Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Wrzesień 2019 r. 00188

12

Szwecja, Dziennki

30

09.2019

Niedziela

Söndag

Kiruna w bieli
Teraz to już nie przelewki – dzisiejszej nocy śnieg pokrył Kirunę, najdalej na północ wysunięte duże miato Szwecji. Instytut meteorologiczny ogłosił ostrzeżenie 1 stopnia. Dzisiaj i jutro zima ma zdobywać kolejne tereny, coraz dalej na południe.

Na szczęście do Sztokholmu jeszcze spory kawałek, blisko 100 szwedzkich mil, czyli 1000 km. Póki co jesień zaczyna dopiero ubarwiać krajobraz w południowej Szwecji. Ale koła w samochodzie warto pomału zmienić na zimowe. (rn)

Szwecja, Kiruna 30.09

Pierwszy śnieg w Kirunie

 

Szwecja, Dziennki

29

09.2019

Niedziela

Söndag

Ostre zainteresowanie książką
W Geteborgu odbywają się właśnie doroczne targi książki. To już 35 targi z kolei. Ponad 750 wydawców prezentuje swoje publikacje. Targi trwają od czwartku do niedzieli. Zakłada się, że w tym czasie odwiedzi je ponad 80 000 osób.

W 2017 roku geteborskie Targi Książki odwiedziło 77 292 gości, a w 2018 roku już 85 371 osób. Zamiłowanie książkowym czytelnictwem kwitnie w Szwecji. Zastanawia tylko, fakt po co miłośnikom książki potrzebne są... noże.

Ze względów bezpieczeństwa przeszukiwane są bagaże odwiedzających. Tylko w piątek skonfiskowano u wejścia na targi ponad 17 noży oraz 25 innych ostrych narzędzi. (rn)

Szwecja, Geteborg. Targi Książki

Targi Książki w Geteborgu

 

Szwecja, Dziennki

28

09.2019

Sobota

Lördag

Ochrona absurdów
Pewien portal internetowy chciał uzyskać od szwedzkiego Głównego Urzędu Statystycznego SCB szczegółowe wyniki unijnych wyborów z 1999 roku. Chciano się dowiedzieć ile głosów otrzymało kilkoro szwedzkich polityków.

Portal otrzymał odmowę. Wyniki wyborów są objęte tajemnicą przez najbliższe... 70 lat. Opinia publiczna będzie mogła poznać wyniki unijnych wyborów dopiero w 2069 roku.

Sąd administracyjny w Geteborgu potwierdził decyzję SCB, powołując się na ochronę danych osobowych (!). A gdyby tak ze względu na klimat... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27

09.2019

Piątek

Fredag

Riksdag bez Liberałów
Nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna, SD) jest teraz drugą co do popularności partią w Szwecji. W ostatnim sondażu firmy Novus SD zyskała 20,7% poparcia. W ten sposób dystansują głównego rywala opozycyjnego, Moderatów M, o 0,3 punktów procentowych. Rządzący Socjaldemokraci S otrzymali 24,7% poparcia.

Aktualna przystawka socjalistycznego rządu, Liberałowie L, uzyskali zaledwie 3,5% i nie przekraczają 4-procentowego progu wyborczego. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, to prawicowa koalicja SD+M+KD zyskałaby większość w Riksdagu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25

09.2019

Środa

Onsdag

Szwedzi ufają narodowcom
Jimmie Åkesson  

Jimmie Åkesson

 

  1. Ulubione dziecko do bicia szwedzkiej polityki, Jimmie Åkesson przywódca narodowców, partii Szwedzkich Demokratów (SD), ma powody do radości. Wyborcy obdarzają go takim samym zaufaniem jak aktualnego premiera Stefana Löfvena (S) oraz opozycyjnego konkurenta Ulfa Kristerssona (M).

Badanie przeprowadziła firma Novus w dniach 12–18 września, na grupie 1075 osób w wieku 19 do 79 lat. Najwyższe zaufanie szwedzkich wyborców, 35%, uzyskała szefowa chadecji, Ebba Busch Thor (KD). Drugie miejsce przypadło egzekwo Jimmiemu Åkessonowi (SD), Ulfowi Kristerssonowi oraz premierowi Löfven (S) – wszyscy po 29%. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24

09.2019

Wtorek

Tisdag

Ving odzyskał skrzydła
Bankructwo brytyjskiej firmy czarterowej Thomas Cook narobiło sporo zamieszania na wielu rynkach turystycznych. Do grupy Thomas Cook należy również szwedzki największy operator czarterów – ving.

Około 3000 szwedzkich podróżnych znalazło się nagle w kłopotach, 1700 szwedzkich turystów czekało za granicą na powrót do domu.

Zamieszanie jednak nie trwało długo. Już dzisiaj większość samolotów Ving jest w powietrzu. W oczekiwaniu na nowego właściciela Ving będzie funkcjonował samodzielnie. (ak)

Szwecja Ving

 

Szwecja, Dziennki

23

09.2019

Poniedziałek

Måndag

Thomas Cook bankrutuje
Brytyjski gigant czarterowy Thomas Cook Airlines ogłosił bankructwo. W Szwecji do grupy Thomas Cook należy firma Ving, największy w kraju organizator wycieczek czarterowych. Loty firm związanych z Thomas Cook zostały odwołane. Tysiące pasażerów zostaje poszkodowanych. Jedni nie wylecą na upragnione wakacje, inni nie wrócą do domu na czas.

Ving walczy teraz o przetrwanie i kontynuuje działalność samodzielnie. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

22

09.2019

Niedziela

Söndag

Szwecja 10 lat temu
Czym zajmowano się w Szwecji 10 lat temu? Między innymi tym, co dzisiaj nazywa się hejtowaniem w Internecie. Szwedzcy politycy zabrali się za "poprawianie" Wikipedii, tak by przeciwników politycznych czy nielubiane idee przedstawić w jak najczarniejszych barwach.

Sytuacja podobna do tej w Inowrocławiu, tyle że dziesięć lat temu. Zobacz nowinkę z 22.09.2009 roku...

 

Szwecja, Dziennki

22

09.2019

Niedziela

Söndag

Fiasko rządowej inicjatywy
Strzelaniny, gwałty, eksplozje stały się chlebem powszednim w Szwecji ostatnich lat. Duża w tym "zasługa" lewicowego rządu Stefana Löfvena (S), sprawującego władzę od 2014 roku.

Aby odwrócić od siebie takie oskarżenie, rząd zaprosił siedem partii Riksdagu na rozmowy o sposobach powstrzymania ciężkiej przestępczości. Do rozmów nie została zaproszona jedyna partia, która na serio wskazuje od lat na politykę rządu jako główną przyczynę rozwoju przestępczości – Szwedzkich Demokratów SD.

Rozmowy rozpoczęły i zakończyły się po paru dniach – kłótnią. Prawicowi Moderaci M i Chadecy KD, a także wspierający rząd Liberałowie L, opuścili rozmowy. Uznali oni, że rząd nie przyjmuje ich postulatów.

Wszyscy zadowoleni. Rząd wykazał się chęcią działania, opozycja była gotowa na współpracę, a kryminalne gangi mogą odetchnąć z ulgą. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20

09.2019

Piątek

Fredag

Szwecja poszerza współpracę militarną
Szwecja przystąpiła do militarnego klubu prezydenta Francji Makrona – European Intervention Initiative (+wiki). Klub skupia większość krajów Europy Zachodniej. Szwecja obok Norwegii, Finlandii i Estoni reprezentuje Europę Wschodnią.

Zadaniem klubu jest wymiana informacji w sprawach bezpieczeństwa i analiza zagrożeń. Klub Makrona próbuje tworzyć zalążki alternatywy dla Nato. Jednak szwedzki minister obrony, Peter Hultqvist () zapewnia:
– Transatlantycka współpraca z USA, a także z Wielką Brytanią jest dla nas bardzo ważna i uczestnictwo w EII jej nie narusza. Poza tym Wielka Brytania jest również członkiem klubu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20

09.2019

Piątek

Fredag

Trzy pory roku naraz
Szwecja to długi kraj, rozciągnięty wzdłuż południków. To właśnie sprawia, że mamy tu różne pory roku w różnych częściach kraju. Aktualnie mamy trzy pory roku na raz.

Wczoraj wieczorem odnotowano nadejście meteorologicznej zimy (5 dób z rzędu poniżej 0°C) na dalekiej północy Szwecji, w okolicach stacji badawczej Tarfala. Poniżej, na dużym obszarze Norlandii panuje jesień, a na południu kraju mamy jeszcze lato. (ak)

Szwecja Tarfala 2019 wrzesień

Szwecja, Tarfala na północy kraju 19.09.2019 r.

 

Szwecja, Dziennki

18

09.2019

Środa

Onsdag

Socjalistyczne obiecanki w realu
W przedwyborczej kampanii 2018 roku szwedzcy socjaldemokraci obiecywali m.in. zmniejszenie różnic płacowych. Wybory wprawdzie przegrali, ale rządzą nadal dzięki poparciu komunistów, a także rozłamowców z opozycji, partii Center i Liberałów.

Teraz socjalistyczny rząd Stefana Löfvena (S) spełnia swoje obietnice... inaczej. Dzisiaj rząd zaprezentował propozycję budżetową na przyszły rok. Jeden z pomysłów to... obniżenie podatku dla... najwięcej zarabiających.

Dodatkowo rząd oferuje tłuste rabaty dla nabywców samochodów elektrycznych. Tylko najbogatszych "ekofilów" stać na takie zabawki. Biedotę odsyła się do starych samochodów na benzynę lub diesel. I tu czeka ich niespodzianka – podwyżka podatku.

Wyborcy się wściekną, ale do następnych wyborów zapomną. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11

09.2019

Środa

Onsdag

Riksdag startuje
Szwedzki parlament, Riksdag, rozpoczął wczoraj obrady po wakacyjnej przerwie. Premier Stefan Löfven (S) przedstawił plany na najbliższy okres oraz zmiany w składzie rządu.

Socjalistyczny premier obiecuje zmienić klimat na ziemi oraz zwalczać ciężką przestępczość, do której gwałtownego rozwoju mocno się przyczynił. Poza tym czeka nas świetlana przyszłość – więcej tanich mieszkań, lepsza ochrona zdrowia i wyższe emerytury – to parę przykładów.

W rządzie znajdzie się trzech nowych ministrów – koniecznie żeńskich. Dla szwedzkich socjalistów właściwa płeć stanowi główną kompetencję – podobnie jak dla Talibów. (rn)

Szwecja riksdag

Riksdag, szwedzki parlament, sala plemarna

 

Szwecja, Dziennki

10

09.2019

Wtorek

Tisdag

Nasza szwedzka idylla
W pierwszym półroczu 2019 roku szwedzka policja odnotowała w całym kraju 182 przypadki przemocy z użyciem broni palnej. Wiele z nich miało miejsce na ulicach szwedzkich miast w biały dzień. 25 osób straciło życie w wyniku ran postrzałowych, a rannych, którzy przeżyli było 62.

Dodatkowo odnotowano 120 zamachów bombowych.

Rok wcześniej, w 2018 roku w tym samym okresie, strzelanin było 164, ale życie straciło 30 osób, a rannych było 78 osób. Zamachów bombowych było 83.

Policja nie pozostaje bierna. W 2010 roku skonfiskowano 398 sztuk nielegalnej broni palnej. W 2018 roku liczba ta wyniosła już 1180 sztuk, w tym 102 sztuki wojskowej broni automatycznej. (rn)

Szwecja, Malmo, morderca

Kobieta z dzieckiem na ręku została zastrzelona strzałem w głowę na otwartej ulicy w centrum Malmo w biały dzień. Domniemany morderca ucieka z miejsca zbrodni.

 
     

Szwecja, Dziennki

10

09.2019

Wtorek

Tisdag

Nasza szwedzka idylla
W pierwszym półroczu 2019 roku szwedzka policja odnotowała w całym kraju 182 przypadki przemocy z użyciem broni palnej. Wiele z nich miało miejsce na ulicach szwedzkich miast w biały dzień. 25 osób straciło życie w wyniku ran postrzałowych, a rannych, którzy przeżyli było 62.

Dodatkowo odnotowano 120 zamachów bombowych.

Rok wcześniej, w 2018 roku w tym samym okresie, strzelanin było 164, ale życie straciło 30 osób, a rannych było 78 osób. Zamachów bombowych było 83.

Policja nie pozostaje bierna. W 2010 roku skonfiskowano 398 sztuk nielegalnej broni palnej. W 2018 roku liczba ta wyniosła już 1180 sztuk, w tym 102 sztuki wojskowej broni automatycznej. (rn)

Szwecja, Malmo, morderca

Kobieta z dzieckiem na ręku została zastrzelona strzałem w głowę na otwartej ulicy w centrum Malmo w biały dzień. Domniemany morderca ucieka z miejsca zbrodni.

 

Szwecja, Dziennki

9

09.2019

Poniedziałek

Måndag

Spokojna dzielnica Sztokholmu
Nacka to jedna z lepszych dzielnic Sztokholmu, cicha, spokojna. Zamieszkała głównie przez bardziej zamożnych tubylców. Średni dochód mieszkańców wynosi tu około 345 tysięcy koron rocznie (2017; 138 000 zł; 1 sek = 0,4 zł). To sporo powyżej szwedzkiej średniej 279 000 koron rocznie (111 600 zł).

W tej spokojnej dzielnicy w niedzielę wieczorem strzelano. Trzech mężczyzn schroniło się przed ostrzałem w taksówce. Taksówkarz został postrzelony w brzuch.

W innym miejscu spokojnej dzielnicy Nacka ostrzelano z ulicy okna mieszkania z broni automatycznej. Jedna osoba została trafiona.

Rannych odwieziono do szpitala. Policja przesłuchuje świadków i podejrzanych. W Nacka panuje spokój. (rn)

Szwecja, Sztokholm, Nacka

Nacka, dzielnica Sztokholmu

 

Szwecja, Dziennki

8

09.2019

Niedziela

Söndag

TRUMP zakazany
W Szwecji można wykupić tzw. osobiste tablice rejestracyjne do samochodów osobowych. Przyjemność kosztuje 6200 koron (2 480zł) na 10 lat. Tablica może zawierać od dwóch do siedmiu znaków.

Jednak nie wszystkie kombinacje znaków są dozwolone. Słowa uważane za obraźliwe, wulgarne czy budzące oburzenie nie są dozwolone. Odrzucono np. wnioski o tablice z napisami: RACE ME, FUCKYOU, a nawet WHISKY.

Do tej kolekcji dołączono nazwisko prezydenta USA Donald Trumpa. Pewien mieszkaniec zachodniej Szwecji, posiadacz wypasionej amerykańskiej limuzyny typu SUV, chciał ją przyozdobić tablicą z napisem TRUMP. Ale dostał odmowę. "Taka kombinacja znaków może być uważana za obraźliwą" – uzasadnia szwedzki Wydział Transportu, Transportstyrelsen. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7

09.2019

Sobota

Lördag

Wartość szwedzkiej giełdy
Wartość akcji na szwedzkich giełdach w pierwszym półroczu bieżącego roku wzrosła o 1,087 biliona koron (≈ 435 mld zł; 1sek=40gr). W końcu lipca 2019 roku ogólna wartość akcji wyniosła 7,377 biliona koron (≈2,95 biliona zł). Na szwedzkich platformach handlu akcjami notowanych jest 878 przedsiębiorstw.

Najwięcej szwedzkich akcji, 39%, posiadały podmioty zagraniczne. Szwedzkie gospodarstwa domowe zgromadziły 870 miliardów koron, czyli 12% ogólnej wartości szwedzkich rynków finansowych.

Ponad połowę akcji sektora gospodarstw domowych posiadają osoby starsze, po 65 roku życia. (ak)

Szwecja, giełda

 

Szwecja, Dziennki

6

09.2019

Piątek

Fredag

Sensacja dnia
O sensację dnia zadbała dzisiaj szwedzka minister spraw zagranicznych Margot Wallström (S). Po pięciu latach na tym stanowisku w rządzie Stefana Löfvena (S) ogłosiła swoją dymisję. Jako przyczynę takiej decyzji podaje "sprawy rodzinne". – Chcę spędzać więcej czasu z moim mężem, dziećmi i wnukami – przyznaje Wallström, mimo że przywiązanie do rodziny to dla wszelkiej lewicy jest bardzo politycznie niepoprawne.

Premier Löfven musi teraz szybko znaleźć następcę. Już we wtorek 10 września odbędzie się inauguracja jesiennej sesji szwedzkiego Sejmu – Riksdagu. Wówczas to oczekuje się, że premier wygłaszając swoje exposé przedstawi skład rządu. (rn)

Szwecja

Margot Wallström (S)

 

Szwecja, Dziennki

5

09.2019

Czwartek

Torsdag

Dwa szczyty
Najwyższa góra Szwecji nazywa się Kebnekaise. Ale góra ma dwa szczyty, północny i południowy. Dotychczas posiadaczem najwyższego punktu Szwecji był pokryty lodem szczyt południowy. Teraz jednak nastąpiła zmiana na tronie.

Wysokość pokrytego czapą lodową o grubości kilkudziesięciu metrów szczytu południowego jest co roku dokładnie mierzona, zaraz po zakończeniu letniego topnienia. W tym roku okazało się, że – sorry Gregory – ale najwyższym punktem Szwecji jest teraz szczyt północny, który wystaje 2096,8 m nad poziom morza o całe 1,2 m wyżej od zdetronizowanego rywala.

Szczęście północnego szczytu nie potrwa jednak długo. Przyjdzie zima, śniegi i objętość lodu znowu się zwiększy i, kto wie, może południowy odzyska pierwszeństwo.

Tak to przekomarzają się dwa szczyty najwyższej szwedzkiej góry. Prawie jak w piosence Jacka Kaczmarskiego Dwie Skały... (rn)

Szwecja Kebnekaise

Masyw Kebnekajse widziany od strony północnego szczytu.

 

Szwecja, Dziennki

4

09.2019

Środa

Onsdag

Elektryczna hulajnoga
Jesienią ubiegłego roku pojawił się w szwedzkich miastach nowy rodzaj pojazdu – elektryczna hulajnoga (elsparkcykel). Hulajnogi są rozstawiane w wielu miejscach miasta. Poprzez app w komórce można je wypożyczać, pojeździć i zostawić w dowolnym miejscu w ramach wyznaczonego przez app obszaru. Wypożyczenie kosztuje 10 koron plus 1,5 do 3 korony za minutę. Maksymalna prędkość jaką może osiągnąć hulajnoga to 20 km/godz.

Popularność tego środka komunikacji szybko rośnie. Podobnie jak liczba wypadków. Ubiegłej jesieni zanotowano 21 wypadków. W tym roku już ponad 240. Prawdopodobnie znacznie więcej, gdyż w szwedzkich systemach raportowania nie występuje pojęcie elektrycznej hulajnogi. Odnotowane więc są tylko te wypadki, w których policja czy szpital wskaże hulajnogę w informacjach dodatkowych.

Dodatkowo przepisy są nie precyzyjne i ne dostosowane do nowego zjawiska. (ak)

Szwecja elektryczna hulajnoga

Elektryczną hulajnogę można porzucić gdziekolwiek w mieście.

 

Szwecja, Dziennki

3

09.2019

Wtorek

Tisdag

Imigracja na tapecie
Sprawa imigracji wraca na szwedzką agendę. Swoje pierwsze posiedzenie odbył dzisiaj Komitet Migracyjny przy Szwedzkim Parlamencie – Riksdagu. Przy tej okazji telewizja SVT zadała parę pytań przedstawicielom partii Rigsdagu.

Generalnie za zaostrzeniem przepisów imigracyjnych są Moderaci M, chadecy KD oraz Szwedzcy Demokraci SD. Opinię przeciwną wyrażają Zieloni MP i komuniści V. Rządzący Socjaldemokraci S popierają raz jedną raz drugą stronę.

Liberałowie L i ludowcy z Center C odmówili wypowiedzi. A to dlatego, że udają partie niesocjalistyczne, jednak aktualnie wspomagają socjalistyczną koalicję rządzącą S+MP. Zaostrzyć przepisy nie wypada, a złagodzić nie politycznie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3

09.2019

Wtorek

Tisdag

Na gorsze czasy
Media straszą zbliżającym się spadkiem koniunktury, więc Szwedzi zwiększają swoje oszczędności szykując się na gorsze czasy. W drugim kwartale 2019 roku mieszkańcy Szwecji posiadali środki finansowe wartości 83 miliardów koron, czyli około 33,2 mld złotych (1sek≈40gr).

Większa część tych oszczędności trzymana jest jeszcze na kontach bankowych, ale dużą część kapitału zainwestowano już w akcje i fundusze.

W drugim kwartale zaoszczędzono dodatkowo 145 mld sek. Jednocześnie zapożyczenie gospodarstw domowych wzrosło tylko o 62 mld sek, co daje pokaźną nadwyżkę oszczędności. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2

09.2019

Poniedziałek

Måndag

Szwedzkie okropności wojny
Wczorajsze obchody 80-tej rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej prawie umknęły uwadze szwedzkich mediów. Główny dziennik o 19:30 państwowej telewizji SVT nie poświęcił wydarzeniu ani sekundy. W dzienniku o 21-ej znalazła się 20-to sekundowa migawka informująca, że prezydent Niemiec przepraszał za "zbrodnie przeciwko ludzkości".

Szwedzkie media skupiały się raczej na własnych cierpieniach wojennych – niepewności jutra, reglamentacji masła i bólu szwedzkich żołnierzy tęskniących na służbie za rodziną. (rn)

Szwecja wojna

"Żeby ugotować pożywny i zdrowy obiad w czasie wojny nie było łatwo" - głosi podpis pod zdjęciem Christiana Ahlskoga z 1042 roku.

 
     

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net