Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Październik 2018 r. 00182

12

Szwecja, Dziennki

31.10.2018

 

Wszystkich Świętych w Szwecji
Szwedzi mają nie jedno a dwa święta Wszystkich Świętych. Pierwsze przypada 1 listopada. Jednak dzień ten utracił w protestanckiej Szwecji swój status dnia wolnego od pracy już w 1772 roku. Wówczas to postanowiono obchodzić Wszystkich Świętych w pierwszą niedzielę listopada.

W 1953 roku szwedzki parlament, riksdag, postanowił, że Dzień Wszystkich Świętych – Alla helgons dag – będzie jednak świętem powszechnym, dniem wolnym od pracy, ale ruchomym. Przypadać ono będzie zawsze w sobotę między 31 października a 6 listopada. I tak pozostało do dziś. Teraz to już żadna frajda, ale w 1953 roku sobota nie była jeszcze dniem wolnym od pracy.

Jednak 1 listopada pozostał nadal w szwedzkim kalendarzu jako "Dzień Wszystkich Świętych", z tym że pisany na starą modłę – Allhelgonadagen – i jest dniem powszednim. (rn)

Szwecja, grób megalitowy

Megalityczny grobowiec korytarzowy w Littra, woj. Västra Götaland, powstał około lat 3500–3100 p.n.e.

 

Szwecja, Dziennki

31.10.2018

 

Kolejne fiasko
Wczorajsze rozmowy grupowe liderów sześciu szwedzkich partii politycznych zasiadających w parlamencie z marszałkiem riksdagu nie przyniosły oczywiście żadnego rezultatu. W rozmowach brały udział tylko te partie, które wcześniej były wymieniane jako ewentualni koalicjanci.

Marszałek chciał przedyskutować cztery możliwe formacje koalicyjne zdolne do utworzenia rządu. Wszystkie cztery były nierealne i odrzucone już wcześniej przez samych zainteresowanych.

Żeby proces tworzenia rządu posunąć dalej koniecznie jest poddanie pod głosowanie w riksdagu kandydata na premiera. Jak wynika z obecnego układu sił żaden z możliwych kandydatów nie będzie tolerowany przez riksdag. By zostać "tolerowanym" wystarczy żeby 175 posłów zagłosowało "za" lub wstrzymało się od głosu. Po czterech bezowocnych głosowaniach zostają ogłoszone nowe wybory.

To strach przed nowymi wyborami powoduje, że partie i marszałek wybierają bezowocne dyskusje zamiast premiera. Według powszechnej opinii zwycięzcą wyborów może być postrach obecnego riksdagu – Szwedzcy Demokraci. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.10.2018

 

Narodowy Bank Szwecji: zła i dobra wiadomość
W dzisiejszym programie porannym szwedzkiej telewizji SVT wystąpił szef Riksbanku – banku centralnego Szwecji – Stefan Ingves. Zapowiedział on m.in. podniesienie referencyjnej stopy procentowej, t.zw. repo. Jest to rentowność w obrocie międzybankowym (zob. Wiki...). Ma ona duży wpływ na koszty kredytów udzielanych konsumentom.

Od 2015 roku stopa repo, ma wartość ujemną, obecnie –0,5%. Teraz jednak Riksbanken zamierza stopniowo podwyższać tą stopę. Pierwsza korekta może nastąpić jeszcze w grudniu bieżącego roku lub w lutym roku 2019. Potem sukcesywnie w ciągu kilku lat do poziomu 3–4%.

To była zła wiadomość dla zadłużonych po komin właścicieli domów i mieszkań. Dobrą wiadomością jest stanowcze stwierdzenie szefa banku centralnego, że nie dostrzega on groźby załamania się koniunktury w Szwecji w najbliższych latach. (ak)

Szwecja, Stefan Ingves

Stefan Ingves szef Narodowego Banku Szwecji – Sveriges Riksbank.

 

Szwecja, Dziennki

29.10.2018

 

Szukanie znalezionego
Tak jak informowaliśmy przed dwoma tygodniami (Koniec Aliansu) sondażowa misja Stefana Löfvena (S) zakończyła się fiaskiem. Były premier miał znaleźć w nowym po wrześniowych wyborach parlamencie większość, która nie będzie przeciwna jego kandydaturze na... nowego premiera. W szwedzkiej demokracji wystarczy mianowicie, że większość nie jest przeciw – nie musi być za. Teoretycznie premierem może tutaj zostać osoba, która nie otrzyma ani jednego głosu za.

Przyczyną trwającego już ponad miesiąc kryzysu rządowego w Szwecji jest mobbing partii Szwedzcy Demokraci SD, która akurat pełni rolę języczka u wagi w riksdagu, przy jednoczesnej równowadze dwóch konkurujących bloków partyjnych. Oba bloki upierają się, żeby ignorować SD. To tak jakby urwać wskazówkę wagi i kłócić się kto waży więcej.

Szybkie rozwiązanie kryzysu i stworzenie rządu jest oczywiście możliwe. Wystarczy zaprzestać mobbingu SD i pogodzić się z demokracją. Marszałek riksdagu nie idzie jednak na łatwiznę. Teraz, w dyskusjach grupowych liderów partyjnych, sam będzie sondował czy któryś z licznych pomysłów na koalicję rządową jest realny...

Nie jest. Marszałek wybrał cztery konstelacje. Wszystkie one były już raz odrzucone w toku wcześniejszych rozmów. Z tych dyskusji nadal będzie wykluczone SD. (rn)

Szwecja, wybory 2018, wyniki mandaty

Podział mandatów do riksdagu po podliczeniu wszystkich głosów (14.09.2018).
Od lewej: Komuniści V, Socjaldemokraci S, Zieloni MP, Szwedzcy Demokraci SD. Liberałowie L, Center C, Chadecja KD, Moderaci M.

 

Szwecja, Dziennki

27.10.2018

 

A więc zaczęło się...
W południowej Szwecji spadnie dzisiaj pierwszy tego roku śnieg. Pewnie jeszcze podmokły, ale zawsze to nie woda. W Gotalandii zapewne już pada.

Zimowa aura nie potrwa jednak długo. Już na początku przyszłego tygodnia wracamy do jesiennych temperatur.

Na północy kraju pierwsze opady śniegu pojawiły się już parę tygodni temu, no ale to północ. W naszej południkowo podłużnej Szwecji, gdzie od północnego do południowego krańca jest 1 572 km, wszystkie cztery pory roku występują jednego dnia. (rn)

Szwecja, pierwszy ßnieg, trudne początki

Początki są trudne, ale trochę ćwiczeń...

 

Szwecja, Dziennki

26.10.2018

 

Szwecja ćwiczy z NATO
Od wczoraj w Skandynawii, głównie w Norwegii, trwają manewry wojskowe sił NATO. W manewrach Trident Juncture 18 udział bierze ponad 50 tysięcy żołnierzy ze wszystkich 29 krajów członkowskich paktu. Jest to największa demonstracja siły paktu od czasu zakończenia "Zimnej wojny".

Także Szwecja i Finlandia bierze udział w ćwiczeniach, mimo, że kraje te nie należą do NATO. Szwecja wystawiła 2200 żołnierzy oraz dwa okręty i cztery myśliwce Jas 39 Gripen. Udział też biorą szwedzkie wojska obrony terytorialnej.

Angażowanie się Szwecji w działania NATO budzi tutaj zazwyczaj spore kontrowersje. Krytycy wskazują, że może to być postrzegane jako naruszanie szwedzkiej polityki neutralności. Tym razem jednak obywa się jakoś bez tej wrzawy.

Manewry wojskowe trwają do 7 listopada. Potem, między 14–23 listopada ćwiczona będzie sprawność dowodzenia. (rn)

Szwecja Trident Juncture 18

Manewry Trident Juncture 18.

 

Szwecja, Dziennki

23.10.2018

 

Szwedzi nie wierzą w MMR
MMR to trójskładnikowa szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce. Na zlecenie Komisji UE, London School of Hygiene and tropical Medicine przeprowadziła badanie zastosowań szczepionki w krajach UE.

Z raportu London School wynika, że zaledwie 56,5% Szwedów wierzy, że szczepionka jest bezpieczna. To najmniej spośród wszystkich krajów Unii. Jednocześnie 57,1% Szwedów uważa, że dzieci powinno się szczepić przeciwko chorobom. Średnia unijna w tej kwestii wynosi 80%.

Sceptycyzm Szwedów jest znacznie większy niż innych europejczyków, gdyż przeżyli oni już kilka tragedii spowodowanych działaniem ubocznym różnych leków. Ostatni dotyczył szczepionki Pandemrix przeciwko "świńskiej grypie", podawanej w 2009 r. Około 80 dzieci i młodzieży zapadło na narkolepsję.

Unijny komisarz ds zdrowia, Vytenis Andriukaitis, przyczyn szwedzkiej podejrzliwości szuka w alarmistycznych informacjach publikowanych w mediach społecznościowych. Trzeba coś z tym zrobić – odgraża się w rozmowie z agencją Reuters... Dni internetu są więc policzone. (rn) Zobacz też 14.02.2012...

 

Szwecja, Dziennki

22.10.2018

 

Wyłudzenia VAB
VAB to w Szwecji skrót od "Vård Av Barn", czyli opieka nad (chorym) dzieckiem. W razie choroby dziecka i konieczności pozostania z nim w domu, wystarczy zgłosić to do tutejszego ZUSu (FörsäkringsKassan, FK), aby otrzymać rekompensatę. Wynosi ona blisko 80% dniówki rodzica. Do ośmiu dni choroby nie jest potrzebne zaświadczenia lekarskie. Rekompensatę z powodu VAB można otrzymać za maksymalnie 120 dni w roku.

System działa sprawnie i stanowi ogromną pomoc dla rodziców. Niestety, w ostatnich latach jest on mocno nadużywany. Od przyłapanych na oszustwie FK żąda zwrotu wypłaconych pieniędzy. W tym roku jak dotąd wysłano już takie żądania na sumę ponad 18 milionów złotych (43,8 mln SEK; 1SEK≈42gr). Jeszcze w 2013 r. suma taka wynosiła nieco ponad 2,4 mln zł.

Nie wszystkie nienależne wypłaty z tytułu VAB dotyczą świadomych oszustw. Czasem są to zwykłe pomyłki lub niezrozumienie warunków. Jednak oszustw jest też coraz więcej. W tym roku zameldowano na policję już 709 osób, dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Liderem jest zapewne 50-letnia kobieta z woj. sztokholmskiego, od której FK żąda zwrotu blisko... 492 000 zł.! Około połowa to VAB, reszta to inne zapomogi. W pierwszej piątce rekordzistów wszystkim wypłacono niesłusznie sumy powyżej pół miliona koron każdemu. Teraz muszą to zwrócić. (rn)

Szwecja opieka nad chorym dzieckiem VAB

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2018

 

Upór kosztuje
Minęło już 40 dni od wyborów w Szwecji, a kraj nadal nie ma nowego rządu. Wybory nie wyłoniły wyraźnej większości w parlamencie, zdolnej przedstawić kandydata na premiera, którego nie odrzuci riksdag.

Problem mógłby być rozwiązany natychmiast, gdyby partie niby to prawicowego Aliansu nie obraziły się na narodowców – Szwedzkich Demokratów i stworzyły rząd przy ich wsparciu. Ale nie – wolą iść w zaparte i... tracić wyborców.

Najnowszy sondaż firmy Novus wskazuje, że wszystkie partie Aliansu już straciły nieco w stosunku do wyniku wyborów. Zyskują natomiast Szwedzcy demokraci. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj głosowało by na nich o 1,3% osób więcej, 18.8%. (rn)

Szwecja sondaż

Komuniści V, Socjaldemokraci S, Zieloni MP. Alians: Moderaci M, Center C, Chadecja KD, Liberałowie L. Szwedzcy Demokraci SD.

 

Szwecja, Dziennki

19.10.2018

 

Miliardowe oszustwa
Kolejny szwedzki bank jest podejrzewany o uczestnictwo w zorganizowanym oszustwie. Tym razem chodzi o bank SEB i jego transakcje z 2010 roku.

Niewielka grupa finansistów i prawników, z pomocą największych banków świata, wyłudzała nienależny zwrot podatków pobieranych w związku z handlem akcjami. Sam podatek nigdy nie został zapłacony, mimo to w wyniku skomplikowanych operacji finansowych grupie udawało się uzyskiwać "zwroty" w wielu państwach Europy.

Proceder trwał co najmniej 10 lat. Niemiecki budżet stracił co najmniej 21 miliardów złotych. Duńscy podatnicy wypłacili oszustom 7,6 miliarda w latach 2012–2015. Wśród innych "oskubanych" krajów wymienia się m.in. Belgię, Francję. Włochy. Sprawę badają prokuratury wielu krajów. (rn)

Szwecja, SEB Rissne

Sztokholm, Rissne – siedziba główna banku SRB.

 

Szwecja, Dziennki

18.10.2018

 

Ochłodzenie klimatu?
Ciepła jesienna pogoda nie opuszcza Szwecji od kilkunastu dni. Taki okres w październiku nazywany jest tutaj "brittsommar" (zobacz 12.10.2018). Jednak "lato Brygidy" nie trwa na ogół tak długo.

Parę stopni ciepła więcej niż "normalnie" jest natychmiast wykorzystywane przez wyznawców ludzkiego zarządzania klimatem. Partie "zielonych" nabierają rumieńców. Biją na alarm i domagają się większych wpływów. Media rozpisują się o kolejnych rekordach temperatury.

Tak i tym razem. Podobno obecny październik jest najcieplejszy od czasu rozpoczęcia regularnych pomiarów. Wczoraj padł rekord październikowego ciepła w miejscowości Målilla, 21,4°C, woj. Kalmarskie. Musimy natychmiast przesiąść się na rowery, nie jeść mięsa i z większym zapałem sortować śmieci! – domagają się zieloni.

Ale poprzedni rekord, pochodził z 1949 roku. Okres uprzemysłowienia nabierał dopiero tempa. Przez dziesiątki lat nikt nie przejmował się CO2 – i było chłodniej!? (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.10.2018

 

Nordea – bank czy pralnia?
Niegdyś szwedzki, a obecnie fiński bank Nordea jest podejrzewany o "pranie czarnych pieniędzy". Amerykański finansista Bill Browder przedstawił szwedzkim władzom i instytucjom kontroli rynku finansowego informacje świadczące o zaangażowaniu banku w nielegalne transakcje. Według raportu Nordea prowadziła 365 kont, na które wpływały pieniądze z przestępczej działalności m/in w Rosji. W organizację przelewów za fikcyjne faktury zaangażowane były banki w Estonii, Daniil i na Litwie. W sumie obroty miały dotyczyć 1,5 mld koron.

Po ujawnieniu tych informacji akcje Nordei na sztokholmskiej giełdzie spadły o 3,85%.

1 października siedziba główna banku Nordea została przeniesiona ze Sztokholmu do Helsinek, stolicy Finlandii. Od lipca 1999 bank Nordea grasuje również w Polsce. (ak)

Szwecja, Nordea

Niebieskie logo banku Nordea – po praniu.

 

Szwecja, Dziennki

17.10.2018

 

Narodowa strategia rowerowa
Brzmi pompatycznie, ale sprawa jest skomplikowana. Od 15/10 obowiązują w Szwecji nowe przepisy dla ruchu po ścieżkach pieszo rowerowych. Dotychczas zasady tego ruchu były nieuporządkowane i każdy poruszał się jak chciał. Teraz rząd wprowadza jasne reguły.

Piesi mają trzymać się lewej strony, a rowerzyści prawej. Ale poruszają się tam też użytkownicy innych pojazdów. Po której stronie ma jechać np. podróżny na hulajnodze? Albo na deskorolce? Żeby nie wspomnieć staruszka z rulatorem lub młodzieńca na jeździku (deskorolka elektryczna). Wszystkie te stare i nowe wehikuły znajdują swoje regulacje w nowych przepisach i wskazaniach narodowej strategii.

Według nowych przepisów ruch na hulajnodze i deskorolce ma odbywać się po lewej stronie, razem z pieszymi. Ale już elektryczna deskorolka czy segway ma trzymać się strony prawej, tam gdzie rowery.

Nowe przepisy wprowadzają też nowe oznaczenia i regulacje na zwykłych drogach motorowych, poprawiające bezpieczeństwo rowerzystów.. (rn)

Szwecja, ścieżka piesz rowerowa

Chaos na ścieżce pieszo rowerowej.

 

Szwecja, Dziennki

15.10.2018

 

Stary nowy premier?
Dzisiejsza runda rozmów marszałka szwedzkiego parlamentu, riksdagu, z przywódcami partii tam reprezentowanych, nie wniosła nic nowego w kwestii powołania nowego rządu. Od 25 września, wobec podjętej w riksdagu uchwały o wotum nieufności dla premiera Stefana Löfvena (S) trwa procedura formowania nowego rządu.

Wobec niepowodzenia próby znalezienia odpowiedniej większości jaką zlecono liderowi dotychczasowej opozycji Ulfowi Kristerssonowi (M), misją tą został dzisiaj obdarzony pełniący nadal obowiązki premiera Stefan Löfven – szef Socjaldemokratów. Ma on dwa tygodnie na znalezienie takiej większości, która nie zagłosuje przeciwko kandydaturze nowego premiera.

Löfven będzie teraz próbował rozbić jedność Aliansu – przymierza czterech partii centrowych i prawicowych. Dwie z nich, ludowcy z Center oraz Liberałowie, wysyłają już kokieteryjne sygnały. (rn)

Szwecja, przywódcy partii Björklund L, Löfven S, Lööv C

Marzenie Löfvena (ten w środku): Björklund L (z lewej) i Lööv C – u jego boku.

 

Szwecja, Dziennki

15.10.2018

 

CO2 na eksport
Używane w Szwecji samochody należą obecnie do jednego z najlepszych towarów eksportowych kraju. W ciągu obecnego 2018 roku ich sprzedaż za granicę wzrosła jak dotąd o ponad 60% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Największą popularnością cieszą się samochody z silnikiem diesla. W pierwszej połowie roku ich eksport wzrósł o całe 96% w stosunku do pierwszej połówki roku 2017.

Większość samochodów sprzedawanych jest do Finlandii, Estonii oraz Polski. Czytaj dalej...

Szwecja, export używanych samochodów

 

Szwecja, Dziennki

14.10.2018

 

Koniec Aliansu?
Minął już miesiąc od wyborów w Szwecji, blisko trzy tygodnie od obalenia lewicowego rządu Stefana Löfvena (S) oraz niemal dwa tygodnie od powierzenia misji tworzenia nowego rządu przywódcy prawicowej partii Moderata, Ulfowi Kristerssonowi. Dzisiaj Kristersson przyznał się do porażki – i poddał się.

Jego pomysł utworzenia koalicji rządowej z czterech partii Aliansu nie miał nigdy szansy powodzenia. Alians ma po prostu za mało mandatów w riksdagu, 143. Dlatego Kristersson szukał poparcia u... Socjaldemokratów – których rząd właśnie obalił. Szukał oczywiście daremnie. Czytaj dalej...

Szwecja Ilf Kristersson

Ulf Kristersson bezradny..

 

Szwecja, Dziennki

12.10.2018

 

Szwedzkie babie lato
Lato tego roku było – jak wiadomo – niezwykle upalne. Druga połowa września przyniosła spokojniejsze temperatury, 5–10°C. W końcówce obecnego tygodnia przeżywamy jednak znowu wyraźne ocieplenie, 15–20°C . Taki nawrót lata na początku października nazywany jest tutaj Brittsommar. To takie szwedzkie "babie lato".

Nazwa "brittsommar" to zlepek słów "britt" i "sommar". Pierwsze pochodzi od imienia Św. Brygidy, po szwedzku Birgitta. Początkowo był to Dzień Św. Brygidy "Birgittadagen", który obchodzono na cześć jej kanonizacji 7 października 1391. Teraz w tym dniu obchodzimy imieniny Birgitty. Imię to wymawia się zdrobniale Britt.

Drugie słowo to po prostu lato. W meteorologicznym znaczeniu babie lato to w wielu krajach ciepła, słoneczna jesień – tak zwana złota jesień. Jednak w Szwecji jest ono również przypisane do okresu wokół 7 października. Występujące w środkowej Europie drugie znaczenie określenia babie lato – jako unoszone wiatrem nitki pajęcze – w Szwecji nie jest używane.

Inne określenie na ciepłą jesienną pogodę, choć niekoniecznie w okolicach 7/10, to "Indiansommar" – indiańskie lato. (rn)

Szwecja Brittsommar Babie lato

 

Szwecja, Dziennki

4.10.2018

 

1,1 ≠ 1,1
98% gospodarstw domowych w Szwecji ma dostęp do internetu. Mimo to nadal jeszcze około 1,1 milion osób nie korzysta wcale lub bardzo rzadko z globalnej sieci. To zgroza! To wykluczenie – grzmią szwedzkie media.

Mieszkańcom Szwecji jest coraz trudniej funkcjonować w społeczeństwie bez używania internetu. Coraz więcej instytucji publicznych wymaga dygitalnej legitymacji. Banki, urzędy państwowe, służba zdrowia to kilka przykładów. I trzeba przyznać, że płacenie rachunków, podatków, czy zamawianie leków przez sieć znacznie ułatwia życie.

Mimo to 1,1 osób upiera się przy analogowym życiu. Ich wybór – ich samowykluczenie.

Inaczej jest traktowany 1,1 milion wyborców patriotycznych Szwedzkich Demokratów, SD. Tyle osób zagłosowało za tą partią w ostatnich wyborach. Jednak partia jest totalnie izolowana w szwedzkim parlamencie, riksdagu, co oznacza wykluczenie 1,1 obywateli wbrew ich woli. Nawet ideologicznie zbliżone, konserwatywne partie odmawiają wszelkiej współpracy z SD. Z dumą. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.10.2018

 

Mission impossible
Dzisiejsza druga runda rozmów marszałka riksdagu z szefami zasiadających tam partii w celu znalezienia większości zdolnej uformować rząd znowu nie przyniosła rezultatu. Partie nadal trwają na swoich stanowiskach. Zarówno blok lewicowy jak i niby prawicowy Alians uważa, że jemu należą się rządy. Marszałek powierzył więc misję tworzenia rządu swojemu partyjnemu koledze, szefowi Moderatów Ulfowi Kristerssonowi.

Kristersson upiera się, że chce tworzyć rząd z czterech partii Aliansu – co nie jest możliwe. Wskazuje na to prosta matematyka. Alians ma 143 mandaty, a czerwoni 144. Dodatkowo Szwedzcy Demokraci (62 mandaty) też zapowiedzieli, że nie poprą żadnego rządu, który nie uwzględni ich dążeń. Mission impossible.

I o to chodzi PO premiera Stefanowi Löfven (S). Gdy już Kristersson się zbłaźni, to on dostanie zlecenie tworzenia rządu. Wyrwie wówczas z Aliansu partie Center i Liberałów – a ci już przebierają nóżkami – i z poparciem komunistów V będzie miał większość.

Ale to tylko spekulacja – jakich wiele. (rn)

Szwecja Ulf Kristerssom

Ulf Kristersson (M): Hmm... Gdzie ja znajdę większość..? (W tle logo SD dającej większość)

 

Szwecja, Dziennki

1.10.2018

 

Wyborcy tracą cierpliwość
Patowa sytuacja jaka powstała po wrześniowych wyborach w Szwecji wystawia na próbę cierpliwość wyborców. Dwa główne bloki partyjne uzyskały niemal tą samą ilość mandatów w parlamencie, 144:143, i oba pretendują do utworzenia rządu. Bezskutecznie.

Sęk w tym, że trzecia siła, Szwedzcy Demokraci SD, ma w ręku rozstrzygającego asa – 62 mandaty. Prawicowy rząd z ich udziałem mógłby powstać bez problemu. Ale żadna z partii Aliansu nie chce współpracować z SD – bo to nacjonaliści.

Do komunistów szwedzcy politycy jakoś nie okazują podobnej odrazy. To pewnie jedna z przyczyn zniecierpliwienia szwedzkich wyborców. Według najnowszego sondażu firmy SIFO wielu z nich już teraz żałuje swojego wyboru – 11% spośród partii Aliansu, 4% bloku lewicy. Gdyby wybory zostały powtórzone większość z nich zagłosowała by na... SD. (rn)

Szwecja

Szwecja – trudny wybór.

 

Szwecja, Dziennki

1.10.2018

 

Czy jedzie z nami kierowca?
W ciągu kilku najbliższych lat będzie w Szwecji brakowało kierowców autobusów. Już w najbliższych dwóch latach trzeba będzie zatrudnić 7300 nowych kierowców. Tak ocenia szwedzka organizacja branżowa firm transportowych – Transportföretagen. Zrzesza ona m.in. 1/3 przedsiębiorstw autobusowych w Szwecji.

Jedną z przyczyn wzrostu zapotrzebowania na nowy personel jest wiek zatrudnionych kierowców. Około 1/4 z nich ma ponad 60 lat i wkrótce pójdzie na emeryturę.

Trudności ze zdobyciem odpowiedniej liczby kierowców raportuje już teraz ponad 60% firm transportowych. Wytężone kampanie rekrutacyjne prowadzi się między innymi wśród imigrantów.

Pensja brutto kierowcy autobusu w Szwecji wynosi średnio 27 700 koron miesięcznie ≈ 11 300 zł. Podatek wyniesie 30-35% w zależności od miejsca zamieszkania. (ak)

 

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net