Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

  nic

2017: ...12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Lipiec 2017 r. 00018

12

Szwecja, Dziennki

27.07.2017


Remont szwedzkiego rządu
W wyniku IT–skandalu, wycieku za granicę tajnych danych z Urzędu Transportu premier Szwecji Stefan Löfven (S), pod naciskiem opozycji, dokonuje zmian w składzie rządu. Ubiegając z góry przegrane głosowanie w riksdagu nad wotum nieufności wobec trzech swoich ministrów wymienia... czterech. Ale nie tych co trzeba.

Opozycja żądała dymisji trzech socjalistycznych ministrów – infrastruktury Anny Johansson, spraw wewnętrznych Andersa Ygemana oraz obrony Petera Hultqvista. Z tej trójki ostał się jednak minister obrony.

Daje to szansę opozycji do dalszego grzania tematu więc opozycja grzeje. Szwedzcy Demokraci (SD) oraz Chrześcijańscy Demokracji (KD) nadal żądają głowy ministra obrony Hultqvista. Po południu przyłączyły się do tego żądania pozostałe partie Aliansu – Moderaci (M), Liberałowie (L) i Center (C).

Przy okazji remontu szwedzki premier wymienił jeszcze dwóch ministrów niezamieszanych w aferę wyciekową. Urząd ministra do spraw migracji otrzymała Heléne Fritzon (S) – biedactwo. Annika Strandhäll (S) obejmuję ministerstwo zdrowia i spraw społecznych. Dotychczasowy minister zdrowia zrezygnował z pełnienia tej funkcji z powodu... złego stanu zdrowia. (rn)

Szwecja, nowi ministrowie 2017 07 27

Nowi ministrowie: Morgan Johansson MSW, Tomas Eneroth MIB, Helene Fritzon min. ds. migracji, Annika Strandhäll ds. spraw socjalnych – wszyscy (S),

12

Szwecja, Dziennki

26.07.2017


Kryzys rządowy w Szwecji
Cztery partie opozycyjnego Aliansu składają wniosek o wotum nieufności dla trzech ministrów szwedzkiego rządu najbardziej "umoczonych" w aferę wyciekową. Są to: minister spraw wewnętrznych Anders Ygeman (S), minister infrastruktury Anna Johansson (S) oraz minister obrony Peter Hultqvist (S). Wszyscy oni wiedzieli o wycieku tajnych baz danych do obcych krajów w związku ze zleceniem rozwoju systemu informatycznego Urzędu transportowego Szwecji, ale przymykali oczy na ten proceder.

Do uruchomienia procedury Wotum nieufności wzywał już wczoraj szef partii Szwedzcy Demokraci Jimmie Åkesson (SD). Po przyłączeniu się Aliansu sprawa jest przesądzona, gdyż obecny rząd jest mniejszościowym. Koalicja rządowa S+MP, nawet z poparciem komunistów (V) ma zaledwie 159 mandatów, podczas gdy Alians + SD ma ich 187.

Według medialnych spekulacji nie jest wykluczone, że premier Stefan Löfven poda cały rząd do dymisji jeszcze dzisiaj. (rn)

Szwecja, IT-skandal'Ministrowie skazani na wotum nieufności: min. infrastruktury Anna Johansson, min. spraw wew. Anders Ygeman oraz minister obrony Peter Hultqvist.

 

Szwecja, Dziennki

25.07.2017


W Szwecji gorąco – głównie w riksdagu
Słońce nie wysila się zbytnio dogrzewając Szwecję. Gorąca atmosfera trwa za to nadal wokół IT-skandalu. Tak szeroko nazywane jest nieroztropne udostępnienie zagranicznym informatykom tajnych baz danych przez szwedzki Urząd Transportowy, Transportstyrelsen (zob. poniżej). Poleciały już co ważniejsze urzędnicze głowy. Tłumaczyć musi się premier i członkowie rządu.

Dzisiaj w odpowiednich komisjach riksdagu tłumaczą się ministrowie rządu. Premier Stefan Löfven (S) spotka szefów partii parlamentarnych w celu złożenia wyjaśnień.

Przez Komisję Obrony Narodowej (försvarsutskottet) grilowany był minister obrony Peter Hultqvist (S). Jednak przewodniczący komisji, Allan Widman (L) nie jest zadowolony z wyjaśnień szefa MON.
– Minister obrony nie podjął odpowiednich działań by zatrzymać wyciek danych. On powinien wołać i krzyczeć, poinformować odpowiednich ministrów i premiera – ocenia Widman.

Podobnie minister spraw wewnętrznych, Anders Ygeman (S), tłumaczył się przed Komisją Prawną (justitieutskottet). To on jako pierwszy minister dowiedział się o bezprawnych działaniach Urzędu Transportowego. Wiedział i milczał. Teraz też nie ma sobie nic do zarzucenia. (rn


Szwecja, Sztokholm riksdag

Riksdag – szwedzki parlament, na własnej wyspie w centrum miasta.

 

Szwecja, Dziennki

18.07.2017


IT-skandal w Szwecji
W środku ogórkowego sezonu rozszalała się w Szwecji afera wyciekowa. 6 lipca wyszło na jaw, że w latach 2015–16 z Urzędu Transportowego (Transportstyrelsen) wyciekły za granicę tajne informacje, ważne dla bezpieczeństwa państwa. Między innymi cała szwedzka baza z danymi osobowymi posiadaczy praw jazdy, łącznie z fotografiami, stała otworem dla czeskich i rumuńskich informatyków, którym zlecono prace nad rozwojem sytemu informacyjnego Szwedów.

Wyciekły wrażliwe informacja o szwedzkim systemie komunikacyjnym – o drogach, mostach tunelach, pociągach, o samochodach opancerzonych oraz służb wywiadowczych, a nawet dane osób o tajnej tożsamości. Te ostatnie mądrale z Urzędu wysłały otwartym mailem do zagranicznych firm.

W ramach skandalu lecą teraz głowy urzędników. Główna odpowiedzialna za niemądre decyzje, szefowa Urzędu Transportu, poleciała już w styczniu, z grzywną 31 000 zł zamiast odprawy. Skandal zatacza coraz większe kręgi. Teraz już obejmuje również działania rządu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.07.2017


Rzeź Ericssona
27 miliardów koron, czyli blisko 12 mld złotych, zaledwie w ciągu paru godzin, wyparowało z jednego z największych szwedzkich przedsiębiorstw, koncernu telekomunikacyjnego LM Ericsson. Akcje firmy na sztokholmskiej giełdzie spadły dzisiaj o 15,59%, tracąc 9,5 sek na wartości każda. Blisko 68 miliardów akcji zmieniło właściciela za totalną sumę 3 623 058 956 sek, (1 sek≈44 gr)

Przyczyną masakry były kiepskie wyniki finansowe za drugi kwartał, gorsze niż przewidywano i – co gorsza – brak perspektyw poprawy na przyszłość. (rn)

Szwecja, Sztokholm, Ericsson

Ericsson, to specjalista od giełdowych wodospadów.

 

Szwecja, Dziennki

16.07.2017


Na grzyby – w lipcu
Stosunkowo ciepły początek lata, odpowiednia mieszanka deszczu i słońca spowodowały wyjątkowo przyzwoity wysyp grzybów w Szwecji – już teraz. Nigdy wcześniej nie widziałem tak dużo grzybów w naszych lasach na początku lipca – mówi a Gustavsson, który pracuje jako grzybiarski ekspert od początku lat 1980-tych. Najbliższe tygodnie mają być ciepłe, 16–20°C, a lasy zraszane przelotnymi opadami – idealne warunki dla grzybów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.07.2017


40 urodziny Wiktorii
14 lipca szwedzka księżniczka Wiktoria (Victoria) skończyła 40 lat. Sztokholm opanowała monarchistyczna gorączka. Rozpoczęło się odprawieniem Te Deum w przyzamkowym kościele Stor Kyrkan.
Wiktoria Potem spotkanie z ludnością, zgromadzenia, wiwaty, przejazd księżniczki karetą po ulicach miasta. Uroczystości trwają nadal, choć oficjalnie zakończyły się wczoraj na wyspie Öland, gdzie rodzina królewska też ma swoją rezydencję.

Wiktoria jest pierworodnym dzieckiem panującego obecnie króla Karola XVI Gustawa i następczynią tronu. Relacje z uroczystości można obejrzeć tutaj... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.07.2017


Kup bank
Szwedzki bank SEB osiąga rekordowe zyski. Według ostatniego raportu 5,7 mld sek zysku za drugi kwartał, o 0,5 mld więcej niż prognozowali analitycy. Nowy dyrektor naczelny banku, Johan Torgeby, ma powody do zadowolenia. Podczas piątkowej konferencji prasowej ujawnił, że największe zyski bank osiąga na kredytach mieszkaniowych i wzrostach na giełdzie. Celem banku jest osiągnąć zysk 15% z zainwestowanego kapitału – ujawnia Torgeby. A z jakiegoż to waszego produktu inwestycyjnego mogą mieć 15% wasi klienci!? – wykrzyknął jeden z dziennikarzy. – kup bank – brzmiała odpowiedź dyrektora. Kupując akcje banku masz udział w jego zyskach. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.07.2017


Polski TRiUMPh boli Szwedów
Szwedzkie media robią wszystko by pomniejszyć znaczenie wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. Jest to jego pierwsza bilateralna wizyta w Europie i druga podróż zagraniczna w ogóle. Wybór państwa, które jako pierwsze odwiedza nowo wybrany prezydent ma zawsze duże znaczenie i odsłania kierunek jego polityki.

Ale nie dla Szwedów. Jak diabeł święconej wody tutejsze media unikają słowa Polska, Warszawa, czy Polacy. Trump "powraca do Europy" obwieszczają, sprytnie pomijając polskie pierwszeństwo i cel dzisiejszej podróży.

Pierwsze strony portali szwedzkich mediów skutecznie pomijają temat tej historycznej wizyty. Szwedzka państwowa telewizja SVT.se na pierwszej stronie działu zagranicznego ukrywa go pod tytułem "Trump om Nordkoreas agerande" – Trump o poczynaniach Korei Północnej.

Dalej SVT twierdzi, że... "Konferencja prasowa prezydenta USA Donalda Trampa w Warszawie, Polska, znalazła się w cieniu krytyki przeciwko dyktaturze w Korei Północnej". To, że była to konferencja dwóch prezydentów – USA i Polski – jest dla szwedzkiej propagandy nie do przełknięcia.

Dalej SVT ilustruje artykuł dwuminutowym filmikiem, w którym Korea jest wspomniana przez 10 sekund, poczynając od 43 sekundy. Mimo to podpisano go: "Nordkorea är ett stort världsproblem..." – Korea Północna jest dużym globalnym problemem. (rn)

Trump Warszawa

Trump: "Współpracujemy z Polską by odpowiedzieć na destabilizacyjne działania Rosji".
SVT: Korea Północna jest dużym globalnym problemem, którzy trzeba rozwiązać powiedział Donald Trump. (SVT)

 

Szwecja, Dziennki

2.07.2017


Polityczne targi Almedalen
Dzisiaj rozpoczyna się w Szwecji polityczny tydzień Almedalen. Od 1981 roku organizowane są polityczne targi na wyspie Gotland, w stolicy wyspy – Visby. Jednak tradycja politycznej agitacji w miejskim paru Almedalen sięga 1968 roku. Więcej...

Co roku do Visby zjeżdżają się politycy, instytucje, przedsiębiorstwa, organizacje społeczne i – w ogromnej ilości – media. Swoje programowe przemówienia wygłoszą wszystkie partie polityczne riksdagu, 8 sztuk, oraz... 7077(!) pozostałych wystawców.

Tegoroczne targi Almedalen okraszone zostały awanturą w obozie socjalistycznym. Powodem było dopuszczeniem do uczestnictwa w Almedalen Nordyckiego Ruchu Oporu (Nordiska Motståndsrörelsen, NMR), organizacji określanej jako narodowo socjalistycznej oraz rewolucyjnej. Nie spodobało to się innym socjalistom i postanowili zbojkotować Almedalen.

Organizatorzy politycznego tygodnia tak piszą na swojej stronie www.almedalsveckan.info: "Dzięki demokracji i otwartości tydzień Almedalen umożliwia wszystkim uczestnictwo w otwartej debacie o sprawach społecznych. (...) Wszyscy są mile widziani – ordet är fritt! (dosłownie: słowo jest wolne)" (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.07.2017


Nie wszystko stracone
Od dzisiaj tracą ważność ostatnie już szwedzkie banknoty i monety starego typu – zobacz poniżej. W ten sposób zakończony został proces wymiany koron szwedzkich. Teraz ważne są już tylko banknoty wprowadzane do obrotu od października 2015 roku. Nowe monety o nominale 1,2 i 5 koron wprowadzono w październiku 2016 r. Rewolucję przeżyła tylko moneta 10 koronowa, która nadal jest ważna. Więcej info...

Dla tych, którzy teraz odnajdą nagle worek starych pieniędzy nie wszystko jeszcze stracone. Wycofane od dzisiaj monety można jeszcze wpłacić na konto w szwedzkim banku do 31 sierpnia 2017 r., a banknoty do 30 czerwca 2018 r. A i potem nie wszystko stracone – czytaj dalej...

 
  nic

2017: ...12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net