Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Czerwiec 2018 r. 00229

12

Szwecja, Dziennki

29.06.2018


Ostatnia szansa dla chomików
Przez kilka ostatnich lat trwał w Szwecji proces wymiany pieniędzy. Jako ostatnie 1 lipca 2017 r. swą ważność straciły stare banknoty 100- i 500-koronowe oraz kilka monet. Jeszcze prze rok można jednak było je wpłacać na własne konto w tutejszych bankach. Ten okres kończy się jutro.

Według Narodowego Banku Szwecji – Sveriges riksbank – nie oddano jak dotąd około 12 milionów starych banknotów 100-koronowych oraz 5 mln 500-koronowych. Łączna ich wartość to 3,8 miliarda koron, czyli ok. 1,6 mld złotych.

Do 30 czerwca 2018 r. można jeszcze wpłacać stare, nieważne banknoty na konta bankowe. Jednak dzień ten to sobota i banki są nieczynne. Zresztą większość banków i tak nie przyjmuje już gotówki, nawet tej ważnej. Klientów odsyła się do wpłatomatów, które pracują również w święta. (rn) Zobacz też Spożyć do 30 czerwca...

Szwecja nieważne banknoty

Te banknoty straciły ważność od 1-07-2017 r. Do 30/07 można je jeszcze wpłacić do banku.

 

Szwecja, Dziennki

27.06.2018


Szwedzcy narodowcy prą do władzy
Napięcie rośnie w szwedzkiej polityce, głównie z powodu sondażowych sukcesów nacjonalistycznej partii Sverigedemokraterna – Szwedzcy Demokraci, SD. W sondaży Yougov/Metro partia uzyskała 28,5% poparcia respondentów. Przyrost od maja o całe 5,5 punktów procentowych!

Szwecja

Jimmie Åkesson (SD)
– wypatruje świetlanej przyszłości.

nic

Rządzący Socjaldemokraci uzyskali 22%, a główna partia centroprawicy, Moderaci, 17,3%. Oznaczało by to, że największą partią Szwecji jest dzisiaj narodowa SD, a przyszły premier nazywa się Jimmie Åkesson, szef partii. Badanie przeprowadzono między 15 a 18 czerwca, udział wzięło 1520 osób.

Dramaturgii dodaje fakt, że popularność Åkessona rośnie zarówno wśród lewicowych związków zawodowych LO jak i wśród liderów życia gospodarczego. W sondażu DI-Barometern 36% spośród 1400 czołowych reprezentantów życia gospodarczego wyraża duże lub bardzo duże zaufanie do Jimmiego Åkessona. To wzrost o 11 pp od wiosny. Zaledwie 12% deklaruje zaufanie do obecnego premiera Szwecji, Stefana Löfvena (S), a całe 87% ma małe lub żadne zaufanie do niego. (rn) Zobacz też Horror czy nadzieja...

 

Szwecja, Dziennki

22.06.2018


Szwedzki Midsommar – Święto Lata
W kalendarzu niby to jeszcze dzień powszedni, ale w rzeczywistości to Szwedzi już świętują. Stare pogańskie Święto Lata – Midsommar – oficjalnie przypada na sobotę między 19–26 czerwca, najbliższą przesilenia letniego – sommarsolstånd. Jednak, jak to w Szwecji, przedświąteczny wieczór (wigilia) – afton – jest ważniejszy niemal od samego święta.

Banki, giełda i większość instytucji są dzisiaj nieczynne. Jedyne miejsce zakupu mocnych trunków, państwowe sklepy monopolowe – Systembolaget – też już dziś zamknięte. Ostatnia szansa na zakupy była wczoraj, dziś czas na konsumpcję.

Zobacz też:
Midsommar...
Cała prawda o Midsommar...

 
 

 
 

 

Szwecja, Dziennki

13.06.2018


Śmierdzące morze
Wczesne ciepłe i słoneczne lato powitano w Szwecji z radością. Szwedzi ochoczo opalali się i zażywali majowych kąpieli, co należy tutaj raczej do rzadkości. Jednak wszystko ma swoją cenę. Wczesne lato przypadło również do gustu morskim glonom, które kwitnąc pokrywają teraz duże powierzchnie Bałtyku. Gęsty, żółto zielony kożuch glonów rozrasta się z każdym dniem. Gdy dotrą do brzegów, to koniec z morską kąpielą. Kąpiel w glonowej mazi była by obrzydliwa i niebezpieczna. Również przebywanie nad brzegiem morza jest nieprzyjemne gdyż glony strasznie cuchną. Pozostaje przeczekać okres kwitnięcia. (ak)

Szwecja glony

Kwitnące glony gęstą powłoką pokrywają Bałtyk, tu 2005 r. Foto Ochrona Wybrzeża.

 

Szwecja, Dziennki

13.06.2018


Przyrost zatrudnienia w Szwecji
Nie tylko morskie glony kwitną w Szwecji, kwitnie też rynek pracy. Według najnowszej prognozy Państwowego Pośrednictwa Pracy – Arbetsförmedlingen – w ciągu dwóch lat, 2018 i 2019, nastąpi wzrost zatrudnienia w Szwecji o 145 000 osób. Oznaczać to będzie blisko 80-procentowy poziom zatrudnienia.

W obecnym roku wzrośnie zatrudnienie o 78 000 osób, a rok póżniej o kolejne 67 000 osób w wieku 16–64 lata. Zatrudnienie wzrasta zarówno wśród osób urodzonych za granicą jak i wśród tubylców. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

11.06.2018


Co w Malme piszczy?
Władze Malme dbają o dobre samopoczucie mieszkańców miasta. Jednym z przejawów tej troski jest akcja "kwiaty lata". Na ulicach miasta ustawiono wielkie donice z kwitnącymi roślinami. Radość mieszkańców była wielka, zwłaszcza gdy odkryli, że w donicach rosną sobie dorodne... konopie indyjskie, czyli marihuana. Kto tam w Malme był smutny, wyszedł sobie na ulicę, powąchał "kwiatki" – i zaraz wróciła wesołość.

Ale władze gminy wcale nie wypinają piersi do orderów. Wręcz przeciwnie – twierdzą, że nie mają pojęcie skąd się roślinki wzięły na ulicach miasta – i że to trawa aż piszczy. (rn)

Szwecja, Malme, konopie na ulicachh

Dorodna „trawa” na ulicach Malme.

 

Szwecja, Dziennki

9.06.2018


Horror czy nadzieja?
Wrześniowe wybory parlamentarne w Szwecji zapowiadają się ciekawie. Choć wielu w tym wypadku woli określenie – horror. Sondaż po sondażu wskazuje na spadek popularności zasiedziałych partii riksdagu – szwedzkiego parlamentu. Jest tylko jeden zwycięzca – nacjonali ści.

Nacjonalistyczna partia Sverigedemokraterna SD (Szwedzcy Demokraci) zdobywa coraz to większe zaufanie szwedzkich wyborców. Czytaj dalej...

Jimmie Åkesson, SD

Jimmie Åkesson (SD) ma powody do uśmiechu.

 

Szwecja, Dziennki

8.06.2018


Naćpany policjant?
Szwedzki sejm – riksdag – zdecydował wczoraj, że policja ma prawo kupować środki psychotropowe, sprzedawane np. przez internet. Funkcjonariusze mogą dokonywać zakupów anonimowo i oczywiście za policyjne pieniądze. Wszystko to w celach badawczych.

Chodzi głównie o chemiczne mieszanki, które nie są jeszcze klasyfikowane jako narkotyki i są – póki co – legalnie sprzedawane. Teraz szwedzcy policjanci będą mogli testować czy i na ile takie preparaty są groźne dla zdrowia.

Kiedy w Szwecji spotkają Państwo policjanta zachowującego się jak na przykład ten na obrazku poniżej – prosimy zachować spokój. I nie dzwonić na Policję. (rn)

Szwecja policja

 

Szwecja, Dziennki

8.06.2018


Szwedzka zgoda na Nord Stream 2
Szwecja wyraziła zgodę na rozbudowę kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 po dnie Bałtyku. Gazociąg to Rosyjsko Niemiecki projekt mający na celu uzależnienie Europy zachodniej od rosyjskiego gazu. Chodzi też o przesył gazu z pominięciem krajów Europy środkowej oraz Ukrainy.

Szwecja nie tylko wyraża zgodę na budowę gazociągu ale też w pełni współpracuje z konsorcjum Nord Stream. W szwedzkim porcie Karlshamn, w woj. Blekinge, już od roku trwają przygotowania do układania bałtyckiej rury. Gmina otrzymała od Nord Stream około 100 milionów koron (≈40 mln zł) za użyczenie portu. Władze Gotlandii, zrezygnowały z rosyjskich milionów i odmówiły wynajęcie portu Slite, o co również starało się rosyjskie konsorcjum.

Niemal wszystkie partie riksdagu, oprócz rządzącej koalicji S+MP, są krytyczne do decyzji rządu. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

7.06.2018


Muzułmański bandyta skazany
Dzisiaj zapadł wyrok na Rachmana Akiłowa, muzułmańskiego terrorystę z Uzbekistanu. 7 kwietnia 2017 r. rozjechał on ciężarówką pięć osób na deptaku Drottninggatan w centrum Sztokholmu. Akiłow został skazany na dożywotnie więzienie oraz wydalenie ze Szwecji na zawsze.

Oskarżony przyznał przed sądem, że sympatyzuje z tzw. Państwem Islamskim oraz że jego zamiarem było zamordowanie szwedzkich obywateli. Sąd w Sztokholmie uznał Akiłowa winnym zabójstwa pięciu osób, 119 przypadków usiłowania zabójstwa, 24 przypadki spowodowania zagrożenia innych osób. Jego czyn został zakwalifikowany jako przestępstwo terrorystyczne. (rn)

Szwecja,

Rachman Akiłow. islamski morderca ze Sztokholmu.

 

Szwecja, Dziennki

7.06.2018


Tragiczny rekord maja
W Szwecji nieraz bywało, że na początku maja leżały jeszcze śniegi w regionie Sztokholmu. W tym roku słoneczka i temperatury w pobliżu 20°C nie znikały tygodniami ze szwedzkich map pogody. Słoneczny, ciepły maj kusił Szwedów do letniego falstartu. Spragnieni lata Skandynawowie ochoczo wskakiwali do majowej wody. Niestety nie wszyscy z niej wyszki.

Tego roczny maj przyniósł tragiczną statystykę. 21 osób straciło życie przez utonięcie. Jest to najwięcej od 15 lat. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.06.2018


W poszukiwaniu tradycji
Po 13 latach od ustanowienia dnia 6 czerwca Narodowym Dniem Szwecji, Szwedzi nadal zadają sobie pytanie: Jak świętować ten dzień? Czy wystarczy pomachać flagą i wychylić parę kielonków czystej? I jak należy narodowo pozdrowić spotkanego rodaka?

Flagi przed szwedzkimi domami jednorodzinnymi wiszą często przez cały rok, a i "nubbe" (kieliszek wódki) należy do szwedzkiej tradycji wszystkich przecie świąt.

Póki co lokalne społeczności szukają własnych środków narodowego wyrazu. Gminy organizują występy swoich miejscowych muzyków, tańce zespołów ludowych i wspólne śpiewy ludowych pieśni. Gremialne odśpiewanie szwedzkiego hymnu narodowego idzie już gorzej – niewielu zna tekst. (rn)

Szwecja, Nynäshamn Narodowy Dzień Szwecji, 6.6.2018

Szwecja, Nynäshamn, 6 czerwca 2018 r. Występy miejscowej szkoły muzycznej.

 

Szwecja, Dziennki

5.06.2018


Szwedzkie Święto Narodowe
Swoje święto narodowe obchodzą dzisiaj Duńczycy. Jest to Święto Konstytucji. Pierwszą konstytucję Danii – Danmarks Riges Grundlov – podpisał 5 czerwca 1849 roku król Fredrik VII.

Jutro 6 czerwca, Szwecja obchodzi święto narodowe. Jest to stosunkowo świeże święto. Jako dzień wolny od pracy obchodzimy je dopiero od 2005 roku.

Wybór daty jest cokolwiek niejasny. Wcześniej, od 1916 r., obchodzono 6 czerwca jako dzień flagi. Inny historyczny 6 czerwca przypada na rok 1523, kiedy to Gustaw Waza – postrzegany jako ojciec narodu – został królem Szwecji. Aż w końcu obecnie obowiązującą konstytucję Szwecji przyjęto też 6 czerwca 1973 r. Zobacz art. z 2005 r...

 

Szwecja, Dziennki

4.06.2018


Odwet na wyborcach Trumpa
Unia Europejska chce wpływać na wybory w USA. Administracja prezydenta USA Donalda Trampa wprowadza cło na stal i aluminium, które dotknie również kraje UE. W odwecie Unia wprowadza swoje cła na wybrane produkty amerykańskie.

– Wybraliśmy takie produkty by jak najmocniej uderzały w te stany, w których głosowano na Trumpa – wyjaśnia z dumą szwedzka minister ds. handlu Ann Linde (S), w programie Agenda państwowej telewizji SVT.

Tak więc ludowi komisarze UE próbują meblować rządy już nie tylko w krajach europejskich ale również na świecie. Parafrazując żarcik premiera Morawieckiego (YT), można powiedzieć: Po co nam wybory, skoro jest ciotka Linde. (rn)

Cłem obciążamy... „Szczególnie te stany, w których głosowano na Trumpa” – mówi Ann Linde (S), szwedzka minister ds handlu.

 

Szwecja, Dziennki

3.06.2018


Brodate dzieci premiera
Szwecja ma kłopot. Tysiące młodocianych ludzi przybyło tu samotnie z daleka prosząc o azyl. W 2017 r. było ich 1 336, w 2016 r. 2 199. Ale szczególny był rok 2015 – 35 369 samotnie przybyłych nieletnich zgłosiło się po azyl w Szwecji!

Wielu z nich nie posiadało żadnych dokumentów, ale twierdzili, że nie mają jeszcze 18 lat. W ten sposób ich szanse na otrzymanie prawa pobytu w Szwecji rosły. Problem w tym, że niektórzy nie wyglądali wcale na niepełnoletnich. Przez Szwedów są oni nazywani "Brodate dzieci Löfvena" – Löfvens skäggiga barn (Löfven to premier Szwecji). Ale tylko szeptem, między sobą, bo Szwedzi wiedzą co wolno mówić, a co wiąże się z kłopotami.

Ciągle trwają dyskusje nad medycznym sposobem określenia wieku przybyszów. Stosuje się dwie metody: rentgenowskie zdjęcie zębów mądrości oraz badanie stawu kolanowego rezonansem magnetycznym. Dotychczas przebadano 9600 osób. 83% z nich oceniono na więcej niż 18 lat. (rn)

Szwecja, Sztokholm, awgańskie dzieci

Afgańskie „dzieci” demonstrują w Sztokholmie 8.08.2017 r. domagając się azylu.

 

Szwecja, Dziennki

2.06.2018


Marchewka dla elektrycznych samochodów
Od pierwszego lipca zaczyna obowiązywać w Szwecji nowy system kija i marchewki dla właścicieli samochodów. W zależności od ilości spalin wydzielanych przez ich samochód zostaną oni potraktowani a to jednym a to drugim. Posiadacze samochodów starszego typu, wydzielające dużo CO2 będą ukarani podwyższonym podatkiem. Beneficjentami nowego systemu będą kierowcy samochodów elektrycznych lub co najmniej hybrydowych. Przy zakupie nowego auta mogą oni otrzymać bonus nawet do wysokości 24 000 zł. (60 000 sek).

Jednak oczekiwanie na nowy elektryczny samochód jest bardzo długie, nawet do roku. Z jednej strony dlatego, że branża nie nadąża z produkcją, ale z drugiej bo klientom się nie spieszy. Czekają na 1 lipca – i marchewkę. (rn)

Szwecja, elektryczny samochód

Polestar 1 – pierwszy elektryczny samochód Volvo Cars.

 

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net