Szwecja
Back

Medyczny szacunek wieku imigrantów w Szwecji

Szwecja, Dziennki

18.03.2016

Szwedzki rząd dąży do wprowadzenia medycznego systemu szacowania wieku dzieci i młodzieży ubiegających się o azyl w kraju. Decyzję wydał minister do spraw migracji i sprawiedliwości, Morgan Johansson (S).

Kwestia pełnoletności (18 lat) wśród osób ubiegających się o azyl jest bardzo istotna, nie tylko jeśli chodzi o prawo pobytu, ale także ze względu na miejsca zakwaterowania. Osoby dorosłe nie powinny być umieszczane w ośrodkach dla nieletnich – mówi minister Johansson.

Jesienią ubiegłego roku rząd zadecydował o konieczności wprowadzenia systemu medycznego ustalania wieku azylantów podających się za nieletnich. Teraz mówi się o szacowaniu wieku, ponieważ dokładne określenie wieku w wielu przypadkach jest bardzo trudne. Różnica może wynosić do 2 lat.

Mimo, że szwedzkie stowarzyszenie pediatrów oponuje, Główny Zarząd Zdrowia i Opieki Społecznej w kwietniu zaprezentuje metody, które będą służyły szacowaniu wieku. Minister Johansson podkreśla, że ważne jest jak najszybsze przeprowadzenie kontroli wieku, jeszcze zanim decyzja o przyznaniu azylu zostanie podjęta.

Kilka faktów o samotnie przybywających
do Szwecji dzieciach poszukujących azylu

  • Bardzo duże znaczenie ma fakt, czy osoba zostanie zarejestrowana jako dorosła czy jako dziecko.
  • Samotnie przybywające do kraju dzieci oraz nieletni do 18-go roku życia otrzymują więcej wsparcia i praw, niż dorośli.
  • Nie mogą oni zostać deportowani w ten sam sposób jak dorośli.
  • 10 lat temu liczba samotnie przybywających dzieci i młodzieży wynosiła ponad 800 rocznie.
  • W 2009 liczba przekroczyła 2000, a w latach 2013 i 2014 niemal się podwoiła, z 3852 do 7049.
  • W 2015 liczba wzrosła pięciokrotnie do 35369.

 

 
Back

 

 

00011  

© Szwecja.net