Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

  nic

2017: ...12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Wrzesień 2017 r. 00030

12

Szwecja, Dziennki

29.09.2017


Zamiast na złom
Co się robi ze starym samochodem? Oczywiście – oddaje na złom. Tej oczywistości nie poddał się Kjell Olsson, 71 letni mieszkaniec Olofström. Przez 50 lat zbierał stare auta. Nazbierał ich 250.

W ten sposób powstało prywatne muzeum samochodów. Faworytem jest Volvo. Kolekcja zawiera wszystkie modele tej marki, od pierwszego "Jakob" z lat 1927–29 do Volvo XC90 z lat 2002–14. To największy zbiór samochodów Volvo na świecie – ocenia właściciel. Oprócz samochodów kolekcja zawiera też skutery, także znanych szwedzkich celebrytów.

Teraz jednak wszystko zostało sprzedane i zostanie rozproszone po świecie. Kjellowi na pocieszenie zostało 20 milionów koron, 9 mln zł, które otrzymał za swą kolekcję. (rn)

Szwecja, Kjell Olofsson, Volvo

Kjell Olsson w swoim muzeum.

 

Szwecja, Dziennki

27.09.2017


Więcej terroryzmu w Szwecji
Nie dlatego, że nasi muzułmańscy "goście" nagle się zaktywizują. Rozwój nastąpi przez poszerzenie listy zachowań traktowanych jako przestępstwo terrorystyczne. Na liście znajdą się między innymi: włamanie się do cudzego komputera, samodzielna nauka w celach terrorystycznych czy odwiedziny ojczystego kraju, nawet jeśli jest się jego obywatelem. Oczywiście chodzi tylko o kraje eksportujące terroryzm na świat.

Takie poszerzenie listy czynów zabronionych proponuje analityk Lars Werkström w swojej propozycji do zmiany prawa o terroryzmie.

Metoda jest niebezpieczna. Wkrótce Szwecja może zasłynąć jako kraj ogarnięty falą terroryzmu tylko dlatego, że "Ahmed" z rodziną odwiedził babcię w Damaszku. Podobnie stało się z przestępstwami na tle seksualnym. Teraz w Szwecji puszczenie oka do dziewczyny to molestowanie, a klepnięcie w tyłek to gwałt. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

26.09.2017


Korupcja w Policji?
Szwedzka prokuratura wszczęła postępowanie przygotowawcze w związku z podejrzeniem korupcji przy okazji przetargu na produkcję szwedzkich paszportów. Doniesienie o możliwym popełnieniu przestępstwa w tej sprawie przeciwko dwóm policjantom zgłosiła Komenda Główna Policji w sierpniu 2017 roku.

Policjanci mieli zbyt częste kontakty z firmą AB Svenska Pass, która ostatecznie wygrała przetarg. Dawali się oni zapraszać na podróże, noclegi w hotelach, konferencje i kosztowne obiady – gdzie firma płaciła rachunki.

Produkcja nowych paszportów wystartuje jesienią 2018 roku. Zlecenie jest warte około 335 mln złotych. (ak)

Szwecja, paszport

 

Szwecja, Dziennki

24.09.2017


Legalny hasz w Szwecji?
O tym marzy zapewne większość uczestników konferencji Nordic Cannabis Conference 2017, która odbyła się wczoraj w Malme, w południowej Szwecji. – Naszym celem jest by legalizacja co najmniej posiadania marihuany (canabis) była dyskutowana w wyborach 2018 roku – mówi jeden z organizatorów konferencji.

Obecnie w Szwecji karalne jest zarówno używanie jak i samo posiadanie marihuany. Rezultatem wykrycia zaledwie śladów narkotyku we krwi może być wyrok nawet 6 miesięcy więzienia.

Żadna z partii politycznych riksdagu nie chce obecnie zmieniać aktualnego, restryktywnego prawa w tej sprawie. Innego zdania są niektóre młodzieżòwki. Organizacje młodzieżowe partii Center oraz Liberałów optują za legalizacją marihuany i haszyszu. Zdecydowanymi zwolennikami legalizacji jest Piratpartiet, ale nie jest ona reprezentowana w riksdagu.

Zwolennikami legalizacji haszu i konopii są też oczywiście organizatorzy, którzy jednocześnie zapewniają, że nikt z uczestników konferencji... nie był na haju. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.09.2017


Cukierki w szwedzkim budżecie
Sporo przedwyborczych cukierków (za rok wybory) zapowiada szwedzki rząd w jesiennej propozycji budżetowej. Gdy propozycja przejdzie przez riksdag, będzie on obowiązywał w przyszłym roku.

Jednym z większych cukierków, który ma osłodzić życie wielu milionom Szwedów, ma być podwyżka o całe 200 koron miesięcznie zasiłku rodzinnego, barnbidrag, takiego szwedzkiego 500+ (zob, 12.02.2016).

Wprawdzie rządzący dzisiaj Socjaldemokraci obiecali jego podwyżkę o 100 koron już przed wyborami 2014 roku, ale jak dotąd jakoś im to nie wyszło. Może tym razem. Dla większego efektu partia podwaja ofertę. Cukierek jest kuszący dla wszystkich, którzy mają dzieci, a więc milionów... wyborców. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.09.2017


Szwedzki minister obrony przeżył atak
Po wybuchu skandalu "wyciekowego", kiedy to ogromne ilości wrażliwych, poufnych i tajnych danych wyciekło z Urzędu Transportu, opozycja zarządała głowy trzech ministrów – zobacz 26.07.2017. Dwoje z nich "ścięto", a jeden, minister obrony Peter Hultqvist (S), przetrwał. W ten sposób Löfven (S), premier mniejszościowego rządu, uniknął pewnej przegranej w głosowaniu nad wotum nieufności.

Jednak cała opozycja, cztery partie Aliansu – M, C, L, KD – oraz Szwedzcy Demokraci, zażądała głosowania nad wotum nieufności w riksdagu. Zażądała i przegrała. W międzyczasie partie Center i Liberałowie wycofały się z żądania dymisji Hultqvista, rozbijając spójność Aliansu. Miał być kryzys rządowy a wyszedł kryzys opozycji. Tydzień temu opozycja "przestrzeliła" również Wotum nieufności dla rządu. Jak im się to udaje mając sporą większość w riksdagu!? (rn)

Szwecja Peter Hultqvist

Peter Hultqvist, minister obrony narodowej Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

15.09.2017


Wotum nieufności dla rządu
Wniosek o wotum nieufności dla rządu został dziś rano odrzucony przez szwedzki parlament, riksdag. Próbę obalenia rządu premiera Stefana Löfvena (S) podjęła partia Szwedcy Demokraci SD. Motywem było dopuszczenie przez rząd do wycieku tajnych i poufnych danych ze Szwecji i narażenie kraju na niebezpieczeństwo – zobacz lipcowe nowinki...

Wbrew wcześniejszym sygnałom, wszystkie cztery partie opozycyjnego Aliansu – M, C, L, KD – wstrzymały się od głosu i uratowały lewicowy rząd. To kolejny raz Alians zachowuje się jak rządowa przystawka. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

15.09.2017


Remont siedziby rządu
Siedzibę szwedzkiego rządu – Rosenbad – czeka gruntowna renowacja. Ma się ona zacząć w styczniu 2019 roku i potrwa do lata 2021 roku. Biura rządu zostaną na ten czas przeniesione do innych lokali w sztokholmskiej kwaterze rządowej.

Premier Szwecji ma w Rosenbad swoje biuro. Tam też mieści się m.in. kancelaria premiera, kancelarię rządu, część ministerstwa sprawiedliwości. To tutaj odbywają się posiedzenia rządu oraz najważniejsze konferencje prasowe.

Secesyjny Rosenbad, zbudowany w 1902 r. nie był odnawiany od blisko 35 lat. Budynek wymaga odświerzenia oraz unowocześnienia instalacji technicznych. Ma on sprostać wszelkim wymogom przez kolejne 20–30 lat. (an)

Szwecja, Szztokholm, siedzina rządu.

Rosenbad, siedziba rządu.

 

Szwecja, Dziennki

14.09.2017


Szwedzkie długi
10 milionów mieszkańców Szwecji zgłosiło w sumie posiadanie 3,5 miliona aparatów telewizyjnych lub radiowych. Tyle też powinno wpływać opłat abonamentowych do państwowej kasy, 195 sek (88 zł) miesięcznie. Ale nie wpływa. Blisko 100 tysięcy osób ściga aktualnie szwedzki komornik, Kronofogden, za niezapłacony abonament.

W sumie abonamentowy dług wynosi około pół miliarda złotych. Jest to najczęściej nie płacona opłata publiczna w Szwecji, według biura informacji kredytowej Syna. Na kolejnych miejscach są: podatki, pożyczki studenckie i grzywny. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2017


Szwecja może wycinać lasy
Parlament UE odrzucił wniosek o ograniczenie wyrębu szwedzkich lasów do określonej kwoty. Pretekstem do ograniczenia wolności Szwecji w tym względzie miała być walka z klimatem – standartowy argument gdy brak argumentów.

Zapis o przejęciu władzy nad szwedzkimi lasami przez unijną biurokrację był częścią większej rezolucji o wpływie lasów na zmiany klimatyczne. Lasy pochłaniają znaczne ilości dwutlenku węgla obwinianego za zmiany klimatyczne, a w zamian produkują tlen. Wycinka lasów zatrzymuje ten proces. Szwedzkim i fińskim U-posłom wraz z branżową organizacją Skogsindustrierna (Szwedzkie przedsiębiorstwa leśne), udało się jednak przekonać parlament, że na miejscu wyciętych starych lasów sadzone są nowe, które pochłaniają więcej CO2 niż lasy stare. Niekorzystny zapis wykreślono.

Dla równowagi zakazano wycinać lasy Polakom. (rn)

Szwecja lasy wyrąb

 

Szwecja, Dziennki

10.09.2017


Grzybobranie
Dzięki przychylnej pogodzie wysypało grzybami w szwedzkich lasach. Na grzybobranie ruszają już nie tylko mieszkający tutaj obcokrajowcy, ale również tubylcy nauczyli się odróżniać prawdziwka od muchomora. Szwedzi z niedowierzaniem przyglądali się przez lata Polakom, Niemcom czy Czechom, wynoszącym z lasu pełne kosze smakołyków – bez pieczątki tutejszego sanepidu na kapturku! Teraz jednak spotyka się w lasach coraz więcej odważnych Szwedów.

Do najbardziej popularnych zdobyczy należą kurki (kantareller), prawdziwki (karljohan, stensopp) i kozaki. Ale szwedzkie lasy kryją blisko sto rodzajów jadalnych grzybów. O tej porze smaczny obiadek można znaleźć niemal pod każdym drzewem. (rn)

Szwecja grzyby

 

Szwecja, Dziennki

10.09.2017


Salwy Aurory w Szwecji
Jutro w Szwecji rozpoczynają się największe od 20 lat manewry wojskowe. Weźmie w nich udział około 21 000 żołnierzy z 5 krajów – 19 000 szwedzkich 1500 z USA oraz 500 z Danii, Norwegi, Finlandii, Litwy, Estonii, a nawet Francji. Manewry mają kryptonim Aurora..

Żołnierze będą ćwiczyli obronę kraju na wypadek eskalacji konfliktu w pobliżu Szwecji. Scenariusz zakłada, że Szwecja została napadnięta przez obce siły. Zadaniem szwedzkich sił zbrojnych będzie będzie obrona terytorium kraju w celu zachowania politycznych możliwości działania rządu oraz niepodległości kraju.

Spektakularnym akcentem będzie udział w manewrach amerykańskich czołgów Abrams. Nigdy wcześniej amerykańskie czołgi nie przekroczyły szwedzkiej granicy. Szwedzkiego nieba będą chroniły amerykańskie jednostki obrony powietrznej uzbrojone w rakiety Patriot. Podobny sprzęt zaprezentują Francuzi. Szwecja zamierza kupić nowy system obrony powietrznej i chce się przyjrzeć różnym systemom "w boju". (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.09.2017


Gotlandia – szwedzka królowa słońca
Słońce świeciło najczęściej nad szwedzką bałtycką wyspą Gotlandią. Taki jest werdykt corocznych meteorologicznych zawodów w najbardziej nasłonecznionym miejscu Szwecji. Stacja Hoburgen na Gotlandii zanotowała całe 490 słonecznych godzin w okresie od 23 czerwca do 11 sierpnia. Ten wynik dał Gotlandii złoty medal w nasłonecznieniu.

Na drugim miejscu znalazła się też wyspa – Olandia z wynikiem 485 słonecznych godzin, a brązowy medal przypadł miastu Karlskrona nad którym słońce świeciło przez 467 godzin tego lata. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.09.2017


Policyjne zony w Szwecji?
W ciągu pierwszej połowy 2017 roku w Szwecji odnotowano 178 napaści z użyciem broni palnej – podaje tutejsza policja. W ich wyniku 25 osób straciło życie, a 73 zostało ranne. Istnieje ryzyko, że zostanie przekroczony wynik, jak dotąd rekordowego 2015 roku, w którym to życie straciły od kul 33 osoby.

Szwecja jest krajem, w którym co roku życie traci w wyniku przestępstwa z użyciem broni palnej najwięcej osób spośród krajów nordyckich – wykazała analiza przeprowadzona przez dziennik Svenska Dagbladet, SvD.se.

Szwecja zastrzelenia

Ilość zabójstw z broni palnej w Szwecji.

Szwedzki minister sprawiedliwości Morgan Johansson (S) zamierza zezwolić policji na dokonywanie spontanicznych rewizji osobistych na ulicach, bez uzasadnionych podejrzeń, na terenie wyznaczonych dzielnic. Ma to ograniczyć obecność nielegalnej broni na szwedzkich ulicach.

Szwedzki minister odwołuje się do duńskiego przykładu, gdzie podobne uprawnienia ma policja już od roku 2004. Takie policyjne zony istnieją obecnie m.in. w kilku dzielnicach Kopenhagi. Zawsze to przyjemniej wprowadzać faszyzm w miłym towarzystwie. (ć)

Szwecja, policja

 
  nic

2017: ...12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net