nic
nic Szwecja
nic

Nowinki ze Szwecji

Szwecja, Dziennki

21

01.2019

Poniedziałek

Måndag

 

Nowy rząd w Szwecji
Ponownie wybrany premierem, szef Socjaldemokratów Stefan Löfven przedstawił dzisiaj w riksdagu swój gabinet. W skład rządu wchodzą znowu dwie partie: Socjaldemokraci (S) oraz Zieloni (MP). Koalicja rządowa jest wspomagana głosami partii Komunistów, Liberałów i Center.

Formalne przejęcie władzy nastąpi dzisiaj po południu podczas konsylium pod przewodnictwem króla.

Teraz czekają nas kolejne cztery lata rządów czerwono–zielonego betonu. ludzi opętanych sataniczną ideologią i pełnych nienawiści do europejskiej cywilizacji Zachodu. Ale tworzą oni kruchy rząd mniejszościowy, wspierany przez siły, które dla władzy złamały swoje główne obietnice wyborcze i zdradziły swoich dotychczasowych sprzymierzeńców. Na kruchej też siedzi gałęzi ten rząd. (rn)

Szwecja

Symbol szwedzkiej koalicji rządowej S+MP – nasza propozycja.

nic Szwecja

Szwecja, Dziennki

19

01.2019

Sobota

Lördag

 

Ochrona przed wrogą propagandą
Rządowa Agencja Ochrony Cywilnej w Szwecji, SMB (Myndigheten för samhällsskydd och beredskap), wydaje nową wersję podręcznika na temat identyfikacji i zwalczania zagranicznej dywersji ideologicznej oraz szkodliwych dla kraju kampanii propagandowych. Na wiosnę bieżącego roku MSB przeprowadzi serię szkoleń na ten temat dla różnego rodzaju organów władzy publicznej. Podręcznik ma pomóc władzom odkrywać i zwalczać próby "obcych sił lub innych antagonistycznych czynników" wpływać na szwedzką opinię publiczną.

Podręcznik składa się z trzech części: 1. Świadomość zagrożenia, 2. Identyfikacja celów i techniki dezinformacji, 3. Przeciwdziałanie obcej propagandzie.

Prace nad izolacją kraju od wpływu obcych kampanii informacyjnych zostały zlecone przez lewicowy rząd w roku 2014 i są nieustannie kontynuowane. (rn)

Szwecja, Dziennki

18

01.2019

Piątek

Fredag

 

Premier przegłosowany
Stało się – szwedzki parlament, riksdag, przegłosował dzisiaj kandydaturę Stefana Löfvena (S) na premiera rządu. Niespodzianek nie było, wszyscy posłowie głosowali zgodnie z zapowiadaną wcześniej linią swoich partii. Skład swojego gabinetu oraz główne priorytety rządu, nowo wybrany premier przedstawi w poniedziałek 21 stycznia.

Formalne przejęcie władzy nastąpi tego samego dnia po południu podczas tzw. Skifteskonselj (konsylium zmiany) w pałacu królewskim w Sztokholmie, któremu przewodniczyć będzie głowa państwa, J.M. król Karol XVI Gustaw. Od "przejściowego premiera" Stefana Löfvena władzę przejmie premier Stefan Löfven, który pełni tę funkcję od 2014 roku.

W ten sposób po ponad czterech miesiącach od wyborów, niezliczonych negocjacjach, konferencjach prasowych, tonach gazetowego papieru, tysiącach audycji radiowych i telewizyjnych oraz przegrzanego internetu – rządząca ekipa pozostaje bez zmiany. (rn)

Szwecja Stefan Löfven premierSzwecja, poczet premierów. Od lewej; Stefan Löfven (S), premier w latach 2014–18; Stefan Löfven premier przejściowy od 25.09.2018; Stefan Löfven nowy premier od 18.01.2019 r. Trzech premierów w jednej osobie.

Szwecja, Dziennki

16

01.2019

Środa

Onsdag

 

Nowy stary rząd w Szwecji
Szwedzka partia komunistyczna Vänster (V) wstrzyma się od głosu podczas głosowania nad kandydaturą Stefana Löfvena (S) na premiera nowego rządu. W ten sposób sprawa zostaje przesądzona – Löfven zostanie premierem – znowu!

Pełni on tą funkcję od 2014 roku, choć od 25 września jako premier "przejściowego" rządu. Teraz przydomek "przejściowy" zniknie i... Po czterech miesiącach od wyborów, niekończących się dyskusjach i politycznych targach – wszystko będzie tak jak było.

Głosowanie odbędzie się w piątek 18/01. Socjaldemokraci zachowają władzędzięki przeciągnięciu partii Center i Liberałów, które zdradziły dotychczasowe przymierze Alians i przeszły na stronę lewicy. Teraz będą wspomagali rząd zależny od Komunistów. (rn)

Szwecja, Dziennki

15

01.2019

Wtorek

Tisdag

 

Zwyczajna przesada
Dochód zwyczajnej szwedzkiej rodziny wynosi... 100 tysięcy miesięcznie (≈42 000 zł). Co najmniej jeżeli wierzyć największemu szwedzkiemu dziennikowi Dagens Nyheter. Nie wierzyć.

Gazeta propaguje zalety uchwalonego niedawno budżetu kraju na przykładzie "zwyczajnej rodziny". Jej dochód miałby wynieść 98 300 koron w 2018 roku oraz 101 300 koron w roku bieżącym. (1 sek ≈ 0,42 zł).

Nieco inny obraz "zwyczajnej rodziny" wyłania się ze statystyk szwedzkiego Głównego Urzędu Statystycznego, SCB. Tu mediana dochodu na osobę wynosi zaledwie 30 000 koron. Dochód zwyczajnej rodziny w Szwecji nie osiąga więc prawdopodobnie połowy tego co wyobraża sobie DN. (rn)

Szwecja, Dziennki

14

01.2019

Poniedziałek

Måndag

 

Napięcie rośnie...
Emocje związane z próbą utworzenia rządu w Szwecji nie gasną, a wręcz przybierają na sile. Dzisiaj zadbali o to Komuniści (V) odrzucając zawarte właśnie porozumienie dwóch partii lewicy, Socjaldemokratami (S) i Zielonymi (MP) z dwoma partiami byłego Aliansu Center (C) i Liberałami (L), w myśl którego S+MP mieli powołać nowy rząd. Premierem miałby zostać znowu Stefan Löfven (S).

Przyczyną odmowy miało być zdanie zawarte w tekście porozumienia o wykluczeniu Komunistów z wpływu na politykę rządu. Jednak przywódca Komunistów, Jonas Sjöstedt, daje sygnały, że wystarczy mu ustne zapewnienie, że to zdanie nie oznacza tego co znaczy, a całkiem coś innego.

Bez głosów Komunistów, choćby wstrzymujących się, porozumienie egzotycznej koalicji można wyrzucić do kosza. Marszałek riksdagu dał partiom dodatkowe dwa dni na dogadanie się. W środę zproponuje on kandydata na premiera, głosowanie planuje na piątek 18 stycznia. (rn)

Szwecja, Dziennki

14

01.2019

Poniedziałek

Måndag

 

Godzina ostatniej nadziei
W czasie weekendu zgromadzenia kierownicze obu partii byłego Aliansu, Center i Liberałów, zatwierdziły decyzję swoich zarządów o poparciu dla socjalistycznego rządu Stefana Löfvena (S). Zawarte "między blokowe" porozumienie zakłada kontynuację koalicyjnego rządu Socjaldemokratów (S) i Zielonych (MP) ze wsparciem C i L.

Jednak cała ta egzotyczna koalicja nadal nie ma większości w riksdagu: 100S+31C+20L+16MP=167 mandatów. Żeby mieć większość potrzebne jest 175 mandatów w szwedzkim parlamencie. Potrzebne więc są dodatkowe głosy...

Dostarczyć ich mogą tylko Komuniści (V). Przez wiele lat, praktycznie zawsze, byli oni posłuszną przystawką dla rządów Socjaldemokratów. Teraz jednak. według zapewnień nowej koalicji mają być izolowani, co powoduje ich rozgoryczenie.

Dzisiaj po godzinie 12 V ma ogłosić swoją decyzję. Jeśli zagłosują na "nie" dla rządu Löfvena, czekają nas zapewne dodatkowe wybory. W najdzikszej fantazji nie sądziłem, że kiedyś będę musiał napisać te słowa: Cała nadzieja w Komunistach! (rn)

Szwecja

Szwedzka korrida.

Szwecja, Dziennki

13

01.2019

Niedziela

Söndag

 

Emocje końca tygodnia
Koniec tygodnia w Szwecji obfituje w dramatyczne wydarzenia. W polityce zawrzało po ogłoszeniu przez szefową partii Center Annie Lööf zmiany frontu, porzucenie prawicowego Aliansu i wsparciu lewicowego rządu pod wodzą Stefana Löfvena (S). Śladem Center podążają Liberałowie. Ostateczna decyzja dziś wieczorem.

Zabójcze emocje panują też na ulicach szwedzkich miast. W piątek późnym wieczorem doszło do strzelaniny w mieście Borlänge w środkowej Szwecji. Dwie osoby postrzelone, jedna śmiertelnie.

W sobotę wieczorem został zastrzelony 24 - letni młodzieniec w sztokholmskiej dzielnicy Tensta. Policja podejrzewa, że była to zwykła egzekucja w ramach gangsterskich rozgrywek.

W ubiegłym 2018 roku zginęły 44 osoby w wyniku ran postrzałowych. (rn)

Szwecja, Dziennki

11

01.2019

Piątek

Fredag

 

 

Radykalna zmiana w Szwecji – o 360°
Dwie szwedzkie partie byłego centro-prawicowego Aliansu, Center (C) oraz Liberałowie (L) przeszły na stronę przeciwnika i zawarły dziś porozumienie z blokiem lewicy w kwestii utworzenia rządu. Ma nim pozostać aktualny przejściowy rząd koalicyjny Socjaldemokratów (S) i Zielonych (MP), ten sam, który rządził przez cztery lata ostatniej kadencji. Premierem ma pozostać nadal Stefan Löfven (S). Jego kandydatura będzie głosowana w riksdagu już w najbliższą środę 16/01. Center i Liberałowie będą "za".

Nowinę ogłosiła Annie Lööf, szefowa Center. Swoją zdradę dotychczasowych sprzymierzeńców – Moderatów (M) i Chadeków (KD). – C i L motywują chęcią ograniczenia wpływu partii Szwedzcy Demokraci (SD), narodowców. Z tego samego powodu C i L głosowali niedawno przeciwko... własnemu kandydatowi na premiera Ulfowi Kristerssonowi (M). Chciał on utworzyć rząd z partii Aliansu.

Do przegłosowania kandydatury Löfvena potrzebny jest brak sprzeciwu 175 posłów. Ogłoszona dzisiaj koalicja S+MP+C+L ma jednak tylko 167 mandatów. Oznacza to, że porozumienie może być zrealizowane tylko z poparciem Komunistów (V). Mimo to Lööf twierdzi, że rząd S+MP ze wsparciem C+L nie będzie zależny od Komunistów. (rn)

Annie Lööf

Annie Lööf (C) ma kłopoty z arytmetyką...

Jan Björklund

...a Jan Björklund, szef Liberałów nawet nie wie co oznacza to słowo. W jednym z programów telewizyjnych nie potrafił podać jego znaczenia.

Szwecja riksdag podział mandatów

Aktualny podział mandatów w szwedzkim riksdagu. Blok lewicy: Komuniści V, Socjaldemokraci S, Zieloni MP. Partie obrotowe: Center C, Liberałowie L. Prawica: Chadecy KD, Moderaci M. Szwedzcy Demokraci SD.

Szwecja, Dziennki

11

01.2019

Piątek

Fredag

 

 

Najczęściej odwiedzane muzea w Szwecji
7,6 miliona osób odwiedziło w 2018 roku szwedzkie muzea. To niemal dwa razy więcej niż ludność kraju. Pierwszą piątkę najczęściej odwiedzanych muzeów zajmują placówki sztokholmskie:

Vasamuseet 1 487 983
2 Skansen 1 250 868
3 Naturhistoriska riksmuseet 631 130
4 Moderna museet Stockholm 562 226
5 Prins Eugens Waldemarsudde 430 608

Kolejne cztery pozycje zajmują:

6 Friluftsmuseet Gamla Linköping 413 357
7 Malmö museer 379 394
8 Gotlands museum 345 758
9 Wadköping friluftsmuseum 343 000

Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych muzeów w Szwecji zamyka jeszcze jedno sztokholmskie muzeum – Tekniska museet 323 399 odwiedzin. (rn)

Szwecja, Sztokholm, Muzeum Statku Waza

Sztokholm, Muzeum Statku Waza – Vasamuseet.

  Szwecja

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości:
III kw 2018: 1,6% r/r
III kw 2018: –0,2% kw/kw
II kw 2018: 2,5% r/r (+3,3%)
II kw 2018: 0,8% kw/kw (0,7%)
PKB 2017: 4 599 633 mln SEK.
PKB 2017 per capita: 457 000 SEK

2017: +2,4% r/r
2017: 4 604 205 mln SEK
2017 per capita: 458 000.

Inflacja
12/2018: 2,2% r/r (2,1%)

Bezrobocie
11/2018: 6,2% (6,3%)

Liczba ludności Szwecji
10/2018: 10 215 250, +1.1% r/r
(10 207 086, +1,1% r/r).

W nawiasach poprzedni okres.

 

Przelewy walutowe tanie szybki

 

 

Szwecja

 

 

Szwecja

 

 

 

Szwecja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nic
           
 
nic

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net
 
  Szwecja.net