Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Marzec 2018 r. 00189

12

Szwecja, Dziennki

31.03.2018


Szwedzka Wielkanoc w cyfrach
Żywność za blisko trzy miliardy złotych, tysiące ton słodyczy, masowe pielgrzymki do sklepów monopolowych oraz pogoda, która oferuje wszystko od syberyjskich mrozów po śródziemnomorskie klimaty. Tak prezentuje typową szwedzką Wielkanoc Valerie Kaspersen w gazecie Metro. Czytaj dalej...

Szwecja jaja z cukierkami

 

Szwecja, Dziennki

31.03.2018


Samotność w Szwecji
Samotność jest ponoć dokuczliwa. Tak co najmniej przedstawiają ją szwedzkie media, które podjęły ten temat przy okazji Świąt Wielkanocnych. Są nawet propozycje utworzenia ministerstwa zwalczania samotności. Jednak samotność nie należy raczej no największych problemów kraju. Ludziom samotnym żyje się tu całkiem nieźle i często jest to bardziej wybór niż zrządzenie losu.

Szwecja24% ludności Szwecji mieszka samotnie. Blisko 300 000 osób żyje w społecznej izolacji, tzn. mieszkają samotnie i spotykają rodzinę, znajomych lub przyjaciół rzadziej niż raz w tygodniu. Stanowi to około 4% ludności. Wiele osób, również par, przyznaje, że nie ma żadnego zaufanego przyjaciela, poza ewentualnym małżonkiem. Jednak liczba ta regularnie spada. W okresie 1980–2016 zmniejszyła się o połowę, z 26% do 13%. Występują oczywiście duże różnice w różnych grupach wiekowych. Starsze osoby żyją częściej w izolacji niż młodzi.

Blisko połowa Szwedów, 48% w wieku 55-64 lat spotyka krewnych lub przyjaciół poza domem co najmniej raz w tygodniu. Jednak dla staruszków 85+ udział ten wynosi już tylko 37%. 20% tych ostatnich przyznaje, że nie spotyka rodziny lub przyjaciół wcale lub rzadziej niż raz do roku. Na starość ludzie cenią sobie święty spokój. (rn)
Źródło: SCB, Levnadsförhållanden 1980-2016.

 

Szwecja, Dziennki

31.03.2018


MustMust na wielkanocnym stole.
To tradycyjny, świą­teczny napój, bez którego większość Szwedów nie wyobraża sobie ani Wielkanocy, ani Bożego Narodzenia. Co prawda w sklepach dostępny jest przez cały rok, ale największą popularnością cieszy się właśnie w okresach świątecznych. Podczas Wielkanocy 2010 r. Szwe­dzi wypili 9,6 mln litrów mustu, co dało średnio 1 litr na osobę i podwojenie spożycia od 2006 r. Jednak trzy czwarte rocznego spożycia (40 mln litrów) przypada na okres Świąt Bożego Narodzenia.

Napój wylansował Harry Roberts w 1910 roku. Chciał on zaproponować bez­alko­holową alternatywę dla królującego w Szwecji piwa. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

30.03.2018


Misterium Pasyjne w Uddevalla
Jak co roku, na rynku w Uddevalla, w południowo-zachodniej Szwecji odbywa się dzisiaj i jutro przedstawienie Pasyjne – Misterium Męki Pańskiej. Po raz pierwszy wystawiono je w 2002 roku.

Od tamtego czasu zdobywa coraz większą sławę. Tysiące widzów przybywa na nie z całej Szwecji, ale także z sąsiedniej Norwegii, Danii i innych krajów. (ak)
Zobacz przedstawienia z ubiegłych lat...

Szwecja Uddevalla przedstawienie pasyjne

 

Szwecja, Dziennki

29.03.2018


Świąteczny ruch w Szwecji
Dzisiaj w Szwecji już świętujemy. Wielki piątek jest świętem powszechnym i dniem wolnym od pracy. Ci co ruszają w podróż zwalniają się już w czwartek i ruszają w drogę. To jeden z najbardziej intensywnych dni w roku na szwedzkich drogach.

Dzisiaj, w Wielki Czwartek, w Szwecji na pewno ruszają w drogę tutejsze... wiedźmy. Siadają na miotłę, zabierają niezbędne przybory i pędzą na Łysą Górę. Z tym, że wielkanocne wiedźmy to w Szwecji Påskkärringar, a Łysa góra to Blåkulla.

Tą pogańską tradycję uwielbiają dzieciaki. Dziewczynki przebierają się i malują na wiedźmy, biegają po domach i pod groźbą łobuzerskich psot wymuszają słodycze. (rn)

Szwecja Wielkanoc

 

Szwecja, Dziennki

29.03.2018


Dopłaty do instalacji słonecznych
Lawinowo rośnie w Szwecji zainteresowanie instalacją paneli słonecznych. Od nowego roku rząd podwyższył poziom dotacji dla osób prywatnych z 20 do 30% kosztów. Wśród posiadaczy własnych domów wyzwoliło to nagły przypływ entuzjazmu do... ochrony środowiska.

Maksymalna wysokość dotacji wynosi 1,2 miliona koron (492 000 zł; 1sek≈0,41zł). Akceptowalny koszt instalacji nie może jednak przekraczać 37 000 koron +25% VAT za kilowat maksymalnego efektu systemu. Dofinansowanie obejmuje wszystkie typy instalacji słonecznych, zarówno elektryczne jak i cieplno/elektryczne. Instalacja musi być ukończona do końca 2020 r.

Już ubiegły 2017 rok był rekordowy. Przyznano wówczas dotacji na sumę 430,7 milionów koron (176,6 mln zł). Bez wątpienia jednak ten rekord zostanie pobity z nawiązką w obecnym roku. Jak dotąd wpłynęło już ponad 1600 podań o dofinansowanie instalacji słonecznych. W pierwszych dwóch miesiącach roku przyznano 159,6 mln koron dotacji.

Urząd ds Energii (Energimyndigheten) zapewnia, że jak na razie są pieniądze dla tych co już się zgłosili. Na samą wypłatę trzeba poczekać 1–2 lata od momentu przyznania dotacji. Na dofinansowanie instalacji słonecznych państwo przeznacza 915 ml koron rocznie w latach 2018–2020. Złote czasy dla producentów paneli słonecznych! (rn)

Szwecja panele słoneczne

 

Szwecja, Dziennki

28.03.2018


Chińskie paczki
Prawdziwie socjalistyczny interes robi szwedzki rząd. By ograniczyć prywatny import tanich produktów z Chin, który stanowi dużą konkurencję dla krajowego handlu, rząd opodatkował dodatkowo paczki przychodzące do Szwecji z chińskich sklepów internetowych.

Obowiązek płacenia vatu istniał już wcześniej, ale niewielu brało go na poważnie. Od 1 marca ma się to zmienić: nie ma vatu – nie ma paczki.

Ściąganiem podatku ma zajmować się szwedzko-duński państwowy koncern pocztowy Postnord. W kilka tygodni zorganizowano całą machinę ściągania podatku. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

27.03.2018


Partyjne sympatie Szwedów
Na pół roku przed wyborami do riksdagu sympatie Szwedów są podzielone niemal po równo między dwoma blokami – lewicowym i centroprawicowym. Na ten pierwszy składa się rządząca obecnie koalicja Socjaldemokratów S i Zielonych MP wspomagana przez przystawkę Komunistów V. Drugi to blok czterech partii współpracujących w ramach tzw. Aliansu. Są to Moderaci M, Center C, Liberałowie L i Chadecy KD.

W najnowszym badaniu firmy Novus czerwoni otrzymali 39,4% poparcia. Nieco więcej zdobywa Alians: 40,1%. Obok stoją nacjonaliści, partia Szwedzcy Demokraci SD i zaciera ręce. Ze swoim 17,8% poparciem partia będzie mogła nadal odgrywać rolę języczka u wagi w szwedzkim parlamencie.

Sytuacja jednak może ulec znacznej zmianie. Zarówno Zieloni jak i Chadecy nie przekraczają progu wyborczego w aktualnym sondażu. (rn)

Szwecja sondaż 032018

Poparcie dla szwedzkich partii politycznych, marzec 2018 r. Novus.

Szwecja sondaż bloki

Poparcie dla bloków partyjnych. Sondaż firmy Novus, 19/02–18/03.

 

Szwecja, Dziennki

26.03.2018


Szwecja wydala rosyjskiego dyplomatę
W ślad za wieloma innymi krajami również Szwecja wydala rosyjskiego dyplomatę, choć tylko jednego. Jest to reakcja na próbę zabójstwa byłego rosyjskiego szpiega, który przeszedł na stronę Brytyjczyków, Siergieja Skripala i jego córki. Ataku dokonano za pomocą gazu nerwowego zwanego Nowiczok w miasteczku Salisbury, w południowej Anglii. Według brytyjskiej policji gaz ten posiadali tylko Rosjanie.

– Próba zabójstwa w Salisbury wykracza poza bilateralne stosunki brytyjsko rosyjskie – oświadczył premier Szwecji Stefan Löfven (S). To kolejna prowokacja w stosunku do prawa międzynarodowego – pisze Löfven w swoim oświadczeniu.

Rosyjskich dyplomatów wysyła do domu USA oraz 14 krajów UE. Polskę opuści czterech pracowników rosyjskiej ambasady. USA wydali 60. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.03.2018


Turystyczne zwyczaje Szwedów
Zagraniczne wycieczki cieszą się od dużą popularnością w Szwecji. Według najnowszego raportu, tzw. Barometru Podróży 2018, w 2017 r. najchętniej odwiedzano kraje europejskie, a wśród nich najczęstszym celem podróży była Hiszpania. Tą pozycję Hiszpania zachowuje regularnie od 2010 roku., kolejne pozycje na podium zajmują Niemcy i Dania, gdzie Szwedzi jeżdżą głównie po alkohole.

O 10% zmniejszyły się podróże do USA. Podobno wielu z nich zrezygnowało z wyjazdu do Stanów, bo nie podoba im się prezydent Trump. Zmasowana antyamerykańska propaganda w Szwecji odnosi pewne sukcesy. Gorzej idzie propagandzie antyklimatycznej, której ulubionym "chłopcem do bicia" jest przemysł lotniczy. 65% zagranicznych podróży odbywa się samolotem.

Na zagraniczne wakacje Szwedzi wydają średnio 6 487 zł na osobę (15600 sek). Bardziej szczodrzy są szwedzcy turyści w grupie wiekowej 31–40 lat. Oni wydają 8 566 zł na osobę (20600 sek). (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.03.2018


"Nowiczok" ze Szwecji?
Dyplomatyczny kryzys jaki wybuchł po próbie otrucia byłego rosyjskiego podwójnego agenta mieszkającego w Anglii zatacza coraz szersze kręgi. Wielka Brytania wydaliła już 23 rosyjskich dyplomatów, Rosja rewanżuje się tym samym, USA, Polska i inni potępiają zamach. Siergiej Skripal został otruty wraz z córką Julią w Salisbury za pomocą gazu nerwowego zwanego po rosyjsku Nowiczok (Nowicjusz). Brytyjczycy jednoznacznie wskazują na Rosję jako państwo odpowiedzialne za ten zamach. Rosja zaprzecza.

Jedynym producentem Nowicjusza była ponoć Rosja. Rosjanie jednak twierdzą, że użyty w zamachu gaz mógł pochodzić z innych krajów. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa, wymienia ich cały szereg: Wielka Brytania, Słowacja, Czechy i... Szwecja.

Szefowa szwedzkiej dyplomacji Margot Wallström zaćwierkała groźnie w sieci i wezwała ambasadora Rosji w Szwecji na dywanik. (rn)

Szwecja, Margot Wallström

Margot Wallström – Szwedzka minister spraw zagranicznych,

 

Szwecja, Dziennki

17.03.2018


Nordea opuszcza Szwecję
Największy bank północnej Europy przeniesie swoją centralę ze Sztokholmu do Helsinek w Finlandii. Taka decyzja zapadła na walnym zebraniu akcjonariuszy 15 marca 2018 r. Główną przyczyną takiej decyzji były pogróżki szwedzkiego rządu wprowadzenia dodatkowych, miliardowych opłat dla banku.

Nordea powstała w 2000 r. z połączenia fińsko szwedzkiego koncernu finansowego Merita-Nordbanken, duńskiego Unibanku oraz norweskiej Kreditkassen. Główna siedziba banku mieści się jak dotąd w Sztokholmie.

Korzenie Nordei wywodzą się ze szwedzkich banków państwowych – PK-banken, potem Nordbanken. Nawet jeżeli pod koniec 2013 roku prawicowy rząd Szwecji sprzedał wszystkie swoje udziały w banku, zachował on nadal uprzywilejowaną pozycję. Dzięki temu mógł łupić klientów nieco bardziej niż konkurenci.

Zapowiedź przeniesienia głównej siedziby banku do Finlandii wzburzyło szwedzki rząd Stefana Löfvena (S). Niektóre fundusze emerytalne, związane z socjalistami, próbowały powstrzymać taką decyzję. Wielu Szwedów wyprowadzkę Nordei odczuwa jako policzek. Oto szwedzki bank porzuca Szwedów i przenosi się do pogardzanych Finów! (ak)

Szwecja, Sztokholm, główna siedziba banku Nordea

Sztokholm, główna siedziba banku Norde, tzw. PK-huset.

 

Szwecja, Dziennki

15.03.2018


Szwedzi są zadowoleni, ale...
Finowie zadowoleni są bardziej, Najbardziej na świecie mianowicie. Tak wynika z ogłoszonego właśnie raportu World Happiness. Coroczny światowy ranking "Szczęśliwości" jest publikowany od 20012 r. przez organizację SDSN (Sustainable Development Solutions Network), działającą w ramach ONZ. Przedstawia dane z ostatnich trzech lat z ponad 150 krajów świata. Analitycy porównują takie kryteria jak PKB, średnią długość życia, opiekę socjalną, korupcję itp. W najnowszym raporcie uwzględniono również samopoczucie imigrantów.

Kraje skandynawskie królują w tym rankingu od lat. Obecnie najszczęśliwszym krajem świata ogłoszono Finlandię, która przeskoczyła aż z piątego miejsca z 2016 r. Ubiegłoroczni liderzy Norwegowie musieli zadowolić się tym razem drugim miejscem. Skandynawską triadę na podium zamyka Dania. Szwecja znalazła się na 9 miejscu, poprawiając ubiegłoroczny wynik o jedno miejsce.

Wśród krajów Europy Środkowej najszczęśliwsi są Czesi, miejsce 21, Słowacy 39 i Polacy 42, którzy poprawili swój wynik z 2017 r. o cztery miejsca. Na ostatnim, 156 miejscu znalazła się Burundi. (rn) Zobacz raport WH2018, PDF 2,7MB...

 

Szwecja, Dziennki

13.03.2018


Najnowsza księżniczka Szwecji
Szwecja zyskała kolejną księżniczkę. W pierwszej godzinie piątku 2 marca księżniczka Madeleine urodziła swoją drugą córeczkę. To trzecie już dziecko księżniczki Madeleine i Christophera O'Neilla. Para dostarczyła jak dotąd dwie księżniczki i jednego księcia.

Najmłodsza księżniczka Szwecji otrzymała imiona Adrienne Josephine Alice – oświadczył wczoraj szczęśliwy dziadek, miłościwie nam panujący król Carl XVI Gustaf podczas zwyczajowego konsylium z udziałem rządu i innych ważnych osobistości. Księżniczka otrzymała też tytuł Wojewody (Hertig, Dux) Blekinge.

Księżniczka Adrienne jest dziesiąta w kolejce do szwedzkiego tronu. (an) Szwecja, księżniczka Adrienne

Księżniczka Adrienne, urodzona 2 marca 2018 r., 10 w kolejce do szwedzkiego tronu.
Foto: Christopher O'Neill, Kungahuset

 

Szwecja, Dziennki

1.03.2018


Szwedzkie "500+" +200
Po raz pierwszy od 12 lat szwedzcy rodzice dostaną podwyżkę. Dodatek dziecięcy (barnbidrag), takie szwedzkie 500+, podniesiono o 200 koron. Dotacja dziecięca wynosiła dotąd 1050 koron na każde dziecko. Teraz wynosi ona 1250 koron (≈517 zł).

Do tego dochodzi premia za wielodzietność. Ta jednak nie została podwyższona i nadal wynosi:

2 dzieci = 150 sek ≈ 62,1 zł
3 dzieci = 730 sek ≈ 302,22 zł
4 dzieci = 1740 sek ≈ 720,36 zł
5 dzieci = 2990 sek ≈ 1 237,86 zł
6 dzieci = 4240 sek ≈ 1 755,36 zł

Ten kto dorobił się np. czwórki pociech otrzymuje więc w sumie 4x1250+1740 = 6749 sek miesięcznie (≈2794 zł/m;1 sek=0,4140 zł). (rn) Zobacz też 12.02.2016...

Szwecja, rodzina

 

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net