Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Lipiec 2018 c.d. 00268

12

Szwecja, Dziennki

16.07.2018


Głód egzotyki
Od maja obecnego roku nie opuszcza nas w Szwecji fantastyczna pogoda. Po szwedzku mówi się "strålande" (≈strolande) pogoda, co tłumacząc dosłownie, oznacza "promienista, promienna". I nie da się ukryć. Wygłodniali światła pod długiej jesieni i zimie Szwedzi mogą się teraz każdego dnia wygrzewać w promieniach słonecznych.

Mogą, a mimo to rekordowa ilość Szwedów wybiera wakacje za granicą. Firmy lotnicze notują rekordy. Skandynawskie linie lotnicze SAS wywiozły w czerwcu 2,9 miliona Szwedów za granicę. To jak na jeden miesiąc rekord wszech czasów. Również firmy czarterowe – Ving, Tui.

Okazuje się, że nie tylko światła są spragnieni Szwedzi, kuszą ich też egzotyczne podróże. Choć żeby zaznać egzotyki nie jest już konieczne latanie za granicę. We wszystkich dużych miastach Szwecji wystarczy podjechać do odpowiedniej dzielnicy by znaleźć się na... Bliskim Wschodzie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.07.2018


Morska woda zdrowia doda
W ostatnim czasie Szwecja przeżywa wielotygodniowe susze na obszarze całego kraju. Spada poziom wód gruntowych. Zmusza to do poszukiwania nowych źródeł wody pitnej. Brakiem pitnej wody zagrożone są szczególnie Gotlandia i Olandia – szwedzkie wyspy, otoczone, jak wiadomo wodą. Tyle że słoną.

Stąd nagły wzrost zainteresowania techniką odsalania wody i uzdatniania jej do spożycia i przemysłu. Przedsiębiorstwa takie jak Bluewater czy Enwa, produkujące instalacje do odsalania morskiej wody, podwoiło nagle swoją sprzedaż.

Technika oparta jest na tzw. odwróconej osmozie. Morską wodę przeciska się przez odpowiednie filtry, które oczyszczają ją ze soli. Instalacje można przystosowywać do prywatnego użytku pojedynczego konsumenta, ale również rozbudowywać w dużej skali. (rn)

Szwecja Bluewater

Instalacja odsalająca wodę szwedzkiej firmy Bluewater w Kapsztadzie,

 

Szwecja, Dziennki

13.07.2018


Prof. Internet
Liczba kandydatów na studia wyższe w Szwecji stale wzrasta w ciągu ostatnich trzech lat. Wyjątek stanowi młodzież urodzona w latach 1990-tych. Według Rady ds. Uniwersytetów i Szkół Wyższych, UHR, ilość osób w wieku 20-24 lata, ubiegających się o miejsce na wyższych uczelniach Szwecji w semestrze jesiennym zmniejszyła się o 1,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Wśród przyczyn wymienia się zmiany w sposobie zdobywania wykształcenia. Konkurencję dla tradycyjnych uczelni stanowi coraz szersza gama studiów on-line. Młodzi ludzie wychowani przez internet traktują sieć jako główne źródło wiedzy. Zamiast jednego określonego zawodu wolą też zdobywać kwalifikacje w wielu różnych dziedzinach. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.07.2018


Ciasno w szwedzkich więzieniach
Szwedzkie więzienia są przepełnione. Przed czterema laty były one "zamieszkałe" w 85%. Teraz pozostaje w nich zaledwie 5% wolnych miejsc. Uniemożliwia to między innymi rozdzielanie niebezpiecznych więźniów, na przykład członków rywalizujących ze sobą gangów.

Prowadzi to do niebezpiecznych konfliktów między więźniami, awantur, bójek, a nawet morderstw. Narasta tez agresja skierowana przeciwko personelowi.

Coraz częściej więźniowie uzbrajają się. Niekiedy jest to broń przemycana do więzień, ale najczęściej to noże i inne ostre narzędzia produkowane na miejscu. Ilość zarekwirowanej broni w szwedzkich więzieniach wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich czterech lat. (ak)

Szwecja, więzienie Kumla, cela

Cela więzienia Kumla, oddział szczególnego bezpieczeństwa,

 

Szwecja, Dziennki

9.07.2018


Almedalen 2018
Występ Zielonych zakończył wczoraj "polityczny tydzień" Almedalen. Almedalen, to nazwa parku w stolicy Gotlandii Visby, gdzie 50 lat temu socjaldemokrata i późniejszy premier Szwecji, Olof Palme, zainicjował tradycję politycznych wieców. Wszystkie osiem partii riksdagu – szwedzkiego parlamentu – obiecywało wyborcom "guld och gröna skogar" – złoto i zielone lasy. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

8.07.2018


Strzelaniny w Szwecji
Na ulicach większych szwedzkich miastach coraz częściej dochodzi do strzelanin. Wiele z nich kończy się śmiercią. Życie tracą młodzi ludzie, nie dożywając 30 lat. Jednak nie jest łatwo znaleźć oficjalną statystykę w tym temacie. Media informują o poszczególnych przypadkach, ale nie daje to całościowego obrazu.

Rolę badaczy przejmują tzw. blogerzy – prywatni zapaleńcy poświęcający swój czas i wiedzę by uzupełnić informacyjną lukę. Autorzy blogowiska drugiego obiegu – Flashback – policzyli medialnie znane przypadki postrzeleń ze skutkiem śmiertelnym w Szwecji. Od początku roku do dnia 4 lipca doliczono się 27 osób zabitych. Liderem śmiertelnych strzelanin jest Malme.

Politycy i media przedstawiają strzelaniny jako wojnę gangów. Jenak brak pełnej, rzetelnej informacji budzi falę domysłów. Wśród "zwykłych ludzi" łączy się najczęściej falę przestępczości z etnicznym pochodzenie, sprawców. Zdaje się to potwierdzać szwedzki profesor, kryminolog Jerz Sarnecki, w jednym z wywiadów na temat strzelanin mówi o sprawcach – Tą grupę stanowią obecnie w bardzo dużej mierze młode imigranckie chłopaki. (rn)

Szwecja, pistolet

 

Szwecja, Dziennki

2.07.2018


Polityczne targi na Gotlandii
W miasteczku Visby, stolicy szwedzkiej wyspy Gotlandia, rozpoczął się wczoraj, w niedzielę 1 lipca, doroczny "tydzień polityczny". Tym razem to okrągły jubileusz. Tradycję zapoczątkował późniejszy premier Olof Palme w 1968 roku – 50 lat temu.

W tym politycznym jarmarku biorą udział wszystkie partie polityczne riksdagu (szwedzki parlament), ale również setki innych organizacji, instytucji i przedsiębiorstw. W tm roku zgłosiło się około 3000 podmiotów. Każda partia ma "swój" dzień, podczas którego jej przywódca wygłasza programowe przemówienie. Ponieważ partii w riksdagu jest osiem, to i "tydzień" przedłużono o jeden dzień. Przekomarzania będą więc trwały do najbliższej niedzieli włącznie.

Tegoroczny tydzień polityczny ma szczególne znaczenie. I to nie tylko z powodu szacownego jubileuszu, ale przede wszystkim z powodu tegorocznych wyborów do riksdagu i władz lokalnych. Już za parę miesięcy, 9 września, Szwedzi ocenią występy poszczególnych partii. (rn) Zobacz też Almedalen 2009...

Szwecja, Gotland Visby Olof Palme 1968 t.

Olof Palme agituje w parlu Almedalen w Visby, 1968 r.

 

Szwecja, Dziennki

1.07.2018


Nowe prawa w Szwecji
Dzisiaj zaczynam już drugą połowę roku. Jak zwykle od 1 lipca zaczyna obowiązywać sporo nowych przepisów i praw. Między innymi podniesiono maksymalną wypłatę chorobowego, z dotychczasowych 28 400 sek do 30 300 sek/miesiąc, ≈ 12 600 zł.

Przywraca się też możliwość odpisania od podatku opłaty członkowskiej związków zawodowych, zlikwidowaną w 2007 r. O 200 koron podniesione wsparcie dla uczniów liceów, do 1250 sek/m. Wzrasta znacznie bonus przy zakupie nowych samochodów o niskim poziomie wyziewów, zwłaszcza elektrycznych. Przymuszanie ludzi do żebractwa będzie karalne. Nowym podatkiem zostają obciążone wkłady do e.papierosów.

Rekord głupoty bije tzw. "wymóg uzgodnienia". Dotyczy ono współżycia seksualnego. W praktyce może ono oznaczać, że każdy stosunek płciowy bez udowodnionego wyrażenia nań zgody partnerów, również w małżeństwie, może być uznany za gwałt. Ilość gwałtów w Szwecji gwałtownie wzrośnie. (ak)

 

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net