Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

 

nic

 

  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Marzec 2016 r. 00238

12

Szwecja, Dziennki

31.03.2016"Fachowcy" – koszmar szwedzkiego konsumenta
W 2015 roku do szwedzkiego Urzędu Konsumenta (Konsumentverket) wpłynęło blisko 10 000 skarg na usługi świadczone przez szwedzkich rzemieślników – średnio więcej niż jedna na godzinę. Od dziesięciu lat, kiedy urząd prowadzi statystyki skarg i zażaleń, rzemieślnicy różnych branż są niepokonani, zawsze na czele listy. Najgorszą sławą cieszą się fachowcy od budownictwa mieszkaniowego – reparacje, przebudowy, renowacje. Klienci skarżą się na terminy, wyższą cenę niż obiecano albo i na jakość wykonanej pracy.

W kategorii "Towary" najwięcej skarg wpływa na używane samochody. (ak)

Szwecja, fachowcy

 

Szwecja, Dziennki

31.03.2016Turystyka terrorystyczna karalna
Od jutra w Szwecji wchodzi w życie nowe prawo przeciwko tzw. turystyce terrorystycznej. Na jego podstawie osoby które wyjechały za granicę w celu popełnienia lub przygotowania aktów terrorystycznych mogą być skazane na karę więzienie do dwóch lat. Nowe prawo umożliwia też policji poszerzenie działań operacyjnych, takich jak tajna obserwacja, podsłuch itp. Osoby podejrzane mogą być teraz objęte zakazem opuszczania kraju.

Ustawa wprowadza też zakaz zbierania i przekazywania datków na organizacje terrorystyczne. Kolejne przepisy antyterrorystyczne już w drodze. 15 kwietnia wchodzi w życie przepis ograniczający możliwość wydania szwedzkiego paszportu maksymalnie do trzech razy w ciągu pięciu lat. Do tej pory były osoby, które "gubiły" swój paszport kilka razy w roku. (rn) Zobacz też 31.01.2015...

 

Szwecja, Dziennki

31.03.2016Morderstwa w Szwecji
Szwedzka Rada Prewencji Przestępczości (Brå) opublikowała dzisiaj swoje statystyki. W 2015 roku 112 osób w Szwecji straciło życie w wyniku morderstwa, zabójstwa lub pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Jest to wzrost o 25 osób w porównaniu z rokiem 2014. Najwięcej ofiar było w regionach dużych miast – Sztokholmu, Geteborga (Zachód) i Malme (Południe). W 33 przypadkach śmierć zadano z użyciem broni palnej. Niechlubnym liderem wzrostu przypadków śmiertelnych w wyniku przemocy jest Region Zachodni.

Statystyki nie obejmują zabójstw sądownie uznanych za obronę konieczną. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.03.2016Zmiana czasu w Szwecji
Tegoroczne Święta Wielkanocne są o godzinę krótsze. W nocy z soboty na niedzielę przesunęliśmy zegarki o godzinę do przodu i mamy czas letni. Coraz częściej jednak w Szwecji słyszy się głosy krytyczne do majstrowania przy zegarku. O ile jesienne przesuwanie zegarka jest znacznie przyjemniejsze, wówczas "zyskujemy" godzinę i można dłużej pospać, to wkraczanie w czas letni oznacza – brrr – wcześniejszą pobudkę.

Krytycy twierdzą, że oprócz całego zamieszania, pomyłek i spóźnień i... "zawcześnień", nagłe zakłócenie rytmu dnia wpływa negatywnie również na przemianę materii. W tym roku jest to szczególnie zgubne gdyż w Święta przetwarzamy nadzwyczaj duże ilości "materii".

Jak wynika z ankiety na stronie państwowej telewizji svt.se aż 62% respondentów uważa zmiany czasu za "Całkiem zbędne", 34% za dobre, a 4% stwierdziło, że na udział w ankiecie... "nie ma czasu". (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.03.2016Jezus ukrzyżowany w Uddevalla
Jak co roku w miasteczku Uddevalla w zachodniej Szwecji na Rynku Królewskim. Kungstorget, odgrywane jest Misterium męki Pańskiej. Widowisko gromadzi zawsze wiele tysięcy widzów. Opowieść o męce i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa jest przedstawiana w formie muzykalu w Wielki Piątek i Sobotę.

To już 14 rok z rzędu odbywa się to wielkie przedstawienie. Ocenia się, że w pracę nad nim było zaangażowane nawet 40 000 osób przez wszystkie te lata. (rn)

Uddewala2014

Przedstawienie pasyjne na rynku w Uddevalla.

 

Szwecja, Dziennki

24.03.2016W Szwecji już Święta
Wielki Piątek jest w Szwecji świętem powszechnym i dniem wolnym od pracy. Tak więc Wielkanoc zaczynamy świętować już od czwartku popołudnia. Pozostałe dni przebiegają podobnie jak w Polsce z tym, że w Szwecji nie ma dyngusa. Główną potrawą na świątecznym stole nie jest szynka, a śledzie, łosoś, jagnięcina i oczywiście jajka. Szynkę jada się tutaj – o zgrozo – w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Dzieciaki obdarowuje się dużymi, kartonowymi "jajami" wypełnionymi cukierkami. Ale – nienasycone – biegają po domach przebrane za czarownice i wymuszają cukierkowy haracz od śmiałków, którzy otworzą im drzwi.

Wielkanoc Szwedzi nazywają oszczędnie Påsk, co można wymawiać "posk". Świąteczne życzenia brzmią zatem – Glad Påsk! (rn)

Szwecja, BabyJagi

Påskkärringar – wielkanocne wiedźmy.

 

Szwecja, Dziennki

24.03.2016Festiwal Nauki w Geteborgu
20 rok z rzędu szwedzki Geteborg zaprasza na Festiwal Nauki – Vetenskapsfestivalen. Między 13 a 17 kwietnia, w 350 punktach programu, rozpatrywane będzie wiele naukowych zagadnień. Wszystko od genetyki, badań kosmicznych po wpływ psa na człowieka. Festiwal jest co roku odwiedzany przez około 70 000 ludzi. Uczestnictwo w poszczególnych programach jest darmowe i nie wymaga rezerwacji. Obowiązuje zasada: pierwszy do żłobu. To największa tego typu impreza w Europie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.03.2016Wzmocniona ochrona elektrowni
Szwedzkie władze wzmacniają kontrole bezpieczeństwa w elektrowniach jądrowych. Co najmniej jedna osoba podejrzana o terroryzm starała się o pracę w jednej ze szwedzkich elektrowni jądrowych – twierdzi w wywiadzie dla DN przedstawiciel Svenska kraftnät, instytucji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w szwedzkich elektrowniach. Szwedzka policja bezpieczeństwa Säpo bada każdego, kto ubiega się o pracę w elektrowniach jądrowych i innych obiektach chronionych. Sprawdza się czy osobnik nie figuruje w policyjnych rejestrach. W ubiegłym roku dokonano około 8000 takich kontroli. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.03.2016Wystrzałowa noc w Malme
Wczoraj wieczorem czterech imigrantów zostało ostrzelanych z broni krótkiej oraz pobitych przez grupę osób na jednej z ulic Malme. Dwóch imigrantów zostało lekko rannych. Około pierwszej w nocy ostrzelana została taksówka – celem był pasażer. Samochód został trafiony paroma kulami jednak zarówno pasażer jak i taksówkarze wyszli cało z opresji. Parę godzin później doszło do strzelaniny w jednym z mieszkań w Malme. Jedna osoba została ciężko ranna i przebywa w szpitalu. Policja nie dopatruje się związku pomiędzy poszczególnymi zdarzeniami. (ak)

Szwecja, Malme

Non Violence – Bez Przemocy – rzeźba Carla Fredrika Reuterswärda w Malme.

 

Szwecja, Dziennki

22.03.2016Zwiększona kontrola bezpieczeństwa w Szwecji
Bezpieczeństwo na lotniskach i stacjach kolejowych w kraju zostanie zwiększone. Obecność policji wzrośnie, nie tylko na lotniskach, z których odbywają się loty do Belgii.

W kraju zostaną przedsięwzięte nadzwyczajne środki, jednak niebezpieczeństwo zamachów w Szwecji nie wzrosło. Przeprowadzane operacje mają na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli. Stopień zagrożenia atakami wciąż znajduje się na poziomie trzecim, z pięciostopniowej skali.

12 lotów do i z Brukseli zostało dziś odwołanych na szwedzkich lotniskach. Swedavia, narodowa firma zajmująca się obsługą lotnisk w Szwecji, rekomenduje pasażerom, którzy muszą w najbliższym czasie udać się do Belgii, skontaktowanie się bezpośrednio z przewoźnikiem.

SAS, skandynawskie linie lotnicze, których samoloty regularnie latają do Brukseli, zaleca loty na lotnisko znajdujące się w pobliżu Brukseli. SAS zapewnia także możliwość odzyskania pieniędzy za odwołane loty oraz możliwość zmiany daty podróży. (łs)

Szwecja policja

 

Szwecja, Dziennki

22.03.2016

nic

Programowanie i media w szwedzkiej podstawówce
Już wkrótce szwedzkie dzieci mogą zacząć uczyć się programowania już w podstawówce. Według propozycji Urzędu Szkolnictwa (Skolverket) ma to odbywać się w ramach lekcji matematyki i techniki, jako nauka rozwiązywania problemów. Propozycja, która zostanie przedstawiona rządowi 30 czerwca, jest przygotowywana w ramach narodowej strategi IT (Techniki Informatyczne).

Wśród innych nowości urząd proponuje wprowadzenie nauczania o krytycznym stosunku do mediów. Chodzi też o to by nie być tylko biernym ich konsumentem, a rozumieć też własną medialną rolę – jak bardzo jest się pod wpływem mediów i jak sami możemy wpływać na opinię publiczną poprzez media. (rn)
450

 

Szwecja, Dziennki

19.03.2016Rosyjskie zagrożenie
Szwedzka policja bezpieczeństwa Säpo przedstawiła w czwartek raport o stanie zagrożenia państwa. Według kontrwywiadu Rosja prowadzi wojnę psychologiczną przeciwko Szwecji. To już nie zwykłe szpiegostwo, a konkretne zagrożenie bezpieczeństwa. Jest to wojna czwartej generacji – twierdzi
Wilhelm Unge, szef analityków kontrwywiadu. Chodzi o wrogie działania na polu dyplomatycznym, politycznym, ekonomicznym, informatycznym, militarnym oraz oczywiście wywiadowczym.

Säpo ocenia, że 1/3 rosyjskich dyplomatów w Szwecji, to agenci wywiadu. Jednego z nich deportowano w ubiegłym roku. Wśród szpiegostwa elektronicznego wyróżniają się Rosja i Chiny. W sumie w Szwecji operują wywiady kilkudziesięciu państw. (rn)

Szwecja, rąd, riksdag i ruski peryskop

Sztokholm, z lewej siedziba rządu, z prawej parlament, w środku Перископ.
Ilustr. Szwecja.net.

 

Szwecja, Dziennki

19.03.2016Duńskie F16 nad Szwecją
Dwa duńskie myśliwce F16 naruszyły bez pozwolenia szwedzką przestrzeń powietrzną. Incydent miał miejsce w ostatni czwartek, 17 marca, na południe od Sandhammaren w gminie Ystad, na południowo wschodnim cyplu Szwecji. Podczas lotu patrolowego nad południowym Bałtykiem Duńczycy znaleźli się na kilka chwil w szwedzkie strefie powietrznej. Szwedzkie samoloty wartownicze poderwano do lotu by zaznaczyć swoją obecność. Ale wojny z Danią raczej nie będzie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.03.2016Samotny jak Szwed
Coraz więcej gospodarstw domowych w Szwecji jest jednoosobowych. Według danych szwedzkiego Głównego Urzędu Statystycznego (SCB), w 2015 roku ta właśnie forma zamieszkania wzrosła najbardziej. Na 4 330 401 gospodarstw domowych w Szwecji, jednoosobowych bez dziecibyło aż 1 648 130, czyli ponad 38%. Trend przybiera na sile szczególnie w małych miejscowościach. Wśród wielkomiejskich gmin zamieszkana przez największą liczbę samotników jest Solna w obrębie dużego Sztokholmu.

Samotne mieszkanie ma negatywny wpływ na zdrowie. Samotni częściej prowadzą niezdrowy tryb życia i umierają wcześniej. Wskazują to badania przeprowadzone w Finlandii, gdzie sytuacja jest podobna.

Jednocześnie jednoosobowe gospodarstwa domowe napędzają gospodarkę i zwiększają dochody państwa. Gdy np. małżeństwo rozpada się na dwoje samotników, do państwowej kasy spływają podatki z dwóch czynszów zamiast jednego, zakupu dwóch telewizorów, dwóch samochodów itp. Czysty zysk. (rn)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

18.03.2016Medyczny szacunek wieku imigrantów w Szwecji
Szwedzki rząd dąży do wprowadzenia medycznego systemu szacowania wieku dzieci i młodzieży ubiegających się o azyl w kraju. Decyzję wydał minister do spraw migracji i sprawiedliwości, Morgan Johansson (S).

Kwestia pełnoletności (18 lat) wśród osób ubiegających się o azyl jest bardzo istotna, nie tylko jeśli chodzi o prawo pobytu, ale także ze względu na miejsca zakwaterowania. Osoby dorosłe nie powinny być umieszczane w ośrodkach dla nieletnich – mówi minister Johansson. (łs) Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

17.03.2016Amortyzacja kredytów mieszkaniowych
Szwedzka parlamentarna komisja ds finansów przychyliła się dzisiaj do rządowej propozycji wprowadzenia obowiązku amortyzacji kredytów mieszkaniowych – ratalnej spłaty kwoty pożyczki. Do tej pory banki udzielały często kredytów, żądając jedynie spłaty odsetek i to bardzo niskich. Jeden milion koron kosztuje w Szwecji zaledwie około 1300 koron miesięcznie (≈590 zł).

Niskie oprocentowanie kredytów napędza skalę zadłużenia obywateli. Próbuje to wyhamować rząd, a opozycja nie oponuje. Po przegłosowaniu w riksdagu nowego prawa pożyczki na jego zasadzie będą udzielane od 1 czerwca 2016 r. Wymóg amortyzacji będzie dotyczył tylko nowych pożyczek. Wyjątek mają stanowić kredyty udzielane na zakup nowo wybudowanych mieszkań. Tu nadal będzie można pożyczać miliony za grosze. (rn) Zobacz też 8.03.2016...

Szwecja, ceny domów

Tanie kredyty windują ceny domów i mieszkań.

 

Szwecja, Dziennki

16.03.2016Szwedzi nadal zadowoleni
Organizacja SDSN (Sustainable Development Solutions Network), działającej w ramach ONZ ogłosiła właśnie swój "Raport Zadowolenia 2016" (World Happiness Report 2016). Wśród 157 krajów świata autorzy porównują takie kryteria jak PKB, średnia długość życia, korupcja itp. w latach 2013-2015.

Szwedzi należą nadal do najbardziej zadowolonych narodów świata. Ale poziom tego zadowolenia obniżył się znacznie – z 5 miejsca najszczęśliwszych spadliśmy na 10. Nadal jednak Szwecja utrzymuje się w pierwszej dziesiątce.

Najbardziej zadowoleni na świecie są tym razem Duńczycy, potem Szwajcarzy i Islandczycy. Najmniej szczęśliwi spośród 157 krajów świata czują się mieszkańcy... Burundi. Bardziej zadowoleni z życia są nawet PREDostatni mieszkańcy Syrii, gdzie przecież toczy się wojna. Polska jest na miejscu 57. (ak) Zobacz cały raport, PDF...

 

Szwecja, Dziennki

15.03.2016Zasoby mieszkaniowe w Szwecji
Ile jest w Szwecji mieszkań? Ilu mieszka w domach jednorodzinnych, a ilu w blokach? Ilu w mieszkaniach własnościowych, a ilu w czynszowych? Na te i inne pytanie znajdą Państwo odpowiedź w kolejnym artykule na temat szwedzkiego rynku mieszkaniowego – Zasoby mieszkaniowe w Szwecji...

 

Szwecja, Dziennki

14.03.2016Szwecja drepcze śladami Orbana
Do niedawna Węgry były wytykane palcami przez szwedzkich polityków za ich stanowczą politykę imigracyjną. Teraz jednak Szwedzi drepczą powoli śladami Wiktora Obana. To co na Węgrzech było "rasizmem, ksenofobią i łamaniem praw ludzkich" dziś z zachwytem wprowadza się w Szwecji. Od maja tego roku Szwecja zaostrza prawo do łączenia rodzin. Dotknie to przede wszystkim imigrantów z Syrii i Iraku. Będą to "najostrzejsze przepisy w UE" – z dumą donosi szwedzka państwowa telewizja SVT.

Nowa ustawa ma radykalnie ograniczyć imigrację. Premier Löfven zapewnia: "Nie wrócimy do sytuacji z ostatniej jesieni". Ma on na myśli sytuację, kiedy to zapewniał narody świata, że "nie ma granic" dla szwedzkiej gotowości przyjmowania obcych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.03.2016Gminne spółki mieszkaniowe w Szwecji
Od pewnego czasu opisujemy szwedzki sektor mieszkaniowy, zobacz linki na prawo, ostatnio dodane. Duży zasób budynków mieszkalnych w Szwecji jest w rękach gminnych spółek mieszkaniowych, nazywanych tutaj "allmännyttiga bostadsföretag" lub pieszczotliwie "allmännyttan" to taki chwyt propagandowy. Allmännytta oznacza po szwedzku powszechny pożytek, dobro wspólne. Chodzi wprawdzie o spółki prawa handlowego, najczęściej spółki akcyjne AB, ale których właścicielem jest gmina, bo oczywiście dbają one o "dobro wspólne", a nie o własną kieszeń. Nazwa ma je odróżnić od tych okrutnych prywatnych właścicieli domów czynszowych..

Szczegółowo o gminnych spółkach pisze Łucja Szreder w artykule "Gminne spółki mieszkaniowe..."

Szwecja, mieszkania czynszowe

Sztokholm, Sollentuna., gminne osiedle mieszkaniowe.

 

Szwecja, Dziennki

10.03.2016E-mail kontra fax
Nowe technologie dopadły także szwedzki Urząd ds. Transportu, Transportstyrelsen. Od ponad 10 lat każdy mógł sprawdzić dane dotyczące zarejestrowanych w Szwecji samochodów. Wystarczyło wejść na stronę urzędu – transportstyrelsen.se – i pobrać informacje o pojeździe. Ale dane osobowe prywatnych właścicieli można było otrzymać wyłącznie za pomocą faxu. Dotychczas.

1 marca 2016 r. fax odstawiono do lamusa. Teraz można zamówić na stronie urzędu dane właściciela, które zostaną wysłane na podany adres poczty elektronicznej.

Ci bardziej konserwatywni mogą jednak spać spokojnie. Nadal będzie można zamówić wysyłkę danych pojazdu i właściciela poprzez fax. Wystarczy telefon do działu obsługi klienta urzędu.

Młodszym czytelnikom wyjaśniamy, ze fax to taki telefon, który zamiast mówić ludzkim głosem drukuje kartki papieru. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.03.2016Wczesna wiosna w Szwecji
Wygląda na to, że zima za nami, o ile ostatnie miesiące w Szwecji można w ogóle nazwać zimą. Na północy i owszem, ale od Sztokholmu w dół, na południe, śniegu prawie nie było a i mrozy ledwo zasługiwały na swą nazwę. A teraz coraz więcej regionów Szwecji przywitało już wiosnę.

Meteorologiczna wiosna jest w Szwecji wówczas gdy średnia temperatura waha się między 0°C a 10°C w ciągu siedmiu dni z rzędu. Jako pierwsi wiosny zaznali mieszkańcy zachodniego wybrzeża już 19 lutego. W Sztokholmie taka wiosna pojawiła się już drugiego marca. (rn)

Szwecja, Sztokholm pogoda

Najbliższe 48 godziny w Sztokholmie.

12

Szwecja, Dziennki

8.03.2016Miliony za grosze
Obywatele Szwecji są zadłużeni na ponad 1,5 biliona złotych i beztrosko zadłużają się dalej. Najwięcej długów dotyczy kredytów mieszkaniowych. Póki oprocentowanie kredytów ciągle maleje, a ceny domów i mieszkań ciągle rosną, przyszłość jawi się Szwedom świetlana – ku przerażeniu rządu, Banku Narodowego oraz Inspekcji finansowej. Ostatnio do grona zatroskanych przyłączyła się nawet komisja UE.

Katastrofalny brak mieszkań do wynajęcia i tanie kredyty napędzają ceny na rynku mieszkaniowym. Koś z prowincji, kto dostanie pracę w Sztokholmie nie ma innego wyjścia jak wynająć sublokatorski pokoik za 150 zł/m², wynająć całe mieszkanie "z drugiej ręki" (zob. art...) za tylko trochę mniej lub zapożyczyć się na miliony. Dla tych ostatnich publikujemy listę banków z obecnie najtańszymi kredytami mieszkaniowymi. Zobacz listę banków...

 

Szwecja, Dziennki

8.03.2016Uboczne skutki Vasaloppet
Na około 10 000 mieszkańców gminy Malung-Sälen w woj. Dalarna aż 43 obchodzi dzisiaj urodziny – z dumą donosi lokalna redakcja państwowej telewizji SVT. Być może jest to czysty przypadek, że tyle osób urodziło się tego samego dnia. Ale wymienia się też Midsommar – szwedzkie pogańskie święto owiane legendą rozpusty – które przypada blisko 9 miesięcy wcześniej, jako wydarzenie nie bez znaczenia w tym kontekście.

Inna teoria wskazuje na sławny Bieg Wazy, Vasaloppet, który odbywa się na terenie gminy co roku w pierwszą niedzielę marca. Stres związany z przygotowaniami miałbys wyzwalać procesy porodowe u kobiet właśnie w tym czasie – twierdzi jeden z jubilatów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.03.2016Pierwsze zdjęcie księcia
Szwedzka rodzina królewska opublikowała pierwsze zdjęcie swojej najmłodszej latorośli – księcia Oscara. Nowy szwedzki książę, dziecko księżniczki Wiktorii, następczyni tronu oraz księcia Daniela, przyszedł na świat w ostatnią środę, 2 marca. Otrzymał on imiona Oscar Carl Olof, jednak tytułowany będzie książę Oscar. Teraz szczęśliwi rodzice publikują jego pierwszy portret.

H.K.H. Prins Oscar

H.K.H. Prins Oscar – Jego Królewska Wysokość Książę Oscar.
© The Royal Court, Sweden,

 

Szwecja, Dziennki

7.03.2016Pierwszy wirus na Maka
Użytkownicy komputerów Apple nie musieli się przejmować wirusami, od 40 lat istnienia PC z jabłuszkiem. Wraz z pojawieniem się w połowie lat 1990 komputerów z systemem operacyjnym Windows, pojawiły się wirusy zatruwające życie ich użytkownikom. Praktycznie wszystkie szkodliwe programy były konstruowane dla środowiska Windowsa.

Teraz jednak nastąpił koniec idylli dla użytkowników Mac OS – systemu operacyjnego Apple. W ostatni piątek pojawił się wirus typu trojan atakujący Maka. Odkryto, że instalując darmowy program Transmission, używany do wymiany plików, przemyca się jednocześnie trojana o nazwie KeRanger. Po krótkim czasie wirus zaczyna szyfrować pliki na dysku, po czym za ich otwarcie żąda 1 bitcoin, kryptowaluty wartej około 1650 zł.

Zakażona wersja programu Transmission, 2.90. została wycofana i zastąpiona zdrową wersją 2.92. Apple zablokowało możliwość instalowania zakażonego programu. Ale cnota już stracona. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.03.2016Czynsze w Szwecji 2016 r.
Od kilku już lat mamy w Szwecji deflację – spadek cen – lub inflację bliską zeru. Jedną z głównych przyczyn jest ujemna stopa referencyjna i oprocentowanie kredytów oraz spadek cen paliw. Mimo to jest pewien produkt, którego cena, nie zważając na powyższe, zawsze rośnie – czynsze.

Organizacje właścicieli budynków mieszkalnych oraz związki najemców mieszkań zasiadają co roku do stołu i negocjują poziom czynszów na przyszły rok. I jakoś zawsze tak wychodzi, że ten poziom będzie wyższy.

Tak i w tym roku. Dla prawie trzech czwartych gminnych spółek mieszkaniowych, Allmännyttiga bostadsbolag, czynsz na rok 2016 został już wynegocjowany. Dla wynajmujących w 158 gminnych spółkach mieszkaniowych nastąpi ponowne podwyższenie czynszu. Czytaj dalej Czynsze w Szwecji...

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

4.03.2016Liga sponsorów i beneficjentów
Szwedzi wpłacają prawie najwięcej do unijnej kasy. Po odliczeniu wszelkich dotacji, każdy Szwed dopłacił do Unii około 1220 zł w 2014 r. Wyprzedzają nas tylko Holendrzy, z których każdy zapłacił tego roku blisko 1700 zł. Trzecią pozycję na liście sponsorów zajmują Belgowie z wynikiem 1130 zł na głowę w 2014 r.

Najwięcej dotacji z Unii kasują Węgrzy, Litwini i Grecy. Każdy Węgier wyciągnął w 2014 r. z Brukseli 2500 zł. To więcej niż uzasadniona rekompensata za wszystkie kalumnie rzucane przez brukselskich biurokratów na ten dzielny naród za ich suwerenną postawę.

Zysk Litwinów wyniósł 2200 zł na głowę, a Greków 2070 zł na każdego. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.03.2016Szwecja krytykuje Tuska
Szwedzki minister ds. migracji, Morgan Johansson, skrytykował wypowiedź przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska. Podczas wizyty w Grecji Tusk powiedział m.in – Obojętnie skąd jesteście, nie przybywajcie do Europy. Nie wierzcie przemytnikom. Nie ryzykujcie swoich pieniędzy, a nawet życia. To na nic.

Z wyraźnym niesmakiem Johansson komentował te słowa w dzisiejszym dzienniku telewizyjnym. – Wszyscy mogą przybywać do Europy, gdzie będziemy rozpatrywali ich powody do azylu – powiedział szwedzki minister. – Ja bym nie wyraził się w taki sposób (jak Tusk) – dodaje.

Ciekawe w jaki sposób powiedziała by to szwedzka mądrala? Może taki:
– Obojętnie skąd jesteście, przybywajcie do Europy. Zawierzcie przemytnikom. Ryzykujcie swoje pieniędze i życia. Będziemy Was utrzymywali do końca życia, a część z Was podrzucimy sąsiadom. (rn)

Tusk  ^ Johansson

Zatroskany Donald Tusk i beztroski Morgan Johansson.

 

nic

 

nic

 

 

 

Szwecja, Dziennki

3.03.2016Tyko dziewczyny
Politycy partii Moderata z miasteczka Nyköping chcą – i owszem – przyjmować "samotnie przybywających dziecięcych uchodźców", ale... tylko dziewczyny. Jak dotąd w roli uchodźców przybywają do Szwecji głównie młodzi mężczyźni. Również wśród tzw. dziecięcych uchodźców zdecydowanie, około 80%, przeważają chłopcy. Zważywszy, że te "dzieciątka" okazują się potem często być w wieku dwudziestu paru lat, pomysł staje się zrozumiałym. Politycy z Nyköping aż rwą się do integracji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.03.2016Nowy szwedzki książę
Wczoraj o 20.28 Szwecja doczekała się kolejnego księcia. Starsza córka króla Karola XVI Gustawa, księżniczka Wiktoria urodziła syna. Nowinę ogłosił dumny i wzruszony tata – książę Daniel – licznie zgromadzonym dziennikarzom. Płeć dziecka nie była rodzicom znana przed porodem. Poród odbył się szybko i bez komplikacji. Księżniczka Wiktoria, następczyni szwedzkiego tronu czuje się dobrze.

Dzisiaj, podczas tradycyjnego konsylium, ogłoszono imiona nowego księcia – Oscar Carl Olof. Jednocześnie pod opiekę przydzielono mu Skanię, południową dzielnicę Szwecji. Jego szwedzki tytuł będzie więc "prins Oscar, hertig av Skåne". (rn)

Szwecja, książę Daniel 20150302

Szczśliwy tata, książę Daniel, usiłuje pokazać 52 centymetry – długość swojego syna.

 

Szwecja, Dziennki

2.03.2016Nowe baty na palaczy
Ciężkie czasy czekają palaczy w Szwecji. Zakaz palenia w restauracjach i budynkach publicznych obowiązuje tutaj już od dawna. Teraz jednak zakaz ma zostać rozszerzony również na otwartą przestrzeń – ogródki restauracyjne, przystanki autobusowe, perony kolejowe. Koniec z paleniem przed wejściami do budynków publicznych, przy placach zabaw dla dzieci, czy w miejscach przynależnych ośrodkom i urządzeniom sportowym. Właściwie trudno wymienić miejsca, gdzie wolno będzie palić.

Celem obostrzeń jest likwidacja pasywnego palenia oraz denormalizacja palenia tytoniu... i nie tylko. Zakaz będzie obejmował wszelkie produkty porównywalne z tytoniem, nawet jeżeli nie zawierają nikotyny. np. papierosy ziołowe czy tzw. e-papierosy.

Na sprzedaż produktów tytoniowych trzeba będzie mieć specjalne zezwolenie. Ich eksponowanie w punktach sprzedaży będzie zakazane, będą one musiały być niedostępne dla oka klienta.

Nowe przepisy po przejściu przez proces legislacyjny mają w Szwecji obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. Miłośnicy raka płuc mają więc jeszcze trochę czasu. (rn)

Szwecja, palacz

 
  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net