nic
nic

Nowinki ze Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

26.03.2017


Smak Bałtyku – epizod IV
Przez całe pokolenia Morze Bałtyckie było miejscem pracy i przyjemności, nadziei i tragedii. Jedni przybywali tam znad Morza Północnego albo Oceanu Atlantyckiego, inni przypływali wodami rzek - Torniojoki, Kemijoki, Newy, Dźwiny, Wisły czy Odry. Fiordy, klify, piaszczyste plaże, urokliwe porty, rybackie łodzie, dzika przyroda, cudowne krajobrazy - takie jest Morze Bałtyckie, ze wszystkimi tajemnicami i historiami jakie w sobie skrywa.

Tak rozpoczyna swoją kolejnoą opowieść o rodzinnych podróżach Michał Cichecki, który wraz z żoną i dwoma córeczkami okrąża Bałtyk w kilku etapach. Zapraszamy na kolejny etap – Eposzi IV...

 
 

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

25.03.2017


Czas letni w Szwecji
Dziś w nocy zmiana czasu – przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, na czas letni. W niedzielę 26 marca godzina druga w nocy stanie się godziną trzecią. Nie umawiaj się z nikim na niedzielę 2:30 – takiej godziny nie będzie.

Pierwszą próbę wprowadzenia czasu letniego w Szwecji przeprowadzono już w roku 1916. Jednak protesty Szwedów były wówczas tak durze, że szybko się z pomysłu wycofano. Dopiero w 1980 roku wprowadzono w Szwecji różne czasy dla zimy i lata, choć czas letni był wówczas nieco krótszy. Po utracie niepodległości i przystąpieniu Szwecji do Unii Europejskiej o długości zimy i lata decydują już a biurokraci – podobnie jak o krzywiźnie banana.

Obecny unijny, nieco dłuży okres czasu letniego, obowiązuje od 1996 roku – i obywatele nie mają nic do gadania. Mogą sobie tylko poklikać w sieciowych sondażach. W jednym z nich na stronie SVT.se blisko 70% spośród 8000 respondentów wypowiada się przeciwko zmianie czasu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.03.2017


Amnestia na nielegalną broń
Trzymasz pod łóżkiem kałasznikowa czy bazuki – masz szansę pozbyć się groźnego ładunku. Na początku przyszłego roku, od lutego do kwietnia szwedzki rząd zamierza ogłosić amnestię dla posiadaczy nielegalnej broni i amunicji. Będą oni mogli oddać je policji, bez obawy poniesienia prawnych konsekwencji.

W ciągu ostatnich 20 lat przeprowadzono już trzy takie akcje, w latach 1993, 2007 oraz 2013. W tej ostatniej zebrano 15 000 nielegalnej broni oraz 36 ton(!) amunicji. Miejmy nadzieję, że i teraz groźni kryminaliści ustawiają się już w kolejce do komisariatów policji. (rn) Zobacz też 1.02.2013...

Anders Ygeman amnestia broni

Minister Spraw Wewnętrznych, Anders Ygeman (S), zapowiada amnestię dla posiadaczy nielegalnej broni i amunicji.

 

Szwecja, Dziennki

24.03.2017


Nowe podatki w Szwecji
Pod pretekstem walki z klimatem szwedzki skrajnie lewicowy rząd zamierza złupić swoich obywateli nowym podatkiem. Tym razem posiadacze starszych samochodów, wydalających w spalinach więcej dwutlenku węgla CO2 mają płacić dodatkowe tysiące koron.

Aby to wszystko wyglądało bardzo poważnie i naukowo, rząd wyliczył precyzyjną zasady łupienia. Za wyziewy CO2 powyżej 95 g/km właściciele samochodów będą płacili 77 koron za każdy gram, a powyżej 140 g/km 100 koron za gram.

Oznacza to, że zdecydowana większość samochodów poruszających się dzisiaj po szwedzkich drogach objęta będzie tym drastycznym podatkiem. Posiadacz np. popularnego Volvo V90 płaci dzisiaj około 1500 koron rocznie podatku samochodowego. Po wejściu w życie nowego prawa suma ta wyniesie 5325 koron (sek) czyli około 2 400 zł/rok, 1sek≈45gr. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.03.2017


Kolejny szwedzki książę
Szwedzka księżniczka Zofia, żona księcia Karola Filipa ponownie jest w ciąży, czy jak to mówią Szwedzi – är med barn (dosł.: jest z dzieckiem). Rozwiązanie jest przewidywane na wrzesień obecnego roku.

Karol Filip, jedyny syn aktualnie panującego króla Karola XVI Gustawa, poślubił swą wieloletnią przyjaciółkę Zofię Hellqvist w czerwcu 2015 roku. W niecały rok później urodził się ich pierwszy syn, książę Aleksander. Obie siostry księcia, zarówno starsza Wiktoria jak i młodsza Magdalena mają już po dwójce dzieci. Teraz książęta Karol Filip i Zofia postarali się o kolejnego kandydata do szwedzkiego tronu. Będzie on szósty w kolejce. (ak)

Rodzina książęca

Rodzina książęca: Karol Filip, jego żona Zofia oraz syn Aleksander.
Foto Kungahuset.

 

Szwecja, Dziennki

23.03.2017


Socjalizm i nacjonalizm najpopularniejsze w Szwecji
Jeszcze do niedawna druga pod względem poparcia wyborców partia polityczna w Szwecji, uznawana za prawicową – Moderaterna (M) – nadal traci sympatyków. Pod rządami pozbawionej charyzmy i politycznego talentu Anny Kinberg Batry rzesza sympatyków ciągle się kurczy. W wyborach w 2014 r. partia osiągnęła 23,33% poparcia wyborców. Ostatni sondaż firmy Novus, na zlecenie państwowej telewizji SVT, daje Moderatom już tylko 18% poparcia.

Drugą co do wielkości poparcia partią w Szwecji są teraz nacjonaliści – Szwedzcy Demokraci (SD). W aktualnym sondażu otrzymali oni 19,2% poparcia, +0,7%. Wyprzedza ich tylko skrajna lewica – Socjaldemokraci (S), główna siła rządzącej koalicji.

Opozycyjny blok czterech partii M+C+L+KD=Alians utrzymuje jednak przewagę nad obozem rządzącym (S+MP)+V. Alians otrzymał 39,3, a partie rządowe i wspierający rząd komuniści razem 38,4%. Swoją silną pozycję zawdzięcza Alians wzrostowi popularności ludowców, partii Center (C) 12,2%, +0,7%.

Sondaż przeprowadzono drogą telefoniczną w dniach 20 lutego do 19 marca 2017 roku, na reprezentatywnej grupie 4002 obywateli szwedzkich w wieku od 18 lat i więcej. Pytanie brzmiało "Na jaką partię zagłosowałbyś dzisiaj?". Niezdecydowanych było 9%. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.03.2017


Szwedzka generalicja chce do NATO
Naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych, generał Micael Bydén, jest zwolennikiem przystąpienia Szwecji do NATO. Taki wniosek wyciągają szwedzcy politycy zajmujący się sprawami obronności.

Asumpt do tego dała przedłożona rządowi analiza Bydéna oraz szefa sztabu generalnego, generała dywizji Dennisa Gyllensporre, w której wskazują oni na korzyści płynące z "traktatowych zobowiązań obronnych" – takich jak w NATO.

Ma to oznaczać zmianę stanowiska dowództwa szwedzkich sił zbrojnych w sprawie ewentualnego przystąpienia Szwecji do Paktu Północnoatlantyckiego – NATO. (rn)

Naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych, generał Micael Bydén w Warszawie 2016 r.

Naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych, generał Micael Bydén, na szczycie NATO w Warszawie w 2016 r.

 

Szwecja, Dziennki

15.03.2017


Lotniczy podatek w Szwecji
Zielony minister rynku finansowego, Per Bolund (MP), chce wprowadzić dodatkowy podatek dla podróżnych latających samolotami. Propozycję nowego podatku zaprezentował on na dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie rządu. Lotniczy podatek minister motywuje potrzebą walki z klimatem.

Za każdego pasażera lotniczego rząd chce pobierać od około 36 zł (80 sek) za lot w obrębie Europy, 127 zł (280 sek) powyżej 6000 km oraz 195 zł (430 sek) za dalsze loty.

Propozycja jest mocno krytykowana zarówno przez branżę lotniczą jak i przez opozycję. Krytycy uważają, że podróżni będą dalsze loty kupowali w sąsiednich krajach, co może doprowadzić do poważnych problemów szwedzkich przewoźników lotniczych. (rn)

 
 

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości
4. kwart. 2016: 1,0& kw.kw. (0,5)
4 kw. 2016: 2,3% r/r (2,8%)
2016: 4 378 578 mln sek
(4 158 728 mln).
2016: 441 000 per capita (424 400).

Inflacja
2/2017: 1,8% r/r

Bezrobocie
1/2017: 7,3%

Liczba ludności
31.12.2016: 9 995 153

W nawiasach poprzedni okres.

 

 

 

Szwecja

 

 

Szwecja

 

 

 

Szwecja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nic
 
 

Więcej Nowinek...

 
nic 450
   
 

 © Szwecja.net

Szwecja.net
 
  Szwecja.net