`
nic
nic Szwecja
nic

Nowinki ze Szwecji

   

Szwecja, Dziennki

21

07.2019

Niedziela

Söndag

Miłość po szwedzku
Kiedy Ingmar Bergman kręcił jeden z najwybitniejszych swoich filmów „Tam, gdzie rosną poziomki” był rok 1957. W roku 1995 film Bergmana znalazł się na watykańskiej liście czterdziestu pięciu filmów propagujących wartości religijne, moralne i artystyczne. Czytaj dalej...

Szwecja, Dziennki

19

07.2019

Piątek

Fredag

Tempest – myśliwiec nowej generacji
Szwecja podejmie współpracę z Wielką Brytanią w celu zaprojektowania samolotu bojowego nowego typu. Ministrowie obrony obu krajów podpisali już odpowiednią umowę, ważną przez najbliższe 10 lat. Jednak już jesienią 2020 r, ma zostać podjęta decyzja o kolejnym kroku współpracy.

Oba kraje będą współpracowały w rozwoju obecnych myśliwców Jas Gripen, ale głównym celem jest stworzenie myśliwca nowej generacji o roboczej nazwie Tempest. Ma on być gotowy do działania w roku 2040.

Podjęcie współpracy z Wielką Brytanią nie stanowi konkurencji dla szwedzkiego koncernu zbrojeniowego SAAB, twórcy myśliwców Jas 39 Gripen. – Wręcz przeciwnie, SAAB będzie mógł korzystać z rozwoju nowych technologii, tworzonych w ramach projektu Tempest – mówi szwedzki minister obrony Peter Hultqvist (S), (rn)

Jas 39 Gripen.

nic Szwecja

Szwecja, Dziennki

15

07.2019

Ponidziałek

Måndag

Bezgotówkowa Szwecja
Gotówka jest coraz mniej popularna w Szwecji. Różne formy elektronicznych płatności czynią zbędnym wypychanie portfela papierem. Drobne sumy, do 200 koron płacimy przytykając jedynie kartę bankową do aparatu kasowego, bez potrzeby podawania hasła , tzw PIN-u.

Za pomocą komórki można robić natychmiastowe przelewy poprzez Swish. Wystarczy wystukać numer telefonu odbiorcy i – słisz – zapłacone. Grubsze rachunki załatwiamy korzystając z internetowego banku.

Zaledwie 6% osób wyjmuje gotówkę z automatu raz lub kilka razy w tygodniu – według badania Riksbanku (Narodowy Bank Szwecji). 20% nie robi tego nigdy, a 42% zaledwie sporadycznie.

Wraz zanikiem używania gotówki znikają w Szwecji bankomaty. W 2013 roku było ich 3 237 na terenie całego kraju. W 2017 już tylko 2 655. (rn)

Szwecja, Dziennki

15

07.2019

Ponidziałek

Måndag

Tragedia w Umeå
Niewielki sportowy samolot typu GippsAero GA8 Airvan, z dziewięcioma osobami na pokładzie, rozbił się wczoraj po południu w pobliżu Umeå, w północnej Szwecji. Wszyscy zginęli. Przyczyny katastrofy są jeszcze nieznane. Samolot nie posiadał tzw. „czarnej skrzynki”. Samolot runął wkrótce po starcie z lotniska w Umeå, prawdopodobnie w wyniku awarii silnika.

Wśród pasażerów było wielu skoczków spadochronowych. Wszyscy byli szwedzkimi obywatelami. (ak)

Szwecja, Dziennki

14

07.2019

Niedziela

Fredag

Cicha bomba?
Szwedzki rząd nie podpisze konwencji ONZ o zakazie broni atomowej – oświadczyła w piątek 12/07 minister spraw zagranicznych Margot Wallström (S). W ten sposób Szwecja przyczynia się do uwolnienia świata od broni jądrowej – uważa Wallström.

Szwecja nie ratyfikuje konwencji jednak pragnie występować w roli jej obserwatora, pilnując jej przestrzegania przez inne państwa.

W lipcu przed dwoma laty 22 kraje przegłosowały konwencję ONZ o zakazie broni atomowej. Szwecja głosowała już wówczas przeciw.

Według doniesień podpisaniu tej konwencji sprzeciwia się dowództwo szwedzkich sił zbrojnych. Przystąpienie do konwencji „nie jest w Szwedzkim interesie i osłabiło by znacznie zdolności obronne kraju” – argumentuje armia. (rn)

Szwecja, Dziennki

12

07.2019

Piątek
Fredag

Letnie grzybobranie
Jesienna pogoda tego lata w Szwecji zmyliła chyba naturę – lasy są pełne grzybów. Grzybobranie kojarzy się nam raczej z wczesną jesienią, a nie z upalnym lipcem. W tym roku jednak trudno mówić o „upalnym” lipcu w Szwecji, raczej chłodno-ciepłym i sucho-mokrym – jak chiński sos, słodko-kwaśny. Grzyby to lubią.

W porannych programach telewizji zamiast przestrzegać jak chronić skórę przed słońcem omawia się lipcowe grzybobranie i rodzaje grzybów. (rn)

Szwecja, Dziennki

11

07.2019

Czwartek
Torsdag

Energia słoneczna w Szwecji
Stowarzyszenie Svensk solenergi (Szwedzka energia słoneczna) prowadzi coroczny ranking zastosowania baterii słonecznych. Najnowszym liderem została gmina Heby w województwie Uppland. Średnie wykorzystanie energii słonecznej wynosiło na początku 2019 roku 200 watt na mieszkańca gminy. To duży skok – na przełomie 2017/18 r. zużycie energii słonecznej wynosiło 68,5 watt na mieszkańca.

Według aktualnego rankingu, średni efekt zainstalowanych baterii słonecznych w Szwecji wynosi obecnie 68,5 watt. Rok wcześniej, na przełomie 2017/18 wynosił on 22,7 watt. (rn)

Szwecja, Dziennki

10

07.2019

Środa
Onsdag

Tradycyjne szwedzkie lato
Dopadło nas tradycyjne szwedzkie lato – temperatury 10–15°C i częste deszcze. Szwedzi nie ryzykują, nie czekają bezczynnie na lepszą pogodę, wsiadają w samolot i lecą tam gdzie pogoda jest zawsze – ta dobra.

Firmy czarterowe przeżywają prawdziwy boom. Oferty ostatniej minuty znikają zaraz po ich ogłoszeniu. Firmy Ticket, Apollo czy Ving sprzedały w ostatnich tygodniach ponad 50% więcej wycieczek niż w tym samym okresie ubiegłego upalnego lata...

A Greta tak prosiła by nie latać samolotem... (rn)

Szwecja, Dziennki

8

07.2019

Poniedziałek
Måndag

Grecki zawód
Oszczędne komentarze szwedzkich mediów na temat wyniku greckich wyborów cechuje rozczarowanie. Zwycięstwo greckiej prawicy najwyraźniej nie w smak jest szwedzkiemu establishmentowi.

Trudno się dziwić gdyż cała polityczna elita jest w Szwecji mocno „przesunięta” na lewo. Nawet partie określane jako prawicowe akceptują lewicowe „wartości” – walkę z cywilizacją chrześcijańską,

Grecki temat szybciutko więc zniknął z wiodących mediów. Tutejszy lud mógłby czasem mieć również pomysły w kolorze innym niż czerwony. Lepiej nie ryzykować. Nawet niepokorne media drugiego obiegu – określane jako nacjonalistyczne, konserwatywne, populistyczne – potraktowały temat... oszczędnie. (rn)

Szwecja, Dziennki

7

07.2019

Niedziela
Söndag

Almedalen i klopsiki
Przemówienie szefa szwedzkich narodowców, Szwedzkich demokratów, Jimmie Åkessona zakończyło polityczny tydzień Almedalen na wyspie Gotland. Tysiące polityków, organizacji i instytucji prezentowało swoje osiągnięcia i plany w średniowiecznym Visby, stolicy wyspy.

Przemówienie Åkessona nie wzbudziło tym razem większych sensacji. Znacznie większe poruszenie wywołała parę dni wcześniej konsumpcja kötbullar – tradycyjnych szwedzkich mini klopsików – w towarzystwie szefowej chadeków – Chrześcijańskich Demokratów, Ebby Busch Thor. Wspólny lancz obu przywódców był przełamaniem bojkotu SD. Jak dotąd żadna partia riksdagu nie chciała dyskutować polityki z nacjonalistyczną partią Åkessona, mimo jej obecności w parlamencie od 2010 r. (rn)

Ebby Busch Thor KD i Jimmie Åkesson SD

  Szwecja

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości:
III kw 2018: 1,6% r/r
III kw 2018: –0,2% kw/kw
II kw 2018: 2,5% r/r (+3,3%)
II kw 2018: 0,8% kw/kw (0,7%)
PKB 2017: 4 599 633 mln SEK.
PKB 2017 per capita: 457 000 SEK

2017: +2,4% r/r
2017: 4 604 205 mln SEK
2017 per capita: 458 000.

Inflacja
12/2018: 2,2% r/r (2,1%)

Bezrobocie
11/2018: 6,2% (6,3%)

Liczba ludności Szwecji
10/2018: 10 215 250, +1.1% r/r
(10 207 086, +1,1% r/r).

W nawiasach poprzedni okres.

 

Przelewy walutowe tanie szybki

 

 

Szwecja

 

 

Szwecja

 

 

 

Szwecja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nic
 
  Szwecja.net
nic

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net
 
  Szwecja.net