Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Lipiec 2019 r. 00043

12

Szwecja, Dziennki

31

07.2019

Środa

Onsdag

Ostrzeżenie!
Wybierasz się w najbliższych dniach do Sztokholmu? Nie rób tego! Miasto będzie przez tydzień opanowane przez aktywistów OZS (Obrzydliwe Zachowania Seksualne). Przewiduje się różnego rodzaju demonstracje na ulicach miasta. Symbole OZS będą wywieszane w wielu miejscach, nawet w restauracjach. Jest to o tyle absurdalne, że u zdrowego człowieka wspomnienie OZS budzi odruchy wymiotne. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

30

07.2019

Wtorek

Tisdag

Pierwszy miesiąc
Właśnie mija miesiąc od wprowadzenia w Szwecji bardziej rygorystycznych zakazów palenia papierosów na świeżym powietrzu w miejscach publicznych. Teraz już nie wolno palić w tzw. ogródkach przy restauracyjnych, przy wejściach do obiektów publicznych, czy na przystankach autobusowych i otwartych peronach kolejowych.

Brak jeszcze całościowej statystyki na temat łamania tych zakazów. Przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej Sztokholmu, Stockholms Länstrafik, na przykład w ciągu trzech pierwszych tygodni lipca naliczyło 250 interwencji.

Ściganiem smrodzących "przestępców" mają się zajmować właściciele lub administratorzy obiektów. Jednak przepisy w wielu miejscach są nieprecyzyjne, co powoduje pewne zamieszanie, kto ma wziąć na siebie rolę "policjanta".

Niektóre gminy rozważają możliwość wprowadzenia zakazu palenia w całych dzielnicach. Nie zawsze jednak jest to zgodne z innym obowiązującym ustawodawstwem. Mimo to część gmin własną decyzją poszerzyła strefy wolne od tytoniowego smrodu. (rn) Zobacz też 20190615,,,

 

Szwecja, Dziennki

29

07.2019

Poniedziałek

Måndag

Handel i e-handel w Szwecji
Ciągły wzrost e-handlu oraz zagranicznej konkurencji mocno utrudnia życie tradycyjnym sklepom. Branżowa organizacja Svensk Handel przewiduje, że w najbliższej dekadzie z rynku zniknie 11 000 sklepów i 30 000 ludzi straci pracę.

Już w latach 2011–2017 liczba stacjonarnych sklepów w Szwecji zmalała o 5000. Za około 10 lat udział w rynku fizycznych sklepów zmaleje do 64-74%. Szwedzki e-handel przejmie 21-26% rynku, a zagraniczny e-handel 5-10% – przewiduje Svensk Handel.

W roku 2017 handel detaliczny w Szwecji osiągnął obroty 700 miliardów koron (280 mld zł) i zatrudniał blisko 300 000 osób. Obroty w handlu hurtowym wyniosły 15 mld koron (6 mld zł) a zatrudnionych było tam 214 000 osób. (rn)

Szwecja e-handel

 

Szwecja, Dziennki

29

07.2019

Poniedziałek

Måndag

Klimat i pogoda
Tegoroczne upały w Szwecji „odbyły się” wczoraj. Tu i ówdzie temperatura osiągała, a nawet przekraczała 30°C. To oczywiście wynik ocieplenia klimatu i zbyt dużej konsumpcji mięsa. Szwedzkie dzieci wzywają Świat do odżywiania się "klimatsmart" – klimatycznie-mądrze i nie puszczania bąków.

Ochłodzenie przyszło już dzisiaj i trwać będzie do końca tygodnia. Temperatury spadną poniżej 20°C w środku dnia. Ale nie jest to w żadnym wypadku wynik ochłodzenia klimatu. Wręcz przeciwnie – klimat nadal się ociepla, tylko inaczej. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28

07.2019

Niedziela

Söndag

Klub hedonistów
W Szwecji, krainie dobrobytu, zrodził się trend i rodzą myśli podważające kult nieposkromionego konsumpcjonizmu. Trend, którego hasłem jest szwedzkie słowo "lagom" – wyrażające umiar, nie za wiele nie za mało, a w sam raz.

Dzięki temu lagom Szwedzi chcą się pozbyć "gęby" skrajnych hedonistów – pisze Urszula Gralińska w swoim kolejnym artykule, nie za długim, logom. Czytaj dalej...

Szwecja, jacuzzi

 

Szwecja, Dziennki

27

07.2019

Sobota

Lördag

Szwedzi podziwiają polskiego posła
Internetowa gazeta drugiego obiegu w Szwecji, Nyheter Idag, publikuje artykuł o udziale polskiego posła Dominika Tarczyńskiego w debacie w tureckiej telewizji. Kanał TRT World pokazał dokumentarny film o obronie granicy między Chorwacją i Bośnią przed imigrantami. W dokumencie padały stwierdzenia, że chorwacka policja używa przemocy, wypędzając nielegalnych przybyszów z terytorium swojego kraju.

Podczas debaty po filmie Tarczyński bronił ostrego stanowiska Chorwatów. – Dla wszystkich nielegalnych imigrantów mam taki oto przekaz: Jeśli nie chcesz być odprawiony z powrotem, aresztowany lub nawet postrzelony – nie podchodź do naszych granic – ostrzegał polski poseł.

W komentarzach pod artykułem szwedzcy czytelnicy wyrażali uznanie dla słów Dominika Tarczyńskiego oraz żal, że tak zdecydowanych polityków nie mamy tutaj w Szwecji. (rn) Zobacz też 20190107...

Szwecja Dominik Tarczynski

Dominik Tarczyński – przedstawiany jako twardziel w szwedzkiej prasie.

 

Szwecja, Dziennki

26

07.2019

Piątek

Fredag

Nareszcie lato
Szwecja doczekała się wreszcie prawdziwego lata. Słońce przygrzewa całymi dniami i utrzymuje temperatury w granicach 18–25°C na przykład w Sztokholmie. Teraz już nie możemy narzekać na letnie chłody – teraz narzekamy na... upały.

Media alarmują – Pij wodę! Chroń głowę! informują skąd się biorą te straszliwe "upały", wspominają wcześniejsze gorące lata. Dziesiątki tysięcy ludzi zmarło – podgrzewa przekaz reporterka szwedzkiej telewizji SVT. Alarm klasy 1 ogłoszono na wybrzeżu Norlandii. Temperatura może tam ... uwaga...   osiągnąć nawet 30°C.

Jednym słowem – katastrofa. Telewizja alarmuje, że nawet leki przestaną działać. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25

07.2019

Czwartek

Torsdag

Normalność skazana w Szwecji
Szwedzka konstytucja składa się z czterech oddzielnych dokumentów. Dwa z nich dotyczą wolności słowa. Mimo to w kraju działa cenzura prewencyjna – podobna jak w dawnych dyktaturach socjalistycznych. Szwedzki urząd kontroli mediów nazywa się Statens medieråd – Państwowa poradnia medialna.

Nazwa całkiem dowcipna. Nie chodzi więc o cenzurę, a o porady. Tylko, że ten kto "porady" nie usłucha poniesie dotkliwą karę.

Taki los spotkał w marcu 2019 roku członka zgromadzenia świadków Jehowy w Sztokholmie. Jego "zbrodnia" polegała na tym, że bez zgody cenzury ("poradni") pokazał publicznie rysunkowy filmik dla dzieci.

W filmie mama wyjaśnia swojej córeczce jak wygląd normalna rodzina, żyjąca według wskazań Jehowy i Biblii. A takich rzeczy – w kraju wolności religijnej i wolności słowa – pokazywać przecież nie wolno! (ak)

Szwecja zakazany film

Scena z zakazanego filmiku "En man och en kvinna" (Mężczyzna i kobieta).

 

Szwecja, Dziennki

23

07.2019

Wtorek

Tisdag

Kolejka do wojny
Szwecja deklaruje gotowość uczestniczenia w operacjach militarnych w Zatoce Perskiej. Niedawno porwany tankowiec Stena Impero, pływający pod brytyjską banderą, należy do szwedzkiego armatora Stena AB. Wielka Brytania przygotowuje europejskie "działania ochronne" w Cieśninie Ormuz na Morzu Arabskim. Środkami militarnymi ma być tam chronione... prawo i sprawiedliwość w ruchu morskim.

Niklas Granholm, jeden z szefów badawczego instytutu obrony totalnej FOI (Totalförsvarets forskningsinstitut), pozytywnie odnosi się do ewentualnej propozycji udziału Szwecji w działaniach militarnych na Morzu Arabskim.

Konflikty na Bliskim Wschodzie mogą przerodzić się w otwartą wojnę – twierdzi wielu. Postawa Szwecji w tej sytuacji oznaczałaby radykalną zmianę polityki obronnej. Dotąd podczas wojen Szwecja z powodzeniem przybierała rolę tego trzeciego, co to korzysta gdy dwóch się bije. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21

07.2019

Niedziela

Söndag

Miłość po szwedzku
Kiedy Ingmar Bergman kręcił jeden z najwybitniejszych swoich filmów „Tam, gdzie rosną poziomki” był rok 1957. W roku 1995 film Bergmana znalazł się na watykańskiej liście czterdziestu pięciu filmów propagujących wartości religijne, moralne i artystyczne. Czytaj dalej...

 
     

Szwecja, Dziennki

19

07.2019

Piątek

Fredag

Tempest – myśliwiec nowej generacji
Szwecja podejmie współpracę z Wielką Brytanią w celu zaprojektowania samolotu bojowego nowego typu. Ministrowie obrony obu krajów podpisali już odpowiednią umowę, ważną przez najbliższe 10 lat. Jednak już jesienią 2020 r, ma zostać podjęta decyzja o kolejnym kroku współpracy.

Oba kraje będą współpracowały w rozwoju obecnych myśliwców Jas Gripen, ale głównym celem jest stworzenie myśliwca nowej generacji o roboczej nazwie Tempest. Ma on być gotowy do działania w roku 2040.

Podjęcie współpracy z Wielką Brytanią nie stanowi konkurencji dla szwedzkiego koncernu zbrojeniowego SAAB, twórcy myśliwców Jas 39 Gripen. – Wręcz przeciwnie, SAAB będzie mógł korzystać z rozwoju nowych technologii, tworzonych w ramach projektu Tempest – mówi szwedzki minister obrony Peter Hultqvist (S), (rn)

Może tak będzie wyglądał Tempest.

 

Szwecja, Dziennki

15

07.2019

Poniedziałek

Måndag

Bezgotówkowa Szwecja
Gotówka jest coraz mniej popularna w Szwecji. Różne formy elektronicznych płatności czynią zbędnym wypychanie portfela papierem. Drobne sumy, do 200 koron płacimy przytykając jedynie kartę bankową do aparatu kasowego, bez potrzeby podawania hasła , tzw PIN-u.

Za pomocą komórki można robić natychmiastowe przelewy poprzez Swish. Wystarczy wystukać numer telefonu odbiorcy i – słisz – zapłacone. Grubsze rachunki załatwiamy korzystając z internetowego banku.

Zaledwie 6% osób wyjmuje gotówkę z automatu raz lub kilka razy w tygodniu – według badania Riksbanku (Narodowy Bank Szwecji). 20% nie robi tego nigdy, a 42% zaledwie sporadycznie.

Wraz zanikiem używania gotówki znikają w Szwecji bankomaty. W 2013 roku było ich 3 237 na terenie całego kraju. W 2017 już tylko 2 655. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15

07.2019

Poniedziałek

Måndag

Tragedia w Umeå
Niewielki sportowy samolot typu GippsAero GA8 Airvan, z dziewięcioma osobami na pokładzie, rozbił się wczoraj po południu w pobliżu Umeå, w północnej Szwecji. Wszyscy zginęli. Przyczyny katastrofy są jeszcze nieznane. Samolot nie posiadał tzw. „czarnej skrzynki”. Samolot runął wkrótce po starcie z lotniska w Umeå, prawdopodobnie w wyniku awarii silnika.

Wśród pasażerów było wielu skoczków spadochronowych. Wszyscy byli szwedzkimi obywatelami. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

14

07.2019

Niedziela

Fredag

Cicha bomba?
Szwedzki rząd nie podpisze konwencji ONZ o zakazie broni atomowej – oświadczyła w piątek 12/07 minister spraw zagranicznych Margot Wallström (S). W ten sposób Szwecja przyczynia się do uwolnienia świata od broni jądrowej – uważa Wallström.

Szwecja nie ratyfikuje konwencji jednak pragnie występować w roli jej obserwatora, pilnując jej przestrzegania przez inne państwa.

W lipcu przed dwoma laty 22 kraje przegłosowały konwencję ONZ o zakazie broni atomowej. Szwecja głosowała już wówczas przeciw.

Według doniesień podpisaniu tej konwencji sprzeciwia się dowództwo szwedzkich sił zbrojnych. Przystąpienie do konwencji „nie jest w Szwedzkim interesie i osłabiło by znacznie zdolności obronne kraju” – argumentuje armia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12

07.2019

Piątek
Fredag

Letnie grzybobranie
Jesienna pogoda tego lata w Szwecji zmyliła chyba naturę – lasy są pełne grzybów. Grzybobranie kojarzy się nam raczej z wczesną jesienią, a nie z upalnym lipcem. W tym roku jednak trudno mówić o „upalnym” lipcu w Szwecji, raczej chłodno-ciepłym i sucho-mokrym – jak chiński sos, słodko-kwaśny. Grzyby to lubią.

W porannych programach telewizji zamiast przestrzegać jak chronić skórę przed słońcem omawia się lipcowe grzybobranie i rodzaje grzybów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11

07.2019

Czwartek
Torsdag

Energia słoneczna w Szwecji
Stowarzyszenie Svensk solenergi (Szwedzka energia słoneczna) prowadzi coroczny ranking zastosowania baterii słonecznych. Najnowszym liderem została gmina Heby w województwie Uppland. Średnie wykorzystanie energii słonecznej wynosiło na początku 2019 roku 200 watt na mieszkańca gminy. To duży skok – na przełomie 2017/18 r. zużycie energii słonecznej wynosiło 68,5 watt na mieszkańca.

Według aktualnego rankingu, średni efekt zainstalowanych baterii słonecznych w Szwecji wynosi obecnie 68,5 watt. Rok wcześniej, na przełomie 2017/18 wynosił on 22,7 watt. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10

07.2019

Środa
Onsdag

Tradycyjne szwedzkie lato
Dopadło nas tradycyjne szwedzkie lato – temperatury 10–15°C i częste deszcze. Szwedzi nie ryzykują, nie czekają bezczynnie na lepszą pogodę, wsiadają w samolot i lecą tam gdzie pogoda jest zawsze – ta dobra.

Firmy czarterowe przeżywają prawdziwy boom. Oferty ostatniej minuty znikają zaraz po ich ogłoszeniu. Firmy Ticket, Apollo czy Ving sprzedały w ostatnich tygodniach ponad 50% więcej wycieczek niż w tym samym okresie ubiegłego upalnego lata...

A Greta tak prosiła by nie latać samolotem... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8

07.2019

Poniedziałek
Måndag

Grecki zawód
Oszczędne komentarze szwedzkich mediów na temat wyniku greckich wyborów cechuje rozczarowanie. Zwycięstwo greckiej prawicy najwyraźniej nie w smak jest szwedzkiemu establishmentowi.

Trudno się dziwić gdyż cała polityczna elita jest w Szwecji mocno „przesunięta” na lewo. Nawet partie określane jako prawicowe akceptują lewicowe „wartości” – walkę z cywilizacją chrześcijańską,

Grecki temat szybciutko więc zniknął z wiodących mediów. Tutejszy lud mógłby czasem mieć również pomysły w kolorze innym niż czerwony. Lepiej nie ryzykować. Nawet niepokorne media drugiego obiegu – określane jako nacjonalistyczne, konserwatywne, populistyczne – potraktowały temat... oszczędnie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7

07.2019

Niedziela
Söndag

Almedalen i klopsiki
Przemówienie szefa szwedzkich narodowców, Szwedzkich demokratów, Jimmie Åkessona zakończyło polityczny tydzień Almedalen na wyspie Gotland. Tysiące polityków, organizacji i instytucji prezentowało swoje osiągnięcia i plany w średniowiecznym Visby, stolicy wyspy.

Przemówienie Åkessona nie wzbudziło tym razem większych sensacji. Znacznie większe poruszenie wywołała parę dni wcześniej konsumpcja kötbullar – tradycyjnych szwedzkich mini klopsików – w towarzystwie szefowej chadeków – Chrześcijańskich Demokratów, Ebby Busch Thor. Wspólny lancz obu przywódców był przełamaniem bojkotu SD. Jak dotąd żadna partia riksdagu nie chciała dyskutować polityki z nacjonalistyczną partią Åkessona, mimo jej obecności w parlamencie od 2010 r. (rn)

Ebby Busch Thor KD i Jimmie Åkesson SD

 

Szwecja, Dziennki

5

07.2019

Piątek
Fredag

Wystrzałowa Szwecja
Ostatniego wieczora czerwca zastrzelono w Sztokholmie dwóch mężczyzn. Ofiary dołączyły do 21 osób zastrzelonych w pierwszym półroczu 2019 roku w Szwecji. I tak już trzeci rok z rzędu – rok temu liczba zastrzelonych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy była ta sama, w 2017 trzy trupy więcej. W całym rok 2018 w wyniku strzelanin zginęły 45 osoby, a w 2017 43.

Innym ulubionym zajęciem kryminalnych gangów jest podkładanie bomb. W ubiegłym roku odnotowano 162 takie eksplozje. W tym roku już 93. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

4

07.2019

Czwartek
Torsdag

Ochłodzenie klimatu?
Po tygodniu „ocieplonego” klimatu, słoneczka i 20–22°C, wracamy do tradycyjnego „szwedzkiego lata” – 8–12°C zroszonych deszczykiem od czasu do czasu. Parę stopni „ocieplenia” w nieco dłuższym niż tydzień okresie przyjęto by pewnie w Szwecji... ze zrozumieniem. Kto wie, może nawet z przyjaznym zrozumieniem. By nie powiedzieć z entuzjazmem...

Nie jest wykluczone, że ten i ów mieszkaniec Szwecji, w tajemnicy przed eko–policją, przestaje sortować śmieci, wcina coraz więcej wołowiny i robi dodatkowe kilometry swoim samochodem z motorem diesla – czekając na „efekt cieplarniany”. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

2

07.2019

Wtorek
Tisdag

Klimatyzm oburzony
Dzięki zwiększonemu CO2 Ziemia będzie bardziej zielona – stwierdza Jan Ericson, czołowa postać szwedzkiej partii Moderata. – Nie ma żadnych dowodów, że trwa jakiś klimatyczny kryzys – mówi Ericson w wywiadzie dla Aftonbladet. Dalej skrytykował przepowiednie o klimatycznym końcu świata oraz wykorzystywanie dzieci do tego typu propagandy.

Tego typu „herezje” wobec obowiązującego wyznania wywołały burzę w szwedzkich mediach. Artykuł o wypowiedzi Ericsona jest szlifowany pewnie do teraz by jak najlepiej oddać święte oburzenie. Przeciwko heretykowi wystąpiła nawet jego partia. Powrót do starej skandynawskiej tradycji – palenia na stosie – nie jest wykluczony. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

1

07.2019

Poniedziałek
Måndag

Nowe zakazy i ulgi
W nowym półroczu obowiązywać będzie w Szwecji szereg nowych przepisów prawa. Jednym z nich jest rozszerzony zakaz palenia tytoniu. Zakaz palenia w restauracjach i lokalach publicznych jest już w Szwecji oczywistością. Teraz idziemy o krok dalej – zakaz palenia na świeżym powietrzu.

Nie wolno już palić w tzw. ogródkach przy restauracyjnych, na przystankach autobusowych czy otwartych peronach kolejowych, przed wejściem do sklepu czy centrum handlowego itp. Praktycznie palić nie można nigdzie tam, gdzie na wąchanie smrodu narażeni są inni użytkownicy terenu.

Poza tym np. lody z alkoholem można już kupić tylko w państwowej sieci sklepów monopolowych Systembolaget, skuter wodny można prowadzić od 15 lat, wychowawcy wakacyjni muszą mieć pozwolenie nauczania, zaostrzone zabezpieczenia w sądach. Ogromne zamieszanie powoduje obciążenie 25% VATem firm medycznych.

Ale są też udogodnienia. Rozbudowa altany nie wymaga pozwolenia na budowę, przywrócony został odpis od podatku za darowizny na działalność ideową, podwojony zostaje maksymalny odpis za prace przydomowe – i sporo innych. (rn)

 
     

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net