nic
nic Szwecja
nic

Nowinki ze Szwecji

Szwecja, Dziennki

12

03.2019

Wtorek

Tisdag

Szwecja atakuje
Szwedzkie siły zbrojne budują potężny poligon przeznaczony do szkolenia w wojnie cybernetycznej. Chodzi o wypracowanie zdolności bojowych, umożliwiających Szwecji atakowanie systemów informatycznych innych krajów.

Jest to kolejny krok w budowie czwartego segmentu szwedzkiej armii, oprócz piechoty, lotnictwa i marynarki wojennej. – W dzisiejszym świecie, bez cybernetycznych zdolności bojowych, każda armia stoi na przegranej pozycji – mówi Patrik Ahlgren, szef sekcji cyberobrony w szwedzkim wojsku, wg. svt.se.

Szwedzcy politycy zgodnie wspierają rozbudowę ofensywnych sił cybernetycznych szwedzkiej armii, umożliwiających hakerskie ataki na inne kraje, również w okresie pokoju. (rn)

nic Szwecja

Szwecja, Dziennki

6

03.2019

Środa

Onsdag

Za późno to jak wcale
Powołanie nowego rządu po ostatnich wyborach w Szwecji trwało kilka miesięcy. W końcu skończyło się kuriozalnym rozwiązaniem, gdzie lewicowy rząd jest zmuszony realizować prawicowy budżet. W toku walki o władzę rozleciał się przy okazji Alians – przymierze czterech partii opozycyjnych do lewicy.

Główną przyczyną zamieszania była groteskowa nienawiść do partii Szwedzkich Demokratów (SD). Dwie partie AliansuCenter i Liberałowie – były tak silnie opętane tą nienawiścią, że głosowały nawet przeciwko własnemu (!) kandydatowi na premiera, Ulfowi Kristerssonowi (M), aż w końcu poparły konkurenta Stefana Löfvena (S).

Teraz jednak wygląda na to, że Kristersson (po przejściach) rozsądniej patrzy na rzeczywistość polityczną kraju. – Nie zamierzam izolować SD, ani udawać, że ich nie ma – twierdzi Kristersson według dziennika Dagens Nyheter. Choć doniesienia DN trzeba brać ze sporą szczyptą soli, to pomysł, choć spóźniony, jest rozsądny. Szkoda tylko, że mądry Ulfi po szkodzie. (rn)

Szwecja, Ulf Kristersson

Ulf Kristersson (M) patrzy w przyszłość... (W tle logo SD).

Szwecja, Dziennki

4

03.2019

Poniedziałek

Måndag

Mieszkaniowa piramida
W cieniu fali przemocy, często z użyciem broni palnej, kwitną w Szwecji "mniej groźne" przestępstwa. Jednym z nich jest nowa forma oszustwa na rynku mieszkaniowym.

Szwedzcy politycy doprowadzili sektor mieszkaniowy do absurdalnej dysfunkcjonalności. Teraz zajmą się naprawą sytuacji. Czytaj dalej...

Szwecja, Dziennki

3

03.2019

Niedziela

Söndag

Kontrole graniczne bez zmian
Nie ma nic bardziej trwałego jak rzeczy tymczasowe. Kontrole graniczne w Szwecji przywrócono już w 2015 roku – tymczasowo oczywiście. Od tamtego czasu decyzja o kontrolach granicznych jest regularnie przedłużana. I tym razem przywrócenie swobodnego ruchu przez granice Szwecji według umowy z Schengen musi poczekać. Rząd przedłużył kontrole o kolejne trzy miesiące, do 11 maja.

Jedną z przyczyn przedłużenia kontroli jest podwyższone zagrożenie terrorystyczne według oceny tutejszej policji bezpieczeństwa, Säpo. (rn)

Szwecja, Dziennki

1

03.2019

Piątek

Fredag

Tydzień szpiega
Zaledwie w przeciągu paru dni szwedzka policja bezpieczeństwa zatrzymała dwie osoby podejrzane o szpiegowstwo.

26 lutego zatrzymano mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji. Po dłuższym okresie obserwacji zatrzymania dokonano w jednym z nocnych klubów centralnego Sztokholmu. Szwedzkiego szpiega przyłapano "na gorącym uczynku", podczas spotkania z rosyjskim "dyplomatą", a w rzeczywistości oficerem wywiadu.

Mężczyzna przekazywał Rosjanom informację o wysokich technologiach rozwijanych w Szwecji. Sam pracował przy tego typu projektach. Z rosyjskim wywiadem współpracował co najmniej od 2017 r.

Kolejną osobę podejrzaną o szpiegostwo zatrzymano, 27 lutego. Tym razem chodzi o zbieranie informacji o uchodźcach. (rn)

Szwecja

Szwecja, Dziennki

28

02.2019

Czwartek

Torsdag

Współpraca z terrorystami nielegalna w Szwecji
Wszelkie "zadawanie się" z organizacjami terrorystycznymi będą w Szwecji przestępstwem. Ale dopiero od... 1 sierpnia obecnego roku. Do tej pory można zadawać się z terrorystami na ca…ego – zbierać pieniądze, propagować, rekrutować czy tylko udostępnić lokal.

Szwedzki rząd przedstawił dzisiaj propozycję nowego prawa, rozszerzającego pojęcie współpracy z terrorystami. Własnej listy organizacji uznanych za terrorystyczne Szwecja nie będzie tworzyła. Sądy będą opierały się na istniejących definicjach międzynarodowych.

Według krytyków zaostrzenie prawa przychodzi zbyt późno. Nie będą nim np. objęci Szwedzi, którzy dobrowolnie przyłączyli się do band terrorystycznych na Bliskim Wschodzie. Teraz, po rozgromieniu tzw. "Państwa Islamskiego", chcą wracać do Szwecji. Mimo gromkich zapewnień rządu istnieje ryzyko, że unikną oni kary za popełnione zbrodnie. (ak)

Szwecja, Dziennki

24

02.2019

Sobota

Lördag

20 metrów od katastrofy
Ambasador Rosji został dzisiaj wezwany do szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w celu złożenia wyjaśnień w sprawie niebezpiecznego zachowania się rosyjskich myśliwców nad Bałtykiem.

W ubiegłym tygodniu rosyjski myśliwiec nadleciał z ponaddźwiękową prędkością w pobliże szwedzkiego samolotu zwiadowczego. Przez pewien czas samoloty leciały obok siebie w odległości zaledwie 20 metrów. Najmniejszy błąd przy tej prędkości grozi katastrofą. Incydent miał miejsce nad Bałtykiem w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

W bieżącym roku zdarzyło się już kilka podobnych przypadków, w których rosyjskie lotnictwo wojskowe zachowuje się agresywnie. (rn)

Szwecja, Su-27 20 m od szwedzkiego samolotu

Rosyjski Su-27 zaledwie 20 m od szwedzkiego samolotu zwiadowczego.

Szwecja, Dziennki

1

02.2019

Piątek

Fredag

Zimowe rekordy w Szwecji
Szwecja mrózTegoroczna zima w Szwecji nie jest zbyt sroga dla większej części kraju. Ale południkowe położenie zapewnia nam sporą różnorodność. Podczas gdy na południu, w okolicach Malme i Geteborga bywa często "paryska" zima, to Laponia na północy bije czasem Syberię na głowę.

Najniższą jak dotąd temperaturę obecnej zimy 2018/19 roku zmierzono w nocy 30 na 31/01 w lapońskiej miejscowości Nikkaluokta, jakieś 70 km na zachód od Kiruny. Termometry wskazały tam –39,5ºC.

Ale to prawie upał w porównaniu z szwedzkim rekordem mrozu. 2 lutego 1966 roku w innej lapońskiej wiosce Vuoggatjålme temperatura spadła do –52,6ºC. Nic tylko pakować walizkę i uciekać do ciepłych krajów – na Syberię na przykład. (rn) Zobacz okolice Vuoggatjålme latem...

Szwecja, Dziennki

1

02.2019

Piątek

Fredag

Szwedzkie imiona
Najpopularniejsze imiona nadawane nowo narodzonym dzieciom w Szwecji w 2018 roku to William i Alice – znowu. William zachowuje pozycję lidera wśród chłopców ósmy rok z rzędu, podczas gdy Alice utrzymuje pierwszą pozycję wśród dziewcząt od siedmiu lat.

W 2018 roku imię William otrzymało 863 chłopców i Alice 765 dziewcząt. W sumie wśród męskich mieszkańców Szwecji imię William nosi teraz 44 011 osób, z czego 24 759 jako pierwsze.

Alice przedstawia się 19 292 kobiet, a `wliczając to imię jako drugie lub kolejne jest ich w sumie 38 861.

Szwecja nie byłaby Szwecją bez swoich anomalii: 58 kobiet (!) nosi imię William oraz 22 mężczyzn (!) imię Alice. (rn)

  Szwecja

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości:
III kw 2018: 1,6% r/r
III kw 2018: –0,2% kw/kw
II kw 2018: 2,5% r/r (+3,3%)
II kw 2018: 0,8% kw/kw (0,7%)
PKB 2017: 4 599 633 mln SEK.
PKB 2017 per capita: 457 000 SEK

2017: +2,4% r/r
2017: 4 604 205 mln SEK
2017 per capita: 458 000.

Inflacja
12/2018: 2,2% r/r (2,1%)

Bezrobocie
11/2018: 6,2% (6,3%)

Liczba ludności Szwecji
10/2018: 10 215 250, +1.1% r/r
(10 207 086, +1,1% r/r).

W nawiasach poprzedni okres.

 

Przelewy walutowe tanie szybki

 

 

Szwecja

 

 

Szwecja

 

 

 

Szwecja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nic
           
 
nic

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net
 
  Szwecja.net