Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Październik 2016 r. 00217

12

Szwecja, Dziennki

31.10.2016


Papież Franciszek w Szwecji
Papież Franciszek wylądował w Szwecji na lotnisku w Malme dzisiaj tuż przed godziną 11, witany przez premiera Szwecji Stefana Löfvena. To historyczna wizyta – głoszą tytuły w szwedzkich mediach. Minęło już 27 lat kiedy papież odwiedził Szwecję. Wówczas był to Jan Paweł II i przybył do Sztokholmu by odwiedzić katolików w Szwecji.

Tym razem głowa kościoła katolickiego przybywa do Szwecji by upamiętnić... największą klęskę chrześcijaństwa – reformację i rozpad kościoła na wrogie, walczące ze sobą obozy. Właśnie mija 500 lecie reformacji i powstanie tzw. kościoła luterańskiego.

O 13:30 Papież spotka szwedzką rodzinę królewską, a godzinę później odprawi ekumeniczną mszę świętą w protestanckiej katedrze w Lund w okolicy Malme. Szwedzka telewizja państwowa transmituje na żywo wizytę papieża Franciszka. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.10.2016


Szwedzka korona słabnie
Wczoraj, w czwartek 27/10 koszt jednego US$ przekroczył 9 koron szwedzkich SEK. To najwyższy kurs dolara od ponad 7 lat. A pomijając incydentalny wzrost kursu dolara w marcu 2009, należy się cofnąć aż do października 2002 roku by odnaleźć cenę 9+ SEK/USD.

Osłabienie szwedzkiej waluty nastąpiło zaraz po ogłoszeniu przez Narodowy Bank Szwecji (Riksbanken) decyzji o pozostawieniu referencyjnej stopy procentowej, tzw. repo, na niezmienionym poziomie –0,5%. Niezmieniony zostaje również program skupu obligacji państwowych przez NBS. Dodatkowo bank przesunął prognozę utrzymywania niskiej stopy repo o dalsze pół roku, a nawet nie wyklucza dalszego jej obniżenia.

Tuż przed ogłoszeniem decyzji Riksbanku za dolara płacono 8,89 SEK. Potem dolar osiągnął cenę 9,09 korony. Kurs EUR/SEK skoczył maksymalnie do 9,91. Dzisiaj jednak następuje pewne wzmocnienie korony. (ak) Zobacz aktualny kurs USD/SEK...

 

Szwecja, Dziennki

27.10.2016


Rosja wzmacnia swoją flotę na Bałtyku
Niepokój w Szwecji wywołały dwa rosyjskie okręty wojenne typu korweta, które wpłynęły na Bałtyk. Okręty są wyposażone w rakiety o zasięgu 2600 km, zagrażające znacznej części Europy. Według ekspertów szwedzkiego Instytutu Badawczego Obrony Totalnej – Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI – rakiety te mogą być uzbrojone w głowice atomowe.

W półgodzinnym wywiadzie dla państwowej telewizji SVT, szwedzki minister obrony, Peter Hultqvist (S), wyraził zaniepokojenie ruchami rosyjskiej floty. – Szwecja musi zwiększyć swoje zdolności obronne oraz zacieśnić współpracę (...militarną z innymi krajami) – powiedział Hultqvist.

Peter Hultqvist nie chce spekulować na temat przyczyny przeprowadzenia rosyjskich okrętów z Morza Czarnego na Bałtyk, zwraca jednak uwagę na wzmacnianie infrastruktury wojsk NATO w Polsce i krajach bałtyckich. Komentator ds obronności partii Liberałowie (L) Allan Widman wskazuje natomiast na najnowsze rozlokowanie amerykańskich żołnierzy w Norwegii – czytaj poniżej. (rn)

Szwecja, ryska-korveta-Zeleny-Dol

Rosyjska korweta Zelenyj Dol.

 

Szwecja, Dziennki

25.10.2016


Amerykańscy Marines w Norwegii
330 żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej USA stacjonuje na północy Norwegii w okolicach Trondheim. Amerykanie będą uczestniczyli w manewrach wspólnie z wojskami gospodarzy. Od 1 stycznia 2017 roku będą tworzyli "rotacyjną bazę" sił sojuszniczych NATO.

Wstępując do NATO Norwegia zastrzegła sobie, że żadne obce wojska nie będą na stałe stacjonowały na jej terytorium w czasie pokoju. Jednak "Bezpieczeństwo Norwegii jest zależne od wsparcia sił sojuszniczych" – podkreśla norweski minister obrony Ine Eriksen Søreide.

Wobec zagrożenia ze strony Rosji norweski rząd zrezygnował z odmowy goszczenia obcych wojsk i podąża śladem Polski. Dzięki staraniom Polski, na niedawnym szczycie NATO w Warszawie postanowiono, że w krajach Europy Środkowej będą tworzone rotacyjne bazy sił sojuszniczych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.10.2016


Nadmuchane ceny
Szwajcarski bank UBS umieścił Sztokholm na trzecim miejscu wśród miast świata zagrożonych "bańką spekulacyjną" na rynku nieruchomości. Pod tym względem stolicę Szwecji wyprzedza jedynie Londyn i kanadyjski Vancouver, światowy lider niepohamowanego wzrostu cen. Ceny nieruchomości wzrosły tam o 25% od 2014 roku, a w Londynie o około 10% w ciągu ostatniego roku. Na trzecim miejscu jest Sztokholm, gdzie ceny domów i mieszkań uległy podwojeniu w ciągu ostatnich 12 lat. Jedną z przyczyn jest ogromny brak mieszkań czynszowych, inną niskie oprocentowanie kredytów, poniżej 2% w skali roku.

Pierwsza dziesiątka miast zagrożonych bańką spekulacyjną wygląda w kolejności tak: Vancouver, Londyn, Sztokholm, Sydney, Monachium, Hong Kong, San Francisco, Amsterdam, Zurych i Paryż. (rn) Zobacz też Bańka cenowa...

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

24.10.2016


Drożeje mleko w Szwecji
Największy koncern mleczarski kraju, Arla foods, przeprowadził ostatnio już dwie podwyżki ceny mleka – we wrześniu i październiku. W sumie litr zwykłego mleka jest teraz droższy o 31,9 öre (1 sek = 100 öre). Od 1 listopada czeka nas nowa podwyżka, tym razem o 18,7 öre. Nowa cena mleka od krów karmionych paszą wolną od GMO wyniesie 292,4 öre za kilogram. W sklepach litr mleka kosztuje dzisiaj między 9,50 a 13,50 koron (sek) za litr, czyli 4,3–6zł/litr (1sek≈45gr). (ak)

 

Szwecja, Dziennki

21.10.2016


Rzeź Ericssona
Szwedzki koncern telekomunikacyjny Ericsson tonie. Najpierw, 4 października, przedstawił Ericsson wstępne rezultaty trzeciego kwartału. To nie był ładny widok. Obroty i zyski powędrowały "na południe", a za nimi prognozy na przyszłość. W perspektywie 2-3 kwartałów nie widać szans na poprawę. Akcje firmy spadły o ponad 20%.

Ten kto miał jeszcze nadzieję, że wstępne wyliczenia skoryguje pozytywnie końcowy raport – stracił ją dzisiaj. Ostateczne cyfry potwierdziły te wstępne i kurs akcji znowu pojechał na południe, tym razem "tylko" o ponad 4%, jak dotąd, do godziny 14. Dzisiaj Ericssona kupujemy za mniej niż 46 koron sztuka, marząc o czasach kiedy sprzedamy ją za 120 koron. Tyle kosztowały one jeszcze w kwietniu 2015 roku. (rn)

Szwecja Ericsson

 

Szwecja, Dziennki

21.10.2016


Śmierć kusi w sieci
W ostatnich trzech latach wyraźnie wzrosła w Szwecji liczba zgonów spowodowanych zażyciem środków psychotropowych zakupionych w sklepach internetowych. Zakupy są najczęściej całkiem legalne, gdyż pojawiają się tam coraz to nowe groźne narkotyki, zanim władze zdążą je zakwalifikować jako zabronione.

Szwedzki Urząd ds medycyny sądowej (Rättsmedicinalverket, RMV), przeanalizował pod tym kątem protokoły z obdukcji z lat 2007–2015. W 288 ciałach odnaleziono nowe preparaty psychotropowe. Podejrzewa się, że w 135 przypadkach były one bezpośrednią przyczyną śmierci.

Ilość przypadków śmiertelnych spowodowanych zatruciem substancjami narkotycznymi, nabywanymi z niepewnych źródeł, głównie przez internet, stale wzrasta od roku 2007. Jednak w ostatnich trzech latach wzrost nabiera przyspieszenia. 1/3 zatruć w badanym okresie przypada na rok 2015. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.10.2016


Polowanie na VAT-sterów
W kilku krajach Unii policje aresztowały 18 osób podejrzanych o oszustwa VAT-owe. Zorganizowana szajka zdołała ponoć wyłudzić w sumie ponad 1,3 miliarda złotych działając w różnych krajach.

Szwedzka policja zatrzymała w Haninge pod Sztokholmem 55-letniego mężczyznę – na zlecenie Niemców. Sąd pierwszej instancji nie przychylił się do wniosku prokuratora o aresztowanie i uwolnił podejrzanego, obejmując go jednak zakazem podróżowania.

Skoordynowaną akcję policji wielu krajów przeprowadzono w czwartek w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Polsce, Szwecji, Włoszech i Wielkiej Brytanii. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2016


Edukacja monetarna w Szwecji
Dobrym zwyczajem jest w Szwecji przyzwyczajanie dzieci "od małego" do gospodarowania pieniędzmi. Rodzice wypłacają dziecku raz w tygodniu lub raz w miesiącu pewną sumę – i tyle, ani grosza więcej. Nie ma marudzenia "tata kup mi" to czy tamto. Masz swoją kasę więc się rządź. Chcesz wszystko wydać od razu na czipsy? Proszę bardzo – Twoja decyzja. Ale z każdym chrupkiem szansa na rower odjeżdża w coraz bardziej siną dal. Czytaj dalej...

Szwecja oszczédzanie

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2016


Plaga kradzieży
Dramatycznie wzrasta w Szwecji ilość kradzieży drogich części samochodowych. Poduszki powietrzne, reflektory, systemy nawigacyjne – to ulubione łupy złodziei. W pierwszych dziewięciu miesiącach roku zgłoszono już ponad 2400 tego typu kradzieży w całym kraju. W całym, wówczas rekordowym, ubiegłym roku odnotowano "zaledwie" nieco ponad 1900 kradzieży. Ich koszt oblicza się na około 46,8 mln zł.

Szczególnie popularne marki to BMW, Mercedes, Volvo, a nawet Volkswagen. Koszty tegorocznych kradzieży przekroczyły już wartość 68,2 mln zł. Plagą dotknięte są szczególnie regiony dużych miast – Sztokholmu, Geteborga i Malme – ale zaraza zaczyna się rozprzestrzeniać również na inne obszary kraju.

Według Torbjörna Serrandera z Larmtjänst – coś w rodzaju policji ubezpieczeniowej – kradzieży dokonują przybysze z "drugiej strony Bałtyku" (svt.se). Zapewne ma on na myśli Duńczyków, Niemców lub Finów. Pomysł, że to Szwedzi sami okradają swoich ziomków, nie ma szans pojawić się w tutejszych mediach. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

19.10.2016


Podpalenia samochodów w Szwecji
W Szwecji płonie 10–15 samochodów dziennie. Tylko w miesiącach czerwiec–sierpień 2016 roku zgłoszono policji 1064 przypadków podpaleń, a nie wszystkie są zgłaszane. Samochody są podpalane często przez młodych ludzi, którzy w ten sposób szukają mocnych wrażeń, bawiąc się w kotka i myszkę z policją. Odmienną przyczyną może być próba zamaskowania jakiejś innej działalności kryminalnej.

Liderem statystyk samochodowych podpaleń jest region Malme. Ponad 1000 pożarów odnotowano tam latem tego roku. Ujęto jednak bardzo niewielu sprawców. Teraz policja podejmuje nowe działania w celu ograniczenia tej plagi, m.in. zwiększony monitoring zagrożonych dzielnic oraz usuwanie z ulic samochodów zapisanych na tzw. bramkarzy (w Polsce zwane słupami) – osoby, na które rzeczywiści właściciele zapisują samochody by nie płacić podatków i mandatu (zob. też 10.11.2014...)

Policja zauważyła też nowy fenomen. Okazuje się, że wzrost ilości podpaleń idzie w parze ze zwiększonym zainteresowaniem nimi mediów. Niniejszą nowinkę należy więc po przeczytaniu... spalić. (rn)

Szwecja, podpalenia

 

Szwecja, Dziennki

18.10.2016


Szwecja podwoi swoje siły w Iraku
Taką propozycję złożył w każdym razie szwedzki lewicowy rząd do riksdagu – szwedzkiego parlamentu. Jednocześnie rząd proponuje przedłużyć szwedzką militarną obecność w Iraku.

Podwojenie wojskowych sił brzmi groźnie, ale zważywszy, że obecnie stacjonuje tam zaledwie 35 szwedzkich żołnierzy, sprawa jawi się mniej dramatycznie. Szwedzi występują tam w charakterze doradców militarnych – szkolą i trenują kurdyjskich peszmergów, którzy walczą z islamskimi terrorystami. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

17.10.2016


Nord Stream w szwedzkich portach
Szwedzka armia jest przeciwna udostępnianiu konsorcjum Nord Stream szwedzkich portów dla potrzeb budowy drugiej nitki gazociągu z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. Przyznał to naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych, określany tutaj zgrabnym akronimem ÖB, Micael Bydén w wywiadzie dla państwowej telewizji SVT.

Zdominowany przez rosyjski Gazprom Nord Stream rozbudował już wcześniej port Slite na szwedzkiej wyspie Gotland na potrzeby budowy pierwszej nitki kontrowersyjnego gazociągu. I tym razem konsorcjum oferuje 50 mln koron (≈ 22,12 mln PLN), w zamian za użyczenie portu. Na celowniku Gazpromu jest również port Karlshamn.

U podstaw niechęci szwedzkich sił zbrojnych do udostępniania Rosji szwedzkiej infrastruktury leży jej agresywna polityka ostatnich lat. ÖB Micael Bydén wskazuje m.in. na aneksję Krymu i inne działania wojenne na Ukrainie, zaangażowanie Rosji na Bliskim Wschodzie oraz rozmieszczenie rakiet Iskander w enklawie królewieckiej. (rn)

Szwecja, Gotland, Slite

Port Slite na szwedzkiej wyspie Gotland.

 

Szwecja, Dziennki

15.10.2016


Szwecja gotowa zwiększyć sankcje przeciwko Rosji
Szefowa szwedzkiej dyplomacji Margot Wallström (S) nie wyklucza potrzeby rozszerzenia unijnych sankcji przeciwko Rosji, nałożonych po aneksji Krymu. – Nie miałabym nic przeciwko temu – wyznaje szwedzka minister spraw zagranicznych podczas obrad parlamentarnej komisji ds UE. Wallström podkreśla, że dyskusja w tej sprawie musi być prowadzona tak by nie zwiększać podziałów wewnątrz Unii.

– Jeżeli w trakcie dyskusji okaże się, że są znaczne różnice stanowisk w tej sprawie, to na pewno będzie to wykorzystywane – przestrzega Wallström. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

14.10.2016


Szwecja wypowiada wojnę Unii
No, może nie cała, ale w każdym razie Edward Blom, historyk sztuki kulinarnej. Przyczyną jest unijna dyrektywa zakazująca używania nazwy "glögg" dla napojów zawierających inne produkty – oprócz przypraw – niż pochodzące z winogron.

Glögg to tradycyjny szwedzki i skandynawski napój na bazie wódki lub wina, przyprawiany m.in. goździkami, cynamonem, skórki pomarańcza, imbirem itp. Dla smaku dodaje się koniak, rum lub whisky. Podawany jest jako grzaniec w małych kubkach wraz z migdałami, orzechami, rodzynkami. Jest on szczególnie popularny w miesiącach zimowych, a wręcz nieodzowny w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. (+info...)

Teraz jednak glögg z wódki oraz winny glögg z dodatkiem whisky lub rumu jest zakazany – postanowili unijni biurokraci. Koniak, jako produkt gronowy, ułaskawiono. To wojna! – oburza się Edward Blom. – Robimy glögg z wina i wódki od 500 lat! Odwołajcie zakaz albo... swexit! (rn)

Szwecja, glögg

Glögg – szwedzki grzaniec.

 

Szwecja, Dziennki

12.10.2016


Kosztowny dach nad głową
O fatalnej sytuacji mieszkaniowej w Szwecji pisaliśmy nieraz. W dużych miastach – gdzie jest praca, nauka i społeczna infrastruktura – na mieszkanie czynszowe czeka się wiele lat. Kwitnie więc rynek wynajmu tzw. z drugiej ręki. Kwitnie nie tylko rynek, ale i ceny.

Analiza ogłoszeń na popularnym sajcie Blocket wskazuje na kolejny rok dużego wzrostu cen mieszkań i pokoi sublokatorskich. Rekordzistą jest miasto Jönköping, położone u południowego krańca jeziora Vättern. W ciągu ostatniego roku ceny wtórnego wynajmu wzrosły tu o 15,8%.

Niewiele gorszy jest Geteborg i jego 13,3 procentowy wzrost. Skromna jedynka kosztuje tu średnio 5000 sek/miesiąc (≈2200 zł; 1 sek=0,4404 zł). Nieco spokojniej rosną ceny w stolicy, "zaledwie" 7,4%. Drugoręczna jedynka kosztuje tu średnio 7700 koron. Najtańsze w tym towarzystwie jest Malme i jego średnia jedynka za 4900 sek.

Sprzątaczka w małych firmach zarabia 80–100 koron brutto na godzinę, wstaje o czwartej rano i poświęca około 4 godziny dziennie na dojazdy – najczęściej niepłatne. Dach nad głową kosztuje ją 70-80 pracowitych godzin każdego miesiąca. (rn)

Szwecja Sztokholm metro

'Sztokholmskie metro w godzinah szczytu.

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2016


Cierpienia młodych Szwedów
W ciągu ostatnich 10 lat dramatycznie wzrosło w Szwecji używanie silnych środków przeciwbólowych wśród młodzieży. Według statystyk Urzędu ds Socjalnych, w grupie wiekowej 15–25 lat, zażywanie tzw. opioidów jest dzisiaj 11 razy częstsze niż w roku 2006. W ubiegłym roku lekarze zapisali aż 12 829 osobom w tej grupie wiekowej leki oparte na morfinie i innych środkach psychotropowych. I to mimo bardzo restryktywnych regulacji prawnych dotyczących przepisywania tego typu środków.

Skąd bierze się ten nagły przyrost cierpienia wśród młodych Szwedów – statystyki nie wykazują. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2016


Szwedzka szkoła
Do roku 2011 uczniowie szwedzkich dziewięcioletnich szkół podstawowych otrzymywali oceny dopiero w dwóch ostatnich klasach. Spośród ocen w czterostopniowej skali używano tylko trzy – dostateczny, dobry i bardzo dobry. Ocenę niedostateczną stosowano tylko w liceach.

W latach 2011-12 wprowadzono nową skalę ocen – litery od A do F, gdzie ta ostatnia oznacza "niedostatecznie". W dodatku naukowe postępy uczniów zaczęto oceniać już od klasy szóstej. Dzięki temu uczeń miał mieć szansę nadgonienia zaległości w razie "F" – niedostatecznie – przed końcem podstawówki.

Według najnowszego raportu okazało się jednak, że F-kowicze z klasy szóstej otrzymywali taką samą ocenę w klasie dziewiątej. Najgorzej wypada przedmiot matematyka. Tu niemal połowa uczniów nie zdołała poprawić swoich wyników i ukończyli szkołę z oceną niedostateczną, co zamyka im drogę do liceum. (rn)

Szwecja szkoła

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2016


Szwedzki rząd reaguje na rosyjskie Iskandery
Szwedzki rząd wyraża zaniepokojenie z powodu rozmieszczenia rosyjskich rakiet typu Iskander w obwodzie królewieckim. Rakiety są zdolne do przenoszenia ładunków nuklearnych. W ostatni piątek zostały one przeniesione do królewieckiej enklawy pod osłoną rosyjskich myśliwców. Przy okazji te ostatnie naruszyły fińską przestrzeń powietrzną. – To polityka prowokacyjnych sygnałów – oburza się szwedzki minister obrony Peter Hultqvist (S). Wtóruje mu rzecznik ds. wojskowych opozycyjnej partii Moderata (M) Hans Wallmark.

– Oczywiście jest to rosyjska reakcja na rozbudowę sił NATO w krajach Bałtyckich i Polsce – uspakaja Hultqvist – ale wzmocnienie tam NATO dzieje się na wyraźne życzenie tych krajów. To z kolei zostało wywołane aneksją Krymu, zbrojnym konfliktem na Ukrainie oraz natężeniem rosyjskich manewrów wojskowych – zauważa szwedzki minister obrony. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.10.2016


Nowe twarze w szwedzkich portfelach
Od wczoraj w szwedzkich portfelach zaczynają pojawiać się nowe twarze – na banknotach. Do obiegu wchodzą banknoty 100 i 500 koronowe o nowym wyglądzie.

Na stukoronówce sławnego szwedzkiego przyrodnika Karola Linneusza, twórcy systemu klasyfikacji organizmów (Wiki), zastąpi aktorka Greta Garbo, gwiazda Hollywood z pierwszej połowy XX w., urodzona w Sztokholmie jako Greta Gustafsson (+info).

Banknot 500 koron ozdobi portret śpiewaczki operowej Birgit Nilsson, której miejsca ustępuje XVII-wieczny król Szwecji Karol XI.

Jednocześnie do obiegu wchodzą monety z nowym wizerunkiem o nominale 1, 2 oraz 5 koron.

Banknoty i monety starego typu tracą ważność po 30 czerwca 2017 roku. (rn) Zobacz też Pieniądze...

Nowa setka...

Szwecja, nowe 100 koron

zastępuje stare 100 koron...

Szwecja 100 koron

Nowe 500 koron...

Szwecja, nowe 500 koron od 3 10 2016

zastępuje stare...

Szwecja, stare 500 koron

 
  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net