Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

  nic

2017: ...12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Październik 2017 r. 00188

 

Szwecja, Dziennki

31.10.2017

Dwa dni "Wszystkich Świętych" w Szwecji
Szwedzi mają nie jedno a dwa święta Wszystkich Świętych. Pierwsze obchodzimy tutaj jutro, 1 listopada. Jednak dzień teń utracił w protestanckiej Szwecji swój status święta powszechnego i dnia wolnego od pracy już w 1772 roku. Wówczas to postanowiono obchodzić Wszystkich Świętych w pierwszą niedzielę listopada.

W 1953 roku szwedzki parlament, riksdag, postanowił, że Dzień Wszystkich Świętych – Alla helgons dag – będzie jednak świętem powszechnym, ale ruchomym. Przypadać ono będzie zawsze w sobotę między 31 października a 6 listopada i tak pozostało do dziś. Teraz to już żadna frajda, ale w 1953 roku sobota nie była jeszcze dniem wolnym od pracy.

Jednak 1 listopada pozostał nadal w szwedzkim kalendarzu jako "Dzień Wszystkich Świętych", z tym że pisany na starą modłę – Allhelgonadagen – i jest dniem powszednim. (rn)

Szwecja, grób megalitowy

Szwecja, współczesny grób.

 

Szwecja, Dziennki

30.10.2017

Szerokopasmowy internet w Szwecji
Jeszcze dwa, trzy lata temu sondaże wskazywały na duże niezadowolenie klientów z dostawców szerokopasmowego internetu. Udział rozczarowanych przekraczał nawet 50%. Wśród niechlubnych liderów królowały takie firmy jak Bredbandsbolaget, Telia i Tele2 – gdy chodziło o stacjonarny internet. W podłączeniu mobilnym palmę najgorszego zdobywały Net1, Telia, Telenor.

Dzisiaj sytuacja jest już zgoła odmienna. Coraz więcej Szwedów wyraża swoje zadowolenie z otrzymanej usługi. Wśród odbiorców firmowych najlepiej jest oceniana... Telia. Ten niegdyś państwowy moloch, dzisiaj już porządna prywatna spółka, gromadzi aż 69% zadowolonych firmowych klientów. Wśród klientów prywatnych liderem zadowolenia jest Ownit 72,5%, Bahnhof 71,8% oraz... znowu Telia 64,9%.

Badanie przeprowadziła PFM Research, przepytano 4000 osób w wieku 18–79 lat zamieszkałych w Szwecji oraz przedstawicieli przedsiębiorstw z conajmniej jednym zatrudnionym. Sondaż przeprowadzono między 6/09 a 16/10 2017 r. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

30.10.2017

Cybernetyczny szantażysta
Grupa hakerów od lat rozsyła groźnego wirusa szantażystę. Szkodliwy programik potrafi zablokować pliki zainfekowanego komputera. Można je potem odblokować, ale... po zapłaceniu haraczu.

Szwedzka państwowa telewizja, SVT, dotarła teraz do tajnej bazy danych szantażystów. Okazuje się, że wirus był rozsyłany do ponad 30 krajów na świecie. Najbardziej ucierpiały: Szwecja, Polska, Anglia, Australia, Włochy, Hiszpania i Turcja.

Szwedzką wersję wirusa rozesłano w 1,6 miliona mailów, podając fałszywie jako nadawcę znane szwedzkie firmy Telia i Postnord. Prawdziwe ślady nadawcy prowadzą do Sankt Petersburga w Rosji. Hakerski serwer, do którego dotarła SVT, działał od jesieni 2015 roku do wiosny 2017 roku. (ak)

Szwecja ransomware

Wirus zwany ransomware blokuje pliki i żąda okupu za ich odblokowanie.

 

Szwecja, Dziennki

28.10.2017

Zmiana czasu? Szwedzi są na nie
W nocy z 28 na 29 października następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Szwecja, podobnie jak wiele innych krajów świata, przestawia zegarki dwa razy w roku od 37 lat. Jednakże nie wszyscy są zadowoleni z tego rozwiązania – w Szwecji znów rozgorzała debata na temat zmiany czasu.

Coraz więcej Szwedów jest niezadowolonych z przymusu zmiany czasu z letniego na zimowy, co pokazuje sonda czytelnicza przeprowadzona przez portal svt.se. Aż 72 % respondentów uważa, że zmiana czasu jest niekorzystna i problematyczna. Wiele osób ma trudności z przystosowaniem swojego rytmu dobowego do nowego czasu. Naukowcy z Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie dowiedli, że zmiana czasu z zimowego na letni zwiększa ryzyko zawału serca. Nawet 30 Szwedów umiera co roku z powodu zawału serca będącego wynikiem stresu związanego ze zmianą czasu.

Wielu Szwedów opowiada się za utrzymaniem czasu letniego przez cały rok. Pozwoliłoby to na lepsze wykorzystanie godzin słonecznych popołudniami i zachowanie niezaburzonego rytmu dobowego. Jednakże, aby do tego doszło, potrzebne są  odpowiednie propozycje ustaw poparte większością głosów zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym. (kk)

 

Szwecja, Dziennki

25.10.2017

Ceny domków jednorodzinnych w Szwecji
O ile na rynku mieszkań w blokach zaczyna się w Szwecji obserwować pewną stagnację, a nawet minimalny spadek cen, to nadal rosną ceny domków jednorodzinnych. W trzecim kwartale 2017 roku ceny domków wzrosły średnio w całym kraju o 3% w stosunku do kwartału drugiego. W stosunku roczny wzrost wyniósł aż 9%.

Najwyższy kwartalny wzrost cen, 6%, odnotowano w województwach Dalarna, Jönköping oraz Blekinge. Dla równowagi ceny domków spadły o 1% w województwach Kalmar i Jämtland. Zawsze coś.

Średnia krajowa cena domku jednorodzinnego w Szwecji wyniosła w Szwecji blisko 3 miliony koron (1 sek ≈ 44 gr). Najtaniej jest w woj. Västernorrland, 1,4 mln sek, najdrożej oczywiście w woj. sztokholmskim, 6,1 mln sek ≈ 2,68 mln zł. (rn) Zobacz też Kupiłem dom...

Szwecja ceny domków jednorodzinnych

 

Szwecja, Dziennki

24.10.2017

Ceny mieszkań w Szwecji przystają
Wczoraj wieczorem jedna z firm deweloperskich w Szwecji wysłała ostrzeżenie o spodziewanych gorszych wynikach 3 kwartału, Dzisiaj jej akcje spadły o ponad 10%. To kolejny sygnał, że rynek nieruchomości wyhamowuje. Budowniczowie zwlekają ze startem nowych projektów.

Nadal jednak w Szwecji odczuwa się ogromny brak mieszkań. Brakuje jednak głównie mieszkań czynszowych, które można wynająć bez konieczności zadłużania się na miliony do końca życia. Ceny mieszkań własnościowych są dziś niebotyczne. Ale coraz więcej mieszkań pozostaje niesprzedanych. Budowniczowie zaczynają kusić rabatami. Na rynku oferuje się teraz więcej używanych mieszkań niż nowych. We wrześniu na sprzedaż wystawiono 21 828 używanych mieszkań w całym kraju, a tylko 15 622 nowych.

Średnia cena metra kwadratowego w Sztokholmie wynosi obecnie 32 526 zł (pry kursie 44 gr za 1 sek). Przykładowa cena nowego mieszkania Sigtuna pod Sztokholmem, 112 m2 = 2 175 800 zł. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.10.2017

„Zakazane dzielnice” w Szwecji
Dużo mówi się na świecie o szwedzkich problemach związanych z masową imigracją kulturowo obcych osób. Również w Polsce słyszy się alarmistyczne wieści, najczęściej mocno przesadzone, o tzw. „no go zones”, czyli „zakazanych dzielnicach” w Szwecji. W oficjalnych szwedzkich raportach przyznaje się, że mamy problem z przestępczością w niektórych dzielnicach. Na przyczynę jednak nie wskazuje się nigdy masowej imigracji. Czytaj dalej...

Szwecja Malme strzelanian

 

Szwecja, Dziennki

23.10.2017

Szwedzka matura
Około 50 000 młodych ludzi zasiadło w sobotę do egzaminu uprawniającego do ubiegania się o studia na wyższych uczelniach, tzw. högskoleprov. Jest to rodzaj drugiej szansy dla tych którzy nie dokończyli średniej szkoły lub mieli tam zbyt słabe wyniki.

Egzaminu maturalnego na ukończenie szkoły średniej w Szwecji nie ma. Szwedzka "matura" polega na dzikim wybiegu uczniów ze szkoły, wyrzuceniu w gorę studenckich czapek, a potem wrzaskliwym jeżdżeniu po mieście na otwartych przyczepach ciężarówek. Entuzjazm jest najczęściej wspomagany odpowiednimi napojami.

Nie ma też egzaminów wstępnych na studia wyższe. O przyjęciu "decyduje" komputer na podstawie ocen uzyskanych w szkole średniej, ilości kandydatów i ilości miejsc. Inną możliwością dostania się na uczelnię wyższą jest właśnie zdanie egzaminu drugiej szansy – högskoleprov.

Egzamin znacznie bardziej przypomina maturę typu polskiego. Jest to coś w rodzaju matury poprawkowej. Składał się on z 160 zadań podzielonych na pięć części. Pytania były z dziedziny matematyki, języka szwedzkiego i angielskiego. (rn)

Szwecja, szkoła, matura

 

Szwecja, Dziennki

21.10.2017

Polityczne kwiatki
Na sztokholmskiej giełdzie rozpoczął się niespokojny okres składania kwartalnych raportów. Wiąże się to zawsze z dużym napięciem. Jak finansowe wyniki firmy będą lepsze od przewidywanych – akcje pójdą w górę. Jak gorsze – wręcz odwrotnie. Na tej huśtawce można sporo zarobić... albo stracić. I tak co trzy miesiące.

Napięcie rośnie również w szwedzkiej polityce. Za rok Szwedzi wybiorą nowy skład swojego parlamentu – riksdagu. Przed wyborami partie polityczne już dzisiaj prężą muskuły. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

19.10.2017

Poselskie pensje
Posłowie szwedzkiego riksdagu dostaną podwyżkę. Okazało się, że dotychczasowa pensja 63 800 sek, ponad 28 000 zł miesięcznie jest niewystarczająca. Znacznie bardziej przytulna będzie comiesięczna wypłata w wysokości 65 400 koron, czyli blisko 29 000 zł.

Dla całego rynku pracy, średni miesięczny zarobek w Szwecji wynosi 32 800 koron szwedzkich, sek, co przy kursie 44 gr/sek daje 14 432 zł na miesiąc. Lekarz specjalista zarabia 33 000 zł/m, a taksówkarz blisko 10 000 zł/m. Wszystkie wartości podane brutto.

Co 1-3 lata partnerzy rynku pracy, tzn. związki zawodowe i organizacje pracownicze danej branży, negocjują warunki pracy i płacy na kolejny okres. Są to zwn. umowy zbiorowe, które obowiązują cały rynek pracy, niezależnie od przynależności organizacyjnej. Tak więc np. minimalną pensję w kraju uzgadniają partnerzy, a nie państwo.

Podwyżki dla całego rynku pracy w Szwecji wyniosły w tym roku 2,0%, podczas gdy dla posłów wyniosły one 2,5%. (rn) Zobacz też Bańka cenowa...

Szwecja, riksdag

Sala plenarna szwedzkiego riksdagu.

 

Szwecja, Dziennki

17.10.2017

Koniec abonamentu RTV w Szwecji?
20 grudnia 2016 roku szwedzki rząd zlecił parlamentarnemu zespołowi wypracowanie nowego systemu finansowania mediów państwowych. Powstały w ten sposób komitet przedstawił wczoraj swój raport.

Na 246 stronach mieści się analiza dotychczasowego systemu, aktualnych potrzeb i tendencji, propozycja niezbędnych zmian legislacyjnych oraz nowego sposobu finansowania państwowych mediów, tzw. Public service. Zmiana ma być radykalna. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

15.10.2017

Nieletni doktorzy w Szwecji
Każdy, kto ma odpowiednie uprawnienia, tzn. wykształcenie, może w Szwecji studiować na szkole wyższej – bez względu na wiek. W efekcie na szwedzkich akademiach medycznych mogą studiować dzieci. Obecnie medycynę studiuje w Szwecji jeden 15-sto i jeden 16-latek.

Już we wczesnym okresie nauki studenci uczestniczą w szpitalnych tzw. obchodach i wywiadach z pacjentami. Oczekuje się, że dorośli czy nawet starzy pacjenci mają opowiadać dzieciakowi o swoich dolegliwościach. – Mogą powstawać niewygodne sytuacje – przyznaje Hans Hjelmqvist, profesor wydziału medycyny Uniwersytetu Örebro.

Sprawa wywołuje kontrowersje. Studenci wyższych szkół medycznych spotykają pacjentów już na pierwszych latach studiów. Równie wcześnie uczestniczą w sekcjach zwłok. Dodatkowo sprawa się komplikuje pod względem prawnym –kwestia tajemnicy lekarskiej, ubezpieczeń, odpowiedzialności. Nad propozycją unormowania tej sytuacji pracuje prof. Hjelmqvist – pełnoletni. (rn).

Szwecja, medycyna

 

Szwecja, Dziennki

14.10.2017

Szwecja przedłuży kontrole graniczne
Szwedzki minister spraw wewnętrznych Morgan Johansson powiadomił wczoraj wieczorem komisję UE, że Szwecja przedłuży kontrole graniczne na południu kraju o kolejne sześć miesięcy. Obecny termin kontroli ubiega 11 listopada, zostaną one więc przedłużone do maja 2018 r. Podobną decyzję podjęła wcześniej Dania, a także Niemcy i Austria.

Szwedzkie media podkreślają, że nie jest to pytanie o zgodę do komisji a właśnie powiadomienie (meddelande). Decyzję podjęto samodzielnie, nie czekając na zgodę komisji.

O ile dotychczas wprowadzenie kontroli motywowano nadmierną napływem imigrantów, tym razem rząd wskazuje na wzrastające zagrożenie terrorystyczne. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.10.2017

Szwedzkie Amber Gold?
Jakaś plaga spadła na Szwecję – plaga przekrętów. Parę dni temu przymknięto dyrektorów szwedzkiego koncernu cukierniczego Cloetta, podejrzanych o niedozwolone transakcje giełdowe. Teraz dowiadujemy się, że założyciel i dyrektor naczelny firmy Allra, zawiadującej funduszami emerytalnymi, Alexander Ernstberger, został aresztowanych pod zarzutem nielojalności wobec zleceniodawcy.

Firma powstała w 2008 r. jako Svensk Fondservice (Szwedzka obsługa funduszów). Już w 2013 była mocno krytykowana przez Urząd ds Konsumenta za zbyt agresywną reklamę oraz wysyłanie faktur za niezamówione usługi. W wyniku krytyki firma zmieniła nazwę na Allra.

Według danych ze stycznia obecnego roku 130 000 osób powierzyło Allra w sumie 9 miliardów SEK (ponad 4 mld zł). W końcu stycznia prasa ujawnia fałszywe twierdzenia w reklamie Allra. Od lutego firmę opuszczają kluczowe osoby, m.in. były minister sprawiedliwości Thomas Bodström (S).

Okazało się, że kierownictwo wyprowadzało ogromne sumy z funduszu płacąc przesadne wynagrodzenie za usługi powiązanej ze sobą zewnętrznej firmie. Przyszłe emerytury klientów znikały w przepastnych kieszeniach młodych "biznesmenów".

W razie skazania Alexandrowi Ernstbergerowi grozi kara do sześciu lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa i jest już więcej aresztowanych. (rn)

Szwecja Alexander Ernstberger

Alexander Ernstberger, dyr. Allra

 

Szwecja, Dziennki

13.10.2017
piątek
Piątek nie taki groźny
Piątek 13 – dzisiejsza data – nie cieszy się dobrą sławą. Wręcz przeciwnie – uważa się, że to właśnie w takie dni spadają na nas wszelkie nieszczęścia. Co bardziej przesądni nie wychodzą tego dnia z domu, a ekstremiści z łóżka. Niepotrzebnie. Statystyki wskazują na innego złoczyńcę.

Szwedzki Urząd ds. Ochrony Ludności, MSB, sprawdził kiedy i jak często do akcji były wzywane służby ratownicze kraju – pogotowie ratunkowe, straż pożarna itp. Okazuje się, że to nie w piątki, a w soboty służby ratownicze są najczyściej wzywane do różnych wypadków i nieszczęść. Tak więc, to nie w piątek 13, a w sobotę 13 powinniśmy drżeć z niepokoju. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2017


Dyrektorzy Cloetta pod kluczem
Szwedzkie Biuro ds. Przestępstw Gospodarczych (Ekobrotts­myndig­heten, EBM) aresztowało wczoraj dwie osoby na kierowniczych stanowiskach koncernu Cloetta, producenta słodyczy. Są one podejrzane o niedozwolone wykorzystywanie wewnętrznych poufnych informacji firmy w prywatnym handlu akcjami koncernu na giełdzie – tzw. Insider trading.

Kurs akcji Cloetty na sztokholmskiej giełdzie ulegał w tym roku raptownym zmianom. Między np. 16 a 23 lutego skoczył z 29 do 34 sek za akcję, czyli o ponad 117% – i poszybował dalej, aż do rekordowej ceny 38,8 sek/akcję. Potem szybko zaczął spadać. 28 lipca za akcję Cloetty płacono już tylko 28 koron.

14 września Cloetta wysłała publiczne ostrzeżenie, że wyniki 3 kwartału będą znacznie niższe od spodziewanych. Akcje, które w między czasie drapały się na poziom 31 sek, spadły o 5 koron. Posiadacz np. 10 tysięcy akcji Cloetty stracił blisko 23 tys. zł w ciągu paru godzin.

Ale nie wszyscy. Ten kto znał już wyniki 3 kwartału przed 15 września mógł sprzedać swoje akcje dzień wcześniej po dobrym kursie i odkupić je dzień później. Hokus pokus i strata zamieniła się w zysk. Haczyk w tym, że nie jest to legalne.

Obaj szefowie zostali zwolnieni z aresztu dzisiaj, w środę. Jednak śledztwo trwa nadal i dyrektorzy są nadal podejrzani. (rn)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

10.10.2017


Prostota jest piękna...
Szwedka Ellinor Persson z miejscowości Påarp w Skanii wygrała odbywające się w Szkocji Mistrzostwa Świata w... gotowaniu kaszy. Jej zwycięska recepta jest prosta – do podstawowego produkt, płatków owsianych, dodała trochę wody i soli. To wszystko. Według mistrzyni świata to konsystencja przeważyła szalę zwycięstwa. Prostota jest piękna... i – jak się okazało –smaczna. (an)

Szwecja, kasza

Mistrzyni Swiata Ellinor Persson i jej kasza. Foto: TT/Svt

 

Szwecja, Dziennki

10.10.2017


Start wyborczej kampanii w Szwecji
Za niecały rok, 9.09.2018 r., będą w Szwecji wybory parlamentarne. Od pewnego już czasu trwa pozycjonowanie się partii politycznych przed wyborami. Moderaci, największa partia opozycyjnego bloku Alians – zmieniła właśnie przywódcę, w ostatniej chwili. Został nim Ulf Kristersson.

W ostatnią niedzielę został on odrazu rzucony na szeroką wodę – zadebiutował w telewizyjnej debacie przywódców wszystkich partii riksdagu – szwedzkiego sejmu. Ośmiu partyjnych bossów przez dwie godziny kruszyło kopie odgrażając się, że po wyborach urządzą nam świat po swojemu.

Debiut Kristerssona był bardzo udany. Spokojny, rzeczowy, dobitny – odróżniał się wyraźnie, zwłaszcza od socjalistów i zielonych, ale również od niektórych współtowarzyszy opozycyjnej niedoli. Według wielu politycznych komentatorów wygrał on nawet całą debatę.

Inni zwycięzcą okrzyknęli Jimmiego Åkessona, szefa Szwedzkich Demokratów (SD), nie związanej z żadnym z bloków, ani z czerwonym, ani też z centro prawicowym Aliansem. Atakowany przez wszystkich bronił się dzielnie i bez agresji.

Z polskiego punktu widzenia Åkesson dał jednak plamę. W temacie "Walka z klimatem" wymienił Polskę jako przykładowego "zanieczyszczacza" atmosfery. W takim samym kontekście Polskę wymienił przywódca partii Liberałów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.10.2017


Naturalna sztuczna kość
Lekarze ze Szpitala Akademickiego w Uppsali (Akademiska sjukhuset) zdołali zrekonstruować aż 70% czaszki pewnej pacjentki za pomocą implantu.

Jest to nowy rodzaj implantu, który stanowi znaczny postęp w chirurgii. Idealnie uformowana siatka tytanowa, utworzona w drukarce 3D, zostaje zatopiona w masie ceramicznej. Ale najlepsze jest to, że całość po 12–15 miesiącach zamienia się w... ludzką kość. W środku pozostaje tytanowa siatka i pewne resztki ceramiki.

Lekarze wiążą duże nadzieje z tą nową techniką. Eliminuje ona wiele komplikacji częsty przy zastosowaniu tradycyjnych implantów. Jak dotąd rekonstrukcję czaszki przeprowadzono u około 300 pacjentów. (an)

Szwecja, chirurgia implant

Nowy rodzaj omplantu pozwala na rekonstrukcję niemal całej potylicy.

 

Szwecja, Dziennki

6.10.2017


Śledztwo w sprawie zabójstwa Palmego

Szwecja OlofPalme

Olof Palme

nic

Szwedzka policja pracuje pełną parą nad wyjaśnieniem zabójstwa premiera Szwecji Olofa Palme – od 31 lat. Palme (S) został zastrzelony w centrum Sztokholmu 28 lutego 1986 r. gdy wraz z żoną wracał spacerkiem z kina. Zabójstwo nigdy nie zostało wyjaśnione, mordercy nigdy nie ujęto, śledztwo trwa nadal. Pięciu policjantów na pełnym etacie pracuje nad sprawą. Każdego tygodnia pojawiają się nowe ślady i wskazania – twierdzą policjanci.

Uwagę mediów zwróciła wiadomość, że Krister Petersson, kierownik Palme–grupy, zwrócił się o tajne informacje do szwedzkiego wywiadu wojskowego MUST (Militära Underrättelse- och Säkerhetstjänsten). Sprawa więc żyje. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.10.2017


Tydzień noblowy w Szwecji
W Szwecji trwa tzw. Tydzień Noblowy, dzień po dniu ogłaszane są decyzje o przyznaniu Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. W poniedziałek 2/10 nagrodę w dziedzinie fizjologii oraz medycyny otrzymali wspólnie: Michael W. Young, Jeffrey C. Hall oraz Michael Rosbash. We wtorek 3/10 laureatami w dziedzinie fizyki zostali Kip Thorne, Rainer Weiss i Barry Barish. Wczoraj, w środę 4/10 o 9 mln SEK i światową chwałę bogatsi zostali laureaci w dziedzinie chemii: Richard Henderson, Joachim Frank oraz Jacques Dubochet..

Dzisiaj ogłoszono nazwisko laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Został nim Japończyk mieszkający od dzieciństwa w Anglii – Kazuo Ishiguro. (ak)

Szwecja

Siedziba Akademii Szwedzkiej (Svenska Akademien) przy Dużym Rynku (Stortorget) sztokholmskiej starówki (Gamla Stan). To Akademia przydziela Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

 

Szwecja, Dziennki

4.10.2017


Podziemna Szwecja
Jak wiadomo w ostatnich latach przybyły do Szwecji setki tysięcy poszukiwaczy azylu. Znaczna część z nich dostaje jednak odmowę i nakaz opuszczenia kraju. Niewielu czyni to dobrowolnie. Reszcie "pomaga" policja.

Tyle teoria. W rzeczywistości policja zdołała zrealizować zaledwie 22% decyzji o deportacji wydanych między majem a sierpniem 2017 r. przez szwedzki Urząd Migracyjny, Migrationsverket. Przyczyna jest prosta – niedoszli azylanci schodzą do podziemia.

W ten sposób powstaje w Szwecji równoległe społeczeństwo, rządzące się własnymi prawami. Podziemna Szwecja kwitnie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.10.2017


Halo, tu Volvo!
Samochody w Szwecji już same mogą wzywać pomocy w razie wypadku. Zaczął tu działać tzw. system eCall. SOS Alarm, operator telefonu alarmowego 112, od 1 października może odbierać sygnały eCall.

System polega na tym, że samochód wyposażony w odpowiednie urządzenie będzie mógł sam wysyłać informacje o wypadku na numer alarmowy 112. eCall poinformuje służbę ratowniczą o lokalizacji samochodu, jego modelu, rodzaju paliwa itp. Automatyczne wezwanie pomocy będzie priorytetowane, gdyż zachodzić będzie podejrzenie, że kierowca jest nieprzytomny lub w zbyt wielkim szoku by sam zadzwonić na 112.

Od pierwszego kwartału przyszłego roku system ma działać w całej Unii. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

2.10.2017


Moderaci mają nowego szefa
Szwedzka partia Moderaci, zaliczana tutaj do prawicowych, największa partia bloku zwanego Alians (Alliansen) – wybrała wczoraj nowego lidera. Został nim 54-letni Ulf Kristersson. Wybór był prosty – kandydat był jeden. Urodzony w Lund 29.12.1963 r., magister ekonomii, wieloletni działacz partyjny. W latach 2010–2014 pełnił funkcję ministra ds. ubezpieczeń socjalnych w rządzie Fredrika Reinfeldta (M).

W przemówieniu inauguracyjnym Kristersson wśród swoich priorytetów wymienił walkę z przestępczymi gangami, które opanowuję całe dzielnice szwedzkich miast oraz integrację imigrantów z ostatnich lat. Jednak najważniejszą jest konieczność przywrócenia pozycji Moderatów wśród wyborców, co zostało doprowadzone do dna w czasie fatalnych rządów jego poprzedniczki. Wybory za rok. (rn)

Szwecja Ulf Kristersson

Ulf Kristersson wskazuje kierunek.

Szwecja liderzy Moderatów

Poprzedni liderzy Moderatów zasłuchani w przemówienie Kristerssona. Od lewej Anna Kinberg Batra, Fredrik Reinfeldt, Carl Bildt, Ulf Adelsohn.

 
  nic

2017: ...12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net