nic
nic Szwecja
nic

Nowinki ze Szwecji

   

Szwecja, Dziennki

20

05.2019

Poniedziałek
Måndag

Więdnąca korona
Szwedzka waluta, korona, osiąga coraz to nowe rekordy... upadku. Za jedną złotówkę płacimy już ponad 2,7 korony (Forex), za 1 USD 10,4 korony, a za euro nawet 11,6 sek. Najbardziej podrożał amerykański dolar, za którego jeszcze trzy lata temu płaciliśmy zaledwie 8 koron.

Boleśnie odczuwalnym na co dzień efektem jest koszt benzyny. Kupowana za dolary ropa jest coraz droższa licząc w koronach. Na stacjach benzynowych cena 1 litra bezołowiowej 95 przekroczyła już 17 koron (≈ 6,8 zł; NBP). Drożeją też oczywiście wszystkie inne towary z importu...

I o to chodzi. Celem Narodowego Banku Szwecji (Riksbank) jest utrzymanie inflacji na poziomie 2–2,5%. Taki poziom zapewnia stabilny wzrost gospodarczy. Kiedyś osiągano to stymulując podwyżki płac. Teraz trudno podnosić płace wobec konkurencji z innych krajów UE oraz całej rzeszy nowo przybyłych imigrantów gotowych pracować za mniej. Dlatego utrzymywanie słabej korony jest dla Riksbanku wygodnym narzędziem do utrzymania dwuprocentowego celu inflacyjnego. (rn)

Szwecja sek korona/pln

Szwedzka korona, SEK, coraz słabsza w stosunku do polskiego złotego. PLN.

nic Szwecja

Szwecja, Dziennki

18

05.2019

Sobota

Lördag

Powstanie w Szwecji
Ceny benzyny w Szwecji poszybowały ostatnio ostro w górę. Za litr Bezołowiowej 95 płacimy teraz ponad 17 szwedzkich koron SEK (= 6,8 zł; 1 sek = 0,4 zł). Przechyliło to czarę goryczy. Basta! – zawrzało w sieci. Grupa sprzeciwu Bensinupproret 2.0 (upproret = powstanie) żąda obniżki cen benzyny do 12 sek za litr. Ponieważ 70% cent to podatki więc jest to do wykonania prostą decyzją administracyjną.

Ale nie. Socjaldemokraci S by zachować władzę musili podeprzeć się Zielonymi MP. A ci, gdy chodzi o ceny paliw, mają całkiem inne marzenia. Rząd Stefana Löfvena jest wprawdzie mniejszościowym, to jednak rozbita opozycja nie jest w stanie przywołać go do rozsądku. (rn)

Szwecja, Dziennki

17

05.2019

Piątek

Fredag

Wybory bez entuzjazmu
Podczas gdy w Polsce głównym tematem są obecnie wybory do tzw. parlamentu Unii Europejskiej i inne zboczenia seksualne, to w Szwecji ani jedno ani drugie nie wywołuje specjalnych emocji. Na pierwszej stronie państwowej telewizji o wyborach ani mru mru. Jedynie sporadycznie dochodzi do prezentacji poglądów kandydatów poszczególnych partii.

Wszystkie partie szwedzkiego parlamentu, riksdagu, oprócz jednej, prezentują lewicowe stanowiska, najczęściej skrajne. Dla podkreślenia swojego wyższości nad narodami, uważanymi tutaj za gorszy gatunek, z zapałem atakują Polaków i Węgrów. Nie mając – i nie chcąc mieć – żadnego pojęcia o trudnych procesach wyzwalania się tych narodów z pozostałości sowieckiego kolonializmu – opowiadają brednie o braku praworządności, braku wolności słowa i solidarności.

Jedyną partią, która zadała sobie trud poznania sytuacji w Polsce i na Węgrzech są Szwedzcy Demokraci, SD – narodowcy. Nieraz w debatach przedstawiciele SD bronią tych krajów, ujawniając symptomy wścieklizny u pozostałych. A co najważniejsze argumenty SD są zakorzenione w rzeczywistości. (rn)

Szwecja, Dziennki

16

05.2019

Czwartek

Torsdag

Zorganizowane żebractwo w Szwecji
Przed wieloma centrami handlowymi w Szwecji siedzi na chodniku opatulona w liczne koce żebrząca kobieta. Niemal zawsze jest to organizowane żebractwo, a kobiety to Cyganki, obywatelki Rumunii lub Bułgarii. Zjawisko budzi sporą irytację wśród Szwedów.

Jednak władze państwowe nie mają odwagi wprowadzić zakazu żebractwa. Taki zakaz w określonych miejscach mogą jednak wprowadzać władze lokalne.

Pierwszą gminą, która skorzystała z tej możliwości już w ubiegłym roku było skańskie Vellinge. Za nim poszły gminy Staffanstorp i Katrineholm. Teraz coraz więcej gmin zamierza wprowadzić lokalne zakazy żebractwa. (rn)

Szwecja, Dziennki

15

05.2019

Środa

Onsdag

Kradzieże na budowach
Każdego dnia średnio dokonuje się 15 włamań na budowach w Szwecji. W ubiegłym roku zgłoszono w sumie 5 584 włamań. Ilość włamań stale przyrasta od z roku na rok. Od roku 2013 liczba włamań wzrosła o 69%.

Kradzione są przede wszystkim drogie maszyny i narzędzia. Przedstawiciele organizacji branżowej podejrzewają, że kradzieże są organizowane przez profesjonalnych przestępców – najczęściej zagranicznych. Skradzione rzeczy też są wywożone za granicę – spekulują szwedzcy budowlańcy. (ak)

Szwecja, kradzieże na budowach

Szwecja, Dziennki

15

05.2019

Środa

Onsdag

Ferrari po socjal
Z dużym podziwem pracownicy urzędu socjalnego obserwowali lśniące czerwone Ferrari, które zajechało pod ich budynek. Z samochodu wysiadł elegancko ubrany młody mężczyzna i dziarskim krokiem udał się do "okienka" urzędu. Zdziwienie urzędników sięgało zenitu gdy młodzieniec złożył w okienku podanie o... socjal.

Gmina Södertälje w południowej części dużego Sztokholmu wypłaciła około 200 milionów koron (80 mln zł; 1 sek ≈ 0,4 zł) w 2018 roku. Urzędnicy rzadko sprawdzali zawarte dane w podaniach o ekonomiczną zapomogę, tzw. socjal.

Gdy jednak zaczęli zadawać pytania i przeprowadzać kontrole ilość "potrzebujących" znacznie się zmniejszyła. Wydatki gmina na pomoc socjalną zaczęły się zmniejszać o milion koron miesięcznie. Dodatkowo wielu gminnych "biedaków" otrzymało żądanie zwrotu wypłaconej zapomogi na łączną sumę 5,5 mln sek.

Kto wie, może nawet trzeba będzie sprzedać Ferrari... (rn)

Szwecja Ferrari po socjal

Szwecja, Dziennki

12

04.2019

Niedziela

Söndag

Pierwsza debata
Bez większych emocji funkcjonuje w Szwecji od 21 stycznia 2019 roku z trudem poczęty rząd po wyborach we wrześniu 2019 roku. Po kilku miesiącach politycznych zmagań władzę przejęła w końcu... stara koalicja rządowa – Socjaldemokraci S plus Zieloni MP.

W ubiegłą niedzielę odbyła się pierwsza telewizyjna debata przywódców partii riksdagu – szwedzkiego sejmu. Debata ujawniła nowe podziały w szwedzkiej polityce. Czytaj dalej...

Szwecja polityka

Szwecja, Dziennki

6

05.2019

Poniedziałek

Måndag

Rosyjski kawior ze Szwecji
Rosyjski jesiotr czuje się równie dobrze na emigracji jak i w ojczyźnie. Zauważyli to jego "rodacy", małżeństwo Elena i Sergiej Gasejev. Pod Nyköpingiem w południowej Szwecji, w dawnych fabrycznych lokalach, stworzyli oni cały jesiotrowy kosmos. Z ikry tej zagrożonej wymarciem ryby może być teraz bezpiecznie produkowany cenny rosyjski kawior.

Ryba pływa w zamkniętym systemie całe swoje życie. W odróżnieniu od sieciowych hodowli w naturalnych wodach, hodowla nie wymaga ochrony antybiotyków. Z pobranej ikry jesiotra produkuje się sławny rosyjski kawior – najsławniejszy przysmak świata. Kilogram tego kawioru kosztuje 10 000 koron (≈ 4000 zł). Już wkrótce pojawi on się na półkach szwedzkich sklepów. (rn)

  Szwecja

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości:
III kw 2018: 1,6% r/r
III kw 2018: –0,2% kw/kw
II kw 2018: 2,5% r/r (+3,3%)
II kw 2018: 0,8% kw/kw (0,7%)
PKB 2017: 4 599 633 mln SEK.
PKB 2017 per capita: 457 000 SEK

2017: +2,4% r/r
2017: 4 604 205 mln SEK
2017 per capita: 458 000.

Inflacja
12/2018: 2,2% r/r (2,1%)

Bezrobocie
11/2018: 6,2% (6,3%)

Liczba ludności Szwecji
10/2018: 10 215 250, +1.1% r/r
(10 207 086, +1,1% r/r).

W nawiasach poprzedni okres.

 

Przelewy walutowe tanie szybki

 

 

Szwecja

 

 

Szwecja

 

 

 

Szwecja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nic
           
 
nic

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net
 
  Szwecja.net