nic
nic

Nowinki ze Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

26.07.2017


Kryzys rządowy w Szwecji
Cztery partie opozycyjnego Aliansu składają wniosek o wotum nieufności dla trzech ministrów szwedzkiego rządu najbardziej "umoczonych" w aferę wyciekową. Są to: minister spraw wewnętrznych Anders Ygeman (S), minister infrastruktury Anna Johansson (S) oraz minister obrony Peter Hultqvist (S). Wszyscy oni wiedzieli o wycieku tajnych baz danych do obcych krajów w związku ze zleceniem rozwoju systemu informatycznego Urzędu transportowego Szwecji, ale przymykali oczy na ten proceder.

Do uruchomienia procedury Wotum nieufności wzywał już wczoraj szef partii Szwedzcy Demokraci Jimmie Åkesson (SD). Po przyłączeniu się Aliansu sprawa jest przesądzona, gdyż obecny rząd jest mniejszościowym. Koalicja rządowa S+MP, nawet z poparciem komunistów ma zaledwie 159 mandatów, podczas gdy Alians + SD ma ich 187.

Według medialnych spekulacji nie jest wykluczone, że premier Stefan Löfven poda cały rząd do dymisji jeszcze dzisiaj. (rn)

Szwecja, IT-skandal'Ministrowie skazani na wotum nieufności: min. infrastruktury Anna Johansson, min. spraw wew. Anders Ygeman oraz minister obrony Peter Hultqvist.

 
 

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

25.07.2017


W Szwecji gorąco – głównie w riksdagu
Słońce nie wysila się zbytnio dogrzewając Szwecję. Gorąca atmosfera trwa za to nadal wokół IT-skandalu. Tak szeroko nazywane jest nieroztropne udostępnienie zagranicznym informatykom tajnych baz danych przez szwedzki Urząd Transportowy, Transportstyrelsen (zob. poniżej). Poleciały już co ważniejsze urzędnicze głowy. Tłumaczyć musi się premier i członkowie rządu.

Dzisiaj w odpowiednich komisjach riksdagu tłumaczą się ministrowie rządu. Premier Stefan Löfven (S) spotka szefów partii parlamentarnych w celu złożenia wyjaśnień.

Przez Komisję Obrony Narodowej (försvarsutskottet) grilowany był minister obrony Peter Hultqvist (S). Jednak przewodniczący komisji, Allan Widman (L) nie jest zadowolony z wyjaśnień szefa MON.
– Minister obrony nie podjął odpowiednich działań by zatrzymać wyciek danych. On powinien wołać i krzyczeć, poinformować odpowiednich ministrów i premiera – ocenia Widman.

Podobnie minister spraw wewnętrznych, Anders Ygeman (S), tłumaczył się przed Komisją Prawną (justitieutskottet). To on jako pierwszy minister dowiedział się o bezprawnych działaniach Urzędu Transportowego. Wiedział i milczał. Teraz też nie ma sobie nic do zarzucenia. (rn


Szwecja, Sztokholm riksdag

Riksdag – szwedzki parlament, na własnej wyspie w centrum miasta.

 

Szwecja, Dziennki

18.07.2017


IT-skandal w Szwecji
W środku ogórkowego sezonu rozszalała się w Szwecji afera wyciekowa. 6 lipca wyszło na jaw, że w latach 2015–16 z Urzędu Transportowego (Transportstyrelsen) wyciekły za granicę tajne informacje, ważne dla bezpieczeństwa państwa. Między innymi cała szwedzka baza z danymi osobowymi posiadaczy praw jazdy, łącznie z fotografiami, stała otworem dla czeskich i rumuńskich informatyków, którym zlecono prace nad rozwojem sytemu informacyjnego Szwedów.

Wyciekły wrażliwe informacja o szwedzkim systemie komunikacyjnym – o drogach, mostach tunelach, pociągach, o samochodach opancerzonych oraz służb wywiadowczych, a nawet dane osób o tajnej tożsamości. Te ostatnie mądrale z Urzędu wysłały otwartym mailem do zagranicznych firm.

W ramach skandalu lecą teraz głowy urzędników. Główna odpowiedzialna za niemądre decyzje, szefowa Urzędu Transportu, poleciała już w styczniu, z grzywną 31 000 zł zamiast odprawy. Skandal zatacza coraz większe kręgi. Teraz już obejmuje również działania rządu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.07.2017


Rzeź Ericssona
27 miliardów koron, czyli blisko 12 mld złotych, zaledwie w ciągu paru godzin, wyparowało z jednego z największych szwedzkich przedsiębiorstw, koncernu telekomunikacyjnego LM Ericsson. Akcje firmy na sztokholmskiej giełdzie spadły dzisiaj o 15,59%, tracąc 9,5 sek na wartości każda. Blisko 68 miliardów akcji zmieniło właściciela za totalną sumę 3 623 058 956 sek, (1 sek≈44 gr)

Przyczyną masakry były kiepskie wyniki finansowe za drugi kwartał, gorsze niż przewidywano i – co gorsza – brak perspektyw poprawy na przyszłość. (rn)

Szwecja, Sztokholm, Ericsson

Ericsson, to specjalista od giełdowych wodospadów.

 

Szwecja, Dziennki

16.07.2017


Na grzyby – w lipcu
Stosunkowo ciepły początek lata, odpowiednia mieszanka deszczu i słońca spowodowały wyjątkowo przyzwoity wysyp grzybów w Szwecji – już teraz. Nigdy wcześniej nie widziałem tak dużo grzybów w naszych lasach na początku lipca – mówi a Gustavsson, który pracuje jako grzybiarski ekspert od początku lat 1980-tych. Najbliższe tygodnie mają być ciepłe, 16–20°C, a lasy zraszane przelotnymi opadami – idealne warunki dla grzybów. (rn)

 
 

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości
4. kwart. 2016: 1,0% kw./kw. (0,5)
4 kw. 2016: 2,3% r/r (2,8%)
2016: 4 378 578 mln sek
(4 158 728 mln).
2016: 441 000 per capita (424 400).

Inflacja
4/2017: 1,9% r/r (1,6%)

Bezrobocie
4/2017: 6,6% (7,3%)

Liczba ludności
28.03.2017: 10 023 893 (+9 020)

W nawiasach poprzedni okres.

 

 

 

Szwecja

 

 

Szwecja

 

 

 

Szwecja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nic
 
 

Więcej Nowinek...

 
nic 450
   
 

 © Szwecja.net

Szwecja.net
 
  Szwecja.net