nic
nic

Nowinki ze Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

13.02.2017


Nowa Somalia – w Szwecji
Okazało się, że wielu z tych, którzy przybyli do Szwecji wraz z olbrzymią falą "uchodźców" w 2015 roku nie wykazało wystarczających powodów by otrzymać tutaj azyl, status uchodźcy i prawo pobytu w kraju. W takiej sytuacji są zmuszeni opuścić Szwecję. Wielu czyni to dobrowolnie, inni są deportowani siłą, ale jest też duża grupa, która schodzi do podziemia.

Odmowy azylu otrzymują najczęściej obywatele Afganistanu, Iraku i Somalii. Urząd Migracyjny, Migrationsverket, oblicza, że do roku 2021 w Szwecji będzie przebywało nielegalnie blisko 50 tysięcy niedoszłych uchodźców. Powstanie w ten sposób równoległe społeczeństwo, rządzące się własnymi prawami... a raczej bezprawiem. Zasili ono istniejące już dzisiaj enklawy wykluczonych z własnego wyboru.(rn)

 
 

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2017


Paszporty na eksport
W ubiegłym roku policja w Szwecji otrzymała 63 628 zgłoszeń zaginięcia szwedzkich paszportów. Od roku 2008 szwedzkim obywatelom gdzieś przepadło ponad pół miliona paszportów. Czyżby Szwedzi to aż takie gapy? Raczej nie. Szwedzkie paszporty są bardzo poszukiwane wśród przemytników ludzi i zawodowych przestępców. Na czarnym rynku szwedzkie paszporty osiągają cenę nawet 25–30 tys. złotych za sztukę.

Od 15 kwietnia 2016 r. obowiązuje w Szwecji nowe prawo, według którego obywatel kraju może otrzymać tylko trzy nowe paszporty w ciągu pięciu lat. Poprzednio nie było praktycznie żadnych ograniczeń. Rekordziści zgłaszali się po nowe paszporty nawet 12 razy w okresie dwóch lat.

Nowe przepisy nie zatrzymały zbytnio paszportowych przekrętów. Jednak zatrzymany został coroczny przyrost "zgubionych" paszportów. (rn) Zobacz też 31.01.2015....

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2017


Ratunek dla zbłądzonych
Ogromne połacie Szwecji to dzikie tereny, bezdroża dalekie od cywilizacji. Wyprawa w takie obszary jest tyle fascynująca co i niebezpieczna. Niejeden śmiałek traci orientację i nie jpotrafi poruszać się w pożądanym celu. Tak było dotąd...

Od nowego roku szwedzka policja lansuje nowy system umożliwiający zagubionym wędrowcom odnalezienie drogi do domu. Wystarczy mieć ze sobą smartfona z gps-em i zasięg. Zagubiony podróżnik dzwoni na numer alarmowy 112, po czym otrzymuje sms z linkiem do automatycznie stworzonej mapy specjalnie dla niego. Mapa zaprowadzi go w bezpieczne miejsce. (rn)

Szwecja, dzicz

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2017


Praca w Szwecji
Bezrobocie w Szwecji utrzymuje się na rozsądnym poziomie 6,5–7%. W grudniu 2016 wyniosło ono zaledwie 6,5% lub 6,9 z uwzględnieniem sezonowości. W wielu zawodach pracodawcom trudno jest znaleźć personel z odpowiednimi kwalifikacjami. Oto branże, w których najłatwiej dzisiaj znaleźć w Szwecji pracę:
– Komputery i informatyka (Data/IT)
– Pedagogika (Pedagogiskt arbete)
– Administracja, ekonomia, prawo (Administration, ekonomi och juridik)
– Hotelarstwo i gastronomia (Hotell, restaurang och storhushåll)
– Budownictwo i roboty ziemne (Bygg och anläggning)

Stały brak wykwalifikowanego personelu występuje też w służbie zdrowia i innych jednostkach opieki społecznej. (an)

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2017


Samotny wilk z Dalarna
Co roku emocje Szwedów rozgrzewa polowanie na wilki. Mieszkańcy miast, którzy wilka widzieli tylko w telewizji, protestują przeciwko zabijaniu niewinnych stworzeń. Hodowcy zwierząt domowych lub reniferów protestują przeciwko zbyt małym kwotom do odstrzału. Media mają swój "gorący temat".

Tym razem myśliwi dostali zezwolenie na odstrzelenie 25 wilków w Szwecji. Życie straciło już 24 sztuk i jest już prawie po sezonie. Ostatni samotny wilk w krainie Dalarna wymusza to "prawie".

Wilk zrozumiał, że kombinacja pies plus człowiek oznacza niebezpieczeństwo. Czas wówczas przenieść się w inne regiony. Jak dotąd udaje mu się unikać wypełnienia kwoty. Gdy wytrwa do 15 lutego – ocali życie. Sezon polowania zostanie zakończony właśnie 15 lutego, bez względu na wynik. (an)

Szwecja, wilk

 

Szwecja, Dziennki

8.02.2017


Mróz całą dobę w całej Szwecji
– po raz pierwszy tej zimy. Meteorolodzy mają nadzieję odnotować pierwszą tej zimy "krajową dobę lodową" – nationellt isdygn. Oznacza to, że średnia dobowa temperatura na terenie całego kraju jest równa lub niższa od 0°C. Pomiary zaczynają się od godziny 19:00 i trwają 24 godziny. Dzisiaj po 19 dowiemy się czy luty spełnił swój mroźny obowiązek...

Po 19

I dowiedzieliśmy się – pierwsza lodowa doba tej zimy w Szwecji jest faktem. Jednak sprawa wisiała na włosku. W miejscowości Skillinge w Skanni, na południu kraju, średnia temperatura z 24 godzin wyniosła zaledwie –0,3°C. Rekordzistą mrozu była natomiast miejscowość Vittangi w Norrbotten na północy. Tam temperatura spadła do –31,6°C. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.02.2017


Zamiana ról
Dzieci imigrantów w Szwecji są częstokroć zmuszone pełnić rolę tłumacza dla swoich rodziców w kontaktach ze służbą zdrowia, urzędami czy służbami socjalnymi. Zdarza się często, że w takich wypadkach następuje zamiana ról – dziecka i rodzica. Taka praktyka jest zakazana w Norwegii, ale nie w Szwecji.

Niechęć lub niezdolność dorosłych imigrantów do nauki języka szwedzkiego oraz brak tłumaczy powoduje, że dzieci, nawet młodsze niż 10 lat, są obarczane tą rolą. Rodzice nie potrafią też często zamówić tłumacza, np. przed wizytą u lekarza.

To zbyt duża odpowiedzialność dla dziecka – protestuje teraz szwedzkie ministerstwo zdrowia i spraw społecznych. (rn)

Szwecja

 
 

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości
3 kw. 2016: 2,8% r/r (3,4%)
3 kw. 2016: 0,5% kw/kw (0,5%)
2015: 4 158 728 mln SEK (3,918 bln SEK)
2015: 424 400 SEK per capita (404 100).

Inflacja
12/2016: 1.7% r/r (1,4%)

Bezrobocie
12/2016: 6,9% (6,8%) z uwzgl. sezonowości.

Liczba ludności
31.10.2016: 9 967 274 (9 954 420)

W nawiasach poprzedni okres.

 

 

 

Szwecja

 

 

Szwecja

 

 

 

Szwecja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nic
 
 

Więcej Nowinek...

 
nic 450
   
 

 © Szwecja.net

Szwecja.net
 
  Szwecja.net