Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Wrzesień 2018 r. 00169

12

Szwecja, Dziennki

29.09.2018


Niebezpieczna szkoła
Szwedzka szkoła to niebezpieczne środowisko. W ciągu ostatnich lat coraz częściej dochodzi do gróźb i fizycznej przemocy. Ilość zgłoszeń przemocy fizycznej w szwedzkich szkołach podstawowych i licealnych wzrosła o 129% między rokiem 2012 a 2017. Ilość zgłoszeń dotyczących gróźb użycia przemocy wzrosła o 46% w tym samym okresie.

Średni wzrost zgłoszonych przypadków gróźb oraz użycia przemocy fizycznej w szwedzkich szkołach wyniósł 95% w latach 2012–2017. Można to porównać ze wzrostem tego typu zgłoszeń we wszystkich miejscach pracy kraju, który wyniósł w tym czasie "tylko" 60%. Okazuje się, że to szwedzkie szkoły są jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc pracy w Szwecji.

Atmosfera przemocy w szwedzkich szkołach narasta nadal. W 2017 roku zgłoszono 767 przypadków, a obecnie, do 27 września 2018 r. odnotowano już ich 544. (ak)

Szwecja, Sztokholm Enskede Gård gimnazjum

Sztokholm, liceum Enskede Gård, tu w kwietniu 2018 r. został zamordowany nożem 17-letni uczeń przez rówieśnika.

 

Szwecja, Dziennki

28.09.2018


Prerządowe bóle
Wczorajsza runda rozmów nowego marszałka riksdagu z szefami wszystkich reprezentowanych tam partii nie przyniosła rezultatu. Nie wyłania się żadna większość w parlamencie zdolna do utworzenia rządu i przegłosowania budżetu.

Partie Aliansu pretendują do utworzenia rządu, ale nie mają szans na uzyskanie większości w parlamencie bez wsparcia Szwedzkich Demokratów, SD. Mogą je uzyskać, gdyby zaczęli z nimi rozmawiać. Ale w tej kwestii Alians jest podzielony. Center C i Liberałowie L stanowczo odmawiają współpracy z SD, a Moderaci M i Chadecy KD chcieli by, ale boją się rozbić jedność Aliansu.

Rozpad Aliansu groziłby przejściem C i L na stronę lewicy, co da jej przewagę – i władzę. Do tego dążą Socjaldemokraci S. Gdyby udało im się przeciągnąć C i L na swoją stronę, to uzyskają odpowiednią większość – przy wsparciu Komunistów.

We wtorek 2/10 druga runda rozmów. A tym czasem dotychczasowy premier Stefan Löfven (S), rządzi nadal, choć przejściowo. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.09.2018


Upadek szwedzkiego rządu
Nowo wybrany szwedzki parlament – riksdag – wyraził dziś rano wotum nieufności wobec urzędującego premiera, socjaldemokraty Stefana Löfvena. W wyniku wotum nieufności Löfven musi złożyć dymisję wraz z całym rządem. Wybrany wczoraj marszałek riksdagu będzie dalej sondował komu powierzyć funkcję formowania nowego rządu. Do czasu powołania nowego rządu funkcję premiera będzie pełnił nadal Löfven.

Szwecja riksdag, wotum nieufności dla premiera Löfven

Szwedzki premier Stefan Löfven (ten z prawej), po przegranym głosowaniu nad wotum zaufania w riksdagu.

 

Szwecja, Dziennki

24.09.2018


Premier do jutra
Nowo wybrany marszałek szwedzkiego parlamentu zapowiedział już, że jutro o 9:30 zarządzi głosowanie nad zaufaniem do urzędującego premiera, socjaldemokraty Stefana Löfvena. Alians domaga się jego dymisji. Jeżeli Szwedzcy Demokraci poprą żądanie Aliansu, to Löfven musi ustąpić wraz całym rządem.

Poparcie SD nie jest już teraz takie pewne wobec nielojalności Aliansu w głosowaniu nad drugim wice marszałkiem riksdagu. Mimo, że wcześniej kandydata Aliansu, Andreasa Norena (M), wybrano marszałkiem dzięki poparciu SD. Kilku posłów "prawicowego" Aliansu zagłosowało nawet aktywnie za komunistami. Reszta wstrzymała się od głosów wiedząc doskonale, że w praktyce oznacza to wygraną komunistycznego kandydata. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.09.2018


1:0 dla Aliansu
Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami marszałkiem szwedzkiego parlamentu został wybrany kandydat Aliansu Andreas Norlén (M), wsparty głosami Szwedzkich Demokratów, SD. Jego konkurentem była kandydatka Socjaldemokratów, Åsa Lindestam (S), która dla pocieszenia została pierwszym wice marszałkiem.

Teraz trwa walka o funkcję drugiego wice marszałka. Tutaj konkurują kandydat SD Björn Söder oraz kandydatka komunistów Lotta Johnsson Fornarve. Socjaldemokraci, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, postanowili zemścić się na SD za wsparcie Aliansu – i głosują na komunistkę.

Po trzech głosowaniach wygrali komuniści i Björn Söder stracił posadę wice marszałka, którą piastował od wyborów 2014 r. Alians zaprezentował swoją wykładnie lojalności i pozostawił kandydata SD komunistom na pożarcie. (rn)

Szwecja, riksdag, marszałek

Nowy marszałek szwedzkiego sejmu.

 

Szwecja, Dziennki

24.09.2018


Walka o władzę – pierwsze starcie
Dzisiaj o godzinie 11 stają do apelu nowo wybrani posłowie szwedzkiego parlamentu. Zaraz potem nastąpi wybór nowego marszałka riksdagu. Oba bloki partyjne – lewicowy S+MP+V oraz centroprawicowy Alians – przedstawią swego kandydata. Rozstrzygną głosy nacjonalistycznej partii Szwedzkich Demokratów, SD. Stanowią oni trzecią, odrębną siłę w szwedzkim parlamencie. Zapowiedzieli oni już, że poprą kandydata Aliansu.

Wybór marszałka jest bardzo ważny dla dalszego procesu formowania szwedzkiego rządu. Uroczyste otwarcie obrad riksdagu nastąpi jutro o 14 z udziałem głowy państwa – króla Szwecji. Przed uroczystą ceremonią nowo wybrany marszałek może zarządzi głosowanie nad wotum zaufania dla urzędującego premiera. Wówczas premier, Stefan Löfven (S), przegra i będzie musiał ustąpić. Zdecydują o tym... głosy nacjonalistów.

Oddzielna bitwa stoczy się o fotel drugiego wice marszałka. Zapowiedziano zgłoszenie dwóch konkurencyjnych kandydatów – z SD i Komunistów. Alians i Socjaldemokraci zapowiadają wstrzymanie się od głosów. Wówczas wygra kandydat SD. Ale głosowanie jest tajne, co umożliwia indywidualne decyzje posłów, niezależne od linii partii.

Jeżeli kandydat SD na wice marszałka, Björn Söder, nie przejdzie, to będzie to świadczyło o braku wdzięczności Aliansu dla SD, za wsparcie przy głosowaniu na ich marszałka. SD może wówczas stracić ochotę popierania Aliansu za darmo. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.09.2018


Strzelaniny w Sztokholmie
W nocy w ubiegłą środę, 19/09 trzy osoby zostały ranne w wyniku strzelaniny w Bagarmossen na południowym przedmieściu Sztokholmu. Według policji kilka osób uczestniczyło w strzelaninie, goniąc się po całej dzielnicy. Siedem osób ujęto tej nocy, a pięć z nich osadzono w areszcie jako podejrzanych o próbę zabójstwa oraz ciężkie pobicie.

W piątek wieczorem kolejna strzelanina na przedmieściach Sztokholmu, tym razem w Farsta, niedaleko Bagarmossen. 25-letni mężczyzna zmarł w nocy w szpitalu, w wyniku ran postrzałowych. Policja zatrzymała jedną osobę podejrzaną o morderstwo.

Tradycynie, policja nie ujawnia informacji o uczestnikach i ofiarach strzelanin.

Szwecja, Sztokholm Farsta

Sztokholm, Farsta Centrum.

 

Szwecja, Dziennki

22.09.2018


Pierwszy sztorm
Pierwszy jesienny sztorm przetoczył się przez południową Szwecję wczorajszego wieczoru i nocy. Szwedzki instytut meteorologiczny SMHI ogłosił stosowne ostrzeżenia, jednak siła wiatru okazała się mniej groźna niż zapowiadano – 21-24 m/sek. Wystarczyło to jednak, by tu i ówdzie wiatr poprzewracał drzewa i pozrywał trakcje elektryczne. Obyło się jednak bez większych zniszczeń. Sztorm popędził też szybko na północ, ale już znacznie osłabiony.

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2018


Oficjalne wyniki wyborów
Szwedzki urząd ds wyborów – Valmyndigheten – zatwierdził wczoraj ostateczne wyniki wyborów do parlamentu (riksdagu). Nie różnią się one od tych preliminarnych, ogłoszonych w czwartek 13 września. Blok lewicowy ma 144 mandaty, centroprawicowy Alians 143, a Szwedzcy Demokraci SD 62 mandaty poselskie. Weryfikacja wyników do samorządów terytorialnych trwa nadal. Pełne wyniki szwedzkich wyborów można podziwiać na stronach val.se...

Wszystkie dotychczasowe partie zasiadające w riksdagu, osiem sztuk, przekroczyły próg wyborczy 4%. Dwie z nich były jednak bliskie wykluczenia – Chadecy oraz Zieloni. W przedwyborc zych sondażach osiągały one często wynik poniżej progu. Chadekom udało się uzyskać większe wsparcie w samej końcówce kampanii i osiągneli w końcu 6,32% poparcia, bezpiecznie powyżej progu. Zieloni prześlizgnęli się przez próg, trącając poprzeczkę. (rn)

Szwecja, wyniki wyborów do parlamentu 2018

Wyniki wyborów do szwedzkiego parlamentu 2018 r. Od lewej, blok lewicowy: Komuniści V, Socjaldemokraci S, Zieloni MP. W środku, w roli języczka u wagi Szwedzcy Demokraci SD. Na prawo blok centro prawicowy, AliansModeraci M, Center C, Chadecja KD, Liberałowie L.

 

Szwecja, Dziennki

15.09.2018


Kto stworzy rząd w Szwecji?
Nie udało się zakończyć wczoraj ostatniego sprawdzania prawidłowości podliczenia głosów oddanych w wyborach do riksdagu i władz terytorialnych. Oficjalnych wyników więc nie podano jednak to już tylko formalność. NIe będą się one różniły od tych preliminarnych, ogłoszonych 13 września.

Teraz czeka nas walka o władzę i próba sformowania rządu. Wyniki wyborów nie ułatwiają tego drugiego. Przewaga zaledwie jednego mandatu bloku lewicowego S+MP+V=144 mandatów, przy jednoczesnej znacznej przewadze opozycyjnego Aliansu, M+C+KD+L=143 mandaty, nad aktualną koalicją rządową S+MP=116 mandaty, daje możliwość tym pierwszym do domagania się przejęcia sterów kraju.

Pierwsze otwarte starcie nastąpi 24/09 kiedy to odbędzie się inauguracyjne posiedzenie parlamentu (upprop, apel). Już tego dnia zostanie wybrany nowy marszałek riksdagu – talman. Będzie to jednocześnie demonstracja siły, woli walki lub kompromisu poszczególnych frakcji. Ta frakcja, która narzuci swojego marszałka będzie później tworzyła rząd. (rn)

Szwecja. rząd

Sztokholm, Rosenbad – siedziba szwedzkiego rządu.

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2018


Szwedzkie głosy policzone
W Szwecji zakończono liczenie głosów po niedzielnych wyborach do parlamentu i władz lokalnych. Jednak wyniki wyborów są nadal preliminarne. Ostateczne, oficjalne wyniki zostaną podane najwcześniej jutro – zapewnia państwowa komisja wyborcza – Valmyndigheten.

Po przeliczeniu wszystkich głosów otrzymano następujące wyniki:
Socjaldemokraci, S: 28,3%, (–2,7), 100 mandatów.
Moderaci, M: 19,8%, (–3,5), 70 mandatów.
Szwedzcy Demokraci, SD: 17,5%, (+4,7), 62 mandaty.
Center, C: 8,6% (+2,5), 31 mandatów.
Komuniści, V: 8,0% (+2,3), 28 mandatów.
Chadecy, KD: 6,3% (+1,8), 22 mandaty.
Liberałowie, L: 5,5% (+0,1), 20 mandaty.
Zieloni, MP: 4,4% (–2,5), 16 mandaty.

W nawiasach różnica w stosunku do poprzednich wyborów, 2014 r.

Alians M+C+KD+L = 143 mandaty,
Obecna koalicja rządowa S+MP = 116 madatów,
Koalicja rządowa + Komuniści, S+MP+V = 144 mandaty.

Szwecja, wybory 2018, wyniki mandaty

Podział mandatów do riksdagu po podliczeniu wszystkich głosów (14.09.2018).
Komuniści V, Socjaldemokraci S, Zieloni MP, Liberałowie L,

Center C, Chadecja KD, Moderaci M. W środku, w rolu języczka u wagi Szwedzcy Demokraci SD.

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2018


Na północy bez zmian
– liczenie głosów trwa. Nadzieja na zakończenie liczenia głosów wczoraj spełzła na niczym. Zamiast tego odkryto tu i ówdzie drobne szwindle wyborcze. Po ponownym przeliczaniu głosów następują jednostkowe przesunięcia w ilości mandatów poselskich dla poszczególnych partii. Przy tak równym podziale głosów między dwoma konkurencyjnymi blokami ma to znaczenie.

Blok centroprawicowy, Alians, nie czekając na ostateczny wynik wyborów, zgłosił się do przejęcia władzy i tworzenia rządu. Ale ponieważ dwie partie Aliansu, Center C i Liberałowie L, uparły się by nie współpracować nacjonalistyczną partią Szwedzkich demokratów SD – szabel jest zbyt mało. Alians zwrócił się więc o pomoc do... tych, których chce obalić – Socjaldemokratów S. Szef Socjaldemokratów Stefan Löfven, obecny premier, natychmiast zaloty odrzucił. Zdziwienia nie było.

Przy okazji odrzucania Löfven próbuje zaszczepić nowy rodzaj podziału partii politycznych. Nie ma już prawicy i lewicy. Koniec walki bloków partyjnych. Teraz są tylko partie "przyzwoite" i "nieprzyzwoite". Do tych pierwszych zalicza wszystkie partie riksdagu, łacznie z komunistami, oprócz... Szwedzkich Demokratów. W ten sposób premier Szwecji nazwał nieprzyzwoitymi około 20% szwedzkiego narodu. (rn)

Szwecja Alians

Przywœdcy partii Aliansu proszą premiera Löfvena (S) by ten pomógł im... obalić jego rząd.

 

Szwecja, Dziennki

11.09.2018


Wyborcze emocje c.d.
Wynik niedzielnych wyborów do parlamentu w Szwecji jest niemal remisowy. Różnica między głównymi blokami partyjnymi wynosi zaledwie 0,3% (40.6 do 40.3%) na korzyść czerwonych. Jak narazie...

Emocji na tym nie koniec. Jutro, w środę 12/09 mają być podliczone głosy Szwedów mieszkających za granicą oraz ostatnie głosów przedterminowych i przesłanych listownie. Za granicą mieszka około 149 000 szwedzkich obywateli uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyborcza bywa jednak skromna, nieco ponad 30%.

W poprzednich latach zagraniczne głosy potrafiły zmienić wynik o 0,1–0,2%, w dwóch ostatnich wyborach na korzyść prawicy. Przy tak równym podziale głosów jak obecnie może to mieć znaczenie. Napięcie rośnie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.09.2018


Schody do władzy
Wybory się skończyły – zaczęły się schody. Po podliczeniu wszystkich 6004 okręgów wyborczych okazuje się, że blok czerwony (rządzący) ma przewagę dwóch mandatów poselskich. Czekamy jeszcze na podliczenie głosów z zagranicy oraz oddanych przedterminowo. Ale to mało prawdopodobne by nastąpiły znaczniejsze zmiany.

Opozycyjny Alians uważa, że ponieważ czerwoni nie przedstawili wspólnego programu przed wyborami, to nie stanowią oni spójnej alternatywy rządowej – i żąda dymisji premiera. Szef Moderatów, Ulf Kristofersson, czętnie zastąpi go w tej roli.

Premier Stefan Löfven odmawia. Zamierza posiedzieć sobie jeszcze dwa tygodnie na tym stanowisku. Wówczas to nastąpi głosowanie w riksdagu nad wotum zaufania, które Löfven przegra. Chyba, że...

Chyba, że uda mu się rozbić Alians i przeciągnąć dwie jego partie, ludowców Center oraz Liberałów na swoją stronę. Ideowo te partie niewiele się różnią od skrajnej lewicy, więc szanse są spore. Koalicja S+C+L nie daje jednak jeszcze przewagi w riksdagu. Potrzebne jest wsparcie Komunistów. Ale ci dla władzy zgodzą się na wszystko. (rn)

Szwecja wybory 2018 mandaty

Podział mandatów w riksdagu po wyborach 2018 r. na podstawie wstępnych wynikœw. Pbsada: Komuniści V, Socjaldemokraci S, Zieloni MP, Liberałowie L,

Center C, Chadecja KD, Moderaci M. W środku, w rolu języczka u wagi Szwedzcy Demokraci SD.

 

Szwecja, Dziennki

10.09.2018


Trwa liczenie głosów
Wczorajszy dzień zakończył okres wyborczy w Szwecji. Teraz trwa liczenie głosów. Wstępne wyniki ogłoszono już minionej nocy. Teraz trwa zliczanie głosów przedterminowych, oddawanych od 22 sierpnia do wczoraj, 8 września, ponowne liczenie głosów oddanych w dniu wyborów oraz stopniowe liczenie głosów wysłanych pocztą, również z zagranicy.

W środę 12 września zostaną podane preliminarne wyniki wyborów. Najwcześniej w pią tek 14 września nastąpi ogłoszenie ostatecznych wyników. (rn)

Szwecja, wybory, liczenie głosów

 

Szwecja, Dziennki

10.09.2018


Przegrany pilnie poszukiwany
Wybory w Szwecji zakończyły się nijak. Według wstępnych obliczeń oba bloki partyjne uzyskały niemal równą ilość mandatów poselskich po 143. Według innych symulacji blok lewicowy – rządząca koalicja Socjaldemokraci plus Zieloni wspomagana przez Komunistów – uzyskał o jeden mandat więcej, w porywach do dwóch.

W noc powyborczą zwycięzcami ogłosili się... wszyscy. Każdy znalazł jakiś powód do radości. Socjaldemokraci osiągnęli najgorszy wynik w historii, ale lepszy niż wskazywały sondaże – hurra! Moderaci tracą 14 mandatów, ale pozostają drugą partią Szwecji – sukces! Szwedzcy Demokraci uzyskali znacznie gorszy wynik od obiecywanego w sondażach, ale zdobyli dodatkowe 13 mandatów, wzmacniając swoją pozycję języczka u wagi w riksdagu – zwycięstwo!

Teraz, wśród samych zwycięzców trwają gorączkowe poszukiwania pokonanego. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.09.2018


Przedterminowe głosowanie
Dzisiejszy dzień kończy okres głosowania w szwedzkich wyborach. Swój głos można było oddać przedterminowe już od 22 sierpnia. Do wczoraj, 8/09, według niepełnych raportów, z tej możliwości skorzystało aż 34% uprawnionych do głosowania. W poprzednich wyborach w 2014 r. tych niecierpliwych było aż 36%.

Ten kto oddał przedterminowo głos na jakąś partię, a potem tego żałował ma drugą szansę. Dzisiaj, w dzień wyborczy może stawić się w lokalu wyborczym i naprawić swój błąd.

Liczenie przedterminowych głosów rozpoczyna się zazwyczaj od rana dnia wyborczego i jest gotowe do godziny 20:00 kiedy to zostają zamknięte lokale wyborcze. Tym razem jednak pocztowa firma Postnord nie dostarczyła na czas, a dopiero po godz. 15. Może to spowodować opóźnienia w ogłoszeniu wyników. Miejmy nadzieję, że nie doprowadzi do "korekty" wyników. (rn)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

9.09.2018


Szwedzkie wybory w toku
Od godziny 8:00 są już otwarte lokale wyborcze w Szwecji. Szwedzi wybiorą dzisiaj nowy skład parlamentu – riksdagu – skład sejmików wojewódzkich oraz władz gminnych. Wszystkie te wybory odbywają się w Szwecji jednocześnie, tego samego dnia. Jakimś cudem Szwedzi potrafią odróżnić te wszystkie karty wyborcze i poprawnie zagłosować. Na ponad 6,29 miliona oddanych głosów w 2014 r., nieważnych było zaledwie... 2 156 sztuk, co daje 0,03%. Dla porównania w polskich wyborach samorządowych (tylko!) w tym samym roku ilość głosów nieważnych wyniosła... 17,47%!

Sondaże przedwyborcze dostarczały nam dużo emocji. Spektakularny wzrost popularności nacjonalistycznej partii Szwedzcy Demokraci, SD, budził powszechne zainteresowanie mediów, nie tyko w Szwecji. W niektórych sondażach partia uzyskiwała najwyższe poparcia ze wszystkich partii politycznych kraju. Tradycyjne bloki partyjne – czerwoni i Alians – idą łeb w łeb. Żaden nie będzie mógł powołać sprawnego rządu bez poparcia SD.

Czy jednak wybory potwierdzą sondażowe sukcesy szwedzkich narodowców? Czy zmasowane ataki konkurentów oraz różne propagandowe sztuczki mediów, mające zdyskredytować SD odniosą skutek? Dowiemy się już jutro. (rn)

Szwecja sondaż

Wyniki sierpniowego sondażu firmy YouGow. Od lewej Moderaci M, Center C, Liberałowie L, Chadecja KD, Zieloni MP, Socjaldemokraci S, Komuniści V, Szwedzcy Demokraci SD. W tle Jimmie Åkesson, szef SD.

 

Szwecja, Dziennki

4.09.2018


Alliansen – opozycyjny alians
Przez wiele lat partie polityczne w Szwecji tworzą dwa konkurujące o władzę bloki – lewicowy oraz centro prawicowy. Obecnie u władzy jest blok lewicowy, czerwony. Główną siłę opozycyjną stanowią obecnie cztery partie – dwie uważane za centrowe i dwie uważane za prawicowe. Razem tworzą one blok współpracy zwany Aliansem (Alliansen).

Trzecią liczącą się siłą, stojącą samodzielnie poza tradycyjnymi blokami jest partia Szwedzcy Demokraci, SD. Mimo ogromnych sondażowych sukcesów przed tegorocznymi wyborami, nie będą oni prawdopodobnie mogli stworzyć samodzielnie rządu, nawet po wygranych wyborach. Chyba, że skuszą do koalicji którąś z partii Aliansu. Więcej o Aliansie...

Szwecja, Alians

Przywódcy czterech partii Aliansu. Od lewej: Ulf Kristersson M, Jan Björklund L, Annie Lööf C, Ebba Busch Thor KD.

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2018


Ostatnia prosta
To już ostatni tydzień przed wyborami w Szwecji. W niedzielę 9 września Szwedzi wybierają nowy skład parlamentu oraz władze zarządów terytorialnych.

Wszystkie te wybory – do riksdagu, sejmików wojewódzkich i władz gminnych – odbywają się jednocześnie, tego samego dnia. A wstępne wyniki są podawane już dnia następnego.

Sondaże zapowiadają sporo wyborczych emocji. Dawne, zakorzenione partie tracą swoją pozycję, mogą nastąpić spore przesunięcia w obszarach władzy. Jak wygląda krajobraz polityczny Szwecji w przededniu wyborów? Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

2.09.2018


Dla producentów ogórków
Ceny ogórków w Szwecji podskoczyły raptownie nawet czterokrotnie. Mimo tegorocznych upałów rodzima produkcja nie spadła znacznie. Jednak większość ogórków na szwedzkich stołach pochodzi z... Holandii. A tam ich produkcja znacznie spadła w tym roku, co powoduje tak dramatyczny wzrost cen na szwedzkim rynku.

Mimo wzrostu cen sprzedaż ogórków jak narazie nie spada. Minie trochę czasu zanim konsumenci spostrzegą ile właściwie kosztuje ich ogórek w sałatce. Póki co powstaje szansa dla na przykład polskich producentów warzyw. Cena ogórków w szwedzkich sklepach wynosi obecnie między 55 a 80 koron/kg; 1 sek ≈ 40 gr. (rn)

Szwecja, rynek,  warzywa, ogórki

 

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net