Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Lipiec 2018 r. 00220

12

Szwecja, Dziennki

31.07.2018


Szwedzkie fotoradary
Prawdziwą plagą dla szwedzkich kierowców są fotoradary przy drogach. Na początku obecnego roku było ich 1 615 w całym kraju. Za dwa lata ma być ich o 250 więcej.

Szwedzkie fotoradary rejestrują rocznie 1,4 miliarda przejeżdżających obok nich samochodów. Około 28–42 miliony z nich, 2-3%, przekracza dozwoloną prędkość.

Szwecja, FotoradarOd 2006 roku wszystkie fotoradary są wyposażone na stałe w cyfrowe aparaty fotograficzne, choć nie wszystkie one są zawsze włączone. Radary rejestrują pojazdy nawet gdy nie mają włączonego aparatu.

Aby kogoś ukarać mandatem policja musi jednak odczytać tablicę rejestracyjną oraz zidentyfikować twarz kierowcy. W 2018 roku szwedzka policja jest w stanie zająć się 290 000 spraw, spośród których zaledwie 35% kierowców otrzyma mandat. Tak więc można stwierdzić, że znacznie poniżej 1% kierowców, którzy przekroczyli prędkość pod okiem fotoradaru... będzie miało pecha. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

31.07.2018


SAS odwołuje loty
Skandynawskie Linie Lotnicze SAS mają problemy. Między kwietniem a czerwcem był zmuszony odwołać aż 700 lotów. W ostani łikend odwołano aż 25 odlotów, a w tym tygodniu pasażerowie aż 40 lotów otrzymają smutną wiadomość – wasz lot został odwołany.

Jako główną przyczynę SAS wymienia brak personelu. Firma ochoczo sprzedawała bilety na loty nie sprawdzając czy mają odpowiednią ilość personelu by je realizować. Teraz muszą je odwoływać, a klientów trafia szlag. Swoje rozgoryczenie okazują na stronach internetowych i w mailach do firmy.

Nasza propozycja dla S AS'u to nowe hasło reklamowe: Latasz SAS'em – latasz później. (rn)

Szwecja, SAS pilot

 

Szwecja, Dziennki

28.07.2018


Susza w szwedzkich portfelach
Konsekwencje morderczych upałów w Szwecji oraz towarzyszącej jej suszy wykraczają znacznie poza pożary lasów i związane z nimi straty materialne ich właścicieli. Skutki suszy, braki wody i zniszczone plony, odczujemy wszyscy – we własnych kieszeniach. Już wkrótce wzrosną ceny wielu produktów.

Spodziewane i aktualne podwyżki cen, to oczywista nieprzyjemność dla mieszkańców Szwecji. Dla zagranicznych producentów – to okazja. Czytaj dalej...

Szwecja wyschniéta elektrownia wodna

Wyschnięta elektrownia wodna w Ångermanland.

 

Szwecja, Dziennki

28.07.2018


Pogoda skradła show
Za nieco ponad miesiąc, 9 września, w Szwecji odbędą się wybory do parlamentu (riksdagu) oraz władz lokalnych. Jednak cała uwaga mediów skupia się na aktualnej i prognozowanej pogodzie – pladze upałów, suszy i leśnych pożarów. Polityka zeszła na drugi plan.

Walka z ogniem trwa nadal. Upały nie opuszczają Szwecji, choć w sobotę i niedzielę ma być nieco chłodniej, Tu i ówdzie popada nawet deszcz. Spodziewane też są burze i pioruny, a te ostatnie oznaczają... nowe pożary.

Skutki suszy i upałów zataczają coraz szersze kręgi. Rolnicy stają na krawędzi bankructwa. Z powodu braku paszy oddają pospiesznie swoje zwierzęta do rzeźni. A tam niemiła niespodzianka – okres oczekiwania na ubój sześć miesięcy.

W całym kraju panuje zakaz palenia ognisk. Szwedzi zostali pozbawieni swego ulubionego zajęcia – grillowania. I zakaz należy tym razem potraktować na serio – policja ściga i kara nieposłusznych.

Szwedzkie koleje państwowe SJ wstrzymują sprzedaż biletów na wiele pociągów – wagony są zbyt nagrzane i klimatyzacja nie daje rady.

A o wyborach cicho. Pogoda skradła cały show. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.07.2018


H&M bez retuszu
Szwedzki gigant odzieżowy H&M przestaje "upiększać" swoje modelki. Do tej pory wszelkie przebarwienia, rozstępy czy blizny były sprawnie retuszowane na fotografiach reklamowych H&M. Teraz koniec z tym – dziewczyny mają być pokazywane takie jakie są.

Reakcje na decyzję H&M są bardzo pozytywne. Kilka innych firm odzieżowych – np. Asos, Misguided och BooHoo – przestało również retuszować niedoskonałości na ciałach swoich modelek. Wygląd na to, że to już światowy trend.

Mimo drobnych uszczerbków na ciele modelki reklamujące odzież są nadal dobierane według aktualnego kanonu piękności – bardzo szczupłe, zgrabne i atrakcyjne. Jak rozstępy zaczną się dobrze sprzedawać, to może przyjdzie też czas na całkiem zwyczajne brzydule. (rn)

Szwecja H&M

Szwedzki H&M bez retuszu.

 

Szwecja, Dziennki

25.07.2018


W mediach zawsze świeci słońce
Coraz więcej turystów wybiera się na wędrówkę po szwedzkich górzystych pustkowiach. Na zwiedzanie "fjällen" – górzysto wyżynny krajobraz w Skandynawii – wybierają się na własną rękę też ludzie bez żadnego doświadczenia, często całe rodziny z dziećmi.

Zachęcani reklamą i entuzjastycznymi opowieściami w tzw. socjalnych mediach są przekonani, że w górach zawsze świeci słońce i jest piękna pogoda. Tak jest przecież na zdjęciach zamieszczanych przez wędrowców na "fejsie". Nieprzygotowani na nagłe zmiany pogody – burze, ulewy, wichury – popadają nieraz w poważne tarapaty. Szwedzki instytut meteorologiczny SMHI przypomina, że między majem a wrześniem na fjällen – pada deszcz przez 15–20 dni każdego miesiąca.

Obecny rok jest wyjątkiem potwierdzającym tą regułę. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.07.2018


Amerykanie ochronili Szwecję
Amerykańskie komando Centcom, zwalczające niedobitki islamskiej organizacji terrorystycznej IS w Iraku i Syrii zabiło ostatnio sześciu jej członków. Mieli oni przygotowywać zamachy w Arabii Saudyjskiej, USA oraz w Szwecji. Według komunikatu Centcom czterech z nich było zaangażowanych w planowanie ataku terrorystycznego w Szwecji. NIedoszli zamachowcy zostali zlikwidowani w różnych akcjach w czerwcu tego roku. Komunikat nie podaje o jaki rodzaj i dokładne miejsce akcji chodziło. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

24.07.2018


Demonstracyjne wsparcie Polaków
Wyprawa ratownicza polskich strażaków spotkała się z gorącym przyjęciem Szwedów. Fala sympatii, jaką okazywali Szwedzi przejeżdżającemu przez kraj strażackiemu konwojowi z Polski przedostała się nawet do tutejszych mediów. Nawet dziennik Dagens Nyheter, który na ogół pisze o Polsce źle lub wcale, zamieścił pozytywny artykuły na ten temat.

Najbardziej entuzjastycznie o Polakach pisały media drugiego obiegu. Ale te i wcześniej wyrażały szacunek i podziw dla Polski i Polaków za niezależną politykę i opór przeciwko unijnemu antypolonizmowi.

W akcji pomocy Szwecji wzięło jak dotąd siedem krajów. Włochy, Francja i Portugalia wysłały samoloty przeciwpożarowe. Jeden taki samolot pobiera w locie 6 200 litrów wody, trzy razy więcej niż helikopter. Norwedzy przysłali 8 helikopterów, Niemcy 5 i Litwini 1. Polska przysłała 44 wozów strażackich i 140 strażaków wraz z pełnym wyposażeniem, Francja i Dania około 60, Niemcy 50.

– Byliśmy zaskoczeni wiwatami zanim cokolwiek zrobiliśmy – mówi szef polskiej ekipy Michal Langner w wywiadzie dla SVT. – Mam nadzieję, że będą nas równie serdecznie żegnali po sprawnym wykonaniu zadania. (rn)

Szwecja konwój polskich strażaków

Wiwaty na cześć polskicego konwoju strażaków.

 

Szwecja, Dziennki

24.07.2018


900 mln z dymem
Ekonomiczne straty w Szwecji z powodu pożarów lasów wynoszą już 900 milionów koron, co daje około 378 mln złotych (1sek≈0,42zł) – oblicza państwowy Zarząd Lasów (Skogsstyrelsen). W ten sposób zbliżamy się do strat poniesionych w ogromnym pożarze leśnym w woj. Västmanland w 2014 roku. Wówczas to straty wyniosły jeden miliard koron.

Ubytek tak ogromnej ilości drewna oznacza też duże problemy dla całego przemysłu drzewnego i papierniczego. Pewne braki potrzebnych gatunków drewna obserwowane już przed pożarami. Teraz będzie znacznie, znaczniej.

Zapotrzebowanie na szwedzkie produkty leśne jest bardzo duże, zarówna w kraju jak i zagranicą. Szwedzki przemysł leśny stanowi ponad 10% całego szwedzkiego eksportu. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

22.07.2018


Historyczny lipiec
Tegoroczne lato przejdzie do historii. Szwedzki instytut meteorologiczny SMHI już teraz ocenia, że w wielu miejscach kraju lipiec 2018 roku będzie najcieplejszym od... 260 lat! Tu bez wahania można powiedzieć – lato jakiego najstarsi ludzie nie pamiętają!

Jednak szwedzkie rekordy pojedynczych upalnych dni pochodzą z lat 1933 oraz 1947. Wówczas to odnotowano 38°C. Czy w bieżącym roku padnie ten rekord – zobaczymy. Póki co obecnego lata mieliśmy już rekordową liczbę 20-stopniowych dni.

Ale "wymarzone lato" ma swoją cenę. To susza, zniszczone plony i katastrofa płonących lasów. W tej chwili nadal płoną lasy w ponad 60 miejscach. Mimo ogromnego wysiłku strażaków i międzynarodowej pomocy, cztery ogromne pożary są nie do opanowania. Tylko kilkudniowa deszczowa pogoda mogłaby uratować sytuację. Ale prognostycy nie dają takiej nadziei. Szwedom pozostaje modlitwa – modlitwa o deszcz. (rn)

Szwecja upały

 

Szwecja, Dziennki

21.07.2018


Praca dla mechaników samochodowych
W ciągu najbliższych trzech lat trzeba będzie zatrudnić w Szwecji około 6400 pracowników w branży motoryzacyjnej. Jeszcze w obecnym, 2018 roku, planuje się zatrudnić 4000 osób w tej branży. Pozostałe 2400 znajdą pracę w kolejnych dwóch latach.

Najbardziej brakuje personelu w warsztatach samochodów osobowych. Organizacja branżowa ocenia, że w roku 2018 trzeba będzie tutaj zatrudnić 2000 mechaników samochodowych. Państwowy pośredniak pracy Arbetsförmedlingen alarmuje jednak, że w Szwecji kształci się zbyt mało fachowców w tej dziedzinie. Ci którzy są, z łatwością znajdą pracę. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.07.2018


Rekordowa wygrana w Szwecji
Wśród licznych nieszczęść, jakie dotknęły Szwecję w ostatnim czasie – upały, susza i pożary lasów – co najmniej jedna osoba ma szczęście. W szwedzkim toto lotku padła rekordowa wygrana: 257 985 846 koron szwedzkich, czyli około 107 631 695 złotych polskich. To największa wygrana wszech czasów w Szwecji – informuje Svenska Spel, szwedzki państwowy monopol gier hazardowych..

Zwycięzca nie jest jeszcze zidentyfikowany, poszukiwania trwają. A co jeśli to Ty..? (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.07.2018


Skanska buduje w Polsce
Szwedzki koncern budowlany Skanska inwestuje w Polsce. Najnowsza inwestycja dotyczy kompleksu biurowego we Wrocławiu. Wartość inwestycji ocenia się na 224 mln złotych. Budowa jest już rozpoczęta a jej ukończenie przewiduje się na drugi kwartał 2020 r. To już szósta budowa szwedzkiego koncernu we Wrocławiu. (ak)

Skanska Wrocław, Nowy Targ

Szwedzka Skanska buduje Nowy Targ we Wrocławiu.

 

Szwecja, Dziennki

17.07.2018


Szwedzkie tematy
Pożary lasów, upały i susza dominują nadal w szwedzkich mediach. Aktualnie płoną lasy w ponad 60 miejscach. Upały nie opuszczają Szwecji. Instytut meteorologiczny ogłasza coraz to nowe ostrzeżenia o wysokich temperaturach. Jak na mroźną Skandynawię, to 33°C w Sztokholmie to już przesada. I tak mniej więcej w całym kraju. Pola uprawne wysychają. Tegoroczne żniwa dadzą o 30-50% mniejsze plony.

Oprócz klęsk żywiołowych media zajmują się też plagą imigracji. Państwowe Szwedzkie Radio donosi, że Urząd Migracyjny przekazuje Policji Bezpieczeństw (SÄPO) dane osobowe osób ubiegających się o pobyt w Szwecji. Spośród 190 000 osób SÄPO nabrało podejrzeń o skłonności do "politycznej przemocy" w stosunku do 200 osób. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.07.2018


Imigranci tracą mieszkania
Wiosną 2016 wprowadzono w Szwecji t.zw. "Prawo zasiedlenia". Szwedzkie gminy otrzymały nakaz osiedlania na swoim terenie nowo przybyłych imigrantów. Obowiązek zapewnienia przybyszom mieszkania ma trwać dwa lata. Co dalej – prawo nie precyzuje. Każda gmina tłumaczy je więc na swój sposób.

Bogata, pod sztokholmska gmina Lidingö, interpretuje prawo o przymusie osiedlania imigrantów w ten sposób, że przymus kończy się po dwóch latach i... wypowiedziała kontrakty mieszkaniowe imigrantom. Jak na razie wypowiedzenie dostało 48 rodzin, a w paru wypadkach wystąpiono o eksmisję. Wypowiedzenia czekają kolejnych mieszkańców, w takt upływu dwuletniego okresu obowiązkowego zasiedlenia.

Również inne pod sztokholmskie gminy interpretują zasiedleńcze prawo podobnie jak Lidingö. Solna, Nacka i inne odbierają mieszkania imigrantom po dwóch latach. (ak)

Szwecja, Sztokholm, Lidingö

Sztokholm, Lidingö.

 

Szwecja, Dziennki

15.07.2018


Szwedzkie upały
SMHI, szwedzki instytut Meteorologiczny, wystosował "Ostrzeżenie II stopnia" z powodu upałów. Ostrzeżenie dotyczy województw Örebro, Västmanland, Södermanland, Uppsala oraz Sztokholm. Od dzisiaj do środy temperatur tam mają być 30°C i więcej. Pewne ochłodzenie spodziewane jest od drugiej połowy nadchodzącego tygodnia, jednak temperatura będzie się nadal utrzymywała powyżej 20°C. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.07.2018


Płoną lasy w Szwecji
W wielu regionach Szwecji płoną lasy. Wczoraj wieczorem doliczono się co najmniej 12 pożarów w całym kraju. Wiele z nich nadal rozprzestrzenia się w sposób nie kontrolowany. Wśród nich są dwa duże pożary w okolicach miejscowości Kopparberg w woj. Örebro. W każdym z nich płonie około osiem hektarów lasu. Oprócz straży pożarnej do akcji włączono cywilne helikoptery oraz wojsko.

Od początku roku do końca czerwca zgłoszono Szwecji 1200 pożarów lasów – podaje SOS Alarm. Przyczyna 40% z nich jest nieznana, 50% spowodowana przez człowieka, 7% od uderzenia pioruna. Od ponad dwóch miesięcy trwa w Szwecji susza co znacznie ułatwia gwałtowne rozprzestrzenianie się ognia.

Na domiar złego SMHI, szwedzki Instytut Meteorologiczno-Hydrologiczny, ostrzega przed kolejną falą upałów. W regionie Mälardalen, tereny wokół fiordu Mälaren, przy którym leży też Sztokholm, temperatura mogą przekraczać 30°C. (rn)

Szwecja, pożar lasu, Vrinneviskogen.

Pożar lasu Vrinneviskogen, lipiec 2018 r. Foto Niklas Luks,

 

Szwecja, Dziennki

14.07.2018


Uboczne skutki dobrej pogody
Słoneczne, ciepłe, bezdeszczowe lato to marzenie każdego Szweda. Ale bez przesady. Gdy marzenie to się spełniło w tym roku, okazuje się, że "ubocznym skutkiem" jest susza, pożary lasów i niebezpieczny spadek poziomu wód gruntowych.

Pomiarem tego ostatniego zajmuje się Szwedzka Agencja Badań Geologicznych (SGU). Zajmuje się ona m.in. ciągłą obserwacją stanu wód gruntowych w kraju. Z ostatnich badań wynika, że w ośmiu spośród 56 punktów badawczych poziom wód w lipcu jest najniższy w historii badań.

Świeża, zdatna do picia woda w kranie każdego domu to oczywistość w Szwecji. Póki co zbiorniki retencyjne, skąd pobierana jest woda pitna, są nadal dobrze wypełnione. Jednak raporty SGU są śledzone z dużą uwagą, a teraz również z niepokojem. W niektórych gminach wprowadzono ograniczenia używania wody pitnej. (rn)

Szwecja mapa pogody.

Szwedzka mapa pogody wygląda ostatnio podobnie niemal każdego dnia.

 

Szwecja, Dziennki

16.07.2018


Głód egzotyki
Od maja obecnego roku nie opuszcza nas w Szwecji fantastyczna pogoda. Po szwedzku mówi się "strålande" (≈strolande) pogoda, co tłumacząc dosłownie, oznacza "promienista, promienna". I nie da się ukryć. Wygłodniali światła pod długiej jesieni i zimie Szwedzi mogą się teraz każdego dnia wygrzewać w promieniach słonecznych.

Mogą, a mimo to rekordowa ilość Szwedów wybiera wakacje za granicą. Firmy lotnicze notują rekordy. Skandynawskie linie lotnicze SAS wywiozły w czerwcu 2,9 miliona Szwedów za granicę. To jak na jeden miesiąc rekord wszech czasów. Również firmy czarterowe – Ving, Tui.

Okazuje się, że nie tylko światła są spragnieni Szwedzi, kuszą ich też egzotyczne podróże. Choć żeby zaznać egzotyki nie jest już konieczne latanie za granicę. We wszystkich dużych miastach Szwecji wystarczy podjechać do odpowiedniej dzielnicy by znaleźć się na... Bliskim Wschodzie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.07.2018


Morska woda zdrowia doda
W ostatnim czasie Szwecja przeżywa wielotygodniowe susze na obszarze całego kraju. Spada poziom wód gruntowych. Zmusza to do poszukiwania nowych źródeł wody pitnej. Brakiem pitnej wody zagrożone są szczególnie Gotlandia i Olandia – szwedzkie wyspy, otoczone, jak wiadomo wodą. Tyle że słoną.

Stąd nagły wzrost zainteresowania techniką odsalania wody i uzdatniania jej do spożycia i przemysłu. Przedsiębiorstwa takie jak Bluewater czy Enwa, produkujące instalacje do odsalania morskiej wody, podwoiło nagle swoją sprzedaż.

Technika oparta jest na tzw. odwróconej osmozie. Morską wodę przeciska się przez odpowiednie filtry, które oczyszczają ją ze soli. Instalacje można przystosowywać do prywatnego użytku pojedynczego konsumenta, ale również rozbudowywać w dużej skali. (rn)

Szwecja Bluewater

Instalacja odsalająca wodę szwedzkiej firmy Bluewater w Kapsztadzie,

 

Szwecja, Dziennki

13.07.2018


Prof. Internet
Liczba kandydatów na studia wyższe w Szwecji stale wzrasta w ciągu ostatnich trzech lat. Wyjątek stanowi młodzież urodzona w latach 1990-tych. Według Rady ds. Uniwersytetów i Szkół Wyższych, UHR, ilość osób w wieku 20-24 lata, ubiegających się o miejsce na wyższych uczelniach Szwecji w semestrze jesiennym zmniejszyła się o 1,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Wśród przyczyn wymienia się zmiany w sposobie zdobywania wykształcenia. Konkurencję dla tradycyjnych uczelni stanowi coraz szersza gama studiów on-line. Młodzi ludzie wychowani przez internet traktują sieć jako główne źródło wiedzy. Zamiast jednego określonego zawodu wolą też zdobywać kwalifikacje w wielu różnych dziedzinach. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.07.2018


Ciasno w szwedzkich więzieniach
Szwedzkie więzienia są przepełnione. Przed czterema laty były one "zamieszkałe" w 85%. Teraz pozostaje w nich zaledwie 5% wolnych miejsc. Uniemożliwia to między innymi rozdzielanie niebezpiecznych więźniów, na przykład członków rywalizujących ze sobą gangów.

Prowadzi to do niebezpiecznych konfliktów między więźniami, awantur, bójek, a nawet morderstw. Narasta tez agresja skierowana przeciwko personelowi.

Coraz częściej więźniowie uzbrajają się. Niekiedy jest to broń przemycana do więzień, ale najczęściej to noże i inne ostre narzędzia produkowane na miejscu. Ilość zarekwirowanej broni w szwedzkich więzieniach wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich czterech lat. (ak)

Szwecja, więzienie Kumla, cela

Cela więzienia Kumla, oddział szczególnego bezpieczeństwa,

 

Szwecja, Dziennki

9.07.2018


Almedalen 2018
Występ Zielonych zakończył wczoraj "polityczny tydzień" Almedalen. Almedalen, to nazwa parku w stolicy Gotlandii Visby, gdzie 50 lat temu socjaldemokrata i późniejszy premier Szwecji, Olof Palme, zainicjował tradycję politycznych wieców. Wszystkie osiem partii riksdagu – szwedzkiego parlamentu – obiecywało wyborcom "guld och gröna skogar" – złoto i zielone lasy. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

8.07.2018


Strzelaniny w Szwecji
Na ulicach większych szwedzkich miastach coraz częściej dochodzi do strzelanin. Wiele z nich kończy się śmiercią. Życie tracą młodzi ludzie, nie dożywając 30 lat. Jednak nie jest łatwo znaleźć oficjalną statystykę w tym temacie. Media informują o poszczególnych przypadkach, ale nie daje to całościowego obrazu.

Rolę badaczy przejmują tzw. blogerzy – prywatni zapaleńcy poświęcający swój czas i wiedzę by uzupełnić informacyjną lukę. Autorzy blogowiska drugiego obiegu – Flashback – policzyli medialnie znane przypadki postrzeleń ze skutkiem śmiertelnym w Szwecji. Od początku roku do dnia 4 lipca doliczono się 27 osób zabitych. Liderem śmiertelnych strzelanin jest Malme.

Politycy i media przedstawiają strzelaniny jako wojnę gangów. Jenak brak pełnej, rzetelnej informacji budzi falę domysłów. Wśród "zwykłych ludzi" łączy się najczęściej falę przestępczości z etnicznym pochodzenie, sprawców. Zdaje się to potwierdzać szwedzki profesor, kryminolog Jerz Sarnecki, w jednym z wywiadów na temat strzelanin mówi o sprawcach – Tą grupę stanowią obecnie w bardzo dużej mierze młode imigranckie chłopaki. (rn)

Szwecja, pistolet

 

Szwecja, Dziennki

2.07.2018


Polityczne targi na Gotlandii
W miasteczku Visby, stolicy szwedzkiej wyspy Gotlandia, rozpoczął się wczoraj, w niedzielę 1 lipca, doroczny "tydzień polityczny". Tym razem to okrągły jubileusz. Tradycję zapoczątkował późniejszy premier Olof Palme w 1968 roku – 50 lat temu.

W tym politycznym jarmarku biorą udział wszystkie partie polityczne riksdagu (szwedzki parlament), ale również setki innych organizacji, instytucji i przedsiębiorstw. W tm roku zgłosiło się około 3000 podmiotów. Każda partia ma "swój" dzień, podczas którego jej przywódca wygłasza programowe przemówienie. Ponieważ partii w riksdagu jest osiem, to i "tydzień" przedłużono o jeden dzień. Przekomarzania będą więc trwały do najbliższej niedzieli włącznie.

Tegoroczny tydzień polityczny ma szczególne znaczenie. I to nie tylko z powodu szacownego jubileuszu, ale przede wszystkim z powodu tegorocznych wyborów do riksdagu i władz lokalnych. Już za parę miesięcy, 9 września, Szwedzi ocenią występy poszczególnych partii. (rn) Zobacz też Almedalen 2009...

Szwecja, Gotland Visby Olof Palme 1968 t.

Olof Palme agituje w parlu Almedalen w Visby, 1968 r.

 

Szwecja, Dziennki

1.07.2018


Nowe prawa w Szwecji
Dzisiaj zaczynam już drugą połowę roku. Jak zwykle od 1 lipca zaczyna obowiązywać sporo nowych przepisów i praw. Między innymi podniesiono maksymalną wypłatę chorobowego, z dotychczasowych 28 400 sek do 30 300 sek/miesiąc, ≈ 12 600 zł.

Przywraca się też możliwość odpisania od podatku opłaty członkowskiej związków zawodowych, zlikwidowaną w 2007 r. O 200 koron podniesione wsparcie dla uczniów liceów, do 1250 sek/m. Wzrasta znacznie bonus przy zakupie nowych samochodów o niskim poziomie wyziewów, zwłaszcza elektrycznych. Przymuszanie ludzi do żebractwa będzie karalne. Nowym podatkiem zostają obciążone wkłady do e.papierosów.

Rekord głupoty bije tzw. "wymóg uzgodnienia". Dotyczy ono współżycia seksualnego. W praktyce może ono oznaczać, że każdy stosunek płciowy bez udowodnionego wyrażenia nań zgody partnerów, również w małżeństwie, może być uznany za gwałt. Ilość gwałtów w Szwecji gwałtownie wzrośnie. (ak)

 

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net