nic
nic

Nowinki ze Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

19.05.2017


Królewski domek letni
Chcesz mieszkać jak król? Masz teraz szansę. Letnia rezydencja szwedzkiego króla Gustawa V jest na sprzedaż. Posiadłość zwana Villa Gövik powstała w 1878 roku, leży nad morzem w miejscowości Särö, na zachodnim wybrzeżu, woj. Halland. Działka ma ponad 21 000 m2. Budynek główny o powierzchni 1309 m2. Oprócz tego stoją tam dodatkowe dwa domy mieszkalne o łącznej powierzchni 195 m2. Cena wywoławcza 38 mln SEK (≈ 16 521 740 zł).

Gustaw V, król Szwecji w latach 1907 0ch 1950, pradziadek obecnego króla Karola XVI Gustawa,pomieszkiwał tam przez 35 lat. Był on znany z zamiłowania do tenisa i szybkich samochodów. Pewnego razu król nie wyrobił zakrętu pod Sztokholmem i wycieczkę zakończył w rowie. Powstałe tam później centrum handlowe nosi nazwę Kungens kurva – Królewski zakręt... i nic innego. (rn) Zobacz zdjęcia...

Villa-saro

 
 

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

18.05.2017


Tylko szwedzkie mięso
Gminy kupują zagraniczne mięso! – alarmuje szwedzka telewizja państwowa SVT. W Szwecji jest to równoznaczne ze zdradą stanu.

A przecież większość gmin deklaruje, że preferują dobre warunki hodowli zwierząt, żali się agencja TT – co ma automatycznie oznaczać, że dobre warunki hodowli są tyko w Szwecji. Tylko 40% gmin serwuje szwedzkie mięso w swoich placówkach żywieniowych – oskarża Svenskt kött (Szwedzkie mięso), organizacja producentów mięsa. Reszta kupuje zagraniczne, ze względu na niższą cenę.

Oficjalna polityka państwa, mniej lub bardziej dyskretnie, nakazuje szwedzkim gminom wydawać pieniądze na wyłącznie szwedzkie produkty. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.05.2017


Detronizacja Finów w Szwecji
Największą grupą etniczną obcokrajowców w Szwecji byli Finowie. Przybywali tu w poszukiwaniu pracy  i dostatniego życia. Szwedzki przemysł rozwijał się świetnie w czasie II wojny, kolaborując to z jedną, to drugą stroną. Po wojnie pracował pełną parą pozbawiony konkurencji zrujnowanych gospodarek na kontynencie. Szwecja potrzebowała rąk do pracy.

W tym roku jednak Finów zdetronizowali Syryjczycy – teraz ich to właśnie mieszka najwięcej w Szwecji spośród osób urodzonych poza jej granicami. Finowie pozostają na drugim miejscu, na trzecim są Irakijczycy, a na czwartym już my –Polacy (rn) Zobacz też PAP...

 

Szwecja, Dziennki

18.05.2017


Kwalifikacje szwedzkiego ministra
Zamknijcie szkoły, które dają przesadnie dobre oceny – wzywa Jan Björklund, szef szwedzkiej partii Liberałowie. Na taki pomysł wpadł po obejrzeniu reportażu państwowej telewizji SVT, który ujawnia, że nauczyciele w szwedzkich szkołach nazbyt ochoczo wystawiają uczniom niezasłużenie wysokie oceny – glädjebetyg  ≈ oceny pocieszenia. Okazuje się że wielu szwedzkich szkołach poziom ocen jest znacznie wyższy, niż wyniki jakie uczniowie osiągają podczas tzw. sprawdzianu narodowego, nationella prov, egzaminu jednakowego dla wszystkich szkół w całym kraju.

Być może Jan Björklund sam padł ofiarą ocen pocieszenia. Jak inaczej mógłby skończyć trzyletnie liceum? Nie słynie on ze zbytniej erudycji. Podczas pewnego wywiadu w SVT nie potrafił odpowiedzieć na pytanie czym zajmuje się arytmetyka

W dowód uznania kompetencji Björklund został szwedzkim ministrem szkolnictwa. (rn)

Björklund Arytmetyka

 

Szwecja, Dziennki

14.05.2017


Uwaga: kleszcze!
Mali, budzący strach krwiopijcy – kleszcze – budzą się z zimowego snu niemal w całej już Szwecji. W poszukiwaniu świeżej krwi dotarły już nawet do północnej części kraju, budząc niepokój wśród leśnych wędrowców. Nie tyle same kleszcze co bakterie groźnej choroby, których są nosicielami – boreliozy lub jeszcze groźniejszego kleszczowego zapalenia mózgu, TBE.

Borelioza występuję praktycznie w całym kraju, tam gdzie grasują kleszcze. Obszary znacznego ryzyka zarażenia się TBE to: Sztokholmski archipelag szkierowy, Gotalandia Zachodnia, województwo Blekinge oraz rejony obu wielkich jezior Vänern och Vättern.

Szczepionka przeciwko tym chorobom to zapewne dobry pomysł przed zapuszczaniem się w szwedzkie lasy. Niezłe efekty przynoszą też ponoć bardziej ludowe sposoby, jak np. śniadanie obfite w czosnek. Kleszcze nie mają wzroku, ale mają węch. Inne zapachy odstraszające kleszcze to woń dziurawca i melisy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2017


Noc Walpurgii
Dziś, w przeddzień dnia Świętej Walpurgii (Valborg) Szwedzi rozpalają wielkie ogniska i ucztują. Wieczory przy ognisku kończą się na ogół powszechnym pijaństwem i rozróbą. W taki oto sposób Szwedzi czczą pamięć angielskiej księżniczki, późniejszej zakonnicy i świętej, która ponoć skutecznie chroni nas przed mocą czarownic i innych złych duchów. (rn) Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2017


Urodziny króla Szwecji
Głowa państwa szwedzkiego, król Karol XVI Gustaw, obchodzi dzisiaj swoje 71 urodziny. Media publikują zdjęcia i krótkie filmiki życia króla. Zobacz np. GP.se..., SVT.se...

Na placu przed pałacem królewskim w Sztokholmie zbierają się tłumy by uczestniczyć w jubileuszowych uroczystościach. Na zakończenie ceremonii król przyjmował życzenia i kwiaty od oczekujących w długiej kolejce dzieci.

Sam monarcha uczcił już wczoraj swoje urodziny, otwierając w Sztokholmie nowe muzeum o życiu Wikingów – "Vikingaliv" na wyspie Djurgården. Do historii przejdą najnowsze zdjęcia szwedzkiego króla. Nie jest on znany ze zbytniej wojowniczości, jednak tym razem wystąpił on w pełnym uzbrojeniu – zobaczcie sami... (rn)

Szwecja król

 
 

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości
4. kwart. 2016: 1,0% kw./kw. (0,5)
4 kw. 2016: 2,3% r/r (2,8%)
2016: 4 378 578 mln sek
(4 158 728 mln).
2016: 441 000 per capita (424 400).

Inflacja
3/2017: 1,6% r/r (1,8%)

Bezrobocie
2/2017: 7,4% (7,3%)

Liczba ludności
28.02.2017: 10 014 873

W nawiasach poprzedni okres.

 

 

 

Szwecja

 

 

Szwecja

 

 

 

Szwecja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nic
 
 

Więcej Nowinek...

 
nic 450
   
 

 © Szwecja.net

Szwecja.net
 
  Szwecja.net