Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Grudzień 2015 r. 00104

 

Szwecja, Dziennki

29.12.2015Benzyna wygrywa z etanolem
Od 1 grudnia 2015 r. zlikwidowano w Szwecji ulgi podatkowe dla użytkowników samochodów na etanol. Kampania trwała 10 lat, kosztowała podatników grube miliardy i do dziś wszyscy mieliśmy tankować E85. Tak się jednak nie stało.

Od nowego roku państwo podnosi podatek na wszystkie paliwa. Ponieważ podatki mają największy udział w cenie paliw, to i ceny znacznie wzrosną. Najwięcej E85, czyli etanol. Oznacza to, że paliwo to zniknie z rynku. W ten sposób zakończy się kolejny smutny rozdział walki z klimatem.

Niestety politycy ekstremiści szykują nam nowy pasztet – wszystkie samochody mają korzystać z innego napędu niż paliwa kopalne. Ale politycy dają sobie trochę czasu na osiągnięcie tego celu, do roku 2030. Póki co możemy spać spokojnie. A potem – zobaczmy co z tym będzie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29.12.2015Eksmisje w Szwecji
Ilość najemców mieszkań zagrożonych eksmisją wzrosła znacznie w bieżącym roku. Według statystyk Związku Najemców Mieszkań, Hyresgästföreningen, w ciągu poprzednich lat wpływało 300–400 wniosków o eksmisję rocznie. W tym roku jest ich już 781.

Od wielu już lat występuje w Szwecji brak mieszkań. Kupno mieszkania własnościowego oznacza zadłużenie na miliony, a zdobycie kontraktu na wynajem z pierwszej ręki, bezpośrednio od właściciela posesji, graniczy z cudem. Bezrobotni, studenci, czy nawet osoby o niskich dochodach nie mają szans.

Sytuacja ulegnie dalszemu pogorszeniu ze względu na ogromną falę imigrantów, którym szczodrze rozdaje się prawo pobytu. Właściciele nieruchomości mogą otrzymać 2-3 raz większy czynsz, kwaterując imigranta, za którego płaci państwo. Trzeba tylko mieć wolne mieszkania. (rn)

Szwecja, eksmisja

Ilustracja Szwecja.net.

 

Szwecja, Dziennki

29.12.2015112 – zgubiłam sanki!
W ciągu nocy Sylwestrowej trzykrotnie więcej osób w Szwecji dzwoni co roku na numer alarmowy 112, obsługiwany przez SOS Alarm. Problem w tym, że 40% telefonów jest nieuzasadniona. Zdarza się, że ludzie dzwonią i domagają się natychmiastowej pomocy bo zgubili klucze do domu. Rekord pobiła pewna kobieta dzwoniąc na alarm bo... zgubiła sanki!.

W ubiegłym roku, w noworoczną noc, zadzwoniło około 10 000 osób na numer 112. Można to porównać z normalną nocą między czwartkiem a piątkiem, gdzie liczba ta wynosi 3500 osób. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

28.12.2015W Sztokholmie pierwszy śnieg
Z parodniowym opóźnieniem, by sprawić nam "Białe Święta", spadło w Sztokholmie trochę śniegu. Z naciskiem na "trochę". Ale dzisiejszy poranek był biały w Sztokholmie i okolicach. Zabieliło się nawet dalej na południe od stolicy. Jednak przy temperaturach +1 do +3°C białego szaleństwa nie będzie.

Naturalnie znacznie bielej jest na północy Szwecji. Tam pokrywa śniegu przekracza nawet 70 cm. Środkowa i południowa Szwecja musi się zadowolić 1-10 centymetrami.

Również Nowy Rok przyjdzie nam witać temperaturą tańczącą wokół zera. Za to potem! – zapowiadają meteorolodzy... Potem zobaczymy jak będzie. (rn)

Szwecja, zima w Nynäshamn

Kiedyś, to były śniegi. Zima pod Sztokholmem , 11 luty 2010 r.

 

Szwecja, Dziennki

26.12.2015Raz na 624 lata
Tyle właśnie lat minęło od czasu gdy Szwecja otrzymała swojego pierwszego świętego. Była nią Św. Brygida, w Europie zwana nawet Brygidą Szwedzką. W roku 1391 została ona ogłoszona świętą przez papieża Bonifacego IX. Teraz jednak Św. Brygida utraci tytuł jedynego szwedzkiego świętego. 14 grudnia 2015 roku, Papież Franciszek zapowiedział, że szwedzka emigrantka Maria Elżbieta Hesselblad zostanie wkrótce wyniesiona na ołtarze. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

24.12.2015God Jul!
Tych parę liter wystarcza Szwedom, by wyrazić całe nasze polskie "Zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia". A brzmi to często jeszcze krócej, coś w rodzaju "Gu-Ju".

Mimo tej spartańskiej wylewności, Święta Bożego Narodzenia są obchodzone w Szwecji długo i pracowicie. Już na początku grudnia firmy zapraszają pracowników i klientów na tzw. julbord – świąteczny stół – czyli obżarstwo i... to drugie.

Szaleństwo zakupów zaczyna się już od połowy listopada. Chrześcijański charakter Świąt skutecznie przyćmiewa wszechobecna komercja. Zaraz po Bożym Narodzeniu rzucamy się na... Wielką Przecenę Międzyświęcia (mellandagsrea). Potem Sylwester, zabawa, leczenie kaca. Na tym nie koniec – 6 stycznia obchodzimy jeszcze Święto Trzech Króli, które w Szwecji od dawna jest dniem wolnym od pracy, a teraz i w Polsce. Gud Jul! (rn)

Szwecja, prezenty

Betlejem, narodziny Chrystusa,

 

Szwecja, Dziennki

23.12.2015Świecka kolęda 2015
Oprócz tych dobrych wieści o dobrych zmianach w Polsce, czasem docierają z kraju również złe wiadomości. Najczęściej wprawiają one wręcz w osłupienie. Komuchy krzyczą "Precz z komuną!", przekręty i żłodzieje "bronią prawa", a medialni kłamcy i manipulanci bronią... "wolności słowa"!

Ale to nie tylko zwykły obłęd. To walka przeciwko Polsce i Polakowm.

Pod wrażeniem tych wydarzeń napisałem krótką świecką "kolędę", rn. Oto ona...

 

Szwecja, Dziennki

23.12.2015Więcej turystów odwiedza Szwecję
Nie tylko imigranci napływają do Szwecji – odwiedza nas również coraz więcej zagranicznych turystów. Już w październiku tego roku liczba "zagranicznych" noclegów w Szwecji przekroczyła wynik z całego poprzedniego, 2014 roku. Od stycznia do października zanotowano blisko 13,9 milionów przenocowań zagranicznych gości w szwedzkich hotelach i campingach. To aż o 1,2 mln więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. (ak)

Szwecja

Zagraiczni turyści w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

23.12.2015Pomoc finansowa dla Szwecji
Szwecja otrzyma od Unii blisko 150 mln złotych pomocy w sytuacjach opresyjnych z powodu ogromnej fali imigrantów ostatniego czasu. To rekordowa suma, przewyższa ją tylko podobna pomoc dla Grecji – 221 mln zł.

Na początku roku komisja UE przygotowała 212,3 mln zł do podziału między wszystkimi krajami Unii, dotkniętymi falą migracji. Obecnie suma ta wynosi już 942,6 mln zł.

Obecna zapomoga jest przydzielona dodatkowo, niezależnie od standardowych programów narodowych, gdzie Szwecja otrzyma ponad pół miliarda złotych. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

22.12.2015Szwecja razem
Rządowy projekt "Szwecja razem", mający zapewnić introdukcję nowych imigrantów na szwedzki rynek pracy, spotkał się z pozytywnym przyjęciem wśród szwedzkich przedsiębiorstw. Program ogłoszono 12 października. Jak dotąd aż 200 firm zgłosiło gotowość przyjęcia imigrantów na praktyki lub nawet do pracy. 25 z nich to duże firmy które chcą przyjąć co najmniej 100 osób każda. To jednak zaledwie około 5% spośród 53 000 zarejestrowanych nowo przybyłych w państwowym Pośrednictwie Pracy – Arbetsförmedlingen. Dodatkowo 85 000 dorosłych złożyło już podanie o azyl w Szwecji.

Firma przyjmująca imigranta na praktykę nie ponosi żadnych kosztów – wynagrodzenie wypłaca państwo. Również ewentualne koszty zatrudnienia nowego imigranta są znacznie niższe. Przy miesięcznej pensji brutto 22 200 sek (≈ 10 000 zł), państwo płaci 5 650 sek, ok. 2570 zł. a pozostałą część wypłaca pracodawca. W ten sposób firma zaoszczędza około 60 000 zł rocznie na każdym Arabie. (rn)

Szwecja, migranci, praca

 

Szwecja, Dziennki

21.12.2015Nie będzie pociągu nad Sundem
Pociąg X2000 ze Szwecji do Kopenhagi, jeżdżący przez most nad Sundem, Öresundsbron, zostanie od 4 stycznia 2016 r. czasowo wycofany z ruchu. Przyczyną są obowiązkowe kontrole tożsamości na szwedzkiej granicy, mające powstrzymać nielegalną migrację. Szwedzkie Koleje Państwowe, SJ, nie są w stanie przeprowadzać kontroli, gdyż zabierają one zbyt wiele czasu. Uniemożliwia to utrzymanie rozkładu jazdy. Przez most nad Sundem kursuje średnio pięć pociągów dziennie w obu kierunkach. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

21.12.2015Szwedzki ruch oporu
Szwecja lubi brylować jako pierwszoliniowa armia walcząca z klimatem. Jednak w cieniu autopromocji, kraj zwiększa emisję CO2. Ale robi to w bardzo specyficzny sposób...

Tylko w grudniu tego roku spłonęło jak dotąd w Szwecji 8 ośrodków dla imigrantów. W drugiej, aktualnej połowie roku, podejrzanych podpaleń było już blisko 50. Policja prowadzi śledztwo w sprawie 43 tego typu pożarów. Oto ilości badanych pożarów w poszczególnych miesiącach: lipiec 2, sierpień 2, wrzesień 7, październik 15, listopad 9, do 21 grudnia 8 pożarów. To już prawdziwy ruch oporu.

Pożary w ośrodkach dla azylantów są rozsiane po całym kraju. Policja nie widzi jednak związku z poszczególnymi przypadkami. Nie udało się też stworzyć profilu psychologicznego typowego podpalacza. (rn)

Szwecja. pożar w ośrodku dla imigrantów

Szwecja, 17.10.2015 r., pożar w ośrodku dla imigrantów w Kånna koło Ljungby

12

Szwecja, Dziennki

19.12.2015Szowinistyczna szynka
W Wigilię i podczas Świąt Bożego Narodzenia Szwedzi jedzą szynkę – szwedzką szynkę, jak nawołują tutejsze media. Szynka ma być "Po pierwsze szwedzka, a po drugie bardzo wysokiej jakości" – domaga się branża spożywcza.

Problem w tym, że jedno wyklucza drugie. O ile nie trudno w Szwecji znaleźć rodzimą świnię, to już drugi warunek jest nie do spełnienia. Tutejsi producenci żywności potra­fią zmarnować nawet najlepszy surowiec, nawet najbardziej szowini­styczną szwedzką świnię. Julskinka – tak nazywa się tutaj świąteczną szynkę – jest albo pozbawiona wszelkiego smaku, albo wyłącznie słona jak beczka śledzi.

nic

Szwecja, szynka

Szwedzka jul-szynka, spożycie na własną odpowiedzialność,

Propagowanie własnej żywności jest w Szwecji nagminne i wręcz agresywne. Latem przeprowadzana jest akcja zwalczania importowanych truskawek. Zdrajcą narodu jest Szwed, który kupi znacznie smaczniejsze na przykład polskie truskawki. Jesienią przychodzi kolej na jabłka, a teraz mamy akcję "nasza świnia". (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.12.2015Właściwy pojazd na daną pogodę
Henrik Öijer mieszka w małej osadzie niedaleko od Falun w Dalarna. Pocztę odbiera się tam samemu w odpowiednim punkcie pocztowym. Gdy 17/12 Henrik wracał samochodem do domu zauważył, że nawierzchnia na drodze jest bardzo śliska. Postanowił więc zmienić środek lokomocji – na łyżwy. Po czym wybrał się szosą po odbiór poczty, budząc sensację wśród przejeżdżających kierowców, ale również wzmożoną ostrożność. Swoją krótką łyżwiarską wycieczkę po szwedzkich drogach zarejestrował na taśmie...

 

Szwecja, Dziennki

18.12.2015Imigranci – złota żyła
Islamskie tsunami rujnuje szwedzkie państwo i samorządy oraz stanowi zagrożenie dla ważnych funkcji społecznych. Ale, jak to zwykle bywa, jest i druga strona medalu – ksenobiznes. Olbrzymi strumień państwowych pieniędzy trafia często w znacznie bardziej zgrabne ręce – prywatne.

Urząd Migracyjny rozlokowuje przymusowo imigrantów w gminach całego kraju. Gminy są zmuszone zapewnić zakwaterowanie i wyżywienie. Z państwowej kasy otrzymują za to 1900 koron na dobę za każdego imigranta, ≈ 880 zł.

Ale gminne miejsca noclegowe są już dawno wyczerpane. I tu z pomocną ręką przychodzi prywatna inicjatywa. Np. koncern Frösunda, nie za darmo oczywiście. Dzienna stawka wynosi w tej firmie 2500 koron za imigranta, czyli około 35 000 zł miesięcznie za głowę. A głów w każdej gminie bywają setki. A gmin jest w Szweci 290 – prawdziwa żyła złota! (rn) Zobacz też 29.09.2015...

 

Szwecja, Dziennki

18.12.2015Zamachowiec guzdrała
We wtorek rano 15/12, tuż po godzinie 9:00, personel sądu administracyjnego w Jönköping zaczął przeglądać nadesłaną korespondencję. Jeden z listów zawierał... groźbę bombową! Natychmiast zawiadomiono policję. Jednak po dokładniejszym przeczytaniu groźnego listu, personel odetchnął z ulgą. Według autora bomba miała wybuchnąć... dzień wcześniej, w poniedziałek 14/12.

Zamachowiec guzdrała nie potrafił nawet wysłać swojej groźby na czas. Policja jest na jego tropie, a po wyroku będzie miał zapewne sporo czasu na rozpamiętywanie nad wagą punktualności. (rn)

Szwecja, zamachowiec guzdrała

 

Szwecja, Dziennki

17.12.2015Nacjonaliści drugą partią Szwecji
Dwa ostatnie sondaże preferencji politycznych Szwedów wskazują na dalszą utratę poparcia dla koalicji rządowej S+MP oraz całego bloku lewackiego S+Mp+V. Opublikowany wczoraj w Dagens Nyheter sondaż Ipsos daje wyraźną przewagę czterem partiom opozycyjnego Aliansu (M+C+L+KD) nad blokiem lewackim 41,3% do 37,3%. Nie wliczani do żadnego z bloków Szwedzcy Demokraci SD osiągnęli 18,9% poparcia wyborców, jak dotąd najwyższe w badaniach Ipsos.

Jeszcze lepszy wynik osiąga SD w opublikowanym dzisiaj sondażu Novus/TV4. Gdyby wybory odbywały się dzisiaj, na krytyczną wobec niepohamowanej imigracji SD, głos oddało by 22% wyborców. Oznacza to, że nacjonalistyczna SD jest teraz drugą co do wielkości partią w Szwecji. (rn) Zobacz też 2.12.2015...

 

Szwecja, Dziennki

16.12.2015Czujność szwedzkiego cenzora
Zaledwie kilka minut zajęło szwedzkiemu cenzorowi by zmienić tytuł artykułu na stronie państwowej telewizji SVT.se. Artykuł jest na temat działań policji wobec cygańskich żebraków, gęsto zaludniających wejścia do sklepów i centrów handlowych w Szwecji. Okazało się, że tutejsza policja sporządziła rejestr żebraków, co w Szwecji jest traktowane jak zbrodnia główna ze szczególnym okrucieństwem.

Pierwotny tytuł artykułu dobrze wyjaśniał temat: "Policja rejestruje cygańskich żebraków" (Polisen registrerade romska tiggare). Zgodnie z obowiązującą nowomową przezywa się tutaj Cyganów "romer", tu "romska". Co bardziej biegli w nowomowie czytelnicy domyślają się, że chodzi o Cyganów. Inni sądzą, że chodzi o mieszkańców Rzymu.

Ale na tym nie koniec. W przypływie porannej szczerości autorka artykułu Sofia Lindahl użyła normalnego określenia dla omawianej profesji "tiggare" – żebracy. Reakcja cenzora była natychmiastowa – staroszwedczyzny jej się zachciało! Teraz piszemy "EU-migranter" – unijni migranci.

Każdy obywatel kraju członkowskiego UE może być nazwany "unijnym migrantem". Dzięki prostej operacji szwedzkiego cenzora nie wiadomo już o kogo chodzi. I o to chodzi. (rn)

Szweja

Szwedzka policja rejestruje cygańskich żebraków w Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

15.12.2015Nocne życie „uchodźców” w Szwecji
Szwedzka policja ma co robić – dzięki migrantom. Dziś w nocy w woj. Zachodnia Gotalandia (Västra Götaland) policyjne patrole przystępowały do akcji aż sześć razy w ośrodkach dla migrantów.

Poniedziałek 21:30. Zaczęło się od dużej bójki w ośrodku na idyllicznej, jak dotąd, wyspie Orust – jeden mężczyzna odwieziony do szpitala, jeden zatrzymany, ogólna dewastacja mienia.

Poniedziałek 23.45. Kolejny alarm, tym razem bójka w schronisku dla samotnie przybyłych "dziecięcych uchodźców" Ulricehamn. Dwóch młodzieńców wzięło się za łby. Świadek zdarzenia, który próbował rozdzielić "dzieciątka" został pchnięty nożem. Rany nie są groźne – zapewnia policja. Jedna osoba zatrzymana.

Wtorek 00:20. Ośrodek dla migrantów w Vara. Młody człowiek dostał amoku, biegał po schronisku i dewastował wszystko na swojej drodze. Tym razem bez ofiar w ludziach.

Wtorek 00:58. Bójka w ośrodku Karlsborg. Tuż przed 02:00, lokal Urzędu Migracyjnego w Sagåsen. Grupowa bójka. Dwóch agresywnych wyrostków atakuje ochronę ośrodka. Jeden z nich ma 14 lat. 03.42, ośrodek w Gräfsnäs. Jedna osoba napadnięta i okradziona przez dwóch innych mieszkańców ośrodka.

W innych częściach kraju policja też nie próżnuje. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.12.2015Szwecja: Zastaw się a postaw się
Szwecja zapożycza się aby pokryć koszty przyjmowania islamskich imigrantów. W 2016 roku zadłużenie kraju na ten cel wzrośnie jeszcze bardziej – odgraża się minister finansów Magdalena Andersson (S). Z powodu importu obcej kulturowo ludności trzeszczą w szwach finanse kraju. Zagrożone są ważne funkcje państwa. Teraz koszty swojej szaleńczej polityki lewacki rząd przerzuca na przyszłe pokolenia. (rn)

Szwecja, islam

Szwedzka minister finansów, trzecia od lewej... chyba.

 

Szwecja, Dziennki

14.12.2015Szwedzi wracają do kraju
Po dziesięciu latach masowej szwedzkiej emigracji zarobkowej do Norwegii, są widoki na odwrócenie tego trendu. W okresie od kwietnia do września tego roku 2000 Szwedów wyjechało z Norwegii i wróciło do kraju. Mimo to bilans migracyjny nie budzi jeszcze entuzjazmu. W tym samym okresie 1800 Szwedów odbyło podróż w odwrotnym kierunku i przeprowadziło się do Norwegii. Jeśli jednak kierunki migracyjnych prądów między sąsiadami utrzymają się w ostatnim kwartale roku, to będzie to pierwszy rok od początku wieku, w którym liczba Szwedów zamieszkałych w Norwegii ulegnie zmniejszeniu.

Wśród przyczyn postrzega się zachwiania na rynku pracy oraz osłabienie norweskiej waluty, korony. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.12.2015Kłamstwo w szwedzkich mediach
W miarę piętrzenia się problemów związanych z ogromną falą muzułmańskich migrantów napływających do Szwecji, zmienia się powoli język szwedzkiej propagandy – naciskiem na "powoli". Jeszcze niedawno wszyscy przybysze z Afganistanu, Bliskiego Wschodu czy Afryki nazywani byli uchodźcami – flyktingar. Aż tu nagle, w ostatnich dniach, szwedzkie media odkryły słowo migranci – migranter. Powoli, bo powoli, ale chyba jednak schodzimy na ziemię.

Ludzie poszukujący prawdziwych informacji w Szwecji skazani są na media alternatywne, czyli tzw. "drugi obieg". Gdy jakiś nożownik zamorduje niewinną ofiarę, próżno szukać w dominujących mediach informacji o jego narodowości, a zwłaszcza jego religii, chyba że jest chrześcijaninem. Ale zdarzają się też zupełnie prostackie przekręty. "Szwedzcy dziennikarze powinni się wstydzić", pisze weteran szwedzkiego dziennikarstwa Rolf Söderlind. Zobacz cały artykuł...

Szwecja, wiodące dzienniki

Wiodące szwedzkie dzienniki.

 

Szwecja, Dziennki

10.12.2015Tusk znowu namieszał
Przewodniczący unijnej tzw. Rady Europejskiej Donald Tusk, spotkał się z grupą deputowanych parlamentu UE, frakcji liberałów. Miał on tam użalać się, że kraje członkowskie przeciwstawiają się wzmocnieniu Frontexu – agencji ds. ochrony granic zewnętrznych UE. Na czele tej ligi oporu ma według Tuska stać Szwecja. Wypowiedź oburzyła szwedzką posłankę Cecilię Wikström (L). Teraz domaga się ona wyjaśnień od szwedzkiego rządu. – Jeżeli trwają jakieś zakulisowe gierki, to szwedzki naród ma prawo o tym wiedzieć – grzmi posłanka.

– Liberałowie, zawsze zachwyceni ponadpaństwowymi rozwiązaniami, chyba nad interpretują nieco wypowiedź Tuska. Ale jasne jest, że naszym zdaniem kontrola własnych granic należy do obowiązków poszczególnych państw – odpowiada szwedzki minister spraw wewnętrznych Anders Ygeman (S). – Mam nadzieję, że uda się wzmocnić Frontex, ale nie jakiś Frontex, który przejmie zadanie ochrony granic od państw narodowych – wyjaśnia szwedzki minister. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.12.2015Szwecja wzmacnia ochronę wybrzeża
Na prośbę policji szwedzka morska straż graniczna – Kustbevakningen – zwiększa swoją aktywność na wodach południowego Bałtyku. Statki i samoloty straży intensywnie patrolują wybrzeża Skanii oraz cieśnin duńskich. Szczególną uwagę zwraca się na mniejsze łodzie.

Kustbevakningen zwiększył też gotowość szybkiego przerzucenia sprzętu i personelu z innych regionów na południe, na wypadek masowego napływu łodzi czy pontonów z migrantami.

Warto też odnotować, że szwedzka narodowa agencja prasowa TT w nowince na ten temat używa teraz określenia migranci. Dotychczas byli uchodźcy – flykting. Jest to zwrot w szwedzkiej propagandzie. (rn)

Szwecja,

 

Szwecja, Dziennki

9.12.2015Fałszywy radiowóz na ulicach Helsinborga
Policja w Helsinborgu ma konkurencję. W ostatnim czasie po ulicach miasta zaczął jeździć samochód wyglądający dokładnie jak radiowozy policyjne. Samochód został zatrzymany pod koniec listopada. Znajdowały się w nim 3 osoby, znane policji z wcześniejszych wykroczeń.

Fałszywy radiowóz wzbudza złość u lokalnej policji i zmniejsza zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy. "W co uwierzą ludzie? Pomyśl, że zostałeś obrabowany lub zaatakowany i zatrzymujesz pierwszy przejeżdżający policyjny wóz. Kto się w nim znajduje? 3 byłych kryminalistów, którzy tylko się śmieją i odjeżdżają dalej!" – mówi szef lokalnej Policji.

Policja nie może zabronić im jazdy fałszywym radiowozem, tak długo jak nie podają się za funkcjonariuszy policji i i nie próbują wykonywać jej obowiązków.

Jednak funkcjonariusze nie pozostają bezczynni. Szef Policji wystosował pismo do Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym prosi o zmiany w prawie. Argumentuje on, że społeczeństwo nie powinno być oszukiwane w ten sposób oraz podkreśla, że przeciętny obywatel nie odróżni fałszywego radiowozu od prawdziwego. (łs)

 

Szwecja, Dziennki

9.12.2015Rekord zakupów jak co roku?
Jeżeli spełnią się prognozy, to również w tym roku padnie rekord świątecznych zakupów. Szwedzki Instytut Badania Handlu przewiduje nawet 5% wzrost w stosunku do grudnia 2014 roku. Nieco więcej niż rok temu, gdy wzrost wyniósł 4.9% r/r. Liderem zakupów ma być branża meblowa, ze wzrostem aż o 8%. Artykułów rzadko nabywanych kupimy o 6% więcej, a codziennego użytku o 3%.

Totalnie Szwedzi dokonają zakupów za około 74,7 mld koron (≈35 mld zł), czyli ponad 3,5 tysiąca złotych na osobę. Główną przyczyną gotowości wydawania pieniędzy jest oczywiście ich posiadanie, ale też wiara w przyszłość, zerowe oprocentowanie depozytów bankowych oraz zerowa inflacja. (ak)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

8.12.2015Szwecja walczy z korupcją
Wśród wszystkich sektorów gospodarczych w Szwecji korupcja jest najbardziej rozpowszechniona w relacjach między firmami budowlanymi, a samorządowymi inwestorami. Blisko 1/3 zameldowanych prób przekupstwa w 2013 r. dotyczyło branży budowlanej i robót ziemnych. 20% udowodnionych przestępstw korupcyjnych w Szwecji dotyczy urzędników samorządowych różnego szczebla.

Najbardziej spektakularne przypadki łapówek, takie jak nowy samochód czy nawet dom w prezencie, docierają do opinii publicznej. Jednak to tylko czubek góry lodowej. Prezenciki typu luksusowe wycieczki, polowania, czy tyko suto zakrapiane obiadki na koszt wykonawcy należą do codzienności szwedzkich urzędników.

Teraz jednak z tym koniec. Firmy i branżowe organizacje budowlańców zawarły porozumienie ze Związkiem Gmin i Województw, SKL. Wyznaczono ostre granice korupcji. Teraz bilet na mecz hokejowy, czy tani rejs promem do Finlandii będzie już uważany za łapówkę. Strony wskazują też na konkretne wyroki sądowe, gdy 10 darmowych lanczy, a nawet tylko trzy zaproszenia do kawiarni w ciągu roku – uznano za korupcję. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

7.12.2015Szwecja po arabsku
No i doczekaliśmy się. Na stronie szwedzkiej państwowej telewizji SVT.se można sobie poczytać o ważnych sprawach... po arabsku. Nie w jakimś oddzielnym dziale językowym, a na stronie głównej, wśród normalnych szwedzkich informacji. Arabski tekst rzuca się w oczy wśród szwedzkich fleszów. Link prowadzi do całego artykułu po arabsku. Dzisiaj to chyba debiut szwedzko-arabskiej telewizji państwowej. (ak) Zobacz SVT.se...

Szwecja po arabsku

Strona szwedzkiej państwowej telewizji SVT.se, 7.12.2015 r.

12

Szwecja, Dziennki

7.12.2015Szwedzka wrogość czy żydowski sport?
Szwedzkiej minister spraw zagranicznych, Margot Wallström (S), udało się znowu wywołać kryzys dyplomatyczny. Podczas piątkowej debaty w riksdagu potępiła ona wprawdzie napady palestyńskich nożowników na izraelskich Żydów, ale jednocześnie napiętnowała "bezprawne egzekucje" (utomrättsliga avrättningar) oraz nieproporcjonalne rozmiary odwetów. Izraelski premier Binjamin Netanjahu wziął to do siebie i w malowniczy azjatycki sposób zinterpretował jako wzywanie Żydów do nadstawiania gardła terrorystom. Izraelska szefowa MSZ, Cipi Hotovely, zapowiada "ostre reperkusje".

Wallström tłumaczy się teraz, że jej wypowiedź o bezprawnych egzekucjach należy rozumieć w sensie ogólnym i odnosi się do wszelkich stron konfliktów. Uważa ona, że Izrael celowo przekręca jej słowa. Ekspert ds Bliskiego Wschodu, dr Anders Persson z Lund, uważa że atakowanie Szwecji stało się "sportem narodowym" w Izraelu.

Wywoływanie dyplomatycznych konfliktów należy jednak do ulubionych zajęć obecnej szefowej szwedzkiej dyplomacji. Zaraz po przejęciu władzy, 30.10.2014 r. lewicowy rząd uznał państwo Palestynę. W podziękowaniu Izrael ogłosił Wallström "persona non grata". Zaraz potem Wallström zadarła ze światem arabskim zrywając kontrakty handlowe z Arabią Saudyjską. Komentując listopadowe zamachy w Paryżu przywołała też, z właściwym sobie wdziękiem, konflikt żydowsko–palestyński. Efekt: list protestacyjny Izraela, w którym twierdzi się, że Wallström "okazuje wyraźną wrogość" do państwa Izrael. (rn) Zobacz też 10.03.2015...

Szwecja, Alström, Izrael

Szwedzka minister spraw zagranicznych Margot Wallström i premier Izraela Binjamin Netanjahu.

 

Szwecja, Dziennki

4.12.2015Szwecja zamknie most nad Sundem?
Po długotrwałych dyskusjach i przygotowaniach, 18.10.1995 r., rozpoczęto budowę mostu nad cieśniną Sund, łączący Szwecję z Danią. Dyskusje trwały tak długo gdyż w tamtym czasie "Szwecja zbliżała się do Europy" i nie można było zacząć budowy przed ustaleniem dokładnej odległości – głosił ówczesny żarcik. Był to rok w którym Szwecja przystąpiła do UE.

Lądowe połączenie z Danią jest otwarte dla ruchu samochodowego oraz kolejowego. Stymuluje ono rozwój całego regionu południowej Szwecji. Ale w obecnej sytuacji, wobec migracyjnego tsunami, łatwość przemieszczania się między krajami stanowi też zagrożenie. Szwedzki rząd przygotowuje zmiany prawne, które umożliwią czasowe zamknięcie połączenia.

"Czasowe zamknięcie mostu może zmniejszyć ryzyko zakłócania ogólnego porządku lub wewnętrznego bezpieczeństwa, spowodowanego ogromnym napływem poszukujących azylu" – pisze rząd w swoim szkicu uzasadnienia, do którego dotarły tutejsze media. (ak)

12

Szwecja, Dziennki

2.12.2015Nacjonalizm kwitnie w Szwecji
Jak można było się spodziewać, na fali imigracyjnego kryzysu, rośnie popularność szwedzkich nacjonalistów, partii Szwedzcy Demokraci, SD. W ostatnim sondażu Głównego Urzędu Statystycznego, SCB, osiągnęli oni 19,9% poparcia i są trzecią największą partią w Szwecji.

Sondaż jest przeprowadzany dwa razy w roku, w maju i listopadzie. Od maja partia poprawiła swój wynik aż o 5,5 punktów procentowych, a o 7 od ostatnich wyborów we wrześniu 2014 r. Na sondażowe pytania odpowiedziało ponad 5000 osób spośród 9000 pytanych.

SD to partia najbardziej krytyczna do masowej imigracji, przede wszystkim tej obcej kulturowo. Jest ona drastycznie zwalczana w mediach oraz poddawana próbom izolacji przez wszystkie pozostałe partie riksdagu. Nie jest to proste zadanie, gdyż ma ona tam pozycję języczka u wagi i żaden blok partyjny – rządzący lewicowy czy opozycyjny prawicowy – nie są w stanie samodzielnie przegłosować swoich propozycji bez zgody SD.

Szwedzcy Demokraci poprawiają swój wynik aż od siedmiu wyborów z rzędu. Według politologa Johansson Heinö jest to rekord Europy. (rn)

Szwecja, sondaż partyjny 11/2015

Od lewej: komuniści, Socjaldemokraci, Zieloni, Ludowcy, Liberałowie, Moderaci, Chadecy, inne. Zobacz też Partie...

 
  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

12

 © Szwecja.net