Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Kwiecień 2016 r. 00226

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2016
Szwedzkie trójświęcie
Głowa państwa szwedzkiego, król Karol XVI Gustaw (Carl XVI Gustaf) obchodzi dzisiaj 70 urodziny. Przez cały już tydzień trwały różnego rodzaju uroczystości z okazji okrągłego jubileuszu króla. Dzisiaj od 09.45 przez cztery godziny państwowa telewizja raportuje na żywo ze Sztokholmu. Potem wieczorem reportaż z uczty w królewskim pałacu sztokholmskim. W uroczystościach można uczestniczyć poprzez SVT Play...

Jak co roku w ostatnim dniu kwietnia Szwedzi kultywują starą pogańską tradycję – Noc Walpurgii. W całym kraju zapłoną ogniska wokół których zbierają się tubylcy, by przy dźwiękach ludowych melodii i zakąsić i popić, a czasem nawet zatańczyć. Właściwe święto przypada jutro, 1 maja, ale uroczystości obchodzone są zawsze w przeddzień. Posłuchaj... Zobacz też Noc Walpurgii – noc ciemności...

Wreszcie trzecia uroczystość, która również przypada 30 kwietnia to studenckie Juwenalia. W uniwersyteckich miastach Szwecji organizowane są studenckie pochody, gry i zabawy. Akademickie chóry wykonują tradycyjne pieśni studenckie. (rn) Posłuchaj...

12

Szwecja, Dziennki

29.04.2016
NATO dalej na wschód?
Finlandia może przystąpić do NATO, ale tylko razem ze Szwecją. Taki wniosek płynie z przestawionej dzisiaj analizy konsekwencji fińskiego członkostwa w pakcie atlantyckim. Autorzy przeprowadzonej na zlecenie fińskiego ministerstwa obrony analizy nie składają definitywnych rekomendacji członkostwa lub nie. Podkreślają jedynie, że samotne wejście Finlandii do NATO oznacza znacznie większe koszty, zwłaszcza polityczne.

Raport uwzględnia również reakcję Rosji na ewentualne rozszerzenie paktu na kraje skandynawskie. W publikowanym wczoraj wywiadzie dla dziennika DN.se minister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow mówi: "Zawsze ostrzegaliśmy przed ciągłym rozszerzaniem NATO na wschód". – Jeżeli Szwecja zdecyduje się na członkostwo w NATO ... podejmiemy konieczne militarno-techniczne działania – grozi Ławrow.

Wypowiedź Ławrowa wywołała mniejszą burzę wśród szwedzkich polityków. Opozycja domaga się wezwania na dywanik rosyjskiego ambasadora, a szwedzki premier Stefan Löfven (S) uspakaja Rosjan: "Od dawna jesteśmy krajem militarnie neutralnym i to służyło nam dobrze". W podobnym tonie zaćwierkała szwedzka minister spraw zagranicznych Margot Wallström (S), dodając że – polityka militarnej neutralności będzie kontynuowana – o czym zapomniał wspomnieć premier. (rn)

Szwecja Finlandia NATO

 

Szwecja, Dziennki

29.04.2016
10-letnia podstawówka w Szwecji?
Parlamentarna komisja ds szkolnictwa rekomenduje by riksdag – szwedzki sejm – wezwał rząd do rozpoczęcia prac nad wprowadzeniem 10-letniej szkoły podstawowej w Szwecji. Obecnie do obowiązkowej szkoły podstawowej szwedzkie dzieci chodzą przez 9 lat, poczynając od siódmego roku życia.

Oprócz tego komisja chce żeby pozwalać na organizowanie zakończenia roku szkolnego i innych uroczystości w szkołach publicznych z udziałem elementów religijnych lub w kościołach. Obecnie chrześcijanie w Szwecji są dyskryminowani i nawet śpiewanie odwiecznych tradycyjnych psalmów jest zakazane.

Pozostałe rekomendacje komisji to: centralne sprawdzanie okresowych egzaminów, tzw. narodowych sprawdzianów wiedzy, dokształcanie nauczycieli w dziedzinie dygitalnych technik informatycznych oraz zwiększenie godzin wychowania fizycznego w podstawówce. Przeciwko wszystkim propozycjom głosował cały blok czerwony – Socjaldemokraci, Komuniści i Zieloni. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.04.2016
Dwa miliony w walizce
Nie ustają dywagacje w szwedzkich mediach na temat zagrożenia terrorystycznego kraju. Wczoraj pojawiły się informacje o kilku osobowej grupie terrorystów z Państwa Islamskiego, którzy w Szwecji przygotowują zamach. Podobno szwedzka policja bezpieczeństwa Säpo otrzymała taką informację od swoich irackich kolegów. I owszem, ale... w lutym 2015 roku – twierdzi dzisiaj agencja prasowa Reuters.

Dzisiaj w sztokholmskim porcie zatrzymano 46-letniego obywatela Iraku, przy którym znaleziono w walizce dwa miliony koron w gotówce. Mężczyzna został aresztowany pod zarzutem "prania pieniędzy". Był on w drodze na jeden z promów wypływających z kraju. Z Frihamnen odchodzą promy do Petersburg i do Rygi. (rn)

Szwecja Sztokholm Frihamnen

Sztokholm, port Frihamnen. Ale na przyszłość polecamy...

 

Szwecja, Dziennki

26.04.2016
Nowy port pod Sztokholmem
Po 10 latach prawnych sporów dzisiaj zapadła decyzja – Sztokholm otrzyma nowy duży port morski. Przeznaczony głównie dla kontenerowców port powstanie w podsztokholmskim miasteczku Nynäshamn, w zatoce Norviken. Sąd Najwyższy odrzucił właśnie kolejny wniosek o apelację po czym władze gminy Sztokholm podjęły natychmiast decyzję – zapewne nie bez ulgi – o budowie portu. Prace zostaną rozpoczęte już jesienią tego roku, a nowy port ma być gotowy na przełomie 2019/20120 roku.

Głównym przeciwnikiem budowy portu jest rodzina szwedzkich magnatów przemysłowych Wallenberg, właścicieli banku SEB i... połowy szwedzkiego przemysłu. Mają oni też nadmorską rodzinną posiadłość Vidbynäs w pobliżu planowanego portu. Trudno się dziwić, że perspektywa przepływających obok smrodliwych kontenerowców nie przypadła Wallenbergom do gustu. W końcu jednak zawarto kompromis i port powstanie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.04.2016
Sztokholm zagrożony terrorem
Szwedzka policja bezpieczeństwa, Säpo, otrzymała informację od swojego odpowiednika w Iraku, że 7-8 islamskich terrorystów przedostało się właśnie do Szwecji by dokonać ataku w Sztokholmie. Taką informację przynoszą dzisiejsze popołudniówki w Szwecji. Atak ma być przeprowadzony na "miękkie cele", tzn. na osoby cywilne.

Säpo potwierdza, że intensywnie pracuje nad weryfikacją doniesień. Oddziały specjalne policji zostały postawione w stan gotowości. Jednak poziom zagrożenie nie został podniesiony i – od 2 marca – leży nadal na poziomie trzecim na pięciostopniowej skali.
Policja wzywa obywateli do czujności, ale jednocześnie do "normalnego życia". I rzeczywiście – życie pod groźbą terroru stało się normą. (rn)

säpo oddział specjalny

 

Szwecja, Dziennki

24.04.2016
Obcy język ojczysty
Szwecja jest krajem z bogatą historią zarówno emigracji jak i imigracji. Między XIX, a początkiem XX wieku około 1,5 miliona szwedzkich obywateli wyemigrowało do USA. Główną przyczyną była bieda, brak wolności obywatelskich oraz prześladowania religijne w Szwecji.

Od początku lat 1950-tych sytuacja się odwróciła i Szwecja stała się krajem przyjmującym imigrantów, początkowo głównie jako siłę roboczą. Od tamtego czasu liczba "invandrare" stale wzrasta, aż do prawdziwego potopu ostatnich lat.

Od 1968 dzieci imigrantów w szkole podstawowej i średniej mają prawo do nauki języka ojczystego swoich rodziców. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

23.04.2016
Zawiłości tłumaczeń językowych
Pisząc codzienne nowinki dla Szwecja.net, czy też szersze artykuły, korzystamy niemal wyłącznie ze źródeł szwedzkich. Nie są to jednak dosłowne tłumaczenia tekstów szwedzkich, a nasza własna interpretacja informacji pozyskanych z tutejszych, szwedzkich mediów. Mimo to nie zawsze jest to łatwe. W obcych językach bywają określenia bardzo zwięzłe i trafne, nawet dla polskiego ucha, bez równie dobrego odpowiednika w języku polskim. Również w informacjach fachowych trzeba wyksazać dużą ostrożność w tłumaczeniu, by wiernie komunikować dane zjawisko, proces czy też charakter jakiejś instytucji. ostrożność w tłumaczeniu o tych ostatnich przypadkach opowiada ekspercki artykuł czeskiej firmy Skrivanek – agencji tłumaczeń oraz szkoły językowej, oddziału polskiego – Zawiłości tłumaczeń finansowych...

Skrivanek sp. z o.o. – agencja tłumaczeń i szkoła językowa

 

Szwecja, Dziennki

22.04.2016Miliony na nowe mieszkania
Lewacki rząd Szwecji przekaże samorządom lokalnym ponad 840 milionów złotych w tym roku na budowę mieszkań. 60% tej sumy ma być zużyte na zaspokojenie mieszkaniowych potrzeb nowych imigrantów.

Niemal taką samą sumą zostaną zasilone budżety samorządów również w przyszłym roku. W kolejnych latach rządowa zapomoga będzie wynosiła około 636 mln złotych rocznie. Końca tej szczodrości rząd nie przewidział. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.04.2016
Brak pielęgniarek w Szwecji
Region Skanii (Region Skåne) południowej Szwecji będzie musiał zatrudnić dodatkowo aż 6000 pielęgniarek oraz 3000 salowych w ciągu najbliższych ośmiu lat. Najbardziej są poszukiwane pielęgniarki ze specjalizacją. Oprócz szwedzkich "zasobów", przewiduje się również rekrutację zagranicznego personelu. Wśród olbrzymiej masy imigrantów ostatnich lat znajdują się też osoby z wykształceniem medycznym. Już teraz podejmowane są próby przygotowania ich do wykonywania zawodu, na razie jednak w małej skali. Organizowane będą specjalne przeszkolenia dla pielęgniarek z wykształceniem zagranicznym. (ak)
Więcej info na str. Region Skåne...

Szwecja, służba zdrowia.

 

Szwecja, Dziennki

21.04.2016
Drewniowiec
Budowa nowych mieszkań w Sztokholmie to nie łatwa sprawa. Główną przeszkodą jest brak terenu i skrajne normy budowlane. Wszystko ma być tak piękne, ciche i bezpieczne, że w efekcie nie ma tego wcale. Jak teren nawet się znajdzie, to są tam na ogół drzewa. A jak są drzewa, to natychmiast zjawiają się tzw. ekolodzy. Przywiązują się do drzew łańcuchami, własną piersią gotowi bronić bezdomności miasta. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

21.04.2016
Nowy szwedzki książę otrzymał imiona
Jego Królewska Wysokość Alexander Erik Hubertus Bertil, hertig Södermanland – takie imiona i tytuł otrzymał urodzony przedwczoraj, 19 kwietnia, nowy szwedzki książę. Jego Wysokość będzie używał pierwszego imienia. Mały książę jet pierwszym dzieckiem księcia Karola Filipa, jedynego syna aktualnie panującego króla Szwecji Karol XVI Gustawa, oraz księżniczki Zofii. Imiona księcia ogłoszono dzisiaj na posiedzeniu Rady Gabinetowej, która odbyła się w pałacu królewskim w Sztokholmie.

Książę Alexander jset piąty w kolejce do dziedziczenia szwedzkiego tronu. (rn)

książę Anonim

Jego Królewska Wysokość książę Alexander.

 

Szwecja, Dziennki

21.04.2016
Stopa bez zmian
Zgodnie z przewidywaniami Narodowy Bank Szwecji – Riksbanken – pozostawił preferencyjną stopę procentową, tzw. repo, na niezmienionym poziomie minus 0,5%. Dotychczasowa polityka monetarna banku przyczyniła się do wzrostu koniunktury oraz inflacji – nieskromnie przyznaje dyrekcja.

Do pożądanego poziomu inflacji 2% jednak jeszcze daleko. Jak na razie waha się ona w granicach 0,4–0,8%. Dlatego bank będzie nadal prowadził ekspansywną politykę pieniężną. W drugiej połowie roku NBS rozpocznie skup obligacji państwowych za dodatkowe 45 miliardów koron (20,5 mld PLN). Ma to zahamować nadmierny wzrost kursu korony, co miałoby niekorzystny wpływ na szwedzki eksport. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.04.2016
Nowy szwedzki książę
Wczoraj wieczorem Szwecji przybył kolejny książę. Księżniczka Zofia, żona księcia Karola Filipa urodziła syna. Dzisiaj na cześć nowego księcia oddano 21 salw armatnich w centrum Sztokholmu. Jutro dowiemy się jak nowy szwedzki książę będzie miał na imię. Ogłosi je dziadek, ojciec szczęśliwego taty, miłościwie nam panujący król Karol XVI Gustaw.

Już dzisiaj szwedzki dwór opublikował pierwsze zdjęcia księcia Anonima. (rn)

książę Karol Filip i jego małżonka księżniczka Zofia + yn

Szczęśliwi rodzice i... Synek.

 

Szwecja, Dziennki

20.04.2016Exit? Stań w kolejce
Na początku był... jak wiadomo – chaos. Tak uważali starożytni Grecy. Z chaosu chciała się wyrwać jako pierwsza całkiem już nowożytna Grecja, członek Unii tzw. Europejskiej. Powstał termin Grexit – Gre+Exit (wyjście). Teraz przed wyborem drogi stoi Wielka Brytania – Brexit czy trwać w chaosie?

Następna w kolejce stoi być może Szwecja. Według najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę TNS Sifo 36% Szwedów chce opuścić Unię gdyby Brexit stał się faktem. Tkwić w chaosie chce już nieco mnie – 32% spośród 1110 respondentów. Tyle samo nie wie czego chce. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.04.2016Jak szwedzka wicepremier postrzega terror
Światową sławę zyskała wczorajsza wypowiedź szwedzkiej minister środowiska i jednocześnie wicepremier Åsy Romson (MP). W wywiadzie dla państwowej telewizji SVT ataki terrorystyczne 11 listopada 2001 roku w USA nazwała ona "wypadkami" (olyckor). Było to powiedziane wprawdzie mimochodem, przy okazji tłumaczenia dymisji swojego partyjnego kolegi i muzułmanina z funkcji ministra w obecnym rządzie. "Wprawdzie", a może zwłaszcza. Te słowa, rzucone spontanicznie, bez zastanowienia, świadczą najlepiej o stanie umysłu zielonej minister.

Teraz nasza zielona pożal się Boże minister spędza czas na tłumaczenie się ze swojej nonszalanckiej wypowiedzi. Nie tylko szwedzkich. Szczerość szwedzkiej wicepremier komentują światowe media, od New York Post po Russia Today. (ak)

Szwecja,

Dla szwedzkiej wicepremier Åsy Romson atak terrorystyczny w USA to „wypadek”.

 

Szwecja, Dziennki

19.04.2016Szwecja rajem podatkowym?
Nikt w Szwecji kto zarabia do 150 000 koron (≈68000 zł) rocznie nie będzie musiał płacić podatku – taką propozycję odpalają szwedzcy narodowcy – Sverigedemokraterna, SD. Ma to prowadzić do wzrostu poziomu zatrudnienia w grupach o niskich dochodach, bezrobotnych lub pracujących dorywczo. Jednak mówienie – i to głośno – o obniżaniu podatków w Szwecji, ziemi obiecanej wszelkiego fikusa, to jak kląć w kościele. Nic też dziwnego, że propozycję budżetową szwedzkich narodowców krytykują zawzięcie pozostałe partie riksdagu, od komunistów (V) po przebranych za prawicę Moderatów (M). (rn)

Szwecja podatki

W Szwecji możesz składać deklarację podatkową na wiele sposobów – państwo dba o to, żeby sprawnie i bezboleśnie obdzierać Cię ze skóry. Stąd nazwa „państwo opiekuńcze”.

 

Szwecja, Dziennki

18.04.2016Szwedzkie opinie
Szwedzi nigdy nie byli przesadnie entuzjastycznie nastawieni do członkostwa w Unii Europejskiej. W referendum w 1994 roku, kiedy to ważyły się losy "wejdą nie wejdą", unioniści zwyciężyli przewagą zaledwie 2,3%. Dla zwyczajnego Szweda Europa wcale nie brzmi sympatycznie, raczej wręcz przeciwnie – o Europie mówi się lekceważąco, często z ironią, czasem z pogardą. Dla Szweda to Norden brzmi dumnie, nie Europa.

Z czasem jednak zaczęto akceptować utratę suwerenności na rzecz biurokratycznego molocha. W sondażu TNS Sifo z jesieni ubiegłego roku aż 59% respondentów akceptowało szwedzkie członkostwo w Unii. Teraz unionistów jest już tylko 39% według ostatniego sondażu tej samej firmy.

Jako dwa najważniejsze problemy obecnej UE respondenci wskazują imigrację (52%) i terroryzm (49%). Na pytanie "Czy sprawy w UE idą we właściwym kierunku?" pozytywnie odpowiedziało zaledwie 8%. W sondażu wzięło udział 1100 osób. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.04.2016Znowu się kręci
Ruch pociągów ze Sztokholmu na północ Szwecji był wstrzymany dzisiaj przez kilka godzin. Przyczyną była awaria systemu sygnalizacyjnego na linii Sztokholm–Uppsala. Zakłóciło to ruch pociągów jadących dalej na północ. Również Arlanda Express, pociąg na podsztokholmskie lotnisko oraz pociągi podmiejskie zostały wstrzymane. Teraz jednak problem został rozwiązany i wszystko kręci się jak dawniej.

Krótkie przerwy w ruchu szwedzkich pociągów, to zapewne nie najbardziej interesujący temat dla naszych czytelników w Polce. Ale nowinka jakoś tak pasuje nam do powrotu do codziennego nowinkowania po parodniowej przerwie. (rn)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

10.04.2016Aura a demografia
Dzisiaj, 10 kwietnia, największa liczba Szwedów obchodzi urodziny. Jedną z przyczyn jest to, że w lipcu – 9 miesięcy wcześniej – cały szwedzki przemysł jeszcze do niedawna wysyłał swoich pracowników na urlop. W kraju obowiązywał "Industrisemester". Ma się wówczas trochę więcej czasu na... to i owo. A że w Szwecji lata bywają różne, często chłodne i deszczowe, to cóż robić – trzeba zadbać o demografię.

Od pewnego czasu jednak następuje zmiana trendu. Od 2008 roku najwięcej dzieci rodzi się w lipcu. I tu aura ma pewnie swoje znaczenie. Słońce w październiku tylko już na krótko wychyla nos znad horyzontu, za oknem wichura, a w dodatku to w październiku zmienia się czas na zimowy. W ostatnią niedzielę miesiąca zyskujemy dodatkową godzinę snu. Ten i ów budzi się jednak o starej porze i – cóż robić... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.04.2016Czy leci z nami pilot?
Szwedzki Urząd Lotniczy testuje nową technikę sterowania ruchem. Zamiast tradycyjnej wieży kontrolnej na każdym lotnisku, samoloty będą kierowane zdalnie, z jednego stanowiska dowodzenia. W tej chwili sprawdza się, czy ruch lotniczy w Malme, Visby na Gotlandii oraz Östersund, Umeå i Kiruna – na dalekiej północy – może być sterowany zdalnie. Już dzisiaj samoloty lądujące w Örnsköldsvik są naprowadzane z Sundsvall – 150 km stamtąd.

Zdalne sterowanie ruchem lotniczym przyniesie ogromne oszczędności. Wnioski z analizy zostaną przedstawione wczesną jesienią, a nowa technika zacznie być wdrażana najwcześniej w 2018 roku. Dalszy krok to leżący w hamaku gdzieś na Hawajach pilot z dżojstikiem w ręku i "latający" nad Szwecją. (rn)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

10.04.2016Deportacja – kiepski biznes
Amerykanin Yonas Fikre, w październiku 2012 roku, poprosił o azyl polityczny w Szwecji. Twierdził on, że był aresztowany w Abu Dabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W trakcie przesłuchań miał być torturowany przez tamtejszą policję bezpieczeństwa, na zlecenie amerykańskiego FBI. Jednak szwedzki Urząd Migracyjny, po rekomendacji tutejszej bezpieki, Säpo, podjął decyzję o nie przyznaniu Fikremu azylu oraz deportowaniu go do USA.

Łatwiej postanowić niż wykonać. Fikre był na amerykańskiej liście osób niebezpiecznych, objętych zakazem podróżowania samolotami rejsowymi. Ale od czego znana przedsiębiorczość Szwedów? Po prostu wynajęto specjalny samolot i odstawiono delikwenta bezpośrednio do Portland w USA. Dla pewności na wycieczkę do Stanów poleciało sobie trzech funkcjonariuszy Säpo. Koszt operacji – 1,3 milionów koron, podatniczych koron, blisko 600 000 złotych.

Zważywszy, że według przewidywań Szwecja ma deportować około 70 000 osób w ciągu 2016–2017 roku – czekają nas ciężkie czasy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.04.2016Szwedzki terrorysta ujęty w Belgii
Belgijska policja zatrzymała w piątek sześć osób podejrzanych o przeprowadzenie zamachów w Brukseli 22 marca. Wśród nich jest 23-letni Szwed Osama Krayem z Malme. Młodzieniec jest gorliwie praktykującym muzułmaninem – opowiadają jego znajomi w wywiadzie dla gazety Aftonbladet.

Szwecja, Osama Krayem

Osama Krayem

nic

Krayem był znany szwedzkiej policji. Jakiś czas temu pojechał do Syrii by przyłączyć się do terrorystycznego ugrupowania Państwo Islamskie. Po przeszkoleniu w Syrii, we wrześniu 2015 r. wylądował na greckiej wyspie Leros wraz z grupą innych tzw. uchodźców. Teraz już występuje pod innym nazwiskiem i posługuje się fałszywym paszportem Syryjskim. Z Grecji przeniósł się do Niemiec, a potem do Belgii. Młody Szwed miał przyjazne kontakty z Belgami i Francuzami, którzy przeprowadzili zamachy zarówno w Paryżu i Brukseli, w których zginęły w sumie 164 osoby. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.04.2016Nowoczesna przestępczość w Szwecji
Do najpopularniejszych przestępstw Szwecji należy teraz... kradzież tożsamości. Tylko w ubiegłym roku tożsamość została "skradziona" 85 tysięcy osobom. Okazuje się, że w Szwecji kradnie się tożsamość częściej niż rowery. Chodzi o użycie cudzego numeru PESEL do przeprowadzania różnych transakcji, np. zakupów w Internecie, wzięcia pożyczki lub zamówienia karty kredytowej. Wartość tego typu oszustw osiągnęła w ubiegłym roku 2,5 miliarda złotych. Osoba dotknięta nadużyciem swojego pesela jest okradana średnio na sumę blisko 30 000 zł. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2016Przesłuchanie minister od dyplomacji
Szwedzka minister spraw zagranicznych Margot Wallström stanęła dzisiaj przed Komisją Konstytucyjną (Konstitutionsutskottet), ciałem m.in badającym działania rządu. Przesłuchanie dotyczyło przede wszystkim kryzysu dyplomatycznego między Szwecją i Izraelem wywołanego oskarżeniem Izraela przez Wallström o dokonywanie nielegalnych zabójstw Palestyńczyków.

Innym tematem był kolejny "sukces" dyplomatyczny pani minister, tym razem dotyczący Arabii Saudyjskiej. Po jej wypowiedzi o braku demokracji w tym kraju, zerwane zostały ważne kontrakty gospodarcze, głównie dotyczące szwedzkiej broni. Efektem są ogromne straty gospodarcze. (rn) Zobacz też 7.12.2015...

Szwecja

Sztokholm, siedziba szwedzkiego MSZ.

 

Szwecja, Dziennki

6.04.2016Języki w Szwecji
Ocenia się, że w Szwecji używa się około 150 języków. Pięć z nich jest uznawana za języki mniejszości narodowych – są to: fiński, jidisz, meänkieli (zespół dialektów fińskich, Laponia), cygański (romani) i lapoński. Języki te mają szczególne przywileje.

Najliczniejszym językiem ojczystym wśród cudzoziemskich mieszkańców Szwecji jest język fiński. W 2012 roku był on językiem ojczystym dla około 200 tysięcy mieszkańców kraju. Teraz jednak jego pozycja złotego medalisty jest zagrożona. Przewiduje się, że jego miejsce zajmie, a może już zajął, język... arabski.

Już w 2012 roku arabski był językiem ojczystym 155 000 mieszkańców Szwecji. Po nawale arabskiej imigracji ostatnich lat, zmiana na pozycji lidera już pewnie nastąpiła. Sprawa jest trudna do ustalenia. W normalnych krajach prowadzi się odpowiednie statystyki – ale nie w Szwecji. Tutaj pytanie o język ojczysty to rasizm. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.04.2016Szwedzki bank umoczony w panamskim kanale
Panamskie sensacje nie ominęły oczywiście Szwecji. Wśród ujawnionych dokumentów kancelarii prawniczej Mossak Fonseca jest wymienionych między 400 a 500 szwedzkich firm lub osób. Wszyscy oni otwierali w Panamie fikcyjne firmy by chronić swoje dochody przed pazernością fiskusa. Wystarczyło konto w banku, skrzynka pocztowa – ot, i cała firma.

Szczególna rolę w całym procederze odgrywał największy Szwedzki bank Nordea. Poprzez swoją filię w Luksemburgu Nordea od lat współpracowała z Mossack Fonseca i pomagała bogatym Szwedom uciekać przed podatkiem. W tym czasie w Luksemburgu premierem i ministrem finansów był Jean-Claude Juncker, dzisiejszy przewodniczący Komisji UE.

Teraz Nordea twierdzi, że ta działalność ustała po 2009 oku. Co zabawne w tym czasie głównym właścicielem banku było... szwedzkie państwo. Rząd sprzedał swoje udziały dopiero we wrześniu 2013 roku. Jednak wśród panamskich dokumentów znajduje się korespondencja między luksemburskim oddziałem Nordei i kancelarią Mossak Fonseca z lata 2015 r., gdzie bank prosi o... nową skrzynkę pocztową. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.04.2016Szwecja coraz niższa
Najwyższy punkt w Szwecji, południowy szczyt masywu Kebnekaise, pokryty jest lodem. Pomiary szczytu wykonywane są każdego roku. Tegoroczny wynik, 2100,2 metra nad poziom morza, jest najniższym odkąd zaczęły się regularne pomiary. Już tylko trzy metry dzielą szczyt południowy od konkurenta – wierzchołka północnego. (łs) Czytaj dalej...

Szwecja, Kebnekaise

Masyw Kebnekaise, najwyższa góra Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

1.04.2016Po arabsku w Szwecji
Miasteczko Kristianstad w południowej Szwecji otrzyma jutro nową gazetę. Nazywa się ona Mosaik i jest po szwedzku, angielsku oraz... arabsku. Lokalny dziennik Kristianstadsbladet rozpoczyna wydawanie gazety w nakładzie 30 000 egzemplarzy rozdawanych całkiem za darmo. Przedsięwzięcie jest finansowane przez jeden z lokalnych banków oraz przez komunalne przedsiębiorstwo mieszkaniowe. Za eksperyment zapłaci więc zwykły Svensson.

W pierwszym numerze arabskim imigrantom będziemy wyjaśniać na przykład dlaczego obchodzimy święto Walpurgii – mówi dziennikarzowi Szwedzkiego Radia wydawca Jörgen Svensson. – Jesteś pewien? – pyta dziennikarz. – Hm, mam nadzieję – odpowiada z niepewną miną nie znający arabskiego Svensson. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

1.04.2016Historyczne 500+
Dzisiaj historyczny dzień w Polsce – rusza program Rodzina 500+. Rodziny otrzymają po 500 zł miesięcznie na każde dziecko poczynając od drugiego niezależnie od dochodów lub na wszystkie dzieci jeżeli dochód nie przekracza ustalonego progu. Program ma kosztować około 17 miliardów złotych w pierwszym roku. Jednak kalkulacja jest chyba przesadzona, bo przecież nie wszyscy złożą odpowiedni wniosek. Ci którzy glosowali na partie, które wściekle zwalczały zapowiedź programu 500+ już w kampanii wyborczej i robą to nadal, wierni swoim przekonaniom, nie złożą przecież wniosków. Było by to przecież przyznaniem się do kompletnego braku godności.

Polska, jako jeden z ostatnich krajów w Europie, wprowadza powszechne wsparcie dla rodzin z dziećmi. W Szwecji wprowadzono je po raz pierwszy w 1937 roku, a bez progu dochodowego w 1948 roku. (rn) Zobacz 12 02 2016...

 
  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net