Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Grudzień 2016 r. 00912

12

Szwecja, Dziennki

27.12.2016


Oferta dla naiwnych
Zmiana zameldowania, zamówienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ (EU-kort), czy wypisanie się ze Szwedzkiego Kościoła nie kosztuje nic. Wystarczą dwie minuty przy komputerze, podanie danych – i wszystko. Mimo to w Szwecji rozwijają się świetnie firmy, które robią to samo, ale za pieniądze.

Za wypełnienie prostego formularza żądają kilkaset koron. Działalność jest na ogół legalna, więc władze mogę jedynie mogą i promować własne, darmowe usługi. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

27.12.2016


Oszustwa kwitną w Szwecji
Oszustwa – to najbardziej wzrastający rodzaj przestępstw w Szwecji. W mijającym roku zgłoszono aż 200 000 różnego rodzaju oszustw. Jednym ze sposobów jest tzw, kradzież tożsamości. Oszust łatwo mógł zmienić adres przyszłej ofiary w ewidencji ludności, wysyłając odpowiedni blankiet. Potem mógł zamawiać dokumenty, karty kredytowe, dane logowania do banku itp.

Teraz szwedzki Urząd Podatkowy, odpowiedzialny za ewidencję ludności, umożliwia blokadę papierowej zmiany adresu. Po skorzystaniu z tej usługi, zmiany adresu można dokonać tylko poprzez internet, legitymując się tzw. bank ID, czyli elektronicznym dowodem tożsamości.

Tak więc, żeby zmienić adres nie wystarczy już papier i ołówek. Teraz trzeba kupić komputer, dostęp do sieci, smartfona – konieczny do logowania się do wielu banków, skąd pobieramy ID. Oczywiście trzeba też sprawnie posługiwać się komputerem, smartfonem i mieć dobry wzrok. Wszystko to już mają… oszuści. (rn)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

27.12.2016


Wichury zamiast śniegu
Białych Świąt w południowej części Szwecji nie było, za to przewietrzyło nas porządnie. Z powodu sztormu zamknięto jedyną stałą nitkę łączącą Szwecję z Europą – most nad Sundem, Öresundsbron. Wiatry osiągały prędkość 30 m/s, tysiące domostw zostało pozbawionych prądu oraz niektóre rzeki wystąpiły z brzegów – przede wszystkim w południowo-zachodniej Szwecji.

Dzisiaj wiatry powędrowały na wschód, a most nad Sundem jest już czynny. Bożonarodzeniowy sztorm, ochrzczony w Szwecji pogańskim imieniem Urd, okazał się jednak łagodniejszy niż zapowiadano. Taki sobie wicherek kUrdupelek. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.12.2016


God Jul!
Tych parę liter wystarcza Szwedom, by wyrazić całe nasze polskie "Zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia". A brzmi to często jeszcze krócej, coś w rodzaju "Gu-Ju".

Mimo tej spartańskiej wylewności, Święta Bożego Narodzenia są obchodzone w Szwecji długo i pracowicie. Już na początku grudnia firmy zapraszają pracowników i klientów na tzw. julbord – świąteczny stół – czyli obżarstwo i... to drugie. Szaleństwo zakupów zaczyna się już od połowy listopada. Chrześcijański charakter Świąt skutecznie przyćmiewa wszechobecna komercja.

Zaraz po Bożym Narodzeniu rzucamy się na... Wielką Przecenę Międzyświęcia (mellandagsrea). Potem Sylwester, zabawa, ból głowy… Na tym nie koniec – 6 stycznia obchodzimy jeszcze Święto Trzech Króli. W tym roku jest to piątek, więc do normalnej pracy wrócimy dopiero 9 stycznia. Życzymy wytrwałości. (rn)

Szwecja, kartka świąteczna

Dawne, szwedzkie kartki świąteczne.

 

Szwecja, Dziennki

20.12.2016


Pierwsza Santa Lucia w Szwecji
Dzień Świętej Łucji – Santa Lucia – obchodziliśmy w Szwecji już parę dni temu, 13 grudnia. Dla tubylców to oczywiście rutyna – normalna tradycja, jak co roku. Jednak dla nowych mieszkańców Szwecji z różnych krajów, pierwsza Łucja to przeżycie, które na długo zostaje w pamięci. Oto opowieść polskiej siedmioklasistki, która od paru miesięcy mieszka w Szwecji – Moja pierwsza Santa Lucia...

12

Szwecja, Dziennki

16.12.2016


10 milionów „Szwedów”
Ludność Szwecji gwałtownie wzrosła w ostatnich latach. Z prędkością około czterech osób na minutę z 1bliżamy się już do 10 milionów.

W 1969 roku liczba ludności Szwecji wynosiła osiem milionów. Przyrost o kolejny milion zajął 35 lat, do roku 2004. Natomiast kolejny milion przekroczymy już tylko po 13 latach, w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Niestety, szybka poprawa sytuacji demograficznej kraju nie jest wynikiem nagłego wzmożenia wigoru jego mieszkańców, a napływem potężnej fali imigrantów. Tylko w roku 2015 zameldowanie w Szwecji otrzymało aż 134 240 obcokrajowców, a wśród nich 5 447 Polaków.

Obecnie, w momencie publikacji tej nowinki, ludność Szwecji wynosi 9 983 543 osób. Na stronie szwedzkiego Głównego Urzędu Statystycznego (Statistiska centralbyrån, SCB) zainstalowano zegar demograficzny, który na żywo podaje aktualną liczbę ludności kraju – scb.se...

Szwedzi

Ludność Szwecja. Żródło SCB.

 

Szwecja, Dziennki

14.12.2016


Szwedzkie "njet" dla Nord Stream
Od pewnego czasu trwa w Szwecji dyskusja na temat udostępnienia szwedzkich portów dla budowy gazociągu Nord Stream 2. Chodzi o port Slite na wyspie Gotland oraz port Karlshamn. Wczoraj członkowie władz lokalnych obu regionów spotkali się z przedstawicielami rządu. Minister spraw zagranicznych Margot Wallström (S) oraz minister obrony Peter Hultqvist (S) przedstawili wyniki analiz tego problemu. Udostępnienie portów rosyjskiemu konsorcjum będzie wpływało negatywnie z punktu widzenia obronności kraju.

Krytyczne do wynajęcia portów było też szwedzkie dowództwo sił zbrojnych.

Dzisiaj obydwa regiony poinformowały, że nie zgodzą się na wynajem swoich portów dla Nord Stream 2. Argumenty bezpieczeństwa musiały być więc bardzo silne, gdyż oba porty tracą w ten sposób blisko 70 mln zł jako czynsz za wynajem. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.12.2016


Tańsze kredyty studenckie w Szwecji
Od przyszłego roku potanieją pożyczki studenckie w Szwecji – studielån. Rząd postanowił obniżyć oprocentowanie kredytów z 0,6% na symboliczne 0,34%. Oznacza to zmniejszenie wydatków o ponad 860 zł rocznie dla średniego pożyczkobiorcy (1900 sek; 1zł≈2,2sek). Przewiduje się, że poziom oprocentowania studenckich kredytów będzie jeszcze mniejszy w 2018 roku.

Około 1,5 miliona osób w Szwecji korzysta ze studenckiego kredytu. Średnie zapożyczenie wynosi 134 000 koron (60 900 zł). Na rok szkolny 2015/2016 podstawowy kredyt otrzymały 287 846 osoby na totalną sumę 15 412 025 655 sek – ponad 7 mld zł. Instytucją, która zarządza finansowym wspomaganiem osób uczących się jest Centrala Studiestödsnämnden, CSN. (rn)

Szwecja, Lund Uniwersytet

Uniwersytet w Lund na południu Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

13.12.2016


13 grudnia – Dzień Świętej Łucji
Podczas gdy w Polsce 13 grudnia przywodzi na myśl ponure wspomnienia, w Szwecji jest to jeden z milszych, ciepłych i nastrojowych dni w roku – Dzień Świętej Łucji. W szkołach, przedszkolach, domach starości, biurach itp. organizowane są procesje przystrojonych w długie, białe suknie dziewczynek i przebranych za krasnale chłopców. Procesję prowadzi Święta Łucja – Lussija – przybrana w koronę ze świec. Chór śpiewa "Santa Lussija" i inne świąteczne, często skoczne kolędy. Wszędzie tam roztacza się zapach świeżych, szafranowych bułeczek – lussebullar – kawy i glöggu – grzanego wina z bakaliami.

Nic tak nie rozświetla mrocznej o tej porze Szwecji, jak lussijne świece, nic tak nie rozgrzewa zmarzniętych Szwedów, jak lussijny glögg. (rn)

Pieśń Santa Lucia po włosku...
Łucyjne pieśni po szwedzku...

Szwecja, Święta Łucja

 

Szwecja, Dziennki

9.12.2016


Ptasia grypa w Szwecji
Kilka przypadków ptasiej grypy wykryto wśród dzikich ptaków w Szwecji. Ostatnio znaleziono dwie martwe mewy na wyspie Olandia, zakażone wirusem H5. Wcześniejsze przypadki wykryto w południowo – zachodniej Szwecji. W całym kraju obowiązuje zakaz wypuszczania na zewnątrz ptactwa domowego.

Wirus H5 ptasiej grypy nie zaraża ludzi. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

9.12.2016


Niemieckie przekręty
W 90% samochodów niemieckiego koncernu Volkswagen, w których montowano program fałszujący pomiar spalin, nadal nie dokonano żadnych zmian – alarmuje dziennik Svenska Dagbladet. Oszustwo wykryto jesienią 2015 roku. Oszukańczy program instalowano w samochodach marki Volkswagen oraz w innych markach należących do niemieckiego koncernu – Audi, Skoda oraz Seat. Zaledwie 31 000 spośród 228 000 pojazdów wymienionych marek w Szwecji zostało naprawionych od czasu wybuchu skandalu. (rn)

Volkswagen-dym

 

Szwecja, Dziennki

8.12.2016


Ubogi emeryt w Szwecji
355 tysięcy szwedzkich emerytów żyje poniżej granicy ubóstwa określanej przez UE jako 60% mediany dochodów w kraju. W Szwecji jest to około 156 000 koron rocznie (2015r; ≈71 000 zł; 1zł=2,2sek). W 2015 roku 18,2% Szwedów w wieku powyżej 65 lat nie osiągało takiego dochodu. To najwięcej od 10 lat. W 20015 r. było ich zaledwie 10,1%.

Ilość ubogich emerytów w Szwecji jest obecnie procentowo największa spośród krajów nordyckich. W Danii jest ich 13.8%, w Islandii 9%, a w Norwegii 8,9%. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

8.12.2016


55 lat niepewności
18 września 1961 roku nad Rodezją Północną (obecnie Zambia) miała miejsce katastrofa lotnicza. Zginęło w niej 15 osób, a wśród nich szwedzki polityk i sekretarz generalny ONZ Dag Hammarskjöld. Do dziś, po 66 latach, katastrofa jest uznawana za nie wyjaśnioną.

Latem tego roku odnaleziono oryginały wcześniej znanych dokumentów, z których wynika, że pewna paramilitarna grupa w Afryce Południowej planowała zamach na Hammarskjölda. Teraz Szwecja złożyła rezolucję w ONZ, domagając się podjęcia nowego śledztwa w sprawie tej katastrofy sprzed 55 lat.

Dzisiaj podobizna szwedzkiego dyplomaty zdobi banknot 1000-koronowy. (ak) Zobacz też Portrety, Dag Hammarskjöld...

Szwecja, 1000 koron

Dag Hammarskjöld na szwedzkim banknocie 1000 koron.

 

Szwecja, Dziennki

7.12.2016


Banki w Szwecji
Niszowe banki w Szwecji wygrywają zdecydowanie konkurencję z zasiedziałymi molochami. Do tych ostatnich zalicza się w Szwecji cztery banki: Nordea, Swedbank, SEB oraz Handelsbanken. Pierwsze dwa traktuje się jako lewicowa, a pozostałe dwa jako prawicowe. Od kilkunastu lat na szwedzkim rynku operują tzw, banki niszowe, tworzone m.in. przez wcześniejsze firmy ubezpieczeniowe, sieci sklepowe czy firmy inwestycyjne.

Svenskt Kvalitetsindex – fundacja badająca relacje konsumenckie – zapytał klientów o ich stopień zadowolenia z usług banków. Etablowane banki poniosły klęskę, najgorzej wypada Nordea i Swedbank.

Wśród klientów tworzących oszczędności, pod względem zadowolenia z usług wygrywa Avanza – bank i giełdowa firma maklerska. Najgorzej Nordea, poprzedzana przez Swedbank. Ikano Bank może się poszczyć rzeszą najbardziej zadowolonych klientów biorących pożyczki konsumenckie, a państwowy SBAB pożyczki mieszkaniowe. W pierwszym wypadku najgorzej wypada Swedbank, a w drugim Nordea. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.12.2016


Grubość a zdrowie psychiczne
Służba zdrowie w Blekinge na południu Szwecji znalazła sposób na skusić nastoletnich chłopców do częstszego odwiedzania młodzieżowej przychodni zdrowia. Przychodnia oferuje mianowicie... pomiar grubości penisa. W tym celu skonstruowano nawet specjalną taśmę, za pomocą której ustala się średnicę narządu. Uzasadnieniem tej niecodziennej oferty ma być stworzenie okazji do rozmowy z chłopcami na temat seksualności i – przede wszystkim – zdrowia psychicznego. Każdy kto uległ pokusie jest wszak w strefie zagrożenia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.12.2016


Reny na szwedzkich drogach
Wśród zwierząt z którymi dochodzi do kolizji na szwedzkich drogach dominują dziki i sarny. Jednak na północy kraju nierzadko uczestnikami wypadków są renifery. W latach 2011–2015 odnotowano tam ponad 6000 wypadków samochodowych, w których zginęło ponad 10 tysięcy reniferów. Najwięcej kolizji miało miejsce na odcinku między Gällivare i Kiruną. (ak)

ESzwecja, enifer na drodze

 

Szwecja, Dziennki

5.12.2016


Szwedzi nie ufają swojej szkole
Zaledwie 23% Szwedów wierzy w to, że uczniowie tutejszych szkół podstawowych uzyskują potrzebną wiedzę. Całe 65% uważa, że wręcz przeciwnie, a 13% nie ma pojęcia.

Badanie przeprowadzone przez firmę Novus pokazuje, że najniższe zaufanie do 9-letniej szwedzkiej szkoły mają wyborcy nacjonalistycznej partii Sverigedemokraterna – Szwedzcy Demokraci, SD. Sceptyczni są również sympatycy centroprawicy. Do grona zadowolonych, czy też łatwowiernych, należą najczęściej sympatycy socjalistów i zielonych.

Mimo druzgocącej oceny szkolnych rezultatów, aż 62% respondentów uważa, że nauczyciele sprawują się dobrze. Winą za kiepskie wyniki obciążają polityków i rodziców. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.12.2016


Prezydent RP w Szwecji
Prezydent RP Andrzej Duda zakończył wizytę w Szwecji. Rozpoczęła się ona już we wtorek 29/11 spotkaniem z Polonią. Środę spędził prezydent bardzo pracowicie spotykając przedstawicieli szwedzkiej nauki, życia gospodarczego oraz rodzinę królewską z głową państwa szwedzkiego królem Karolem XVI Gustawem na czele.

Dzisiaj prezydent omawiał m.in. kwestie bezpieczeństwa w regionie Bałtyku z premierem Szwecji Stefanem Lovfenem, szowinistycznym socjalistą, wrogo nastawionym do Polski. Serdecznie prezydentowi współczujemy.

Prosto ze Szwecji Andrzej Duda poleciał do Polski by odwiedzić kopalnię Rudna w Polkowicach, gdzie właśnie zginęło ośmiu górników. (rn)

Szwecja Wiktoria Duda

Księżniczka Wiktoria, następczyni tronu Szwecji, w rozmowie z prezydentem RP
Andrzejem Dudą.

 
  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net