nic
nic

Nowinki ze Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

20.08.2017


Policyjne strzelaniny w Szwecji
W ciągu dwóch ostatnich dni szwedzka policja postrzeliła aż 8 osób – trzy śmiertelnie. W piątek policyjne kule dosięgnęły dwóch mężczyzn w Västerås. Wieczorem tego samego dnia w Uppsali zastrzelony został przez policjantów inny mężczyzna. Czarną passę kontynuowała policja w Malme, gdzie postrzelono dwóch mężczyzn w wieku 25 lat. Ich rany nie zagrażają życiu.

Na tym nie koniec. Jeszcze w piątek wieczorem postrzelono 20 latka w Sztokholmie, w dzielnicy Tensta. Zmarł po przewiezieniu na pogotowie ratunkowe. Na pogotowiu powstała groźna sytuacja gdy przybyli tam jego krewni.

W sobotę koło godziny 19 tragiczny los podzielił pewien mężczyzna spod Borås – postrzelony przez policję zmarł w szpitalu. W nocy na niedzielę postrzelono w nogi jedną osobę w Lysekil na zachodnim wybrzeżu, podczas wtargnięcia do mieszkania policyjnego oddziału specjalnego. Kilka strzałów oddano też w kierunku wielorodzinnego domu mieszkalnego w Mölndal pod Geteborgiem. Tym razem obyło się bez ofiar.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, szwedzki premier Stefan Löfven (S) obiecał zwiększyć budżet policji o 2 miliardy koron (≈900 mln SEK), do totalnie 7,1 mld SEK. (rn)

 
 

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

07.08.2017


Afera Borga

Anders Borg

Anders Borg lubieżny.

Szwecja

Afera wyciekowa, wyciek tajnych danych ze Szwecji, przycichła nieco. Teraz media znalazły nowy temat – przyrodzenie Borga. Były minister finansów w latach 2006–2014, Anders Borg, miał zachowywać się rozpustnie tydzień temu na pewnej imprezie w sztokholmskich szkierach. Pijany jak bąk zaczepiał ponoć gości, kobietom wymyślał od kurew, pokazywał przyrodzenie, a nawet za tyłek łapał facetów.

Sprawa dotarła do mediów – jak znalazł na ogórkowy sezon – zrobiła się afera. Borg zasiadał w zarządzie kilku dużych spółek, przede wszystkim spółki inwestycyjnej Kinnevik. Już nie zasiada – po wybuchu skandalu złożył wymówienie, które zostało natychmiast przyjęte. Publiczne przechwalanie się przyrodzeniem drogo kosztuje Borga.

Wśród oburzonych komentarzy znalazły się jednak również bardziej wyrozumiałe. – W końcu Borg nie robił nic innego niż to co robią uczestnicy tzw. "parad równości" – napisał poseł Robert Stenkvist (SD). (rn)

 

Szwecja, Dziennki

07.08.2017


PKB Szwecji 4%
Roczny przyrost PKB Szwecji przekroczył wszelkie oczekiwania i poszybował aż do 4% według statystyk II kwartału. W ten sposób Szwecja dogania europejskiego prymusa – Polskę. W porównaniu kwartalnym przyrost PKB wyniósł 1,7%. Do pozytywnego wzrostu gospodarczego przyczyniły się głównie inwestycje bezpośrednie oraz konsumpcja gospodarstw domowych.

W poprzednim okresie rozliczeniowym, kwartalna różnica wynosiła 0,6% a roczna 2.3%. Szwedzka gospodarka nabiera więc coraz większego tempa. Teraz podnoszą się głosy o potrzebie szybszego podniesienia referencyjnej stopy procentowej. Mówi się o kwietniu 2018 roku, podczas gdy Narodowy Bank Szwecji, Riksbanken, zapowiadał podniesienie stopy na "połowę 2018 roku". Obecnie mamy minusową stopę referencyjną, –0,5%. (rn)

Szwecja, stopa repo

 

Szwecja, Dziennki

06.08.2017


Cmentarzysko słoni
Główna autorka kryzysu rządowego w Szwecji, Maria Ågren, która naiwnie (miejmy nadzieję) doprowadziła do wycieku za granicę tajnych szwedzkich baz danych, ma się dobrze. Stanowisko generalnego dyrektora Urzędu Transportu straciła wprawdzie już w styczniu 2017 roku, ale... pensję pobiera do dziś! I to nie bagatelną – 115 200 sek, ≈ 51 000 zł miesięcznie!

Okazuje się, że szwedzka biurżuazja dba o swoich. Wysokiej rangi państwowi urzędnicy, gdy coś naknocą lub narozrabiają i tracą stanowisko, są umieszczani na liście płac kancelarii rządu – z zachowanym obrzydliwie wysokim wynagrodzeniem. Ten system nazywany jest frywolnie "Cmentarzyskiem słoni". Powinien jednak być nazywanym bezwstydnym okradaniem podatników. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.07.2017


Remont szwedzkiego rządu
W wyniku IT–skandalu, wycieku za granicę tajnych danych z Urzędu Transportu premier Szwecji Stefan Löfven (S), pod naciskiem opozycji, dokonuje zmian w składzie rządu. Ubiegając z góry przegrane głosowanie w riksdagu nad wotum nieufności wobec trzech swoich ministrów wymienia... czterech. Ale nie tych co trzeba.

Opozycja żądała dymisji trzech socjalistycznych ministrów – infrastruktury Anny Johansson, spraw wewnętrznych Andersa Ygemana oraz obrony Petera Hultqvista. Z tej trójki ostał się jednak minister obrony.

Daje to szansę opozycji do dalszego grzania tematu więc opozycja grzeje. Szwedzcy Demokraci (SD) oraz Chrześcijańscy Demokracji (KD) nadal żądają głowy ministra obrony Hultqvista. Po południu przyłączyły się do tego żądania pozostałe partie Aliansu – Moderaci (M), Liberałowie (L) i Center (C).

Przy okazji remontu szwedzki premier wymienił jeszcze dwóch ministrów niezamieszanych w aferę wyciekową. Urząd ministra do spraw migracji otrzymała Heléne Fritzon (S) – biedactwo. Annika Strandhäll (S) obejmuję ministerstwo zdrowia i spraw społecznych. Dotychczasowy minister zdrowia zrezygnował z pełnienia tej funkcji z powodu... złego stanu zdrowia. (rn)

Szwecja, nowi ministrowie 2017 07 27

Nowi ministrowie: Morgan Johansson MSW, Tomas Eneroth MIB, Helene Fritzon min. ds. migracji, Annika Strandhäll ds. spraw socjalnych – wszyscy (S),

 
  Szwecja

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości
2. kwart. 2017: 1,7% kw./kw. (0,6)
2 kw. 2017: 4% r/r (2,6%)
2016: 4 378 578 mln sek
(4 158 728 mln).
2016: 441 000 per capita (424 400).

Inflacja
6/2017: 1,7% r/r (1,6%)

Bezrobocie
6/2017: 6,6% (7,3%)

Liczba ludności
31.05.2017: 10 042 928

W nawiasach poprzedni okres.

 

 

 

Szwecja

 

 

Szwecja

 

 

 

Szwecja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nic
 
 

Więcej Nowinek...

 
nic 450
   
 

 © Szwecja.net

Szwecja.net
 
  Szwecja.net