nic
nic Szwecja
nic

Nowinki ze Szwecji

Szwecja, Dziennki

19.10.2018

 

Miliardowe oszustwa
Kolejny szwedzki bank jest podejrzewany o uczestnictwo w zorganizowanym oszustwie. Tym razem chodzi o bank SEB i jego transakcje z 2010 roku.

Niewielka grupa finansistów i prawników, z pomocą największych banków świata, wyłudzała nienależny zwrot podatków pobieranych w związku z handlem akcjami. Sam podatek nigdy nie został zapłacony, mimo to w wyniku skomplikowanych operacji finansowych grupie udawało się uzyskiwać "zwroty" w wielu państwach Europy.

Proceder trwał co najmniej 10 lat. W Niemiecki budżet stracił co najmniej 21 miliardów złotych. Duńscy podatnicy wypłacili oszustom 7,6 miliarda w latach 2012–2015. Wśród innych "oskubanych" krajów wymienia się m.in. Belgię, Francję. Włochy. Sprawę badają prokuratury wielu krajów. (rn)

Szwecja, SEB Rissne

Sztokholm, Rissne – siedziba główna banku SRB.

nic Szwecja

Szwecja, Dziennki

18.10.2018

 

Ochłodzenie klimatu?
Ciepła jesienna pogoda nie opuszcza Szwecji od kilkunastu dni. Taki okres w październiku nazywany jest tutaj "brittsommar" (zobacz 12.10.2018). Jednak "lato Brygidy" nie trwa na ogół tak długo.

Parę stopni ciepła więcej niż "normalnie" jest natychmiast wykorzystywane przez wyznawców ludzkiego zarządzania klimatem. Partie "zielonych" nabierają rumieńców. Biją na alarm i domagają się większych wpływów. Media rozpisują się o kolejnych rekordach temperatury.

Tak i tym razem. Podobno obecny październik jest najcieplejszy od czasu rozpoczęcia regularnych pomiarów. Wczoraj padł rekord październikowego ciepła w miejscowości Målilla, 21,4°C, woj. Kalmarskie. Musimy natychmiast przesiąść się na rowery, nie jeść mięsa i z większym zapałem sortować śmieci! – domagają się zieloni.

Ale poprzedni rekord, pochodził z 1949 roku. Okres uprzemysłowienia nabierał dopiero tempa. Przez dziesiątki lat nikt nie przejmował się CO2 – i było chłodniej!? (rn)

Szwecja, Dziennki

18.10.2018

 

Nordea – bank czy pralnia?
Niegdyś szwedzki, a obecnie fiński bank Nordea jest podejrzewany o "pranie czarnych pieniędzy". Amerykański finansista Bill Browder przedstawił szwedzkim władzom i instytucjom kontroli rynku finansowego informacje świadczące o zaangażowaniu banku w nielegalne transakcje. Według raportu Nordea prowadziła 365 kont, na które wpływały pieniądze z przestępczej działalności m/in w Rosji. W organizację przelewów za fikcyjne faktury zaangażowane były banki w Estonii, Daniil i na Litwie. W sumie obroty miały dotyczyć 1,5 mld koron.

Po ujawnieniu tych informacji akcje Nordei na sztokholmskiej giełdzie spadły o 3,85%.

1 października siedziba główna banku Nordea została przeniesiona ze Sztokholmu do Helsinek, stolicy Finlandii. Od lipca 1999 bank Nordea grasuje również w Polsce. (ak)

Szwecja, Nordea

Niebieskie logo banku Nordea – po praniu.

Szwecja, Dziennki

17.10.2018

 

Narodowa strategia rowerowa
Brzmi pompatycznie, ale sprawa jest skomplikowana. Od 15/10 obowiązują w Szwecji nowe przepisy dla ruchu po ścieżkach pieszo rowerowych. Dotychczas zasady tego ruchu były nieuporządkowane i każdy poruszał się jak chciał. Teraz rząd wprowadza jasne reguły.

Piesi mają trzymać się lewej strony, a rowerzyści prawej. Ale poruszają się tam też użytkownicy innych pojazdów. Po której stronie ma jechać np. podróżny na hulajnodze? Albo na deskorolce? Żeby nie wspomnieć staruszka z rulatorem lub młodzieńca na jeździku (deskorolka elektryczna). Wszystkie te stare i nowe wehikuły znajdują swoje regulacje w nowych przepisach i wskazaniach narodowej strategii.

Według nowych przepisów ruch na hulajnodze i deskorolce ma odbywać się po lewej stronie, razem z pieszymi. Ale już elektryczna deskorolka czy segway ma trzymać się strony prawej, tam gdzie rowery.

Nowe przepisy wprowadzają też nowe oznaczenia i regulacje na zwykłych drogach motorowych, poprawiające bezpieczeństwo rowerzystów.. (rn)

Szwecja, ścieżka piesz rowerowa

Chaos na ścieżce pieszo rowerowej.

Szwecja, Dziennki

15.10.2018

 

Stary nowy premier?
Dzisiejsza runda rozmów marszałka szwedzkiego parlamentu, riksdagu, z przywódcami partii tam reprezentowanych, nie wniosła nic nowego w kwestii powołania nowego rządu. Od 25 września, wobec podjętej w riksdagu uchwały o wotum nieufności dla premiera Stefana Löfvena (S) trwa procedura formowania nowego rządu.

Wobec niepowodzenia próby znalezienia odpowiedniej większości jaką zlecono liderowi dotychczasowej opozycji Ulfowi Kristerssonowi (M), misją tą został dzisiaj obdarzony pełniący nadal obowiązki premiera Stefan Löfven – szef Socjaldemokratów. Ma on dwa tygodnie na znalezienie takiej większości, która nie zagłosuje przeciwko kandydaturze nowego premiera.

Löfven będzie teraz próbował rozbić jedność Aliansu – przymierza czterech partii centrowych i prawicowych. Dwie z nich, ludowcy z Center oraz Liberałowie, wysyłają już kokieteryjne sygnały. (rn)

Szwecja, przywódcy partii Björklund L, Löfven S, Lööv C

Marzenie Löfvena (ten w środku): Björklund L (z lewej) i Lööv C – u jego boku.

Szwecja, Dziennki

15.10.2018

 

CO2 na eksport
Używane w Szwecji samochody należą obecnie do jednego z najlepszych towarów eksportowych kraju. W ciągu obecnego 2018 roku ich sprzedaż za granicę wzrosła jak dotąd o ponad 60% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Największą popularnością cieszą się samochody z silnikiem diesla. W pierwszej połowie roku ich eksport wzrósł o całe 96% w stosunku do pierwszej połówki roku 2017.

Większość samochodów sprzedawanych jest do Finlandii, Estonii oraz Polski. Czytaj dalej...

Szwecja, export używanych samochodów

Szwecja, Dziennki

14.10.2018

 

Koniec Aliansu?
Minął już miesiąc od wyborów w Szwecji, blisko trzy tygodnie od obalenia lewicowego rządu Stefana Löfvena (S) oraz niemal dwa tygodnie od powierzenia misji tworzenia nowego rządu przywódcy prawicowej partii Moderata, Ulfowi Kristerssonowi. Dzisiaj Kristersson przyznał się do porażki – i poddał się.

Jego pomysł utworzenia koalicji rządowej z czterech partii Aliansu nie miał nigdy szansy powodzenia. Alians ma po prostu za mało mandatów w riksdagu, 143. Dlatego Kristersson szukał poparcia u... Socjaldemokratów – których rząd właśnie obalił. Szukał oczywiście daremnie. Czytaj dalej...

Szwecja Ilf Kristersson

Ulf Kristersson bezradny..

  Szwecja

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości
II kw 2018: 0,8% kw/kw (0,7%)
II kw 2018: 2,5% r/r (+3,3%)
PKB 2017: 4 599 633 mln SEK.
PKB 2017 per capita: 457 000 SEK

2017: +2,4% r/r
2017: 4 604 205 mln SEK
2017 per capita: 458 000.

Inflacja
9/2018: 2,5% r/r (2,2%)

Bezrobocie
8/2018: 6,4% (6,2%)

Liczba ludności Szwecji
8/2018: 10 196 177. +1,1% r/r.

W nawiasach poprzedni okres.

 

Przelewy walutowe tanie szybki

 

 

Szwecja

 

 

Szwecja

 

 

 

Szwecja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nic
 
 

Więcej Nowinek...

 
nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net
 
  Szwecja.net