Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2020: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01
2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Marzec 2020 r. 00027

12

Szwecja, Dziennki

31

03.2020

Wtorek

Tisdag

Porównanie Szwecja–Polska
Dzisiaj o godzinie 11:30 było w Szwecji 4 435 osób zarażonych wirusem korona. Intensywnej terapii poddanych jest 358 osób: 180 osób zmarło (źródło).

W Polsce dzisiaj o godzinie 8:35 było 2 132 zarażonych a liczba zgonów wyniosła 31. (źródło)

Liczba ludności w Polsce jest czterokrotnie większa niż w Szwecji. Gdyby więc zaraza koronawirusa rozprzestrzeniała się w Polsce podobnie jak w Szwecji, to ilość zarażeń wyniosłaby 17 740, a zgonów byłoby 720.

Dlatego też tutejsza propaganda woli porównywać Szwecję z Włochami i Hiszpanią. Polska w szwedzkich mediach nie występuje. Nawet, gdy tytuły artykułów szumnie zapowiadają „międzynarodowe porównania”. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

30

03.2020

Poniedziałek

Måndag

Ile zarabia...
Pielęgniarka w Szwecji

Pielęgniarka z minimum trzyletnim wykształceniem policealnym (sjuksköterska) zarabia w Szwecji średnio 38 000 koron miesięcznie brutto (15 200 zł).

Wysokość podatków w Szwecji zależy od miejsca zamieszkania, roku urodzenia i innych czynników. Każda gmina ustala swoją wysokość podatku. Średnia krajowa wynosi 32,28%. Daje to średni dochód netto 25 734 sek, czyli 10 293 zł miesięcznie.

Jeszcze lepiej zarabiają pielęgniarki specjalistyczne. Na przykład pielęgniarka terapii intensywnej zarabia nawet 44 100 sek brutto miesięcznie (17 640 zł). Po podatku, na rękę zostaje 29 865 koron miesięcznie (11 950).

Dla polskiego ucha w kraju brzmi to fantastycznie. Ale jest też druga strona medalu – koszty. Zobacz Szwedzkie ceny...

 

Szwecja, Dziennki

28

03.2020

Sobota

Lördag

Socjal w Szwecji
W 2019 roku 741 979 mieszkańców Szwecji w wieku 20-64 lat utrzymywało się przez cały rok z różnego rodzaju zapomóg socjalnych. Stanowi to 12,7% ludności kraju.

Regionalne zróżnicowanie jest duże. Najmniej osób żyje na socjalu itp. w województwie Sztokholmskim, 9,5%. Najwięcej w województwie Gävleborg, 17,5%.

W system zapomóg w tej statystyce wchodzą: zapomoga społeczna (socjal), chorobowe, bezrobocie i różnego rodzaju zapomogi dla bezrobotnych oraz dodatek na start dla imigrantów.. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

27

03.2020

Piątek

Fredag

Zostań w domu
Wielu mieszkańców Szwecji ma domki letniskowe w atrakcyjnych miejscach kraju. Prawdziwie wiosenna pogoda tej zimy sprawiła, że wielu przeniosło się do tych domków uciekając przed wirusem.

Często są to osoby starsze, na emeryturze. W razie dużej ilości zachorowań na Covid-19 gminy nie będą w stanie udzielić pomocy lekarskiej osobom po 65 roku życia, nie zameldowanym na stałe na terenie gminy.

Gminy żądają teraz wprowadzenia zakazu opuszczania stałego miejsca zamieszkania dla „swoich” letników. Taki zakaz wprowadziła już Norwegia. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

26

03.2020

Czwartek

Torsdag

Szwedzki model
Brak zdecydowania w działaniach rządu szwedzka propaganda lubi przedstawiać jako „szwedzki model”. Tak bywa w polityce, gospodarce i organizacji rynku pracy. Tą wysłużoną metodę stosuje się i teraz, podczas pandemii koronawirusa.

Erika Bjerström, reporterka państwowej telewizji SVT, wychwala „szwedzki model” walki z pandemią. Ma on polegać na dobrowolności a nie na przymusie. Szkoły podstawowe funkcjonują normalnie, restauracje otwarte, zbiorowiska poniżej 500 osób są OK. Obywatele sami mają ponosić odpowiedzialność za swoją ochronę przed zarazą.

I ponoszą. W ciągu ostatniej doby tylko w Sztokholmie zmarło 18 osób. W Szwecji zmarło z powodu covid-19 jak dotąd 66 osób (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25

03.2020

Środa

Onsdag

Giełdy odrabiają straty
Optymizm wracający na światowe giełdy nie ominął Sztokholmu. Poniedziałkowe wzrosty w Ameryce Północnej kontynuowane były we wtorek na Dalekim Wschodzie, a potem w Europie.

Indeks OMX Stockholm PI zakończył sesję wynikiem +7,27%, a niemiecki DAX aż 10,98%. Falę wzrostów kontynuuje Ameryka, gdzie Dow Jones poszedł w górę aż 11,37%. Takich wyników dawno nie widziano, chyba, że ze znakiem minus.

Dziś rano solidne zwyżki osiąga znowu Azja, więc fala optymizmu dotrze pewnie też do Europy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23

03.2020

Poniedziałek

Måndag

Orędzie do narodu
Premier Szwecji Stefan Löfven (S) zaczyna chyba dostrzegać powagę sytuacji z powodu pandemii koronawirusa. Wczoraj wieczorem wygłosił orędzie do narodu. Orędzia do narodu wygłaszane są w Szwecji bardo rzadko i tylko w ekstremalnych sytuacjach.

Przemówienie nie zawierało żadnych konkretnych zapowiedzi działań rządu w walce z epidemią. Nie zawierało żadnych sygnałów uprawniających do optymizmu. Przeciwnie – miało przygotować naród na czekające nas ciężkie miesiące wyrzeczeń. Odpowiedzialnością za podejmowanie działań powstrzymujących epidemię premier obarcza obywateli. To indywidualne decyzje obywateli – a nie nakazy rządu – mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa w Szwecji.

Telewizyjne orędzie premier wygłosił na tle szwedzkiej flagi. Stojąca zawsze obok flaga Unii zniknęła. (rn)

Premier Szwecji Stefan Löfven (S) wygfiasza orédzie do narodu

 

Szwecja, Dziennki

22

03.2020

Niedziela

Söndag

Dezinformacja
W ślad za koronawirusem toczą się w Szwecji coraz to gorętsze dyskusje nad jego pochodzeniem i reakcją rządu na epidemię. Domorośli znawcy publikują coraz bardziej radykalne opinie.

W sieci rozpowszechniane są rozmaite teorie na temat pochodzenia wirusa. Brak wiedzy uzupełniany jest domysłami, plotkami, czy wręcz celową dezinformacją. Czytaj dalej...

kogucik

 

Szwecja, Dziennki

20

03.2020

Piątek

Fredag

Hej Corona!
Od tematu wirusa nie da się uciec. Szwedzkie media są zapełnione artykułami na temat pandemii. Chętniej jednak informują o sytuacji w innych krajach niż u siebie. Ma to przykryć wątpliwości na temat działań szwedzkiego rządu... a raczej ich braku.

Aktualnie (20/04 godz 14-ta) jest w Szwecji 1 623 potwierdzonych przypadków covid-19 – choroby spowodowanej koronawirusem. To 16 przypadków na 100 000 mieszkańców. 16 osób zmarło z powodu zakażenia koronawirusem.

Nazwę sławnego wirusa Szwedzi piszą przez „c” i „v” – coronovirus. Czternaście osób w Szwecji nazywa się Corona. Dwadzieścia trzy kobiety mają takie imię. Hej Corona! – pozdrawiają sąsiedzi.

A na półkach szwedzkich sklepów monopolowych stoi meksykańskie piwo Corona Extra. Trochę głupio przy nim wołać Na zdrowie! (rn)

Mona Corona

 

Szwecja, Dziennki

20

03.2020

Piątek

Fredag

Volvo bierze urlop
W poprzednim tygodniu Volvo Trucks zawiesiło produkcję w szwedzkiej fabryce w Geteborgu (Tuve) na co najmniej 15 dni.

Również chińskie Volvo Cars (Zhejiang Geely) wstrzymuje produkcję od przyszłego tygodnia we wszystkich trzech swoich fabrykach w Szwecji i USA. Produkcyjny przestój jest już realizowany w Belgii. Około 25 000 pracowników będzie odpoczywało w domu.

Okresowe wstrzymanie produkcji stało się możliwe dzięki rządowemu pakietowi pomocowemu. Na akcję pomocową dla przedsiębiorstw dotkniętych pandemią rząd przeznaczył 500 miliardów koron (≈200 mld zł). Kurs akcji Volva na sztokholmskiej giełdzie wzrósł o ponad 3% po ogłoszeniu nowiny. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20

03.2020

Piątek

Fredag

Szwecja odmawia pomocy
UE zamyka swoje zewnętrzne granice dla obywateli krajów nie należących do Unii. Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde (S) uważa, że to dobrze, ale bez sensu.

W wywiadzie dla porannej telewizji szwedzkiej SVT stwierdziła też, że Szwecja odmawia pomocy swoim obywatelom, którzy będąc za granicą chcą powrócić do domu. Radźcie sobie sami – tak można zrozumieć wypowiedź szwedzkiej minister.

Takie hasło przyświeca generalnie szwedzkiemu rządowi. Lewicowy rząd z oporem podejmuje działania wprowadzane dużo wcześniej przez inne kraje. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

19

03.2020

Czwartek

Torsdag

Absolut w nowej roli
Producent perły w koronie szwedzkiego przemysłu monopolowego – wódki Absolut – uruchamia bardziej pożyteczną produkcję. Teraz gorzelnia w Åhus produkować będzie spirytus do dezynfekcji.

Miejmy nadzieję, że nawet bardziej spragnieni Szwedzi powstrzymają się od wewnętrznej dezynfekcji. Choć mycie rąk w tak popularnej marce wódki wydaje się nienaturalne. Takie to czasy – marnotrawstwo na każdym kroku. (rn)

Ilustracja

 

Szwecja, Dziennki

18

03.2020

Środa

Onsdag

Puste półki
Coraz częściej półki szwedzkich sklepów świecą pustkami. Poznikały makarony, kasze, ziemniaki, mąki, środki czyszczące, tabletki przeciwbólowe i wiele innych produktów. Szczególną popularnością cieszy się papier toaletowy.

Wszystko to znika ze sklepów mimo zapewnień rządu, że nie ma ryzyka braku dostaw artykułów codziennego użytku.

Czy to głupota? Okazuje się, że nie. Profesor psychologii uniwersytetu w Geteborgu, Anders Granhag, wyjaśnia przyczynę. Człowiek jest stworzeniem socjalnym i naśladuje innych. Widząc co robią inni myśli, że oni wiedza lepiej i stara się to nadrobić. (rn)

Efekt korony – puste półki

 

Szwecja, Dziennki

16

03.2020

Poniedziałek

Måndag

Drewniowiec
Największy na świecie drewniowiec powstaje w Szwecji. Biuro architektoniczne White projektuje dla miasta Skellefteå na północy kraju 20-to piętrowy Dom Kultury Sara – cały z drewna.

Będzie to nowe miejsce spotkań, występów, literatury, sztuki. Budynek będzie też miał część hotelową dla turystów. Obiekt ma być gotowy w 2021 roku i prawdopodobnie nie będzie miał sobie równych na świecie.

Pomysł wieżowca z drewna nie jest nowy. Architekci z biura Andersa Berenssona projektiwali 40 piętrowy drewniowiec w Sztokholmie już  w 2016 roku. Zobaczcie sami...

Projekt drewniowca w Skellefteå

 

Szwecja, Dziennki

15

03.2020

Niedziela

Söndag

3,14 i itd
Henrik Lilliestråle był do wczoraj mistrzem Szwecji. Potrafił on wygłosić liczbę ∏ (pi, 3,14) z dokładnością do... 18 640 miejsc po przecinku!

Jednak w sobotę, 14 marca, został on pokonany przez Jonasa von Essen, który potrafił wymienić aż 24 063 cyfry po przecinku dziesiętnego ułamka pi.

Henrik Lilliestråle zapewnia jednak, że pamięta już cyfry do 123 457 miejsca po przecinku. Jego celem jest pobicie rekordu świata, który obecnie wynosi 111 700 cyfr ułamka i należy do Japończyka Akira Haraguchi. Henrik pracuje nad tym już od czterech lat.

Za pomocą super komputerów liczbę pi wyliczono do 31,4-bilionowego miejsca po przecinku. Obliczenie zajęło 121 dni. (rn)

Henryk uczy się 123 tysięcy cyfr po przecinku liczby ∏

 

Szwecja, Dziennki

14

03.2020

Sobota

Lördag

Szwecja przymknięta
Mimo, że Szwecja nie zamyka swoich granic z powodu pandemii koronawirusa, to robią to kraje ościenne. Coraz trudniej jest wydostać się ze Szwecji lub do niej wjechać.

W piątek decyzję o zamknięciu granic ogłosiła Polska. Dzisiaj od godziny 12:00 Dania zamyka swoje granice dla obcokrajowców. Podobnie jak w Polsce, wyjątek będą stanowić obywatele innych państw, którzy na stałe mieszkają i pracują w Danii. Również pracownicy międzynarodowego transportu towarowego będą mogli przekraczać granice.

Również Norwegia zamknęła swoje międzynarodowe lotnisko Gardermoen dla podróżnych spoza krajów nordyckich.

Władze natomiast Szwecji wzywają do mycia rąk. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13

03.2020

Piątek

Fredag

Wirusowe benificja
Żeby pójść na zwolnienie chorobowe w Szwecji nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie przez pierwsze siedem dni choroby. Dzięki temu nie trzeba wybierać się do lekarza z mniej poważnymi dolegliwościami.

Teraz, w dobie wirusowej pandemii, szwedzki rząd podwoił liczbę dni bez obowiązku zwolnienia lekarskiego.

Dodatkowo rząd usunął obowiązujący dotychczas jeden dzień karencji przy wypłacie chorobowego. Przez najbliższe półtora miesiąca chorobowe będzie wypłacane od pierwszego dnia.

Ten okropny wirus da się lubić. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13

03.2020

Piątek

Fredag

Koroną w koronawirusa
Szwedzki bank narodowy, Riksbanken, pożycza bankom komercyjnym 500 miliardów koron (≈200 mld zł) na zapewnienie kredytów dla przedsiębiorstw, które ucierpiały z powodu epidemii koronawirusa. Pożyczka jest na dwa lata i jej oprocentowanie jest zerowe.

Dodatkowo szwedzka inspekcja finansowa obniżyła obowiązkowy poziom utrzymywania przez banki własnego kapitału bezpieczeństwa z 2,5% udzielonych kredytów do 0%. Oznacza to, że banki dysponują aż o 900 miliardów koron (360 mld zł) większą kwotą na akcję kredytową.

Dogodne kredyty mają być udzielane nie tylko przedsiębiorstwom. Również osoby prywatne, które popadły w tarapaty z powodu epidemii, mają szansę ratować się kredytem. (rn)

500 miliardów to połowa szwedzloego budżetu na rok 2020

 

Szwecja, Dziennki

11

03.2020

Środa

Onsdag

Sezonowa grypa w Szwecji
Coroczna epidemia grypy przebiega w tym sezonie łagodniej niż zwykle. Jak dotąd zarejestrowano około 5800 przypadków zachorowań na zwykłą grypę.

Dużo chorych nie zgłasza się do lekarza i te przypadki nie są rejestrowane. Tak więc rzeczywista liczba zachowań jest na pewno większa.

W szczytowym okresie zachorowań 2017–2018 odnotowano ponad 20 tysięcy przypadków. Niestety, 1012 osób zmarło z powodu powikłań, najczęściej były to osoby w podeszłym wieku.

W tegorocznym sezonie grypowym zmarło jak dotąd 65 osób. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

10

03.2020

Wtorek

Tisdag

Koronawirus
Nie ominął również Szwecji. Według oficjalnych danych wczoraj, 9 marca o godzinie 19 było w Szwecji 326 osób zarażonych wirusem. Niemal wszystkie przywiozły go z zagranicy.

Najwięcej przypadków koronowej grypy, 207, wykryto w rejonie Sztokholmu.

Jak dotąd z powodu koronawirusa nikt w Szwecji nie umarł. (ak)

 

 

Szwecja, Dziennki

9

03.2020

Poniedziałek

Måndag

Umierać ze śmiechem
Abdullah Mohammed ma córeczkę. Mieszkali w syryjskim mieście Idlib, na które często spadały bomby. Żeby zaoszczędzić dziecku traumy nauczył maleńką Salwę śmiać się z... wybuchających bomb.

Nagranie taty Mohammeda z radośnie wybuchającą śmiechem córeczką na ramieniu, po każdej eksplozji zyskało światową sławę.

Teraz rodzina przebywa w Turcji, z dala od bomb, w obozie dla uchodźców. Odwiedzili ich szwedzcy dziennikarze i przeprowadzili wywiad. Córeczka jest bardzo radosna, dużo rysuje i uwielbia się bawić i przekomarzać. – Gdyby bomba trafiła w nas, to oboje umarlibyśmy ze śmiechem – mówi tata Abdullah. (rn)

nic

Zobacz video...

 

Szwecja, Dziennki

8

03.2020

Niedziela

Söndag

Polityka w praktyce
Jimmie Åkesson, szef szwedzkich narodowców, partii Sverigedemokraterna (Szwedzcy Demokraci), wybrał się na granicę turecko-grecką, by osobiście zbadać tam nowy najazd migrantów na Europę. – Chcę wyrobić sobie własną opinię o tym, co tutaj się dzieje, kim są ludzie atakujący grecką granicę i dokąd zmierzają.

Najczęściej wymieniane są Niemcy, Francja i Szwecja – twierdzi Åkesson po rozmowach z migrantami pod granicą turecko-grecką. Wskazuje też na to, że Europę szturmują najczęściej młodzi mężczyźni z krajów nie ogarniętych wojennym konfliktem.

Przy tej okazji Åkesson rozdaje napastnikom ulotki informujące, że „Szwecja jest pełna”. Ulotki są podpisane SD i naród szwedzki.

Szwedzka lewica jest wściekła i obrzuca Åkessona wszelkim błotem. Ale również przywódcy Moderatów akcja Åkesson nie przypadła do gustu.

Ich westchnienia zostały wysłuchane przez Erdogana – Åkesson został deportowany z Turcji i pozbawiony prawa wjazdu do niej w przyszłości. (rn)

Jimmie Åkesson pod turecko–grecką granicą

 

Szwecja, Dziennki

6

03.2020

Piątek

Fredag

Imigracja – emigracja
W ostatnich latach setki tysięcy obcokrajowców wzbogaciło Szwecję demograficznie. W latach 1970–2018 odsetek nowo narodzonych dzieci, których jeden lub oboje rodziców są urodzeni poza Szwecją wzrosła z 16 do 38%.

Nie wszystkie jednak dzieci imigrantów pozostają w Szwecji. W porównaniu z dziećmi etnicznych Szwedów, znacznie częściej wyprowadzają się ze Szwecji dzieci obcokrajowców.

Decyzję taką podjęły najczęściej osoby urodzone w imigranckich rodzinach na początku lat 1970-tych. Spośród dzieci obcokrajowców, urodzonych po roku 1980, Szwecję opuszcza około 900–1200 osób rocznie. (rn)

Urodzeni w Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

6

03.2020

Piątek

Fredag

Oszczędności topnieją
Giełdy papierów wartościowych całego świata testują coraz to niższe poziomy. Wyjątku nie stanowi sztokholmska giełda OMX Nasdaq. W ostatnim miesiącu index OMX Stockholm PI (wszystkich akcji) stracił już 12% i z każdym dniem traci dalejj. Przepadają miliardy koron.

Szwedzi chętnie lokują swoje oszczędności w akcjach. W końcu 2019 roku, majątek szwedzkich gospodarstw domowych ulokowany na krajowych platformach handlu akcjami wynosił 974 miliardów koron (≈390 mld zł). W ciągu miesiąca wartość tych oszczędności spadła o około 19 miliardów złotych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6

03.2020

Piątek

Fredag

Podpielęgniarka i pizzernik
Najczęściej wykonywanym zawodem w Szwecji w 2018 roku była... „podpaielęgniarka” (undersköterska). To w Szwecji trochę więcej niż polska salowa, a mniej niż pielęgniarka. Pełnią one funkcje pomocnicze w służbie zdrowia, opiece nad starszymi, opiece domowej itp. W zawodzie tym pracowało 135 300 osób w całym kraju.

Spośród mieszkańców Szwecji urodzonych poza nią najczęściej wykonywanym zawodem jest „Pizzabagare” – pizzernik. Na 4960 pizzerników w Szwecji 3200, czyli 79% jest urodzonych za granicą (2018 r.). Najmniej imigrantów jest wśród oficerów szwedzkiej armii, zaledwie 20 na 1120 szwedzkich oficerów.

Podpielęgniarka zarabia w Szwecji średnio 28 400 koron brutto (≈11 360 zł). Picernik 31200 koron brutto (≈12 480 zł).

Podatek wynosi około 20%, bochenek chleba kosztuje w Szwecji 10–18 zł, masło 500 g 16 zł, czynsz za mieszkanie 3–5 tys. złotych miesięcznie.(rn)

Pizzernik Hassan Saraoee – mistrz Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

3

03.2020

Wtorek

Tisdag

Biznes po szwedzku
Trzynaście szwedzkich firm i przedsiębiorców miało zaszczyt trafić na czarną listę Banku Światowego. Lista ujawnia udowodnione przypadki korupcji.

Jedną z nich jest Power Sweden, szwedzka firma energetyczna, która przekupiła litewskich decydentów, by dostać wielomiliardowy kontrakt. Łapówka wynosiła 50 milionów sek (20 mln zł).

Inną, Szwedzka Agencja Pomocy Krajom Trzeciego Świata – SIDA, Swedish International Development Agency. Ta pomoc to często świetny biznes i luksusowe życie w kolonialnym stylu szwedzkich urzędników. Na konferencji SIDA przekupiono pracownika BŚ. W zamian za 10% prowizji SIDA otrzymywała intratne kontrakty.

Sposobów na przekupstwo jest wiele. Najczęściej są to olbrzymie sumy pieniędzy, ale bywają też skromniejsze, np. wizyta w burdelu. (rn)

 
     

Szwecja.net Aktualności.

nic

2020: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01
2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net