nic
nic

Nowinki ze Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

9.12.2017

Słodki problem
Od przyszłego roku Norwedzy będą płacić więcej za słodyczy – rząd zapowiada podwyżkę podatków na czekoladę, cukierki i słodkie napoje gazowane. Wszystko by ograniczyć spożycie szkodliwego cukru.

Jednak szwedzki rząd nie ma takich planów "w najbliższym czasie". Trudno się dziwić, bo za niecały już rok wybory i mniejszościowy rząd Szwecji woli unikać niepewnych tematów.

A temat jest nie tylko słodki ale też śliski. Od wielu już lat trwa dyskusja nad potrzebą ograniczenia spożycia cukru – bez skutku. Rząd bada jednak ewentualne skutki wprowadzenia nowego podatku, nie tylko na wynik wyborów. Według sondaży 38% społeczeństwa jest za cukrowym podatkiem. A może i więcej...

W nienaukowy sondażu na stronie szwedzkiej telewizji SVT.se, na pytanie "Czy należy wprowadzić podatek na słodycze?" spośród 28 296 odpowiedzi, twierdzących było 58%. 37% osób wybrało opcję "Nie, niech państwo nie miesza się w to co ja jem". I jak tu osłodzić życie wszystkim?. (rn)

Szwecja

Wyniki sondażu w sprawie podatku cukrowego w Szwecji, po udzieleniu 28 296 odpowiedzi.

 
nic Szwecja  

Szwecja, Dziennki

8.12.2017

Szwedzka rusofobia
Strach przed Rosją jest głęboko zakorzeniony w szwedzkiej świadomości. Doczekał się on własnego określenia: Svensk rysskräck (skräck=strach). Czyli według obecnej mody – rusofobia.

Nie trudno więc zrozumieć przerażenie gromady przechodniów w sztokholmskiej dzielnicy Söder. gdy do leżącego na ulicy człowieka podjechał ambulans... rosyjski ambulans. Napisy były po rosyjsku i personel też rozmawiał tym języku.

Pomieszane ze strachem zdziwienie było ogromne. Rosyjskie okręty podwodne w Sztokholmskim Archipelagu, to zrozumiałe, przyzwyczailiśmy się. Ale rosyjski pojazd w centrum miasta!? A może w środku siedzi oddział komandosów? Nie siedział.

Ambulans transportował rosyjskiego obywatela z Örebro przez Sztokholm do Rosji. Gdy personel dostrzegł grupę osób otaczających leżącego na ziemi człowieka postanowił udzielić pomocy, nie bacząc na szwedzki rysskräck. (rn)

Szwecja

Rosyjski ambulans w centrum Sztokholmu.

 

Szwecja, Dziennki

2.12.2017

Kosmici są wsród nas
"Jul" to po szwedzku "Święta Bożego Narodzenia". Krótko i zwięźle. Do powszechnej tradycji w Szwecji należy wysyłanie bożonarodzeniowych kartek świątecznych. Takie kartki zwane są tutaj "julkort".

Co roku szwedzka poczta już w listopadzie wypuszcza serię znaczków świątecznych, za pomocą których możemy wysłać julkort taniej. Tego typu przesyłki zwane są "julpost". Zresztą w Szwecji już od połowy listopada pojawia się całe mnóstwo rzeczy zwanych jul-cośtam.

Szwedzka państwowa telewizja TVP.se zapowiada jednak podwyżkę cen przesyłek pocztowych. Od przyszłego roku zwykły list lub kartka (se: kort), które dzisiaj kosztują 7 koron (≈3zł), będzie kosztowała 9 sek, około 3,81 zł. Podwyżkę motywuje się spadkiem zainteresowania wysyłaniem papierowej poczty. Nie dotyczy on jednak julpost.

Pod artykułem umieszczono sondaż zadając pytanie: Czy będziesz wysyłał julkort w tym roku? Możliwe były trzy odpowiedzi: 1 Tak, to tradycja; 2 Nie, można wysłać za darmo życzenia przez internet. Zaskakująca jest trzecia opcja: 3 Co to jest julkort? Jak widać SVT dba o kosmitów. Spośród 11180 odpowiedzi w 56% wybrano opcję 1 a 33% 2. Kosmitów ujawniło się 12%. (rn)

Szwedzkie kartki Świąteczne 1948 r.

Szwedzkie „julkort” z 1948 r.

 

Szwecja, Dziennki

1.12.2017

Chrzciny szwedzkiego księcia
Dzisiaj najmłodsza latorośl szwedzkiej rodziny królewskiej, książę Gabriel, drugi syn księcia Filipa i jego żony, księżniczki Zofii, został ochrzczony. Uroczystości odbywają się na w głównej rezydencji rodziny królewskiej, pałacu Drotningholm pod Sztokholmem. Sam chrzest miał miejsce w przypałacowym kościele.

Wśród zaproszonych gości są oprócz najbliższej rodziny reprezentanci riksdagu (szwedzkiego sejmu), rządu oraz inne wybitne osobistości.

Mały książę był ubrany w historyczne szaty, które po raz pierwszy miał na sobie podczas swojego chrztu w 1906 roku pradziadek Gabriela, książę Gustaf Adolf, późniejszy król Szwecji, ojciec obecnego króla Karola XVI Gustawa. Później szatę miali na sobie podczas chrztu m.in. książę Filip, ojciec Gabriela, jego kuzynki, księżniczki Estelle 2012 r. i Leonore 2014, kuzyn książę Nicolas 2015, oraz młodszy braciszek książę Alexander we wrześniu 2016 roku. Trzeba przyznać, że szwedzka rodzina królewska dba o demografię kraju. (rn)

Szwecja, książę Filip z rodziną

Rsiążęca rodzina Zofia i Filip z synami Aleksandrem i Gabrielem.
Foto: Erika Gerdemark / Kungahuset.se

 

Szwecja, Dziennki

27.11.2017

Ręce precz od komórki
Szwecja jest jak dotąd jednym z nielicznych – o ile nie jedynym – krajem UE, w którym kierowcy wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem. Od 1 grudnia 2013 roku wprowadzono pewne ograniczenia, ale mało precyzyjne. Kierowca może rozmawiać przez telefon podczas jazdy o ile nie ma to szkodliwego wpływu na prowadzenie pojazdu. (Zobacz Komórka za kierownicą...)

Powstało sporo zamieszania. Kierowcy nie uważali naturalnie, że pogawędka podczas nudnej jazdy czy nawet pisanie SMS-ów nie jest abolutnie "szkodliwa". Policja wręcz przeciwnie – sprawy lądowały w sądach.

Teraz rząd postanowił dodatkowo zaostrzyć komórkowe przepisy. Będą one obowiązywały od 1 lutego 2018 r. Nadal nie będzie ścisłego zakazu rozmowy prze telefon, ale... nie wolno go będzie trzymać w ręku podczas jazdy. Ciekaw jak kierowcy będą sobie radzili z tym fantem – bo przecież będą. (rn)

Szwecja komórka w samochodzie

 
  Szwecja

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości
2. kwart. 2017: 1,3% kw./kw. (0,6)
2 kw. 2017: 3,1% r/r (2,6%)
2016: 4 378 578 mln sek
(4 158 728 mln).
2016: 441 000 per capita (424 400).

Inflacja
10/2017: 1,7% r/r (2,3%)

Bezrobocie
10/2017: 6,7% (6,7%)

Liczba ludności Szwecji
09/2017: 10 093 734 (10 081 396)

W nawiasach poprzedni okres.

 

 

 

Szwecja

 

 

Szwecja

 

 

 

Szwecja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nic
 
 

Więcej Nowinek...

 
nic 450
   

 © Szwecja.net

Szwecja.net
 
  Szwecja.net