Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Styczeń 2019 r. 00088

12

Szwecja, Dziennki

31

01.2019

Czwartek

Torsdag

H&M nadal traci
Szwedzki koncern tekstylny Hennes & Mauritz, H&M, opublikował dziś swój raport za 2018 rok. Wynik był gorszy niż spodziewany i kurs akcji firmy powędrował blisko 2% na południe. Spadek kursu zahamowała jednak decyzja o utrzymani poziomu dywidendy na wysokim, obecnym poziomie, 9,75 sek/akcje (≈4,1 zł).

H&M przeżywa spore kłopoty już od kilku lat. W okresie ostatnich trzech lat wartość akcji firmy spadła o ponad połowę. Jednocześnie koncern jest krytykowany za głodowe pensje dla pracowników w swoich azjatyckich fabrykach. H&M utrzymuje tam niemal niewolnicze warunki pracy.

Organizacje takie jak Fair Action krytykują szwedzką firmę z tego powodu. Starają się też wywierać presję na szwedzkie banki, które posiadają olbrzymie pakiety akcji H&M i mogą z tej pozycji mieć wpływ na decyzje firmy. Pojawiają się też wezwania do bojkotu H&M. (rn)

Szwecja, H&M

Pracownice w azjatyckich fabrykach H&M mdleją z przepracowania i... głodu.

 

Szwecja, Dziennki

31

01.2019

Czwartek

Torsdag

Pałka na konkurenta
Szwedzkie media skwapliwie wykorzystują materiał TVN o uboju chorych krów i sprzedaży ich mięsa. Gromkie tytuły ostrzegają przed "Chorym polskim mięsem". Informacja o tym, że to jednostkowy incydent, ścigany natychmiast przez polskie władze ukryta głęboko w tekscie – ale nie zawsze.

Do Szwecji zostało ponoć sprzedane zaledwie 240 kilo mięsa z podejrzanych rzeźni. To mniej niż roczne zużycie raptem trzech szwedzkich konsumentów. Mimo to sprawa jest mocno nagłaśniana w szwedzkich mediach. Materiał TVN jest skrzętnie wykorzystywany do eliminowania polskiej konkurencji na szwedzkim rynku.

W dużych szwedzkich sieciach polskie produkty żywnościowe prawie nie występują. Można je policzyć na palcach jednej ręki.Ale nawet te śladowe ilości drażnią szwedzkich producentów, więc gdy nadarza się taka wspaniała okazja by dokopać konkurencji grzechem byłoby jej nie wykorzystać – mówi pewien szwedzki masarz. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

30

01.2019

Środa

Onsdag

Urząd z nadwagą
Państwowe pośrednictwo pracy w Szwecji, Arbetsförmedlingen, AF, przechodzi solidną kurację odchudzającą – 4500 zatrudnionych w całym kraju straci pracę. Redukcje są rezultatem porozumienia zawartego między koalicją rządową, Socjaldemokratami i Zielonymi oraz dwoma partiami wcześniejszej opozycji, Center i Liberałami. Zgodnie z tym porozumieniem skrajnie lewicowy rząd musi prowadzić prawicową niekiedy politykę.

AF to państwowy urząd, którego zadaniem jest realizacja rządowej polityki rynku pracy. Do jego zadań należą m.in. szkolenia i pomoc bezrobotnym w poszukiwaniu pracy. AF zatrudnia około 15 000 osób.

Urząd jest często krytykowany za nadmierną biurokrację oraz małą efektywność w stosunku do pochłanianych środków. Teraz redukcji ulega nie tylko załoga ale i budżet AF. (rn)

Szwecja, Arbetsförmedlingen, pośredniak

 

Szwecja, Dziennki

29

01.2019

Wtorek

Tisdag

Test na wiarę
Fala muzułmańskich emigrantów ostatnich lat nie stanowi tylko zagrożenia dla europejskiej kultury, część z nich zasila ponoć chrześcijańskie kościoły. Przyczyny zmiany religii są różne. Czasem robią to muzułmanie z przymusu, którzy porzuciwszy swoje kraje poczuli się wolni w wyborze religii. Inni, podczas wędrówki po Europie, odkryli piękno, tolerancyjność i łagodność chrześcijaństwa, tak bardzo różne od restrykcyjnego i totalnego islamu.

Ale są też i tacy, którzy konwertują w nadziei szybszego uzyskania azylu. Pewnie dla tych ostatnich szwedzki Urząd Migracyjny przygotował zestaw pytań, które mają wykryć ewentualnych fałszywych chrześcijan.

Pytania te wykorzystał pewien gorliwy pastor narodowego Kościoła Szwedzkiego. Zrobił z nich test i opublikował w sieci. Każdy może sprawdzić, czy ma wystarczającą wiedzę o swojej religii.

A wiedzę trzeba mieć. Co stoi w Ewangelii wg. Św. Mateusza 10:34? Podaj numer rozdziału Biblii w którym jest "Ojcze nasz". Opisz Rok liturgiczny – itp. podobne pytania to oczywiście "pestka" dla prawdziwego wyznawcy Chrystusa.

Ale pastor chyba lekko przesadził. Jego test wiary spróbował rozwiązać pewien szwedzki protestancki biskup i... oblał. Miał zaledwie 40% poprawnych odpowiedzi i wyrok testu brzmiał "Definitywnie nie jesteś chrześcijaninem!" (rn)

Szwecja Migrationsverket

 

Szwecja, Dziennki

29

01.2019

Wtorek

Tisdag

Żarcik
Ktoś zhakował wczoraj centralę telefoniczną szwedzkiego Urzędu Migracyjnego – Migrationsverket. Zamiast słodkiego głosu miłej panienki na powitanie interesanci usłyszeli nieprzyjemny chrapliwy głos, coś w rodzaju: Tu ten przeklęty Migrationsverket, czego!

"Żarcik" nie przypadł do gustu urzędnikom. Sprawą zajęła się nawet tak poważna instytucja jak Rządowa Agencja Ochrony Cywilnej (Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB). Według MSB jest to pierwszy przypadek tego typu w Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29

01.2019

Wtorek

Tisdag

Szczodrość pośredniaka
Szwedzkie państwowe pośrednictwo pracy, Arbetsförmedlingen, wypłaca co roku równowartość 4,2 miliarda złotych w ramach pomocy dla bezrobotnych. Okazuje się jednak, że "szczodrość" urzędu jest sporo przesadzona – 40% wypłat dokonuje się na fałszywej podstawie.

Nieuprawnione wypłaty dotyczą przede wszystkim tzw. "Pracy nowego startu" oraz "Pensji–zapomogi". Są to formy wsparcia dla długotrwale bezrobotnych, głównie tych z ograniczoną zdolnością do pracy. Brak odpowiedniej kontroli składanych wniosków powoduje, że tak wiele wypłat jest nieuzasadnionych. A więc to nie szczodrość urzędu powoduje tak duże wypłaty, a niedbałość. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

27

01.2019

Niedziela

Söndag

Talerzowy lód
Ciekawa forma lodu występuje w Szwecji – lód talerzykowy. Pojawia się on w wodach bieżących podczas odwilży gdy drobne kry lodowe obracane przez nurt przybierają regularną okrągłą formę. Lodowe "talerzyki" ocierając się o siebie wykształcają wypukły wałek lodu wokół krawędzi. W ten sposób powstaje gotowa "zastawa" na prawdziwie lodowe przyjęcie. (ak)

Szwecja lód talerzykowy

Talerzykowy lód w Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

26

01.2019

Sobota

Lördag

Piękne i groźne
Szwecja to idealny kraj dla miłośników długich wycieczek na łyżwach. Liczne jeziora, długie zatoki i fiordy, a nawet zamarznięte części szkierowych archipelagów na Bałtyku stwarzają ogromne możliwości dla długo dystansowych łyżwiarzy.

Jednak "żegluga" po lustrzanej tafli lodu ma swoją cenę. Co roku ginie kilka lub kilkanaście osób w wyniku załamania się lodu. Obecny rok nie jest wyjątkiem, już w styczniu utonęły jak dotąd trzy osoby pod lodem. To znacznie mniej niż rok temu, gdy takich tragicznych wypadków było aż 9 w tym miesiącu.

W całym 2018 roku utonęło pod lodem 15 osób, w 2017 r. 11 osób, a w 2016 aż 20 łyżwiarzy. Znacznie bardziej łaskawy był rok 2015, w którym pod lodem życie straciły cztery osoby. Ale to głównie dzięki łagodnej zimie i braku lodu na szwedzkich wodach. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25

01.2019

Piątek

Fredag

Bolesne doświadczenie kierowcy
Przekroczenie dozwolonej szybkości na drogach było najczęstszą przyczyną utraty prawa jazdy w Szwecji w ubiegłym roku. Takie bolesne doświadczenie spotkało w 2018 toku ponad 34 tysiące kierowców w Szwecji. To o blisko dwa tysiące lub 6% więcej niż rok wcześniej.

Inne ulubione zajęcie straceńców to surfowanie w internecie w trakcie jazdy, albo nawet jazda na czerwonym świetle. W sumie te trzy "poważne wykroczenia" stały się przyczyną odebrania prawa jazdy w ponad połowie przypadków.

Koszt wyrobienia nowego prawa jazdy wynosi w Szwecji średnio około 6,5 tys. zł. – Auć! (rn)

Azwecja policja radar

 

Szwecja, Dziennki

24

01.2019

Czwartek

Torsdag

Lotnicze przekomarzanki
Trzy rosyjskie samoloty militarne naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną na południe od Karlshamn, woj. Blekinge. Incydent miał miejsce 19 stycznia obecnego roku.

Jeden rosyjski samolot szpiegowski typu IL-20, eskortowany przez dwa myśliwce typu Su-27 Flanker leciały bez pozwolenia przez krótką chwilę nad szwedzkim terytorium – donosi kierownictwo szwedzkich sił zbrojnych.

Jednocześnie rosyjska telewizja pokazała w czwartek zdjęcia z akcji rosyjskich myśliwców, które to ponoć odstraszyły nad Bałtykiem szwedzki szpiegowski samolot, który był w drodze do rosyjskiej granicy.

Szwedzkie dowództwo podkreśla, że samolot cały czas znajdował się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i nie naruszył niczyjego terytorium. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24

01.2019

Czwartek

Torsdag

Mania wielkości
Umowa koalicyjna zawarta między skrajną szwedzką lewicą z partiami Center i Liberałowie zawiera 72 punkty. Jednym z nich jest groźba zakazu sprzedaży w Szwecji nowych samochodów z silnikiem spalinowym, benzynowym lub diesla, od roku 2030. Ma to zmienić ziemski klimat.

Taka deklaracja świadczy o chorobliwym optymizmie partnerów umowy oraz o rozwiniętej manii wielkości. Pierwsze dlatego, że sądzą, że ich rządy przetrwają do 2030 roku, a drugie bo wierzą, że rządzą ziemskim klimatem. (ak)

Szwecja, dyrtgent klimatu

Sen zielonego.

 

Szwecja, Dziennki

24

01.2019

Czwartek

Torsdag

 

Szwedzkie dzieciaki trzeźwieją
Coraz mniej szwedzkich dzieci szkolnych pije alkohol i pali papierosy. Szwedzki Urząd Ochrony Zdrowia (Folkhälsomyndigheten) uczestniczy regularnie w międzynarodowych badaniach WHO w tej dziedzinie, przeprowadzanych co cztery lata. Nigdy wcześniej szwedzkie wyniki nie były tak pozytywne jak ostatnio.

Zaledwie 1% 11-latków przyznaje, że byli kiedyś pijani. W latach 1985/86 było to 6%. 13-latków upiło się już 5%, a 15-latków 19,5%. W latach 1985/86 odpowiednie udziały wynosiły 13% i 48%!

Papierosy próbowało palić 2-3% 11-latków, 8% 13-latków oraz 20% 15-latków. Badanie nie wyjaśnia przyczyn poprawy sytuacji. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

21

01.2019

Poniedziałek

Måndag

 

Nowy rząd w Szwecji
Ponownie wybrany premierem, szef Socjaldemokratów Stefan Löfven przedstawił dzisiaj w riksdagu swój gabinet. W skład rządu wchodzą znowu dwie partie: Socjaldemokraci (S) oraz Zieloni (MP). Koalicja rządowa jest wspomagana głosami partii Komunistów, Liberałów i Center.

Formalne przejęcie władzy nastąpi dzisiaj po południu podczas konsylium pod przewodnictwem króla.

Teraz czekają nas kolejne cztery lata rządów czerwono–zielonego betonu. ludzi opętanych sataniczną ideologią i pełnych nienawiści do europejskiej cywilizacji Zachodu. Ale tworzą oni kruchy rząd mniejszościowy, wspierany przez siły, które dla władzy złamały swoje główne obietnice wyborcze i zdradziły swoich dotychczasowych sprzymierzeńców. Na kruchej też siedzi gałęzi ten rząd. (rn)

Szwecja

Symbol szwedzkiej koalicji rządowej S+MP – nasza propozycja.

 

Szwecja, Dziennki

19

01.2019

Sobota

Lördag

 

Ochrona przed wrogą propagandą
Rządowa Agencja Ochrony Cywilnej w Szwecji, SMB (Myndigheten för samhällsskydd och beredskap), wydaje nową wersję podręcznika na temat identyfikacji i zwalczania zagranicznej dywersji ideologicznej oraz szkodliwych dla kraju kampanii propagandowych. Na wiosnę bieżącego roku MSB przeprowadzi serię szkoleń na ten temat dla różnego rodzaju organów władzy publicznej. Podręcznik ma pomóc władzom odkrywać i zwalczać próby "obcych sił lub innych antagonistycznych czynników" wpływać na szwedzką opinię publiczną.

Podręcznik składa się z trzech części: 1. Świadomość zagrożenia, 2. Identyfikacja celów i techniki dezinformacji, 3. Przeciwdziałanie obcej propagandzie.

Prace nad zabezpieczeniem kraju przed wpływem obcych kampanii dezinformacyjnych zostały zlecone przez szwedzki rząd w roku 2014 i są nieustannie kontynuowane. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18

01.2019

Piątek

Fredag

 

Premier przegłosowany
Stało się – szwedzki parlament, riksdag, przegłosował dzisiaj kandydaturę Stefana Löfvena (S) na premiera rządu. Niespodzianek nie było, wszyscy posłowie głosowali zgodnie z zapowiadaną wcześniej linią swoich partii. Skład swojego gabinetu oraz główne priorytety rządu, nowo wybrany premier przedstawi w poniedziałek 21 stycznia.

Formalne przejęcie władzy nastąpi tego samego dnia po południu podczas tzw. Skifteskonselj (konsylium zmiany) w pałacu królewskim w Sztokholmie, któremu przewodniczyć będzie głowa państwa, J.M. król Karol XVI Gustaw. Od "przejściowego premiera" Stefana Löfvena władzę przejmie premier Stefan Löfven, który pełni tę funkcję od 2014 roku.

W ten sposób po ponad czterech miesiącach od wyborów, niezliczonych negocjacjach, konferencjach prasowych, tonach gazetowego papieru, tysiącach audycji radiowych i telewizyjnych oraz przegrzanego internetu – rządząca ekipa pozostaje bez zmiany. (rn)

Szwecja Stefan Löfven premierSzwecja, poczet premierów. Od lewej; Stefan Löfven (S), premier w latach 2014–18; Stefan Löfven premier przejściowy od 25.09.2018; Stefan Löfven nowy premier od 18.01.2019 r. Trzech premierów w jednej osobie.

 

Szwecja, Dziennki

16

01.2019

Środa

Onsdag

 

Nowy stary rząd w Szwecji
Szwedzka partia komunistyczna Vänster (V) wstrzyma się od głosu podczas głosowania nad kandydaturą Stefana Löfvena (S) na premiera nowego rządu. W ten sposób sprawa zostaje przesądzona – Löfven zostanie premierem – znowu!

Pełni on tą funkcję od 2014 roku, choć od 25 września 2018 roku jako premier "przejściowego" rządu. Teraz przydomek "przejściowy" zniknie i... Po czterech miesiącach od wyborów, niekończących się dyskusjach i politycznych targach – wszystko będzie tak jak było.

Głosowanie odbędzie się w piątek 18/01. Socjaldemokraci zachowają władzę dzięki przeciągnięciu partii Center i Liberałów, które zdradziły dotychczasowe przymierze Alians i przeszły na stronę lewicy. Teraz będą wspomagali rząd zależny od Komunistów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15

01.2019

Wtorek

Tisdag

 

Zwyczajna przesada
Dochód zwyczajnej szwedzkiej rodziny wynosi... 100 tysięcy miesięcznie (≈42 000 zł). Co najmniej jeżeli wierzyć największemu szwedzkiemu dziennikowi Dagens Nyheter. Nie wierzyć.

Gazeta propaguje zalety uchwalonego niedawno budżetu kraju na przykładzie "zwyczajnej rodziny". Jej dochód miałby wynieść 98 300 koron w 2018 roku oraz 101 300 koron w roku bieżącym. (1 sek ≈ 0,42 zł).

Nieco inny obraz "zwyczajnej rodziny" wyłania się ze statystyk szwedzkiego Głównego Urzędu Statystycznego, SCB. Tu mediana dochodu na osobę wynosi zaledwie 30 000 koron. Dochód zwyczajnej rodziny w Szwecji nie osiąga więc prawdopodobnie połowy tego co wyobraża sobie DN. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14

01.2019

Poniedziałek

Måndag

 

Napięcie rośnie...
Emocje związane z próbą utworzenia rządu w Szwecji nie gasną, a wręcz przybierają na sile. Dzisiaj zadbali o to Komuniści (V) odrzucając zawarte właśnie porozumienie dwóch partii lewicy, Socjaldemokratami (S) i Zielonymi (MP) z dwoma partiami byłego Aliansu Center (C) i Liberałami (L), w myśl którego S+MP mieli powołać nowy rząd. Premierem miałby zostać znowu Stefan Löfven (S).

Przyczyną odmowy miało być zdanie zawarte w tekście porozumienia o wykluczeniu Komunistów z wpływu na politykę rządu. Jednak przywódca Komunistów, Jonas Sjöstedt, daje sygnały, że wystarczy mu ustne zapewnienie, że to zdanie nie oznacza tego co znaczy, a całkiem coś innego.

Bez głosów Komunistów, choćby wstrzymujących się, porozumienie egzotycznej koalicji można wyrzucić do kosza. Marszałek riksdagu dał partiom dodatkowe dwa dni na dogadanie się. W środę zproponuje on kandydata na premiera, głosowanie planuje na piątek 18 stycznia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14

01.2019

Poniedziałek

Måndag

 

Godzina ostatniej nadziei
W czasie weekendu zgromadzenia kierownicze obu partii byłego Aliansu, Center i Liberałów, zatwierdziły decyzję swoich zarządów o poparciu dla socjalistycznego rządu Stefana Löfvena (S). Zawarte "między blokowe" porozumienie zakłada kontynuację koalicyjnego rządu Socjaldemokratów (S) i Zielonych (MP) ze wsparciem C i L.

Jednak cała ta egzotyczna koalicja nadal nie ma większości w riksdagu: 100S+31C+20L+16MP=167 mandatów. Żeby mieć większość potrzebne jest 175 mandatów w szwedzkim parlamencie. Potrzebne więc są dodatkowe głosy...

Dostarczyć ich mogą tylko Komuniści (V). Przez wiele lat, praktycznie zawsze, byli oni posłuszną przystawką dla rządów Socjaldemokratów. Teraz jednak. według zapewnień nowej koalicji mają być izolowani, co powoduje ich rozgoryczenie.

Dzisiaj po godzinie 12 V ma ogłosić swoją decyzję. Jeśli zagłosują na "nie" dla rządu Löfvena, czekają nas zapewne dodatkowe wybory. W najdzikszej fantazji nie sądziłem, że kiedyś będę musiał napisać te słowa: Cała nadzieja w Komunistach! (rn)

Szwecja

Szwedzka korrida.

 

Szwecja, Dziennki

13

01.2019

Niedziela

Söndag

 

Emocje końca tygodnia
Koniec tygodnia w Szwecji obfituje w dramatyczne wydarzenia. W polityce zawrzało po ogłoszeniu przez szefową partii Center Annie Lööf zmiany frontu, porzucenie prawicowego Aliansu i wsparciu lewicowego rządu pod wodzą Stefana Löfvena (S). Śladem Center podążają Liberałowie. Ostateczna decyzja dziś wieczorem.

Zabójcze emocje panują też na ulicach szwedzkich miast. W piątek późnym wieczorem doszło do strzelaniny w mieście Borlänge w środkowej Szwecji. Dwie osoby postrzelone, jedna śmiertelnie.

W sobotę wieczorem został zastrzelony 24 - letni młodzieniec w sztokholmskiej dzielnicy Tensta. Policja podejrzewa, że była to zwykła egzekucja w ramach gangsterskich porachunków.

W ubiegłym 2018 roku zginęły 44 osoby w wyniku ran postrzałowych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11

01.2019

Piątek

Fredag

 

 

Radykalna zmiana w Szwecji – o 360°
Dwie szwedzkie partie byłego centro-prawicowego Aliansu, Center (C) oraz Liberałowie (L) przeszły na stronę przeciwnika i zawarły dziś porozumienie z blokiem lewicy w kwestii utworzenia rządu. Ma nim pozostać aktualny przejściowy rząd koalicyjny Socjaldemokratów (S) i Zielonych (MP), ten sam, który rządził przez cztery lata ostatniej kadencji. Premierem ma pozostać nadal Stefan Löfven (S). Jego kandydatura będzie głosowana w riksdagu już w najbliższą środę 16/01. Center i Liberałowie będą "za".

Nowinę ogłosiła Annie Lööf, szefowa Center. Swoją zdradę dotychczasowych sprzymierzeńców – Moderatów (M) i Chadeków (KD). – C i L motywują chęcią ograniczenia wpływu partii Szwedzcy Demokraci (SD), narodowców. Z tego samego powodu C i L głosowali niedawno przeciwko... własnemu kandydatowi na premiera Ulfowi Kristerssonowi (M). Chciał on utworzyć rząd z partii Aliansu.

Do przegłosowania kandydatury Löfvena potrzebny jest brak sprzeciwu 175 posłów. Ogłoszona dzisiaj koalicja S+MP+C+L ma jednak tylko 167 mandatów. Oznacza to, że porozumienie może być zrealizowane tylko z poparciem Komunistów (V). Mimo to Lööf twierdzi, że rząd S+MP ze wsparciem C+L nie będzie zależny od Komunistów. (rn)

Annie Lööf

Annie Lööf (C) ma kłopoty z arytmetyką...

Jan Björklund

...a Jan Björklund, szef Liberałów nawet nie wie co oznacza to słowo. W jednym z programów telewizyjnych nie potrafił podać jego znaczenia.

Szwecja riksdag podział mandatów

Aktualny podział mandatów w szwedzkim riksdagu. Blok lewicy: Komuniści V, Socjaldemokraci S, Zieloni MP. Partie obrotowe: Center C, Liberałowie L. Prawica: Chadecy KD, Moderaci M. Szwedzcy Demokraci SD.

 

Szwecja, Dziennki

11

01.2019

Piątek

Fredag

 

 

Najczęściej odwiedzane muzea w Szwecji
7,6 miliona osób odwiedziło w 2018 roku szwedzkie muzea. To niemal dwa razy więcej niż ludność kraju. Pierwszą piątkę najczęściej odwiedzanych muzeów zajmują placówki sztokholmskie:

Vasamuseet 1 487 983
2 Skansen 1 250 868
3 Naturhistoriska riksmuseet 631 130
4 Moderna museet Stockholm 562 226
5 Prins Eugens Waldemarsudde 430 608

Kolejne cztery pozycje zajmują:

6 Friluftsmuseet Gamla Linköping 413 357
7 Malmö museer 379 394
8 Gotlands museum 345 758
9 Wadköping friluftsmuseum 343 000

Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych muzeów w Szwecji zamyka jeszcze jedno sztokholmskie muzeum – Tekniska museet 323 399 odwiedzin. (rn)

Szwecja, Sztokholm, Muzeum Statku Waza

Sztokholm, Muzeum Statku Waza – Vasamuseet.

 

Szwecja, Dziennki

10

01.2019

Czwartek

Torsdag

 

 

Ile zarabia...
Inżynier budowlany w Szwecji?
In
żynierem (ingenjör) nazywa się w Szwecji również absolwentów techników (Gymnasieingenjör). Absolwentów 5-letnich szkół wyższych nazywa się Civilingenjör, civ. ing. a 3-letnich szkół wyższych Högskoleingenjör.

Średnia pensja dla wszystkich kategorii wynosi 44 900 sek brutto miesięcznie (≈18 860 zł; 1 sek≈ 0,42 zł). Nieco mniej zarabia młodzież w wieku 25–34 lat. Ich średnia w sektorze publicznym wynosi 39 400 sek, a w sektorze prywatnym 36 900 sek (≈15 498 zł).

Najwyższą średnią osiągają panowie w wieku 45–54 lat w sektorze publicznym: 53 800 sek/m brutto (≈ 22 600 zł).

Wysokość podatków w Szwecji ustalają poszczególne gminy, każda swój. Średnia krajowa wynosi obecnie 32,19% (2018-12-14). Mapę szwedzkich podatków znajdziesz tutaj... Zobacz inne zawody: Ile zarabia...

Szwecjabudowa

 

Szwecja, Dziennki

9

01.2019

Środa

Onsdag

 

 

Czynsze w Sztokholmie
Jednym z tematów Nowinek na Szwecja.net jest cykl "Ile zarabia...". Podajemy tam średnie zarobki w różnych zawodach w Szwecji. Widziany z polskiej perspektywy poziom zarobków w Szwecji wygląda nadal kusząco, mimo znacznych podwyżek w ostatnich latach w Polsce. Niejeden się skusi – spakuje walizki i przeprowadzi się za morze.

I tu zaczynają się schody. Po pierwsze trzeba gdzieś mieszkać. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

8

01.2019

Wtorek

Tisdag

 

 

W Sztokholmie bez śniegu
Z Europy nadchodzą bardzo śnieżne wieści – śnieżyce, zaspy, nieprzejezdne drogi. Kontynent pokryty śniegiem od Polski po Grecję. Nawet na Bliskim Wschodzie jeżdżą ponoć na sankach.

Tu w Szwecji, w rejonie Sztokholmu, brzmi to wszystko egzotycznie. Tej zimy, jak dotąd, jeszcze ani razu nie trzeba było odkopywać samochodów spod śniegu. Półgodzinne ćwiczenia z szuflą co rano to tylko niemiłe wspomnienie z poprzednich lat. Co najwyżej zdarzają się dni, że trzeba oskrobać szyby ze szronu. Ale drogi lśnią czarnym asfaltem i nawet pola i łąki nie są zbyt białe.

Temperatura krąży wokół zera, a nawet nieco powyżej. Taką to tym razem mamy zimę tu na północy – jak dotąd. (ak)

12

Szwecja, Dziennki

7

01.2019

 

Tarczyński popularny w Szwecji
Szwecja doczekała się mediów "drugiego obiegu" o zasięgu. Dominujące media mówią na ogół jednym głosem, niuansując co najwyżej formę przekazu w zależności od "targetu" – docelowej grupy czytelników. Przebicie się odmiennych opinii w dominujących mediach jest niemal niemożliwe.

Od kilku lat funkcjonują tutaj media, które stanowią alternatywę dla dominującej propagandy. Niektóre mają nawet spory zasięg. Jednym z nich jest internetowa gazeta Nyheter Idag (Nowiny Dzisiaj), powstała w 2014 roku.

Gazeta podsumowała popularność swoich artykułów w ubiegłym roku. Najczęściej czytanym był artykuł pt. "Czy adhan ma być dozwolony w Szwecji?". Adhan to wezwanie wyznawców islamu do modlitwy.

Na drugim miejscu wśród najczęściej czytanych artykułów Nyheter Idag znalazł się obszerny wywiad z... Dominikiem Tarczyńskim. polskim politykiem i posłem na Sejm z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Artykuł był głównie o udziale polskich strażaków w gaszeniu olbrzymich pożarów w Szwecji latem 2018 roku, ale też o ogólnej sytuacji politycznej w Europie. Trzeba przyznać, że obiektywizm informacji Nyheter Idag na temat Polski stanowi w Szwecji chlubny wyjątek. (rn)

Szwecja, Nyheter Idag, Dominik Tarczyński

Dominik Tarczyński drugi najczęściej czytany w Szwedzkiej gazecie.

 

Szwecja, Dziennki

6

01.2019

 

Trump górą
W roku wyborczym nazwisko urzędującego premiera pojawia się w mediach zazwyczaj najczęściej. Ale nie w Szwecji, nie tym razem, nie w wyborczym roku 2018. To nie premier Stefan Löfven (S) pojawiał się najczęściej w przekazach szwedzkich mediów. Liderem "popularności" był... Donald Trump.

Jak obliczył Retriever Research (Archiwum mediów), o amerykańskim prezydencie pisano lub wspomniano w szwedzkich mediach ponad 165 000 razy. To więcej niż Löfven i jego główny konkurent do władzy, Ulf Kristersson (M) razem wzięci!

Srebrny medalista Löfven był wymieniony w ponad 90 000 artykułów lub audycji, a brązowy, Kristersson, prawie 49 000 razy. Kolejne miejsca zajęli: szefowa ludowców Annie Lööf (C) i szef narodowców Jimmie Åkesson (SD). Szóstą pozycję szwedzkie media wypracowały dla... Władymira Putina, prezydenta Rosji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6

01.2019

 

Trzech Króli w Szwecji
Święto Trzech Króli. W Szwecji nazywa się je "Trettondedag jul" – 13 dzień Świąt Bożego Narodzenia. Jest to święto stałe, obchodzone zawsze 6 stycznia. Od dawna też jest świętem powszechnym, dniem wolnym od pracy, choć w tym roku niewielki z tego pożytek skoro wypadło w niedzielę.

Trzynasty Dzień odnosi się również do Objawienia Pańskiego oraz do "trzech króli", którzy odwiedzili żłobek Chrystusa. W Szwecji jednak są oni częściej nazywani trzema mędrcami – tre vise män.

Trzech Króli to ostatnie duże święto Bożonarodzeniowego okresu. Choć dla bardziej wytrwałych pozostaje jeszcze "Dzień Dwudziesty", 13 stycznia, obchodzony w Szwecji i Norwegii jako dzień kończący okres Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia organizuje się tzw. plądrowanie choinki – julgransplundring. Zdejmuje się wówczas wszelkie ozdoby z choinki, a dzieciaki zjadają resztki świątecznych cukierków – julgodis. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5

01.2019

 

Mniejszy wzrost gospodarczy w Szwecji
Znaczne spowolnienie nowych inwestycji w sektorze budownictwa mieszkaniowego w Szwecji będzie miało wpływ na mniejszy wzrost gospodarczy – ocenia Danske bank działający w Szwecji. Bank obniża nieco swoją prognozę PKB na rok 2019. Teraz ma on wzrosnąć o 1,4%.

Inwestycje w budownictwie mieszkaniowym spadną w tym roku nawet o 20–40%. Następny rok będzie wyglądał podobnie. Mimo to, bank przewiduje dalszy spadek cen mieszkań w tym roku, o jakieś 5–10%. (ak)

Szwecja budowa

 

Szwecja, Dziennki

4

01.2019

 

To nie ebola!
Pacjent szpitala w Enköping nie jest zarażony wirusem ebola. Analiza pobranych próbek wykazała, że podejrzenia były niesłuszne – informuje Region Uppsala w komunikacie prasowym.

Dalsza izolacja pacjentów i personelu jest już zbędna. Szpital zacznie funkcjonować normalnie od godziny około 22.

Ebola to niezwykle groźny wirus, występujący głównie w Afryce. W przypadku epidemii śmiertelność osiąga nawet 90% zarażonych. Pacjent szpitala w Enköping przebywał wcześniej w krajach gdzie występuje ten wirus i miał pewne objawy, typowe dla ebola.

 

Szwecja, Dziennki

4

01.2019

 

Ebola w Szwecji?
Śmiertelny afrykański wirus pojawił się być może w Szwecji. Jeden z pacjentów Szpitala w Enköping (pod Sztokholmem) przejawia symptomy tej niezwykle zaraźliwej choroby. Podejrzenie padło na Ebola gdyż wcześniej przebywał on w krajach, w których ten wirus występuje. Pacjent zgłosił się wczoraj na oddziale pogotowia szpitala.

Oddział pogotowia jest teraz kompletnie izolowany. Ani pacjenci ani też personel nie mogą opuścić szpitala. Wyniki analizy pobranych próbek spodziewane są dziś wieczorem.

W krajach dotkniętych epidemią ebola, śmiertelność osób zarażonych osiągała 90%, a w wypadku braku leczenia niemal 100%. W Szwecji nie ma obecnie żadnego zatwierdzonego leku przeciwko wirusowi ebola.

 

Szwecja, Dziennki

4

01.2019

 

Elektryczne nabierają rozpędu
W 2018 roku zarejestrowano w Szwecji 365 535 samochodów osobowych, o 6,9% mniej niż rok wcześniej.

173 808 z nich z silnikiem benzynowym, wzrost o 10,3% r/r. Największy spadek sprzedaży zaliczyły samochody osobowe z silnikiem diesla. Zarejestrowano ich 137 409, o 28,1% mniej niż w 2017 roku. Największy wzrost sprzedaży odnotowano dla samochodów z napędem elektrycznym, aż 64% więcej niż rok wcześniej. Ale nadal są to skromne ilości, zaledwie 7 147 sztuk w 2018 r.

Oprócz samochodów elektrycznych rośnie też sprzedaż hybrydowych: el-hybrydy 21 025 sztuk, +12,8%; wtyczkowozy 21 811 szt., +36,4%.

W grudniu 2018 r. zarejestrowano w Szwecji 23 414 samochodów osobowych różnych rodzajów. W porównaniu z rokiem poprzednim, to mniej aż o 33,8% – pewnie nie mieszczą się pod choinkę. (ak)

Szwecja, Auta zarejestrowane w 2008 r.

 

Szwecja, Dziennki

4

01.2019

 

Policja ze śmiertelną powagą
Od roku 1990 36 osób w Szwecji poniosło śmierć zastrzelonych przez policjantów. W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost przypadków śmiertelnych w wyniku policyjnych strzałów. W latach 1990–2013 ginęła średnio mniej niż jedna osoba rocznie, zastrzelona w trakcie policyjnej interwencji. Potem średnia ta wynosiła już trzy osoby rocznie. Nagły skok nastąpił w ubiegłym roku – sześć osób zastrzelonych w ciągu jednego, 2018 roku.

Podobną co Szwecja ilość osób zastrzelonych przez policję ma Dania w latach 2002–2016. Norweska policja, która na ogół nie nosi broni, w latach 2002–2016 zastrzeliła cztery osoby. Najmniej osób straciło życie w wyniku policyjnych strzałów w Finlandii, siedem osób od początku wieku. Tam policja używa broni już we wczesnej fazie interwencji, dzięki czemu strzały są mniej groźne i rzadziej dochodzi do ostatecznych konfrontacji.

Każdy przypadek śmiertelnych postrzeleń w Szwecji jest dokładnie badany, również przez sąd. W całym okresie od 1990 roku do dziś, tylko jeden policjant został uznany winnym i skazany na 1,5 roku więzienia. Pozostałe policyjne zabójstwa uznano za "obronę konieczną". (rn)

Szwecja. śmiertelne strzały policji, stat

 

Szwecja, Dziennki

4

01.2019

 

Tysiące Szwedów nadal bez prądu
Po noworocznym sztormie w Szwecji nadal blisko 30 000 gospodarstw jest pozbawionych prądu. Dotyczy to głównie klientów państwowego koncernu Vattenfall. Wiele linij przesyłowych jest pozrywanych przez poprzewracane drzewa. Ten sam los spotkał też niektóre stacje transformatorowe. Wiele szkód powstało w trudno dostępnych terenach, co przy nadal trudnej pogodzie opóźnia reparacje – tłumaczy Vattenfall.

Kierownictwo koncernu zapewniało w czwartek przed południem, że prąd wróci w ciągu tygodnia. Po dokładniejszych oględzinach przyznaje, że pełne przywrócenie funkcjonalności sieci elektrycznej może potrwać jeszcze dłużej.

Po 12 godzinach braku dostawy prądu klienci mogą żądać odszkodowania za poniesione dodatkowe koszty. Może to być np. konieczność zamieszkania w hotelu oraz wyżywienia w restauracji. W rozsądnych granicach – przypomina koncern. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3

01.2019

 

Szwecja liże rany
Sztorm nazwany Alfrida, jaki przetoczył się ostatniej doby nad Szwecją, powędrował dalej na południowy wschód. Siła wiatru jednak stopniowo opada więc gdy dotrze do krajów Bałtyckich i Polski będzie już mniej groźny.

Tym czasem w Szwecji liżą rany. Służby ratunkowe wszelkich rodzajów uprzątają skutki wichury – powalone drzewa, zerwane linie elektryczne, zerwane dachy, rusztowania itp.

Wartość strat materialnych nie jest jeszcze podliczona, ale firmy ubezpieczeniowe spodziewają się słonej faktury od swoich klientów. W porównywalnym sztormie Gudrun w 2005 roku straty wyniosły około 3,8 miliarda koron. Sporo nas będzie kosztował i tym razem ten "przeciąg". (rn)

Szwecja sztorm Alfrida

Zniszczenia po sztormie Alfrida.

 

Szwecja, Dziennki

2

01.2019

Noworoczny sztorm
Wiatry o sile orkanu przywitały Nowy Rok w Szwecji. Sztorm nawiedził od rana 1/01 wiele regionów kraju – Dalarna, Värmland och Gävleborg. Pod wieczór wichury przeniosły się w rejon Sztokholmu. Prędkość wiatru osiąga 25 m/s, a fale na Bałtyku przekraczają 7 metrów.

Kilka samochodów wjechało w powalone na drogach drzewa. Na szczęście obyło się bez ofiar. 100 000 gospodarstw domowych pozbawionych jest prądu. Wiele pociągów zostało odwołanych, bałtyckie promy pozostają w portach. Most nad Sundem, Öresundbrin, łączący Szwecję z Danią został zamknięty.

Kulminacja sztormu następuję dziś nad ranem we wschodniej części województwa sztokholmskiego, w miasteczkach Ekerö, Vallentuna oraz Nynäshamn gdzie przypływają promy Polferries z Gdańska. Do czasu polepszenia warunków pogodowych promy jednak nie wychodzą w morze. (rn). Zob. Polferries...

Szwecja sztorm 20190101

Noworoczny sztorm nabiera wigoru.

 

Szwecja, Dziennki

1

01.2019

Nowe regulacje z nowym rokiem
Od dzisiaj, 1 stycznia 2019 r, zaczyna obowiązywać kilka nowych ustaw, przegłosowanych w ubiegłym roku. Oto kilka przykładów:

Koniec abonamentu RTV. Abonament zostaje zastąpiony podatkiem od dochodów, który płacić będą wszyscy od 18 roku życia. Zob. 28.11.2018...

Darmowy dentysta: Dzieci i młodzież w Szwecji mają od dawna darmową opiekę dentystyczną do 22 roku życia. Teraz okres ten zostaje przedłużony o jeden rok.

Znika państwowy monopol gier. Zamiast niego wymagana będzie specjalna licencja na organizację gier hazardowych. Warunki otrzymania licencji są dosyć surowe. Między innymi firmy muszą płacić podatek 18% od zysku oraz muszą prowadzić rejestr wszystkich grających.

Koniec cyrku. Wprowadzony zostaje zakaz obwożenia i pokazywania słoni oraz lwów morskich (uchatków). To odbiera cyrkom ich główne atrakcje.

 

Szwecja.net Aktualności.

nic

2019: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net