Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Maj 2019 r. 00057

12
     

Szwecja, Dziennki

31

05.2019

Piątek
Fredag

Islam nie dla Północy
Nie łatwe jest życie muzułmanina w Szwecji. Między 5 maja a 4 czerwca muzułmanie obchodzą wielki post – ramadan. Między wschodem a zachodem słońca mają oni powstrzymać się od jedzenia, picia i seksu. Gdzieś w okolicach równoleżnika jest to wykonalne. Ale co ma zrobić biedny saracen gdy zamieszka w kraju gdzie słońce wschodzi gdzieś o drugiej i zachodzi o 23. Albo jeszcze gorzej – nie zachodzi wcale. A takie rejony mamy w Szwecji w okresie ramadanu.

Tutejsi muzułmanie, by nie umrzeć z głodu, stosują taki oto zabieg – za godzinę wschodu i zachodu słońca przyjmują takie jak w Mecce lub Medinie – świętych miastach islamu.

Jednak bardzo wielu muzułmanów nie przestrzega ściśle reguł postu. Od jedzenia można się powstrzymać, od picia gorzej, ale od seksu!? To po co mu te cztery żony na które powala islam? (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30

05.2019

CZWARTEK
TORSDAG

W Szwecji długi weekend
Dzisiaj obchodzimy tutaj Święto Wniebowstąpienia Pańskiego – Kristi Himmelsfärdsdag. Przypada ono 40-tego dnia po Wielkanocy, zawsze w czwartek, i jest dniem wolnym od pracy. Wolny czwartek nie zachęca do pracy w piątek. Kto może więc dzień Wniebowstąpienia celebruje szczególnie intensywnie – jeszcze w piątek.

Większość urzędów i instytucji jest już nieczynna od środy popołudnia do niedzieli włącznie. Niegdyś protestancy. dziś mało religijni Szwedzi tym razem zajmują się ochoczo rozwojem tężyzny duchowej przez całe cztery dni.

W kościele katolickim święto to jest przeniesione na najbliższą niedzielę a na długi weekend trzeba poczekać do Bożego Ciała. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27

05.2019

Poniedziałek
Måndag

Szwecja nadal czerwona
Mimmo, że głównym zwycięzcą unijnych wyborów są szwedzcy narodowcy – Szwedzcy Demokraci, SD – to jednak najwięcej mandatów otrzyma szwedzka lewica. SD poprawiło swój wynik w stosunku do wyborów 2014 r. o 5.6%, najwięcej ze wszystkich. Ale otrzyma tylko 3 mandaty w unijnym zgromadzeniu, o jeden więcej niż dotąd.

Cała szwedzka lewica wyśle do Brukseli aż 11 posłów, podczas gdy do prawej strony można zaliczyć 9 posłów. Choć Moderatów (4 mandaty) coraz trudniej zaliczać do prawicy, raczej do centrum.

Próg wyborczy w Szwecji wynosi 4%. Partia Liberałowie L wystawiła poza ten poziom zaledwie czubek nosa, uzyskując 4,1% głosów. Sztuka ta nie udała się walczącej o wolność internetu Partii Piratów, co odnotowujemy z żalem, oraz płciowo-rasistowskiej Inicjatywie Feministycznej co przyjmujemy z ulgą. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

25

05.2019

Sobota
Lördag

Ile zarabia...
Unijny poseł

Miesięczna pensja posła do tzw. parlamentu Unii Europejskiej wynosi 8 757,70 euro brutto. To przy kursie 4,3 zł/€ wynosi 37 658 złotych. Posłowie płacą podatek unijny i ubezpieczenia. Netto pensja posła wynosi wówczas 6 824,85 €, czyli 29 347 zł.

Do tego każdy poseł otrzymuje miesięcznie 4 513 euro na wydatki biurowe – 19 406 zł. To wszystko UE-poseł otrzymuje nawet gdy nic nie robi. Gdy jednak zakasze rękawy i... siedzi na unijnych spotkaniach dostaje 320 € traktamentów – 1376 zł netto dziennie.

Znacznie lepiej ma się poseł na wyjeździe. Delegacja wynosi ponad 620 zł a do tego zwrot wszystkich kosztów podróży i noclegów.

Po opuszczeniu parlamentu swoją tłustą pensję pobiera jeszcze przez dwa lata. Gdy poseł osiągnie wiek 63 lat przechodzi na emeryturę w wysokości maks 70% swojej pensji. (rn)

UE poseł

 

Szwecja, Dziennki

24

05.2019

Piątek
Fredag

Apetyt na dyktaturę
Za pięć dwunasta obudziły się szwedzkie media i podjęły kampanię promującą wybory do tzw. parlamentu UE. Państwowe radio i Telewizja przeprowadzają wywiady i mini debaty z kandydatami do tłustej kasy. To co kandydaci tam wygadują – włos na głowie jeży.

Końcowa debata nie stanowiła wyjątku. Debatowali kandydaci ośmiu partii riksdagu plus kandydatka promowanej na siłę partii feministycznej. Sześć kobiet, dwóch mężczyzn i jedno coś pomiędzy. Na równi z klimatem atakowano Polskę i Węgry. Jedynymi, którzy wykazywali jako takie zrozumienie dla odmienności narodowych była kandydatka Chadeków KD Sara Skyttedal oraz kandydat Szwedzkich Demokratów SD Peter Lundgren. Nad całością unosiły się duchy Marksa i Stalina.

Ostatni przedwyborczy sondaż wskazuje na znaczny wzrost popularności partii Moderatów M (+3,3) oraz Szwedzkich Demokratów SD (+2,5). Spory spadek zaliczyli komuniści z partii Vänster V (-3,9). (rn)

Szwecja

Szwecja, wybory do parlamentu UE, majowy sondaż.

 

Szwecja, Dziennki

23

05.2019

Czwartek
Torsdag

Kurs Oriflame eksploduje
OriflamePrzyjemnie było wczoraj być posiadaczem akcji firmy Oriflame, międzynarodowego koncernu kosmetycznego. Wzrost kursu przebił chyba wszelkie rekordy – w porywach 30%. Akcje które jeszcze we wtorek sprzedawano za 167 koron sztuka, w poniedziałek rano osiągnęły cenę 226,5 koron. To przyrost o prawie 60 koron w ciągu jednego dnia.

Wszystko to za sprawą oferty złożonej przez rodzinę zmarłego w piątek maja, współtwórcy firmy, Jonasa af Jochnick. Jego rodzina, która posiada duże udziały, złożyła teraz ofertę zakupu pozostałych akcji za 227 koron sztuka, o 34,8% więcej niż kurs z dnia poprzedniego.

Giełda eksplodowała. Ilość akcji Oriflame, które dziennie zmienia­ją właściciela, to średnio nieco ponad 300 tys. sztuk. W środę wyniosła ona ponad 7 milionów. I to po kursie między 26.50 a 220,8 sek/akcję.
Oriflame zostało założone w roku 1967 przez braci Jonasa i Roberta af Jochnick. Firma działa w 60 krajach, zatrudnia 7000 osób i sprzedaje swoje produkty za pomocą 3 milionów niezależnych konsultantów. Rodzina Jochnick przybyła do Szwecji z Polski, z Gdańska, i szwedzkie szlachectwo uzyskała w 1822 roku. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20

05.2019

Poniedziałek
Måndag

Więdnąca korona
Szwedzka waluta, korona, osiąga coraz to nowe rekordy... upadku. Za jedną złotówkę płacimy już ponad 2,7 korony (Forex), za 1 USD 10,4 korony, a za euro nawet 11,6 sek. Najbardziej podrożał amerykański dolar, za którego jeszcze trzy lata temu płaciliśmy zaledwie 8 koron.

Boleśnie odczuwalnym na co dzień efektem jest koszt benzyny. Kupowana za dolary ropa jest coraz droższa licząc w koronach. Na stacjach benzynowych cena 1 litra bezołowiowej 95 przekroczyła już 17 koron (≈ 6,8 zł; NBP). Drożeją też oczywiście wszystkie inne towary z importu...

I o to chodzi. Celem Narodowego Banku Szwecji (Riksbank) jest utrzymanie inflacji na poziomie 2–2,5%. Taki poziom zapewnia stabilny wzrost gospodarczy. Kiedyś osiągano to stymulując podwyżki płac. Teraz trudno podnosić płace wobec konkurencji z innych krajów UE oraz całej rzeszy nowo przybyłych imigrantów gotowych pracować za mniej. Dlatego utrzymywanie słabej korony jest dla Riksbanku wygodnym narzędziem do utrzymania dwuprocentowego celu inflacyjnego. (rn)

Szwecja sek korona/pln

Szwedzka korona, SEK, coraz słabsza w stosunku do polskiego złotego. PLN.

 

Szwecja, Dziennki

18

05.2019

Sobota

Lördag

Powstanie w Szwecji
Ceny benzyny w Szwecji poszybowały ostatnio ostro w górę. Za litr Bezołowiowej 95 płacimy teraz ponad 17 szwedzkich koron SEK (= 6,8 zł; 1 sek = 0,4 zł). Przechyliło to czarę goryczy. Basta! – zawrzało w sieci. Grupa sprzeciwu Bensinupproret 2.0 (upproret = powstanie) żąda obniżki cen benzyny do 12 sek za litr. Ponieważ 70% ceny to podatki więc jest to do wykonania prostą decyzją administracyjną.

Ale nie. Socjaldemokraci S by zachować władzę musili podeprzeć się Zielonymi MP. A ci, gdy chodzi o ceny paliw, mają całkiem inne marzenia. Rząd Stefana Löfvena jest wprawdzie mniejszościowym, to jednak rozbita opozycja nie jest w stanie przywołać go do rozsądku. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17

05.2019

Piątek

Fredag

Wybory bez entuzjazmu
Podczas gdy w Polsce głównym tematem są obecnie wybory do tzw. parlamentu Unii Europejskiej i inne zboczenia seksualne, to w Szwecji ani jedno ani drugie nie wywołuje specjalnych emocji. Na pierwszej stronie państwowej telewizji o wyborach ani mru mru. Jedynie sporadycznie dochodzi do prezentacji poglądów kandydatów poszczególnych partii.

Wszystkie partie szwedzkiego parlamentu, riksdagu, oprócz jednej, prezentują lewicowe stanowiska, najczęściej skrajne. Dla podkreślenia swojego wyższości nad narodami, uważanymi tutaj za gorszy gatunek, z zapałem atakują Polaków i Węgrów. Nie mając – i nie chcąc mieć – żadnego pojęcia o trudnych procesach wyzwalania się tych narodów z pozostałości sowieckiego kolonializmu – opowiadają brednie o braku praworządności, braku wolności słowa i solidarności.

Jedyną partią, która zadała sobie trud poznania sytuacji w Polsce i na Węgrzech są Szwedzcy Demokraci, SD – narodowcy. Nieraz w debatach przedstawiciele SD bronią tych krajów, ujawniając symptomy wścieklizny u pozostałych. A co najważniejsze argumenty SD są zakorzenione w rzeczywistości. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16

05.2019

Czwartek

Torsdag

Zorganizowane żebractwo w Szwecji
Przed wieloma centrami handlowymi w Szwecji siedzi na chodniku opatulona w liczne koce żebrząca kobieta. Niemal zawsze jest to organizowane żebractwo, a kobiety to Cyganki, obywatelki Rumunii lub Bułgarii. Zjawisko budzi sporą irytację wśród Szwedów.

Jednak władze państwowe nie mają odwagi wprowadzić zakazu żebractwa. Taki zakaz w określonych miejscach mogą jednak wprowadzać władze lokalne.

Pierwszą gminą, która skorzystała z tej możliwości już w ubiegłym roku było skańskie Vellinge. Za nim poszły gminy Staffanstorp i Katrineholm. Teraz coraz więcej gmin zamierza wprowadzić lokalne zakazy żebractwa. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15

05.2019

Środa

Onsdag

Kradzieże na budowach
Każdego dnia średnio dokonuje się 15 włamań na budowach w Szwecji. W ubiegłym roku zgłoszono w sumie 5 584 włamań. Ilość włamań stale przyrasta od z roku na rok. Od roku 2013 liczba włamań wzrosła o 69%.

Kradzione są przede wszystkim drogie maszyny i narzędzia. Przedstawiciele organizacji branżowej podejrzewają, że kradzieże są organizowane przez profesjonalnych przestępców – najczęściej zagranicznych. Skradzione rzeczy też są wywożone za granicę – spekulują szwedzcy budowlańcy. (ak)

Szwecja, kradzieże na budowach

 

Szwecja, Dziennki

15

05.2019

Środa

Onsdag

Ferrari po socjal
Z dużym podziwem pracownicy urzędu socjalnego obserwowali lśniące czerwone Ferrari, które zajechało pod ich budynek. Z samochodu wysiadł elegancko ubrany młody mężczyzna i dziarskim krokiem udał się do "okienka" urzędu. Zdziwienie urzędników sięgało zenitu gdy młodzieniec złożył w okienku podanie o... socjal.

Gmina Södertälje w południowej części dużego Sztokholmu wypłaciła około 200 milionów koron (80 mln zł; 1 sek ≈ 0,4 zł) w 2018 roku. Urzędnicy rzadko sprawdzali zawarte dane w podaniach o ekonomiczną zapomogę, tzw. socjal.

Gdy jednak zaczęli zadawać pytania i przeprowadzać kontrole ilość "potrzebujących" znacznie się zmniejszyła. Wydatki gmina na pomoc socjalną zaczęły się zmniejszać o milion koron miesięcznie. Dodatkowo wielu gminnych "biedaków" otrzymało żądanie zwrotu wypłaconej zapomogi na łączną sumę 5,5 mln sek.

Kto wie, może nawet trzeba będzie sprzedać Ferrari... (rn)

Szwecja Ferrari po socjal

 

Szwecja, Dziennki

12

04.2019

Niedziela

Söndag

Pierwsza debata
Bez większych emocji funkcjonuje w Szwecji od 21 stycznia 2019 roku z trudem poczęty rząd po wyborach we wrześniu 2019 roku. Po kilku miesiącach politycznych zmagań władzę przejęła w końcu... stara koalicja rządowa – Socjaldemokraci S plus Zieloni MP.

W ubiegłą niedzielę odbyła się pierwsza telewizyjna debata przywódców partii riksdagu – szwedzkiego sejmu. Debata ujawniła nowe podziały w szwedzkiej polityce. Czytaj dalej...

Szwecja polityka

 

Szwecja, Dziennki

6

05.2019

Poniedziałek

Måndag

Rosyjski kawior ze Szwecji
Rosyjski jesiotr czuje się równie dobrze na emigracji jak i w ojczyźnie. Zauważyli to jego "rodacy", małżeństwo Elena i Sergiej Gasejev. Pod Nyköpingiem w południowej Szwecji, w dawnych fabrycznych lokalach, stworzyli oni cały jesiotrowy kosmos. Z ikry tej zagrożonej wymarciem ryby może być teraz bezpiecznie produkowany cenny rosyjski kawior.

Ryba pływa w zamkniętym systemie całe swoje życie. W odróżnieniu od sieciowych hodowli w naturalnych wodach, hodowla nie wymaga ochrony antybiotyków. Z pobranej ikry jesiotra produkuje się sławny rosyjski kawior – najsławniejszy przysmak świata. Kilogram tego kawioru kosztuje 10 000 koron (≈ 4000 zł). Już wkrótce pojawi on się na półkach szwedzkich sklepów. (rn)

 

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net