Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

  nic

2017: ...12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Kwiecień 2017 r. 00026

12

Szwecja, Dziennki

30.04.2017


Noc Walpurgii
Dziś, w przeddzień dnia Świętej Walpurgii (Valborg) Szwedzi rozpalają wielkie ogniska i ucztują. Wieczory przy ognisku kończą się na ogół powszechnym pijaństwem i rozróbą. W taki oto sposób Szwedzi czczą pamięć angielskiej księżniczki, późniejszej zakonnicy i świętej, która ponoć skutecznie chroni nas przed mocą czarownic i innych złych duchów. (rn) Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2017


Urodziny króla Szwecji
Głowa państwa szwedzkiego, król Karol XVI Gustaw, obchodzi dzisiaj swoje 71 urodziny. Media publikują zdjęcia i krótkie filmiki życia króla. Zobacz np. GP.se..., SVT.se...

Na placu przed pałacem królewskim w Sztokholmie zbierają się tłumy by uczestniczyć w jubileuszowych uroczystościach. Na zakończenie ceremonii król przyjmował życzenia i kwiaty od oczekujących w długiej kolejce dzieci.

Sam monarcha uczcił już wczoraj swoje urodziny, otwierając w Sztokholmie nowe muzeum o życiu Wikingów – "Vikingaliv" na wyspie Djurgården. Do historii przejdą najnowsze zdjęcia szwedzkiego króla. Nie jest on znany ze zbytniej wojowniczości, jednak tym razem wystąpił on w pełnym uzbrojeniu – zobaczcie sami... (rn)

Szwecja król

 

Szwecja, Dziennki

28.04.2017


Szwedzkie dziewicze lasy zagrożone
Nieliczne już kasy pierwotne, pozostałe w Norlandii, na północy Szwecji, mogą zostać wycięte. Taka może być konsekwencja decyzji państwowego Zarządu Lasów, Skogsstyrelsen, o zaniechaniu inwentaryzacji kluczowych biotopów. Taką obawę wyraża 120 szwedzkich naukowców i urzędników w dziedzinie gospodarki leśnej w liście do minister środowiska naturalnego z partii Zielonych.

Właścicielami większości lasów w Szwecji są osoby i firmy prywatne. Ale gospodarka leśna jest pod znaczną kontrolą państwa. Wstrzymanie inwentaryzacji lasów stwarza pokusę do nadmiernej wycinki dziewiczego drzewostanu – twierdzą krytycy.

Państwowy Zarząd Lasów ma nadzieję, że "przemysł leśny potraktuję pauzę w inwentaryzacji odpowiedzialnie i nadal będzie unikał wycinki lasów o szczególnej wartości ekologicznej". Jednak według Urzędu Ochrony Natury, Naturvårdsverket, mniej niż 2% terenów leśnych w Szwecji, położonych poniżejobszarów górskich, jest chronionych. Śladowe ilości dobrowolnie. Doświadczenia wskazują więc, że nadzieje Zarządu Lasów okażą się płonne. (rn)

Szwecja dziewiczy las

 

Szwecja, Dziennki

22.04.2017


Fałszywi Szwedzi
Nowym poszukiwanym produktem na szwedzkim rynku są... szwedzkie dane osobowe. Handluje się nimi całkiem otwarcie w sieci. Klientami są przede wszystkim nielegalni imigranci. Za stosunkowo niewielką opłatą, 2–3 tysiące miesięcznie wypożycza się szwedzki pesel i konto bankowe dzięki czemu nielegalny imigrant spoza Unii może "legalnie" pracować i mieszkać w Szwecji.

Przedmiotem handlu są adresy stałego zamieszkania, szwedzkie numery pesel (personnummer), uproszczone dowody dla oczekujących na azyl (LMA-kort), wizy z krajów UE, a nawet obywatelstwo z tych krajów. Ceny wahają się od 250 zł za kartę LMA do 50 000 zł za unijne obywatelstwo. Dzięki fałszywej tożsamości klienci mogą mieszkać i pracować w Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.04.2017


Głodni w bogatej Szwecji
Szwecja jest na 11 miejscu pod względem PKB na głowę mieszkańca, według danych MFW za rok 2015. Wówczas to wypracowaliśmy 50 050 USD na osobę. Nie przeszkadza to nam zagładzać naszych staruszków. Według statystyk szwedzkiego Ministerstwa zdrowia i opieki społecznej blisko 40 000 objętych opieką dla osób starszych jest niedożywionych. W niektórych gminach ponad 25% staruszków nie dojada.

– To jest hańbiące nas i tak bardzo niepotrzebne – mówi profesor geriatri Yngve Gustafson z Uniwersytetu Umeå, w wywiadzie dla dziennika Svenska Dagbladet. Trudno się nie zgodzić. Musi być stać na to społeczeństwo by na starość zapewnić niezbędne pożywienie tym, którzy w swoim życiu wypracowali niejedno PKB. (ak)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

16.04.2017


Wielkanocne rekordy mrozu
Śnieżyce i mrozy to wielkanocna oferta klimatyczna szwedzkiej aury. Sobotni poranek przywitał mieszkańców Örebro, miasta leżącego na poziomie Sztokholmu, mrozem nie spotykanym tutaj w kwietniu od 1944 roku: –12,9°C. W położony na podobnej szerokości geograficznej Karlstadzie, było –9°C i padł rekord z 1985 roku, a we Floda w pobliżu Geteborga, było –16,9°C.

Mało wiosennie jest też w południowych dzielnicach Szwecji – Svealand, Götaland, a nawet w Blekinge i Skåne. Mokry śnieg, wichury, oblodzone drogi... Ale jest nadzieja. Koniec przyszłego tygodnia ma już wyglądać tak:

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

15.04.2017


Białe Święta w Szwecji
Określenie zarezerwowane dla Świąt Bożego Narodzenia, tego roku dobrze opisuje wielkanocną pogodę w Szwecji. Sobotni poranek przywitał minusową temperaturę nawet mieszkańców Sztokholmu, okolic oraz całą północną Szwecję. Nawet w południowej części kraju, opady śniegu doprowadziły do dużych utrudnień na drogach.

W wielu miejscach kraju drogi są oblodzone i policja doradza założyć z powrotem zimowe opony – najlepiej z kolcami. W okolicach Sztokholmu dziś w nocy temperatura spadnie nawet do –3°C. Zobacz "wiosenne" zdjęcia ze Szwecji – na stronie svt.se kliknij w link "Visa alla"...

Szwecja, Wielkanoc 2017

Szwecja, Wielkanoc 2017. Foto: Foto: Lise Åserud/TT

 

Szwecja, Nowinki

14.04.2017


Misterium Pasyjne w Uddevalla
Jak co roku, na rynku w Uddevalla, w południowo-zachodniej Szwecji odbywa się dzisiaj i jutro przedstawienie Pasyjne – Misterium męki Pańskiej. Po raz pierwszy wystawiono je w 2002 roku. Od tamtego czasu zdobywa coraz większą sławę. Przybywają na nie widzowie z całej Szwecji, z pobliskiej Norwegii i innych krajów. (ak)
Zobacz przedstawienia z ubiegłych lat...

Szwecja Uddevalla przedstawienie pasyjne

 

Szwecja, Nowinki

13.04.2017


W Szwecji już Święta
Wielki Piątek jest w Szwecji świętem powszechnym, dniem wolnym od pracy. Wielkanocne świętowanie zaczyna się więc już w czwartek. Na stołach królują jajka, baranina i ryby. Szynka należy tu do tradycji Świąt Bożego Narodzenia, a nie Wielkanocnych.

Dyngusa nie ma, za to od Wielkiego Czwartku biegają po domach dzieciaki przebrane za czarownice i rozdają świąteczne kartki w zamian za cukierki. Wielkanoc to po szwedzku "Påsk". Gdy Szwed rzuca krótkie "Glad Påsk", to ma na myśli "Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych, wesołego Alleluja i smacznego jajka" – czego i Wam życzymy Drodzy Czytelnicy. (rn)

Szwecja, wielkanocna babajaga

Påskkärring – Wielkanocna Baba Jaga.

 

Szwecja, Dziennki

13.04.2017


Kogo winić?
Po ostatnim zamachu w centrum Sztokholmu szwedzki rząd stara się zamaskować swoją odpowiedzialność za dramatyczne pogorszenia bezpieczeństwa obywateli kraju. To nie obłąkańcza polityka imigracyjna rządu, nie import ogromnej rzeszy agresywnych muzułmanów, to nie walka z cywilizacją chrześcijańską – nie. Według szwedzkiego lewicowego rządu za muzułmańskie zamachy winę ponoszą... ciężarówki.

By raz na zawsze skończyć z terroryzmem szwedzki rząd wezwał dzisiaj przedstawicieli branży transportowej, producentów samochodów ciężarowych i branżowych związków zawodowych, by radzić nad zatrzymaniem terrorystycznych zamachów. Rzecznik branży, Erika Svanström, tak skomentował to spotkanie: – To terroryści są problemem, a nie ciężarówki. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

11.04.2017


Terrorysta przyznał się do zbrodni
Sztokholmski terrorysta Rachmat Akiłow przyznał się, że to on prowadził ciężarówkę, za pomocą której zamordował 4 osoby i poranił wielu 7 kwietnia na deptaku w centrum Sztokholmu. Prokurator wydała dzisiaj oficjalnie nakaz aresztowania Akiłowa. Druga osoba, podejrzana o udział w zamachu i zatrzymana w niedzielę 9/04, została wypuszczona na wolność. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.04.2017


Szwecja rozpoczyna pobór do wojska
Szwedzkie siły zbrojne wysłały dzisiaj list do wszystkich szwedzkich 18-latków z serią pytań. To pierwszy krok w kierunku właśnie przywróconej obowiązkowej służby wojskowej. Została ona zawieszona w 2009 roku i zastąpiona dobrowolnym szkoleniem wojskowym.

I tym razem młodzież nie musi iść do wojska, jeżeli nie chce. Pytania w wysłanym dzisiaj liście dotyczą stanu zdrowia, sytuacji społecznej, ale również nastawienia do służby wojskowej. Armia jest zainteresowana głownie tymi co chcą ją odbyć, ale gdy zabraknie chętnych, to dobierze i tych niechętnych. 1 lipca w kamaszach ma się znaleźć 4000 poborowych każdego roku. (rn)

Szwecja poborowi

 

Szwecja, Dziennki

10.04.2017


Ten sympatyczny morderca
Podejrzany o piątkowy zamach w Sztokholmie 39-letni obywatel Uzbekistanu nazywa się Rachmat Akiłow. Do Szwecji przybył jako uchodźca w 2014 roku, a po odmowie azylu we wrześniu 2016 r. zszedł do podziemia. W międzyczasie pracował na budowach. W 2015 roku zarobił 58 000 zł, a w 2016 już ponad 170 000 zł. Koledzy z pracy widzieli w nim porządnego i pracowitego ojca rodziny, który regularnie wysyłał pieniądze rodzinie w ojczyźnie. Nie zdradzał on żadnych ekstremalnych poglądów ani szczególnego przywiązania do islamu. Jednak na jego profilu na Facebooku znaleźć można tego typu ślady sympatii.

Jego ofiarą padła 11-letnia dziewczynka oraz trzy dorosłe osoby. 15 osób zostało rannych. Dwie nadal walczą o życie. (rn)

Rakhmat Akilov

Szwecja

Rachmat Akiłow – podejrzany o zamach terrorystyczny w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

9.04.2017


Uchodźca
Uzbek podejrzany o dokonanie zamachu w centrum Sztokholmu w piątek 7 kwietnia wystąpił o azyl w Szwecji w 2014 roku. W czerwcu 2016 r. dostał odmowę, a w grudniu tego roku nakaz opuszczenia kraju w ciągu czterech tygodni. Zamiast tego mężczyzna zszedł do podziemia. 27 lutego 2017 roku wystosowano za nim list gończy.

Według policji twierdzi, że ponad 10 000 ukrywa się w Szwecji po otrzymaniu odmowy prawa pobytu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.04.2017


Demonstracja
Dzisiaj o godz. 14 na placu Sergels torg przy deptaku Drottninggatan w centrum Sztokholmu, tuż obok domu towarowego Åhlens, gdzie zakończyła swój morderczy rajd ciężarówka prowadzona przez zamachowca, odbyła się wielotysięczna manifestacja przeciwko terroryzmowi. W demonstracji wzięli udziałpolitycy odpowiedzialni za politykę imigracyjną Szwecji. (rn)

Sztokholm

Demonstracja w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2017


Szwecja po zamachu
Temat wczorajszego zamachu w centrum Sztokholmu zajmuje szwedzkie media. Wymienia się podstawowe fakty:

– Skradziona ciężarówka browaru Spendrups wjechała na deptak Drottninggatan taranując spacerowiczów i po przejechaniu około 500 m wjechała w dom towarowy Åhlens City.

– Zginęły cztery osoby, trzy na miejscu i jedna potem w szpitalu. Dwie z nich byfiy obywatelami Szwecji, jedna Wielkiej Brytanii oraz jedna Belgii. 15 osœb zostało rannych, 9 nadal przebywa w szpitalu.

– W ciężarówce znaleziono walizkę z materiałem wybuchowym.

– Mężczyzna ujęty wczoraj wieczorem w Märsta pod Sztokholmem jest teraz podejrzany o dokonanie zamachu w centrum Sztokholmu. 39-letni mężczyzna jest obywatelem Uzbekistanu, zameldowanym od kilku lat w podsztokholskiej dzielnicy Hjulsta. Wg policji jego rysopis odpowiada opublikowanej wczoraj przez policję fotografii. Policja podejrzewa, że to on prowadził ciężarówkę.

– W piątek wieczorem policja zatrzymała na przesłuchanie 17-letniego chłopca oraz jego matkę, w mieszkaniu której 39-latek był zameldowany. Według kobiety jej rodakmiał u niej tylko adres, ale mieszkał gdzie indziej. Oboje zatrzymanych wypuszczono na wolność dzisiaj.

– Szwecja wzmocniła kontrolę granic.

Deptakiem Drottninggatan, początek przy domu towarowym Åhlens, w który wbiła się mordercza ciężarówka – spacer...

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2017


Zamach w Sztokholmie
Samochód ciężarowy wjechał w grupę przechodniów na deptaku Drottninggatan w centrum Sztokholmu, po czym wjechał w dom towarowy Åhlens. Minimum trzy osoby zabite – donoszą szwedzkie media – wiele rannych. Wszystko wskazuje na to, że był to zamach terrorystyczny.

Zdarzenie miało miejsce około godz. 15. Policja radzi unikać centrum miasta. Komunikacja miejska jest zatrzymana w centrum.

Aktualnie krąży mnóstwo niesprawdzonych informacji, m.in. o strzelaninach w kilku punktach miasta. Jak narazie nie ma potwierdzonych faktów.

Podczas konferencji prasowej policja przedstawiła zdjęcie mężczyzny, z którym policja szuka kontaktu. Podkreślano, że nie jest on podejrzany o dokonanie dzisiejszego zamachu.

20.30

Policja potwierdza, że jeszcze jedna osoba zmarła w szpitalu w wyniku obrażeń. 15 jest rannych. Jedna podejrzana osoba została ujęta. Nowa konferencja prasowa o policji 21.

21: 31

Podczas konferencji prasowej policja potwierdziła, że są cztery ofiary śmiertelne oraz 15 rannych. Osoba zatrzymana w Märsta pod Sztokholmem, to według policji ten mężczyzna, którego zdjęcie opublikowano wcześniej. Miał on się znajdować w miejscu i czasie zamachu. Nie potwierdzono jednak, że jest on podejrzany o dokonanie tej zbrodni.

Zatrzymany w zwizku z zamachem

Zatrzymany w związku z dzisiejszym zamachem w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2017


Zadłużeni Szwedzi
Większość mieszkańców Szwecji żyje ponad stan. I to mocno ponad – średnio więcej niż czterokrotnie. Tzw. wskaźnik zadłużenia wynosi obecnie 402%. O tyle przekracza suma długów realne dochody gospodarstw domowych, które mają kredyt mieszkaniowy. Poziom zadłużenia nieruchomości mieszkaniowych wynosi 64%. W ubiegłym roku adekwatne liczby wynosiły 406% oraz 65%.

Ekonomiści spoglądają z niepokojem na szwedzki rynek mieszkaniowy – jest on oceniany jako jeden z najbardziej narażony na załamanie na świecie. Mimo to rządzący politycy nie odważają się podjąć efektywnych działań by przerwać festiwal zadłużania. Więc oprocentowania kredytów są niskie, mieszkań brak i ich ceny szaleją, a Szwedom wydaje się, że są bogaci. (ak)

Ceny domów

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2017


Komu wierzą Szwedzi?
Do najważniejszych działań branżowego stowarzyszenia Medieakademin (Akademia Medialna) należy badanie zaufania Szwedów do różnych instytucji, partii politycznych, przedsiębiorstw czy mediów. Co roku ogłaszane są wyniki tego rankingu, nazywanego barometrem zaufania – Förtroendebarometer.

Tak i w tym roku. 1200 osób, starszych niż 15 lat, w okresie 13–28 marca, zapytano kogo obdarzają zaufaniem. Okazuje się, że Szwedzki naród największe zaufanie ma do sieci sklepów... monopolowych – Systembolaget!

W Szwecji panuje nadal monopol państwowy i Systembolaget to jedyne miejsce, gdzie można kupić napoje alkoholowe mocniejsze niż 3,5% objętości. Największym zaufaniem obdarza go aż 70% respondentów. Dla porównania można dodać, że o ponad połowę mniej, 34%, deklaruje zaufanie do szwedzkiego kościoła narodowego – Svenska kyrkan, 26 miejsce – a 31% do obecnego rządu, który w ten sposób znalazł się na miejscu 29. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.04.2017


Hakerskie ataki w Szwecji
Tematem dnia w Szwecji jest dzisiaj ujawniony atak cybernetyczny, który dotknął wiele krajów świata, w tym Szwecję. Włamania do systemów informatycznych wielkich firm i instytucji zostały ujawnione dzięki współpracy kilku brytyjskich firm – PwC, BAE Systems oraz The National Cyber Security Centre. Proceder trwał już od 2014, a nasilił się szczególnie pod koniec 2016 roku.

Operacja jest nazywana Cloud Hopper, a przez jej autorów APT10. Według specjalistów ślady cybernetycznych przestępców prowadzą do Chin.

W wiarygodnie wyglądającej poczcie elektronicznej ukrywane jest szkodliwe oprogramowanie. Po zaktywowaniu umożliwia ono hakerom operacje w systemie informatycznym adresata. Włamywano się do wielu instytucji publicznych, banków, przedsiębiorstw energetycznych, komunikacji, a nawet placówek służby zdrowia. Główne cele hakerów to USA, Taiwan i Japonia. Jednak poszkodowanych jest też wiele krajów europejskich, oprócz Szwecji również Finlandia, Francja, Szwajcaria czy Wielka Brytania. (ak)

cyberataki

 

Szwecja, Dziennki

3.04.2017


Spirytus do Szwecji
Wśród wielu mitów krążących w Polsce na temat Szwecji jest i taki, że wwożenie spirytusu do naszego pięknego kraju jest zakazane. Tak zapewniają nieraz nawet Polacy mieszkający w Szwecji.

Otóż nie jest to prawdą. Gdy przybywasz z kraju unijnego możesz przewieść m.in. 10 litrów "mocnego napoju alkoholowego" – spritdryck. Według definicji szwedzkiego urzędu celnego – Tullverket – jest to napój o zawartości alkoholu przekraczającej 22% objętości (volym). Na swojej stronie Tullverket zaznacza, że "nie ma górnej granicy"(!) – "finns ingen övre gräns". Zobacz sam...

Oprócz tego możesz przewieść 90 litrów wina do 15% obj. włącznie, 20 litrów mocnego wina 15–22% oraz mocnego piwa, pow. 3,5%.

Ilości te nie są nieprzekraczalne. Jeżeli weźmiesz ze sobą więcej i przekonasz celnika, że to na Twój własny i twojej najbliższej rodziny użytek, to możesz przewieźć więcej. Warunki konieczne natomiast to: skończone 20(!) lat, alkohol musi być do użytku własnego i sam musisz go przewozić lub przenosić. Ale kefir jest lepszy. (rn)

Polmos spirytus

Ilustracja, Szwecja.net

 

Szwecja, Dziennki

1.04.2017


Prima aprilis
Niepokonanym królem żartów prima aprilisowym pozostaje w Szwecji audycja szwedzkiej telewizji z 1962 roku, na kilka lat przed powstaniem telewizji kolorowej. Redakcja naukowa udowadniała, że na ekran czarno-białego telewizora wystarczy nałożyć... nylonową pończochę by obraz był kolorowy. Po tej audycji sprzedaż pończoch wzrosła dramatycznie (Zobacz audycję...).

Kolorową telewizję zaczęto nadawać regularnie w Szwecji dopiero w 1970 roku, nomen omen – 1 kwietnia.

Co roku Szwedzi nabierają się nawzajem 1 kwietnia. Robią to też szwedzkie media. Pare przykładów znajdą Państwo w artykule z 2010 roku – Prima aprilis...

 
  nic

2017: ...12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net