nic
nic Szwecja
nic

Nowinki ze Szwecji

Szwecja, Dziennki

14

12.2018

Ile zarabia...
Mechanik samochodowy w Szwecji?

Średnio, bez względu na wiek, 28 500 koron (SEK) brutto miesięcznie; 1 SEK ≈ 0,4 PLN. Jak zwykle pewne różnice w zarobkach występują w zależności od wieku i wykształcenia.

Młody mechanik w wieku 18–24 lata zarabia średnio 25 000 SEK miesięcznie w sektorze publicznym i 24 200 w firmach prywatnych. Najwięcej zarabiają najbardziej doświadczeni mechanicy. Miesięczne wynagrodzenie tych w wieku 65–66 lat wynosi średnio aż 32 500 koron w sektorze publicznym.

Dziwnie wyglądają natomiast statystyki zarobków ze względu na wykształcenie. Średnia miesięczna pensja mechanika, który skończył tylko podstawówkę (9 lat) wynosi np. 28 700 koron. Podczas gdy ten z wyższym wykształceniem, 3 lata po liceum lub więcej, zarabia już "tylko" 27 500 koron miesięcznie.

Wszystkie zarobki to pensje brutto. Podatki w Szwecji różnią się nieco w zależności od wieku, miejsca zamieszkania i paru innych czynników. Każda gmina ustala własny poziom podatku. Średnia krajowa wynosi 32,12%. (rn) Zobacz więcej „Ile zarabia...

Szwecja, Dziennki

14

12.2018

Riksdag nie chce Löfvena – znowu
Dziś rano szwedzki riksdag głosował nad kandydaturą Stefana Löfvena (S) na premiera Szwecji. Kandydatura została odrzucona i Szwecja nadal pozostaje bez normalnego rządu. Löfven stał na czele rządu w latach 2014–18. Po wrześniowych wyborach nie uzyskał on jednak wotum zaufania od nowego riksdagu i musiał ustąpić. Do czasu wyboru nowego premiera pełni on przejściowo nadal tą funkcję.

Była to druga próba wyboru nowego szefa rządu, który on potem utworzy. Pozostały jeszcze dwie próby. Po czwartej, nieudanej, ogłoszone będą automatycznie nowe wybory parlamentarne.

Teraz marszałek riksdagu przedstawi pewnie ponownie kandydaturę prawicy, Ulfa Kristerssona (M), który chce utworzyć mniejszościowy rząd z partii Moderatów i chadeków KD. Parę tygodni temu poległ on już w takim głosowaniu, zdradzony przez swoich sojuszników z przymierza Alians, ludowców z Center oraz partii Liberałów. (rn)

nic Szwecja

Szwecja, Dziennki

13

12.2018

Bat na palaczy
Szwedzki parlament przyjął wczoraj nowe ograniczenia w paleniu tytoniu. Od 2005 roku obowiązuje w Szwecji zakaz palenia wewnątrz w restauracjach. Nałogowi palacze byli zmuszeni stać pod restauracją i zaspokajać swój głód... nikotynowy. Latem jednak wiele restauracji podawało jedzenie w tzw. ogródkach przy restauracyjnych na świeżym powietrzu. Tam zakaz nie obowiązywał, ku uciesze nałogów i rozpaczy niepalących gości.

Teraz koniec z tym. Wczorajszą decyzją zakaz palenia tytoniu obejmować będzie również miejsca publiczne na zewnątrz – ogródki, place zabaw, przystanki autobusowe, perony itp. Zakaz wchodzi w życie od 1 lipca 2019 r. (ak)

Szwecja, Dziennki

13

12.2018

Światło wśród mroków
Migotliwe światełka świec toczą dzisiaj nierówną walkę z mrokami północy – to pochód Świętej Łucji. W całej Szwecji organizowane są procesje przystrojonych w długie, białe suknie panienek i przebranych za krasnali chłopców. Procesję prowadzi Święta Łucja przybrana w koronę ze świec. Chór śpiewa pieśń "Santa Lucia" i inne, "łucyjne" kolędy.

Goście są częstowani kruchymi pierniczkami i charakterystycznymi, szafranowymi bułeczkami zwanymi "lussebullar". Wśród napojów króluje kawa oraz glögg – coś w rodzaju grzanego wina z bakaliami. Posłuchaj hymnu do Świętej Łucji...

Szwecja

Szwecja, Dziennki

12

12.2018

Lewicowy rząd z prawicowym budżetem
Szwedzki riksdag przyjął dzisiaj budżet na rok 2019. Zwyciężyła propozycja złożona przez prawicowe partie Moderatów (M) oraz Chadeków (KD) w konkurencji z propozycją lewicowego przejściowego rządu. Propozycja prawicy zwyciężyła dzięki poparciu Szwedzkich Demokratów (SD) oraz neutralnego stanowiska Center (C) i Liberałów (L). W ten sposób lewicowy przejściowy rząd będzie zmuszony realizować ekonomiczną politykę prawicy.

Nowy budżet zapewnia obniżkę podatków od dochodów, mniejsze podatki dla emerytów oraz zmniejszone wydatki na walkę z klimatem. Gdy w końcu Szwecja doczeka się nowego, stałego rządu, będzie on mógł wprowadzić własne zmiany do budżetu.

Budżet zakłada, że w 2019 roku wydatki państwa wyniosą 1 023 mld sek (430 mld zł), a dochody 1 084 mld sek (455 mld zł), co ma dać nadwyżkę 25 mld zł. (rn)

Szwecja, Dziennki

12

12.2018

Nowe emocje w szwedzkiej polityce
Marszałek szwedzkiego parlamentu, riksdagu, Andreas Norlén, przedstawił dziś rano izbie Stefana Löfvena (S) jako kandydata na nowego premiera Szwecji. Löfven pełnił tą funkcję przez cztery lata poprzedniej kadencji, stojąc na czele dwupartyjnego rządu, Socjaldemokratów i Zielonych, wspomaganego przez Komunistów. Po przegranym głosowaniu nad wotum zaufania 25 września Löfven był zmuszony podać się do dymisji wraz całym rządem. Rozbita opozycja nie potrafiła jednak wyłonić swojego premiera, więc Löfven nadal pełni tę funkcję, teraz jako przejściowy premier przejściowego rządu.

W piątek 14/12 rano riksdag odrzuci kandydaturę Löfvena. Cierpliwość zmęczonych wyborców będzie wystawiona na dalszą próbę, podobnie jak kreatywność marszałka Norléna. Będzie to drugie odrzucenie. Dopiero po czwartym negatywnym głosowaniu nad kandydaturą nowego premiera zostaną ogłoszone dodatkowe wybory powszechne.

Krótka ławka szwedzkich premierów:

Szwecja, 3 x premier

Premier Szwecji Stefan Löfven, 2014-18.

Stefan Löfven - przejściowy premier Szwecji 2018.09.25-?

Kandydat na premiera Szwecji - Stefan Löfven.

Dodatkowych politycznych emocji dostarczy nam dzisiaj głosowanie nad budżetem państwa. Alternatywą dla propozycji przejściowego lewicowego rządu jest budżet zgłoszony przez partie prawicowe – Moderatów i Chadeków. Wiele wskazuje na to, że wygra ten drugi. Wówczas lewicowy rząd będzie zmuszony administrować prawicową politykę ekonomiczną. (rn)

Szwecja, Dziennki

10

12.2018

Powrót do punktu wyjścia
Minęły już trzy miesiące od wyborów, a Szwecja nadal jest bez nowego rządu. Dzisiaj bardziej bez niż dotąd. Właśnie załamały się rokowania rządzących nadal tymczasowo Socjaldemokratów S z dwoma partiami byłego Aliansu, Center C oraz Liberałami L. Center odrzuciła kompromisową propozycję Socjalistów i proces tworzenia większości rządowej wrócił do punktu wyjścia.

Trwające od dwóch tygodni negocjacje miały doprowadzić do utworzenia większości rządowej z czterech partii – dwóch z bloku lewicy, S i MP, oraz dwóch z byłego Aliansu, C i L. Wszystkie te partie razem mają 167 mandatów w obecnym riksdagu, a do większości potrzeba 175 manatów. Więc twierdzenie o "większości" rządowej jest czystą manipulacją. Chodzi o to, by ukryć wstydliwy fakt, że taka koalicja byłaby trwale zależna od głosów komunistów V, 28 mandatów.

Ani ludowcom (C) ani liberałom (L) zależność od komunistów jednak nie przeszkadza. Nie do zniesienia była natomiast zależność od narodowców – Szwedzkich Demokratów SD. Do tego stopnia, że głosowali oni przeciwko próbie utworzenia prawicowego rządu z Moderatów M i Chadeków KD, rozbijając Alians – przymierze, którego sami byli członkami. (rn)

Szwecja riksdag podział mandatów

Aktualny podział mandatów w szwedzkim riksdagu. Blok lewicy: Komuniści V, Socjaldemokraci S, Zieloni MP. Partie obrotowe: Center C, Liberałowie L. Prawica: Chadecy KD, Moderaci M. Szwedzcy Demokraci SD.

Szwecja, Dziennki

9

12.2018

Homo Consumens
Reklamowa nawałnica już w toku. Kup, kup, kup – słychać z każdego kąta. Kup, kup, kup – woła co drugi mail w Twojej skrzynce. Kup, kup, kup – krzyczą media i ulice.

Okazją tym razem mają być Święta Bożego Narodzenia. Ale – jaki Bóg, jakie narodzenie? Któż to pamięta? Jaki rabat – oto jest pytanie!

Duchowy wymiar Świąt stał się tematem wstydliwym. Kluczowe słowa dla zdarzenia – Jezus, Nazaret, Józef i Maryja – nie pojawiają się wcale w mediach. Zamiast tego – Kup, kup, kup! Boże Narodzenie ograniczone do konsumpcji.

Polecamy artykuł Urszuli Gralińskiej – Homo Consumens...

Szwecja, Dziennki

8

12.2018

3 za 2... buty!?
To częsty slogan w reklamie. Ma on oznaczać: Dostaniesz trzy rzeczy w cenie dwóch. Propozycja bywa kusząca... ale nie zawsze. Szwedzkie sklepy Intersport nieco się zagalopowały używając utartego sloganu oferując... buty.

Szwecja reklama 3 za 2 buty

3 za 2 głosi slogan – dla wszystkich ubrań i butów – kusi dalej Intersport. Ciekawe czy można wybrać trzeci but lewy czy prawy i czy w tym samym co dwa pozostałe rozmiarze.

Zakup trzech butów warto uzupełnić trzema skarpetami – też w cenie dwóch przecież. (rn)

  Szwecja

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości:
III kw 2018: 1,6% r/r
III kw 2018: –0,2% kw/kw
II kw 2018: 2,5% r/r (+3,3%)
II kw 2018: 0,8% kw/kw (0,7%)
PKB 2017: 4 599 633 mln SEK.
PKB 2017 per capita: 457 000 SEK

2017: +2,4% r/r
2017: 4 604 205 mln SEK
2017 per capita: 458 000.

Inflacja
10/2018: 2,4% r/r (2,5%)

Bezrobocie
10/2018: 6,3% (6,5%)

Liczba ludności Szwecji
9/2018: 10 207 086 +1,1% r/r.
(10 196 177).

W nawiasach poprzedni okres.

 

Przelewy walutowe tanie szybki

 

 

Szwecja

 

 

Szwecja

 

 

 

Szwecja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nic
 
 

Szwecja, Nowinki, DziennkiWięcej Nowinek...

Szwecja, Nowiny, DziennkiNowiny...

 
nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net
 
  Szwecja.net