Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

Luty 2018 r. 00124

12

Szwecja, Dziennki

28.02.2018


Śniegi mrozy i zamiecie w Szwecji
Od kilku już dni śnieg pada w wielu regionach Szwecji. I wszystko wskazuje nadal, że nie zamierza przestać również dzisiaj. Wiele dróg jest nieprzejezdnych, choć służy drogowe "rzucają do boju" wszystko co mają.

Mimo to dochodzi do wielu wypadków, czasami seryjnych zderzeń. Szwedzki Instytut Meteorologii namawia do rezygnacji z podróżowania samochodem, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne. Również komunikacja publiczna przeżywa ciężkie chwile – opóźnienia i odwołania połączeń to niemal norma. Sytuacji nie poprawiają spore mrozy i częste wichury i zamiecie.

Ale jutro już marzec, a w marcu wiadomo – jak w garncu, czyli ciepło. Tylko czy zima zna się na kalendarzu? (ak)

 

Szwecja, Dziennki

25.02.2018


Szwedzkie panie liderem zimowej olimpiady
Zimowe igrzyska w Korei zakończyła Szwecja z przytupem – dwa medale, złoty i srebrny, w ostatnim dniu. Oba medale w curlingu, złoto dla pań, srebro wzięli panowie. W sumie Szwedzi skasowali 14 medali, 7 złotych, 6 srebrnych i jeden brązowy. To najlepszy wynik wszech czasów, uwzględniając wartość kruszcu.

W medalowej klasyfikacji Szwecja kończy igrzyska na 6 miejscu. Ale szwedzkie panie... na pierwszym! Zdobyły one 5 złotych 4 srebrne i 1 brązowy medal. Wyprzedziły w ten sposób zarówno kobiety z USA 5–3–4, Holandii 5–3–4 oraz, co najważniejsze Norwegii 4–5–3!

Najważniejsze, bo rywalizacja między skandynawskimi sąsiadami jest zażarta. W Szwecji mawia się, że nie o to chodzi żeby wygrać zimową olimpiadę – ważne żeby Norwegia przegrała. Paniom to się tym razem udało. Ale pełnię szczęścia mąci 39 norweskich medali, 14-14-11, i pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej. (rn)

Szwecja, Frida Hansdotter

Frida Hansdotter, złoty medal, slalom.

 

Szwecja, Dziennki

25.02.2018


Szwedzkie olimpijskie sukcesy
Zrozumiała jest ogromna radość Polaków ze złotego medalu dla Kamila Stocha. Tym bardziej zrozumiała jest radość Szwedów ze swoich... 4 złotych i 3 srebrnych medali. W sumie 7! Co jak dotąd daje to Szwecji 6 miejsce.

Najnowsza szwedzka zdobycz to wczorajszy srebrny medal damskiej sztafety. Anna Haag, Charlotte Kalla, Ebba Andersson och Stina Nilsson, wywalczyły kolejny medal dla Szwecji. Dla Charlotty Kalla i Stiny Nilsson to już drugi medal w tej Olimpiadzie. Pierwsza wywalczyła już wcześniej złoto w biegułączonym na 15 km oraz srebro w biegu na nartach na 10 km. Druga również złoto w narciarskim sprincie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.02.2018


Tanieją mieszkania w Szwecji
Od wielu lat ceny domów i mieszkań nieustannie rosły w Szwecji. Ekonomiści z wielu stron świata przestrzegali przed rosnącą bańką cenową. Jednak w ostatnim czasie wzrost cen został zastopowany. Nastąpiło nawet odwrócenie trendu i ceny zaczęły spadać.

Styczeń 2018 r. był kolejnym miesiącem spadków cen nieruchomości mieszkalnych. W skali kraju ich wartość spadła o 1%. Rekordzistą jest Geteborg, gdzie ceny mieszkań własnościowych spadły o 5%. Czytaj dalej...

Szwecja, ceny domów

 

Szwecja, Dziennki

13.02.2018


Szwedzkie medale
Szwedzka ekipa odnosi sukcesy na Olipiadzie Zimowej PyeongChang 2018. Mamy już trzy medale – dwa złote i jeden srebrny. Oto nasi medaliści:
– Stina Nilsson, sprint, złoty medal
– Charlotte Kalla, bieg łączony (skiathlon), złoty medal
– Sebastian Samuelsson, bieg pościgowy, srebrny medal.

Tyle na razie. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

13.02.2018


Terrorysta przed sądem
Szwedzkie media są dzisiaj zdominowane rozprawą sądową islamskiego terrorysty z Uzbekistanu, Rachmana Akiłowa. 7 kwietmnia 1917 r, Akiłow w pełnym pędzie przejechał ponad kilometr po najpopularniejszym deptaku Sztokholmu, taranując przechodniów. W ten sposób zamordował pięć osób. Akiłow przyznaje się do winy,

Państwowa telewizja SVT raportuje z rozprawy na żywo. Rozprawa potrwa wiele dni. 155 osób występuje w eoli powoda. Wyrok zapadnie prawdopodobnie w czerwcu. (ak) Zobacz też 31.01.2018...

 

Szwecja, Dziennki

13.02.2018


Tłusty wtorek zamiast czwartku
W Szwecji jest również zwyczaj obżerania się ciastkami przed rozpoczęciem wielkiego postu, podobnie jak w Polsce. Ale tutaj obżeramy się we wtorek przed środą popielcową, a nie w czwartek. Jest to raczej odpowiednik mało już znanej w Polsce tradycji zapustów.

Szwecja semlaZamiast pączków zajada się tutaj "semlor" - pszenne bułki wypełnione masą migdałową i bitą śmietaną. Zwyczaj sięga czasów, kiedy Szwecja była katolicka, czyli przed XVI wiekiem. W protestanckiej Szwecji postu już ni ma, ale semla została. Wśród jej ofiar są nie tylko zwykli właściciele pokaźnego obrzuszenia, ale i – jak głosi fama – szwedzki król Adolf Fredrik. W tłusty wtorek 1771 r. po spożyciu homara, kawioru, kiszonej kapusty – zjadł na deser parę semli i... wyzionął ducha. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2018


I odpuść nam nasze długi...
Mimo, że w Szwecji trwa wysoka koniunktura gospodarcza, rekordowa ilość Szwedów występuje o tzw. oddłużenie (skuldsanering). W ubiegłym 2017 roku państwowy Urząd Komorniczy (Kronofogden) otrzymał około 19 000 podań o oddłużenie. Rok wcześniej, w 2016 r., było ich 12 300.

Oddłużanie dla osób fizycznych trwa w Szwecji 5 lat. W tym czasie "pacjent" musi żyć na poziomie egzystencjalnego minimum oraz co miesiąc wpłacać ustaloną sumę do Urzędu Komorniczego. Nawet jeżeli w tym czasie długi nie zostaną spłacone zostają one umorzone. Ewentualne straty ponoszą wierzyciele.

Przystąpienie do programu oddłużenia nie wymaga ogłoszenia upadłości osobistej. Wręcz przeciwnie – osobista upadłość nie uwalnia od długów.

Pod koniec 2016 r. wprowadzono pewne ułatwienia w możliwościach oddłużania. Wnioski można składać przez internet, plan płatności jest łagodniejszy dla rodziców nieletnich dzieci, dwa miesiące w roku są wolne od płatności. Być może m.in. te udogodnienia doprowadziły do nagłego wzrostu chętnych do "odpustu zupełnego". (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2018


Giełdowe tsunami akt II
W poniedziałek 5 i wtorek 6 lutego mieliśmy dwa silne spadki na sztokholmskiej giełdzie. "Solidarnościowe", w ślad za piątkowym tąpnięciem w USA. Potem jednak optymizm wśród inwestorów zaczął wracać. Ale na krótko.

Wczorajszą sesję szwedzki index OMX Stockholm PI zakończył spadkiem –2,01%. Ale to tylko preludium. Amerykańskie giełdy poszły znacznie dalej. Dow Jones potaniał o 4,15%, a NASDAQ o 3,9%.

Teraz giełdowa fala tsunami obiega świat. Co robić? Najlepiej zaprosić żonę na romantyczną kolację przy świecach. (rn)

Szwecja.net Romantyczna kolacja

 

Szwecja, Dziennki

7.02.2018


Krajowa doba lodowa w Szwecji
Szwecja doczekała się wczoraj pierwszej w sezonie "krajowej doby lodowej" (nationellt isdygn). W całym kraju temperatura była poniżej zera od godziny 19:00 poniedziałku 5 stycznia do wtorku 6 stycznia, również do godziny 19. Poprzedniej zimy krajowa doba lodowa nie wystąpiła ani razu.

Lodową nazywamy dobę, gdy temperatura w całym kraju jest równa lub mniejsza od 0°C od godz. 19 do 19 dnia następnego. Najczęściej pojawia się ona w Szwecji w miesiącach styczeń–luty. Nie każdej zimy ją obserwujemy, ale są zimy obfite w lodowe doby.

Rekordzistą jest rok 1970, kiedy to odnotowano w Szwecji aż 25 lodowych dób. Mróz trzymał wówczas cały kraj w okowach nawet przez 10 dni pod rząd. Statystyki dotyczą okresu od 1950 r. do dziś i nie obejmują wojennych lat 1940–42, ani roku 1947, kiedy to zimy były ekstremalnie mroźne. (ak)

Szwecja zima

 

Szwecja, Dziennki

7.02.2018


Rzeź na giełdzie
Kursy akcji przedsiębiorstw zanurkowały ostro na całym świecie w ciągu ostatnich dni. Zaczęło się już w ubiegły piątek w Ameryce, gdzie główne indeksy spadły o parę procent. Reszta świata natychmiast podążyła w tym samym kierunku w poniedziałek, a giełdy w Stanach zanurkowały jeszcze mocniej. W efekcie nowojorski indeks Dow Jones stracił na wartości w ciągu ostatniego tygodnia blisko 5%, a szwedzki OMX Stockholm PI nawet ponad 5%.

Co ciekawe, ucieczkę inwestorów z giełdy spowodowały... pozytywne dane makro w Ameryce. Tak przynajmniej interpretują media. Wzrosły tam płace – to dobrze. Ale więcej niż przewidywano – to źle. Dalej spekulowano, że nastąpi zbyt szybki wzrost inflacji oraz stóp procentowych, co może uczynić akcje firm mniej atrakcyjne.

Jednak już wczorajsza, wtorkowa sesja w USA zakończyła się wzrostami: Dow Jones +2,33 i NASDAQ +2,13 . Japońska Nikkei wystartowała dziś rano też wzrostem, choć potem zaczęła wolno wycofywać się z optymizmu. Eksperci są jednak zdania, że spadki ostatnich dni to jeszcze nie krach, to kubeł zimnej wody. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.02.2018


Zagraniczny dyplom w Szwecji
Coraz więcej imigrantów ma swoje wykształcenie i uniwersyteckie dyplomy uznawane w Szwecji. Porównaniem zagranicznego wykształcenia ze szwedzkim zajmuje się Rada Uniwersytetów i Szkół Wyższych (Universitets- och högskolerådet, UHR). Rada wydaje opinię, którą można przedłożyć pracodawcy, szukając pracy.

W 2017 roku 23 470 osób złożyło 29 187 podań o porównanie swojego zagranicznego wykształcenia licealnego, policealnego i akademickiego ze szwedzkim. O takie porównanie występują najczęściej przybysze z Syrii, Iranu i Iraku.

Wnioski o ocenę zagranicznego wykształcenia składa się przez internet do UHR. Szanse otrzymania pracy w ciągu 1–3 lat dla osób posiadających porównawczą opinię Rady wzrastają o 9–11%. Czytaj dalej...

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

5.02.2018


–40°C, prawie
Po cieplejszym okresie mrozy ogarniają teraz całą już Szwecję, choć niesprawiedliwie. W Skanii na południu kraju zaledwie –2°C, podczas gdy na pœfinocy o cafie 25°C mniej. Mroźnym rekordzistą dzisiejszej nocy jest lapońska miejscowość Nikkaluokta. Temperatura spadła tam do –39,8°C. To jak narazie rekord sezonu.

Jednak, jak twierdzą pogodowe wróżki, szczyt, a raczej dno zostało osiągnięte. To wszystko na co stać było zimę tego roku. Teraz czekają nas już łagodniejsze mrozy. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

5.02.2018


Szwedzki mniej ważny
Czas od otrzymania prawa pobytu w Szwecji do podjęcia pierwszej pracy przez nowo przybyłych imigrantów zmniejszył się o blisko połowę od 2007 roku – z dumą donoszą szwedzkie media. Chodzi o czas, w którym połowa przybyszów ma pracę. Wcześniej zajmowało to 8–9 lat. Teraz "zaledwie" 5–6 lat – wyliczył szwedzki Główny Urząd Statystyczny, SCB. Statystyki dotyczą imigrantów spoza UE.

Jedną z przyczyn pozytywnego rozwoju jest złagodzenie wymagań znajomości języka szwedzkiego. Często wystarcza słaba jego znajomość lub nawet tylko język angielski. Inną – wysoka koniunktura w Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.02.2018


Zbiórka nielegalnej broni w Szwecji
Od dzisiaj obowiązuje w Szwecji amnestia dla posiadaczy broni palnej i amunicji bez wymaganej licencji. Do końca kwietnia 2018 r. można oddać policji nielegalną broń, bez ryzyka, że zostanie się oskarżonym.

W ciągu ostatnich 25 lat przeprowadzono już trzy takie akcje, w latach 1993, 2007 oraz 2013. W tej ostatniej zebrano około 15000 sztuk różnego rodzaju broni w całym kraju. Rekordzistą jednak pozostaje pewien obywatel, który w 1993 r. przywiózł na policję w pełni sprawne... działo przeciwlotnicze. Doszedł widać do wniosku, że wojna się skończyła. (rn) Zobacz też 25.03.2017...

Szwecja nielegalna bron

 

Szwecja, Dziennki

1.02.2018


Zakaz trzymania komórki za kierownicą
Od dzisiaj obowiązuje również w Szwecji zakaz trzymania w ręku telefonu komórkowego przez kierowców w trakcie jazdy. Dotychczasowe regulacje były nieostre i stwarzały spory margines interpretacji. Teraz sprawa jest jasna – kierowcy, który podczas jazdy trzyma w ręku komórkę ryzykuje otrzymaniem mandatu, np. 1500 koron, a nawet utratą prawa jazdy. I tak zniknęła kolejna wolność w Szwecji.

Nadal wolno rozmawiać podczas jazdy poprzez systemy tzw. handsfree, niewymagające trzymania aparatu w ręku. (rn)

 

Szwecja.net Aktualności.

nic

2018: ...12,: 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008,
2007, 2006.

 

 © Szwecja.net