Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Sierpień 2018 r. 00335

12

Szwecja, Dziennki

29.08.2018


Łapanka na opony – Däckrazzia
Wybierasz się do Szwecji w rejon Västra Götaland, Skåne lub na wyspę Gotland – sprawdź stan opon w swoim samochodzie. Policja w tych rejonach urządza właśnie łapanki na drogach i oprócz innych kontroli sprawdza stan opon. Sprawdzane jest ciśnienie w oponach oraz głębokość bieżnika. Akcja ma uczulić kierowców na wpływ kondycji opon na bezpieczeństwo jazdy oraz... klimat. (rn)

Szwecja łapanka na opony

 

Szwecja, Dziennki

28.08.2018


Wymarzona praca
Czwarty rok z rzędu Academic Work zbadał preferencje studentów u progu zawodowej kariery dotyczące przyszłej pracy. Blisko 14 000 studentów i absolwentów szkół wyższych wzięło udział w sondażu. Oceniano najbardziej atrakcyjnych pracodawców w Szwecji pod względem ogólnej opinii, sukcesów firmy oraz jej atrakcyjności jako miejsca pracy. W ten sposób powstaje Young Professional Attraction Index, YPAI. Oto pierwsza dziesiątka najbardziej atrakcyjnych miejsc pracy według młodych szwedzkich akademików:

. Google
2. Ikea Szwecja
3. Spotify Szwecja
4. Tesla
5 Microsoft

Szwecja

5. Apple
7. Dice Szwecja
8. Volvo Szwecja
9/ Ica Szwecja
10. Tetrapak Szwecja

Warto zauważyć, że w pierwszej dziesiątce znalazło się aż sześć szwedzkich firm. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.08.2018


Minister nie oszczędza
W Szwecji mamy rząd koalicyjny utworzony z partii Socjaldemokratów i Zielonych. Znaczną przewagę mają ci pierwsi, a głównym zadaniem tych drugich, których szwedzka nazwa brzmi Miljöpartiet (MP) czyli Partia Środowiska, ma być dbałość o sprawy klimatyczne.

Jedną z rekomendacji czerwono–zielonego rządu dla swoich ministrów i urzędników jest kupowanie najtańszych biletów lotniczych, gdy już latać muszą. Ma to zatrzymać globalne ocieplenie – uważa rząd. Do tej rekomendacji nie stosuje się jednak pani minister od... klimatu. Jest nią Isabella Lövin z partii zielonych. Po objęciu urzędu w 2014 roku przelatała ona już ponad 1,5 miliona koron – business class oczywiście. To o pół miliona więcej niż nawet jej szef – premier Stefan Löfven (S).

Wysokie koszty swoich podróży Lövin tłumaczy względami bezpieczeństwa i koniecznością wygodnej podróży by wypoczętym godnie reprezentować Szwecję. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.08.2018


Szwedzi już głosują
Od wczoraj można już w Szwecji przedterminowo oddawać głosy w tegorocznych wyborach do parlamentu i samorządów terytorialnych. Właściwy dzień wyborczy to 9 września, jednak już teraz można wybrać się do dowolnego lokalu wyborczego i złożyć swój głos. Na stronie urzędu ds wyborów – Valmyndigheten – można znaleźć adresy lokali wyborczych, w których można glosować przedterminowo. Jest ich 2 727 w całym kraju. Zobacz mapę...

Popularność przedterminowego głosowania w Szwecji stale rośnie. W 2002 roku z tej możliwości skorzystało 1,6 miliona Szwedów. W roku 2014 było ich już 2,6 miliona. (rn) Zobacz też Wybory...

 

Szwecja, Dziennki

22.08.2018


Polowania na niedźwiedzie w Szwecji
W Szwecji trwa sezon polowania na niedźwiedzie. Sezon trwa od 21 sierpnia do 15 października. W tym roku wyrok śmierci wydano na 282 osobniki, więcej niż w roku ubiegłym.

Populację niedźwiedzi w Szwecji ocenia się na około 1800 sztuk. Już pierwszego dnia 50 niedźwiedzi przypłaciło życiem nieznajomość kalendarza. Najwięcej w województwie Gävleborg i Dalarna.

Polowania na niedźwiedzie budzą w Szwecji kontrowersje. Krytycy twierdzą, że zabije się je głów nie dla trofeów myśliwskich. Zwolennikami odstrzału niedźwiedzi są lapońscy hodowcy reniferów. Twierdzą oni, że niedźwiedzie zabijają wiele reniferów co powoduje duże straty ekonomiczne. Jednak według oficjalnej statystyki Urzędu Ochrony Przyrody – Rovbase – w 2015 roku niedźwiedzie zabiły zaledwie sześć reniferów. (rn)

Szwecja niedźwiedzie

 

Szwecja, Dziennki

20.08.2018


Szwecja już nie kocha kornika
Jednym ze skutków tegorocznej suszy w Szwecji jest gwałtowne rozprzestrzenianie się leśnych szkodników, przede wszystkim kornika drukarza. Lasy ogromnej wartości będą musiały być przedwcześnie wycięte by ratować zdrowe jeszcze drzewa – oceniają eksperci Głównego Zarządu Lasów, Skogsstyrelsen.

Jeszcze niedawno w szwedzkich mediach ciskano gromy na Polskę, która w ten sam sposób chroniła swoje lasy. Wówczas to priorytetem było nie stresować kornika drukarza. Na czele antypolskiej kampanii stanęły organa UE. Teraz jednak miłość do kornika nagle ustała. Tak w Niemczech jak i w Szwecji wycina się pospiesznie zaatakowane drzewa, bez litości dla kornika. I tym razem nie jest to "dewastacja dziewiczych lasów", ani też "barbarzyństwo". (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.08.2018


W Szwecji płoną... samochody
Ledwo ustały w Szwecji pożary lasów – teraz płoną samochody. Zorganizowane gangi młodzieżowe podpalały wczorajszego wieczora samochody na ulicach Geteborga oraz Trollhättan w południowo zachodniej Szwecji.

W różnych dzielnicach Geteborga spłonęło 46 samochodów oraz co najmniej 35 zostało uszkodzonych. Samochody podpalały dobrze zorganizowane, kilkunasto osobowe grupy zamaskowanych młodzieńców ubranych na czarno.

W Trollhättan 30–40 osobowa grupa młodzieńców obrzuciła kamieniami oraz podpalała samochody, opony oraz palety. Spłonęło sześć samochodów i pewna ilość została uszkodzona. Napastnicy blokowali też drogi dojazdowe, a nadjeżdżające wozy policyjne oraz służb ratowniczych obrzucano kamieniami.

Podpalenia samochodów odnotowano również w innych miastach, np. w Lysekil, Alafors, Falkenberg, a także w Sztokholmie i Uppsali. W sumie spalono lub zniszczono ponad 100 samochodów.

Już wcześniej zdarzały się w Szwecji podpalenia kilku samochodów. Jednak nowością jest zorganizowana akcja wandalizmu, przeprowadzona jednocześnie w kilku miastach. (rn)

Szwecja, Geteborg Frölunda torg, 2018 08 13

Geteborg 2018.08.13, grupa zamaskowanych wandali ze spokojem podpala samochody na parkingu przy rynku dzielnicy Västra Frölunda.

 

Szwecja, Dziennki

11.08.2018


Zmiana na szczycie
W Szwecji zaszła zmiana na szczycie. I nie dotyczy to ani zmiany rządu, ani w ogóle polityki. Zmienił się najwyższy punkt Szwecji.

Największym szczytem Szwecji jest masyw Kebnekaise. Ma on dwa szczyty – północny i południowy. Południowy jest pokryty lodowcem i dzięki temu jest nieco wyższy od północnego. A raczej był. Ostatni pomiar wykazał, że szczyt północny jest teraz o 50 centymetrów wyższy. Wszystko dlatego, że tegoroczne upały stopiły lodowiec południowego szczytu. Najwyższy punkt Szwecji unosi się obecnie 2 096,8 metrów nad poziom morza.

Najprawdopodobniej jednak zimą nastąpi kolejna zmiana na szczycie. (rn) Zobacz też Szwecja coraz niższa...

Szwecja Kebnekaise

Masyw Kebnekaise.

 

Szwecja, Dziennki

9.08.2018


Za miesiąc wybory
Dokładnie za miesiąc, 9 września, mamy w Szwecji wybory do parlamentu, riksdagu, oraz władz lokalnych – rad gminnych oraz sejmików wojewódzkich i regionalnych. Wszystkie te głosowania odbywają się jednocześnie, w ciągu jednego dnia. Takich głupot jak "rozpoczęcie kampanii" czy "cisza wyborcza" w Szwecji nie ma więc kampania toczy się od pierwszego dnia po wyborach do zamknięcia lokali wyborczych.

Tegoroczną kampanię wyborczą przyćmiły mocno upały i pożary lasów. Dopiero teraz partie polityczne ruszają do rozwieszania swoich afiszów, banderoli, prezentacji w mediach oraz stawiania partyjnych domków wyborczych na placach miast i miasteczek.

Wiele działań propagandowych było podejmowanych już znacznie wcześniej. Pierwsza telewizyjna debata przywódców partii riksdagu odbyła się 7 maja 2018 r. Temat wyborów jest obecny w mediach już od roku. Zobacz ważniejsze daty wyborów – Kalendarium...

Azwecja Sztokholm riksdag sala plenarna

Sala plenarna riksdagu.

 

Szwecja, Dziennki

9.08.2018


Słoneczna "kurva"
Zima – śnieg i mrozy – niedobrze. Lato – słońce i dużo ciepła – też niedobrze. Na liniach kolejowych Szwecji panuje chaos. Wiele pociągów jest opóźnionych, a nawet odwołanych – aż do soboty. Wściekli pasażerowie siedzą na dworcach i wysyłają swoje skargi do mediów. Komentarze na żywo na szwedzkich stronach to czysta mowa nienawiści.

Przyczyną odwołań są deformacje torów kolejowych spowodowane nadmierną temperaturą. Takie, poziome wygięcie torów nazywane jest tutaj "solkurva". "Sol" ro słońce, a "kurva" to zakręt. Takie "kurvy" grożą wykolejeniem – jak sama nazwa wskazuje. (rn)

Szwecja pociąg

Foto: Tomas Oneborg/TT

 

Szwecja, Dziennki

9.08.2018


Strajk w Ryanair
Szwedzcy piloci Ryanair przystąpili do strajku. Większość lotów Ryanair do oraz ze Szwecji zostaje odwołanych. Totalnie dotyczy to 22 piątkowych odlotów i przylotów do lotniska Skavsta pod Sztokholmem. Ryanair proponuje niedoszłym pasażerom zwrot kosztów lub zmianę rezerwacji na inny termin.

Związek zawodowy szwedzkich pilotów, SPF (Svensk pilotförening) zagroził strajkiem już tydzień temu. Przyczyną jest spór o dopuszczenie do negocjacji reprezentantów wybranych prze związek.

W grudniu ubiegłego roku Ryanair zezwolił po raz pierwszy na działanie związków zawodowych w firmie. Jednak zaproponowani negocjatorzy SPF nie przypadli firmie do gustu – Ryanair domaga się innych. Sprawa stała się prestiżowa i obie strony upierają się przy swoim. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

8.08.2018


Upalne mrozy
Informacji o szalejących upałach w Szwecji nie dało się raczej uniknąć. Okazuje się jednak, że są wyjątki. Wśród temperatur powyżej 30°C tu i ówdzie pojawia się... mróz. Wczorajszej nocy w województwie Jämtland zanotowano –0,4°C w okolicach Åre, szwedzkiego Zakopanego, oraz –0,2°C w Ljusnedal.

Niezbyt gorąco, zaledwie +0,2°C, było też w okolicach Sveg, tam gdzie pożary lasów gasili polscy strażacy.

W wielu miejscach w kraju zdarzały się chłodne noce, jednak to tylko w województwie Jämtland temperatura spadała poniżej zera. Na początku lipca zanotowano –1°C w miejscowości Börtnan oraz... –1,9°C(!) w Latnivaara. (rn)

Szwecja pogoda przymrozek latem

Przymrozek wśród upałów.

 

Szwecja, Dziennki

7.08.2018


Nowe sankcje USA wobec Iranu
Odnowione sankcje USA wobec Iranu mogą mieć wpływ również na inne kraje. Prezydent Trump zapowiedział, że przedsiębiorstwa, które złamią zakaz handlu z Iranem, nie będą mogły robić interesów z USA.

Szwedzkie firmy, które handlują zarówno z Iranem jak i USA będą musiały zrezygnować z jednego z tych krajów. Wśród zagrożonych "działaniem ubocznym" amerykańskich sankcji jest m.in. przemysł motoryzacyjny. Mimo, że Szwecja wyprzedała już prawie wszystkie firmy z tej branży, to jednak produkcja jest nadal w znacznej części prowadzona na terenie kraju. 50% "szwedzkiego" eksportu wypracowuje nadal przemysł motoryzacyjny.

Szwecja ma długą tradycję współpracy handlowej z Iranem. Jednak już poprzednie sankcje wpłynęły bardzo negatywnie na poziom eksportu do tego kraju. W 2017 r. szwedzki eksport do Iranu wynosił zaledwie 0,3% całkowitej jego wartości. Bez tego da się żyć. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.08.2018


Optymizm czy chciejstwo?
W Szwecji jest ponad 4,8 miliona mieszkań. Ponad połowa jest w domach wielorodzinnych. Blisko 60% z nich to mieszkania czynszowe, pozostałe to mieszkania własnościowe. Tylko te ostatnie mogą być przedmiotem handlu. Mieszkania czynszowe nie stanowią własności ich użytkownika, który je jedynie wynajmuje.

Mieszkań własnościowych w domach jest w Szwecji nieco ponad milion.
Po wieloletnim okresie wzrostów cen, w drugiej połowie 2017 roku ceny zaczęły spadać. Między sierpniem a grudniem 2017 r. ceny spadły o blisko 7%. Czytaj dalej...

Szwecja, luksusowe mieszkanie

 

Szwecja, Dziennki

3.08.2018


Sposoby na fotoradary w Szwecji
Na szwedzkich drogach ustawionych jest ponad 1600 fotoradarów i ciągle przybywają nowe. Ich zadaniem jest łupienie kierowców, którzy pędzą np. do pracy. Mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości może wynosić nawet 4000 koron, czyli równowartość 200 bochenków chleba.

Ale nasi prześladowcy mają niełatwe zadanie. Żeby nam wlepić mandat muszą najpierw odczytać tablicę rejestracyjną samochodu oraz... zidentyfikować kierowcę. Twarz kierowcy musi być na tyle wyraźna na fotografii, że nie ma wątpliwości kto siedzi za kierownicą. Dzięki m.in. temu żaden motocyklista w Szwecji nie został jak dotąd ukarany mandatem – jego twarz chroni kask.

Są też inne sposoby ukrywania twarzy. Najczęstszym jest chowanie się za osłoną przeciwsłoneczną, zakrywanie twarzy ręką lub nawet... jeżdżenie w masce. Można też udawać muzułmańską kobietę. (rn)

Szwecja

Zaraz zaraz – a wolność wyznania?

 

Szwecja, Dziennki

2.08.2018


Książęce interesy
Szwedzkie królewięta nie muszą się martwić o "chleb powszedni". Dwór królewski, oprócz dochodów z własnych dóbr, otrzymuje co roku solidną państwową dotację, tak że starcza dla licznej królewskiej rodziny. W niczym to jednak nie przeszkadza by dorobić trochę "na boku".

Dzieci obecnie panującego króla Szwecji – księżniczki Victoria i Madeleine oraz książę Carl Philip – inwestują na giełdzie papierów wartościowych. Ubiegły rok był dla nich wyjątkowo korzystny. Ich spółka inwestycyjna Gluonen AB osiągnęła rekordowy zysk 3,5 miliona koron netto (1,45 mln zł`).

To najlepszy wynik od ponad 20 lat istnienia spółki. Gluonen inwestuje wyłącznie w szwedzkie akcje na szwedzkiej giełdzie. Książęta nie pobierają dywidendy i cały zysk jest reinwestowany. (ak)

Szwecja, dzieci króla Szwecji

Szwedzkie królewięta, od lewej: księżniczka Victoria, książe Carl Philip, najmłodsza – księżniczka Madeleine.

 

Szwecja, Dziennki

2.08.2018


Czarna statystyka policji
Dziś rano w Szwecji zmarł młody człowiek zastrzelony przez tutejszą policję. Ofiarą jest 20–letni chłopak z zespołem Downa. Policja otworzyła ogień gdyż oceniłam że grozi on im "pistoleto podobnym" przedmiotem. Potem okazało się, że był to pistolet–zabawka.

To już szósty przypadek w tym roku gdy ludzie giną od strzałów policji. Już teraz jest to największa liczba zastrzelonych w ciągu roku przez szwedzką policję od 1990 roku. A mineliśmy ledwo połowę roku.

Policja w Szwecji dokonuje rocznie około 1,3 miliona interwencji. Broni palnej używa policja głównie po to by zastraszyć lub odstraszyć osoby zagrażające życiu innych. W około 200 przypadkach w roku policja oddaje strzały ostrzegawcze. 15 razy w roku strzela do ludzi by poważnie zranić lub zabić. (rn)

Szwecja policja

Zastrzeleni przez szwedzką policję od 1990 r, do 2 sierpnia 2018 r.
Żródło: Polismyndigheten.

 

Szwecja, Dziennki

1.08.2018


Szwecja wybiera USA
Dzisiaj zapadła decyzja. Na konferencji prasowej, dzisiaj 1 sierpnia, szwedzki minister obrony Peter Hultqvist (S) ogłosił decyzję – Szwecja wybiera ofertę USA i system Patriot. Alternatywą był francuski system obrony przeciwrakietowej. SAMP/T.

Rząd podejmie jutro rano formalną decyzję. Szwecja zamawia cztery jednostki systemu Patriot oraz pewną liczbę rakiet. Ich ilość pozostaje tajemnicą. Jedna rakieta kosztuje około 17 mln zł. Cena zakupu przekroczy prawdopodobnie 10 mld koron szwedzkich, sek (≈4,15 mld zł), o których mówiło się wcześniej. Systemy mają być dostarczone już w latach `2021–22.

Hultqvist pytany na konferencji o przyczyny pośpiechu w dozbrojeniu, wyjaśnił, że szwedzka obrona powietrzna jest przestarzała, a amerykański system Patriot jest obecnie najlepszy na świecie. Zapewnia on obronę przed każdym możliwym atakiem z powietrza. Jest on przede wszystkim przystosowany do zwalczania rakiet balistycznych.

– Skąd możemy spodziewać się takiego zagrożenia? Pyta dziennikarz Szwedzkiego Radia.

– Nie mówię o bezpośrednim zagrożeniu, ale o realnej możliwości. Rakiety balistyczne posiada m.in. Rosja – stwierdził szwedzki minister obrony.

Wybór Patriotów ułatwi współpracę wojskową Szwecji z krajami NATO, np. z Polską, która również zakupiła amerykańskie Patrioty. (rn)

Szwecja Patriot

Rakiety Patriot.

 

Szwecja, Dziennki

1.09.2018


Strajk w Ryanair?
Szwedzcy piloci irlandzkich linii lotniczych Ryanair zapowiadają strajk. Powodem konfliktu jest żądanie pilotów by Ryanair podpisała kontrowersyjne szwedzkie tzw. umowy zbiorowe.

Spory trwają już od grudnia ubiegłego roku, kiedy to Ryanair zgodził się na przystępowanie swoich pilotów do związku zawodowego. Firma odmawia jednak negocjacji z przedstawicielami wysłanymi przez związek SPF (związek zawodowy szwedzkich pilotów).

Piloci zapowiadają teraz 24 godzinny strajk 10 sierpnia. (ak)

Szwecja Ryanair

 

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net