nic
  Szybkie przelewy walutowe. Pierwszy za darmo.  
 

Nowinki ze Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

23.10.2017

Zakazane dizelnice w Szwecji
Dużo się mówi na świecie o szwedzkich problemach związanych z masową imigracją kulturowo obcych osób. Również w Polsce słyszy się alarmistyczne wieści, najczęściej mocno przesadzone, o tzw. "no go zones", czyli zakazanych dzielnicach w Szwecji. W oficjalnych szwedzkich raportach przyznaje się, że mamy problem z przestępczością w niektórych dzielnicach. Na przyczynę jednak nie wskazuje się nigdy masowej imigracji. Czytaj dalej...

Szwecja Malme strzelanian

 

Szwecja, Dziennki

23.10.2017

Szwedzka matura
Około 50 000 młodych ludzi zasiadło w sobotę do egzaminu uprawniającego do ubiegania się o studia na wyższych uczelniach, tzw. högskoleprov. Jest to rodzaj drugiej szansy dla tych którzy nie dokończyli średniej szkoły lub mieli tam zbyt słabe wyniki.

Egzaminu maturalnego na ukończenie szkoły średniej w Szwecji nie ma. Szwedzka "matura" polega na dzikim wybiegu uczniów ze szkoły, wyrzuceniu w gorę studenckich czapek, a potem wrzaskliwym jeżdżeniu po mieście na otwartych przyczepach ciężarówek. Entuzjazm jest najczęściej wspomagany odpowiednimi napojami.

Nie ma też egzaminów wstępnych na studia wyższe. O przyjęciu "decyduje" komputer na podstawie ocen uzyskanych w szkole średniej, ilości kandydatów i ilości miejsc. Inną możliwością dostania się na uczelnię wyższą jest właśnie zdanie egzaminu drugiej szansy – högskoleprov.

Egzamin znacznie bardziej przypomina maturę typu polskiego. Jest to coś w rodzaju matury poprawkowej. Składał się on z 160 zadań podzielonych na pięć części. Pytania były z dziedziny matematyki, języka szwedzkiego i angielskiego. (rn)

Szwecja, szkoła, matura

 
nic

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

21.10.2017

Polityczne kwiatki
Na sztokholmskiej giełdzie rozpoczął się niespokojny okres składania kwartalnych raportów. Wiąże się to zawsze z dużym napięciem. Jak finansowe wyniki firmy będą lepsze od przewidywanych – akcje pójdą w górę. Jak gorsze – wręcz odwrotnie. Na tej huśtawce można sporo zarobić... albo stracić. I tak co trzy miesiące.

Napięcie rośnie również w szwedzkiej polityce. Za rok Szwedzi wybiorą nowy skład swojego parlamentu – riksdagu. Przed wyborami partie polityczne już dzisiaj prężą muskuły. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

19.10.2017

Poselskie pensje
Posłowie szwedzkiego riksdagu dostaną podwyżkę. Okazało się, że dotychczasowa pensja 63 800 sek, ponad 28 000 zł miesięcznie jest niewystarczająca. Znacznie bardziej przytulna będzie comiesięczna wypłata w wysokości 65 400 koron, czyli blisko 29 000 zł.

Dla całego rynku pracy, średni miesięczny zarobek w Szwecji wynosi 32 800 koron szwedzkich, sek, co przy kursie 44 gr/sek daje 14 432 zł na miesiąc. Lekarz specjalista zarabia 33 000 zł/m, a taksówkarz blisko 10 000 zł/m. Wszystkie wartości podane brutto.

Co 1-3 lata partnerzy rynku pracy, tzn. związki zawodowe i organizacje pracownicze danej branży, negocjują warunki pracy i płacy na kolejny okres. Są to zwn. umowy zbiorowe, które obowiązują cały rynek pracy, niezależnie od przynależności organizacyjnej. Tak więc np. minimalną pensję w kraju uzgadniają partnerzy, a nie państwo.

Podwyżki dla całego rynku pracy w Szwecji wyniosły w tym roku 2,0%, podczas gdy dla posłów wyniosły one 2,5%. (rn)

Szwecja, riksdag

Sala plenarna szwedzkiego riksdagu.

 

Szwecja, Dziennki

17.10.2017

Koniec abonamentu RTV w Szwecji?
20 grudnia 2016 roku szwedzki rząd zlecił parlamentarnemu zespołowi wypracowanie nowego systemu finansowania mediów państwowych. Powstały w ten sposób komitet przedstawił wczoraj swój raport.

Na 246 stronach mieści się analiza dotychczasowego systemu, aktualnych potrzeb i tendencji, propozycja niezbędnych zmian legislacyjnych oraz nowego sposobu finansowania państwowych mediów, tzw. Public service. Zmiana ma być radykalna. Czytaj dalej...

 
 

SzwecjaSzwecja, zakład szklarski do kupienia.
Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

15.10.2017

Nieletni doktorzy w Szwecji
Każdy, kto ma odpowiednie uprawnienia, tzn. wykształcenie, może w Szwecji studiować na szkole wyższej – bez względu na wiek. W efekcie na szwedzkich akademiach medycznych mogą studiować dzieci. Obecnie medycynę studiuje w Szwecji jeden 15-sto i jeden 16-latek.

Już we wczesnym okresie nauki studenci uczestniczą w szpitalnych tzw. obchodach i wywiadach z pacjentami. Oczekuje się, że dorośli czy nawet starzy pacjenci mają opowiadać dzieciakowi o swoich dolegliwościach. – Mogą powstawać niewygodne sytuacje – przyznaje Hans Hjelmqvist, profesor wydziału medycyny Uniwersytetu Örebro.

Sprawa wywołuje kontrowersje. Studenci wyższych szkół medycznych spotykają pacjentów już na pierwszych latach studiów. Równie wcześnie uczestniczą w sekcjach zwłok. Dodatkowo sprawa się komplikuje pod względem prawnym –kwestia tajemnicy lekarskiej, ubezpieczeń, odpowiedzialności. Nad propozycją unormowania tej sytuacji pracuje prof. Hjelmqvist – pełnoletni. (rn).

Szwecja, medycyna

 

Szwecja, Dziennki

14.10.2017

Szwecja przedłuży kontrole graniczne
Szwedzki minister spraw wewnętrznych Morgan Johansson powiadomił wczoraj wieczorem komisję UE, że Szwecja przedłuży kontrole graniczne na południu kraju o kolejne sześć miesięcy. Obecny termin kontroli ubiega 11 listopada, zostaną one więc przedłużone do maja 2018 r. Podobną decyzję podjęła wcześniej Dania, a także Niemcy i Austria.

Szwedzkie media podkreślają, że nie jest to pytanie o zgodę do komisji a właśnie powiadomienie (meddelande). Decyzję podjęto samodzielnie, nie czekając na zgodę komisji.

O ile dotychczas wprowadzenie kontroli motywowano nadmierną napływem imigrantów, tym razem rząd wskazuje na wzrastające zagrożenie terrorystyczne. (rn)

 
  Szwecja

Szwecja - dane makro

PKB z uwzg. sezonowości
2. kwart. 2017: 1,3% kw./kw. (0,6)
2 kw. 2017: 3,1% r/r (2,6%)
2016: 4 378 578 mln sek
(4 158 728 mln).
2016: 441 000 per capita (424 400).

Inflacja
9/2017: 2,3% r/r (2,3%)

Bezrobocie
8/2017: 6,7% (6,7%)

Liczba ludności
31.08.2017: 10 081 396 (10 065 389 )

W nawiasach poprzedni okres.

 

 

 

Szwecja

 

 

Szwecja

 

 

 

Szwecja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nic
 
 

Więcej Nowinek...

 
nic 450
   
 

 © Szwecja.net

Szwecja.net
 
  Szwecja.net