Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Listopad 2019 r. 00283

12

Szwecja, Dziennki

30

11.2019

Sobota

Lördag

Hassan
W tym odcinku opowieści o moich podróżach dookoła świata sztokholmską taksówką opowiadam o jednym, konkretnym taksówkarzu. Bohaterem jest młody, radosny murzyn – muzułmanin z Somalii.

Ponad osiem godzin tygodniowo spędzam w sztokholmskich taksówkach. kierowcami są prawie zawsze obcokrajowcy – z całego świata. Nie muszę jeździć za granicę – świat poznaję w sztokholmskich taksówkach. Jedna podróż trwa około godziny. Zawsze siadam obok kierowcy i zagaduję. Hassan był nieco specyficzny... Czytaj dalej...

Sztokholski taksówkarz. Nie mylić z Hassanem

 

Szwecja, Dziennki

29

11.2019

Piątek

Fredag

Śnieg
W Sztokholmie pierwszy śnieg tej zimy. Jeszcze w nocy padał deszcz. Rano temperatura spadła na tyle, że deszcz zamienił się w śnieg. Skromny, nieśmiały, ale wystarczająco biały by świat stał się jaśniejszy. Zaszronione drzewa są bardziej świątecznym tłem dla gwiazdek i adwentowych świeczek zdobiących szwedzkie okna o tej porze roku. Bajecznie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27

11.2019

Środa

Onsdag

Muzułmanie
Kolejny godziny spędzone w sztokholmskiej taksówce. Za kierownicą siedzi prawie zawsze obcokrajowiec, często z Bliskiego Wschodu. Czasem chrześcijanin, czasem muzułmanin, a czaserm wyznawca jeszcze innych religii.

To zupełnie co innego gdy o ludziach zamieszkujących dalekie kraje dowiadujemy się z książek i mediów, a gdy można pogadać z żywym człowiekiem stamtąd. Czytaj dalej – Muzułmanie...

lustracja,

 

Szwecja, Dziennki

25

11.2019

Poniedziałek

Måndag

Atomowy prąd w Szwecji
Współwłaściciel szwedzkiej elektrowni atomowej Ringhals, niemiecka firma Uniper, planuje pracę elektrowni na najbliższe 60 lat. Uniper nie wyklucza również budowy całkiem nowej elektrowni.

Temat jest w Szwecji niezwykle kontrowersyjny. Według referendum z roku 1980 i postanowienia Riksdagu wszystkie reaktory atomowe w Szwecji miały być wygaszone do roku 2010. Mimo to w Szwecji nadal pracują cztery elektrownie, które używają w sumie 12 reaktorów.

O referendum i decyzji Riksdagu, o roku 2010 jako końcowym dla szwedzkiej energetyki jądrowej – mówi się teraz szeptem lub wcale. Partie polityczne są w tej sprawie podzielone. Pomysł budowy nowej elektrowni to dobra okazja do gorącej debaty. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24

11.2019

Niedziela

Söndag

SD idzie po władzę
„Oto nadchodzimy my, SD, i jesteśmy gotowi do wzięcia odpowiedzialności za losy kraju” – tak przemawiał wczoraj ponownie wybrany szef Szwedzkich Demokratów Jimmie Åkesson. Przewodzi on partii od 2005 roku.

W wielu sondażach poparcia nacjonalistyczna SD uzyskuje drugie miejsce, a czasem nawet pierwsze. Od czasu wyborów w 2018 roku jej popularność wzrosła o ponad 4 punkty procentowe. Izolowana w Riksdagu sprawiała wrażenie jedynej partii hołdującej tradycyjnym wartościom cywilizacji chrześcijańskiej. Na wczorajszym kongresie zneutralizowano jednak takie elementy w programie partii i SD zaczyna być jak wszystkie pozostałe partie Riksdagu.

To co nadal wyróżnia SD to nacjonalizm. Warto jednak pamiętać, że germański nacjonalizm to raczej szowinizm, niż promocja własnego narodu. (rn)

Jimmie Åkesson SD, apetyt rośnie

 

Szwecja, Dziennki

23

11.2019

Sobota

Lördag

Szwed ministrem obrony Iraku
Sensację z nutą satysfakcji wywołało odkrycie szwedzkiego sajtu Nyheter Idag, że minister obrony narodowej Iraku jest szwedzkim obywatelem. Najah al-Shammari przybył do Szwecji w 2009 roku i w 2016 roku przyjął szwedzkie obywatelstwo. Obecnie jest nadal zameldowany w Sztokholmie i przebywa na zwolnieniu zdrowotnym z powodu problemów z pamięcią.

Konstytucja Iraku dopuszcza podwójne obywatelstwo. Przyzwolenie to nie dotyczy jednak osób na wysokich stanowiskach państwowych – jak np. minister obrony. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22

11.2019

Piątek

Fredag

Gotówka pod ochroną
W Szwecji używa się coraz mniej papierowej gotówki. Elektroniczne systemy płatności, np. swish czy karta bankowa, wypierają papierowe banknoty. Znikają bankomaty i coraz więcej oddziałów banków nie dokonuje gotówkowych operacji. Są też sklepy, firmy i zakłady, gdzie można płacić już tylko płacić elektronicznie.
finansowym
Zaniepokojony rozwojem sytuacji rząd Szwecji złożył propozycję w szwedzkim Sejmie, Riksdagu, nakazującą bankom i instytucjom utrzymanie infrastruktury obrotu gotówkowego. Prawo zostanie prawdopodobnie przegłosowane i będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

21

11.2019

Czwartek

Torsdag

Turek czy Kurd?
Od roku spędzam sporo czasu w sztokholmskich taksówkach. Każda podróż trwa około godziny, więc jest czas na pogawędkę z taksówkarzem. Rodowici Szwedzi jako kierowcy taksówek w Sztokholmie należą do zanikającej rzadkości. Ich miejsce zajęli nowi mieszkańcy kraju, przybyli z wielu stron świata.

W ten sposób nie muszę jeździć za granicę – świat poznaję w sztokholmskich taksówkach. Wędrówki ludów ostatnich lat wzbudzają wiele emocji, ścierają się różne opinie, budzą współczucie i strach. W kilku felietonach opiszę moje wrażenia ze spotkań z imigrantami. Oto pierwszy z nich – Turek czy Kurd?

Sverie Taxi zwana też 020 albo Gula Taxi (żółta) – największa korporacja w Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

19

11.2019

Wtorek

Tisdag

Zakazane dzielnice w Szwecji
W Szwecji mamy obecnie 60 tzw. dzielnic zakazanych (utsatta områden). To o jedną mniej niż według raportu z 2017 roku.
Na to okrutne miano zasługują najczęściej obszary zamieszkałe przez poza europejskich imigrantów oraz mniej zamożnych Szwedów.

Są to obszary, które charakteryzuje niski społeczno ekonomiczny status, wysoka przestępczość, otwarty handel narkotykami oraz próby tworzenia społeczności rządzącej się własnymi prawami.

W ubiegły poniedziałek policja przedstawiła aktualną sytuację w tych dzielnicach oraz plan zwalczania społecznych patologii. Do roku 2024 zamierza się na przykład zatrudnić 10 tysięcy nowych policjantów. Ma to doprowadzić do poprawy sytuacji.

Znacznie dalej idzie szefowa partii Liberałowie, Nyamko Sabuni. Zapowiada ona, że do roku 2030 nie będzie w Szwecji żadnych zakazanych dzielnic. (rn)
Zobacz też Zakazane...

 

Szwecja, Dziennki

17

11.2019

Niedziela

Söndag

Szwedzi nie lubią Chin
Stosunki handlowe Szwecji z Chinami są bardzo intensywne, ale w relacjach politycznych zgrzyta. Najbardziej nie lubią Chińczyków Japończycy, aż 85% ludności jest negatywnie nastawionych. Na drugim miejscu jest europejski lider chinofobii – Szwecja, 70% Szwedów nie lubi Chińczyków..

Na drugim krańcu rankingu sympatii znajduje się Rosja, 71% Rosjan wyraża się pozytywnie o Chinach. Po przyjaznej stronie znajduje się również Polska – 47% badanych Polaków deklaruje swoją sympatię do Chińczyków.

Waszyngtoński Pew Research Center przepytał 34 904 osób między majem a sierpniem 2019 roku. Całe badanie można pobrać Tutaj... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16

11.2019

Sobota

Lördag

Dyplomatyczne starcie Szwecja-Chiny
Szwecja musi się liczyć z „poważnymi konsekwencjami” – grozi chiński ambasador w Sztokholmie. „Nie ulegamy tego typu groźbom” – odpowiada premier Szwecji Stefan Löfven.

Kością niezgody jest Stypendium Tucholskiego (Tucholskypriset) fundowane corocznie przez szwedzki PEN. W tym roku wybór padł na publicystę działającego w Szwecji od 1988 roku – Chińczyka Gui Minha, obywatela szwedzkiego.

Od 2015 roku Gui Minhai przebywa w areszcie w Chinach za... wykroczenie drogowe. Jest więziony bez procesu.

Stypendium Tucholskiego jest przyznawane pisarzom lub wydawcom prześladowanym za ich działalność. Drastyczną reakcję Chin wywołał fakt, że nagrodę ma wręczyć szwedzka minister kultury. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12

11.2019

Wtorek

Tisdag

Jak zostać Szwedem?
Łatwo. Wystarczy pomieszkać w Szwecji pięć lat, albo cztery jak jest się uchodźcą, albo trzy razem ze szwedzkim obywatelem – i już. Żadnych testów językowych czy też z wiedzy o społeczeństwie.

Wraz z potężną falą imigracji ostatnich lat przybywa nam Szwedów nie znających szwedzkiego. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

11

11.2019

Poniedziałek

Måndag

Polska flaga w Szwecji
Szwedzi chętnie manifestują swoją narodowość. Przed wieloma willami stoi maszt, a na nim powiewa szwedzka flaga. Często przez cały rok, a w święta narodowe to już obowiązkowo.

Polacy mieszkający w Szwecji też niekiedy nie zapominają o swoich świętach narodowych. Prawdziwą przyjemność sprawia widok polskiej flagi przed domami czy domkami letniskowymi. Ci bardziej nieśmiali wywieszają obydwie flagi – szwedzką i polską.

Dzisiaj, w polskim Dniu Niepodległości szczególnie warto wywiesić polską flagę – nawet w Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10

11.2019

Niedziela

Söndag

Bieg dla Niepodległej w Szwecji

Dzisiaj w okolicach Farsta Strand pod Sztokholmem odbył się Bieg dla Niepodległej organizowany przez Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji. Biegacze mieli do przebiegnięcia symboliczną odległość 1918 metrów. W biegu wzięło udział około 70 osób. Czytaj dalej...

Wszystkim biegaczom zostały wręczone pamiątkowe medale, foto ag

 

Szwecja, Dziennki

6

11.2019

Środa

Onsdag

Rekiny Riksdagu
Blisko dwa miliony Szwedów posiada akcje. To blisko 20% mieszkańców kraju.

Inaczej ma się to wśród posłów Riksdagu. Posłowie są zobowiązani do deklarowania posiadania akcji o wartości od 9100 koron jednej firmy; 36400zł (1sek ≈ 0,4zł).

Najwięcej, 12 posłów posiadających akcje przekraczające tę sumę ma partia Moderata. Wśród nich rekordzistą jest poseł Johan Forssell, który jest właścicielem akcji o wartości 3,3 mln koron w 37 firmach. (rn)

Szwecja Riksdag

 

Szwecja, Dziennki

5

11.2019

Wtorek

Tisdag

Zimniej niż zwykle
Ledwo co w środkowej Szwecji temperatury zbliżyły się do zera, na północy padają kolejne sezonowe rekordy mrozu. Wtorkowy poranek przywitał mieszkańców Pajala na dalekiej północy Szwecji –26,3 stopniowym mrozem.

W pierwszych dniach listopada było wyjątkowo zimno na dużych obszarach kraju. W niemal całej północno wschodniej Norlandii temperatury spadały 5–10°C poniżej zera więcej niż normalnie w tym okresie. Również w pozostałej Norlandii, a także w środkowej Szwecji (Svealandia, północna Gotalandia) było zimniej niż zazwyczaj.

Jako normę traktuje się średnią temperaturę w 30/letnim okresie w latach 1961–1990. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

4

11.2019

Poniedziałek

Måndag

Szwecja jak obszar wojenny
Fala zamachów bombowych narasta w Szwecji. Narodowa brygada saperska wkraczała do akcji w tym roku już 102 razy. W tym samym okresie ubiegłego roku było to 39 razy.

Kolejny raz policyjni saperzy byli wezwani w niedzielę w Malmo. Znaleziono tam podejrzany przedmiot na jednym z parkingów. Stwierdzono, że przedmiot zawiera ładunek wybuchowy. Za pomocą specjalnego robota udało się bombę rozbroić.

Sytuacja w Szwecji jest porównywalna z obszarami objętymi wojną – stwierdził kryminolog Amir Rostami w wywiadzie dla jednego z największych dzienników kraju. Wypowiedź odbiła się szerokim echem w innych mediach. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

2

11.2019

Sobota

Lördag

Dzisiaj Wszystkich Świętych w Szwecji
Dzień Wszystkich Świętych – Alla Helgons dag – obchodzimy w Szwecji w tym roku dzisiaj, w sobotę 2 listopada. „W tym roku” bo jest to tutaj święto ruchome, które przypada zawsze w sobotę między 31 października a 6 listopada.

Ślad dawnego Święta Wszystkich Świętych pozostał jednak w szwedzkim kalendarzu. Dzień 1 listopada jest tam nazywany Allhelgonadagen co jest staromodnym określeniem Wszystkich Świętych. W Szwecji Jest to jednak dzień powszedni. (rn)

Szwecja

80% zmarłych Szwedów zostaje poddanych kremacji. Ich prochy są najczęściej rozsypywane anonimowo w tzw. Ogródkach pamięci, Minneslund.

 

Szwecja, Dziennki

2

11.2019

Sobota

Lördag

Strzały i bomby w Malmo
Silne eksplozje wstrząsały stolicą Skanii Malmo ubiegłej nocy. Najpierw w piątek o godzinie drugiej w nocy w dzielnicy Seved. Potem na rynku Drottningtorget w piątek wieczorem.

W czwartek 31 października na ulicach Malmo został zastrzelony 28-letni mężczyzna. Media donoszą, że był on centralną postacią w tutejszym kryminalnym światku. Nie wyklucza się związku aktualnych eksplozji z tym morderstwem.

Tylko w tym roku bomby wybuchały w Malmo 27 razy, a w całym regionie Skanii aż 72 razy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1

11.2019

Piątek

Fredag

Wszystkich Świętych w Szwecji
W Szwecji jest to święto ruchome. Przypada ono zawsze w sobotę między 31 października a 6 listopada.

Pierwszy listopada przestał w protestanckiej Szwecji być świętem powszechnym już w 1772 roku. Wówczas to przeniesiono je na pierwszą niedzielę listopada. Mimo to w szwedzkim kalendarzu dzień ten zachował swoją nazwę, pisaną jednak staromodnie „Allhelgonadagen”.

W 1953 r. przeniesiono znowu to święto, tym razem na sobotę między 31/10 a 6/11. I tak jest do dziś. Teraz to już żadna frajda, ale w 1953 roku sobota nie była jeszcze dniem wolnym od pracy.

Mamy więc w szwedzkim kalendarzu dwa święta Wszystkich Świętych – przypada zawsze 1 listopada jako dzień powszedni, a drugie jako oficjalne święto, w tym roku jutro 2 listopada, pisane „Alla Helgons dag”. (rn)

 
     

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net