Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Listopad 2016 r. 00236

12

Szwecja, Dziennki

30.11.2016


Polski prezydent w Szwecji
Dziś drugi dzień wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Szwecji. Wczoraj w ambasadzie Polski w Sztokholmie odbyło się spotkanie działaczy polonijnych z prezydentem. Dzisiaj dr Duda spotkał się z przedstawicielami nauki, przemysłu i biznesu. Popołudniu polska para prezydencka została przyjęta przez szwedzką rodzinę królewską. Więcej o wizycie prezydenta...

Szwecja. prezydent Duda u szwezkiej rodziny królewskiej.

Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką z wizytą u szwedzkiej rodziny królewskiej. Od lewej: książę Daniel, jego małżonka księżna Wiktoria, jej ojciec król Szwecji Karol XVI Gustaw, prezydent RP Andrzej Duda, jego małżonka Agata Konhauser- Duda, królowa Szwecji Sylwia.

 

Szwecja, Dziennki

30.11.2016


Szwedzka szkoła pod lupą PISa
Gdy chodzi o matematykę, szwedzcy uczniowie mają raczej opinię... głąbów. Wskazują na to cykliczne raporty PISA – międzynarodowego programu oceny umiejętności uczniów prowadzonego pod auspicjami OECD. Zawsze po opublikowaniu szwedzkie media, zajęte normalnie propagandą sukcesu, dostają czkawki.

Teraz jednak znaleziono na to radę – wybrano inne badanie – TIMSS. I – fik-mik – szwedzcy 4- i 8- klasiści od razu wypadli lepiej. Szwedzkie media natychmiast odkryły, że badanie TIMSS jest znacznie lepsze od PISA. No bo czegóż można się spodziewać po instytucji o nazwie PISa!? (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.11.2016


Szwecja przymiera głodem
– w kraju brak kucharzy – alarmują tutejsze media. Według organizacji branżowych niedobór kucharzy i tzw. garde-manger, przygoto­wujących zimne potrawy, będzie w najbliższych latach wynosił aż 5000. Szwedzkie państwowe pośrednictwo pracy – Arbetsförmedlingen – rekrutuje już kucharzy za granicą, m.i. w Hiszpanii. Rozmowy kwalifikacyjne są prowadzone poprzez wideo-konferencje.

Szwedzki Arbetsförmedlingen poszukuje pracowników we współpracy z Eures – wspólnego pośredniaka krajów UE/EOG. (rn)

Szwecja, kucharze

 

Szwecja, Dziennki

28.11.2016


Prezydent RP w Szwecji
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką złoży wizytę w Szwecji. Wizyta pary prezydenckiej rozpoczyna się jutro, we wtorek 29/11 i będzie trwała do czwartku, 1 grudnia. W programie są m.in. spotkania ze szwedzką parą królewską, premierem Stefanem Lofvenem (S), parlamentarzystami oraz czołowymi przedstawicielami szwedzkiego życia gospodarczego.

Już we wtorek prezydent Andrzej Duda spotka się z Polakami mieszkającymi w Szwecji. Ramowy program wizyty jest na str. prezydent.pl... (ak)

 

Szwecja, Dziennki

16.11.2016


Jaja z morderstwa Palmego?
W lutym 1986 na jednej z centralnych ulic Sztokholmu został zastrzelony ówczesny premier Szwecji, Olof Palme. Mordercy szukają Szwedzi do dziś. Zespół śledczy zajmujący się tą sprawą nazywany jest Palmegruppen. Od 1 lutego przyszłego roku jego szefem będzie prokurator... Krister Petersson.

Dla polskiego czytelnika te trzy kropki przed nazwiskiem prokuratora są zapewne niezrozumiałe. Ale w duszy każdego Szweda wybuchają wspomnienia. Krister Petersson szefem śledczych Palme-grupy!? Tośmy się doczekali! Internet zatrząsł się ze śmiechu.

Głównym podejrzanym o zabójstwo Palmego był mianowicie pewien kryminalista i alkoholik o nazwisku... no właśnie – Christer Petersson. Christer i Krister wymawia się tak samo. – Rzeczywistość prześciga fantazję – komentują szwedzcy internauci. (rn)

Szwecja Palme

Prokurator Krister Petersson i podejrzany o zabójstwo Olofa Palme nieżyjący już Christer Pettersson.

 

Szwecja, Dziennki

11.11.2016


Fascynacja szwedzką rodziną królewską
Polska blogerka Marlena została dostrzeżona w Szwecji. 20-letnia Marlena wraz ze swoją rówieśniczką Patrycją prowadzą blog o szwedzkiej rodzinie królewskiej. We wrześniu tego roku, z okazji chrzcin księcia Aleksandra, pierworodnego syna księcia Filipa i jego żony księżnej Zofii polska blogerka wysłała życzenia dla rodziny książęcej. Po pewnym czasie otrzymała osobiste podziękowania od szwedzkich książąt. Wymiana uprzejmości została dostrzeżona przez szwedzką gazetę Expressen.

Blog młodych Polek, zafascynowanych życiem błękitno krwistych, zyskał w ten sposób międzynarodową sławę. (rn)
Zobacz blog swedish-princesses...

Szwecja

Marlena i Patrycja.

 

Szwecja, Dziennki

11.11.2016


Brzenczyszczykiewicz będzie Svenssonem
Od 1 lipca 2017 roku złagodzone będą przepisy dotyczące zmiany nazwiska. Wśród nowości jest możliwość przybrania przez każdego popularnego szwedzkiego nazwiska, typu Svensson, Andersson, Johansson itp. Jedynym warunkiem jest to, że co najmniej 2000 osób musi już tak się nazywać. Ale z tym nie będzie problemu. Już dzisiaj np. Anderssonów jest w Szwecji 240 649.

Swoim dzieciom rodzice będą mogli wybierać każdemu inne nazwisko, również inne niż swoje, nawet gdy wszyscy żyją w jednej rodzinie. Nazwisko będzie można zmieniać ile razy się chce. Zmianą nazwisk będzie się zajmował tylko Urząd Podatkowy – Skatteverket – a nie jak dotąd wspólnie z Urzędem Patentowym – PRV.

Zmianę przepisów wprowadza się głównie po to by umożliwić obcokrajowcom ukrywać swoje pochodzenie i przybierać szwedzkie nazwiska. (rn) Zobacz statystykę nazwisk w Szwecji – SCB...

 

Szwecja, Dziennki

11.11.2016


Wzmocnienia szwedzkich granic c.d.
Szwedzki rząd przedłużył dzisiaj kontrole paszportowe na granicach kraju o kolejne trzy miesiące. Kontrole są przeprowadzane w portach w Malme, Trelleborgu, Helsingborgu oraz Geteborgu, a także w ruchu transgranicznym przez most nad cieśniną Sund łączący Danię ze Szwecją. Kontrole graniczne przywrócono tymczasowo jesienią ubiegłego roku z powodu ogromnej fali nielegalnych migrantów głównie z krajów muzułmańskich.

Podobne wzmocnienie granic w innych krajach spotyka się z bezwzględną krytyką szwedzkiego rządu i całej klasy politycznej. Jest ono traktowane jako przejaw ksenofobii czy wręcz rasizmu. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

9.11.2016


Śnieżyce w Szwecji
Obfite opady śniegu sparaliżowały dziś wiele regionów kraju. Temperatury bliskie zera tworzą śliską nawierzchnię. Dużo samochodów nie zdążyło jeszcze zmienić opon na zimowe i... lądowały w rowach. Niektóre drogi były wręcz nieprzejezdne.

Komunikacja miejska w Sztokholmie, autobusy i pociągi, funkcjonowały z dużymi opóźnieniami. Duże zakłócenia dotknęły też ruch lotniczy.

Jutro ma być nieco spokojniej, a w przyszłym tygodniu nawet cieplej. (ak)

Szwecja

Sztokholm dzisiaj, 9.11.2016 r.

 

Szwecja, Dziennki

9.11.2016


Skanska sprzedaje A1 w Polsce
Szwedzki koncern budowlany Skanska sprzedaje swoje 30 procentowe udziały w polskiej autostradzie A1, między Gdańskiem a Toruniem. Wstępna cena wynosi 610 mln zł. Szwedzkie udziały ma odkupić firma Global Infrastructure Opportunities II, spółka zależna DIF Infrastructure IV oraz Swiss Life Funds z siedzibą w Luksemburgu. Interes ma być sfinalizowany jeszcze w tym roku. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

9.11.2016


Świat uratowany – i w szoku
Wbrew sondażom i nienawistnej kampanii medialnej przeciwko republikańskiemu kandydatowi na prezydenta USA, wybory wygrał Donald Trump. Reprezentowany przez Hillary Clinton obóz hipokryzji i korupcji poniósł klęskę. Świat może odetchnąć z ulgą.

Przywódcy niemal wszystkich szwedzkich partii politycznych. reprezentowanych w riksdagu, ubolewają nad zwycięstwem Donalda Trumpa. Jedynym wyjątkiem jest szef szwedzkich nacjonalistów, Jimmie Åkesson (sd), który komentując wybór Trumpa, powstrzymał się od inwektyw.

Sztokholmska giełda rozpoczęła sesję sporym spadkiem, który stopniowo ulegał redukcji, by po pozytywnym otwarciu giełdy amerykańskiej rozpocząć jazdę w górę. Na godzinę przed zamknięciem cesji idex OMX Sztokholm 30 podskoczył o 1,31%, by zakończyć dzieni 1,2% wzrostem. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.11.2016


Szwecja graniczy z USA
Dzisiaj rząd Szwecji podpisał umowę z USA o kontroli granicznej między obydwoma krajami... na szwedzkim terytorium. Podróżni udający się ze Szwecji do USA będą przechodzili amerykańską kontrolę graniczną już na sztokholmskim lotnisku Arlanda. Dzięki czemu podróżni nie będą już musieli przechodzić żadnej kontroli w Stanach.

Wprowadzenie w Szwecji tzw. systemu preclearance – wczesnego przekraczania granicy – ma zwiększyć atrakcyjność kraju dla zagranicznych inwestorów. Szwecja będzie drugim krajem w Europie, który będzie posiadał bezpośrednią granicę z USA na swoim terenie – pierwszym jest Irlandia. (rn) Zobacz też 17.07.2016...

 

Szwecja, Dziennki

4.11.2016


Kradzież tożsamości
Prawdziwą plagą w Szwecji są "kradzieże tożsamości" – celowe używanie danych osobowych innej osoby, adresu zameldowania, numeru PESEL, najczęściej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Złodzieje tożsamości robią zakupy, wyłudzają zapomogi, zaciągają pożyczki – wszystko na konto kogoś innego. Zjawisko zaczyna przybierać coraz większe rozmiary, a oszuści najczęściej pozostawają bezkarni.

Dopiero od 1 lipca 2016 roku kradzież tożsamości znalazła swoją ocenę jako przestępstwo w prawie karnym. Jednak od tego czasu skazano tylko jedną osobę, mimo że aż 6000 kradzieży tożsamości zameldowano policji. (ak)

SZWECJA, kradzież tożsamości

 

Szwecja, Dziennki

3.11.2016


Szwecja będzie budowała polskie okręty
Szwedzki koncern zbrojeniowy SAAB zacieśnia współpracę z Polską. Właśnie została podpisana deklaracja współpracy między SAAB i Polską Grupą Zbrojeniową. Współpraca będzie obejmowała projektowanie i dostawy dla polskiej marynarki m.in. konstrukcji dla okrętów podwodnych.

Głównym produktem Grupy SAAB są dzisiaj myśliwce Jas 39 Gripen. W skład Grupy SAAB wchodzi też Saab Kockums AB – stocznia produkująca okręty i łodzie podwodne. Stocznia powstała w Malme w 1820-tych latach. W 1999 roku przeszła w ręce niemieckiego koncernu HDW. W roku 2013 przybrała nazwę ThyssenKrupp Marine Systems AB po czym 22 lipca 2014 roku została odkupiona przez SAAB zmieniając nazwę na Saab Kockums AB. Głowna siedziba firmy znajduje się w Malme, a działalność jest prowadzona również w stoczni Karlskrona oraz w bazie marynarki wojennej pod wyspą Muskö na Archipelagu Sztokholmskim. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.11.2016


Szwedzkie "niet" dla Rosji
W lipcu obecnego roku szwedzki otrzymał zaproszenie od Rosji na spotkanie z Władimirem Putinem. Celem bilateralnego spotkania miła być dyskusja nad sprawami bezpieczeństwa w regionie morza Bałtyckiego. Szwedzki rząd myślał, myślał i myślał... Aż w końcu dzisiaj dał Rosjanom odpowiedź – niet!

Szwecja nie oczekuje bilateralnych dyskusji z Rosją w kwestii bezpieczeństwa. Takie sprawy należy dyskutować wspólnie, razem ze wszystkimi krajami regionu. "Tego typu zagadnienia należy rozpatrywać w ramach odpowiedniego multilateralnego forum, w którym uczestniczą wszystkie zaangażowane strony" – wyjaśnia nota dyplomatyczna przekazana dzisiaj rosyjskiemu rządowi przez szwedzką ambasadę w Moskwie. (rn)

Szwecja. Löfven-Putin

Od lewej: premier Szwecji Stefan Löfven, prezydent Rosji Władimir Putin.

 

Szwecja, Dziennki

1.11.2016


Franciszek w Szwecji
Dzisiaj drugi dzień papieskiej wizyty w Szwecji. Wczorajszy niezwykle pracowity dzień zakończył papież ekumenicznym spotkaniem z młodzieżą w hali widowiskowej Malme – Malmö arena. Dzisiaj o 9:30 Franciszek odprawi katolicką mszę na stadionie również w Malme. O 12:30 oficjalne pożegnanie papieża i powrót do Rzymu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.11.2016


Dwa dni "Wszystkich Świętych" w Szwecji
Szwedzi mają aż dwa święta Wszystkich Świętych – pierwsze obchodzimy tutaj już jutro. Dzień 1 listopada utracił w protestanckiej Szwecji swój status święta powszechnego już w 1772 roku. Wówczas to postanowiono obchodzić Wszystkich Świętych w pierwszą niedzielę listopada.

W 1953 roku szwedzki sejm, riksdag, postanowił, że Dzień Wszystkich Świętych – Alla helgons dag – będzie jednak świętem powszechnym, ale ruchomym. Przypadać ono będzie zawsze w sobotę między 31 października a 6 listopada i tak pozostało do dziś. Teraz to już żadna frajda, ale w 1953 roku sobota nie była jeszcze dniem wolnym od pracy.

Jednak 1 listopada pozostał nadal w szwedzkim kalendarzu jako "Dzień Wszystkich Świętych", z tym że pisany na starą modłę – Allhelgonadagen – i jest dniem powszednim. (rn)

Szwecja, Wszystkich Świętych

 
  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net