Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Czerwiec 2019 00296 r.

12
     

Szwecja, Dziennki

29

06.2019

Sobota
Lördag

Tydzień Almedalen
Jutro, 30/06, startuje polityczny Tydzień Almedalen (Almedalsveckan) w Visby, stolicy wyspy Gotlandii. Od 50 lat odbywają się tu występy głównych szwedzkich partii politycznych. Tradycja zapoczątkowana spontanicznym przemówieniem Olofa Palme w 1968 roku rozrosła się to potężnych rozmiarów.

Teraz już nie tyko zasiadające w riksdagu partie prezentują swoje osiągnięcia i programy. Do Visby przyjeżdżają teraz tysiące organizacj, przedsiębiorstw i instytucji. Cyfry mówią same za siebie. Według wstępnej statystyki w tym roku podczas Tygodnia Almedalen odbędzie się 3525 prezentacji, weźmie w nich udział 1599 organizatorów i 6670 ich współpracowników.

Do tego dodać należy głodnych politycznych nowinek słuchaczy i innych odwiedzających. Wszystko dokładnie rejestrowane i publikowane przez wszelkiego rodzaju media. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

28

06.2019

Piątek
Fredag

Historyczny wybór
No i stało się – czarnoskóra 50-latka Nyamko Sabuni (+Info) została wybrana szefową szwedzkiej partii Liberałów. To pierwsza czarnoskóra osoba na takim stanowisku w historii Szwecji. Mimo historyczności tego faktu szwedzkie media nie odważały się zwracać na niego uwagi. Opowiadano o wszystkich możliwych atrybutach Sabuni – oprócz o tym jednym, który najbardziej rzuca się w oczy.

To fałszywe milczenie przerwała sama Sabuni. W pierwszej mowie powyborczej zwróciła uwagę na swoje pierwszeństwo jako... Afro-Szwedki. Na słowa "svart" (czarna) czy "negressa" (murzynka) odwagi już nie starczyło, nawet jej.

A Nyamko słynie z odwagi – mówi co myśli i potrafi walczyć o swoje przekonania. Urodzona w Burundi do Szwecji przybyła w 1981 roku jako 12-latka. Była pierwszym w Szwecji czarnoskórym ministrem, teraz jest pierwszym murzyńskiem przywódcą partii riksdagu, pozostaje jej już tylko zostać pierwszym czarnym premierem... (rn)

Szwecja Nyamko Sabuni

Nyamko Sabuni.

 

Szwecja, Dziennki

28

06.2019

Piątek
Fredag

Pasywne zajęcie
Przed centrami handlowymi, a nawet przed mniejszymi sklepami, siedzi często opatulona w liczne koce i chusty kobieta – obywatel UE, najczęściej Cyganka z Rumuni lub Bułgarii. Serdecznym "hej", zabarwionym nutą smutku i nadziei, wita przechodzących klientów. Czasem wymownie wskazuje na stojący obok pusty kubek. Ma to wzbudzić współczucie przechodniów i potrzebę ulżenia kobiecie w niedoli. Parę monet wrzuconych do kubka ucisza sumienie sytego Szweda. Ba, daje nawet poczucie dumy z dobrego uczynku.

Większość jednak jednak przechodzi obok, starając się wytrzymać emocjonalną presję i nie wzbogacać zawartości kubka. Pomocne są opowieści o bogatych Cyganach, którzy zmuszają swoje kobiety do żebractwa. Ale niesmak pozostaje.

W grudniu ubiegłego roku naczelny sąd administracyjny przyznał gminie Vellinge prawo do wprowadzenia zakazu żebrania w niektórych miejscach. Za przykładem Vellinge poszły kolejne szwedzkie gminy. Inny wariant "zakazu" wprowadza gmina Eskilstuna – żebranie ma wymagać pozwolenia udzielanego przez policję. Ale tutaj nie nazywa się to "żebranie". We współczesnej szwedzkiej nowomowie to "pasywne zbieranie pieniędzy". (rn)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

25

06.2019

Wtorek
Tisdag

Pozamiatane!
Erik Ullenhag zrezygnował z dalszej walki o fotel prezesa szwedzkiej partii Liberałów. W lokalnych prawyborach miażdżące zwycięstwo odniosła Myanko Sabuni, czarnoskóra imigrantka z Afryki –150 do 50 delegatów. Wczoraj komisja wyborcza ogłosiła, że na zjeździe partii 28 czerwca zaproponuje kandydaturę Sabuni.

Ullenhag miał jednak jeszcze pewną szansę. Według statusu partii delegaci nie muszą kierować się wynikiem głosowania w dystryktach – mogą podejmować własne decyzje. Gdyby jednak wybrano Ullenhaga, mimo tak dużej przewagi Sabuni skandal byłby ogromny.

Dzisiaj Erik Ullenhag wywiesił białą flagę – i sprawa jest pozamiatana. Szwecja otrzyma pierwszą w historii czarnoskórą szefową partii riksdagu. (rn) Więcej na ten temat poniżej.

 

Szwecja, Dziennki

24

06.2019

Poniedziałek
Måndag

Murzynka szefem szwedzkich liberałów?
Komisja wyborcza szwedzkiej partii Liberałowie przedstawi kandydaturę Nyamko Sabuni (+Info...) na szefa partii na zjeździe 28 czerwca. Taką decyzję podjęto dzisiaj po południu. W prawyborach wewnętrznych Sabuni uzyskała poparcie 130 delegatów, a jej biały konkurent Erik Ullenhag zaledwie 50.

Szwedzkie media w komiczny sposób udają, że nie dostrzegają koloru skóry pani Sabuni. A jest to przecież historyczny moment – pierwsza murzynka szefową szwedzkiej partii!

Miażdżące poparcie członków partii spotyka się z oporem pewnej jej części. Ponieważ delegaci według statutu mogą głosować niezależnie od wyniku prawyborów, wywiera się na nich nacisk by głosowali na Ullenhaga. Kilkunastu z nich już zapowiedziało, że zagłosują wbrew woli swoich członków.

Liberałowie są dzisiaj partią bez większego znaczenia, z ledwością przekraczającą próg wyborczy. Wybór czarnej Sabuni stanowić będzie wystarczającą sensację by partia zyskała rozgłos i zwolenników. 28 czerwca przekonamy się czy zwycięży zdrowy rozsądek czy kiepsko skrywany rasizm. (rn)

Nyamko Sabuni 2019

Nyamki Sabuni z Ullenhagiem w tle.

 

Szwecja, Dziennki

24

06.2019

Poniedziałek
Måndag

Jądrowe dylematy w Szwecji
Coraz więcej Szwedów jest pozytywnie nastawionych do rozbudowy elektrowni atomowych. W ostatnim sondażu aż 40% badanych poparło ideę by nadal używać elektrownie jądrowe i budować nowe reaktory. Tylko 16% było zdania przeciwnego.

W 1980 roku odbyło się w Szwecji wielkie referendum, które miało rozstrzygnąć o przyszłości energii jądrowej. W owym czasie w Szwecji działało sześć reaktorów, dodatkowe cztery były gotowe do startu oraz dwa były w budowie. Zwyciężyła propozycja, według której dopuszczano działanie 12 reaktorów tak długo jak będzie to konieczne dla zapewnienia dostaw energii, utrzymania poziomu zatrudnienia oraz opieki społecznej. Reaktory miały być stopniowo wygaszane i żadnych nowych nie miano by budować. Na tą propozycję (nr 2) zagłosowało 39,1% wyborców.

Wkrótce po referendum riksdag postanowił, że wszystkie reaktory będą wygaszane do roku 2010. W 2010 r. postanowił natomiast... dalszą rozbudowę elektrowni jądrowych. (rn)

Szweja, elektrownia jądrowa w Oskarshamn

Szwecja, elektrownia jądrowa w Oskarshamn.

 

Szwecja, Dziennki

24

06.2019

Poniedziałek
Måndag

Qiao Jianjun znowu siedzi
Chiny oskarżają go o malwersację około 40 mln zł z kasy państwowego przedsiębiorstwa, którego był dyrektorem i domagały się ekstradycji swojego obywatela. Aresztowany w Szwecji został wypuszczony na wolność w ubiegłą środę przez szwedzki Sąd Najwyższy. Ale szczęście trwało krótko – wczoraj, w niedzielę 23/06, został zatrzymany ponownie. Tym razem jego ekstradycji żąda... USA.

Trzeba przyznać, że facet cieszy się popularnością. Tym razem USA oskarża go o pranie brudnych pieniędzy na szeroką skalę w Kalifornii w 2015 r. Oprócz popularności nie można Chińczykowi odmówić przedsiębiorczości – prawdopodobnie.

A Szwecja ma na nowo rozgrzany kartofel. (rn) +Info poniżej.

 

Szwecja, Dziennki

21

06.2019

Piąte
Fredag

Midsommar – Święto Lata
Dzisiaj mamy Przesilenie letnie na półkuli północnej – moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi i bieguna północnego w kierunku Słońca. Noc nie zasługuje właściwie na swoją nazwę. Na północy Szwecji słońce nie chowa się za horyzontem wcale, a na południu szarówka trwa zaledwie kilka godzin. Na domiar dobrego to dziś obchodzimy Midsommarafton – wigilię Święta Lata.

Stare pogańskie jeszcze święto, ucywilizowane przez chrześcijaństwo jako Noc Świętojańska, a obecnie w Szwecji na powrót bliższe pogaństwu. Zgodnie z tutejszą tradycją przeddzień święta jest bardziej świętowany niż samo święto. W roku 1953 przeniesiono je na sobotę najbliższą przesileniu letniemu. Jednak już w piątek – w wigilię Midsommar stawia się umajony słup, symbolizujący p…płodność i rozkwit.

Wokół słupa odbywają się tańce i swawole. Całe rodziny śpiewają "Małe żabki" i "Małe świnki", ilustrując teksty piosenek gestami i odgłosami zwierząt. Potem Szwedzi ucztują na świeżym powietrzu, oddając się bardziej dorosłym przyjemnościom. (rn) Zobacz też:
Midsommar...
Cała prawda o Midsommar...

Szwecja Midsommar

 
 

 

Szwecja, Dziennki

20

06.2019

czwartek

torsdag

Premier bankierem
Polski premier Mateusz Morawiecki osiągał najpierw sukcesy jako dyrektor dużego banku, by potem zostać szefem rządu. Milionowe wynagrodzenie porzucił dla służby krajowi i skromnej pensyjki premiera. Odwrotną ścieżkę kariery wybrał były premier Szwecji, socjalista Göran Persson – znudziła mu się skromna emeryturka premiera, więc postanowił zostać bankierem.

Wczoraj Göran Persson został prezesem rady nadzorczej szwedzkiego banku Swedbank. Ma to być sposób na ratowanie mocno zabrudzonego wizerunku banku, oskarżanego o pranie brudnych pieniędzy na szeroką skalę.

Po ujawnieniu procederu w lutym bieżącego roku, kurs akcji banku spadł o ponad 20% w ciągu dwóch dni – i spada nadal. Przed aferą akcje banku kosztowały około 210 koron, a obecnie są na poziomie 140 sek. Teraz były premier Szwecji ma odwrócić ten trend i przywrócić zaufanie do banku.

Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Jako polityka cechują go zapewne nieskazitelna uczciwość. prawdomówność i bezinteresowność... tyle że socjalistyczne. (rn)

Szwecja premier Goran Persson Swedbank

Premier Göran Persson bankierem.

12

Szwecja, Dziennki

19

06.2019

środa

Onsdag

Gorący kartofel na wolności
Szwedzki Sąd Najwyższy wybrnął sprytnie z politycznie trudnej sytuacji – wypuścił na wolność ściganego przez Chiny przedsiębiorcę Qiao Jianjuna. Jianjun jest oskarżany o milionowe malwersacje z kasy przedsiębiorstwa, którego był dyrektorem. Zaprzecza on jednak temu, a oskarżenia tłumaczy zemstą komunistycznej partii za jego krytyczną postawę.

W obawie o życie uciekł z kraju, jednak został ujęty w Szwecji i od roku przebywał w areszcie. Chiny domagają się ekstradycji swojego obywatela. Szwedzki Sąd Najwyższy jest świadomy co go tam czeka. Jednocześnie odmowa chińskiemu żądaniu doprowadziła by do dyplomatycznego kryzysu. Postanowiono więc wypuścić Jianjuna na wolność, być może w nadziei, że problem... zniknie. (rn) Zobacz też nowinkę poniżej.

 

Szwecja, Dziennki

19

06.2019

środa

Onsdag

Szwedzcy liberałowie wybierają szefa
W Szwecji trwa walka o przywództwo partii Liberałowie po rezygnacji sotychczaspwego lidera, Jana Björklunda. Partia co prawda upada, w ostatnich wyborach ledwo co wystawia czubek nosa nad próg wyborczy, ale jak widać przywództwo upadającej partii nadal jawi się atrakcyjnym.

Kandydatów jest troje, ale na placu boju pozostało dwoje – Erik Ullenhag oraz Nyamko Sabuni. O ile zalety Ullenhaga są raczej mniej znane, to główny atut Sabuni... rzuca się niejako w oczy. Oboje byli ministrami w rządzie Fredrika Reinfeldta w latach 2006–2014.

Erik Ullenhag

 Erik Ullenhag

Nyamko Sabuni

 Nyamko Sabuni

Poszczególne dystrykty przeprowadzają doradcze głosowania, jako wskazówkę dla delegata na zjazd partii. Większość dystryktów wybiera Sabuni, choć największy z nich, sztokholmski, wybrał konkurenta – Erika Ullenhag. W sumie jednak Nyamko Sabuni prowadzi stosunkiem 124 do 50 delegatów.

Głosowania w dystryktach są jednak tylko doradcze. Delegaci mogą potem na zjeździe głosować jak chcą, tym bardziej, że głosowanie jest tajne. Mimo dużej przewagi Sabuni wszystko jeszcze może się zdarzyć. Rozstrzygnięcie nastąpi 28 czerwca. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19

06.2019

środa

Onsdag

Chiński kartofel w Szwecji
Podobnie jak Wielka Brytania Assangea, także Szwecja ma swój "gorący kartofel" – chińskiego przedsiębiorcę Qiao Jianjun. Komunistyczne Chiny oskarżają go o malwersację milionów dolarów z kasy państwowego przedsiębiorstwa, którego był dyrektorem. Qiao Jianjun zaprzecza i twierdzi, że oskarżenie jest formą represji za krytykę chińskiej partii komunistycznej.

Od roku Jianjun siedzi w szwedzkim areszcie. Komunistyczne władze Chin domagają się ekstradycji Qiao Jianjuna do Chin. Jak zwykle gdy chodzi o lewicowe dyktatury, szwedzkie władze udają, że mają wątpliwości czy oskarżony będzie traktowany "właściwie". Oczywiście że będzie – właściwie dla komunistów: po torturach oskarżony przyzna się do wszystkiego i jeszcze trochę, kara śmierci, strzał i proces zakończony.

Teraz szwedzki Sąd Najwyższy zastanawia się nad właściwością takiego procesu. A raczej nad tym jak tu nie wydać Chińczyka bez wywołania zgrzytu dyplomatycznego z Chinami. (rn)

Qiao Jianjun

Qiao Jianjun wzywa dziennikarzy by przeprowadzili z nim wywiad – Powiem całą prawdę – krzyczy do reporterów.

 

Szwecja, Dziennki

18

06.2019

Wtorek

Tisdag

Szwecja bez telefonii
To już drugi dzień z rzędu jak połączenia telefoniczne firmy Tele2 przestały działać. Wczorajszą awarię usunięto w miarę szybko, ale mało skutecznie. Ten sam błąd wystąpił również dzisiaj.

Alarmowy telefon 112 przestał działać, podobnie jak inne telefony alarmowe. Wezwanie pogotowia, czy taxówki stało się niemożliwe. Radziowe informacje drogowe na żywo – zamilkły. Niektóre audycje radiowe z udziałem słuchaczy – również. Dopiero w takich sytuacjach zaczynamy zdawać sobie sprawę jak bardzo jesteśmy uzależnieni od współczesnej techniki.

Połączenia zostały przywrócone po godzinie 15. (rn)

n20190615a

Szwecja, Dziennki

15

06.2019

Sobota

Lördag

Zakaz palenia cd
już za dwa tygodnie, od 1 lipca wchodzi w Szwecji w życie nowe prawo – rozszerzony zakaz palenia tytoniu. Zakaz palenia w restauracjach i lokalach publicznych stał się już oczywistością. Teraz idziemy o krok dalej – zakaz palenia na świeżym powietrzu.

Nie wolno już będzie palić na tzw. ogródkach przy restauracyjnych, na przystankach autobusowych czy otwartych peronach kolejowych. Ale przed wejściem do sklepu czy centrum handlowego chyba wolno? Nic z tego – zakazane. Praktycznie palić nie będzie można nigdzie, gdzie na wąchanie smrodu narażeni będą inni użytkownicy terenu.

O kolejny krok dalej idzie miasto Umeå w północnej Szwecji. Zamiast rozdrabniać się na zakazy tu i tam, władze zamierzają ogłosić całe centrum miasta strefą wolną od palenia. Zwolennicy raka płuc protestują. (rn)

Palacz

 

Szwecja, Dziennki

14

06.2019

Piątek

Fredag

Szwecja deportuje imamów
Pięciu imam ma zostać deportowanych ze Szwecji. Mają oni stanowić "zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa". Zostali oni już osadzeni w areszcie przed deportacją. Są oni oskarżani o szerzenie ideologii ekstremalnego islamu. Według szwedzkiej policji bezpieczeństwa, Säpo, przyczynili się oni do radykalizacji tysięcy młodych muzułmanów w Szwecji.

W ciągu ostatniego roku Säpo, śledziła wielu muzułmańskich przywódców Teraz ci najbardziej groźni zostaną wydaleni z kraju. Akcja policji ma zmniejszyć zagrożenie terroryzmem.

Muzułmanie i lewicowi ekstremiści protestują w Sztokholmie przeciwko aresztowaniu i deportacji imamów. Policję oskarżają o islamofobię. (rn)

Szwecja. Sztokholm 2018 06 13

 

Szwecja, Dziennki

10

06.2019

Poniedziałek

Måndah

Szwedzki rynek nieruchomości
Hemnet.se to największy w Szwecji sajt handlu nieruchomościami. Po miesiącach stagnacji w maju sprzedaż nabrała tempa, Na Hemnet ogłaszano w maju około 24 tysiące mieszkań i 17 tysięcy domów jednorodzinnych. Spośród nich zmieniło właścicieli 9930 mieszkań i 5713 domów. To największe liczby od 2013 roku.

Ceny mieszkań osiągnęły swój szczyt w sierpniu 2017 roku. Za metr kwadratowy płacono wówczas średnio w Szwecji 41 000 sek (16 400 zł; 1sek=0.4zł). {potem ceny zaczęły spadać aż do kwietnia–czerwca 2018 roku do poziomu 37600 sek/m2 (≈15000zł/m2).

Kolejny mały szczyt nastąpił we wrześniu ubiegłego 2018 roku, daleki jednak od poziomu z 2017 roku. Potem znowu korekta w duł, by od początku 2019 r. ceny ceny mogły zacząć delikatnie wspinać się do góry. W maju obecnego 2019 roku za metr kwadratowy mieszkania płacono średnio 38 760 sek (15 500 zł), a willi 26 035 sek (10 400 zł). (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9

06.2019

Niedziela

Söndag

Sztokholm blisko natury
Duży Sztokholm (Storstockholm) obejmuje dzisiaj wszystkie gminy województwa sztokholmskiego. Malowniczo położone osiedla wśród fiordów, jezior i lasów zajmują powierzchnię 6 524,12 km². Nie tworzą one zwartej zabudowy, a stanowią raczej pojedyncze wyspy wśród natury, często całkiem jeszcze dzikiej.

Bliskość natury brzmi sympatycznie ma jednak ona swoje konsekwencje. Na drogach Dużego Sztokholmu łatwo spotkać tych dzikich mieszkańców regionu – sarny, dzikie świnie, a nawet łosie. W ubiegłym 2018 roku odnotowano 5 124 wypadków z udziałem dziczyzny na sztokholmskich drogach.

Ale są też mniej groźne spotkania. Sarenka z rodziną wpadająca na jabłkową ucztę na naszej przydomowej działce należy do przyjemniejszych. Gdy przy okazji skonsumują nasze kwiatki – dumę gospodyni domu – to mniej przyjemne.

Sztokholmskie zwierzęta nie boją się zbytnio ludzi. Coraz częściej odwiedzają nawet domy wielorodzinne. W dzielnicy Nacka sarna weszła dzisiaj na klatkę schodową i próbowała zwiedzać blok mieszkalny. Był to już trzeci tego typu incydent w ciągu ostatnich 10 dni w tej gminie. (rn)

Szwecja

...a na deser kwiatuszki.

 

Szwecja, Dziennki

7

06.2019

Piątek

Fredag

Eksplozja w Linköping
Silna eksplozja miała miejsce dziś rano obok domów mieszkalnych w Linköpingu w środkowej Szwecji. Szyby powypadały w kilku domach. Około 25 osób odniosło szkody, trzy z nich zostały odwiezione do szpitala.

Przyczyny eksplozji nie są znane. Policja ogrodziła całą kwarterę.

Szwecja

Linköping, zniszczony dom po wybuchu.

 

Szwecja, Dziennki

7

06.2019

Piątek

Fredag

Ciche święto
Wczorajsze Narodowe Święto Szwecji nie wzbudziło dużego zainteresowania mediów. Popołudniowy dziennik telewizyjny państwowej telewizji SVT nie wspomniał o nim ani słowem. Dopiero póżniejsze dzienniki, o 18 i 19:30 relację o narodowym święcie upchnęły gdzieś na samym końcu, bardziej jako informację o pogodzie niż o demonstracji dumy narodowej. Główny akcent położono na słoneczną aurę.

Ale trochę świętowania jednak było. Świętowała rodzina królewska, tu i ówdzie odbyły się festyny, biegi i pochody. Zainteresowanie SVT budziły malowane twarze i dziwaczne stroje – bez związku ze szwedzką tradycją, nadające się raczej na Halloween. Sądząc po telewizyjnych migawkach, to największym szwedzkim narodowym uniesieniem epatowali... obcokrajowcy.

W dzisiejszej Szwecji bardziej niż Narodowe Święto nagłaśniany jest ramadan. (ak)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

6

06.2019

Czwartek

Torsdag

Szwedzkie święto narodowe
Dzisiaj, 6 czerwca, obchodzimy w Szwecji dzień Narodowy oraz Dzień Flagi szwedzkiej. Został on wprowadzony jako święto powszechne dopiero w 2005 roku. Wcześniej podkreślanie narodowej dumy uważane było za sprawę wstydliwą i niebezpieczną.

Mimo, że minęło już wiele lat od inauguracji Święta Narodowego, Szwedzi nadal szukają sposobów na demonstrowanie przynależności narodowej. Zbytnie narodowe uniesienie kojarzone jest nadal bardziej z szowinizmem niż patriotyzmem. Dlatego w mediach licznie występują tutejsi obcokrajowcy, zmuszeni udawać Szweda.

Rozgraniczanie obywatelstwa i narodowości jest w Szwecji niepoprawne politycznie. Każdy obywatel szwedzki jest uważany za Szweda. Choć w rzeczywistości trudno znaleźć Niemca, Turka czy Somalijczyka – obywateli Szwedzkich – który uważa się za Szweda. Jego dzieci i wnuki również zachowują na ogół swą odrębność narodową. (ak) Zobacz też Szwedzkie święto narodowe...

 

Szwecja, Dziennki

5

06.2019

Środa

Onsdag

Pracowite jest życie staruszka w Szwecji
Na emeryturę można w Szwecji przejść już w wieku 61 lat. Normalnym jednak wiekiem jest jednak 65 lat, gdyż wcześniejsze przejście na emeryturę oznacza mniejsze wypłaty.

Pobierając emeryturę można nadal pracować. Przed ukończeniem 67 lat pracodawca nie może wysłać pracownika na emeryturę, a za porozumieniem stron można pracować dalej. I wielu mieszkańców Szwecji wybiera tą opcję.

Według Eurostatu szwedzcy 70–latkowie pracują najczęściej spośród krajów Unii. Przeważnie są to dobrze wykształceni staruszkowie o dobrym zdrowiu i kondycji, którzy chcą pracować z powodu interesującej pracy – znacznie rzadziej z powodu niskiej emerytury. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

4

06.2019

Wtorek

Tisdag

Organy pilnie poszukiwane
W ubiegłym roku przeprowadzona w Szwecji 785 transplantacji ludzkich organów.Liczba ta byłaby znacznie większa gdyby nie brak organów. Na początku 2019 roku na liście oczekujących na transplantację było w Szwecji 807 osób. Najczęściej wymieniane są nerki.

Urząd ds spraw społecznych, Socialstyrelsenm prowadzi rejestr osób, które wyrażają zgodę na użycie ich organów po swojej śmierci. Nawet jeżeli dana osoba nie wyraziła tej zgody, zakłada się, że nie ma ona nic przeciwko temu żeby je np. serce uratowało życie kogoś innego. Rodzina zmarłego ma jednak prawo weta.

Teraz jednak przygotowuje się nowe prawo, które ma decydować o użyciu przydatnych organów zmarłego. Sprawę badafia specjalna komisja, która swoje wnioski przedłożyła dzisiaj ministrowi spraw społecznych. (ak)

Szwecja transplantacjaprzeszczeo

 

 

Szwecja, Dziennki

3

06.2019

Poniedziałek

Måndag

Przekręty na miliardy w Szwecji
Miliardy koron wyciekają ze szwedzkiego systemu opieki społecznej – 8,7 miliarda rocznie (≈ 3,5 mld zł; 1 sek ≈ 0.4 zł.). Około 75% niesłusznych wypłat jest spowodowane błędami we wnioskach składanych przez obywateli. Około 2/3 z nich to świadome oszustwa.

Najczęściej nadużywany jest system tymczasowej opieki na dzieckiem. Aż 21% zapomóg wypłacano niesłusznie z tego systemu.

Sprawę zbadała specjalna komisja powołana w czerwcu 2016 roku i która właśnie podsumowała wyniki swoich badań. Komisja zbadała 13 szwedzkich systemów opieki społecznej. Wśród nich przyjrzano się szczególnie wypłatom z Pośrednictwa Pracy (Arbetsförmedlingen), Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan), Centralne Dofinansowanie Studentów (Centrala studiestödsnämnden), Urząd Migracyjny (Migrationsverket), czy Urząd ds. Emerytur (Pensionsmyndigheten). (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1

06.2019

Sobota
Lördag

Swish się zacina
Popularna szwedzka usługa płatnicza Swish ma problemy – od czasu do czasu przestaje funkcjonować. Swish to komórkowa aplikacja umożliwiająca szybkie przelewy bankowe bez potrzeby logowania się do banku. Zamiast numeru konta bankowego wystarczy wpisać numer telefonu odbiorcy, potwierdzić za pomocą mobilnego dowodu tożsamości, "szwisnąć" – i gotowe. Po sekundzie odbiorca widzi płatność w swojej komórce.

Swish powstał w grudniu 2012 roku z inicjatywy kilu największych szwedzkich banków. Na początku 2019 roku Swish miał blisko 7 milionów prywatnych użytkowników. Jak na 10 milionową Szwecję to imponujące. Od startu w 2012 roku dokonano ponad miliard przelewów.

W ostatnich tygodniach jednak usługa ma problemy. Od czasu do czasu jest nawet wyłączana. Ostatnio wczoraj po południu. Budzi to spory niepokój wśród użytkowników. Kiełkuje okrutna myśl – wystarczy wyłączyć prąd a znikną moje pieniądze. (rn)

Swish

 
     

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net