Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Maj 2016 r. 00196

12

Szwecja, Dziennki

23.05.2016

Niechciane euro
Szwecja należy o tych krajów UE, które utrzymują własną walutę i nie wprowadzają euro, mimo że w umowie akcesyjny zobowiązuje się do tego. Na szczęście umowa nie precyzuje daty przejścia na euro, więc Unii przyjdzie poczekać. Długo.

Opór przeciwko niemieckiej walucie w Szwecji ciągle rośnie. Według sondażu europaportalen.se aż 68% Szwedów jest przeciwnych likwidacji własnej waluty – korony szwedzkiej, SEK, co daje nam drugie miejsce w lidze oponentów euro. Pierwsze zajmują Czesi.

Sondaż przeprowadzono w tych siedmiu krajach UE, które zobowiązały się do wprowadzenia euro, ale nie określiły terminu: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Polska, Rumunia, Szwecja i Węgry. Tylko w Rumunii i na Węgrzech zwolennicy euro są w większości. Dania i Wielka Brytania wchodząc do UE zastrzegły sobie prawo o własnej waluty. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.05.2016

Lepsza szkoła – po szwedzku
Szwedzki szkolnictwo podstawowe w porównaniach międzynarodowych osiąga zazwyczaj denne wyniki. Ministerstwo Szkolnictwa postanowiło temu zaradzić – na szwedzki sposób. Na kilka tygodni przed zakończaniem roku szkolnego i wystawieniu końcowych ocen zalecono szkołom... większą szczodrość w przydzielaniu lepszych ocen.

W szwedzkich szkołach stosuje się literową skal ocen od A do F, gdzie A jest oceną najwyższą, a F oznacza brak zaliczenia. Ocenom A,C i E są przypisane konkretne wymagania. Pozostałe przydziela się bardziej uznaniowo. Np. B to coś w rodzaju A– lub C+. Ministerstwo Szkolnictwa zaleca teraz częstsze używanie ocen B i D – zamiast C lub E. Ministerstwo proponuje też bardziej "przyjazne" wystawianie tzw. średniej ocen i przesuwanie jej w kierunku A. W następnym raporcie PISA – międzynarodowe badanie umiejętności uczniów – zaraz wypadniemy lepiej. (ak)

Szwecja szkoła PISA

Poziom wiedzy szwezkich uczniów w badaniach PISA.

 

Szwecja, Dziennki

20.05.2016

Szwecja i Finlandia obraduje z NATO
Przedstawiciele obu krajów uczestniczyli w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Brukseli. Zakończone dzisiaj dwudniowe obrady dotyczyły pogłębionej współpracy NATO z UE wobec wzrastającego zagrożenia ze strony Rosji. Tym razem oprócz ministrów 28 krajów członkowskich NATO zaproszeni byli również szefowie dyplomacji Szwecji i Finlandii.

Szwedzka minister spraw zagranicznych Margot Wallström (S) określiła spotkanie jako "unikalne". I rzeczywiście, Szwecja i Finlandia, jako jedyne kraje północnej Europy pozostające poza NATO, po raz pierwszy były zaproszone do stołu obrad Paktu Północnoatlantyckiego.

Sprawa ewentualnego przystąpienia Szwecji do paktu jest niezwykle delikatna. Niewchodzenie w militarne alianse jest podstawą szwedzkiej polityki neutralności. Uważa się tutaj, że to dzięki niej w obu wojnach światowych ubiegłego wieku Szwecji udało się bohatersko stać obok. (rn) Zobacz też 29.04.2016...

 

Szwecja, Dziennki

20.05.2016

Dla przewidujących
Napięcie w Europie wzrasta. Coraz częściej pojawia się temat zagrożenia rosyjskiego. Incydenty nad Bałtykiem z rosyjskimi samolotami zdolnymi do przenoszenia broni jądrowej w roli głównej nie działają uspokajająco. A do tego oszalała Unia, która kąsa swoje własne członki.

Co bardziej przewidującym, szwedzki Urząd ds. Fortyfikacji (Fortifikationsverket) oferuje... solidny, betonowy bunkier. Ukryta w głębi lasu w pobliżu miasteczka Ängelholm budowla ma 800 m2 powierzchni i dwie kondygnacje. Całość jest pokryta ziemią. Urząd sprzedaje bunkier wraz z umeblowaniem z lat 1980-tych. Zainteresowanych urząd zaprasza do składania ofert. (rn) Więcej info...

Szwecja,

Bunkier na sprzedaż.

 

Szwecja, Dziennki

19.05.2016

Kąpieliska w Szwecji
Jak co roku w Szwecji ocenia się jakość wody w większych kąpieliskach morskich i jeziornych. "Większe kąpieliska" to takie, gdzie średnio w sezonie kąpie się co najmniej 200 osób. Długość sezonu jest różna w różnych częściach Szwecji, określa go gmina i... pogoda. Próbki wody pobiera się 2-3 razy w roku.

Na podstawie wyników badań kąpieliska kwalifikuje się na cztery rodzaje: doskonałe, dobre, zadowalające oraz niedobre. Na 445 kąpielisk w Szwecji, badanych przed tegorocznym sezonem, tylko 9 oceniono jako "niedobre". Za to aż 289 otrzymało odznakę "doskonałe". (rn).

 

Szwecja, Dziennki

19.05.2016

Operacje NATO w Szwecji
Szwedzkie połączone komisje parlamentarne – spraw zagranicznych i obronności – rekomendują by riksdag, szwedzki sejm, wyraził zgodę na umowę o współpracy Szwecji z NATO. Umowa ma usprawnić administrację i praktyczne przygotowania do militarnej współpracy podczas ćwiczeń i operacji NATO na terenie Szwecji.

Decyzja została podjęta głosami większości – Socjaldemokraci, Moderaci, Zieloni, Center, Liberałowie i Chrześcijańscy Demokraci. Votum separatum zgłosili Szwedzcy Demokraci i Komuniści. (rn) Zobacz „Szwezkie partie...

 

Szwecja, Dziennki

13.05.2016

Udaremniony przemyt broni do Szwecji
Policja w Bośni i Hercegowinie zatrzymała wczoraj pięć osób podejrzanych o przemyt broni do Szwecji. Jedną osobę zatrzymano "już wcześniej" w Szwecji. Według bośniackich mediów broń miała być przeznaczona dla szwedzkich islamistów. Szwedzka policja bezpieczeństwa Säpo informuje: "nie podamy żadnych informacji".

Aresztowań dokonano w dwóch miastach – Laktaszi i Gradiszka. Akcja bośniackiej policji prowadzona była we współpracy z policją szwedzką. Według prokuratury Bośni i Hercegowiny żaden z zatrzymanych nie należy do islamskich ugrupowań terrorystycznych. (rn)

Bośnia Szwecja terror broń

Groźna broń jaka miała dotrzeć do szwedzkich terrorystów.

 

Szwecja, Dziennki

13.05.2016
piątek
Niezasłużona "gęba" piątku 13
Piątek 13 – dzisiejsza data – nie cieszy się dobrą sławą. Wręcz przeciwnie – uważa się, że to właśnie w takie dni spadają na nas wszelkie nieszczęścia. Co bardziej przesądni nie wychodzą tego dnia z domu, a ekstremiści z łóżka. Niepotrzebnie. Statystyki wskazują na innego złoczyńcę.

Szwedzki Urząd ds. Ochrony Ludności, MSB, sprawdził kiedy i jak często do akcji były wzywane służby ratownicze kraju – pogotowie ratunkowe, straż pożarna itp. Okazuje się, że to nie w piątki, a w soboty służby ratownicze są najczyściej wzywane do różnych wypadków i nieszczęść. Tak więc, to nie w piątek 13, a w sobotę 14 powinniśmy drżeć z niepokoju. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.05.2016
"Nobel" dla narkoleptyków
Maksymalnie 10 milionów szwedzkich koron odszkodowania, około 4,6 mln zł, otrzymają osoby, które zachorowały na narkolepsję w wyniku masowych szczepień preparatem Pandemrix przeciwko tzw. świńskiej grypie jesienią 2009 roku. To tyle co Nagroda Nobla.

Mimo to poszkodowani nie są zadowoleni. Według wyliczeń firmy konsultingowej PWC suma powinna być dwa razy większa, jako wynagrodzenie za utracone dochody w ciągu całego życia. Osoby zapadające nagle na narkoleptyczną śpiączkę nie są w stanie pracować, ani normalnie funkcjonować w życiu. Poza tym niektóre wypłaty nastąpią dopiero za 20 lat – i tu kończy się porównanie z Noblem.

Jak dotąd wpłynęło 475 podań o odszkodowania. 311 zostało rozpatrzonych pozytywnie. Nowe podania napływają dalej, około 3-5 miesięcznie. (rn)

Pandemix

Pandemix – szczepionka, która stała się przyczyną narkolepsji.

 

Szwecja, Dziennki

12.05.2016
Kontrole graniczne przedłużone
Kontrole na południowej granicy Szwecji zostaną przedłużone o kolejne sześć miesięcy. Decyzja ta dotyczy również kilku innych krajów strefy Schengen. Podróżni będą musieli okazywać ważne dokumenty na granicy Austrii z Węgrami i Słowenią, Niemiec z Austrią, Danii z Niemcami. Kontrolowani będą też pasażerowie promów płynących z Niemiec, Danii i Szwecji do Norwegii. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

11.05.2016
Trudne życie imigranta w Szwecji
Imigrantom z wyższym wykształceniem znacznie trudniej znaleźć pracę w Szwecji niż tubylcom. Główną przyczyną – według szwedzkiego Głównego Urzędu Statystycznego (SCB) – jest brak kontaktów w swojej branży. Inną może być słaba znajomość języka, kodów kulturowych i zwyczajów. Duże znaczenie ma też hermetyczność szwedzkiego społeczeństwa, niechęć do obcych i przekonanie Szwedów o swojej wyższości (!) nad innymi nacjami.

Badanie przeprowadzono w okresie wrzesień–grudzień 2015 r. Obejmowało ono obcokrajowców w wieku 25–64 lata, którzy zamieszkali w Szwecji w latach 2003-2014 i posiadają co najmniej trzyletnie wykształcenie akademickie. 60% z nich podaje pracę jako swoje "główne zajęcie". Wśród tubylców odsetek ten wynosi aż 90%. Wśród tych, którzy zamieszkali w Szwecji w latach 2011–2014, tylko nieco połowa miała pracę. Znacznie lepiej wypada imigracja, z lat 2003–2006. Wśród tych aż 80% pracuje. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.05.2016
Rekordowa cena za szwedzki diament
813 karatowy diament sprzedano wczoraj za 244,4 milionów złotych (63,1 mln USD). Daje to cenę 300 735 zł/karat (77649 USD). To największa cena jaką kiedykolwiek zapłacono za pojedynczy, surowy kamień. Dodatkowo sprzedawca, szwedzka firma Lucara Diamond, otrzyma 10% zysku ze sprzedaży diamentów oszlifowanych z tego surowca.

Diament znaleziono pod koniec 2015 roku w Botswanie, w kopalni Karowe należącej do firmy Lucara Diamond, jednego z klejnotów szwedzkiej rodziny Lundin. Nazwany "The Constellation" jest szóstym co do wielkości diamentem jaki kiedykolwiek wydobyto na świecie.

Dzisiejsza wiadomość potęguje jeszcze bardziej emocje związane z zapowiadaną na 29 czerwca aukcją największej zdobyczy Lucara – 1109 karatowego diamentu Lesedi la Rona, znalezionego w tej samej kopalni, w listopadzie 2015 roku. Jest t0 największy surowy diament wydobyty w ciągu ostatnich 100 lat i drugi co do wielkości w historii świata. (rn) Zobacz też 19.11.2015...

Lucara The-Constellation

The Constellation – kamyk warty ćwierć miliarda złotych.

 

Szwecja, Dziennki

7.05.2016
Szwedzi chcą do NATO
Najnowsza analiza opinii publicznej w Szwecji wskazuje po raz pierwszy, że więcej jest już tutaj zwolenników członkostwa w NATO niż przeciwników. Instytut SOM (Samhälle Opinion Medier / Społeczeństwo Opinie Media) przy uniwersytecie w Geteborgu opublikował coroczny raport o tendencjach społecznych w Szwecji. Ilość osób, które w 2015 roku uważały, że szwedzkie członkostwo w NATO to dobry pomysł wzrosła do 38%. Zdania przeciwnego było już tylko 31%.

Jeszcze rok wcześniej, w 2014 roku, proporcje były odwrotne – 31% za i 37% przeciw. Wśród głównych przyczyn przesunięcia się szwedzkiej opinii publicznej w kierunku NATO-pozytywnej wymienia się głównie wzrost agresywnych zachowań Rosji. (rn) Zobacz też 29.04.2016...

Szwecja NATO

 

Szwecja, Dziennki

7.05.2016
Kolejna afera czerwonej Sahlin
Gorącym tematem ostatnich dni w Szwecji jest kolejna afera z socjalistką Moną Sahlin (S) w roli głównej. Afery to specjalność Sahlin. W 1994 r. była wicepremierem i miała szansę objąć funkcję premiera. Wówczas to ujawniono jej ekonomiczne przekręty. Okazało się, że używała ona rządowej karty bankowej do płacenia za prywatne zakupy. Wyszło tego 53 174 sek (≈24 170 zł) w latach 1990–1991. Premierostwo przeszło koło nosa.

Potem światło dzienne ujrzały kolejne fakty – zatrudnianie na czarno pomocy domowych, niepłacenie abonamentu TV oraz blisko setka niezapłaconych mandatów parkingowych. Szczytem było "kupno" rowerka dla córki, za który socjalistyczna wicepremier Szwecji po prostu nie zapłaciła.

Próba osiągnięcia sukcesu w życiu gospodarczym też nie wyszła najlepiej. Jej firma szybko musiała ogłosić upadłość. Powód? Cały kapitał firmy poszedł na wypłaty pensji – dla Mony.

Najnowsza afera, to wystawienie fałszywego zaświadczenia o dochodach jej byłego ochroniarza. Dla spółdzielni mieszkaniowej poświadczyła ona, że facet zarabia 120 000 sek miesięcznie, ok. 57000 zł/miesiąc. Wszystko po to by ochroniarz mógł kupić sobie mieszkanie za 10 milionów koron.

Przez jeszcze poprzedni "prawicowy" rząd Sahlin – w uznaniu swych zasług – została mianowana "narodowym koordynatorem do walki z agresywnym ekstremizmem" przy szwedzkim ministerstwie sprawiedliwości. Pewnie dostała też nową kartę bankową. 4 maja, po ujawnieniu kolejnej afery, zrezygnowała z tej funkcji. (rn)

Szwecja, Mon Sahlin

Mona Sahlin.

 

Szwecja, Dziennki

4.05.2016
Więzienia dla uchodźców w Szwecji
Wraz z ogromną falą imigrantów domagających się azylu Szwecji wzrasta liczba osób którym prawa pobytu odmówiono i które mają opuścić kraj. Część z nich to robi, ale nie wszyscy – coraz więcej schodzi do podziemia i próbuje urządzać sobie życie tamże.

Aby uniemożliwić niedoszłym azylantom nielegalne pozostanie w Szwecji rząd przeznacza dodatkowe fundusze dla policji oraz Urzędu Migracyjnego. Zwiększona zostanie między innymi ilość miejsc internowania obcokrajowców z dotychczasowych 250 do 350. Obcokrajowcy będą tam trzymani pod kluczem aż do momentu deportacji do swoich krajów. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

2.05.2016
Wiosenne święta
Słońce, słońce, słońce – tak wyglądają w Szwecji mapy pogody na najbliższe dni. A na południu rozgrzeje nas nawet do 20°C. Nawet środkowa Szwecja może liczyć na około 15°C. Drzewa jeszcze gołe, ledwo co pojawia się na nich puszek nieśmiałej zieleni, to przy tych temperaturach szybko nabierze ona pewności siebie, stanie się wręcz bezczelna. Wiosna w Szwecji nie nadchodzi – wiosna tutaj wybucha.

Tydzień rozpoczyna się wprawdzie całkiem zwyczajnie, roboczo, nie tak jak w Polsce świętowaniem dzień po dniu. Ale odbijemy to sobie już w czwartek. Wówczas to w Szwecji obchodzony jest Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego (Kristi Himmelsfärdsdag). Mimo że jest to święto ruchome, to jednak zawsze przypada ono taktownie w czwartek co skutecznie eliminuje wszelką ochotę do pracy w piątek. Tak więc od środy po południu do poniedziałku Szwecja jest nieczynna. (rn)

Szwecja, Sztokholm pierwsze pączki zieleni

Sztokholm dzisiaj, 2 maja, pierwsze pączki zieleni.

 
  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net