Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Kwiecień 2019 r. 00041

12

Szwecja, Dziennki

30

04.2019

Wtorek

Tisdag

Król, Walpurgia i „matura”
30 kwietnia to specyficzny dzień w Szwecji. W tym dniu zbiegają się aż trzy okazje do świętowania na raz – król Carl XVI Gustaf obchodzi dziś urodziny, jest to wigilia pogańskiego Święta Walpurgii oraz dzień zakończenia szkoły dla licealistów.

W szwacji pali się dzisiaj ogromne ogniska, śpiewa, tańczy i ogólnie piknikuje – to Noc Walpurgii (Valborg). Jak to tutaj jest we zwyczaju, świętowanie rozpoczyna się wieczorem przed właściwym świętem.

Tym razem jednak w wielu gminach panuje zakaz palenia ognisk.
Czytaj więcej...

 

Szwecja, Dziennki

29

04.2019

Poniedziałek

Måndag

Piloci strajkują
Piloci skandynawskich linii lotniczych SAS zarabiają niemal najlepiej w całej Europie. Ale chcą zarabiać więcej. Krótko po północy 25 kwietnia szwedzcy piloci przystąpili do strajku. Zaraz potem dołączyli do nich piloci SAS z Danii i Norwegii.

Setki lotów zostało odwołanych w całej Skandynawii. Tysiące podróżnych utknęło na lotniskach w oczekiwaniu na wznowienie lotów. Póki co trwają negocjacje pilotów i ich pracodawców.

Konflikt kosztuje SAS 60–80 milionów koron dziennie. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

23

04.2019

Poniedziałek

Måndag

Pożary w Szwecji
Wiele pożarów dotknęło Szwecję w dniach Wielkanocy. Płonęły lasy i budynki. Największy pożar wybuchł w okolicy miasteczka Gislaved w południowej Szwecji. Został on opanowany wczoraj wieczorem.

Od wieczora pierwszego dnia Wielkanocy co najmniej trzy pomniejsze pożary wybuchły w okolicy Gislaved. Służby ratownicze nie znajdują naturalnych przyczyn pożarów dlatego policaja sprawdza czy ogień mógł być podłożony celowo.

Dziś od rana nastąpiła pełna mobilizacja straży pożarnej w Szwecji. (ak)

Szwecja pozary wielkanoc 2019

Szwecja, Wielkanoc 2019 – pożary.

 

Szwecja, Dziennki

20

04.2019

Sobota

Lördag

Glad Påsk
Wielkanocne świetowanie w Szwecji rozpoczyna się już w czwartek po południu. Wielki Piątek jest tutaj świętem powszechnym i dniem wolnym od pracy. Dzisiaj więc, w Wielką Sobotę jesteśmy już niemal na półmetku świętowania.

Wielkanoc to po szwedzku "Påsk", a świąteczne życzenia brzmią "Glad Påsk". Za pomocą tych paru liter Szwedzi wyrażają wszystko to co Polacy życząc... Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych. Tego i my życzymy naszym czytelnikom – Glad Påsk!

 

Szwecja, Dziennki

19

04.2019

Piątek

Fredag

Misterium Pasyjne w Uddevalla
Jak co roku, na rynku w Uddevalla, w południowo-zachodniej Szwecji odbywa się dzisiaj i jutro przedstawienie Pasyjne – Misterium Męki Pańskiej. Po raz pierwszy wystawiono je w 2002 roku.

Od tamtego czasu zdobywa coraz większą sławę. Tysiące widzów przybywa na nie z całej Szwecji, ale także z sąsiedniej Norwegii, Danii i innych krajów. (ak) Zobacz przedstawienia z ubiegłych lat...

 

Szwecja, Dziennki

18

04.2019

Czwartek

Torsdag

Påskkärringar
Dzisiaj, w Wielki Czwartek, w Szwecji na pewno ruszają w drogę tutejsze... wiedźmy. Siadają na miotłę, zabierają niezbędne przybory i pędzą na Łysą Górę. Z tym, że wielkanocne wiedźmy to w Szwecji Påskkärringar, a Łysa góra to Blåkulla.

Tą pogańską tradycję uwielbiają dzieciaki. Dziewczynki przebierają się i malują na wiedźmy, biegają po domach i pod groźbą łobuzerskich psot wymuszają słodycze. (rn)

Szwecja, Wielkanoc, Påsk

Wielkanocne BabyJagi.

 

Szwecja, Dziennki

14

04.2019

Niedziela

Söndag

Ile zarabia...
Nauczyciel w Szwecji?

Nauczyciele szkoły podstawowej (Lärare), klasy 1–9, zarabiają średnio 32 900 koron (sek) miesięcznie brutto. 1 sek≈),4zł. Wyrażona w polskiej walucie średnia pensja szwedzkiego nauczyciela wyniesie wówczas 13 160 zł (pln) brutto i około 8 900 zł netto.

Wysokość podatków w Szwecji ustalają poszczególne gminy, każda swój. Średnia krajowa wynosi 32,19% (2018-12-14). Mapę szwedzkich podatków znajdziesz tutaj...

W liceum pensja nauczyciela wynosi średnio 35 200 koron (14 080 zł). Najbardziej cenieni są starsi nauczyciele akademiccy. Wykładowca w wieku 65–66 lat zarabia średnio 40 900 sek brutto miesięcznie.

Największą część pensji w Szwecji pochłaniają koszty mieszkania. Średnie czynsze miesięczne w 2018 roku:

Region Czynsz SEK
Sztokholmu 7 705 ± 132
Geteborga 6 859 ± 170
Malme 7 520 ± 233
Inne większe gminy, > 75000 mieszk. 6 893 ± 79
Mniejsze gminy 6 249 ± 68
Cały kraj 6 904 ± 52

Jednak ze względu na trudną sytuację mieszkaniową, czynsze w dużych miastach są znacznie większe, zwłaszcza gdy mieszkanie wynajmujemy "z drugiej ręki". Na zdobycie kontraktu mieszkaniowego "z pierwszej ręki" czeka się wiele lat.

Zobacz cały temat Ile zarabia... (rn)

Szwecja, szkoła

 

Szwecja, Dziennki

14

04.2019

Niedziela

Söndag

Beznarodowy europejczyk?
Blisko 60 miliardów złotych wydaje Unia Europejska na propagandę mającą na celu wykorzenienie poczucia narodowego europejczyków zrzeszonych w tej organizacji. Ale to mało – kombinuje Unia. Teraz propagandowy budżet ma być zwiększony do 184 miliardów(!) złotych rocznie. Dla porównania: cały program Rodzina 500+ kosztuje państwo około 20 mld rocznie. Unijne pranie narodowych mózgów ma więc kosztować tyle co 10 lat 500+.

Zamiast narodowości propaguje Unia określenie "europejczyk". Problem w tym, że europejczykiem jest każdy mieszkaniec Europy – od Uralu po Gibraltar. A jeden nie ma poza tym nic wspólnego z drugim. Niemal wszystkie pomysły odgórnego jednoczenia powodują coraz to większe oddolne podziały – mówi Stefan Jonsson, profesor i badacz etniczności na Uniwersytecie Linköping. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12

04.2019

Piątek

Fredag

Ceny mieszkań bez zmian
Ceny mieszkań w Szwecji pozostaną niezmienione w ciągu najbliższych trzech lat – zgaduje naczelny ekonom państwowego banku SBAB. Wcześniejsze przewidywania zakładały stopniową obniżkę cen, w takt podwyższania referencyjnej stopy procentowej repo przez Narodowy Bank Szwecji – Riksbanken.

Spowolnienie przyrostu gospodarczego, znaczne zmniejszenie nowych inwestycji mieszkaniowych, czy zbyt słaba inflacja nie pozwolą NBS dotrzymać wcześniejszych zapowiedzi kilku podwyżek stopy repo w najbliższych latach. A to ona ma istotny wpływ na zmiany cenowe na rynku nieruchomości w Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12

04.2019

Piątek

Fredag

Szwedzki dylemat
Huragany i tsunami w dalekiej Azji, susza i głód w Afryce, krwawe zamachy na Bliskim Wschodzie, a w Szwecji? W Szwecji jogurt zmienia opakowanie. "Świadomi" konsumenci protestują – alarmuje szwedzka telewizja SVT.

Kartonik Tetra Brik znany od 1963 r. zostaje zastąpiony kartonikiem z plastikową nakrętką – Tetra Topp. Ta właśnie nakrętka budzi oburzenie tych bardziej eko-nakręconych konsumentów. Nóż w plecy środowiska naturalnego – protestują nakręceni. Jak tu sortować śmieci? Korek wywraca codzienne rutyny do góry nogami.

Takie to mamy w Szwecji problemy. (rn)

Szwecja Tetra Pak

Z korkiem czy bez...?

 

Szwecja, Dziennki

9

04.2019

Wtorek

Tisdag

Szwecja przeciw Akta 2?
Większość partii politycznych riksdagu – szwedzkiego sejmu – chce zmusić rząd do zmiany stanowiska w sprawie tzw. Akta 2. Spośród 20 szwedzkich posłów w parlamencie UE, tylko trzech, socjaldemokratów, głosowała za Akta 2. Mimo to rząd wspiera dyrektywę niszczącą wolność internetu.

Wszystkie szwedzie partie riksdagu, oprócz Socjaldemokratów, są przeciwne Akta – ustaliła szwedzka telewizja SVT. Chcą one zmusić rząd do głosowania przeciwko dyrektywie w Radzie UE. Jednak do zablokowania Akta potrzebne jest więcej głosów sprzeciwu. Już wcześniej swój sprzeciw zapowiedziała Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej.

Nawet gdyby nie udały się powstrzymać faszyzującej dyrektywy teraz, to sprawa zapewne wróci w nowym unijnym parlamencie, wybieranym już wkrótce. Sondaże wskazują, że może to być parlament bardziej przyjazny wolności słowa. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8

04.2019

Poniedziałek

Måndag

Czy Szwedzi znają szwedzki?
Niekoniecznie. Po paru latach pobytu w Szwecji można się tu starać o obywatelstwo – i dostać. Bez większych trudności. Znajomość ustroju, historii i kultury kraju nie jest potrzebna. Niepotrzebna jest też... znajomość języka szwedzkiego.

Uczciwe rozgraniczanie obywatelstwa i narodowości jest w Szwecji niepoprawne politycznie i niestosowane. Obywatel szwedzki to Szwed – i basta. A przydzielając obywatelstwo nikt nie sprawdza czy petent zna szwedzki. W ten sposób mamy mnóstwo „Szwedów”, którzy wogóle nie znają języka „swojego” kraju.

Buntuje się przeciwko temu szef partii Moderata, Ulf Kristersson. Przekonuje on, że należy wprowadzić egzamin z języka szwedzkiego dla osób ubiegających się o obywatelstwo. Jednak Moderaci znajdują się w głębokiej opozycji i mają niewielki wpływ na politykę rządu. Swoją szansę na zostanie premierem Kristersson właśnie zmarnował w żenującym stylu po ostatnich wyborach. Na nową przyjdzie mu poczekać. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5

04.2019

Piątek

Fredag

Dożywocie za atak na służby ratunkowe
Groźby, obelgi a nawet obrzucanie kamieniami, podpalenia i kradzieże pojazdów – to wszystko spotyka pogotowie ratunkowe, strażaków czy policję w zakazanych dzielnicach Szwecji. Teraz rząd chce wprowadzić nowe prawo, które ma chronić personel służb ratowniczych. Za sabotaż wymierzony w te formacje ma grozić kara nawet... dożywocia!

Według rządowej propozycji podniesione też zostaną minimalne wymiary kary – z sześciu miesięcy do jednego roku. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

5

04.2019

Piątek

Fredag

Poczta w Szwecji
W ubiegłym roku skandynawska poczta, Postnord, dostarczyła 3,3 miliarda różnego rodzaju przesyłek. Jednak z roku na rok coraz mniej listów w Szwecji jest z papieru. Elektroniczna poczta wypiera papierową. Już w lutym 2019 r. Postnord w ramach testu zaczęło roznosić przesyłki co drugi dzień w wybranych miastach. W zależności od wyników testu, takie ograniczenie serwisu pocztowego może ogarnąć cały kraj już w 2020 roku.

Już teraz Postnord przestaje opróżniać skrzynki pocztowe w niedzielę. Napięty budżet firmy zmusza do oszczędności. W ubiegłym roku strata wyniosła 855 milionów koron, sek (1sek≈0,4zł). (ak)

 
     

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net