Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Kwiecień 2018 r. 00255

12

Szwecja, Dziennki

30.04.2018


Szwecja świętuje – nadal
Wolna sobota i niedziela to norma. Ale tym razem poniedziałek 30 kwietnia nie jest zwyczajnym. To wigilia Dnia Walpurgii (Valborg), urodziny króla oraz studenckie festyny. Urzędy i instytucje zamknięte, co najmniej od 12. Podobnie jak sztokholmska giełda papierów wartościowych. Zamiast tracić tam swoje korony Szwedzi wolą dziś tracić swoje zdrowie, zwłaszcza wątroby. Zbierają się wokół wielkich ognisk by witać wiosnę, śpiewać, tańczyć i swawolić. Zobacz Noc Walpurgii...

Szwecja, Dzień Walpurgii, chór studencki

Do tradycji należą wiosenne pieśni wykonywane w przeddzień i w Dniu Walpurgii przez chóry studenckie. Posłuchaj pieśni majowych...

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2018


Aresztowania w Szwecji
Szwedzka policja bezpieczeństwa Säpo zatrzymała dziś rano kilka osób podejrzanych o przygotowania do zamachów terrorystycznych. Zatrzymań dokonano w wielu miejscach kraju, m.in. w pod sztokholmskiej dzielnicy Akalla oraz na północy Szwecji. Nakazem prokuratora aresztowano trzy osoby. Wszystkie trzy pochodzą z Uzbekistanu. Co najmniej jedna z nich miała kontakty z Rachmanem Akiłowem, również Uzbekiem, który dokonał zamachu taranując ciężarówką przechodniów w Sztokholmie, w kwietniu ubiegłego roku.

Według policji zatrzymani byli pod obserwacją od dłuższego czasu. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2018


Koniec amnestii broni
Wczoraj zakończyła się w Szwecji legalna zbiórka nielegalnej broni. Od pierwszego grudnia 2018 roku do 29 kwietnia, posiadacze broni palnej bez wymaganego pozwolenia mogli bez obaw oddać ją na policji. Pytań nie stawiano. Dobrowolne oddanie nielegalnej broni objęte było amnestią.

Takie amnestie przeprowadza się w Szwecji co kilka lat. Poprzednia była w 2013 roku. Wówczas to zebrano w całym kraju około 15000 sztuk broni palnej oraz ponad 36 ton amunicji. Tegoroczne zbiórka kończy się skromniejszym rezultatem – blisko 10 000 sztuk broni, według wstępnych danych.

Mimo że ogólna liczba zebranej broni jest znacznie mniejsza niż poprzednio, to jednak dużo większą część stanowi tym razem groźniejsza broń automatyczna. (ak) Zobacz też 1.02.2013...

Szwecja, zbiórka nielegalnej broni

 

Szwecja, Dziennki

29.04.2018


Szwecja też świętuje
Do polskiej 9-dniowej majówki nam daleko, ale i tu w Szwecji mamy parę dni wolnego. Cztery, jeżeli oprócz oficjalnych wolnych dni uda się wliczyć poniedziałek. A są powody. Ostatni dzień kwietnia jest w Szwecji świętowany jaki wigilia Dnia Walpurgii. Wieczorami pali się ogniska, tańczy, gra i śpiewa i tradycyjnie "super", czyli nadużywa alkoholu.

Tak jest w całym kraju. Jednak w miastach uniwersyteckich, to przede wszystkim festyny studenckie. Gdy pogoda pozwala, a pozwala – w Lund 17°C, w Sztokholmie i Uppsali powyżej 10°C – studenci zalegają łąki i parki, piknikują, tańczą i śpiewają, i tradycyjnie... super "super".

30 kwietnia (poniedziałek) to też urodziny naszego króla, o czym poniżej. We wtorek, 1 maja, to Dzień Walpurgii, a także święto lewicy. Tu i ówdzie demonstrują socjaliści, ci narodowi i antynarodowi, tęsknie wspominając krwawe czyny swoich ideowych przodków. (rn)
Zobacz też Noc Walpurgii...

 
 

Szwecja, król Karol XVI GustawJak być długo królem
Miłościwie nam panujący król Szwecji Carl XVI Gustav (Karol XVI Gustaw) pobił dziś rekord długości... zasiadania na tronie. Poprzedni rekord należał do króla Magnusa Erikssona, który panował w Szwecji przez 44 lata i 222 dni. Władzę stracił w 1364 roku. Pobicie jego rekordu królowania zajęło więc całe 654 lata! Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

17.04.2018


Sztokholmska giełda nieczynna
Pożar w sali serwerów sztokholmskiej giełdy Nasdaq Nordic. Budynek sztokholmskiej giełdy jest położony w dzielnicy Frihamnen (Wolny port).

Normalnie handel startuje o 9:00. Dzisiaj jednak giełda nie wystartowała. Oficjalny komunikat głosi, że powodem jest "incydent pożarowy". Prace naprawcze trwają, ale mogą potrwać wiele godzin.

Z powodu tej awarii wstrzymany został też handel w krajach nordyckich oraz bałtyckich.

* * *

Tuż po godzinie 14 handel na sztokholmskiej giełdzie został wznowiony. (rn)

Szwecja, Sztokholm, OMX Nasdaq

Nasdaq OMX, budynek sztokholmskiej giełdy.

 

Szwecja, Dziennki

17.04.2018


Spada sprzedaż mieszkań w Szwecji
Turbulencje na szwedzkim rynku mieszkaniowym trwają. W marcu obecnego roku sprzedano tutaj o 20% mieszkań mniej niż rok temu. Jedną z przyczyn są zaostrzone warunki kredytów mieszkaniowych, zwłaszcza wymóg zwiększonej amortyzacji długu. Nowe regulacje obowiązują od 1 marca 2018 r. Gospodarstwa domowe, których zadłużenie przekracza 4,5 raza ich dochód brutto, muszą amortyzować dodatkowo 1% rocznie.

To już kolejne zaostrzenie warunków udzielania kredytów mieszkaniowych w Szwecji. W maju 2016 roku wprowadzono regułę, że gospodarstwa domowe muszą spłacać co najmniej 1% kredytu rocznie, jeżeli ich dom lub mieszkanie jest zadłużony powyżej 50% wartości rynkowej oraz 2% jeżeli zadłużenie przekracza 70% wartości nieruchomości. (rn) Zobacz też Mieszkania w Szwecji...

 

Szwecja, Dziennki

16.04.2018


Szwedzki ZUS oszczędza
Szwecja, f;rs'kringskassanPensje pracowników szwedzkiego odpo­wiednika ZUS – För­säkrings­kassan – są uzależnione od ilości odmów wypłaty chorobowego. Tak co najmniej jest w urzędzie w rejonie areny Globen, w połu­dniowym Sztokholmie. W nagrodę za odmowę wypłat pracownicy dostają podwyżki. Ujawnia to w wywiadzie dla państwowej telewizji SVT pracownica urzędu, w którym pracuje 150 osób zajmujących się weryfikacją zgłoszeń o wypłatę chorobowego.

Według Ruth Mannelqvist, profesor prawa Uniwersytetu Umeå to wymagania i presja wywoływana przez rząd jest przyczyną takiej patologi. Najbardziej oburzony jest... rząd.

1 lutego 2016 r. przestało obowiązywać ograniczenie do 2,5 roku jak długo można było pobierać chorobowe ze względu za niezdolność do pracy. Ilość długotrwale, powyżej 2,5 roku, chorych skoczyła lawinowo. W grudniu 2015 r. było ich około 2 700 osób. Dwa lata później, w grudniu 2017 r., było ich już 29 000 osób. W 2017 r. z racji chorobowego wypłacono 32 099 432 148 sek, czyli około 12,8 mld złotych (1sek=0,4zł). W 2010 r. suma ta wynosiła 16 045 826 582 sek ≈ 6 4 mld zł. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.04.2018


Chytry dwa razy traci
Od 1 marca obecnego roku wszystkie towary przysyłane do Szwecji spoza UE są opodatkowane VATem. W Szwecji VAT (se: moms), czyli podatek od wartości dodanej, wynosi 25%. Ściąganiem tego podatku rząd obarczył państwową pocztę – Postnord. Ta jednak nie może robić tego za darmo. Za administrowanie poboru życzy sobie 75 koron, sek (1 sek ≈ 40 gr). Powstaje absurdalny efekt, że za drobny produkt o wartości np. 20 sek, kupiony w chińskim sklepie internetowym, trzeba teraz zapłacić dodatkowo 5 koron VATu oraz... 75 koron opłaty administracyjnej.

Trudno się dziwić, że Szwedzi się buntują i nie odbierają swoich paczek. Miliony paczek, głównie z Chin zalegają pocztowe magazyny. Codziennie na lotnisku Arlanda pod Sztokholmem rozładowuje się 100–150 tysięcy paczek. Zgodnie z międzynarodowymi umowami Postnord musi odesłać nieodebrane przesyłki do nadawcy, tym samym środkiem transportu, co kosztuje krocie. Tym bardziej, że rząd niedawno nałożył też dodatkowy podatek na transport lotniczy. Chytrusek! (rn) Zobacz też Chińskie paczki...

Szwecja, Sztokholm, Arlanda, paczki z Cin

Ponad 100 000 paczek z Chin dziennie na sztokholmskim lotnisku Arlanda przyjmuje szwedzka poczta PostNord.

 

Szwecja, Dziennki

14.04.2018


Szwecja wobec ataku na Syrię
Szwedzkie media zdominowane dziś są doniesieniami o ataku rakietowym USA, Wielkiej Brytanii i Francji na Syrię. Atak ma być odwetem świata zachodniego za domniemane użycie broni chemicznej przez siły rządowe przeciwko ludności cywilnej.

Dzisiejszej nocy odpalono ponad sto rakiet na militarne cele m.in. w Damaszku, stolicy kraju. Skutecznie unikano zaatakowania jednostek rosyjskich i innych krajów, stacjonujących w Syrii. W ten sposub uniknięto pogłębienia i umiędzynarodowienia konfliktu.

Reakcja Szwecji jest zrównoważona. Szwecja rozumie ten gniew jaki wywołały okrucieństwa wojny w Syrii – pisze szefowa szwedzkiej dyplomacji Margot Wallström (S) na stronie rządu Szwecji. Żałujemy, że Rada Bezpieczeństwa ONZ, z powodu rosyjskiego veta, nie zdołała się porozumieć co do zatrzymania używania broni chemicznej w Syrii na drodze dyplomatycznej – pisze dalej Wallström. Swoje oświadczenie kończy wezwaniem do szukania rozwiązań politycznych i przestrzega przed eskalacją konfliktu. (rn)

Szwecja,

Margot Wallström (S), szwedzka minister spraw zagranicznych,

 

Szwecja, Dziennki

10.04.2018


Pracowita szwedzka młodzież
Szwedzkie dzieciaki nie są rozpieszczane przez rodziców. Cukierki dostają tylko w sobotę, a "własne" pieniądze są ściśle określone. Ustalona wypłata raz w tygodniu lub miesiącu – i ani grosza więcej. Chcesz sobie kupić coś, co przekracza okresową wypłatę – musisz oszczędzać. To dobry zwyczaj, który uczy dzieciaki rozsądnego dysponowania pieniędzmi od małego.

Z wiekiem rosną potrzeby młodzieży. Większość, 65%, szwedzkich licealistów dorabia. Jest to na ogół praca wakacyjna, ale blisko 1/4 uczniów pracuje gdzieś przez cały rok. Wielu pracuje w branży hotelowo restauracyjnej. Popularnym miejscem zatrudnienia są restaurację McDonald's itp. 42% pracuje 1–3 miesięcy w roku.

Najbardziej pracowita jest młodzież na północy kraju. Rekordzistami są gminy Storuman i Arvidsjaur, gdzie pracuje 91% młodzież w wieku 16–18 lat. Najmniej garną się do pracy licealiści w gminie Sandviken w środkowej Szwecji. Tu pracuje zaledwie 36% młodzieży w tej grupie wiekowej. (Dane z 2016 r; SCB). (an) Zobacz też Tygodniówka...

Szwecja praca

 

Szwecja, Dziennki

10.04.2018


SAS nie lata do Niemiec
Skandynawskie linie lotnicze SAS odwołują wszystkie loty ze Skandynawii do Monachium i Frankfurtu. Przyczyną jest strajk personalu naziemnego w Niemczech. Tylko dzisiaj dotyczy to 26 lotów.

Niektóre loty do Francji będą też odwołane z powodu niemieckich strajków – informują francuskie linie lotnicze Air France. Odwołane są już dwa dzisiejsze loty ze sztokholmskiego lotniska Arlanda do Paryża. Zgodnie z planem polecą do Francji samoloty startujące z lotniska Landvetter pod Geteborgiem. (an)

 

Szwecja, Dziennki

9.04.2018


Szwecja, piwo MariestadsSzwecja piwem płynąca
Statystyczny Szwed wypija rocznie 346 butelek/puszek mocnego piwa (starköl >3,5%), czyli 6,5 butelki w tygodniu. Statystyka dotyczy 2016 r. i pochodzi od państwowego monopolu alkoholowego, Systembolaget, jedynego miejsca w Szwecji, gdzie można kupić na wynos napoje powyżej 3,5% zawartości alkoholu. Legalnie.

W roku 2010 były w Szwecji 42 browary. Siedem lat później jest ich już... 392. To najszybciej rosnąca branża pod względem przyrostu ilości przedsiębiorstw. Ten zaszczytny tytuł jest zasługą małych i bardzo małych browarów, które powstają jak grzyby po deszczu. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

8.04.2018


A jednak wiosna
Od paru tygodni meteorologiczna wiosna jest już w południowych krańcach Szwecji – w Skanii, na wybrzeżu zachodnim i na Olandii. Teraz synoptycy zapowiadają nadejście oficjalnej wiosny do całego regionu Götaland oraz dużej części Svealand (środkowa Szwecja). Północna Szwecja na wiosnę będzie musiała jeszcze poczekać. Szwedzki Instytut Meteorologiczny SMHI ogłosił jeszcze dzisiaj ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Dalarna, gdzie od poniedziałku spodziewane są obfite opady śniegu.

Według skandynawskiej definicji meteorologiczna wiosna jest wówczas gdy w ciągu siedmiu dni pod rząd temperatura waha się między 0°C a 10°C.

Tegoroczna wiosna spóźnia się wyraźnie. Zazwyczaj przydarza się ona o 2–3 tygodnie wcześniej. W ubiegłym roku w południowej Szwecji wiosennie było już w lutym, półtora miesiąca wcześniej niż obecnie. (an)

Szwecja, Sztokholm, pogoda

Takie temperatury mają być w Sztokholmie w pierwszej połowie przyszłego tygodnia.

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2018


Eriksson żąda cenzury
Szwedzki minister cyfryzacji, Peter Eriksson (MP), domaga się od czołowych korporacji internetowych zaostrzenia cenzury. W tym celu minister spotka Google i Facebook, by domagać się ograniczenia swobody wypowiedzi. U tych pierwszych ministrowi nie podoba się ranking wyników wyszukiwania oraz zawartość materiałów na Youtubie, którego Google są właścicielem. Również Facebook nie przypada ministrowi do gustu – ludzie piszą tam co chcą.

Eriksson wskazuje na zbliżające się wybory parlamentarne w Szwecji, które odbędą się we wrześniu obecnego roku. Od platform medialnych domaga się zdecydowanej walki z tzw. "trolami" oraz usuwania niepożądanego, nazywanego nielegalnym, materiału w ciągu 24 godzin. Jeżeli platformy nie dostosują się do zielonego ministra, ten grozi zaostrzeniem prawa.

Czasu rzeczywiście jest mało. Partia ministra Erikssona, Zieloni, leży aktualnie poniżej progu wyborczego, więc po wyborach biedaczysko może stracić pracę. (rn)

Szwecja, Peter Eriksson

Marzenie Petera Erikssona.

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2018


Rocznica zamachu w Sztokholmie
Dzisiaj mija rocznica zamachu terrorystycznego w Sztokholmie. Islamski terrorysta przejechał skradzioną ciężarówką ponad kilometr po popularnym deptaku handlowym w centrum Sztokholmu, taranując przechodniów. Śmierć poniosło pięć osób, w tym 11-letnia dziewczynka.

Tysiące osób w Sztokholmie uczestniczyło w uroczystości upamiętniającej zamach. Obecni byli też politycy, z premierem Stefanem Löfvenem (S) na czele, odpowiedzialni za masową imigrację i osłabienie bezpieczeństwa obywateli kraju. Na miejscu zamachu ludność spontanicznie składa kwiaty. (ak)

Szwecja Sztokholm zamach na Drottninggatan

 

Szwecja, Dziennki

6.04.2018


Oddaj mnie wiatrowi
Rocznie umiera w Szwecji około 90 000 obywateli tego kraju. 80% zmarłych zostaje poddanych kremacji. Urna z prochami może być potem umieszczona w indywidualnym, imiennym grobie, oznaczonym kamiennym głazem lub małym pomnikiem.

Jednak najczęściej popiół jest wkopywany w ziemię lub rozsiewany na specjalnym terenie zwanym Minneslund. Są to zbiorowe, anonimowe miejsca pamięci najczęściej o parkowym charakterze. "Minne" to pamięć a "Lund" to staropogańska nazwa gaju ofiarnego.

Coraz częściej jednak, czy to z wyrażoną w testamencie wolą zmarłego, czy też decyzją bliskich, prochy są... oddane wiatrowi. Są one rozsiewane gdzieś w terenie, najczęściej nad wodą lub wręcz na pełnym morzu. Ten zwyczaj jest jednak obwarowany pewnymi warunkami i wymaga zgody odpowiednich władz. (rn)

SZWECJA minneslund KALMAR

Minneslund w Kalmar.

 

Szwecja, Dziennki

5.04.2018


Szwedzi inwestują w akcje
Trzymanie oszczędności na koncie bankowym, to przy dzisiejszym zerowym poziomie oprocentowań kosztowne lenistwo. Blokada pieniędzy na lokacie daje w najlepszym wypadku 1,1% na rok i to tylko w niszowych, lokalnych bankach. Dlatego, ten komu zbywa co nieco na gotówce – ucieka na giełdę. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

4.04.2018


Rosyjskie manewry na Bałtyku
Rosja rozpoczęła dzisiaj manewry wojskowe na południowym Bałtyku, na morzu i w powietrzu. Obszar manewrów leży zaledwie 40 km od wysepek Utklippan w archipelagu Karlskrony. Odpalono kilka pocisków rakietowych.

Manewry stwarzają niebezpieczeństwo dla żeglugi morskiej i ruchu powietrznego. Szwedzki armator Stena Line zmienił trasę promów na linii Karlskrona–Gdynia. Również linie lotnicze będą omijały strefę manewrów.

Szwedzcy eksperci wojskowi zachodzą w głowę o co chodzi Rosjanom. Nie dostrzega się żadnych militarnych powodów. Przeważa opinia, że jest to raczej polityczna manifestacja. Być może ma ona związek z kryzysem dyplomatycznym po ataku na terenie Wielkiej Brytanii gazem bojowym rosyjskiej produkcji.

Manewry potrwają do piątku. 6 kwietnia. (rn)

Szwecja, manewry

 

Szwecja, Dziennki

4.04.2018


Słabnie szwedzka korona
W ciągu ostatnich miesięcy znacznie osłabł kurs szwedzkiej korony, SEK, w stosunku do wielu innych walut. Wczoraj kurs euro osiągnął 10,35 /1€. To najniższy kurs korony od czasu kryzysu 2009 r. Jeszcze na początku marca euro kosztowało 9,8 korony. US dolar osiąga kurs 8,5 korony, a za polską złotówkę płacimy już 2,5 sek.

Przyczyn spadku kursu szwedzkiej korony upatruje się m.in. konieczności przewalutowania dużych sum i wypłaty dywidend zagranicznym właścicielom akcji szwedzkich firm – właśnie trwa okres wypłat; zawirowaniach na rynku nieruchomości – spadek cen i wstrzymane budownictwo; niespodziewanie niskiej inflacji itp.

Poza wypłatą dywidend, pozostałe przyczyny są długotrwałe. Musimy więc liczyć się z podrożeniem importowanych produktów i droższymi wakacjami zagranicą w tym roku. Niski kurs korony stymuluje wprawdzie eksport, ale nie jest to teraz zbytnio potrzebne, gdyż i tak mamy wysoką koniunkturę. Ale, jak wiadomo, różnica między koniunkturą a kolejką górską jest nieznaczna. (rn)

Szwecja, kurs SEK

Spada kurs korony szwedzkiej w stosunku do złotówki.

 

Szwecja, Dziennki

3.04.2018


Gwiazda, która zmarła młodo
Barbro Svensson, najbardziej ukochana szwedzka piosenkarka nie żyje. Po krótkiej chorobie zmarła dziś przed południem w szpitalu. Przyczyną zgonu był rak. Dożyła 80 lat.

Barbro Svensson urodziła się 1938 roku w małym miasteczku Järvsö, w środkowej Szwecji. Swoją pierwszą płytę wydała w wieku 16 lat. Trzy lata później, w 1957 r., zadebiutowała w telewizji. Krajową sławę zyskała w 1959 r., wykonując piosenkę "Czy jeszcze mnie kochasz Klas-Göran?" (Är du kär i mig ännu Klas-Göran). Jednak najpopularniejszą stała się "autobiograficzna" piosenka "Ostra laska w luksusowym opakowaniu" (En tuff brud i lyxförpackning).

W swojej ponad 60 letniej karierze dała ponad 10 tysięcy koncertów, wydała około 100 płyt. Na scenie występowała pod artystycznym pseudonimem Lill-Babs. Całe życie zawsze pełna energii, zawsze ciepła, serdeczna i bezpośrednia. Fenomen Barbro Svensson najlepiej chyba podsumowała jej przyjaciółka, szwedzka piosenkarka i aktorka Lill Lindfors: Nawet jeżeli Barbro dożyła osiemdziesiątki – umarła młodo. (rn) Zobacz: Jestem ostrą laską...

Barbro Svensson

Barbro Svensson.

 

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net