Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Maj 2018 c.d. 00467

12

Szwecja, Dziennki

16.05.2018


Miliony szwedzkiego premiera
Ulubionym zabiegiem wizerunkowym polityków jest pokazywanie się z dziećmi. Dziennik Metro zorganizował wywiad z premierem Szwecji, Stefanem Löfvenem (S), który przeprowadzała 7/letnia dziewczynka Lucy. – Ile masz pieniędzy – pyta nagle Lucy. – To moja sprawa – odpowiada zaskoczony premier. – Jesteś bogaty? – naciera dziecię. – Zarabiam lepiej niż wielu innych, ale nie jestem milionerem – plącze się w zeznaniach szwedzki premier.

W latach 2007-2016 dochód Löfvena wyniósł 5 159 600 zł brutta (12 899 031 sek; 1 sek=0,4zł). Na rękę otrzymał 2 869 650 zł. W ubiegłym roku premier dostał podwyżkę i zarabia odtąd 67 200 zł miesięcznie. Netto zostaje mu szacunkowo 29 200 zł/miesiąc, ale w koronach szwedzkich jest to blisko 900 000 netto rocznie.

Ustalono, że premier wraz z żoną mają też domek letniskowy wartości ok. 1,5 mln sek, choć zadłużony w 75%, oraz fundusze inwestycyjne wyceniane na pół miliona koron. Poza tym mieszka za darmo, w pałacu Sagerska i żywiony jest też nieźle przez podatników. (rn) Zobacz wywiad..

Szwecja, Sztokholm pałacyk Sagerska

Sztokholm, Pałacyk Sagerska, rezydencja premiera.

 

Szwecja, Dziennki

14.05.2018


Mieszkaniowe paradoksy w Szwecji
W zdecydowanej większości szwedzkich gmin brakuje mieszkań. Jednocześnie zmniejsza się budownictwo mieszkaniowe. Według branżowej organizacji Sveriges Byggindustrier (Szwedzki Przemysł Budowlany), budownictwo mieszkaniowe ulegnie znacznemu zmniejszeniu w najbliższych latach. Wszystko po to by utrzymać wysokie ceny mieszkań.

W latach 2013–17 kwitło budownictwo mieszkaniowe. Budowano jednak głównie drogie mieszkania własnościowe. Natomiast brak jest mieszkań czynszowych. Na możliwość wynajmu mieszkania czeka się kilka lat.

Do początku roku 2017 rosły tez ceny. Np. w lutym 2017 r. w Sztokholmie cena metra kwadratowego wynosiła średnio 37 712 zł (1 pln = 2,5 sek). Potem nastąpiła stagnacja cen, aż we wrześniu 2017 r. zaczęły one spadać. W marcu 2018 r. za m2 w Sztokholmie płacono już "tylko" 34 375 zł. Mieszkanie 60-metrowe kosztuje tutaj nadal ponad 2 miliony zł, czyli ponad 5 mln sek.

Zawsze jednak można zamieszkać w gminie Kiruna na dalekiej północy Szwecji. Tam mieszkamy za jedyne 5000 zł/m2. (rn) Zobacz też 2.05.2018...

SZWECJA, budownictwo mieszkaniowe

Produkcja nowych mieszkań w latach 2013–17 oraz prognoza.

 

Szwecja, Dziennki

10.05.2018


Słoneczna Szwecja
Szwecja pogodaDzisiejsza mapa pogody Szwecji wygląda imponująco. Tylu słoneczek na skandy­nawskich mapach niełatwo się normalnie doliczyć. A i obiecane temperatury napawają chęcią przebywania pod gołym niebem.

Druga już majówka zapowiada się cieplutko również w Sztokholmie. Temperatury powyżej 10°C – to prawie upał – oraz słońce każdego dnia, przez parę kolejnych dni. Tak przynaj­mniej głosi lokalna prognoza dla stolicy.

Szwecja pogoda sztokholm

 

Szwecja, Dziennki

10.05.2018


Timexit?
Sezonowe zmiany czasu – na letni i zimowy – nie należą do ulubieńców Szwedów. Większość uważa, że powinien obowiązywać jeden czas przez cały rok. Podobnie jest w większości krajów europejskich. Pewnie dlatego Unia tzw. europejska upiera się przy przesuwaniu zegarków dwa razy do roku.

Szwedzki rząd postanowił jednak podejść do sprawy systematycznie. Na początek zlecono odpowiedniemu urzędowi zbadanie ewentualnych skutków powrotu do "normalnego" czasu. Jak wiadomo powroty do normalności są zawsze groźne.

Wyniki analizy mają być gotowe już 22 listopada obecnego roku. Ma to być pierwszy krok w procesie ujednolicania czasu. Potem, to już z górki – wystarczy przekonać pozostałe kraje Unii oraz Komisję Unijna, choć z tą KU może być problem. (rn)

zmiana czasu

 

Szwecja, Dziennki

10.05.2018


W Szwecji cztery dni wolnego
W protestanckiej Szwecji znowu długi weekend. Dzisiaj obchodzimy tutaj Święto Wniebowstąpienia Pańskiego – Kristi Himmelsfärdsdag. Przypada ono 40-tego dnia po Wielkanocy, zawsze w czwartek, i jest dniem wolnym od pracy. A skoro czwartek, to pracujący piątek jest mocno zagrożony. Większość urzędów i instytucji jest już nieczynna od środy popołudnia. Tak więc do poniedziałku zajmujemy się rozwojem tężyzny duchowej, fizyczną pozostawiając bez specjalnych wymagań.

W kościele katolickim święto to jest przeniesione na najbliższą niedzielę. Też dzień wolny od pracy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.05.2018


Cena Patriot-yzmu
Szwecja otrzymała ofertę cenową na zakup amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot. Zgodę na sprzedaż tej broni rząd USA wyraził już w lutym 2018 r. Teraz przyszedł czas na konkrety.

Obecny system obrony powietrznej Szwecji pochodzi z lat 1960–tych. Wobec instalacji rakiet typu Iskander w rosyjskim obwodzie Królewieckim, Szwecja podjęła decyzję o dostosowaniu swoich możliwości obronnych do nowego poziomu zagrożenia.

Szwecja zamierzała zakupić cztery baterie Patriotów. W skład każdej wchodzi radar, jednostka sterowania oraz trzy wyrzutnie. Zakup ma też obejmować szkolenie oraz 300 rakiet. Maksymalny koszt tego zakupu rząd USA określił na poziomie 25 mld koron (≈10 mld zł).

Teraz Szwecja otrzymała oficjalną ofertę cenową od Amerykanów na pierwszy etap zakupów, z dostawą w latach 2021–22. Konkretne cyfry nie są ujawniane. Przedstawiciel szwedzkiej armii zapewnia jednak, że oferta mieści się w ramach planowanych 10 mld sek (4 mld zł) dla pierwszego etapu. Oferta jest ważna do 8 sierpnia. (rn)

Patriot iskander

 

Szwecja, Dziennki

5.05.2018


Upadek Akademi
Od kilku miesięcy trwa zamieszanie wokół Akademii Szwedzkiej, szacownej instytucji założonej przed 232 laty przez króla Gustawa III. Akademia zajmuje się wieloma sprawami jednak funkcją najbardziej znaną na świecie jest przyznawanie literackiej Nagrody Nobla. Szerokim echem w światowych mediach odbiła się więc wiadomość, ogłoszona w piątek 4 maja, że w tym roku literackiej Nagrody Nobla nie będzie. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

4.05.2018


Nobel minus
Szwedzka Akademia, która przydziela co roku literacką Nagrodę Nobla ogłosiła, że w tym roku tej nagrody nie przydzieli.

Przyczyną są trwające od kilku miesięcy walki wewnętrzne członków Akademii, wzajemne oskarżenia i pomówienia. W wyniku tych walk kilku członków wystąpiło z Akademii, na co nie zezwala statut. Członkiem Akademii zostaje się dożywotnio. Łącznie z tymi co zrezygnowali z uczestnictwa już wcześniej, wakat wynosi już siedem miejsc. Akademia Szwedzka ma według statutu 18 członków. Do podjęcia decyzji wymagana jest obecność 12. Zamieszanie jest totalne. Zobacz też Upadek Akademii...

Szwecja, medal Nobla minus

Medal Nagrody Nobla.

 

Szwecja, Dziennki

3.05.2018


Unijne niesnaski
Rada komisarzy UE przedstawiła wczoraj propozycję budżetu na kolejną 7-latkę, 2021-2027. Według tej propozycji Szwecja miała by wpłacać do unijnej kasy dodatkowe 6 miliardów złotych (15 mld sek; 1 sek ≈ 0,4 pln). Pomysł komisarzy nie przypadł do gustu szwedzkiemu rządowi. Premier i minister finansów protestują.

Rząd spodziewał się nagrody za posłuszne wypełnianie nakazów niemieckiej polityki imigracyjnej. Szwecja przyjęła w ostatnich latach setki tysięcy poza europejskich imigrantów. A tu masz – zamiast nagrody 15 mld kary. "Niemcy nas zdradzili" – dramatyzuje państwowa telewizja SVT.

Do unijnej kasy Szwecja wpłaca obecnie 16 mld zł rocznie. Zaledwie 5,2 mld zł wraca spowrotem. Szwecja jest więc tzw. płatnikiem netto. Unia uspakaja, żę są też inne korzyści, takie jak np. otwarty rynek, gdzie 500 milionów konsumentów czyha na szwedzkie produkty.

Inne korzyści to możliwość studiowania za granicą – ale Szwedzi uważają, że ich uczelnie są najlepsze, jak wszystko inne zresztą. Koronny argument. to pokój w Europie. Ale Szwecja nie miała wojny na swoim terytorium od ponad 200 lat. A na obu wojnach światowych tylko się bogaciła. To gdzie tu interes? (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.05.2018


Ostatnia szansa dla donosicieli
Wczoraj minął termin składania deklaracji podatkowych w Szwecji. Ale nie dla wszystkich. Tych, którzy próbowali złożyć je osobiście w urzędzie spotkała niemiła niespodzianka. Przed urzędami nie było tłumów, muzyki, kawy i gorących kiełbasek – jak to zazwyczaj bywało. A przede wszystkim nie było żadnych skrzynek odbiorczych, do których można wrzucić deklarację.

Okazało się, że Urząd Podatkowy (Skatteverket) zlikwidował skrzynki w obawie przed... "sabotażem". Informacja o tym najwidoczniej nie dotarła do wszystkich. Większość podatników składa dziś w Szwecji donosy podatkowe dygitalnie. Ale nie wszyscy. Zdesperowani papierowi donosiciele wpychali swoje zeznania pod drzwiami urzędów. Powstał chaos.

Ale urząd okazał się łaskawy. Uznał swoje informacyjne niedopatrzenie i przedłużył termin składania zeznań do dzisiaj do godz 16:00. Ale tylko dla papierowych deklaracji. Żadnej łaski dla dygitalnych. (rn)

Szwecja, Sztokholm, Kungsholmen deklaracje podatkowe

Deklaracje podakowe zalegają podłogę przy wejścu do urzędu na wyspie Kungsolmen w Sztokholmie.

12

Szwecja, Dziennki

2.05.2018


Cisza na rynku mieszkaniowym w Szwecji
W ciągu ostatnich dwóch lat podaż nowych mieszkań własnościowych (bostadsrätter) wzrosła na szwedzkim rynku o prawie 300%. Według statystyk Hemnet.se, największego w Szwecji serwisu sprzedaży nieruchomości mieszkalnych, w ciągu ostatniego roku ilość oferowanych mieszkań wzrosła do 11 419 sztuk. To największy przyrost w historii serwisu.

Producenci mieszkań zaczynają być zdesperowani. Firma JM, jedna z największych w Szwecji, sprzedała w pierwszym kwartale obecnego roku 480 mieszkań. Rok wcześniej było to 864 w tymże kwartale. To i tak nieźle. Inny producent, Oscar Properties, który w pierwszym kwartale ubiegłego roku sprzedał 102 mieszkania, teraz sprzedał ich zaledwie 12. Tobin Properties, producent bardziej ekskluzywnych mieszkań, sprzedał w pierwszym kwartale... trzy mieszkania.

Jednocześnie w Szwecji nadal brakuje mieszkań czynszowych, pod wynajem (hyresrätter). Na przydział czeka się wiele lat. Te jednak nie są przedmiotem handlu, co najmniej legalnego. (rn) Zobacz też Mieszkania w Szwecji...

Szwecja, mieszkania

 

Szwecja, Dziennki

1.05.2018


Odwaga bibliotekarzy
W przeddzień 1 maja biblioteka w pod sztokholmskiej gminie Vällingby zamieściła na stronie Facebook zdjęcie prezentujące książki o głównych osiągnięciach socjalizmu, np. o sowieckich obozach koncentracyjnych "Gułag". W rządzonej przez lewicę Szwecji to niemała odwaga.

Pamięć historyczna nie przypadła jednak do gustu bibliotekarskim władzom Sztokholmu. Wpis biblioteki z Vällingby zdjęto ze strony.

Dodatkowo sprawę musiał odszczekać p.o. naczelnego bibliotekarza miasta, Martin Hafström. Tłumaczy on, że przypomnienie prawdy historycznej było wysoce niewłaściwe i stoi w sprzeczności z wartościami jakie wyznaje Biblioteka Miejska Sztokholmu. Odważne wyznanie. (rn)

Szwecja, Sztokholm, biblioteka Vällingby

Zakazany wpis biblioteki z Vällingby 30.04.2018: „Jutro biblioteka jest zamknięta, więc już dzisiaj przypominamy o jutrzejszym dniu ruchu robotniczego.”

 

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net