Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Wrzesień 2016 r. 00219

12

Szwecja, Dziennki

30.09.2016


Mieszkanie+ po szwedzku
Jedna czwarta mieszkańców Szwecji wynajmuje swoje lokum od właściciela nieruchomości. Jednak mieszkań pod wynajem jest zbyt mało i czas oczekiwania na nie to wiele lat. Brak mieszkań czynszowych – hyresrätt – powoduje stały wzrost czynszów. A kupno mieszkania własnościowego to dożywotnie zadłużanie na miliony.

Peter Eriksson (MP), minister ds mieszkalnictwa, ogłosił wczoraj plan stymulacji mieszkaniowego budownictwa czynszowego. Ma on utrzymać w ryzach poziom czynszów oraz przynieść 10 tysięcy nowych mieszkań rocznie (rn) Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

29.09.2016


Norwegia wymija Szwecję
Szwecja ma jedną z najszybszych na świecie sieci internetowych. Do niedawna najszybszą w Europie. Teraz jednak wyminęła nas Norwegia. W klasyfikacji światowej najlepszą infrastrukturę internetową ma Korea Południowa, która łączy komputery ze średnią szybkością 27,0 Mbps. Europejski lider Norwegia może poszczycić się 20,1 Mbps, a druga w Europie i czwarta na świecie Szwecja przekazuje mailowe i inne bity z szybkością 18,8 Mbps. Na światowym podium, z brązowym medalem, jest jeszcze Hong Kong i jego 19,5 megabitów na sekundę.

Dane dotyczą drugiego kwartału 2016 roku i pochodzą z raportu firmy Akamai, która regularnie bada sprawność internetu na świecie. (ak)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

27.09.2016


Szwedzcy narodowcy kuszą
Coraz więcej wyborców centroprawicowego bloku Alians (M+C+L+KD) chce współpracy z nacjonalistyczną partią Szwedzcy Demokraci (SD). Dotąd wszystkie partie zasiadające w szwedzkim parlamencie, riksdagu – od Komunistów do prawicowych Moderatów – łączyło stanowcze odżegnywanie się od wszelkiej współpracy z SD. Problem w tym, że opozycyjny Alias wraz z SD z łatwością może obalić mniejszościowy rząd koalicji Socjaldemokratów (S) i Zielonych (MP), wspierany przez Komunistów (V). Już dzisiaj SD ma pozycję języczka u wagi i bez ich zgody żaden z bloków nie może przegłosować samodzielnie swoich propozycji.

Totalny bojkot Szwedzkich Demokratów wypacza sens demokracji. Jest to w praktyce bojkot 20% wyborców. Wydaje się to dostrzegać coraz większa rzesza tych ostatnich.

W dniach 9-18 września sondażownia IPSOS zapytała grupę 1727 szwedzkich wyborców: Czy uważasz, że pozostałe partie powinny współpracować z SD gdy mają podobny pogląd na daną sprawę, czy też powinny robić wszystko by pomniejszać wpływy SD? Za współpracą było oczywiście 98% wyborców SD. Głosy sympatyków pozostałych partii rozkładały się tak:

Szwecja sondaż

Żródło DN/IPSOS

 

Szwecja, Dziennki

26.09.2016


Strzelanina w Malme
Osobowy samochód z czterema pasażerami w środku został wczoraj ostrzelany z broni maszynowej przez ścigających go osobników na dwóch skuterach. Strzelanina miała miejsce wczoraj po godzinie 18:30 w Malme, wśród budynków mieszkalnych przy ulicy Censorsgatan w dzielnicy Fosie.

Wszyscy uczestnicy dramatu byli w wieku dwudziestu paru lat. Jak wynika z zeznań świadków byli to obcokrajowcy. Kilku z pasażerów ostrzelanego samochodu było znanych policji już wcześniej. Jeden z nich zmarł dziś rano w wyniku odniesionych ran. Dwóch nadal przebywa w szpitalu, a jeden mógł już opuścić szpital.

Policja nadal szuka sprawców morderstwa. Ich motywy są jak dotąd nieznane. (rn) Zobacz też TVP INFO...

 

Szwecja, Dziennki

24.09.2016


Racjonalna decyzja – podziemie
Szwedzka policja poszukuje aktualnie 12 350 obcokrajowców, którzy dostali odmowę azylu w Szwecji i mają być wydaleni. Poszukuje, ale bez skutku – niedoszli azylanci zeszli do podziemia, a policyjne siły są zbyt małe by podołać zadaniu. W ostatnich trzech latach udało się wytropić zaledwie 1/3 poszukiwanych zanim sprawa uległa przedawnieniu.

Wobec obowiązującego w Szwecji prawa, ukrywanie się jest całkiem rozsądnym wyjściem dla imigrantów. Po czterech latach decyzja o deportacji ulega przedawnieniu i przybysz może składać nowe podanie o azyl – i tak w kółko. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

23.09.2016


Płoną samochody Malme
W ostatnim tygodniu spłonęło już kilkadziesiąt samochodów w Malme. Są one podpalane celowo przez nieznanych sprawców. Prawdziwy koszmar przeżyli mieszkańcy miasta w nocy w ubiegłą niedzielę. Płonęły samochody, mini busy, autobusy, a nawet budynki. Spłonęło co najmniej 15 samochodów. Wśród poszkodowanych są też Polacy – donosi nasza czytelniczka z Malme.

Nowe podpalenia dotknęły mieszkańców Malme również przed wczorajszej nocy. Znowu podpalono kilka samochodów. Jeden ze świadków zeznał, ze widział grupkę około siedmiu młodych mężczyzn uciekających z miejsca pożaru.

Policja nadal nie ujęła żadnego ze sprawców. Nie ma też pojęcia o motywach podpalaczy. Ale nie są to raczej jesienne chłody. (rn)

Szwecja Mlme podpalenia

 

Szwecja, Dziennki

22.09.2016


Płonie ASP w Sztokholmie
Od wczoraj płonie Królewska Akademia Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Akademia znajduje się na jednej z centralnych wysp miasta – Skeppsholmen. Pożar wybuchł wczoraj pod wieczór i szybko rozprzestrzenił się na cały budynek. Strażacy walczyli z pożarem przez całą noc jednak jeszcze dziś rano nie udało się opanować żywiołu.

Materialne straty będą ogromne. Budynek zostanie w pewnej mierze uratowany, jednak nie da się go używać co najmniej przez rok. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

17.09.2016


Dziko na szwedzkich drogach
Znaki drogowe ostrzegające przed dzikimi zwierzętami należy w Szwecji brać na poważnie. Każdego roku dochodzi tutaj do około 50 000 wypadków z udziałem leśnych zwierząt. Do 12 września tego roku zgłoszono policji już 31 738 tego typu przypadków. Większość, 25 331, to zderzenia z sarną. Do najbardziej niebezpiecznych należą kolizje z łosiem lub dzikiem. Tych pierwszych było już 2 944, drugich 2 002. Jesień to szczególnie niebezpieczny okres. Wiele zwierząt jest w okresie rui, są nerwowe i mniej płochliwe.

W razie wypadku z udziałem dzikich zwierząt należy koniecznie oznaczyć miejsce, zwłaszcza jak zwierzę przeżyło i uciekło do lasu, oraz powiadomić policję. Nieoznaczenie miejsca jest karalne. Dotyczy to takich zwierząt jak łoś, sarna, jeleń, dzika świnia, niedźwiedź, wilk, rosomak, ryś, wydra, orzeł oraz owca stepowa. Szwedzkie nazwy odpowiednio: älg, rådjur, hjort, vildsvin, björn, varg, järv, lo, utter, örn, mufflonfår. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.09.2016


Wrześniowe rekordy
W wielu miejscach południowej Szwecji jesienny wrzesień okazuje się jak dotąd cieplejszym miesiącem niż pełno-letni sierpień. Rekordzistami są miejscowości Målilla w Smolandii oraz Halmstad na zachodnim wybrzeżu, gdzie temperatura osiągnęła 27.5°C. W tym drugim przypadku to najcieplejszy wrześniowy dzień od czasu gdy rozpoczęto regularne pomiary na początku XIX wieku.

Jednak przegrzanie nam nie grozi. Już dzisiaj północne wiatry przyniosą ochłodzenie i wrócimy do bardziej normalnych w Szwecji stopni Celsjusza. (rn) Zobacz też 6092013...

Szwecja

Tutaj jest wrzesień cieplejszy od sierpnia.

 

Szwecja, Dziennki

14.09.2016


Szwedzi chcą poboru
Według najnowszego sondażu firmy Novus aż 68% Szwedów chciałoby ponownego wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej. Na pytanie ankieterów odpowiedziało tysiąc losowo wybranych osób w wieku 18 do 79 lat. Obowiązkową służbę popierają najczęściej osoby starsze – im ona już nie grozi – ale nawet wśród młodszych przeważa opinia za służbą wojskową.

Armia z obowiązkowego poboru ma największe poparcie wśród sympatyków nacjonalistycznej partii Szwedzcy Demokraci (SD) – aż 85% jest za. Na przeciwległym krańcu znajdują się Zieloni (MP) i komuniści (V) – zwolenników służby wojskowej jest mniej niż 50%. Wśród czterech partii centroprawicowego bloku Alians, najbardziej ochoczą chcą pójść do wojska sympatycy Moderatów (M) oraz Chadeków (KD). Liberałowie (L) oraz ludowcy (C) są umiarkowanie pozytywni, ale jednak na sporo ponad 50%.

Zaledwie 16% pytanych uważa, że to kiepski pomysł by ponownie wprowadzić powszechny obowiązek służby wojskowej. (rn)

Szwecja, obowiązkowa słóżba wojskowa

Achaaa, a więc tak to się robi...

 

Szwecja, Dziennki

14.09.2016


Szwecja dozbraja Gotlandię
Od dzisiaj na szwedzkiej wyspie Gotland stacjonować będą na stałe jednostki bojowe szwedzkich sił zbrojnych. Od 11 lat militarna obecność Szwecji na wyspie była tylko incydentalna. Teraz stacjonarne jednostki na Gotlandii będą sukcesywnie wzmacniane.

Decyzję podjęto by podkreślić suwerenność Szwecji, a nie ze względu na zwiększone zagrożenie – twierdzi szwedzki minister obrony Peter Hultqvist (S). Temat coraz większego zagrożenia ze strony Rosji pojawia się jednak coraz częściej w szwedzkiej debacie politycznej. Podkreśla się, że Gotlandia będzie miała kluczowe znaczenie militarne w razie rosyjskiej inwazji na kraje bałtyckie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2016


Podział Szwecji?
Szwecja, NorlandiaFirma Novus zapytała mieszkańców Norlandii – północna część Szwecji – czy kraina powinna ogłosić niepodległość. Spośród 533 pytanych 41% było zdania, że tak, a 39% wolałoby pozostać pod berłem króla Szwecji. Reszta się waha.

Wśród argumentów za oderwaniem się od Szwecji przeważa chęć zachowania dochodów z eksploatacji bogactw naturalnych. Niechęć do secesji jest spowodowana brakiem wiary w możliwość samodzielnego ekonomicznego przetrwania.

Jednocześnie aż 86% uważa, że Norlandia jest niedoceniana przez resztę kraju, mimo ogromnych bogactw naturalnych regionu. Sonda internetowa, na którą odpowiedziało aż 8 877 osób wskazuje, że temat jest nośny. Tutaj aż 86% jest za oderwaniem się Norlandii od Szwecji. Może więc lepiej nie wywoływać wilka z lasu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2016


7-latki na złom?
Szwedzkie lotnictwo wojskowe modernizuje się. Już wkrótce siły lotnicze otrzymają 60 myśliwców Jas 39 Gripen najnowszej wersji zwanej E. Nowe samoloty są większe, bardziej efektywne i dopasowane do standardów NATO. Problem w tym, że obecne, prawie nowe Gripeny wersji C/D, cała flotylla 98 samolotów, mają przy tej okazji... pójść na złom i dostarczyć części swoim następcom.

Pomysł wywołał burzę protestów. – Szaleństwo, marnotrawstwo kapitału, odwołać decyzję – grzmią krytycy. Średnia wieku myśliwców C/D to zaledwie siedem lat, podczas gdy np. USA wysyła do boju nawet 30-letnie F-16. Jeden z krytyków ocenia straty wynikające z rozbiórki Gripenów C/D na 30–50 miliardów złotych.

Mikael Oscarsson, ekspert Chrześcijańskich Demokratów ds. bezpieczeństwa, wskazuje, że wycofanie aktualnej floty będzie oznaczać czasowe osłabienie szwedzkiego lotnictwa bojowego. – Decyzję podjęto w zupełnie innej sytuacji geopolitycznej, przed aneksją Krymu – podkreśla Oscarsson i domaga się zmiany postanowienia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.09.2016


Chrzciny szwedzkiego księcia
Jutro odbędą się chrzciny najmłodszej latorośli szwedzkiej rodziny królewskiej, księcia Aleksandra. Jest on synem księżniczki Zofii, żony księcia Filipa, jedynego syna panującego obecnie króla Szwecji, Karola XVI Gustawa z dynastii Bernadotte. Aleksander urodził się 19 kwietnia 2016 roku i jest pierwszym dzieckiem pary książęcej, piątym w kolejce do tronu. Jego pełny zestaw imion to: Alexander Erik Hubertus Bertil – tu w pisowni oryginalnej.

Ceremonia (w obrządku luterańskim) odbędzie się w przypałacowym kościele w rezydencji rodziny królewskiej Drottningholm. Uroczystości będą transmitowane na żywo przez państwową telewizję SVT. Będzie je można oglądać tutaj... od godziny 11.30. (rn)

Książę Karol Filip z żoną księżną Zofią i synem księciem Aleksandrem

Książę Karol Filip z żoną księżną Zofią i synem księciem Aleksandrem.

 

Szwecja, Dziennki

8.09.2016


Nord Stream 2 w szwedzkim sejmie
Szwedzki sejm – riksdag – zajmie się dzisiaj planami budowy drugiej nitki rosyjsko–niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. Krytycznie nastawiony do tych zamierzeń jest m.in. Mikael Oscarsson, poseł Chrześcijańskich Demokratów (Kristdemokraterna, KD). Uważa on, że Szwecja powinna sama sprzeciwić się planom w oparciu bezpośrednio o statut ONZ.

– Trwająca na Ukrainie wojna ma większe znaczenie niż Konwencja o prawie morza – podkreśla Oscarsson. Proponuje on również by Szwecja nie pozwoliła Rosjanom na używanie portu w Slite na Gotlandii, który był niezbędny dla budowy pierwszej nitki Nord Stream.

Podanie o zgodę na budowę Nord Stream 2 na wodach międzynarodowych Bałtyku, ale w szwedzkiej strefie ekonomicznej ma wpłynąć do szwedzkiego rządu już w przyszłym tygodniu. Zatrzymanie projektu na podstawie prawa morskiego, wymogów ekologicznych i innych międzynarodowych konwencji będzie trudne, gdyż konsorcjum Nord Stream otrzymało już wszystkie zgody przed rozpoczęciem budowy pierwszej nitki. Wojna na Ukrainie zmienia sytuację. (rn) Zobacz też Temat Gazociąg...

 

Szwecja, Dziennki

6.09.2016


Studencka pożyczka na prawo jazdy?
Większość studentów w Szwecji finansuje swoją naukę za pomocą tzw. studiestöd – finansowe wsparcie studiów. Składa się ono z bezzwrotnej zapomogi oraz z pożyczki na dogodnych warunkach – studielån (wym. studielon). Aktualne oprocentowanie kredytu wynosi zaledwie 0,6% w skali roku. Jest ono ustalane przez rząd każdego roku. Studencką pożyczkę przydziela i administruje państwowa agencja CSN (Centrala studiestödsnämnden).

O pożyczkę mogą starać się uczniowie wielu rodzajów szkół, podstawowych, średnich, wieczorowych i przede wszystkim szkół wyższych.

Teraz rząd zapowiada, że zamierza spełnić swoją obietnicę przedwyborczą z 2014 roku i rozszerzyć możliwości otrzymania pożyczki studenckiej również na naukę jazdy. Ma to się stać jeszcze przed następnymi wyborami w 2018 roku. Lekcje nauki jazdy w Szwecji kosztują średnio 6 800 złotych. (rn)
+Info, pdf...

Szwecja, prawo jazdy

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2016


Dzień grzyba
Jutrzejszą niedzielę obwołano w Szwecji dniem grzyba – svampens dag. Inicjatorem jest Szwedzki Związek Mykologiczny. Celem jest popularyzowanie zbierania grzybów oraz upowszechnianie wiedzy na temat ich znaczenia w naturze.

Ocenia się, że w Szwecji występuje ponad sto rodzajów grzybów jadalnych. Mimo to większość zbieraczy ogranicza się do kurek (kantareller) i prawdziwków (karljohan; stensopp). Dlatego związek organizuje grzybobrania z przewodnikiem, znawcą wielu rodzajów tych leśnych przysmaków. Ma to rozszerzyć nasze menu o nowe gatunki grzybów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2016


Polowanie na internautów
Szwedzka firma windykacyjna Gothia Inkasso zamierza ścigać internautów udostępniających i pobierających filmy z internetu. Gothia reprezentuje w Szwecji producentów filmowych i telewizyjnych Scanbox, Noble Entertainment, Atlantic och Crystalis Entertainment. Za pomocą specjalnej aplikacji firma zamierza wyśledzić adresy IP internautów dzielących się plikami filmów, po czym zmusić dostawców Internetu do ujawnienia ich danych osobowych. Według informacji do 1000 internautów jest zagrożonych otrzymaniem rachunku w wysokości nawet do blisko 1000 zł.

Przeciwko tej akcji, prowadzonej pod nazwą Spridningskollen (dosł. monitoring rozpowszechniania), protestuje dyrektor firmy Bahnhof, Jon Karlung. Bahnhof, dostawca szeroko pasmowego internetu i telefonii jest znany z walki o wolność komunikacji. Karlung domaga się od rządu zmiany przepisów o prawach autorskich. Akcję Gothia Inkasso nazywa "zakrojonym na szeroką skalę szantażem". Przypomina, że odpowiedzialny za cyfryzację minister, Peter Eriksson z partii Zielonych, zanim zasiadł na tym stołku, domagał się by "dzielenie się plikami do prywatnego użytku było dozwolone".

Pikanterii dodaje fakt, że akcja Gothia Inkasso narusza sama prawa autorskie prowadząc swą akcję pod nazwą Spridningskollen. Podanie o ochronę tej nazwy złożył Bahnhof już dużo wcześniej, więc to jemu zostanie ona przyznana. Nic tylko wysłać rachunek do Gothii – słony. (rn)

Szwecja,

Jon Karlung, dyrektor firmy Bahnhof. Zobacz film...

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2016


Strzały w Geteborgu
W piątek wieczorem w Geteborgu na placu Frölunda Torg doszło do gwałtownej strzelaniny. Świadkowie twierdzą, że słychać było broń automatyczną. Po przybyciu na miejsce policja odnalazła jedną osobę zabitą, siedzącego w samochodzie mężczyznę. Jego tożsamość jest jeszcze nieustalona. Trwa pogoń za mordercami.

Istnieje podejrzenie, że chodzi o rozgrywki kryminalnych gangów. W ostatnich trzech i pół roku na ulicach Geteborga postrzelono ponad 80 osób. Ponad 25 osób poniosło śmierć w wyniku strzelaniny – zauważa reporterka szwedzkiej państwowej telewizji SVT Johanna Bäckström Lerneby, która od lat śledzi tego typu wydarzenia.

Najbardziej dotkniętą kryminalnymi walkami w Geteborgu jest dzielnica Biskopsgården na wyspie Hisingen. – Przed 5–10 laty gangsterzy strzelali do siebie. Teraz urządzają strzelaniny wśród spacerujących przechodniów i bawiących się dzieci. (rn)

Szwecja, Geteborg, His

Dzielnica Hisingen w Geteborgu.

 

Szwecja, Dziennki

2.09.2016


Gdyby Szwecja była w NATO
Jedną z konsekwencji wstąpienia Szwecji do Paktu Północnoatlantyckiego NATO będzie zwiększona zdolność Zachodu do odstraszania od wywoływania konfliktów w rejonie Bałtyku. Do takich wniosków doszli analitycy badający ewentualne skutki szwedzkiego członkostwa. Jednocześnie trzeba się liczyć z ostrą reakcją Rosji, która jednak ograniczy się głównie do retoryki i kryzysu dyplomatycznego.

Informacje te pochodzą od agencji TT, która dotarła do raportu, który zostanie oficjalnie przedstawiony na początku września. Ma wynikać z niego również, że rosyjski atak wyłącznie na Szwecję autorzy uważają za wykluczony. Możliwe jest jednak zagrożenie części terytorium Szwecji w wypadku napaści na kraje bałtyckie. Wówczas to Rosja może zechcieć zainstalować systemy rakietowe na szwedzkiej wyspie Gotland, by trzymać w szachu lotnictwo NATO nad Bałtykiem.

Przecieki z raportu już wywołują w Szwecji ponowną debatę na temat być albo nie być szwedzkiej polityki neutralności. Tradycyjne podziały w tej kwestii pozostają niezmienne – Socjaldemokraci S, Komuniści V, Zieloni MP i Szwedzcy Demokraci SD są przeciw. Cztery partie bloku centroprawicowego, Aliansu – Moderaci M, Liberałowie L, Chrześcijańscy Demokraci KD oraz ludowcy z Center C – są za, choć te dwie ostatnie bez entuzjazmu. (rn) Zobacz też Co Szwedzi NATO...

Szwecja, Gotland Jas

Szwedzkie myśliwce Jas 39 Gripen nad Gotlandią. Illustracja Szwecja.net

 

Szwecja, Dziennki

1.09.2016


Wysoka koniunktura w Szwecji
Szwecja wkracza w okres wysokiej koniunktury gospodarczej – ocenia Konjunkturinstitutet, szwedzki urząd ds. badania rozwoju gospodarki. Inwestycje oraz wzrost konsumpcji napędzają koniunkturę.

Tempo wzrostu gospodarczego wyniesie w obecnym roku 3,3% – ocenia instytut – i ulegnie spowolnieniu w przyszłych paru latach. Nie będzie to jednak miało wpływu na spadek koniunktury.

Poziom zatrudnienia jest już na wysokim poziomie. Bezrobocie w lipcu wynosiło zaledwie 6,3%l a dla całego 2016 roku przewiduje się 6,7%. W latach 2017-2018 osiągnie ono rekordowo niski poziom, odpowiednio 6,3% i 6,2%.

Brak wykwalifikowanej siły roboczej spowalnia wzrost gospodarczy. Obecnie panuje niedobór rąk do pracy w takich obszarach jak służba zdrowia, opieka, szkolnictwo, budownictwo i w branży motoryzacyjnej. Pracodawcy są zmuszeni do sprowadzania personelu z zagranicy. (rn)

 
     
  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net