Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Sierpień 2019 r. 00048

12
     

Szwecja, Dziennki

31

08.2019

Sobota

Lördag

Zbrojenia w Szwecji
"Zbrojnego ataku na terytorium Szwecji nie można wykluczyć" – stwierdziła Szwedzka Komisja Obrony Narodowej i wezwała Rząd do działania. W odpowiedzi na taką diagnozę Rząd przeznacza 5 miliardów koron rocznie, do roku 2025 na wzmocnienie potencjału obronnego kraju.

Wśród zapowiadanych działań znajdują się m.in.:
– Nowa organizacja wojenna
– Nowe jednostki specjalne
– Wzmocnienie obronności Gotlandii
– Dowództwa dywizji poszerzone z 60 do 90 tysięcy osób
– Liczba poborowych zwiększona z 4000 do 8000.

Porozumienie w sprawie rozbudowy armii zostało zawarte między Rządem oraz partiami wspomagającymi Center oraz Liberałami. Działania finansowane będą m.in. poprzez wprowadzenie nowego „podatku bankowego”. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27

08.2019

Wtorek

Tisdag

Grzyby w szwedzkich lasach
Rok miał być "kurkowy". I w zasadzie taki jest, bo już w lipcu w szwedzkich lasach kurek było co nie miara. Obiegowa teoria głosi, że gdy pogoda sprzyja kurkom, to dla innych grzybów, w tym prawdziwków, jest mniej przyjazna.

Teoria teorią, ale warto poddać ją empirii – wybrać się do lasu. A w lesie dzisiaj wygląda to tak...

Szwecja grzyby

 

Szwecja, Dziennki

27

08.2019

Wtorek

Tisdag

Kolejny mord w Malmo
30-letnia matka z dzieckiem na ręku została zastrzelona wczoraj w Malmo około godziny dziesiątej na ulicy centralnej dzielnicy miasta. Kobieta spacerowała  z  ojcem dziecka po ulicach jednej z lepszych dzielnic – Ribersborg. Morderca oddał do niej 8-10 strzałów, m.in. w głowę. Zmarła na miejscu. Dziecko przeżyło.

Wieczorem policja zatrzymała w Skanii mężczyznę podejrzanego o współudział w zbrodni.

To okrutne morderstwo wywołało duże oburzenie w kraju. Strzelaniny, eksplozje, gwałty i morderstwa zdarzają się teraz często w szwedzkich miastach. Jednak ten przypadek w sposób wyjątkowy poruszył ludzkie serca i sumienia. W mediach społecznościowych zawrzało, użytkownicy domagają się dymisji Morgana Johanssona, ministra sprawiedliwości oraz byłego ministra ds migracji.

Johansson nie poczuwa się do winy. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

25

08.2019

Niedziela

Söndag

Nowa wersja Gripena
Kilka tysięcy widzów oglądało dzisiaj pokazy lotnicze w Linköpingu. Okazja była nie lada. Po raz pierwszy pokazano publiczności najnowszą wersję myśliwca Jas 39 Gripen E.

Nowy Gripen E ma większy zasięg, poprawioną awionikę, więcej sensorów i wiele innych nowoczesnych rozwiązań. Samolot może przebywać dłużej w powietrzu, co oznacza większy zasięg. Wersja E Gripena zastąpi aktualną wersję C/D, w którą wyposażone jest obecnie szwedzkie lotnictwo wojskowe.

Po krótkim pokazie E gripen wrócił do bazy SAABa w Linköpingu – miejsca produkcji samolotu. (rn)

Szwecja saab gripen E

Jas 39 Gripen E

 

Szwecja, Dziennki

23

08.2019

Piątek

Fredag

Neologizm
Parę dni temu uwagę szwedzkich mediów przykuwała eksplozja w Linköping. Wybuch nastąpił podczas rozbrajania ładunku przyczepionego do skradzionego motoroweru, przechowywanego w policyjnym magazynie (zobacz nowinka 20/08).

Sprawa ta nadal budzi duże zainteresowanie. Media ujawniają nowe szczegóły. Przy tej okazji język szwedzki został wzbogacony o nowe słowo. Motorower to po szwedzku "motorcykel" lub "moped". Jednak ten z Linköpingu w odniesieniu do eksplozji nazywany jest w mediach... "bombcykeln".

I jak tu zaprzeczać, że imigracja ubogaca... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23

08.2019

Piątek

Fredag

Partyjne dotacje w Szwecji
Wszystkie partie polityczne reprezentowane w Riksdagu – szwedzkim parlamencie – otrzymują różnego rodzaju dotacje: państwową, Riksdagu, gminną i inne. Partia, która w jednym w dwóch ostatnich wyborach osiągnie 2,5% poparcia, również otrzymuje dotacje. W latach 2018-2019 suma państwowych dotacji dla siedmiu partii Riksdagu i jednej spoza wyniosła blisko 167 milionów koron (1sek≈40gr).

Mimo to na konto wybranych partii wpłacają duże sumy prywatne osoby. Rekordzistą jest miliarder Dan Olofsson, który szwedzkim chadekom KD przekazał 1,2 miliona koron.

Od 1 kwietnia 2018 roku obowiązuje w Szwecji nowe prawo, które zabrania anonimowych wpłat na partyjne konta powyżej 2 275 koron. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22

08.2019

Czwartek

Torsdag

Brak leków w Szwecji
Coraz większym problemem w Szwecji są czasowe braki ważnych leków w aptekach. Urząd do Spraw Leków dostał zadanie, by wypracować system szybkiego informowania o brakach, oraz o alternatywnych możliwościach leczenia w krytycznych przypadkach.

Aktualnie brakuje w Szwecji 357 preparatów, między innymi leków powstrzymujących krwotoki, oraz leków przeciwko chorobom płuc.

Wobec notorycznie występujących problemów Urząd do Spraw Leków wprowadził tzw. licencję generalną umożliwiającą zakup leków za granicą nawet, gdy nie są one dozwolone w Szwecji. (rn)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

21

08.2019

Środa

Onsdag

Idzie jesień
Wakacje w Szwecji już się skończyły. Uczniowie siedzą już w szkolnych ławkach. Start roku szkolnego rozpoczyna się różnie w różnych regionach Szwecji. Na przykład w Malmo szkoła zaczyna się już 14 sierpnia; w Sztokholmie 19 sierpnia.

Rozpoczęcie roku szkolnego to stała zapowiedź jesieni. Słońce nadal przygrzewa, liście jeszcze zielone, ale na drogach znowu korki i sezonowe restauracje zwijają manele. Jesień.

Jakby na przekór nadchodzącej jesieni, meteorolodzy zapowiadają powrót lata i temperatury około 25°C, co najmniej w południowej Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21

08.2019

Środa

Onsdag

Nelson przed sądem
Pewien nauczyciel zastosował zapaśniczy chwyt nelsona by wymusić posłuszeństwo na uczniu. Szwedzki rzecznik praw dziecka i ucznia uznał, że to naruszało godność ucznia i wniósł sprawę do sądu.

Rzecznik przegrał w obu instancjach, ale się nie poddaje. Teraz stara się by sprawę rozstrzygnął Sąd Najwyższy. Tak więc admirał Nelson, a raczej jego chwyt, stanie przed szwedzkim Sądem Najwyższym. (rn)

Szwecja szkoła

Szkolna bijatyka

 

Szwecja, Dziennki

20

08.2019

Wtorek

Tisdag

Eksplozja w Linköpingu
Linköping w południowej Szwecji przeżył dramatyczną noc. W nocy na poniedziałek, minutę przed północą, nastąpił potężny wybuch w policyjnym magazynie skradzionych rzeczy. Magazyn zniknął z powierzchni ziemi.

Okazało się, że ładunek był przyczepiony do skradzionego w maju tego roku motoroweru. Gdy policja miała oddać motorower właścicielowi, odkryto przyczepiony tam ładunek wybuchowy. Obszar o promieniu 300 metrów ogrodzono i ewakuowano mieszkańców.

Podczas próby rozbrojenia ładunku nastąpił wybuch. Nikt nie doznał obrażeń. Oprócz policyjnego magazynu uszkodzone zostały sąsiednie budynki. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19

08.2019

Poniedziałek

Måndag

Marihuana dla dzieci
Już wkrótce ma być w Szwecji dozwolona sprzedaż leku Epidiolex opartego na marihuanie medycznej. Jest on przeznaczony dla dzieci cierpiących na ciężką epilepsję, np. Zespół Draveta. W Szwecji cierpi na nią około 70 dzieci.

Epidiolex zawiera związek marihuany CBD i jednocześnie pozbawiony jest czynnika THC dającego efekty odurzenia.

Marihuana medyczna nie jest dozwolona jako środek leczniczy w Szwecji. Jednak w konkretnych przypadkach lekarze mogą wnosić do odpowiedniego urzędu o zgodę na wystawienie recepty na taki lek. Pierwszą taką zgodę wydano w 2017 roku. Od tamtego czasu wydano w Szwecji około 50 takich licencji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18

08.2019

Sobora

Lördag

Rok kurkowy w Szwecji
Już w lipcu informowano, że szwedzkie lasy pełne są kurek, po szwedzku zwanych kantareller. Te smaczne i łatwo rozpoznawalne grzyby nadal bogato zdobią leśne runo, jakby w nagrodę za kiepskie lato. A raczej dzięki temu, że w tym roku mamy tradycyjne szwedzkie lato – niezbyt ciepło i deszcze od czasu do czasu. To takie lato uwielbiają kurki.

W Szwecji mówi się wręcz o kurkowym roku. Zła wiadomość jest taka, że znacznie mniej pojawia się prawdziwków. (rn)

Szwecja grzyby kurki

 

Szwecja, Dziennki

17

08.2019

Sobora

Lördag

Napady rabunkowe na dzieci w Szwecji
W ciągu ostatnich lat wzrasta w Szwecji liczba napadów rabunkowych na nastolatków. Statystyki Rady Prewencji Kryminalnej (Brottsförebyggande rådet, BRÅ) twierdzą, że to już stabilny trend.

W 2015 zgłoszono na policję 1084 rabunków osób poniżej 18 roku życia. W 2018 roku liczba ta wynosiła już 1896 – to przyrost o 75%.

Również przestępcy to najczęściej młodzi ludzie. Napadają oni lepiej ubrane dzieciaki w metrze i przejściach podziemnych. Łupem są telefony komórkowe, gotówka lub markowa odzież. (rn)

Szwecja rabunki dzieci

Zameldowane rabunki dzieci w Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

16

08.2019

Piątek

Fredag

AI szuka przestępców
Szwedzkie Narodowe Centrum Kryminologii NFC udoskonala metody poszukiwania podejrzanych o przestępstwa. Tym razem do żmudnej pracy zaangażowano sztuczną inteligencję – AI (artificial intelligence). Specjalny program przeszukuje policyjne zasoby fotografii przestępców i porównuje je ze zdjęciami podejrzanych w aktualnych sprawach.

W 79 aktualnych śledztwach, system AI wykrył aż 22 domniemanych sprawców. To nadspodziewanie dobry wynik, niemożliwy do osiągnięcia przy manualnej pracy.

W policyjnych kartotekach jest obecnie 50 000 digitalnych fotografii. Z każdym rokiem przybywa 10 000. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13

08.2019

Wtorek

Tisdag

Ceny domów i mieszkań
W czasie lipca, urlopowego miesiąca w Szwecji, spada zazwyczaj ilość sprzedanych nieruchomości. Tak było i w tym roku. Porównując jednak lipce 2018 i 2019 okazuje się, że w tegorocznym lipcu nowych właścicieli otrzymało aż o 7% więcej mieszkań własnościowych i domów jednorodzinnych.

Ceny nieruchomości nie uległy na ogół poważnym zamianom. W Sztokholmie bez zmian, w Geteborgu +1%, ale w Malmo aż +3%.

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania własnościowego w Szwecji wynosi obecnie 34 404 koron (13 767 zł). Za dom jednorodzinny płacimy obecnie średnio 2 606 000 koron (1 042 400 zł).

Tyle średnie ceny.
Ale nadal w Szwecji można kupić taki oto domek, 80 m2, za... 38000 zł (95000 sek)

nic Szwecja dom

Czy np. taki, 86 m2, za... 10 000 zł! (25000 sek)

Kliknij w obrazek – zobacz ogłoszenie.

 

  Szwecja dom
 

Szwecja, Dziennki

12

08.2019

Poniedziałek

Måndag

Jesień w Szwecji
Na północy Szwecji pojawiła się już meteorologiczna jesień. Jak na razie, tylko w górach na północy kraju. Na jesień w środkowej i południowej Szwecji przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Według definicji szwedzkiego instytutu meteorologicznego SMHI, meteorologiczna jesień występuje wtedy, gdy w ciągu kolejnych pięciu dni z rzędu temperatura spada i utrzymuje się poniżej 10°C.

Kalendarzowa jesień w Szwecji obejmuje wrzesień, październik i listopad. (ak)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

10

08.2019

Sobota

Lördag

Sobota – dzień jak co dzień
– Geteborg. Mężczyzna został zaatakowany nożem przez czterech napastników w tramwaju; ranny odwieziony do szpitala.
– Sztokholm. 20-letnia kobieta zgwałcona na ulicach centralnej dzielnicy miasta.
– Sztokholm, Hässelby. 60-letni mężczyzna napadnięty i dotkliwie pobity w zachodniej dzielnicy Sztokholmu.
– Katrineholm. Próba gwałtu w centrum miasta, powstrzymana przez świadka.
– Uppsala. Cztery przypadki gwałtów lub usiłowania gwałtu w ciągu ostatnich paru dni. 19-letni Afgańczyk aresztowany za jeden z nich na niepełnoletniej dziewczynie. Narodowość przestępców podają jedynie media drugiego nurtu.
– itd. itd. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10

08.2019

Sobota

Lördag

Szwedzki minister atakuje Polaków
Szwedzki minister sprawiedliwości Morgan Johansson (S) atakuje Polaków. Na łamach tabloidu Aftonbladet sugeruje, że to Polacy są odpowiedzialni za połowę włamań w Szwecji oraz 90% kradzieży samochodów i maszyn rolniczych.

Furię ministra wywołała informacja unijnej poseł Beaty Mazurek o narastającej emigracji Szwedów do Polski wywołanej strachem przed przestępczością w Szwecji. Wzrost przestępczości Mazurek przypisuje fali obcych kulturowo imigrantów ochoczo przyjmowanych m.in. przez... Johanssona. W latach 2014–2017 był on ministrem ds imigracji. Największa fala imigracji do Szwecji nastąpiła właśnie w tych latach.

Okey, facet narobił głupot, ale żeby zaraz opluwać cały sąsiedni naród – nieładnie. (ak)

Szwecja, Morgan Johansson

Rok 2015: „Nie, nie ma żadnej granicy” – Morgan Johanssn zaprasza pół świata do Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

10

08.2019

Sobota

Lördag

Polski azyl dla Szwedów
Szwedzi uciekają przed imigrantami do Polski – informuje polska gazeta "Nasz Dziennik".

W Polsce zarejestrowało stały pobyt 2,5 tysiąca obywateli Szwecji – to oficjalne dane Urzędu do spraw Cudzoziemców w Polsce. Liczba ta rośnie. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

9

08.2019

Piąte

Fredagg

Wytęskniony
Tęsknią za nim Chiny. Do tego stopnia, że domagają się ekstradycji swojego obywatela Qiao Jianjun ze Szwecji. W Chinach jest on podejrzany o poważne przestępstwa ekonomiczne.

Qiao Jianjun przebywał w szwedzkim areszcie od czerwca 2018 roku. Pod koniec czerwca tego roku szwedzki Sąd Najwyższy uwolnił Chińczyka, co sprawę ekstradycji uczyniło bezprzedmiotową.

Dzisiaj Qiao Jianjun został ponownie aresztowany w Szwecji. I tym razem chodzi o ekstradycję. Teraz jednak za Qiao Jianjun tęsknią... USA. Podobno i tam Chińczyk ma nieczysty życiorys pomimo tego, że prowadził tam pralnię. Była to jednak pralnia pieniędzy. (rn) Zobacz też 19062019...

Szwecja Qiao

Qiao Jianjun domaga się wysłuchania od dziennikarzy.

 

Szwecja, Dziennki

8

08.2019

Czwartek

Torsdag

Rosną ceny domów
Ceny domów jednorodzinnych w Szwecji wzrosły o blisko 3% w okresie od maja do lipca 2019 roku, w stosunku do poprzedniego, trzymiesięcznego okresu – luty-kwiecień.

Porównując z tym samym okresem 2018 roku wzrost cen wynosi również 3%.

Ceny domów rosną w 19 spośród 21 szwedzkich województw (län). Rekordzistą jest Jämtlands län, gdzie domy podrożały aż o 7%. Niewiele mniej w Dalarnas län i Norrbottens län, po 6%.
W tzw. dużym Sztokholmie i dużym Malmo wzrost cen to 3%, podczas gdy w Geteborgu ceny pozostały niezmienione. (ak)

Szwecja villa

 

Szwecja, Dziennki

7

08.2019

Środa

Onsdag

Kasa dla bobasa
Szwedzcy rodzice dbają o przyszłość swoich dzieci. W 2018 roku każdego miesiąca odkładali średnio około 230 zł (575 sek; 1sek=0,4zł) na konta oszczędnościowe. Pieniądze mają zapewnić lepszy start dziecka w dorosłym życiu. Wyliczyła to firma Novus przepytując 2 477 osób utrzymujących dzieci do lat osiemnastu.

Podobne badanie przeprowadzono w 2005 roku. Wówczas średnia suma odkładana dla dziecka wynosiła 165,6 zł. W tym samym okresie tj. 2005–2018 ilość rodziców, którzy nie oszczędzają wcale na przyszłość swoich dzieci zmalała z 21% do 15%.

Pieniądze są najczęściej lokowane w funduszach inwestycyjnych (69%), na kontach bankowych (48%) lub akcjach (14%). (rn)

 

 

Szwecja, Dziennki

6

08.2019

Wtorek

Tisdag

Obywatelska kolejka
Szwedzki Urząd Migracyjny, Migrationsverket, spodziewa się 100 000 podań o obywatelstwo Szwecji w bieżącym roku. Urzędnicy pracują pełną parą, ale mimo to czas oczekiwania na decyzję jest coraz dłuższy. Urząd szacuje, że w tym roku zdąży rozpatrzyć około 81 000 podań – liczba niezałatwionych wniosków ciągle rośnie. Na decyzję czeka się nawet dwa lata.

W ubiegłym roku weszło w życie nowe prawo, które miało usprawnić pracę Migrationsverket. Jednak praktyka pokazuje, że stało się odwrotnie. A to dlatego, że prawo umożliwia przeskoczenie kolejki. Wystarczy napisać odpowiednie dodatkowe podanie o decyzję i urząd musi się sprawą zająć w pierwszym rzędzie, w ciągu miesiąca.

Od lipca ubiegłego roku 30 270 osób wpadło na ten pomysł. Jednak luka w prawie budzi również krytykę. Olle Lundin, profesor prawa administracyjnego na Uniwersytecie w Uppsali uważa, że przepis narusza praworządność w Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2

08.2019

Piątek

Fredag

Złoto na świecie
Centralne banki świata skupują rekordowe ilości złota. W pierwszym półroczu zakupiono 374,1 ton, o 57% więcej niż w roku ubiegłym  – raportuje World Gold Council.

Rekordzistą jest Narodowy Bank Polski, który w drugim kwartale zakupił ponad 100 ton. To największy zakup pojedynczego banku centralnego na świecie od 2009 roku.

Zasoby złota Polski wynoszą obecnie 228,6 ton. Są one niemal dwukrotnie większe niż zasoby Szwecji (126 ton), nieco większe niż Belgii (227 tony) i zbliżone do Austrii i Hiszpanii (280 ton). (ak)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

2

08.2019

Piątek

Fredag

Żebractwo licencjonowane
W gminie Eskilstuna będzie panował porządek w branży żebraczej. Od wczoraj obowiązuje tam obowiązek uzyskania zgody policji na żebranie. Zgoda jest oczywiście płatna.

Eskilstuna jako pierwsza w Szwecji wprowadza licencję na żebranie. Żebranie nie nazywa się oczywiście żebraniem, a "pasywną zbiórką pieniędzy", a żebracy to "EU-migranter" – unijni migranci.

krnąbrnym EU-migrantom, którzy pasywnie zbierają pieniądze bez licencji, policja najpierw udziela upomnienia, w razie nieposłuszeństwa usuwa ich siłą z miejsca przestępstwa, tym najbardziej krnąbrnym zapewnia noclegi w miejscowym areszcie. (rn)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

1

08.2019

Czwartek

Torsdag

Zakazane kamizelki?
W Szwecji narasta fala przemocy z użyciem broni palnej. Uczestnikami strzelanin są najczęściej młodzi imigranci. Posiadanie broni bez zezwolenia jest oczywiście nielegalne. Teraz jednak zarówno policja jak i politycy domagają się zakazu sprzedaży... kamizelek kuloodpornych.

Jedynie policjanci wojskowi i ochroniarze mają mieć prawo do noszenia kuloodpornych kamizelek. A młodzi imigranci? Niech tam sobie strzelają – skutecznie. Pomysłodawcy zakazu liczą zapewne na poprawę proporcji: imigranci –  tubylcy.

Nie zważając na te głosy, kamizelki kuloodporne w najlepsze sprzedaje... Urząd Komorniczy – Kronofogden. (rn)

 

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net