Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

nic

nic

nic

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Luty 2016 r. 00273

12

Szwecja, Dziennki

27.02.2016W Anglii straszą Szwecją
Angielska gazeta Daily Mail w serii artykułów analizuje szwedzką politykę azylową. Przerażający przykład głupoty – oceniają Brytyjczycy. Dziennik wymienia między innymi bestialskie zabójstwo młodej opiekunki w ośrodku dla tzw. w Szwecji "samotnie przybywających dzieci poszukujących azylu". Te "dzieci" gwałcą i mordują i dopiero potem okazuje się, że są dobrze po dwudziestym roku życia.

Krytyczna ocena szwedzkiej polityki imigracyjnej nie spodobała się Szwedom. Ambasada Szwecji w Londynie zaalarmowała premiera Stefana Löfvena (S). W najnowszym raporcie przekazanym do tutejszego MSZ, zwraca uwagę, że Szwecja jest pokazywana jako odstraszający przykład błędnej polityki imigracyjnej.

Krytyczne spojrzenie Brytyjczyków szwedzkie media opisują jako "anty szwedzką kampanię". Nieustająca w Szwecji kampania nienawiści do Węgier, a teraz również do Polski, to natomiast "obiektywna krytyka". (rn)

Daily Mail

Brytyjski Daily Mail odsłania blef z imigranckimi „dziećmi”.

 

Szwecja, Dziennki

20.02.2016Światło wraca do Szwecji
Jesienią i zimą Szwecja tonie w ciemnościach. Najdalej na północ wysunięta część kraju leży za kołem podbiegunowym i panuje tam noc polarna. W Kirunie, najbardziej północnym mieście Szwecji słońce nie wychyla nosa nad horyzont przez trzy tygodnie, a przez 2-3 miesiące zaledwie jego czubek.

Teraz jednak światło wraca do Szwecji. Na północy w bardzo szybkim tempie. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia dzień w Kirunie stał się dłuższy o godzinę. Ale i w Sztokholmie odczuwalny jest powrót słońca, nawet gdy wstydliwie ukrywa się ono na ogół za chmurami. Tutaj przez tydzień szala przesunęła się o 40 minut na korzyść dnia. Na południu idzie trochę wolniej, jakieś pół godziny tygodniowo.

Tygodniowe porównania czasu wschodów i zachodów słońca w kilku miastach Szwecji można śledzić na sławnym Solfilmen – słonecznym filmiku szwedzkiej telewizji SVT. Po raz pierwszy pokazano go 21 marca 1063 r. Jego twórcą był grafik Sverker Lund oraz fotograf Béla Thinsz. Podkład muzyczny stanowi francuska melodia ludowa Le fiacre. Solfilmen, w nieco tylko zmienionej formie, jest pokazywany do dziś po dzienniku Aktuellt od przesilenia zimowego do letniego. (rn) Zobacz Solfilmen...

Szwecja wschody i zachody słońca

 

Szwecja, Dziennki

19.02.2016Skok inflacji w Szwecji
Po długim okresie dreptania w pobliżu zera, inflacja w styczniu skoczyła 2016 r. skoczyła nagle o całe 7 punktów po przecinku, z 0,1 do 0,8% w stosunku do stycznia 2015 r. Jest to najwyższy poziom inflacji w Szwecji od 2012 roku.

Wzrost inflacji wywołał zapewne westchnienie ulgi w dyrekcji Narodowego Banku Szwecji. Niedawno bank obniżył referencyjną stopę procentową do historycznie najniższego poziomu, –0,5% właśnie w celu pobudzenia wzrostu cen oraz obniżenia kursu korony. Jak widać operacja odniosła sukces, choć do pełni szczęścia jeszcze daleko. Celem NBS, Riksbanku, jest inflacja na poziomie 2%. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.02.2016Svansson ma dość
Już 20 000 osób wystąpiło ze związku zawodowego pracowników samo­rządowych, tzw. Kommunal. Jest to reakcja na serię skandali szeroko komentowanych w prasie w ostatnich miesiącach. Podejrzane biznesy, korupcyjne przydziały mieszkań członkom socjalistycznego rządu, orgie seksualne i alkoholowe libacje to, okazało się, zbyt wiele dla zwykłego Svenssona.

Kommunal to największy związek centrali socjalistycznych związków zawodowych LO. Wszystkie organizacje składowe LO wpłacają olbrzymie sumy ze składek swych członków na konto partii Socjaldemokratów. Z poparciem tej partii związki LO organizowały kampanie nienawiści do Polaków, Bałtów i innych narodów wstępujących do UE w 2004 r. Chodziło o zablokowanie dla nich szwedzkiego rynku pracy. (rn)

Szwecja, zwizek zawodowy årac. komunalnych

 

Szwecja, Dziennki

18.02.20165G w Sztokholmie
Dwa szwedzkie koncerny telekomunikacyjne LM Ericsson oraz TeliaSonera przygotowują kolejną rewolucję – 5G, piątej generacji telefonię komórkową. W 2009 roku obie firmy jako pierwsze na świecie, zbudowały sieć 4G. Teraz kolej na piątkę – szybszą i szerszą i z wszystkimi możliwymi "naj".

Ericsson i Telia testują już nową technikę "w realu" i mają nadzieję uruchomić system już w 2018 r. w Sztokholmie i Tallinie, stolicy Estonii. Czy i tym razem będzie to pierwsza sieć tej generacji na świecie? Nie jest to pewne, wyścig trwa z Koreą Południową i Japonią.

Nowa technika umożliwi np. wprowadzenie bezzałogowych samochodów – już teraz trwają testy. W medycynie – możliwe będzie zdalne przeprowadzanie zabiegów, a nawet operacji. Przewiduje się, że w 2021 r. z dobrodziejstw 5G będzie korzystało 150 milionów abonentów. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

17.02.2016Szwecja zmienia krajobraz
Kebab w pizzeriach i grilach to w Szwecji codzienność już od dawna. Teraz pojawiają się sklepiki o arabskich nazwach, jeszcze pisanych łacińskim alfabetem, ale to pewnie tylko kwestia czasu. Na początku grudnia ubiegłego roku szwedzka telewizja państwowa zaczęła publikować na swojej stronie SVT.se artykuły po arabsku między normalnymi szwedzkimi tekstami. Celem jest oswajanie Szwedów z dziwnymi "robaczkami" z czym kojarzy się nam jeszcze arabskie pismo. Ale to tylko kwestia czasu... (mf) Zobacz też 7.12.2015...

Szwecja, Malme

Bar w Malme o arabskiej nazwie. "Jala" znaczy "szybko".

 

Szwecja, Dziennki

16.02.2016Szwedzki doktor G
Skandal wokół Karolinska Instytutet, sztokholmskiej akademii medycznej, zajmuje uwagę mediów już od początku roku. KI, razem ze szpitalem Karolinska to flagowy okręt szwedzkiej medycyny.

Sprawa dotyczy światowej sławy chirurga doktora Paolo Macchiarini. Został on zatrudniony w KI na stanowisku profesora w 2010 r. Zasłynął m.in. transplantacjami sztucznej tchawicy. Operacje wykonywał w Szwecji, USA i Rosji. Na ośmiu pacjentów gwiazdy szwedzkiej chirurgi sześciu straciło życie. W 2013 r. dostaje zakaz przeprowadzania operacji.

Instytut Karolinska przyznaje Nagrodę Nobla. Do dymisji podali się szef Komitetu Noblowskiego KI Urban Lendahl, który rekomendował Paolo Macchiariniego oraz 12 lutego rektor KI Anders Hamsten. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

13.02.2016Szwedzka rodzina królewska kwitnie
Rok 2016 zapowiada się pracowicie dla szwedzkiej rodziny królewskiej. Czekają nas dwa książęce porody i wkrótce potem dwa chrzty. Poza tym król Karol XVI Gustaw kończy w tym roku 70 lat.

Starsza córka króla Gustawa, księżniczka Wiktoria, pierwsza w kolejce do tronu, jest po raz drugi w ciąży. Rozwiązanie jest planowane już na marzec. Zaledwie w miesiąc później swoje rozwiązanie planuje księżniczka Zofia, żona jedynego syna króla Gustawa, księcia Karola Filipa, młodszego brata Wiktorii. Będzie to ich pierwsza latorośl. Biorąc jednak pod uwagę urodę księżniczki Zofii i dziarskość majora marynarki, księcia Filipa – nie ostatnia.

30 kwietnia, miłościwie nam panująca głowa nie tylko francuskiego rodu Bernadotte, ale i państwa szwedzkiego, Karol XVI Gustaw, obchodzi swoje 70 urodziny. Fajerwerków będzie co nie miara. (ak) Zobacz też 15.10.2015...

Szwecja, rodzina królewska

Szwedzka rodzina królewska na spacerze.

12

Szwecja, Dziennki

12.02.2016Szwedzkie 500+
Barnbidrag – tak w Szwecji nazywa się pieniężny dodatek na dziecko – wprowadzono po raz pierwszy w... 1937 r. Wówczas był on uzależniony od dochodu rodziców. Dodatek bez progu dochodowego wprowadzono "dopiero" w 1948 r. Wynosił on wówczas 260 koron na każde dziecko rocznie, co odpowiada około 4668 koronom dzisiaj, czyli 2196 zł/rok lub 183 zł miesięcznie; 1 zł ≈ 2,13 korony, SEK.

Obecnie Barnbidrag wynosi 1 050 koron miesięcznie na pierwsze dziecko, czyli 493 zł. Przy dwójce dzieci jest to już 2250 sek, a wiec 1125 sek/głowę, 528 zł miesięcznie. Ale już przy piątce dzieci – czego Państwu serdecznie życzymy – miesięczna wypłata wynosi 8114 koron ≈ 3809 zł miesięcznie. Zasiłek dziecięcy jest wypłacany do 16 roku życia dziecka.

Wypłatą dziecięcego zasiłku zajmuje się Försäkringskassan, taki szwedzki ZUS. Szczegółowe informacje na temat Barnbidragu znajdują się na str. Kasy – PDF, 135K...Tam też jest sporo informacji po polsku o wszelkich innych zasiłkach i zapomogach w Szwecji – Zobacz sam... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2016Stopa jeszcze niżej
Narodowy Bank Szwecji, Sveriges Riksbank, obniżył znowu stopę referencyjną, tzw, stopę repo. Tym razem obniżka wynosi 0,15% i stopa repo w Szwecji wynosi teraz –0,5%. Pierwszy raz w historii Szwecji stopa referencyjna znalazła się pod kreską rok temu, 12 lutego 2015 r. Wówczas było to zaledwie –0,1%. Potem były kolejne obniżki, ostatnia 1 lipca 2015 r. do –0,35%.

Obniżanie stopy referencyjnej jest każdorazowo motywowane chęcią stymulowania inflacji. Wymarzonym celem Riksbanku jest inflacja na poziomie 2%. Ambitny cel, zważywszy, że od wielu miesięcy szwedzka inflacja rzadko wystawia czubek nosa powyżej zera. W grudniu 2015 r. wyniosła ona zaledwie 0,1%.

Innym powodem jest chęć osłabienia szwedzkiej waluty, korony, co wspomaga eksport. (rn)

Szwecja, stopa

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2016W Szwecji tanieją paliwa
W ślad za spadkami ceny ropy naftowej na światowych rynkach tanieją w Szwecji paliwa. Największe sieci stacji paliw obniżają ceny benzyny o 10 öre, szwedzkich "groszy", a diesla o 15 öre. Teraz litr bezołowiowej benzyny 95 oktanów kosztuje 12,02 korony na stacjach z personelem, a diesel 11,58 koron za litr. 1 korona, SEK, ro około 47 groszy. Są to ceny rekomendowane, ale mogą występować drobne lokalne różnice. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.02.2016Narodowość nagle znana
Sporo uwagi poświęcały szwedzkie media planowanemu rzekomo atakowi na kemping w pod sztokholmskim miasteczku Nynäshamn, gdzie mieszkają muzułmańscy imigranci. Do "ataku" nie doszło, a policja zatrzymała 14 osób 8 lutego wieczorem. Szczególne zainteresowanie mediów budzi narodowość zatrzymanych – większość z nich to Polacy.

W innych przypadkach, gdy chodzi o imigrantów, taki "szczegół" jak narodowość jest starannie pomijany. Do dzisiaj nie znamy pochodzenia nastoletniego "uchodźcy", który zamordował niedawno opiekunkę w ośrodku dla imigrantów. Dzisiaj inny 17-letni "uchodźca" zaatakował nożem 32-letniego współmieszkańca ośrodka w Västervik. Ten ostatni walczy o życie w szpitalu. Narodowości żadnego znich ni wolna nam było poznać.

Jaki miał być motyw planowanego ataku? Tu media nie mają wątpliwości – polscy chuligani, rasiści, prawicowa ekstrema – masakrują obcych dla przyjemności. Ale jedną informację wiodące szwedzkie media starannie pomijają. Przyczyną miała być wcześniejsza próba gwałtu na polskiej 14-letniej dziewczynce przez grupę "uchodźców". Tego jednak można się dowiedzieć już tylko w mediach społecznościowych. (rn)

Szwecja, Nynäshamn,

Kemping kąpielisko Nicksta w Nynäsham, niegdyś popularne miejsce wypoczynku dla sztokholmian, dzisiaj ośrodek dla muzułmańskich imigrantów.

 

Szwecja, Dziennki

8.02.2016Czym się przejmują Szwedzi?
Dwukrotnie więcej osób, niż jeszcze w czerwcu 2015 roku, przejmuje się falą imigracji oraz integracją przybyszów. Przedsiębiorstwo badania opinii publicznej Ipsos AB przeprowadziło 1 226 telefonicznych wywiadów z reprezentatywną dla kraju grupą szwedzkich obywateli. Pytanie jakie zadano brzmiało: "Jaki problem społeczny lub polityczny jest dzisiaj najważniejszy dla Ciebie?". Aż 40% pytanych na pierwszym miejscu wymienia "imigrację oraz integrację". Jest to wzrost o 20% w stosunku do czerwca 2015 roku, kiedy to przeprowadzano analogiczne badanie. Jest to największy skok w historii naszych badań – zauważa Ipsos.

Na kolejnych miejscach wśród ważnych spraw społecznych znalazły się: szkoła i wykształcenie 18% (-10), praca i aktywizacja zawodowa 13% (-10), służba zdrowia 11% (-7).

Respondenci odpowiadali również na pytanie, która partia polityczna zajmie się najlepiej daną kwestią. Problem imigracji rozwiąże najlepiej nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci (SD) – uważają Szwedzi, podobnie jak rok temu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.02.2016Lodowe przeżycia
Niezliczona ilość jezior, fiordów i zatok w Szwecji stwarza doskonałe warunki do wielokilometrowych wycieczek na długodystansowych łyżwach. Przeżycie jest niezapomniane, zwłaszcza gdy trafimy na lustrzaną taflę lodu. Płyniemy wówczas gdzieś w przestrzeni, zawieszeni między niebem a... niebem.

Tegoroczna zima nie jest zbyt sroga i lody nie wszędzie są wystarczająco wytrzymałe. Policja i służby ratunkowe namawiają do ostrożności. Jednak przy zachowaniu rozsądku i użyciu podstawowego sprzętu można ruszać na lodowe szlaki. Oto kilka filmików z łyżwiarskich wycieczek: 1,5 min..., 2,5 min..., <7 min... oraz jak się ratować, gdy lód się załamie – Na kruchym lodzie...

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

7.02.2016Prawdziwi Szwedzi i zdrajcy narodu
W Szwecji ten podział jest prosty. Prawdziwi Szwedzi kupują szwedzkie produkty, pozostali to "landsförredare" – zdrajcy narodu. Szwedzkie produkty są wprawdzie droższe, ale czegoż się nie robi dla kraju!? Nadpłacone korony budują nasz wspólny dobrobyt.

W szwedzkich mediach co rusz pojawiają się alarmy o fałszowaniu informacji o kraju pochodzenia produktów, zwłaszcza żywnościowych. A to ktoś wetknął ponoć szwedzką flagę w polską truskawkę, a to nalepkę ze szwedzką flagą przyklejono na duńskiej szynce. Skandal! – huczą media. Najbardziej, co zrozumiałe, oburza się LRF, Lantbrukarnas riksförbund, organizacja branżowa szwedzkich rolników, w tym producentów żywności.

Półtygodnik ATL, organ LRF, donosi właśnie o nowej metodzie ścigania oszustów, którzy zagraniczne mięso sprzedają jako szwedzkie. Uruchomiona zostanie cała machina inwigilacji. Kontrolerzy LRF będą wpadali do sklepów i pobierali próbki mięsa. Będą one odsyłane do specjalnych laboratoriów w celu stwierdzenia kraju pochodzenia trzody. Podobną metodę stosuje się już w celu sprawdzania czystości rasowej truskawek. (rn) Zobacz też 19.12.2015..., 22.07.2015...

 

Szwecja, Dziennki

7.02.2016Brak ochroniarzy w Szwecji
Jednym ze skutków islamskiej fali migracyjnej w Szwecji jest... brak ochroniarzy (se: väktare, vakter, ordningsvakter, bevakningspersonal). Znacznego wzrostu personelu wymaga ochrona ośrodków dla azylantów. Ochraniać trzeba imigrantów przed tubylcami, jednych imigrantów przed innymi oraz personelu przed podopiecznymi. Zasoby ludzkie branży ochroniarskiej już zostały wyczerpane, a potrzeby rosną znacznie szybciej niż ilość absolwentów kursów ochroniarskich.

Kursy dla ochroniarzy trwają zaledwie parę tygodni. W programie oprócz treningu fizycznego jest teoria w zakresie prawa oraz działania w sytuacjach konfliktowych. Kursy prowadzi wiele firm, m.in. vaktarskolan.se w Sztokholmie i kilku innych miastach czy safeacademy.se w Malme.

Pozwolenia na wykonywanie zawodu wydaje Länsstyrelsen (Zarząd województwa, Urząd wojewody). (rn)

Szwecja, ochroniarze

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2016Mieszkanie w Szwecji, cz, 2.
Przedstawiamy drugi artykuł informacyjny o formach mieszkania w Szwecji. W części pierwszej prdzestawiliśmy "z lotu ptaka" różne formy mieszkania ze względu na stosunek własności, Rodzaje mieszkań... Teraz zajmujemy się mieszkaniami czynszowymi – Hyresrätt. Opisujemy kwestie prawne, sposoby zdobycia mieszkania, wysokość czynszów itp. Czytaj dalej – Mieszkanie czynszowe...

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2016Czas spłacać kredyty
Na szwedzkim rynku mieszkaniowym pęcznieje bańka cenowa – padają ostrzeżenia ekonomistów. Problem w tym, że padają one od wielu już lat, i to na niezbyt żyzną glebę. Niskie stopy procentowe kredytów mieszkaniowych zachęcają do szastania nieswoimi pieniędzmi. Banki udzielały pożyczek bez potrzeby amortyzacji, zadowalając się spłatą odsetek. Do teraz.

Dzisiaj zapadła decyzja o obowiązku amortyzacji. Od 1 czerwca każda nowa pożyczka mieszkaniowa musi być amortyzowana. Jeżeli kredyt przewyższa 70% wartości domu lub mieszkania, to spłata kwoty pożyczki musi wynosić co najmniej 2% rocznie. Gdy zadłużenie jest między 50–70% wartości obiektu, to amortyzacja ma wynosić minimum 1% rocznie. (rn)

Zobacz też
Deflacja a bańka cenowa...
Złote czasy dla dłużników...
Bańka cenowa...

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2016Nowe monety w październiku
Według Narodowego Banku Szwecji, Sveriges Riksbank, w obiegu znajdują się obecnie monety o nominałach 1 i 5 koron, o łącznej wartości 1,7 miliarda koron. Pierwszego października zostaną wprowadzone nowe jedno- i pięciokoronówki o zmienionym wyglądzie. Dodatkowo pojawi się nowy walor – dwie korony. Taka moneta była używana w Szwecji od roku 1876. Ostatnio była bita w latach 1952-1971. Wszystkie one są nadal ważnym środkiem płatniczym.

Monety starego typu 1. 2 i 5-koronowe, przestaną być ważne po 30 czerwca 2017 r. NBS wzywa już teraz do pozbywania się starych monet. W szwedzkich domach, w różnego rodzaju skarbonkach, szufladach i kieszeniach znajdują się dzisiaj monety o wartości 779 koron na gospodarstwo domowe – wylicza bank. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.02.2016Brak rąk do pracy w Szwecji
W jasnych barwach maluje się przyszłość na szwedzkim rynku pracy dla personelu medycznego, kucharzy czy informatyków. Według oceny państwowego Pośrednictwa Pracy, Arbetsförmedlingen, nigdy wcześniej, od 2007 roku kiedy to zaczęto prowadzić tego typu badania, brak pracowników w wielu zawodach nie był tak duży jak obecnie. Rekordowe braki występują w służbie zdrowia. Dziewięć spośród pierwszej dwudziestki najbardziej poszukiwanych zawodów to pielęgniarki o różnych specjalnościach. Również w perspektywie 5-10 lat występować będzie brak siły roboczej w wielu zawodach w Szwecji – ocenia pośredniak. Jako pewniaki pod względem szans na znalezienie pracy, pośredniak poleca gimnazjalistom wybór którejś z czterech specjalizacji: Opieka i służba zdrowia, budownictwo i roboty ziemne, mechanika samochodowa i transport oraz techniki przemysłowe. (rn)
Zobacz całą listę najbardziej poszukiwanych zawodów...

Szwecja, państwiwe pośrednictwo pracy

Szwedzkie państwowe Pośrednictwo Pracy – Arbetsförmedlingen...

 

Szwecja, Dziennki

3.02.2016Ruska Wielkanoc
Tak w szwedzkich mediach jest nazywany incydent z 2013 roku, kiedy to w Wielki Piątek rosyjskie bombowce trenowały nalot na Szwecję. Teraz sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, potwierdza oficjalnie, że były to ćwiczenia użycia broni jądrowej przeciwko Szwecji. "W ramach ćwiczeń symuluje się ataki jądrowe przeciwko członkom NATO (np. podczas rosyjskich manewrów Zapad) oraz krajom zaprzyjaźnionym (np. w kwietniu 2013 r. symulowano atak przeciwko Szwecji)" – pisze Stoltenberg. (rn) Zobacz też 25.04.2013...

 

Szwecja, Dziennki

2.02.2016Pociągi przez Sund
Od 1 marca zostanie przywrócony ruch pociągów przez most nad Sundem, między Danią a Szwecją. Z powodu wprowadzenia kontroli tożsamości, wywołanych falą migracyjną, komunikacja kolejowa została zawieszona. Teraz jednak przedsiębiorstwa kolejowe obu państw znalazły rozwiązanie problemu. Pociągi z Kopenhagi w drodze do Szwecji będą startowały ze specjalnie wydzielonego peronu, gdzie będą przeprowadzane kontrole przed wejściem do pociągu. Pasażerowie muszą się stawić na miejscu na co najmniej pół godziny przed odjazdem.

Wstrzymanie ruchu kolejowego spowodowało duże straty dla całego regionu, po obu stronach Sundu. Wiele osób straciło pracę lub było zmuszonych ją zmienić. (rn)

Szwecja-Dania most nad Sundem

Most nad cieśniną Sund, między Szwecją i Danią,

 

Szwecja, Dziennki

2.02.2016Tłok w powietrzu
Drony – małe, zdalnie sterowane maszynki latające – coraz częściej pojawiają się na szwedzkim niebie. Najczęściej zabawiają się nimi prywatne osoby. Jak na razie nie trzeba do tego żadnych zezwoleń, choć obowiązują pewne ograniczenia. Nie wolno m.in. latać w obszarze lotnisk czy fotografować obiektów strzeżonych – np. żony sąsiada opalającej się nago na swoim balkonie.

Drony wykorzystywane są też "zawodowo" w gospodarce, w leśnictwie, przez policję, a nawet jako pasterze reniferów. Wówczas jednak potrzebne jest zezwolenie. W 2011 r. wydano zaledwie kilka takich zezwoleń, w 2015 r. było ich już 1200.

Tłok w powietrzu jak dotąd nie doprowadził w Szwecji do poważnego wypadku, choć już w 2013 r. odnotowano trzy drobniejsze incydenty z udziałem dronów. Rok temu aż 35 razy drony wtargnęły na obszar różnych lotnisk w Szwecji. Trend jest wyraźny. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

1.02.2016Szwecja, szybka kolejSztokholm–Geteborg w 2 godziny
Dzisiaj w Sztokholmie przedstawiono plan połączeń między trzema naj­większymi miastami Szwecji koleją dużych prędkości. Linia ma prowadzić ze Sztokholmu do Jönköpingu, gdzie rozdwaja się na dwa kierunki: jeden na zachód do Geteborga, a drugi dalej na południe do Malme. Podróż ze Sztokholmu do Geteborga będzie trwała zaledwie dwie godziny, a do Malme 2,5 godziny.

Wśród nowych stacji planowana jest też stacja przy lotnisku Skavsta pod Nyköping. To szczególnie dobra wiadomość dla Polaków. Jest to "sztokholmskie" lotnisko tanich linii lotniczych, m.in. Vizzair, który kursuje do wielu miast polskich.

Ale droga do szczęścia jeszcze daleka. Dużo pracy analitycznej i planistycznej pozostało. Do końca przyszłego roku ma zostać przedstawiona rządowi gotowa propozycja. Potem dopiero sprawa zostanie przekazana do decyzji riksdagu – szwedzkiego sejmu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.02.2016Zamieszki w Sztokholmie
W piątek wieczorem doszło w Sztokholmie do starć kilkuset młodych Szwedów z policją i strażnikami. Według policji zamiarem młodzieży miało być atakowanie tzw. "samotnie przybyłych dziecięcych uchodźców". To propagandowe sformułowanie budzi zrozumiałą irytację wśród Szwedów. Najczęściej chodzi o mocno wyrośnięte osoby, których wiek jest nieustalony. To właśnie te "dzieci" napadały seksualnie kobiety w wielu miastach Europy w noc noworoczną.

W ostatnią sobotę w centrum Sztokholmu dochodziło do starć między uczestnikami legalnej demonstracji przeciwko polityce imigracyjnej rządu oraz agresywnym zbiegowiskiem kontrdemonstrantów. Niepokoje trwały również w niedzielę. Grupki szwedzkiej młodzieży rozdawały ulotki wzywające do oporu przeciwko niepohamowanej imigracji muzułmanów. Na jednej z centralnych stacji metra zamaskowani młodzieńcy zachowywali się agresywnie, wymachując plastikowymi rurkami.

Policja ostrzega, że między grupami gotowymi używać przemocy, tworzą się różnego rodzaju przymierza w celu tworzenia cywilnego ruchu oporu przeciwko antynarodowej polityce rządu. (rn)

Szwecja, Sztokholm, policja 2016 01 29

Mobilizacja policji w centrum Sztokholmu.

 
  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net