Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

  nic

2017: ...12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Sierpień 2017. 00148

12

Szwecja, Dziennki

31.08.2017


Szwedzki rynek pracy
Szwedzka Fundacja Studiów Strategicznych (Stiftelsen för Strategisk Forskning, SSF) przewiduje, że 53% dzisiejszych pracowników może być zastąpiona przez digitalne urządzenia w ciągu najbliższych 20 lat. Najmniej zagrożone są zawody wymagające wysokich zdolności manualnych, kreatywności, talentu artystycznego, socjalnej kompetencji, empatii, zdolności przekonywania i negocjacji itp.

W pierwszej 10 zawodów, które będą wykonywane przez roboty w niedalekiej przyszłości wymienione są między innymi: Fotomodelki i modele, asystenci księgowości i sprawozdawczości, kasjerki i kasjerzy sklepowi, pomocnicy prac rolniczych, ogrodniczych, leśnych i rybołówstwa, inni operatorzy maszyn i monterzy, sprzedawcy targowi.

Związek zawodowy akademików Saco przedstawił listę zawodów z wyższym wykształceniem, w których osiąga się najwyższe dochody w ciągu całego życia.

Zawód

Życiowy dochód,
mln SEK / PLN

Lekarz

 

26 / 11.7

Prawnik

 

23,6 / 10,62

Ekonomista

 

23,5 / 10,57

Inżynier

 

23,1 / 10,4

Dentysta

 

20,3 / 9,14

1 sek ≈ 45 gr

Saco wymienia też trzy zawody, w których osiąga się najniższe życiowe dochody mimo wyższego wykształcenia, są to: rehabilitacja medyczna, nauczyciel szkoły podstawowej klas 1–6 oraz opiekun społeczny. (ak)

Szwecja lekarz

 

Szwecja, Dziennki

29.08.2017


Ministry wzięły się za kudły
Niedawno mianowana minister ds. migracji Heléne Fritzon (S) już zdążyła się pokłócić ze swoją norweską odpowiedniczką Sylvi Listhaug z Partii Postępu (FrP). Kobiety umówiły się na ważne spotkanie dzisiaj w Sztokholmie. Jednak gdy Norweżka wylądowała już w Szwecji, dowiedziała się, że nasza rządowa gwiazda... rozmyśliła się. Spotkanie zostało odwołane.

Przyczyną miały być krytyczne wypowiedzi tej ostatniej o Szwedzkiej polityce migracyjnej. W wywiadzie dla norweskiej gazety Verdens Gang wspomniała o ponad 60 szwedzkich miastach, w których powstały tzw. "no go zons" – równoległe społeczeństwa poza europejskich imigrantów, rządzące się własnymi prawami. Ten ulubiony za granicą i sporo przesadny obraz Szwecji nie spodobał się naszej minister i odwołała spotkanie.

By jakoś jednak wykorzystać swój pobyt w Szwecji norweska minister postanowiła wybrać się na spacer po Rinkeby, jednej z najstarszych sztokholmskich "no go zons". (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.08.2017


Dymisja szefowej Moderatów
Dziś rano Anna Kinberg Batra, przewodnicząca szwedzkiej partii Moderaci, największej partii opozycyjnego bloku Alians, ogłosiła swoją rezygnację ze stanowiska. Od paru dni trwała intensywna kampania przymuszająca ją do takiej decyzji. Aż 11 wojewódzkich zażądało jej dymisji, sprawa była głośna w mediach, pozycja Batry stała się nie do utrzymania. Pisaliśmy o tym już wczoraj.

Teraz zaczyna się polowanie na nowego przywódcę. Czasu jest niewiele – za rok wybory. (rn)

Szwecja,

Batra ogłasza dymisję.

 

Szwecja, Dziennki

24.08.2017


Moderaci zmieniają szefa
Na rok przed wyborami do parlamentu w Szwecji szykuje się zmiana na stanowisku szefa największej partii opozycyjnego Aliansu – Moderatów. Alians to blok współpracy czterech partii centroprawicowych: Moderaci (M), Center(C), Liberałowie (L) oraz Chrześcijańscy Demokraci (KD).

Alians, po szwedzku Alliansen, rządził w Szwecji w latach 2006–2014, przez dwie kadencje. W wyniku wyborów 2014 roku utracił władzę. Już w noc wyborczą ówczesny przywódca Moderatów i jednocześnie premier Szwecji Fredrik Reinfeldt ogłosił swoją rezygnację z tej pierwszej funkcji. Rezygnację z tej drugiej ogłosili wyborcy. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

22.08.2017


Sobota cały tydzień
Latem, w czasie urlopu, każdy dzień czuje się jak piątek czy sobotę – relaks, spoko maniana. Impreza za imprezą, gril goni grila. Romantyczny obiad bez aperitif na apetyt, karafki wina i konjaku do kawy – jest nie do pomyślenia. Zwłaszcza na wyjeździe. Lördag hela veckan – mawiają Szwedzi – sobota cały tydzień.

37% Szwedów przyznaje, że podczas urlopu pije alkohol 3–4 razy w tygodniu lub częściej; 40% mężczyzn i 34% kobiet.

Po powrocie do domu, do pracy i codziennych obowiązków niechętnie odkrywamy, że tydzień ma też poniedziałek, wtorek, itd. A do piątku daleko. Trudno przestawić się na nowe tory. Trudno też zmienić urlopowe zwyczaje alkoholowe. Przychodnie od uzależnień i organizacje zwalczające alkoholizm przyznają, że zawsze jesienią zgłasza się więcej osób, zaniepokojonych nadużywaniem alkoholu, przyzwyczajeniem z wakacji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.08.2017


Niepoprawne kleszcze
W Szwecji rośnie ilość osób, które szczepią się przeciwko TBE (Kleszczowe zapalenie mózgu) – podobnie jak ilość zgłoszonych przypadków zachorowań. Zgłaszanie zachorowań do Folkhälso­myndigheten (Narodowy Urząd Zdrowia). Jak dotąd w tym roku, w okresie kwiecień–lipiec, zgłoszono 110 przypadków Kleszczowego zapalenia mózgu. W ubiegłych latach liczba ta nie przekraczała 100 w tym samym okresie. Poczynając od roku 2013 wynosiła ona odpowiednio każdego roku 62, 71, 56, aż do 94 przypadków w roku 2016.

Wzrost ilości zachorowań następuje mimo, że coraz więcej osób przyjmuje szczepienia. W ubiegłym roku przyrost wynosił 32%, a w obecnym roku kolejne 36%. Na kleszczach nie robi to jednak wrażenia. (rn) Zobacz też 14.05.2017...

 

Szwecja, Dziennki

22.08.2017


Walka szczytów
Lodowiec otulający południowy szczyt masywu Kebnekaise stanowi najwyższy punkt Szwecji. Ale przez ostatnie 20 lat lód na nim topnieje o średnio jeden metr rocznie. Rosły więc szanse szczytu północnego, zbudowanego z litej skały, na przejęcie palmy pierwszeństwa. Według pomiaru z ubiegłego roku przewaga szczytu południowego wynosiła już tylko 30 centymetrów.

Tydzień temu przeprowadzono nowe pomiary. Okazało się, że... lodowiec urósł – o całe 1,4 metra! Najwyższy punkt Szwecji leży teraz 2098,5 m nad poziomem morza. Walka szczytów trwa. (rn)

Szwecja, Kebnekaise

Masyw Kebnekaise widziany od północy ku południu.

 

Szwecja, Dziennki

21.08.2017


Dron-pizza
Jesienią bieżącego roku mają wejść w Szwecji nowe przepisy dotyczące używania tzw. dronów – bezzałogowych maszyn latających. Dla dronów lżejszych niż 7 kg nie będzie pozwolenia latania. Będzie też można latać nimi dalej niż 500 metrów i bez konieczności kontaktu wzrokowego.

Wiele przedsiębiorstw zaczyna postrzegać drony jak przyszły środek transportu. Wśród nich jest... Onlinepizza, dostarczający pizzę kurierem do domu. Na początek planuje się dostawy w terenach rzadko zaludnionych lub trudno dostępnych, np. do mieszkańców niezliczonych wysepek u wybrzeży Szwecji.

Kto wie, może Onlinepizza zmieni nazwę na Dronpizza lub też Drömpizza, czyli wymarzona pizza, zabawiając się pewnym podo­bień­stwem słów dron i dröm – sen, marzenie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.08.2017


Szwedzkie niedźwiedzie czeka masakra
Dzisiaj w Szwecji rozpoczyna się sezon polowania na niedźwiedzie. Wyrok śmierci wydano na 216 niedźwiedzi w całym kraju. Każde województwo ma swoją kwotę. Najwięcej licencji wydano w Jämtland, gdzie życie straci aż 70 zwierząt. Najbezpieczniej mogą się czuć misie w Värmland, gdzie wolno zastrzelić tylko dwa niedźwiedzie.

Szacuje się, że w szwedzkich lasach żyje około 2800 niedźwiedzi. Licencyjne polowanie będzie trwało do 15 października. Aktualne wyniki można śledzić na stronie sva.se... (rn)

Szwecjia Polowanie na niedżwiedzie

 

Szwecja, Dziennki

20.08.2017


Łikend w Szwecji
Osiem osób postrzelonych, trzy śmiertelnie, w ciągu ostatnich dwóch dni. W piątek kule dosięgnęły dwóch mężczyzn w Västerås. Wieczorem tego samego dnia w Uppsali zastrzelony został inny mężczyzna. Czarną passę kontynuowano w Malme, gdzie postrzelono dwóch mężczyzn w wieku 25 lat. Ich rany nie zagrażają życiu.

Na tym nie koniec. Jeszcze w piątek wieczorem w Sztokholmie strzał w głowę otrzymał 20-letni chłopak. Zmarł po przewiezieniu do szpitala. Pod szpitalem zebrała się grupa około 50 osób, którzy zachowywali się agresywnie wobec personelu i pacjentów – według popołudniówki Expressen.

W sobotę koło godziny 19 śmiertelnie postrzelony został młody mężczyzna pod Borås – zmarł w szpitalu. W nocy postrzelono w nogi jedną osobę w Lysekil na zachodnim wybrzeżu. Dwœch młodych ludzi pędzących na mopedzie oddało kilka strzałów do mieszkania w Mölndal pod Geteborgiem. Tym razem obyło się bez ofiar.

Policja ani media nie informują o motywach morderstw i strzelanin czy też narodowaści ofiar, a sprawcy pozostają nieznani. Możemy więc być pewni, że nie są to Polacy.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, szwedzki premier Stefan Löfven (S) obiecał zwiększyć budżet policji o 2 miliardy koron (≈900 mln SEK), do totalnej sumy 7,1 mld SEK. Ten gest motywuje narastającą falą przestępstw z użyciem broni palnej. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

07.08.2017


Afera Borga

Anders Borg

Anders Borg lubieżny.

Szwecja

Afera wyciekowa, wyciek tajnych danych ze Szwecji, przycichła nieco. Teraz media znalazły nowy temat – przyrodzenie Borga. Były minister finansów w latach 2006–2014, Anders Borg, miał zachowywać się rozpustnie tydzień temu na pewnej imprezie w sztokholmskich szkierach. Pijany jak bąk zaczepiał ponoć gości, kobietom wymyślał od kurew, pokazywał przyrodzenie, a nawet za tyłek łapał facetów.

Sprawa dotarła do mediów – jak znalazł na ogórkowy sezon – zrobiła się afera. Borg zasiadał w zarządzie kilku dużych spółek, przede wszystkim spółki inwestycyjnej Kinnevik. Już nie zasiada – po wybuchu skandalu złożył wymówienie, które zostało natychmiast przyjęte. Publiczne przechwalanie się przyrodzeniem drogo kosztuje Borga.

Wśród oburzonych komentarzy znalazły się jednak również bardziej wyrozumiałe. – W końcu Borg nie robił nic innego niż to co robią uczestnicy tzw. "parad równości" – napisał poseł Robert Stenkvist (SD). (rn)

 

Szwecja, Dziennki

07.08.2017


PKB Szwecji 4%
Roczny przyrost PKB Szwecji przekroczył wszelkie oczekiwania i poszybował aż do 4% według statystyk II kwartału. W ten sposób Szwecja dogania europejskiego prymusa – Polskę. W porównaniu kwartalnym przyrost PKB wyniósł 1,7%. Do pozytywnego wzrostu gospodarczego przyczyniły się głównie inwestycje bezpośrednie oraz konsumpcja gospodarstw domowych.

W poprzednim okresie rozliczeniowym, kwartalna różnica wynosiła 0,6% a roczna 2.3%. Szwedzka gospodarka nabiera więc coraz większego tempa. Teraz podnoszą się głosy o potrzebie szybszego podniesienia referencyjnej stopy procentowej. Mówi się o kwietniu 2018 roku, podczas gdy Narodowy Bank Szwecji, Riksbanken, zapowiadał podniesienie stopy na "połowę 2018 roku". Obecnie mamy minusową stopę referencyjną, –0,5%. (rn)

Szwecja, stopa repo

 

Szwecja, Dziennki

06.08.2017


Cmentarzysko słoni
Główna autorka kryzysu rządowego w Szwecji, Maria Ågren, która naiwnie (miejmy nadzieję) doprowadziła do wycieku za granicę tajnych szwedzkich baz danych, ma się dobrze. Stanowisko generalnego dyrektora Urzędu Transportu straciła wprawdzie już w styczniu 2017 roku, ale... pensję pobiera do dziś! I to nie bagatelną – 115 200 sek, ≈ 51 000 zł miesięcznie!

Okazuje się, że szwedzka biurżuazja dba o swoich. Wysokiej rangi państwowi urzędnicy, gdy coś naknocą lub narozrabiają i tracą stanowisko, są umieszczani na liście płac kancelarii rządu – z zachowanym obrzydliwie wysokim wynagrodzeniem. Ten system nazywany jest frywolnie "Cmentarzyskiem słoni". Powinien jednak być nazywanym bezwstydnym okradaniem podatników. (rn)

 
  nic

2017: ...12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net