Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Styczeń 2016 r. 00246

12

Szwecja, Dziennki

31.01.2016Za wolność Waszą i naszą
Międzynarodowa demonstracja przeciwko islamskiej nawale oraz nieodpo­wiedzialnej polityce lewicowego rządu miała miejsce wczoraj w centrum Sztokholmu. Demonstrację organizowały różne grupy o charakterze patriotycznym, w tutejszej propagandzie wyzywane od nazistów oraz prawicowych (!) ekstre­mistów. Uczestnicy protestu domagali się m.in. dymisji rządu oraz nowych wyborów.

Wśród demonstrantów byli też Polacy z polskimi flagami. Zgromadzenie przyciągnęło też dużą grupę kontrdemonstrantów. Policja skutecznie oddzielała obie grupy, dzięki czemu demonstracja przebiegła spokojnie. Jednak po jej zakończeniu doszło do starcia adwersarzy. Zatrzymano trzech polskich obywateli, jednak po kilku godzinach zostali oni wypuszczeni na wolność. Jak donosi prasa byli to młodzi ludzie, wszyscy trzej urodzeni w 1993 roku, mieszkający i pracujący w Szwecji. Polacy nosili szaliki Lecha Poznań. (rn)

Szwecja, Sztokholm 2013 01 30

Polacy demonstrują razem ze Szwedami przeciwko imigracyjnej polityce szwedzkiego rządu.

 

Szwecja, Dziennki

29.01.2016Pocieszenie miliardera
Ingvar Kamprad, twórca koncernu meblowego IKEA, dziś światowego giganta, zaczynał swoją karierę w miasteczku Älmhult w szwedzkiej Smolandii. Przedsiębiorczy smolandczyk, który nieraz znajdował się w czołówce najbogatszych ludzi na świecie, nie zapomniał o swoim miasteczku. Wczoraj przekazał on gminie Älmhult 5 milionów szwedzkich koron (1 sek ≈ 50 gr) na zorganizowanie miejsca spotkań dla miejscowych emerytów.

90-letni miliarder Kamprad rozdał około 170 milionów koron w ostatnich dwóch latach na różne cele dobroczynne. Gdy 23 grudnia 2015 r. wygłaszał świąteczne przemówienia do personelu Ikei wyznał – Ostatnio byłem trochę rozbity. To wyjaśnia sprawę. (rn)

Szwecja, Ingvar Kamprad

Ingvar Kamprat na tle swojego pierwszego domu towarowego w Älmhult.

 

Szwecja, Dziennki

29.01.2016Nowy atak na wolny Internet
Na polecenie UE Szwecja wykona kolejny krok w kierunku ograniczenia wolności Internetu. Tym razem ma to być zakaz używania tzw. mediów społecznościowych przez młodzież poniżej 16 roku życia. W niektórych portalach granica wiekowa może być łaskawie obniżona do lat 13.

Większość mediów społecznościowych stosuje już dzisiaj granice wiekowe przy zakładaniu konta, na ogół 13 lat, z tą jednak zasadniczą różnicą, że jest to na zasadzie dobrowolności. Ale dobrowolność to najgorsze przekleństwo dla "unijnych wartości" – ideałem jest przymus.

Nowe "prawo" ma być ustanowione w Szwecji ciągu dwóch lat. Wówczas to unijny dyktat będzie obowiązywał we wszystkich państwach członkowskich. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.01.2016Masowe deportacje ze Szwecji
Szwedzki rząd polecił Urzędowi ds Migracji oraz policji przygotować deportacje obcokrajowców, którzy nie otrzymali azylu w Szwecji. W 2015 r. o azyl ubiegało się tutaj 163 000 osób. Przewiduje się, że blisko połowa z nich otrzyma odmowę. Oznacza to konieczność wydalenia z terenu kraju nawet 80 000 osób w ciągu najbliższych paru lat. Już w tej chwili w rękach policji znajdują się nakazy deportacji 24 000 osób.

W pierwszym rzędzie odsyłać będzie się tych, którzy dobrowolnie opuszczą Szwecję, ale nie wyklucza się też użycia środków przemocy. Powracający dobrowolnie otrzymają zasiłek pieniężny umożliwiający im nowy start w ojczyźnie.

Wydalenie tak dużej ilości ludzi, to operacja na dotychczas niespotykaną skalę w Szwecii. Należy się spodziewać, że wielu migrantów nie podda się deportacji i zejdzie do podziemia. Już teraz oblicza się, że kilkadziesiąt tysięcy migrantów nie występuje w ogóle o azyl i przebywa w Szwecji nielegalnie. Władze przygotowują również działania zmierzające do ich wyłapania. By uniemożliwić im życie w podziemiu zostaną zaostrzone kary dla pracodawców zatrudniających nielegalnych imigrantów. (ak)

Szwecja migracja

Nie ma pieniędzy, nie ma pracy, nie ma domów. Mocno krytykowana przez lewicę ulotka Szwedzkich Demokratów, rozpowszechniona w obozach dla migrantów w południowej Europie. Dzisiaj szwedzki lewicowy rząd mówi uchodźcom – Go home!

 

Szwecja, Dziennki

27.01.2016Raport szwedzkiego kontrwywiadu
Szwedzki kontrwywiad radiołączności FRA przedstawił swoje sprawozdanie za ubiegły rok. Wzrost zagrożenia terroryzmem oraz coraz więcej ataków cybernetycznych na przemysł, ośrodki badawcze, urzędy państwowe oraz ważne instytucje społeczne – to "osiągnięcia" 2015 roku. Do pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa przyczynia się też zwiększona aktywność Rosji w rejonie morza Bałtyckiego – konstatuje FRA.

Cyberataki to czasem zwykłe szpiegostwo gospodarcze, ale czasem są one organizowane przez państwa. FRA wprowadza nowe, zaawansowane systemy obrony przed szpiegowaniem i zakłócaniem systemów informatycznych w kraju.

Rząd Szwecji zwiększył wydatki na kontrwywiad o 100 mln złotych, dzięki czemu budżet FRA osiąga teraz pułap 1/2 miliarda złotych. (rn) Zobacz też Wiki...

 

Szwecja, Dziennki

27.01.2016500 miliardów fałszywych euro
Od czasu wprowadzenia do obiegu waluty euro w 2002 r. straty z powodu fałszywych banknotów w eurozonie osiągają zawrotną sumę 500 miliardów(!) euro – ocenia kancelaria szwedzkiego rządu. Szwecja zachowała wprawdzie własną walutę, szwedzką koronę SEK, ale ją też pewnie da się fałszować.

Wypełniając dyrektywę komisarzy UE, szwedzki rząd zapowiada teraz zaostrzenie kar dla osób, które w "niedozwolony sposób mają poważnie do czynienia" z fałszywymi pieniędzmi (grov olovlig befattning). Kara maksymalna zostanie podniesiona z czterech do sześciu lat więzienia. Nowe prawo ma obowiązywać od 1 maja 2016 r. (rn)

Szwecja, nowe banknoty.

Nowe szwedzkie banknoty.

 

Szwecja, Dziennki

26.01.2016Wojna w Szwecji...
... jest możliwa już w ciągu paru lat – twierdzi szef szwedzkiej armii Anders Brännström. Tak ocenia on sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie w broszurze informacyjnej wysyłanej do szwedzkich oficerów. Główne zagrożenie widzi on w postępach islamskiego terroryzmu oraz "niepokojach" na Ukrainie.

Póki co rewelacje generała dały opasłe tytuły w mediach. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.01.2016Koszmar dla czerwonych
Styczniowy sondaż politycznych sympatii Szwedów przynosi rekordowy spadek poparcia dla Socjaldemokratów S, rządzących w koalicji z Zielonymi MP. W stosunku do grudnia 2015 r. Socjaldemokraci stracili 2,8% poparcia osiągając zaledwie 23,2%. Jest to najniższy wynik od roku 1967, czyli od czasu kiedy autor sondażu, firma SIFO, przeprowadza badania. Wśród przyczyn wymienia się obłędną politykę migracyjną oraz afery korupcyjne.

Największą partią polityczną w Szwecji są znowu Moderaci M, których popiera 25,6% respondentów, o 3,5% więcej niż miesiąc temu. Na nich to właśnie przenoszą się najczęściej sympatie wyborców, którzy jeszcze w grudniu preferowali S. Trzecią pod względem poparcia partią są nacjonaliści, Szwedzcy Demokraci SD.

Blok czerwony, koalicja rządząca S+MP, wraz z przystawką komunistami V, ma teraz zaledwie 37,2% poparcia. Cała opozycja ma go 61%. Reszta to niezdecydowani. Rośnie więc presja na opozycję żeby obalić słaby, mniejszościowy rząd i doprowadzić do przyspieszonych wyborów. (rn)

Szwecja

"Nie, nie ma żadnych ograniczeń. Przyjmiemy wszystkich, zgodnie z obowiązującymi nas konwencjami" – zapewniał szwedzki premier Stefan Löfven (S) w kwietniu 2015 r. Na zdjęciu minister ds migracji Morgan Johansson (S) tłumaczy się z obietnic szefa.

 

Szwecja, Dziennki

25.01.2016Warszawa? Wysiadam!
Taką decyzję podjął zapewne pewien 25–letni Szwed na pokładzie samolotu KLM. I próbował wysiąść – w biegu. – On zupełnie oszalał, próbował otworzyć drzwi samolotu w powietrzu – mówi rzecznik KLM.

Samolot był w drodze z Tajlandii do Holandii gdy okazało się, że zabraknie paliwa. Postanowiono lądować w Warszawie, żeby zatankować. Wówczas to młody Szwed wpadł w szał, nie wiedząc dlaczego. Może naczytał się szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter, który od pewnego czasu prowadzi kampanię nienawiści do Polaków. I był przekonany, że w Warszawie biją Szwedów.

Z pomocą kilku pasażerów udało się go obezwładnić i przywiązać do fotela. Po wylądowaniu psychotycznego Szweda przekazano polskiej policji. Teraz czekają go tortury. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.01.2016Mieszkania w Szwecji
Coraz więcej Polaków przebywa na terenie Szwecji, nawet przez kilka lat. Niektórzy zamierzają pozostać tu na stałe. W każdym wypadku problemem podstawowym jest mieszkanie. Dlatego rozpoczynamy serię artykułów na temat różnych form mieszkania.

Rozpoczynam od krótkiego przedstawienia różnych rodzajów mieszkań w zależności od stosunków własności. W dalszych częściach bliżej opiszemy poszczególne formy oraz adekwatne dla nich podstawowe przepisy rynku mieszkaniowego. Pod koniec spróbujemy drążyć temat, naświetlając różne sposoby na zdobycie szwedzkiego dachu nad głową.

W każdej części przedstawimy odpowiednie szwedzkie określenia, których poznanie i zrozumienie jest niezbędne przy poszukiwaniu mieszkania. A więc zaczynamy – Rodzaje mieszkań...

Szwecja mieszkania

 

Szwecja, Dziennki

22.01.2016Rosyjskie figle nad Bałtykiem
Rosyjski myśliwiec typu SU-27 "zachowywał się dziwnie" – poinformował wczoraj szwedzką komisję obrony naczelny dowódca sił zbrojnych, ÖB, Micael Bydén. – Przez parę minut Rosjanin ścigał szwedzki samolot dowodzenia bojowego ASC 890. Na pomoc nadleciał szwedzki myśliwiec Jas 39 Gripen, który szczęśliwie znajdował się właśnie w powietrzu. Wówczas rosyjski samolot przerwał manewr i odleciał.

Incydent miał miejsce w ubiegłym nad południowym Bałtykiem w pobliżu duńskiej wyspy Bornholm, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Według dowódcy sił zbrojnych tego rodzaju "figle" nad Bałtykiem nie są czymś nadzwyczajnym. Jednak aktualne zdarzenie wykracza poza codzienność. (rn)

Rosyjski myśliwiec

Rosyjski myśliwiec SU-27.

 

Szwecja, Dziennki

21.01.2016William i Elsa
William – to najczęściej nadawane imię w Szwecji chłopięcym noworodkom w 2015 roku. Po dwóch latach pozostawania na drugim miejscu, Wiliam odzyskał pozycję lidera. Szwedzka społeczność został wzbogacona o 977 Williamów.

Swój sukces z 2014 roku powtórzyła natomiast Elsa, ściślej mówiąc 872 Elsy, które urodziły się w ubiegłym roku. W 2015 r. znajdują się znowu na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych dziewczęcych imion noworodków w Szwecji.

Pozostali laureaci to w pierwszej piątce wśród chłopców w kolejności: Lucas, Liam, Oscar, Elias. A wśród dziewcząt: Alice, Maja, Saga i Ella. Rakietą ubiegłego roku jest Saga, która z miejsca 21 przeskoczyła na 4. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

21.01.2016Trzy słońca na niebie
Niezwykły fenomen można było zaobserwować w ostatnich dniach w południowej Szwecji. Na niebie pojawiły się nie jedno a trzy Słońca na raz. Ustawione były w jednej linii i w niektórych miejscach świeciły niemal z taką samą mocą.

Zjawisko nazywane jest "halo". To fenomen optyczny występujący w atmosferze na skutek załamania światła na kryształach lodu w chmurach pierzastych lub we mgle lodowej. W tym wypadku chodziło o to drugie. Występuje wiele różnych efektów halo. Czasem są to świetliste kręgi wokół słońca lub księżyca, a czasem obserwujemy "rozmnożenie" ciał niebieskich. (ak) Zobacz też +Wiki...

Szwecja halo

Trzy słońca na niebie – optyczny fenomen „halo”. Foto Expressen.

 

Szwecja, Dziennki

20.01.2016Unijna nagonka na Polskę bez echa
Wieczorne wydania dzienników szwedzkiej państwowej telewizji SVT nie zauważyły wczorajszej debaty przeciwko Polsce w unijnym tzw. parlamencie. Oznacza to, że nagonka na Polskę nie spełniła oczekiwań kierowników szwedzkiej propagandy.

Poza tym rząd ma dosyć własnych problemów. Prokuratura wszczyna postępowanie sprawdzające w sprawie podejrzanej o korupcję minister spraw zagranicznych Szwecji, Margot Wallström (S). Po jej krytycznej wypowiedzi na temat Izraela spadła na nią prawdziwa fala niepowodzeń. Ostatnie to przyjęcie mieszkania czynszowego od związku zawodowego Kommunal, który właśnie nurza się w odmętach własnej afery nadużyć i korupcji.

Poparcie dla obecnie rządzącej lewicowej koalicji nieustannie spada. Mniejszościowy rząd może być w każdej chwili obalony przez większość parlamentarną, a pani minister jest zagrożona karą 2–6 lat więzienia. Czysto teoretycznie oczywiście, bo taki wyrok nigdy nie padnie – sprawa pęknie jak każda inna bańka medialna. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.01.2016Biały Geteborg
Nareszcie prawdziwa zima zawitała do Geteborga. Silne opady śniegu w Zachodniej Gotalandii sparaliżowały dziś rano komunikację miejską. Również lotnisko Landvetter pod Geteborgiem było zmuszone wstrzymać ruch lotniczy. Trudne warunki jazdy panują Na drogach, zarówno zachodniej jak wschodniej Gotalandii. Śnieżyca przesuwa się w kierunku wschodnim. (ak)

Szwecja, Geteborg

Szwecja, Gotalandia

 

Szwecja, Dziennki

18.01.2016Minister czy bezdomny
Skandale wokół socjalistycznego związku zawodowego pracowników samorządowych Kommunal w Szwecji kosztują związek nie tylko straty wizerunkowe. Od 13 stycznia, kiedy to ujawniono przekręty robione przez kierownictwo, Kommunal opuściło już 5000 członków. Seanse pornograficzne w związkowej restauracji, setki milionów koron straty na wątpliwych interesach, alkoholowe libacje kierownictwa za pieniądze członków to tylko niektóre z "osiągnięć" władz.

W aferalne sieci wpadła również szwedzka minister spraw zagranicznych Margot Wallström (S), która dostała od związku przydział na luksusowe mieszkanie poza wszelką kolejnością. Normalny okres oczekiwania w Sztokholmie to ponad 10 lat. (Zobacz też Korupcja w Szwecji...)

Wrzawę wokół mieszkaniowych interesów pani minister wykorzystała sprytnie partia Szwedzkich Demokratów (SD). Podczas gdy socjalistyczny Kommunal załatwia mieszkania ministrom, nacjonalistyczna SD daje dach nad głową... bezdomnym. Partia zorganizowała schronisko dla bezdomnych w Sztokholmie. Ale przyjmowani są tam tyko Szwedzi. Według wielu bezdomnych nie są oni wpuszczani do innych schronisk w mieście. – Przyjmujemy tylko unijnych żebraków oraz imigrantów – słyszą tuż przed zatrzaśnięciem drzwi. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.01.2016Korupcja w Szwecji
Od tygodnia trwa w Szwecji burza medialna wywołana doniesieniami o przekrętach robionych przez władze socjalistycznego związku zawodowego pracowników samorządowych, tzw. Kommunal. Władze związku w skandaliczny sposób wykorzystywali pieniądze członków. Libacje w luksusowych, związkowych restauracjach, występy gwiazd porno i striptizu, darmowe wakacje oraz przekręty mieszkaniowe.

Skandal zatacza coraz większe kręgi. W kręgu podejrzeń znalazła się też minister spraw zagranicznych Szwecji, Margot Wallström (S). Czytaj dalej...

Szecja, Margot Walström, MSZ

Margot Wallström, niedawna komisarz UE, teraz minister spraw zagranicznych Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

16.01.2016Z dzieciakami wkoło Bałtyku
Przed kilkoma laty Michał Cichecki objechał świat dookoła idąc śladami Phileasa Fogga, głównego bohatera książki Juliusza Verne "W 80 dni dookoła świata". Podróż odbył samotnie, nawet bez Passepartout. Teraz postanowił okrążyć "tylko" Bałtyk – ale za to z całą rodziną, żoną i dwoma małymi córeczkami. Oto krótka relacja z trzeciego etapu podróży rodziny Cicheckich – Smak Bałtyku, epizot III...

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2016Upadłe maski idoli
W dzienniku telewizyjnym Aktuellt 13/01, w szwedzkiej państwowej telewizji, poruszono temat ataków unijnych polityków na Polskę otrząsającą się z resztek sowieckiej okupacji oraz budującą własną podmiotowość.

W roli hejterów Polaków wystąpił red. Gazety Wyborczej Piotr Stasiński oraz gwiazdy szwedzkiego dziennikarstwa o równie sympatycznych nazwiskach – Peter Wolodarski oraz Maciej Bielawski vel Zaremba. Pierwszy jest redaktorem naczelnym największego szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter, drugi znanym dziennikarzem tego dziennika, który wkładał nie jeden kij w mrowisko szwedzkiego samozadowolenia. Dziennik DN należy do szwedzkich magnatów medialnych, rodziny Bonnier, +info... Obie gwiazdy znają doskonale język polski, więc o pomyłce nie ma mowy. To smutne gdy nawet tylko medialne "miłości" okazują się dziwką.

W roli męczennika polskiej tyranii wystąpił niejaki... Tomasz Lis. Tak, tak, ten sam co to w wyborach prezydenckich oczerniał... córkę kandydata na prezydenta. Po prostu ideał wolności słowa – dla szwedzkich nazioli. W roli czarnego luda wystąpiła Telewizja Republika, gdzie do odpowiedzialności został pociągnięty Cezary Gmyz. Tłumaczył się on mówiąc językiem nazistowskim (w starej, niepoprawnej terminologii: językiem niemieckim).

Polskich racji dzielnie bronił ambasador RP w Sztokholmie Pan Wiesław Tarka. Z tym większą chwałą, że czynił to prosto z łoża boleści. Ambasador jest świeżo po operacji nogi i na zarzuty odpowiadał prosto ze szpitalnego łóżka. (rn)

Szwecja, Wiesław Tarka

Ambasador RP w Szwecji, Pan Wiesław Tarka, walczy z antypolską kampanią nawet z łoża boleści.

 

Szwecja, Dziennki

13.01.2016Szwecja kontra Izrael
Szwedzka minister spraw zagranicznych Margot Wallström (S) to "persona non grata" w Izraelu – ogłosiło izraelskie MSZ. Bezpośrednią przyczyną było tym razem domaganie się przez Wallström gruntownego zbadania sprawy "bezprawnych egzekucji" w Izraelu. Powołała się przy tym na opinię komisarza ONZ ds. praw człowieka, Ra´ad Al Husseina.

– Wallström wzywa do przemocy przeciwko Izraelowi, gdyż stwarza wrażenie, że terroryści mają międzynarodowe wsparcie – twierdzi Emmanuel Nahshon, rzecznik izraelskiego MSZ.

W Szwecji panuje duże poruszenie z powodu ogłoszenia Wallström, stała się osobą niepożądaną w Izraelu co oznacza zakaz wjazdu na teren tego państwa, ale również na teren enklaw palestyńskich, które Szwecja z inicjatywy Wallström uznała jako Państwo jesienią 2014 r. Był to początek konfliktu szwedzko - izraelskiego. . (rn) Zobacz też 30.10.2014...

 

Szwecja, Dziennki

11.01.2016Etykieta uścisków
Kontakt cielesny przy powitaniach należy w Szwecji do rzadkości. Nawet zwykłe podanie ręki nie jest tu powszechnym zwyczajem, a już "misiaczki", czyli wzajemne obejmowanie się ściskanie przy powitaniu występują niemal wyłącznie wśród młodzieży. Jednak coś się powoli zmienia i wyciągnięta przy powitaniu ręka nie wprawia już tak często w osłupienie przeciętnego Szweda. Oto jak opisuje zasady pozwalające na serdeczne obściskiwanie się przy powitaniu szwedzki specjalista od etykiety Mats Danielsson – Etykieta uścisków...

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

10.01.2016Szwedzki niepokój
Szwedzi patrzą coraz bardziej pesymistycznie na przyszłość swojego kraju. Strach przed terroryzmem oraz niepohamowana fala obcych kulturowo imigrantów to główne przyczyny. Tak wynika z corocznego zestawienia danych, ostatnio "Opinie 2015", Urzędu ds. ochrony i gotowości społecznej MSB (Myndigheten för samhällsskydd och beredskap).

Wprawdzie aż 89% respondentów uważa, że w Szwecji nadal żyje się dobrze, jednak ponad połowa sądzi, że sytuacja ulegnie zmianie na gorsze w ciągu najbliższych pięciu lat. Natomiast 19% uważa,że będzie dużo gorzej. To największy procent pesymistów od roku 1987, od kiedy to MSB prowadzi swoje badania. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

10.01.2016Stop na lotnisku Skavsta
Na jednej z walizek wykryto dziś rano ślady środków wybuchowych lub łatwopalnych na lotnisku Skavsta w Nyköping niedaleko od Sztokholmu. Lotnisko zostało ewakuowane i na miejsce zostali wezwani policyjni saperzy.

Walizka należała do jednej z pasażerek. Kobieta, starsza pani, została zatrzymana i poddana przesłuchaniom.

Skavsta to popularne lotnisko połączeń z Polską. Latają tam samoloty m.in. do Warszawy, Gdańska, Poznania i Katowic. Wydarzenie spowodowało duże opóźnienia odlotów. Samoloty przybywające do Skavsty mogły lądować. Wkrótce po godzinie 14 alarm odwołano i wszystko wróciło do normy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

09.01.2016Komórka za kierownicą
Szwecja jest ponoć jedynym już krajem Unii, w którym wolno używać telefonu podczas jazdy samochodem. Dwa lata temu wolność tą obwarowano jednak warunkiem: "o ile nie ma to szkodliwego wpływu na prowadzenie pojazdu". Zapomniano jednak sprecyzować co to jest ten "szkodliwy wpływ", pozostawiając to do udowodnienia policji. Nowelizacja przepisu dała państwu wprawdzie pewną nową możliwość łupienia kierowców, ale praktyka wykazała, że biznes to raczej kiepski.

W 2014 roku policja zatrzymała zaledwie 85 kierowców, którzy zachowywali się "dziwnie" na drodze. 52 z nich przyznało się do używania komórki i dostało mandat, najczęściej 700–940 zł (1,5–2,0 tys. sek). 33 kierowców nie przyznało się do winy i sprawa została skierowana do sądu, gdzie w przypadku przegranej też otrzymali mandat tej wysokości.

W 2015 r. na mandat zgodziło się na drodze 60 osób, a sądziło się już tylko 16. Dziesięciu z nich przegrało, trzech uniewinniono, a trzech nadal walczy. (rn) Zobacz też Komórka...

Szwecja, komórka za kierownicą

 

Szwecja, Dziennki

05.01.2016Szwedzkie kontrole graniczne
Od wczoraj obowiązuje kontrola dokumentów na granicy duńsko–szwedzkiej. Wcześniej przygotowano odpowiednie zmiany prawne. Nowe prawo ustanowiono na okres trzech lat. Będzie ono obowiązywało do 21 grudnia 2018 r. Na jego podstawie władze będą mogły zarządzać kontrole graniczne i inne obostrzenia w wypadku szczególnego zagrożenia bezpieczeństwa i porządku w kraju. Tym razem tym szczególnym zagrożeniem jest islamskie tsunami.

Kontrole graniczne mogą trwać maksymalnie 6 miesięcy pod rząd, ale można je zarządzić ponownie po dwutygodniowej przerwie. Zobacz szczegóły...

 

Szwecja, Dziennki

05.01.2016Unia domaga się wyjaśnień
Wprowadzone od wczoraj kontrole tożsamości na granicy Szwecji z Danią "zaniepokoiły" Brukselę. Unijny komisarz ds azylu i migracji, Grek Dimitris Awramopulos, wezwał ministrów ds migracji Szwecji, Danii i Niemiec na specjalne spotkanie do Brukseli, jutro, w Święto Trzech Króli. Wzorem Szwecji kontrole graniczne wprowadziła również Dania na granicy z Niemcami.

Celem spotkania ma być zorientowanie się komisarza w przyczynach i rozwoju wypadków dotyczących kontroli granicznych – wyjaśnia biuro prasowe szwedzkiego ministra ds migracji, Morgana Johanssona. Najwidoczniej w Szwecji zabrakło usłużnych dziennikarzy czy polityków opozycji, którzy by wszystko komisarzowi wyjaśnili. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

04.01.2016Niemcy atakują Skandynawów
Już nie tylko Węgry i Polska mają być czarnym ludem Europy. Do klubu dołączyły Szwecja, Dania i Norwegia. Według niemieckiego dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung państwa skandynawskie prześcigają się teraz w odstraszaniu "uchodźców".

Najbardziej winna jest Szwecja, która dokonała zwrotu o 180 stopni, od niczym niepohamowanego przyjmowania cudzoziemców do wprowadzenia kontroli granicznych.

Również Dania nie ustępuje miejsca w tych "zawodach" – jak to złośliwie nazywają Niemcy. Dania również wprowadza kontrole na granicy z Niemcami. Poza tym rozważa się tam konfiskatę mienia tych, którzy szukają azylu w Danii, jako rekompensatę za ich utrzymanie. Do swych nordyckich braci dołączyła Norwegia i wprowadza zaostrzenia w polityce azylowej. Egocentryczni Niemcy uważają, że to wszystko po to by zrobić im(!) kuku. (rn)

Szwecja-skała, Zapraszamy

 

Szwecja, Dziennki

04.01.2016Sztokholm na podium
Tylko dwa australijskie miasta, Sydney oraz Melbourne, mają lepszą opinię na świecie od Sztokholmu. Brązowy medal przypadł stolicy Szwecji w rankingu amerykańskiego Reputation Institute. Instytut bada atrakcyjność różnych miast na świecie pod względem ekonomii, efektywności zarządzania oraz środowiska. Co roku przedstawiany jest ranking 100 najbardziej atrakcyjnych miast świata. Lista ma pokazać w jakich miastach ludzie chcą mieszkać, inwestować i robić interesy. (rn)

Oto pierwsza 10 w 2015 r.

1. Sydney, Australia
2. Melbourne, Australia
3. Sztokholm, Szwecja
4. Wiedeń, Austria
5. Vancouver, Kanada

nic

6. Barcelona, Hiszpania
7. Edynburg, UK
8. Genewa, Szwajcaria
9. Kopenhaga, Dania
10. Wenecja. Włochy

 

nic

Szwecja, Dziennki

04.01.2016Kontrole na szwedzkiej granicy
Dziś od północy obowiązuje kontrola tożsamości na granicy duńsko-szwedzkiej. Kontrole przeprowadza się we wszystkich środkach lokomocji. Kontrole pasażerów pociągów odjeżdżających do Szwecji są przeprowadzane już w Danii. Wynajęto około 150 ochroniarzy, którzy mają zatrzymać tych, którzy bez odpowiednich dokumentów chcą dostać się na pociąg do Szwecji.

Spodziewane są duże opóźnienia w ruchu pociągów przez most nad cieśniną Sund, łączący Danię ze Szwecją. Szwedzka telewizja transmituje na żywo sytuację od godz. 7:00. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

02.01.2016Islandia – trudna miłość
Nowy, 2016 rok, rozpoczynamy wspomnieniem z ubiegłego. Jest to kolejna opowieść znanej podróżniczki z Poznania, Hanki Jefimowicz. Tym razem Hanka wraz z grupą przyjaciół wybrała się na Islandię. I oczywiście natychmiast się w niej zakochała. Ale, jak wskazuje już sam tytuł opowieści, to miłość nie pozbawiona kolców.

Zapraszamy do bogato ilustrowanej opowieści naszej kochliwej podróżniczki o jej trudnej miłości, tym razem do Islandii...

Hanka Jefimowicz w Islandii

Hanka Jefimowicz w Islandii.

 
  nic

2016: 12, 11, 10, 09, 08-07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net