudowanych domach wielorodzinnych. Inne powstały w domach jednorodzinnych lub w wyniku przebudowy.

Największą część, 53%, stanowią mieszkania czynszowe (hyresrätter). Pozostałe to mieszkania własnościowe (bostadsrätter).

W domach wielorodzinnych najczęściej budowano mieszkania dwupokojowe. Powstało ich ponad 30%. Średnia powierzchnia mieszkania w takich domach wynosi 58 m2. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7

05.2020

Czwartek

Torsdag

H&M w dobie pandemii

Szwedzka sieć sklepów odzieżowych H&M (Hennes & Mauritz) publikuje wpływ działania pandemii koronawirusa na obroty firmy. H&M posiada około 5000 butików w 69 krajach. W okresie od marca do 6 maja obroty firmy w lokalnej walucie spadły o 57% w porównaniu z rokiem 2019.

Do najbardziej przegranych należą Włochy –80%, Hiszpania –76% i Francja –71%. Spadek obrotów w Polsce wynosi –59%, a w Szwecji zaledwie –31%.

W tym samym czasie wzrósł jednak handel przez Internet. Wzrost obrotów wynosi +32%. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6

05.2020

Środa

Onsdag

Nadal wybuchają bomby w Szwecji

W ubiegłym roku odnotowano w Szwecji 257 eksplozji o podłożu kryminalnym. W tym roku ich liczba się nie zmniejsza, a nawet zwiększa. Koronawirus nie wywarł jak widać wystarczająco dużego wrażenia na szwedzkich piromanach.

Państwo podejmuje coraz to nowe działania, by powstrzymać ten niebezpieczny proceder. Jednym z nich jest próba utrudnienia nielegalnego nabywania środków wybuchowych.

Środki wybuchowe będą miały też nowe oznaczenia, które pozostaną czytelne nawet po eksplozji. W ten sposób będzie można łatwiej ustalić ich pochodzenie. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

5

05.2020

Wtorek

Tisdag

Bank-id

To podpis elektroniczny w Szwecji. Odpowiednik polskiego podpisu kwalifikowanego - „epuap”. Za jego pomocą można się logować do banku, urzędu skarbowego, karty medycznej i wielu innych instytucji. Bez niego nie da się dzisiaj normalnie funkcjonować.

Szczególnie dzisiaj od godziny 20.30, ponieważ program Bank-id nie działa. Pracujemy pełną parą, by znaleźć i zlikwidować przyczynę awarii – informuje właściciel i administrator systemu, firma Finansiell ID-Teknik BID AB.

Wczoraj minął termin składania deklaracji podatkowych. I do tej funkcji potrzebny jest Bank-ID. Nic więc dziwnego, że system jest nieco przeciążony.

Po godzinie 23.15 usługa zaczęła działać normalnie. (rn)

Mobil Bank-ID – podpis elektroniczny w Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

4

05.2020

Poniedziałek

Måndag

107 miliardów koron

Tyle co najmniej tracą akcjonariusze szwedzkich przedsiębiorstw (1 sek≈ 0,4 zł) z powodu pandemii. Dodatkowe 36 mld czeka być może podobny los. Nadzwyczajne zgromadzenia akcjonariuszy rozstrzygną sprawę.

Firmy kuszone rządową pomocą, która ma łagodzić skutki pandemii koronawirusa wycofują się z wypłaty obiecanych dywidend. Jest to nieoficjalnym warunkiem otrzymania pomocy.

Trzydzieści największych przedsiębiorstw sztokholmskiej giełdy obiecywało wypłatę w sumie 227 miliardów koron na wiosnę obecnego roku. Teraz jednak pokusa jest zbyt duża. Można zaoszczędzić miliardy i zasilić kasę rządową pomocą. Koronnym pretekstem jest wirus. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2

05.2020

Sobota

Lördag

Nyanlända sadzą lasy

Z powodu korona-kryzysu 70 000 osób w Szwecji jest zagrożonych utratą pracy. W sumie ponad 200 000 osób może zostać długotrwale bez pracy, przewiduje szwedzki urząd pośrednictwa pracy Arbetsförmedlingen.

Tymczasem rąk do pracy brakuje w szwedzkim przemyśle leśnym. Duże karczowiska czekają na nowy las. Dotychczas sprawę tę załatwiali zagraniczni robotnicy sezonowi. Teraz wirus zatrzymał ich poza granicami Szwecji. Szwedzcy leśnicy szkolą więc pośpiesznie miejscowych obcokrajowców. Pomysł zatrudnienia bezrobotnych Szwedów jakoś nie przychodzi im do głowy.

Państwowa telewizja SVT przedstawiła z dumą Nahla Kotth, byłą właścicielkę odzieżowego butiku. Koronawirus wypłoszył klientów i butik upadł. Teraz Nahla uczy się sadzić lasy w ramach specjalnego programu dla „Nyanlända” (Nowoprzybyłych). Chociaż Nahla mieszka w Szwecji od 15 lat – to zawsze jednak pozostanie Nyanlända. (rn)

Imigranci sadzą szwedzkie lasy

 

Szwecja, Dziennki

1

05.2020

Piątek

Fredag

Marzenia sklepikarza

Codzienne raporty o postępach epidemii koronawirusa nie przeszkadzają właścicielom upadających butików snuć marzeń o lepszej przyszłości, gdy kryzys minie.

Z galerii i centrów handlowych znikają butiki odzieżowe i obuwnicze. Nastraszeni epidemią klienci przenoszą się do internetu. Ale właściciele sklepów, które jeszcze trwają na posterunku są optymistami. – Gdy część butików upadnie, to przywrócimy normalność – przewiduje sklepikarz Christoffer w wywiadzie dla telewizji SVT.

Może też my, Szwedzi będziemy chętniej kupować w szwedzkich sklepach, będziemy robić biznes z ludźmi, których znamy – snuje swoje ksenofobiczne marzenia Christoffer. (ak)

 

Szwecja.net Aktualności.

nic

2020: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01
2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net