Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Październik 2019 r. 00216

12

Szwecja, Dziennki

31

10.2019

Czwartek

Torsdag

Pierwsze ślizgawice
Dzisiejszy poranek w Szwecji obfitował w szereg wypadków na drogach po drogach Zachodniej Gotalandii oraz regionu Sztokholmu. Przyczyną była nagła gołoledź. Ciepła jak dotąd jesień uśpiła czujność kierowców. Niektórzy nie zdążyli nawet zmienić opon na zimowe.

Między 1/12 a 31/3 w Szwecji jest obowiązek jazdy na oponach zimowych przy „zimowej nawierzchni” (vinterväglag). Od 1 października do 15 kwietnia można używać opon z kolcami. W przypadku oblodzonych jezdni kolce dają najlepszą ochronę przed poślizgiem. (rn)

Szwecja gołoledź

 

Szwecja, Dziennki

30

10.2019

Środa

Onsdag

Obywatelstwo i narodowość
Każdy, kto przyjął obywatelstwo szwedzkie nazywany jest tutaj Szwedem. Nie musi znać języka szwedzkiego ani też wykazać się wiedzą o tutejszym społeczeństwie.

Brak rozróżnienia między obywatelstwem a narodowością ma swoje absurdalne konsekwencje. Kiedy na przykład duża grupa świeżych szwedzkich obywateli wybrała się na Bliski Wschód zachowując standardowe dotacje i zapomogi w Szwecji i wstąpiła do islamskich organizacji terrorystycznych – okazało się, że to Szwedzi walczą po stronie np. IS a państwo szwedzkie finansuje islamski terroryzm.

Szwedzki rząd zastanawia się teraz nad zaostrzeniem warunków przyznawania szwedzkiego obywatelstwa. Być może za parę lat wymagana będzie choćby minimalna znajomość języka oraz wiedzy o społeczeństwie. Raz przyznanego obywatelstwa nadal jednak nie będzie można nikogo pozbawić. Wymagałoby to zmiany konstytucji.. (rn)

Szwecja paszport

 

Szwecja, Dziennki

28

10.2019

Poniedziałek

Måndag

Awaria systemu BankID
Aż 97,5% mieszkańców Szwecji w wieku 21–50 lat używa elektronicznej legitymacji zwanej tutaj BankID oraz Mobilt BankID. Za jej pomocą można się logować do banków, urzędów, systemów opieki zdrowotnej itp. Bez tej legitymacji nie da się po prostu żyć. Każdego dnia w Szwecji BankID otwiera drzwi do wielu instytucji 11 milinów razy.

Ale nie dzisiaj. Po godzinie 13-tej system nawalił. Ten, kto chciał np. zapłacić rachunki w swoim internetowym banku spotkał się z przykrym komunikatem: System error.

Awaria została jednak szybko usunięta. Już po godzinie 14-tej mogliśmy znowu radośnie wydawać nasze pieniądze. (rn)

BankID

 

Szwecja, Dziennki

26

10.2019

Sobota

Lördag

Bezrobocie w budownictwie
W 2017 oddano w Szwecji do użytku rekordową liczbę 51 595 mieszkań. Teraz jednak prognozowane jest znaczne zmniejszenie aktywności budownictwa mieszkaniowego. W przyszłym roku ma powstać aż o 20 tysięcy mniej mieszkań, niż w 2017 roku. Mówi się nawet o bezrobociu w branży budowlanej.

Sławę budowniczych zyskali sobie mieszkający w Szwecji Polacy. Można ich spotkać niemal na każdej budowie. Szwedzi sądzą, że to cały naród polski posiada wyjątkowe zdolności w tym fachu. Budzi to zarówno zdziwienie jak i podziw.

Teraz jednak udział Polaków w szwedzkich budowach będzie zapewne mniejszy. Po części ze względu na zapowiadane bezrobocie, ale też z powodu coraz mniejszej opłacalności pracy za granicą. (rn)

Szwecja budownictwo

 

Szwecja, Dziennki

25

10.2019

Piątek

Fredag

Szwedzki nacjonalizm kwitnie
Już tylko 1% dzieli szwedzkich nacjonalistów, partię Szwedzcy Demokraci (SD) od rządzących Socjaldemokratów (S) w październikowym sondażu poparcia dla partii politycznych Ipsos/DN. Duża część wyborców Socjaldemokratów przenosi swoje sympatie na nacjonalistów.

SD jest teraz drugą co do poziomu poparcia partią w Szwecji. Pozycję tę utraciła partia Moderatów (M), która w tym sondażu uzyskała zaledwie 16%.

Również sondaż TV4 daje SD najwyższe jak dotąd poparcie 22,7%. Według tego sondażu do Riksdagu (szwedzki sejm) nie weszliby Liberałowie (L). Konserwatywna koalicja SD+M+KD (chadecja) uzyskałaby większość w Riksdagu. (rn)

Szwecja sondaż październik 2019

Poparcie dla szwedzkich partii politycznych, 10/2019, Ipsos. Zobacz szwedzkie partie...

 

Szwecja, Dziennki

23

10.2019

Środa

Onsdag

Tani prąd dla dużych firm
Szwecja ma najniższe w Europie ceny prądu dla dużych przedsiębiorstw. Wszystko dzięki świadomej polityce państwa. Do roku 2004 duże przedsiębiorstwa produkcyjne i hale serwerów nie płaciły podatku energetycznego. Dopiero po 2004 pod naciskiem Unii nałożono na nie podatek w wysokości 0,5 öre za kwh – najniższy możliwy według wymogów UE.

Gospodarstwa domowe oraz mniejsze firmy płacą 43 öre za kwh. Wysokość tego podatku jest podnoszona każdego roku niezależnie od barwy aktualnego rządu. Co do utrzymywania minimalnego obciążenia dużych przedsiębiorstw eksportowych panuje również konsensus. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21

10.2019

Poniedziałek

Måndag

„Matura” drugiej szansy
W Szwecji nie ma egzaminów maturalnych. Nie ma też egzaminów wstępnych na studia wyższe. Kandydatów kwalifikuje w praktyce komputer na podstawie ocen z wymaganych przedmiotów otrzymanych na zakończenie szkoły średniej.

Ci, którzy otrzymali zbyt słabe oceny w liceum mają jednak drugą szansę – Högskoleprovet (egzamin „poprawkowy” wyniki licealne).

Odbywa on się dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Z roku na rok rośnie liczba przystępujących do egzaminu. Wczoraj, 20/10 ponad 50 tysięcy chętnych przystąpiło do jesiennego egzaminu, o 4,6% więcej niż jesienią roku ubiegłego. (ak)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

20

10.2019

Niedziela

Söndag

W Szwecji brak materiałów medycznych
Nawet w tej zapiętej na ostatni guzik Szwecji zdarzają się braki – nie tyko guzików. Ponad 100 operacji zostało odwołanych z powodu braku środków opatrunkowych i innych materiałów medycznych. Odpowiedzialna za te dostawy firma Apotekstjänst tłumaczy się nadspodziewaną ilością zamówień.

Wiele regionów Szwecji korzysta z usług Apotekstjänst. Oprócz tej setki przełożonych operacji dodatkowych 75 może być jeszcze odwołanych tylko w poniedziałek. Pozostajemy w nadziei, że pacjenci dożyją swojej kolejki. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18

10.2019

Piątek

Fredag

Pomyłka nieomylnego?
Bezrobocie w Szwecji przybrało nagle niepokojące rozmiary. Według wrześniowych danych uwzględniających sezonowość wyniosło ono 7,3% o 1,1 punktów procentowych, więcej niż we wrześniu 2018 r. – raportował szwedzki Główny Urząd Statystyczny (Statistiska centralbyrån; SCB).

Teraz jednak SCB wątpi we własne cyfry. Przed paru miesiącami SCB wprowadziła nowy system zbierania danych. Potem zaobserwowano znacząco inne wyniki obliczeń szwedzkich statystyk. Teraz trudno powiedzieć, czy poprzednie wyniki były bliższe rzeczywistości czy obecne. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17

10.2019

Czwartek

Torsdag

Szwecja zmienia system emerytalny
Riksdag – szwedzki parlament – przegłosował wczoraj zmiany systemu emerytalnego. Zmiany będą wprowadzane sukcesywnie aż do 2026 roku.

Już od przyszłego roku będzie można przejść na emeryturę powszechną od 62 roku życia, a nie od 61 jak dotychczas. Docelowa granica wiekowa ma być przesunięta do 64 lat.

Również granica wieku dla tzw. emerytury gwarantowanej zostaje przesunięta z dzisiejszych 65 lat do 66 w 2023 roku.

Szwedzki system emerytalny jest bardzo skomplikowany i zawiera wiele różnych świadczeń przyporządkowanych do różnych granic wiekowych. Od roku 2026 wszystkie one będą automatycznie podwyższane w miarę wydłużania się średniej życia mieszkańców Szwecji. (rn)

Szwecja emerytura

 

Szwecja, Dziennki

16

10.2019

Środa

Onsdag

Nowa Szwecja
Liczba ludności Szwecji stale rośnie. W sierpniu 2019 r. wynosiła 10 302 984 osób, +1% r/r. Ale głównym motorem przyrostu jest imigracja. Na przełomie roku w Szwecji mieszkało około 1 960 000 osób urodzonych poza granicami kraju. Ich potomstwo zachowuje na ogół narodowość rodziców. Oznacza to, że 1/4 ludności Szwecji nie czuje się Szwedami.

Przez wiele lat liderem statystyk „urodzeni za granicą” byli Finowie. Teraz rolę tę przejęli przybysze z Bliskiego Wschodu – Syrii, Iraku.

Statystyki jednak być może nie oddają rzeczywistości. Wielu imigrantów z Iraku, głównie chrześcijan prześladowanych obecnie przez muzułmanów, jest przerzucanych najpierw do Syrii, gdzie otrzymują syryjski paszport od przemytników. Z takim paszportem łatwiej dostać azyl w Szwecji.

Takie operacje są bardzo kosztowne. Przerzut 4-osobowej rodziny z Iraku poprzez Syrię do Szwecji kosztuje nawet 1/2 miliona koron szwedzkich – opowiadają ci, którym się powiodło. (rn)

Uchodźcy

 

Szwecja, Dziennki

12

10.2019

Sobota

lördag

Mistyczna podróż do Vadsteny
Siódmego października wspominaliśmy św. Brygidę Szwedzką. Tego dnia w roku 1391 kanonizowano ją w Rzymie, a 1 października 1999 roku Jan Paweł II ogłosił Brygidę, obok Katarzyny ze Sieny i Edyty Stein, patronką Europy.

Postać mistyczki przez wieki intryguje badaczy. Powstają wciąż nowe opracowania jej biografii. Szanuje Brygidę nie tylko Kościół katolicki, ale i protestancki. Inspiruje naukowców. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

11

10.2019

Czwartek

Torsdag

Z kołczanu wydarzeń
Szwecja wydarzeniaSzwedzki rząd dyskutuje jak ograniczyć narastającą przestępczość w kraju – strzelaniny, eksplozje, gwałty. Konkretne działania podjął rząd... duński. Wczoraj przywrócił on kontrolę graniczną dla osób podróżujących ze Szwecji do Danii. Szwedzki minister spraw wewnętrznych, Mikael Damberg (S), wyraził wdzięczność.

Szwecja wydarzeniaPlany premiera Szwecji Stefana Löfven (S) aby zmniejszyć o połowę przyjmowanie migrantów wywołują spory wewnątrz koalicji rządowej S+MP. – To polityka Socjaldemokratów, nie rządu – pisze rzecznik Zielonych Per Bolund (MP). Nad tym otwartym konfliktem w kręgach rządowych ubolewa opozycja. – Rząd to nie żaden klub dyskusyjny. Gdy premier coś proponuje to jest to propozycja rządowa – twierdzi szef opozycyjnej partii Moderata M.

Szwecja wydarzeniaSzwecja potępia turecką inwazję na Syrię. Na najbliższym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów UE Szwecja będzie się domagała embarga na eksport broni do Turcjii. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10

10.2019

Czwartek

Torsdag

Dwa Noble
W ubiegłym roku Akademia Szwedzka była w rozsypce. Przekręty, seksualne ekscesy, ujawnianie laureatów przed ich oficjalnym ogłoszeniem. Skandal gonił za skandalem i jeden za drugim członek akademii rezygnował z tej zaszczytnej funkcji. Doszło do tego, że literackiej nagrody Nobla nie przyznano nikomu.

Dlatego w tym roku przyznano aż dwie nagrody, za rok 2018 oraz za rok 2019. Laureatką pierwszej została polska pisarka Olga Tokarczuk, a drugiej Austriak Peter Handke. (rn)

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

nic

PETER HANDKE

Peter Handke

 

Szwecja, Dziennki

9

10.2019

Środa

Onsdag

Ile zarabia poseł Riksdagu?
Odpowiednia jednostka szwedzkiego parlamentu decyduje o wysokości zarobków posłów. Właśnie dzisiaj jednostka ta doszła do wniosku, że posłowie biedują i postanowiła podnieść ich miesięczną pensję o 1500 koron (600 zł; 1 kr = 40 gr).

Po podwyżce posłowie będą zarabiać 68 400 koron brutto miesięcznie (27 360 zł) już od 1 listopada. Za te pieniądze można kupić np. około 4000 bochenków chleba.

Dla porównania zobacz też ile zarabiają inni... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9

10.2019

Środa

Onsdag

Zlatan w brązie
Szwedzka duma narodowa, gwiazda futbolu, Jugosłowianin Zlatan Ibrahimović doczekał się szczególnego uznania. Jego trzymetrowa postać odlana z brązu została wczoraj odsłonięta w Malmo.

Zlatan był obecny w trakcie uroczystości odsłonięcia pomnika. – Po 20 latach zawodowego futbolu tak się to kończy, jako statua – żartował piłkarz. Czuję się zaszczycony, że mam swój pomnik w mieście mojego urodzenia – dodał.

Ibrahimović gra aktualnie w klubie Los Angeles Galaxy w USA. (rn)

Szwecja Zlatan Malmo 20191008

Zlatan Ibrahimović przed swoim pomnikiem`

 

Szwecja, Dziennki

8

10.2019

Wtorek

Tisdag

Zmiany na szwedzkim dworze królewskim
Od 200 lat szwedzki dwór królewski pobiera co rok państwową dotację na utrzymanie – apanaże. W budżecie państwa na przyszły rok przewidziano na ten cel 146,4 miliona koron (≈58,56 mln zł). Pieniądze te dzieli król między członków rodziny królewskiej tworzących dwór.

Obdarowani nie mogą zarabiać dodatkowo własną pracą i ich życie jest mocno regulowane. Mają też oni reprezentować Szwecję oraz wykonywać pewne zadania przewidziane dla głowy państwa – króla.

Rodzina królewska sporo się rozrosła w ostatnich latach. Królewska para, jej dzieci i małżonkowie oraz ich dzieci liczą w sumie 15 osób. Wszyscy otrzymywali apanaże.

Wczoraj jednak podjęto decyzję, że dzieci księcia Filipa oraz księżniczki Magdaleny nie będą należały do dworu i nie będą otrzymywały apanaży. Uwalnia ich to od obowiązku reprezentowania Szwecji oraz daje swobodę wyboru miejsca zamieszkania, szkoły i sposobu zarabiania na utrzymanie. (rn)

Szwecja, rodzina królewska

Szwedzka rodzina królewska

 

Szwecja, Dziennki

7

10.2019

Poniedziałek

Måndag

Szwedzkie babie lato 
,,, zaczyna się właśnie dzisiaj. Szwedzka nazwa „brittsommar” to zlepek słów „britt” i „sommar”. Pierwsze pochodzi od imienia Św. Brygidy, po szwedzku Birgitta. Początkowo był to Dzień św. Brygidy „Birgittadagen”, który obchodzono na cześć jej kanonizacji 7 października 1391. Teraz w tym dniu obchodzimy imieniny Birgitty. Imię to wymawia się zdrobniale Britta. 

Drugie słowo to po prostu lato. W meteorologicznym znaczeniu babie lato oznacza w wielu krajach ciepłą, słoneczną jesień – złotą jesień. Jednak w Szwecji jest ono przypisane do okresu wokół 7 października.

Występujące w środkowej Europie drugie znaczenie określenia babie lato – jako unoszone wiatrem nitki pajęcze – w Szwecji nie występuje. 

 

Szwecja, Dziennki

6

10.2019

Niedziela

Söndag

Szwedzkie kości niezgody
Instytut badania opinii publicznej Novus wyodrębnił siedem kwestii, które najbardziej dzielą Szwedów. Szwedzka telewizja SVT, wykorzystuje je w projekcie „Szwedzkie spotkania”, w którym inicjuje spotkania ludzi o diametralnie różnych poglądach (zob. Now. 3/10).

Oto co najbardziej dzieli Szwedów. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

5

10.2019

Sobota

Lördag

Podwyżki czynszów w Szwecji
Co roku są w Szwecji ustalane nowe czynsze mieszkań. Są one uzgadniane w drodze negocjacji między organizacjami właścicieli nieruchomości a związkami mieszkańców. Tegoroczne podwyżki są najwyższe od 2013 roku. Czynsze wzrosną o średnio 1,9%.

Najwięcej za dach nad głową płacić będą mieszkańcy podsztokholmskiej dzielnicy Täby. Średni czynsz za trzypokojowe mieszkanie 70 m2 będzie tutaj wynosić 8890 koron miesięcznie, co odpowiada około 3550 zl; 1 sek = 0,4 zł. Mieszkańcy Åsele, w północnej części kraju zapłacą już tylko 4900 koron miesięcznie. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

4

10.2019

Piątek

Fredag

Szybka reakcja
Dziś rano opublikowaliśmy krytyczną Nowinkę o planach szwedzkiego ministerstwa szkolnictwa usunięcia okresu antycznego z programów nauczania historii w szkołach podstawowych. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. W parę godzin później ministerstwo wywiesiło białą flagę – kultura antyku zostaje.

Trzeba jednak przyznać, że to nie tylko nasza zasługa ;-) Krytyka tego pomysłu była masowa.

No cóż, "błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy", powiedział Sokrates spiesząc na ratunek honoru szwedzkiego ministerstwa szkolnictwa. Czy ktoś ma tam jeszcze wątpliwości, po co nam antyk? (ug)

 

Szwecja, Dziennki

4

10.2019

Piątek

Fredag

Historia bez Antyku
Falę krytyki wzbudził pomysł szwedzkiego ministerstwa szkolnictwa, żeby usunąć kulturę antyczną z planu nauczania historii w szkołach podstawowych. Historia ma się teraz zaczynać od XVI wieku, czyli od czasów Reformacji.

"Nasze dzieci będą kulturowymi analfabetami", "Nie palcie Arystotelesa na stosie" – grzmią tytuły artykułów. Szwedzkie dzieci mają być pozbawione wspólnego dla Europy kodu kulturowego. Frazy typu "i ty Brutusie" czy "Veni, vidi, vici" będą dla nich kompletnie niezrozumiałe. Podobnie jak pojęcia typu demokracja lub dyktatura.

Kultura antyczna stanowi najmniej kontrowersyjny element tożsamości europejskiej. Obok chrześcijaństwa i prawa rzymskiego jest trzecim filarem cywilizacji zachodniej. Jak zatem nazwać i obronić prawdziwe argumenty, dla których nowe pokolenia szwedzkie mają być  pozbawione dostępu do spuścizny myśli antycznej? (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3

10.2019

Czwartek

Torsdag

Spotkanie z odwrotnością
Szwedzka telewizja SVT rozpoczęła akcję "Szwedzkie spotkania". Chodzi o doprowadzenie do spotkań i rozmów ludzi o diametralnie różnych poglądach.

Na stronie SVT można zgłosić akces odpowiadając na siedem pytań, które najbardziej dzielą Szwedów. Są to między innymi pytania o dane kontaktowe oraz inne informacje charakteryzujące rozmówców. Na podstawie tych informacji komputer wyszukuje odpowiednich adwersarzy i kontaktuje ich ze sobą. Na spotkanie mogą umówić się sami lub przybyć na konfrontacje organizowane przez SVT 23 listopada..

Podobne akcje przeprowadzano już w Niemczech, Danii i Norwegii. (rn)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

1

10.2019

Wtorek

Tisdag

Ograniczenia podnajmu mieszkań
Zdobycie mieszkania w Szwecji to nie lada wyczyn. Kupno to kwestia milionów koron a na czynszowe mieszkanie w dużych miastach czeka się latami. Debiutant na rynku mieszkaniowym skazany jest na wynajem z tak zwanej "drugiej ręki".

Określenie "mam mieszkanie" nie oznacza na ogół własności, a jedynie posiadanie długo terminowego kontraktu na wynajem mieszkania czynszowego. Kontrakt zawarty bezpośrednio z właścicielem nieruchomości nazywany jest kontraktem "z pierwszej ręki". Gdy taki lokator wynajmie potem to mieszkanie komuś innemu, nazywane jest to wynajmem "z drugiej ręki".

Od dzisiaj, 1.10.2019 r., obowiązują w Szwecji nowe, zaostrzone przepisy regulujące wynajem lokali mieszkalnych. Jednocześnie ograniczają one prawo własności. Czytaj dalej...

Szwecja

 

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net